Dotacje z Gminy Ełk na ekologiczne inwestycje redukujące niską emisję
Szansę na poprawę jakości powietrza oraz dbanie o środowisko otrzymują mieszkańcy Gminy Ełk. Wójt Gminy Tomasz Osewski ogłosił program dotacyjny, który ma na celu wsparcie inwestycji związanych z ograniczaniem niskiej emisji. Program skierowany jest do właścicieli niskowydajnych i nieekologicznych źródeł ciepła, zasilanych paliwem stałym lub biomasą, zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, którzy zamierzają wymienić je na nowoczesne i przyjazne dla środowiska rozwiązania.
- Głównym celem programu jest zredukowanie emisji zanieczyszczeń, w szczególności drobnych pyłów emitowanych przez źródła niskiej emisji, oraz substancji mogących przekraczać normy jakości powietrza – informuje Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk. - Dodatkowo, program ma na celu wyeliminowanie źródeł ciepła, które nie spełniają normy PN-EN 303-5:2012 w klasie 5. Dzięki temu mieszkańcy Gminy Ełk będą mogli cieszyć się czystszym i zdrowszym powietrzem.
Dotacje obejmują koszty zakupu i montażu nowego, ekologicznego źródła ciepła. Wartość dotacji wynosi maksymalnie 3000 zł, nie przekraczając jednocześnie 100% poniesionych kosztów inwestycji. Program wspiera wymianę starych kotłów na kotły gazowe kondensacyjne, kotły olejowe kondensacyjne, kotły zasilane prądem elektrycznym, pompy ciepła oraz kotły na biomasę. Dzięki tym rozwiązaniom, mieszkańcy Gminy Ełk będą mogli korzystać z bardziej wydajnych i ekologicznych źródeł ciepła.
Warunkiem udzielenia dotacji jest złożenie wniosku o udzielenie dotacji wraz z niezbędnymi załącznikami:
- w przypadku, gdy Wnioskodawca nie jest właścicielem nieruchomości – oświadczenie właściciela/współwłaścicieli nieruchomości o wyrażeniu zgody na realizację inwestycji objętej wnioskiem (załącznik nr 1 do wniosku);
- w przypadku nieruchomości będącej przedmiotem współwłasności, współużytkowania wieczystego lub innych form wspólnego władania nieruchomością – oświadczenie wszystkich uprawnionych o wyrażeniu zgody na realizację inwestycji objętej wnioskiem (załącznik nr 1 do wniosku), a w przypadku wspólnoty mieszkaniowej:
- uchwała wspólnoty mieszkaniowej wyrażającej zgodę na wymianę dotychczasowego źródła ciepła,
- uchwała o powołaniu zarządu wspólnoty,
- w sytuacji ustanowienia zarządcy wspólnoty, umowa o sprawowaniu zarządu nieruchomością wspólną;
- oświadczenie o korzystaniu z innych środków publicznych na realizację inwestycji (załącznik nr 2 do wniosku);
- oświadczenie dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej (załącznik nr 3 do wniosku);
- w przypadku podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą ubiegającego się o dotację stanowiącą pomoc de minimis, pomoc de minimis w rolnictwie lub pomoc de minimis w rybołówstwie:
- wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc, oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat podatkowych, albo oświadczenia o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie (załącznik nr 4 do wniosku),
formularz informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis, zgodnego ze wzorem określonym w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. Nr 53, poz. 311 ze. zm.),
formularz informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, zgodny ze wzorem określonym w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2010 r. w sprawie informacji składanych przez podmioty ubiegające się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (Dz. U. Nr 121, poz. 810).
- wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc, oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat podatkowych, albo oświadczenia o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie (załącznik nr 4 do wniosku),
- dokumentację fotograficzną istniejącego źródła ciepła przed realizacją inwestycji oraz tabliczki znamionowej, jeżeli znajduje się na urządzeniu – minimum 3 fotografie.
Wnioski można składać w formie papierowej na adres Urzędu Gminy Ełk, ul. T. Kościuszki 28A, 19-300 Ełk (decyduje data wpływu do Urzędu Gminy Ełk w przypadku przesyłki pocztowej) lub w formie elektronicznej za pomocą skrzynki elektronicznej Urzędu Gminy Ełk na platformie ePUAP.
Wnioski o dotacje na rok 2023 będą przyjmowane do 30 września 2023, a wymiana źródła ciepła musi być zrealizowana do 15 listopada 2023. Wnioski należy złożyć przed zakupem i montażem nowego źródła ciepła. W kolejnych latach wnioski można składać od 10 marca do 30 września danego roku budżetowego. Rozpatrywanie wniosków będzie odbywać się na bieżąco, zgodnie z kolejnością ich złożenia, do wyczerpania środków finansowych przeznaczonych w budżecie Gminy Ełk na dany rok budżetowy.
Szczegółowe informacje na temat dotacji można uzyskać w Wydziale Gospodarki Gruntami i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Ełk, ul. T. Kościuszki 28A, 19 - 300 Ełk, w pokoju nr 15 lub pod numerem telefonu 87 619 45 18.