Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”

Można uzyskać dotację na wymianę źródła ciepła i termomodernizację domu

29 grudnia 2020, godz. 12:31

Warto wiedzieć więcej o szkodliwości spalania śmieci w paleniskach domowych oraz o możliwości uzyskania dotacji do wymiany źródła ciepła oraz termomodernizacji domów jednorodzinnych w programie „Czyste Powietrze”.

Zwiększająca się produkcja dóbr konsumpcyjnych oraz postęp techniczny sprawiają, że powstają coraz większe ilości odpadów, co staje się poważnym problemem gospodarczym i środowiskowym. Niestety zdarza się, że również w naszej gminie wiele osób postrzega spalanie śmieci w domowych piecach za tanią, łatwo osiągalną i niekłopotliwą metodę pozbywania się odpadów.

Ciemny, gęsty dym z komina, a czasem nieprzyjemny, duszący zapach – to znak, że ktoś w pobliżu pali w piecu odpadami i przy okazji nas podtruwa. Poprzez spalanie śmieci w paleniskach domowych osoby te chcą także zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Wśród tych śmieci są stare meble, sklejki, buty, ubrania, różnego rodzaju opakowania, butelki, folie, a nawet opony. Niestety oszczędność ta jest jedynie pozorna, ponieważ może okazać się, że zaoszczędzone pieniądze osoby te przeznaczą wkrótce na kosztowne leczenie. Paląc śmieci w domu trujemy siebie i swoich najbliższych.

Spalanie odpadów w piecach i kotłowniach domowych oraz na wolnym powietrzu jest zabronione. Nieprzestrzeganie zakazu spalania odpadów, zgodnie z art. 191 Ustawy o odpadach, podlega karze. W paleniskach domowych powinniśmy spalać wyłącznie te paliwa, dla których zostały one zaprojektowane. Piece domowe nie są przystosowane do spalania śmieci, gdyż odbywa się to przy zbyt niskich temperaturach i powoduje, że w emitowanych spalinach powstają zanieczyszczenia, których oddziaływanie na środowisko naturalne i zdrowie ludzi jest niebezpieczne.

Proceder palenia śmieci powoduje też uszkodzenia kotłów grzewczych oraz nadmierne zanieczyszczenia przewodów kominowych. Za szkodliwością takich spalin przemawia również fakt, że są one emitowane z tzw. źródeł niskiej emisji, czyli niskich kominów lub ewentualnie małych lokalnych kotłowni. Tym samym trujące dymy nie wydostają się na duże wysokości, co pozwoliłoby rozwiać je przez wiatry. Efektem tego jest lokalny wzrost zanieczyszczenia powietrza, szczególnie w okresie zimowym.

Na zanieczyszczenie powietrza wokół nas wpływ ma też fakt, że wielu domach znajdują się przestarzałe piece i kotły, w których spalane są złej jakości paliwa. Emitują one do atmosfery niebezpieczne dla zdrowia i życia substancje (jest to tak zwana niska emisja) w wysokich stężeniach. Piece i kotły starej generacji, które nie spełniają podstawowych norm dotyczących emisji pyłu i innych szkodliwych substancji, są „trucicielami”.

Wielu mieszkańców naszej gminy skorzystało już z dotacji w programie „Czyste Powietrze” na wymianę starych kotłów grzewczych oraz termomodernizację domów. Gmina Ełk w ramach porozumienia z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udziela pomocy przy składaniu wniosków w programie „Czyste Powietrze”. Informujemy, że nabór wniosków trwa w systemie ciągłym, jest też możliwość składania wniosków na tzw. podwyższony poziom dofinansowania dla osób o niższych dochodach. Więcej szczegółów na stronie internetowej WFOŚiGW oraz pod numerem telefonu 87 619 45 55.

image_pdfimage_print

Dla cudzoziemców 50plus Klub Senior+ Andrzej Duda w Chełchach Lider Rozwoju Regionalnego 2019 Tomasz Osewski członkiem zarządu Związku Gmin Wiejskich RP Ełcki Bocian 2019 Certyfikat dla Gminy Ełk 3maja zgłoś awarię