Mosty biznesu - odważ się zrobić pierwszy krok


Gmina Ełk we współpracy z zaprzyjaźnionym samorządem z litewskiej Vareny przygotowuje się do realizacji projektu „Mosty biznesu – odważ się zrobić pierwszy krok” w ramach Programu Interreg V-A Litwa-Polska 2014-2020. Celem zaplanowanych działań jest poprawa przedsiębiorczości w przygranicznych gminach. Na ten cel pozyskano 447.811,95 euro w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, co stanowi 85% wartości projektu.

– W ramach projektu zaplanowano przebudowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego i budynku gospodarczego w Chojniaku na Centrum Przedsiębiorczości – informuje Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk. – W wybudowanym Centrum przez kolejne dwa lata z pomocą profesjonalnych ekspertów zostaną przygotowane wspólne programy poprawy przedsiębiorczości na obszarach wiejskich.

Wójt Tomasz Osewski dodaje, że w ramach projektu każdy znajdzie coś ciekawego. Dla dorosłych zostaną zorganizowane wspólne szkolenia z zakresu przedsiębiorczości, dzięki którym mieszkańcy dowiedzą się, jak założyć i prowadzić własną firmę, jak zostać skutecznym przedsiębiorcą. Z kolei dzieci będą miały okazję poznać działanie kasy fiskalnej, dowiedzieć się jak działają bankomaty, w jaki sposób oszczędzać pieniądze i jak nie dać się nabrać na fałszywe promocje w sklepach.

– Zorganizowane zostaną obozy transgraniczne motywujące młodzież do podejmowania kroków w kierunku własnej działalności gospodarczej – dodaje Tomasz Osewski. – Na tych obozach najmłodsi będą poznawać podstawowe pojęcia ekonomiczne, takie jak dochód czy inflacja. Nauczą się, jak podpisywać umowy z kontrahentami, a nawet w jaki sposób nawiązywać kontakty biznesowe.

Jedną z zabaw będzie gra „Rekin biznesu”, w ramach której obozowicze zaproszeni zostaną na rozmowę kwalifikacyjną, po której podzielni zostaną na zespoły. Na czas obozu stworzą własne firmy, które będą miały za zadanie promować swoje produkty, planować kampanie marketingowe i prowadzić małą księgowość. Każdy będzie miał szansę wcielić się w rolę prezesa, jego zastępcy czy księgowego.

Przypomnijmy, że to już drugi projekt, który Gmina Ełk rozpocznie w tym roku w ramach Programu Interreg V-A Litwa Polska 2014-2020. W zeszłym miesiącu informowaliśmy o podpisaniu umowy na projekt „Aktywne dzieci = Zdrowe dzieci”, w ramach którego odremontowane zostaną przestrzenie do aktywności fizycznej w szkołach gminnych, zakupione zostanie wyposażenie sportowe oraz organizowane będą zajęcia sportowe dla mieszkańców.

Link do artykułu: https://elk.gmina.pl/mosty-biznesu-odwaz-sie-zrobic-pierwszy-krok/