Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Wtorek, 16 lipca 2024
Imieniny: Maria, Stefan, Eustachy
pochmurno
32°C

Zagrożenia - o tym warto wiedzieć

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomiło stronę internetową, na której są dostępne podstawowe informację na temat zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiacyjnych, nuklearnych i zagrożeniach eksplozją. Głównym celem tego projektu jest zwiększenie świadomości społecznej o zagrożeniach CBRNE i prawidłowych sposobach postępowania w sytuacjach, gdy będziemy mieli z nimi do czynienia.

Czym jest alert RCB?

Alert RCB to system SMS-owego powiadamiania ludności o zagrożeniach. Jest wykorzystywany tylko w wyjątkowych sytuacjach, kiedy życie lub zdrowie może być zagrożone. Szczegółowe informację na stronie RCB: https://alert.rcb.gov.pl/alert-rcb/

Zagrożenia CBRNE

  • Zagrożenia chemiczne – z zagrożeniem chemicznym mamy do czynienia wtedy, gdy dochodzi do uwolnienia niebezpiecznych dla ludzi i środowiska pierwiastków chemicznych i ich związków, mieszanin lub roztworów, które występują naturalnie w środowisku lub powstałych w wyniku działalności człowieka. Szczegółowe informację na stronie RCB: https://alert.rcb.gov.pl/blog/zagrozenia-chemiczne/ 
  • Zagrożenia biologiczne – zagrożenie biologiczne – są to czynniki biologiczne stanowiące zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzi i zwierząt, obejmujące drobnoustroje: bakterie, wirusy, grzyby czy pasożyty oraz produkty ich metabolizmu. Szczegółowe informację na stronie RCB: https://alert.rcb.gov.pl/blog/zagrozenia-biologiczne/
  • Zagrożenia radiacyjne – zdarzenie radiacyjne wiąże się ze źródłem promieniowania jonizującego i wymaga podjęcia pilnych działań łagodzących niepożądane skutki oraz ograniczających straty. Możemy o nim mówić w sytuacji awarii, wypadku, celowego uwolnienia lub groźby uwolnienia potencjalnie szkodliwych materiałów promieniotwórczych. Szczegółowe informację na stronie RCB: https://alert.rcb.gov.pl/blog/zagrozenia-radiacyjne/
  • Zagrożenia jądrowe – zdarzenie jądrowe dotyczy niekontrolowanego uwolnienia substancji promieniotwórczej do środowiska. Jest definiowane przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) jako zdarzenie, które skutkuje znacznymi konsekwencjami dla ludzi, środowiska lub danego obiektu. Szczegółowe informację na stronie RCB: https://alert.rcb.gov.pl/blog/zagrozenia-jadrowe/
  • Zagrożenia eksplozją – terroryzm to termin oznaczający użycie siły lub przemocy w stosunku do osób lub własności, w celu zastraszenia, przymuszenia lub okupu. Jego podstawową cechą jest to, że trudno jest przewidzieć miejsce i skalę jego wystąpienia. Liczba znaków ostrzegających przed wystąpieniem aktu terroryzmu jest niewielka lub zerowa. Szczegółowe informację na stronie RCB: https://alert.rcb.gov.pl/blog/zagrozenia-eksplozja/ 

 

Bądź gotowy: https://alert.rcb.gov.pl/badz-gotowy/

Gry dla dzieci: https://alert.rcb.gov.pl/dla-dzieci/

Materiały do pobrania: https://alert.rcb.gov.pl/do-pobrania/

 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Włącz powiadomienia WebPush
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.