Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”

Gala Złotego Koguta. Wójt Tomasz Osewski nagrodził osoby wspierające rozwój Gminy Ełk

2 grudnia 2021, godz. 7:53 (Aktualizacja: 2 grudnia 2021, godz. 13:26)

W gościnnych progach Hotelu Rydzewski w Ełku 1 grudnia 2021 roku odbyła się pierwsza w historii Gala Złotego Koguta. Podczas uroczystości Wójt Gminy Ełk Tomasz Osewski wręczył statuetki i medale Złotego Koguta za wybitny wkład w rozwój i promocję Gminy Ełk. Ideą Nagrody Złotego Koguta jest wyróżnienie osób, które w sposób szczególny swoją codzienną pracą, aktywnością i zaangażowaniem służą Gminie Ełk oraz jej mieszkańcom.

– Te nagrody zostały utworzone w celu publicznego uhonorowania osób lub instytucji wspierających działania integrujące społeczność gminy, wspierających działania podejmowane na rzecz Gminy Ełk w różnych dziedzinach życia społecznego, gospodarczego, kulturalnego lub sportowego, a zgodnie z regulaminem mogą być przyznawane co roku w kategorii indywidualnej lub zespołowej – informuje Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk.

Za 2020 rok Wójt Tomasz Osewski wręczył wyróżnienia w sześciu kategoriach. W kategorii Partnerstwo i współpraca na poziomie samorządu została przyznana jedna statuetka oraz jeden medal Złotego Koguta. Statuetkę wraz za aktem nadania otrzymał Andrzej Semeńczuk – wieloletni naczelnik wydziału mienia komunalnego Urzędu Miasta Ełku, który był odpowiedzialny m.in. za zadania z zakresu usług komunalnych, gospodarki odpadami, mieszkalnictwa, dróg miejskich, organizacji ruchu drogowego, ochrony środowiska czy też komunikacji miejskiej. To dzięki niemu możliwy był również rozwój Gminy Ełk na wspomnianych polach.

Medal Złotego Koguta w pierwszej kategorii otrzymał sekretarz Miasta Ełku Marcin Radziłowicz, głównie za pomoc w rozwiązaniu spraw łączących samorządy obu gmin – miejskiej i wiejskiej Ełk.

Także w kategorii Tradycja i dziedzictwo przyznano jedną statuetkę i jeden medal. Laureatem tej kategorii został człowiek – instytucja, jak mówi się o nim powszechnie w Gminie Ełk. Wieloletni samorządowiec, radny i sołtys – Stefan Żyluk.

Medal Złotego Koguta otrzymała zaś Anna Kolator, sołtys z Rożyńska, która łączy nowoczesność i tradycję, szanuje dziedzictwo kulturalne i narodowe, przekazuje wartości kolejnym pokoleniom. Dzięki niej mieszkańcy Rożyńska, całej gminy i goście z Polski mogą obchodzić tradycyjną „Noc Kupały”.

Uroczyste przekazanie nagród w poszczególnych kategoriach było przeplatane występami artystycznymi zespołów związanych z Gminą Ełk. Zaprezentowały się m.in. zespoły ludowe Zielona Dąbrowa, Stradunianki, a także duet Kamila Guzewicz i Henryk Raducha.

Statuetka Złotego Koguta w kategorii Rozwój samorządności lokalnej i obszarów wiejskich trafiła do Marka Chojnowskiego, Starosty Ełckiego. W uzasadnieniu przyznania nagrody podkreślono, że jest doskonałym partnerem do współpracy, zwłaszcza do pozyskiwania środków zewnętrznych, w tym z funduszy i programów rządowych.

W kategorii Rozwój samorządności lokalnej i obszarów wiejskich było także czworo wyróżnionych medalami Złotego Koguta. Czworo sołtysów z Gminy Ełk: Sylwia Sztachelska, Iwona Jakimyszyn, Kazimierz Krawczyk oraz Marek Sztachelski. To wyjątkowi sołtysi, którzy potrafią słuchać i rozmawiać z ludźmi, zmotywować ich do działania społecznego na rzecz swojego miejsca zamieszkania. Potrafią łączyć ludzi, integrować, budować porozumienie w kwestiach drażliwych i konfliktowych.

