Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Wtorek, 18 czerwca 2024
Imieniny: Elżbieta, Paula, Marek
pochmurno
17°C

Bezpłatny transport do lokalu wyborczego gwarantowany

W obliczu zbliżających się wyborów do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Wójt Gminy Ełk Tomasz Osewski postanowił uczynić głosowanie bardziej dostępnym dla wszystkich swoich mieszkańców. Wśród nowych środków ułatwiających udział w wyborach znalazło się prawo do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego oraz transportu powrotnego dla wyborców, w szczególności dla osób niepełnosprawnych i seniorów.

Zgodnie z art. 37e ustawy Kodeks Wyborczy, wyborcy niepełnosprawni o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a także wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat, mają teraz prawo do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego. Co istotne, ten przywilej będzie obowiązywać szczególnie tam, gdzie nie działa gminny przewóz pasażerski.

Oto kluczowe punkty nowego przepisu:

  • Wyborcy niepełnosprawni i ci, którym ukończy się 60 lat w dniu głosowania, mogą skorzystać z bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego.
  • Transport dostępny jest z miejsca zamieszkania lub miejsca podanego we wniosku o zmianę miejsca głosowania do właściwego lokalu wyborczego.
  • Wyborcy posiadający zaświadczenie o prawie do głosowania mogą skorzystać z transportu z miejsca pobytu do najbliższego lokalu wyborczego.
  • Istnieje również opcja bezpłatnego transportu powrotnego z lokalu wyborczego do miejsca, w którym wyborca rozpoczął podróż.
  • Warto zaznaczyć, że jeśli stan zdrowia niepełnosprawnego wyborcy nie pozwala na samodzielną podróż, może mu towarzyszyć opiekun.

Aby skorzystać z prawa do transportu, wyborcy muszą zgłosić swój zamiar do Urzędu Gminy Ełk najpóźniej 13 dni przed dniem wyborów, czyli do 2 października 2023 roku. Zgłoszenia można dokonać osobiście, pisemnie lub elektronicznie. Wymagane informacje zawierają nazwisko i imię (imiona), numer PESEL wyborcy oraz opiekuna (jeśli obecny), miejsce zamieszkania lub miejsce pobytu w przypadku wyborcy posiadającego zaświadczenie o prawie do głosowania, oznaczenie wyborów, do których dotyczy zgłoszenie, oraz dane kontaktowe wyborcy.

W zgłoszeniu wyborca, którego stan zdrowia nie pozwala na samodzielną podróż, oświadcza o tym fakcie, a osoba niepełnosprawna oświadcza o orzeczonym stopniu niepełnosprawności i ważności orzeczenia. Najpóźniej 3 dni przed dniem głosowania, czyli do 12 października 2023 roku, wyborcy otrzymają informacje o godzinie transportu do lokalu wyborczego.

Istnieje także możliwość wycofania zgłoszenia lub zrezygnowania z transportu powrotnego, ale tę decyzję można podjąć nie później niż na 2 dni przed dniem głosowania. Wycofanie zgłoszenia lub zrezygnowanie z transportu może być dokonane osobiście w urzędzie gminy, pisemnie lub elektronicznie.

Te nowe środki mają na celu uczynienie procesu głosowania bardziej dostępnym i wygodnym dla wszystkich wyborców w Gminie Ełk, w szczególności tych, którzy mogą napotkać na trudności związane z transportem. Dzięki temu każdy mieszkaniec będzie miał szansę wyrazić swoje zdanie w nadchodzących wyborach.

Pliki do pobrania:

Zgłoszenie.docx
Format: docx, 22.01 kB
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Włącz powiadomienia WebPush
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.