Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”

Powstaną szkoły niepubliczne w Rękusach i Mrozach. Zielone światło od Ministra Edukacji

28 maja 2021, godz. 15:11 (Aktualizacja: 28 maja 2021, godz. 15:12)

Od 1 września 2021 r. w Rękusach i Mrozach Wielkich funkcjonować będą szkoły niepubliczne. Przypomnijmy, że władze Gminy Ełk od dłuższego czasu zapowiadały zmiany w gminnej oświacie, przeprowadzono wiele działań w tej sprawie, w końcu Rada Gminy Ełk podjęła uchwały o zamiarze likwidacji Szkoły Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach i Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich. Zgodnie z prawem, uchwały takie są wymagane, jeśli zakłada się przekazanie prowadzenia placówek oświatowych podmiotom niepublicznym.

Gmina Ełk wyłoniła podmiot, który pokieruje szkołami w Rękusach i Mrozach. To Ogólnopolski Operator Oświaty, fundacja bardzo doświadczona w prowadzeniu placówek edukacyjnych w innych regionach naszego kraju, działająca od 2001 roku. Stosowny list intencyjny w sprawie prowadzenia szkół w Gminie Ełk podpisali Wójt Tomasz Osewski oraz Mateusz Krajewski, prezes zarząd OOO (na zdjęciach).

W marcu 2021 r. Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty w Olsztynie negatywnie zaopiniował zamiar likwidacji placówek oświatowych i w konsekwencji przekształcenia w szkoły niepubliczne, jednak Gmina Ełk złożyła zażalenie do Ministerstwa Edukacji Narodowej na te postanowienia.

Minister Edukacji Przemysław Czarnek po rozpatrzeniu zażalenia postanowił uchylić postanowienie Kuratora w całości i pozytywnie zaopiniować zamiar likwidacji z dniem 31 sierpnia 2021 r. Szkoły Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach.

– W ocenie Ministra, zgromadzony w sprawie materiał dowodowy pozwolił przeanalizować wszystkie aspekty związane z likwidacją, wyjaśnić i ocenić skutki tej likwidacji, w tym dokonać oceny w zakresie zagwarantowania dzieciom bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki po planowanej likwidacji – informuje Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk. – Nawet jeśli Kurator uchybił w jakikolwiek sposób przepisom postępowania w tym zakresie i nie dokonał pełnej oceny materiału dowodowego, to Minister to naprawił, a swoje stanowisko zawarł w uzasadnieniu do postanowienia.

Wójt Tomasz Osewski poinformował dzisiaj na sesji Rady Gminy Ełk, że równolegle z nowotworzoną niepubliczną szkołą w Rękusach powstanie szkoła niepubliczna w Mrozach Wielkich, żeby uczniowie z Mrozów nadal mogli uczyć się w tej samej szkole, jak obiecywał.

image_pdfimage_print

NSLiM2021 Załatw przez podatki.gov.pl Wsparcie rodzin Dowóz na szczepienia 50plus Andrzej Duda w Chełchach Lider Rozwoju Regionalnego 2019 Tomasz Osewski członkiem zarządu Związku Gmin Wiejskich RP Certyfikat dla Gminy Ełk Ełcki Bocian 2019