Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”

Pamięci bohatera walk o Monte Cassino

8 listopada 2021, godz. 11:18 (Aktualizacja: 10 listopada 2021, godz. 9:15)

Hołd jednemu z bohaterów II wojny światowej oddano 5 listopada 2021 roku w Klusach koło Ełku. Tam, w kościele pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych oraz na miejscowym cmentarzu odbyły się uroczystości związane z Franciszkiem Marcińczukiem, sybirakiem, żołnierzem II Korpusu Polskiego, bohaterem walk o Monte Cassino. W uroczystościach Gminę Ełk reprezentowali Wójt Tomasz Osewski oraz przewodniczący Rady Gminy Ełk Bogdan Jurczyk.

Najpierw odbyła się msza św. pod przewodnictwem ks. biskupa Jerzego Mazura SVD, a następnie na cmentarzu parafialnym (kwatera 1, grób 17) uroczyście poświęcono grób weterana walk o wolność i niepodległość Polski Franciszka Marcińczuka, a delegacje i goście złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

Franciszek Marcińczuk urodził się 15 września 1922 roku w Brańsku, w przedwojennym powiecie białostockim. Razem z bratem Józefem do II wojny światowej zajmował się zawodowo rzeźnictwem. W 1940 roku NKWD aresztowało braci i osadziło w więzieniu w Białymstoku. Następnie zostali wywiezieni na Sybir – do łagru w Kotłasie koło Archangielska, w którym pracowali przy wyrębie lasu. Po „amnestii” roku 1941 zwolnieni z łagru bracia pragnęli dotrzeć do tworzącej się Armii Polskiej w ZSRR. Niestety, starszy z braci Marcińczuków zginął w trakcie podróży, a do armii dotarł jedynie Franciszek.

Ewakuowany do Iranu został żołnierzem 7 Pułku Artylerii Przeciwpancernej 2 Korpusu. 7 Pułk podporządkowany był bezpośrednio dowódcy artylerii Armii Polskiej na Wschodzie, a następnie dowódcy artylerii 2 Korpusu gen. Andersa. Franciszek Marcińczuk był kanonierem samobieżnego działa przeciwpancernego. Brał udział w całym szlaku bojowym 7 Pułku Artylerii Przeciwpancernej – Monte Cassino, Ankona, Bolonia, również razem z 4 Pułkiem Pancernym „Skorpion” – nr ewid. w Pułku – 45/III. Jego dowódcą był ppłk Antoni Dołęga-Cieszkowski. W 1945 r. ewakuowany wraz z oddziałami polskimi do Wielkiej Brytanii.

Po wojnie, w 1947 roku wrócił do Polski, do rodzinnego Brańska, a następnie przeprowadził się do Ełku, w którym mieszkał i pracował. Potem był także pracownikiem PGR w Upałtach, Dudce i Skomacku Wielkim. Należał do ZBOWiD, miał emeryturę kombatancką. W 1992 roku został odznaczony Krzyżem Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Inne przyznane mu odznaczenia to: Krzyż Pamiątkowy Monte Cassino (nr legit. 35361; 19.03.1945 r.); Brytyjska Gwiazda za Wojnę 1939-1945 (1945 r.); Brytyjska Gwiazda Italii (1945 r.); Brytyjski Medal za Wojnę 1939-1945. Franciszek Marcińczuk zmarł 19 lutego 1996 r. w szpitalu w Ełku.

image_pdfimage_print

Siedliska – kino Chełchy – potańcówka PPGR Punkt przeciw przemocy Załatw przez podatki.gov.pl Wsparcie rodzin 50plus Informacje dla uchodźców wojennych Andrzej Duda w Chełchach Lider Rozwoju Regionalnego 2019