Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”

Wspaniałe Dożynki Gminy Ełk 2022 w Reglu

12 września 2022, godz. 8:56 (Aktualizacja: 13 września 2022, godz. 11:08)

Po dwuletniej przerwie, spowodowanej epidemią koronawirusa, Gmina Ełk zorganizowała Święto Plonów. Dożynki Gminy Ełk 2022 wypadły bardzo okazale, co podkreślali przede wszystkim uczestnicy wydarzenia, których nie brakowało 10 września w Reglu. Byli pod wrażeniem wielkości placu dożynkowego i atrakcji, które zostały przygotowane. Nie brakowało wspaniałych stoisk, wystawców, zabaw dla dzieci, dorosłych, konkursów i występów na dużej scenie plenerowej.

– Dożynki to dla rolników, mieszkańców gminy, jak i dla mnie, jeden z najważniejszych dni w roku – mówi Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk. – To dzień, w którym wspólnie świętujemy zakończenie żniw i całorocznej, ciężkiej pracy. Praca wykonywana na roli zasługuje na podziw i szacunek. Z tego trudu korzystamy wszyscy i podkreślam to zawsze przy okazji Święta Plonów. Dziękuję wszystkim, którzy byli tego dnia z nami,  w tym parlamentarzystom, przedstawicielom władz i samorządowcom z sąsiednich gmin.

Największe zainteresowanie wzbudzały promocyjne stoiska sołectw Gminy Ełk, punkty gastronomiczne, z własnymi wyrobami garmażeryjnymi, rękodzielnicze czy z zabawkami dla dzieci. Nie zabrakło dmuchańców i zabaw plenerowych – te zawsze mają rzesze zwolenników wśród najmłodszych. Można też było odwiedzić osadę rycerską i dowiedzieć się, jak żyło się w dawnych czasach. Ponad tysiąc porcji leczo wydał Teatr Kulinarny z szefami kuchni Robertem Trzaską i Sławomirem Słoniną, którzy przygotowali potrawę na wielkiej patelni.

Świętowanie rozpoczęło się jednak od strawy duchowej. Mszę świętą koncelebrowali ks. Robert Leśniewski, proboszcz parafii w Regielnicy, do której należą miejscowości: Kałęczyny, Koziki, Lipinka, Regiel, Regielnica, Sordachy oraz ks. Paweł Makarewicz – przedstawiciel Ełckiej Kurii Diecezjalnej. Rolę starostów dożynkowych pełnili Bogumiła Borawska, sołtys sołectwa Regiel oraz Ryszard Wołyniec, radny Gminy Ełk.

Wiele działo się na scenie – w bloku folklorystycznym miał miejsce pokaz tradycji dożynkowych, występy Zielonej Dąbrowy, Stradunianek, Kapeli Nowowiejskiej, Zespołu Śpiewaczego z Ełku, zaprezentowały się także laureatki ogólnopolskich festiwali ludowych Jadwiga Masłowska i Marianna Przybyszewska, które wyróżnił także Wójt Tomasz Osewski. Publiczność rozgrzały tańce: mażoretek z zespołu Venus i grupy ze Szkoły Tańca Old School Dance, jak również występy zespołów Onegdaj i Leila.

Na scenie podsumowano szereg konkursów, a nagrody zwycięzcom wręczał Wójt Tomasz Osewski. Za najładniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy główną nagrodę otrzymało sołectwo Chełchy (2 miejsce – Przykopka, 3 miejsce – Stradunianki Super Seniorki). W kategorii wieniec nowoczesny zwyciężyło sołectwo Mrozy Wielkie, przed sołectwem Regiel i Dawidem Cichosem. W kategorii równinka tradycyjna główną nagrodę otrzymał Dawid Cichos, 2 miejsce przypadło Mariannie Przybyszewskiej, 3 miejsce Bożenie Kulik, a wyróżnienie Natalii Rusinek.

– Nie łatwo było ocenić te piękne prace, ale zwycięzcy wyłonieni zostali raczej jednogłośnie – powiedział Jarosław Babalski, członek jury, w skład którego weszli ponadto Bożena Wołyniec, Ryszard Wołyniec, Bogdan Jurczyk i Agnieszka Pasko. – Z kolei najpiękniejsze stoisko przygotowały dwa sołectwa: Nowa Wieś Ełcka oraz Mrozy Wielkie. Za drugie miejsce nagrodę otrzymały Straduny, a za trzecie Regiel.

Święto Plonów zakończyło się koncertem muzyki tanecznej. Najpierw wszystkich rozbujały przeboje Miłego Pana, następnie zespołu After Party, a dożynki zakończyła formacja Roxter i mix przebojów od Dj Maestro oraz Dj PatriQz.

– Dziękuję panu wójtowi Tomaszowi Osewskiemu za zaproszenie do Gminy Ełk, za wspaniały wieczór i dobrą zabawę z publicznością – powiedział Piotr Kołaczyński, który na scenach w kraju i za granicą występuje jako MiłyPan, a jego przeboje notują setki milionów wyświetleń. – Dziękuję za zaproszenie na kolejny występ w Gminie Ełk. Zaproszenie przyjęte.

Impreza nie odbyłaby się, gdyby nie pomoc i zaangażowanie wielu instytucji, wolontariuszy i sponsorów. Do Święta Plonów 2022 przyczynili się:

 • Centrum Kultury Gminy Ełk zs. w Stradunach
 • Urząd Gminy Ełk
 • Zakład Usług Gminnych Gmina Ełk Sp. z o.o.
 • Ochotnicze Straże Pożarne z Gminy Ełk
 • Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami Eko-Mazury Sp. z o.o.
 • Energoutil sp. z o.o. Nowa Wieś Ełcka
 • Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Ełk
 • Gospodarstwo Rolne Marcin Kitowicz
 • Serwistal sp. z o.o.
 • Firma Bojar
 • Przedsiębiorstwo Transbud Ełk
 • Firma Instalator
 • Skok Stefczyka oddział w Ełku
 • PPHU Aldo s.j.. L. Długołęcki, A. Długołęcki
 • Prudential
 • Hurtownia Iwa
 • Cukiernia Karmelek
 • PGE Białystok
 • Jan Wielgat
 • Karol Buraczewski
 • Tomasz Osewski
 • Marian Wyrwas z żoną
 • Krzysztof Bronakowski
 • Ryszard Wołyniec
 • Beata Lisowska
 • Dariusz Kordyś
 • Bogdan Jurczyk
 • Bogdan Sadowski
 • Mirosław Radywoniuk
 • Kazimierz Bratek
 • Mirosław Maciorowski
 • Ks. Robert Leśniewski
 • Ks. Paweł Makarewicz
 • Świetlice gminne
 • Nauczycielki ze szkół w Stradunach i Nowej Wsi Ełckiej
 • Koło Gospodyń Wiejskich Chełchy
 • Tomasz Karpiński
 • Bożena Kulik
 • Media lokalne

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć.

image_pdfimage_print

PPGR Załatw przez podatki.gov.pl Wsparcie rodzin Punkt przeciw przemocy 50plus Informacje dla uchodźców wojennych Andrzej Duda w Chełchach oTU UZALEŻNIONYM Lider Rozwoju Regionalnego 2019 Tomasz Osewski członkiem zarządu Związku Gmin Wiejskich RP