W kategorii Pamięć i tożsamość Złotego Koguta 2020 Wójt Tomasz Osewski wręczył przed uroczystą galą. Wszystko z powodu stanu zdrowia laureata. Jerzy Wróbel – bo o nim mowa – to były sołtys z Nowej Wsi Ełckiej. Człowiek operatywny, bliski mieszkańcom, typowy rzecznik ich spraw i problemów. Wzór dla innych sołtysów, przestrzegający terminów i przepisów, tradycji, ale też wierny tradycji naszych przodków. Za jego kadencji sołectwo Nowa Wieś Ełcka mogło się pochwalić największą frekwencją na zebraniach i wyborach sołtysa. A wiadomo, że zebranie wiejskie to siła sołectwa.

Nagrody Złotego Koguta zostały wręczone także w kategorii Rozwój przedsiębiorczości. Statuetka trafiła do Wiesława Mieczkowskiego (firma Serwistal), a nagrodę w jego imieniu odebrał zięć. Laureat promuje postawy zgodne z zasadami etyki i godności zawodowej, jest aktywnym działaczem Rady Przedsiębiorczości, przyczynia się do promocji naszego regionu w środowisku biznesowym, ale przede wszystkim tworzy miejsca pracy, które służą mieszkańcom także Gminy Ełk.

W kategorii Rozwój przedsiębiorczości został przyznany także medal Złotego Koguta. Otrzymała go firma Polmex – Bożena i Cezary Dojnia. To firma, która także przyczynia się do rozwoju Gminy Ełk, a jej właściciele współpracują z Wójtem Osewskim w Radzie Przedsiębiorczości Gminy Ełk. Nie bez znaczenia jest umiejscowienie firmy na terenie Gminy Ełk i odprowadzanie podatków do budżetu gminy.

W ostatniej kategorii za 2020 rok: Zaangażowanie i działania na rzecz rozwoju gminy przyznano aż cztery statuetki Złotego Koguta. Wszyscy nagrodzeni zasiadają w ławach sejmowych, są parlamentarzystami i jeszcze całkiem niedawno reprezentowali ten sam klub parlamentarny: Jerzy Małecki, Iwona Arent, Michał Wypij i Wojciech Maksymowicz.

– To dzięki ich zaangażowaniu, wielu spotkaniom ze mną z jednej strony, ale też z urzędnikami, ministrami i premierem polskiego z rządu z drugiej strony, udało się wytransferować wielomilionowe środki do Gminy Ełk – tłumaczy Wójt Tomasz Osewski. – To także dzięki posłom mamy kilometry nowych dróg, modernizowane obiekty użyteczności publicznej, szkoły, czy tak jak ostatnio finanse na system gospodarowania odpadami. Można by tu długo wymieniać zadania, sprawy i inwestycje, które udało się w ostatnim czasie zrealizować. Za te zaangażowanie i wysiłki w rozwój Gmina Ełk dziękuje.

Z racji posiedzenia Sejmu RP i zebrań kół i klubów parlamentarnych posłowie nie mogli być obecni na Gali Złotego Koguta. Statuetki zostaną im wręczone przy najbliższej okazji. A ostatnim oficjalnym akcentem gali było ogłoszenie o przyznaniu medalu Złotego Koguta w kategorii Zaangażowanie i działania na rzecz rozwoju gminy. Trafił on do lekarza – Jerzego Muśko. Na naszym terenie jest dobrze zorganizowana służba zdrowia, a medal wręczono nie tylko za zaangażowanie i trud pracy, ale przede wszystkim pomoc w uruchomieniu gminnej przychodni zdrowia.

– Gratuluję wszystkim, do których trafiły statuetki i medale – mówi Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk. – Liczę na to, że będzie to nie tylko forma podziękowania, ale i motywacja do dalszej działalności na rzecz naszej gminy i drugiego człowieka. Laureaci są znakomitym przykładem dla innych, także dla mnie, więc zachęcam do czerpania z tych przykładów całymi garściami.

Na zakończenie z koncertem wystąpił zespół Po Naszemu – mieszanka czterech różnych charakterów i osobowości, ale w muzyka to zdecydowanie ich żywioł.

image_pdfimage_print

Siedliska – kino Chełchy – potańcówka PPGR Punkt przeciw przemocy Załatw przez podatki.gov.pl Wsparcie rodzin 50plus Informacje dla uchodźców wojennych Andrzej Duda w Chełchach Lider Rozwoju Regionalnego 2019