Nowy portal Info Pacjent. Pilotaż w Gminie Ełk
W Gminie Ełk szykują się przełomowe zmiany w ochronie zdrowia. Minister Cyfryzacji Janusz Cieszyński podpisał umowę z Fundacją Urszuli Jaworskiej, otwierając nowy rozdział w opiece zdrowotnej. Projekt, nazwany Info Pacjent, ma na celu zrewolucjonizować sposób, w jaki pacjenci odbierają informacje na temat swojego stanu zdrowia i dostępu do świadczeń. To inicjatywa, która ma pomóc pacjentom w nawigacji przez skomplikowany świat opieki zdrowotnej i społecznej.
- Info Pacjent to innowacyjny internetowy portal oraz mobilna aplikacja, które dostarczą pacjentom kompleksową informację na temat ich schorzeń - informuje Janusz Cieszyński, Minister Cyfryzacji. - To więcej niż tylko leczenie – pacjenci dowiedzą się o ewentualnych rehabilitacjach, zasiłkach, czy świadczeniach, które mogą otrzymać w związku z ich chorobą.
Pomysłodawczyni projektu, Urszula Jaworska, podkreśla, że pacjenci często są zagubieni w gąszczu informacji dotyczących ich zdrowia. Nie wiedzą, że mają prawo do świadczeń ZUS-u, do oświadczenia o niezdolności do pracy czy dofinansowania na rehabilitację od PFRON-u. Dlatego też Info Pacjent ma służyć jako przewodnik, który niemal dosłownie „prowadzi za rękę” chorych, pomagając im w pełnym zrozumieniu ich sytuacji zdrowotnej.
Projekt zakłada m.in. stworzenie wirtualnych map, które pomogą pacjentom z problemami komunikacyjnymi. Wzorując się na Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, Info Pacjent planuje dostarczyć narzędzie umożliwiające pacjentom łatwiejszą nawigację w placówkach medycznych.
- Pierwszy krok w realizacji projektu Info Pacjent ma zostać podjęty w Gminie Ełk, gdzie zostanie przeprowadzony pilotaż – mówi Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk. - Aplikacja będzie dostarczać informacje o funkcjonujących przychodniach oraz domach opieki. Minister Cieszyński zapowiedział, że nowa aplikacja zostanie włączona do istniejącego rozwiązania, czyli Internetowego Konta Pacjenta.
Minister Cyfryzacji szacuje, że pełna wersja usługi Info Pacjent będzie dostępna dla pacjentów w całej Polsce za około dwa lata. Wcześniejsze inicjatywy w ramach cyfryzacji zdobyły znaczną popularność wśród Polaków, co jest obiecującym znakiem na przyszłość.


