Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”

Uczcili ważne święta majowe

5 maja 2022, godz. 14:52 (Aktualizacja: 6 maja 2022, godz. 7:53)

Za nami gminne obchody Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej i Święta Konstytucji 3 Maja. Po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa Wójt Gminy Ełk zaprosił do udziału w gminnych obchodach świąt majowych w Nowej Wsi Ełckiej. Z zaproszenia skorzystali radni, na czele z przewodniczącym Bogdanem Jurczykiem, mieszkańcy Gminy Ełk, władze mundurowe, samorządowe (także z okolicznych samorządów), delegacje szkolne.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Wsi Ełckiej, a homilię wygłosi ks. kan. dr Marek Bednarski, oddelegowany przez ks. biskupa Jerzego Mazura. Po mszy św. miał miejsce przemarsz w asyście zaproszonych gości, orkiestry wojskowej i kompanii honorowej Wojska Polskiego na plac przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym, gdzie m.in. został odśpiewany hymn państwowy, odczytano także apel poległych. W sali gimnastycznej została zaś zaprezentowana część artystyczna w wykonaniu przedszkolaków oraz uczniów Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi Ełckiej.

Organizatorzy i zaproszeni goście podkreślali znaczenie uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wspomniała o tym także poseł na Sejm RP Iwona Arent, która osobiście nie mogła być obecna na gminnych uroczystościach, ale wystosowała do uczestników wydarzenia specjalny list. 

„Konstytucja 3 Maja była odważnym krokiem wykonanym w celu usprawnienia państwa. To pionierska w Europie ustawa zasadnicza, która może być źródłem dumy. Za jej sprawą dążono do skończenia z wadami wyniszczającymi Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Określono w niej prawo powszechnej niepodległości oraz trójpodział władzy. Dokument ten wprost uznawał katolicyzm za religię powszechnie panującą. Mimo jej obalenia przez zdradziecką konfederację targowicką popieraną przez Rosję, wywarła znaczny wpływ na kształt naszej Ojczyzny (…)” – napisała Iwona Arent (poseł Prawa i Sprawiedliwości).

Życzenia radosnego świętowania i szczególnego poczucia dumy z wielkiej historii Rzeczypospolitej Polskiej złożyli także inni parlamentarzyści: Janusz Cichoń (Koalicja Obywatelska), Urszula Pasławska (Polskie Stronnictwo Ludowe), Michał Wypij (Porozumienie Jarosława Gowina), Wojciech Maksymowicz (Polska 2050) i Jerzy Malecki (Prawo i Sprawiedliwość), który osobiście je przekazał przy okazji sesji Rady Gminy Ełk.

image_pdfimage_print

Woszczele Punkt przeciw przemocy PomagamUkrainie Informacje dla uchodźców wojennych Ukraina Załatw przez podatki.gov.pl Wsparcie rodzin 50plus Andrzej Duda w Chełchach Lider Rozwoju Regionalnego 2019