Gmina Ełk jest gminą wiejską, położoną na Pojezierzu Ełckim, w centralnej części powiatu ełckiego, w południowo wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego. To największa gmina w powiecie ełckim, z powierzchnią 379,18 km2.
Rolniczy charakter gminy wynika nie tylko z jej położenia geograficznego, ale także rzeźby terenu, warunków wodnych i dobrej jakości gleb. Użytki rolne zajmują ponad 53% powierzchni całej gminy. W ich strukturze przeważają grunty orne, zajmując powierzchnię 14075 ha, łąki i pastwiska 6223 ha.
Obok rolnictwa największymi atutami Gminy Ełk są położenie przy istotnych szlakach komunikacyjno-transportowych oraz atrakcyjne zasoby przyrodnicze i rolnicze na pagórkowato - wyżynnym obszarze. Dobre skomunikowanie ze stolicą kraju czy stolicą województwa oraz zachowana tradycja kulturowa mieszkańców gminy, również stanowią o jej możliwościach rozwojowych. Poprzez swoje walory środowiskowe i komunikacyjne, obszar gminy może stanowić atrakcyjne miejsce dla nowego inwestora.
Gmina Ełk ze względu na swoje położenie należy do gmin bardzo cenionych przez turystów. Mazury to jedno z najpiękniejszych regionów Polski. Czyste powietrze, liczne jeziora, „dziewicze” lasy – to tylko niektóre atuty Gminy Ełk. Na jej terenie znajduje się ponad 50 jezior.
Większość gminy należy do obszarów chronionych Krajobrazu Pojezierza Ełckiego. Południowo-zachodnia część gminy to obszar chroniony Krajobrazu Jezior Orzyskich. Na terenie gminy znajduje się jedyny na terenie Powiatu Ełckiego faunistyczny Rezerwat Przyrody „Ostoja Bobrów Bartosze”. Ma on powierzchnię 190 ha. Rezerwat znajduje się przy trasie Ełk – Olsztyn i rozciąga się aż do jeziora Szarek. Rezerwat otoczony jest z trzech stron jeziorami. Występuje w nim ponad 270 gatunków roślin, a także interesujące okazy miejscowej fauny.
Dostępność komunikacyjna
Przez Gminę Ełk przebiegają najważniejsze szlaki komunikacyjne, prowadzące do przejść granicznych:
Głównymi szlakami komunikacyjnymi na terenie Gminy Ełk są:
drogi krajowe:
drogi wojewódzkie:
Odległości do:
1) najważniejszych ośrodków miejskich:
2) lotnisk:
3) przejść granicznych:
Na terenie Gminy Ełk trwa budowa ważnych tras międzynarodowych: drogowej Via Baltica i kolejowej Rail Baltica, które stanowić będą transeuropejski korytarz transportowy łączący Warszawę, Kowno, Rygę Tallin oraz Helsinki.
Gmina Ełk zarządza siecią dróg, których łączna długość to około 910,0 km, z czego zewidencjonowanych dróg jest 425,388 km, z których to 172,461 km stanowią drogi publiczne, a 252,927 km są to drogi wewnętrzne. Drogi publiczne są to drogi utwardzone, o różnej nawierzchni (Tabela 1). Łączna powierzchnia nieruchomości pod drogi wewnętrzne to 3 928 696 m2, a drogi publiczne 2 226 496 m2. to 4 374 407,41 m2, a drogi publiczne 2 092 320 m2.
Transport kolejowy
Przez teren gminy Ełk przebiegają 4 trasy kolejowe, w tym:
Gospodarka
Analizując podmioty gospodarcze z terenu Gminy Ełk według sekcji PKD 2007 należy stwierdzić, że podstawową dziedziną działalności przedsiębiorstw jest handel i budownictwo. Istotną rolę odgrywają także firmy związane z rolnictwem (w tym leśnictwem rybactwem i łowiectwem), przetwórstwem przemysłowym oraz opieką zdrowotna i pomocą społeczną. Znaczny odsetek dotyczy także podmiotów gospodarczych zajmujących się transportem i gospodarką magazynową ora działalnością profesjonalną, naukową i techniczną. Pomimo dużych walorów przyrodniczych gminy oraz wielu ciekawych atrakcji, ilość podmiotów gospodarczych nastawionych na świadczenie usług agroturystycznych oraz firm oferujących usługi hotelowe i rekreacyjno-turystyczne jest stosunkowo niewielka.
Sektory gospodarki z największym potencjałem:
Wykaz najważniejszych przedsiębiorstw działających na terenie gminy Ełk:
Zachęty inwestycyjne
Obszar Gminy Ełk sąsiaduje z podstrefą Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o powierzchni prawie 130 ha. Mimo braku przynależności do podstrefy, gmina wypracowała system zachęt dla inwestorów poprzez promocję wolnych terenów pod działalność inwestycyjną dla potencjalnych przedsiębiorców.
Infrastruktura techniczna
Gmina Ełk jest prężnie rozwijającą się gminą, a dowodem na to jest zrealizowanie szereg inwestycji m.in. budowa, utwardzenie i modernizacja dróg gminnych, infrastruktura wodno-kanalizacyjna (budowa i rozbudowa sieci wodociągowej oraz kanalizacyjnej, opracowanie dokumentacji itd.) i infrastruktura sportowa.
Instytucje wspierające inwestora