Piątek, 08 grudnia 2023
Imieniny: Maria, Wirginia, Wirgiliusz
pochmurno
-4°C
Kliknij aby, przetłumaczyć stronę za pomocą Google Tłumacz

Powieść i podziękowania od Pary Prezydenckiej

Do Biblioteki Publicznej Gminy Ełk w Nowej Wsi Ełckiej filia w Stradunach dotarła wyjątkowa przesyłka, która wzbogaci zbiory biblioteki i wpisze się w historię społeczności lokalnej. Jest nią pamiątkowy egzemplarz powieści „Nad Niemnem” autorstwa Elizy Orzeszkowej. Do książki dołączone były  podziękowania od Pary Prezydenckiej – Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy za udział w 12 edycji akcji „Narodowe Czytanie”. To symboliczny gest docenienia zaangażowania lokalnych czytelników w promocję polskiej literatury.

Przypomnijmy, że w wydarzeniu uczestniczyli członkowie klubu „Książkowe Love” oraz panie ze „Sztabu Srebrnych Bab” z Stradun. Podczas tego wyjątkowego czytania, zaprezentowano fragmenty „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, co stanowiło istotną część obchodów tego literackiego święta. Wśród czytających był także Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk.

„Nad Niemnem” to jedna z najważniejszych powieści w dorobku Elizy Orzeszkowej. Powstała w latach 1886-1887 i ukazała się w formie książki w 1888 roku. Dzieło to zyskało uznanie zarówno ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów, jak i odwołania historyczne, które dokumentują polskie miejsca i polski czas. Powieść była porównywana do innego klasyka -„Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. To właśnie dzięki takim dziełom, Polska pozostaje obecna i ważna w literaturze, choć nie zawsze padają w nich bezpośrednie odniesienia do kraju.

Prezydent RP Andrzej Duda podkreślił, że „Nad Niemnem” to powieść o Polakach, co czyni ją tak ważną dla narodowej tożsamości. Eliza Orzeszkowa stworzyła barwny opis Kresów Rzeczypospolitej, co sprawia, że dzieło to jest nie tylko literackim arcydziełem, ale również dokumentem historycznym.

„Narodowe Czytanie” to nie tylko obchody literackie, ale również okazja do wzmacniania wspólnoty lokalnej i promowania kultury czytania. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców Stradun, Gmina Ełk może teraz cieszyć się wyjątkowym pamiątkowym egzemplarzem „Nad Niemnem”, który na pewno stanie się cennym elementem zbiorów biblioteki i inspiracją do dalszych działań na rzecz promocji literatury.

List od Pary Prezydenckiej

Nad Niemnem

Eliza Orzeszkowa

 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.