CHEŁCHY
Dwie uczennice klasy VI Szkoły Podstawowej im. L. A. Kaczyńskiego w Chełchach wzięły udział w Międzyszkolnym Konkursie Literackim „ Mazurska wiosna” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 5 im. Marii Konopnickiej w Ełku. Zadaniem uczestników było napisanie wiersza przedstawiającego walory krajobrazowe, przyrodnicze i kulturowe Mazur. Celem konkursu była prezentacja i popularyzacja walorów przyrodniczo-krajobrazowych Mazur, popularyzacja kultury regionalnej wśród dzieci i młodzieży, prezentacja twórczości dzieci oraz integracja szkół. 29 marca 2021 roku poznaliśmy wyniki konkursu. Aleksandra Topa, autorka wiersza „ Wiosenne Mazury, zajęła I miejsce w kategorii klas IV-VI.

CHEŁCHY
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. L. A. Kaczyńskiego w Chełchach brali udział w konkursie historycznym przeprowadzonym w ramach XXVI Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Organizatorem konkursu był Zespół Szkół nr 2 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Ełku. Celem konkursu było pogłębienie wiadomości na temat faktów i postaw patriotycznych w historii Polski. Zadaniem uczestników było zredagowanie pracy na temat: „Oni w czasach wojny zachowali człowieczeństwo”. Uczennica klasy VII – Wiktoria Holcman – zajęła II miejsce w kategorii wiekowej od 13 do 16 lat.

CHEŁCHY
W dniach 16-17 marca uczniowie Szkoły Podstawowej im. Lecha Kaczyńskiego w Chełchach obchodzili po raz pierwszy Dzień Świętego Patryka. Lekcja odbyła się dla części uczniów zdalnie, a dla części stacjonarnie. Organizatorem zajęć była pani Monika Olszańska (nauczyciel j. angielskiego).
Uczniowie zaprezentowali swoje piękne kapelusze oraz stroje w kolorze zielonym. Na koniec zajęć odbył się quiz „Co wiesz o Św. Patryku”. Wszyscy pozytywnie zaliczyli.

CHEŁCHY
W tym roku szkolnym niestety nie mogliśmy spotkać się w szkole przy wspólnym wigilijnym stole. Dlatego też uczniowie klas IV-VIII wraz ze swoimi wychowawcami spędzili ten szczególny czas wszyscy razem online. Obejrzeliśmy jasełka, śpiewaliśmy kolędy w języku polskim i angielskim oraz złożyliśmy sobie świąteczne życzenia. Dziękujemy wszystkim za cudownie spędzone chwile!

CHEŁCHY
W tym roku szkolnym Samorząd Uczniowski i Szkolne Koło Wolontariatu przystąpili do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Razem na Święta”. Głównym celem było zachęcenie do niesienia pomocy innym oraz budowanie wspólnot i więzi międzypokoleniowych. Nasi uczniowie własnoręcznie wykonali piękne kartki z życzeniami świątecznymi, które powrzucali do skrzynek sąsiadów. Pojawiły się również cudowne ozdoby oraz samodzielnie upieczone i ozdobione słodkie upominki – pierniczki. Szczególnie w tym okresie przedświątecznym bardzo ważne są takie zwykłe gesty życzliwości skierowane do naszych przyjaciół i osób z najbliższej okolicy. Super, że „zmalowaliśmy” razem coś dobrego na te Święta!

CHEŁCHY
W Szkole Podstawowej im. Lecha Kaczyńskiego w Chełchach odbył się konkurs matematyczny na „Bożonarodzeniową kartkę matematyczną”. Należało wykonać rysunek o tematyce świątecznej w programie Paint złożony z samych figur geometrycznych. Wpłynęło czternaście prac od uczniów klas IV-VIII. Okazało się, że wszystkie nadesłane w tym roku kartki były cudowne! W związku z powyższym każdy uczestnik otrzymał ocenę celującą z matematyki.

WOSZCZELE – EŁK
8 grudnia 2020 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach wzięli udział w Powiatowym Konkursie Recytatorskim i Plastycznym „Rodzina źródłem wartości i tradycji” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 5 im. Marii Konopnickiej w Ełku. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych z terenu miasta Ełku i powiatu ełckiego. Zadaniem uczestnika formy plastycznej konkursu było wykonanie pracy w formacie A-4 dowolną techniką na podstawie rodzinnych wspomnień o św. Janie Pawle II i Jego pielgrzymkach do Polski, pielęgnowanych tradycjach, nauczaniu wielkiego Polaka i wychowaniu do wartości takich jak: życie, miłość, odpowiedzialność, patriotyzm, prawda itp.
Uczestnik formy recytatorskiej konkursu miał zaprezentować z pamięci jeden wybrany wiersz o tematyce rodzinnej, o polskim papieżu lub autorstwa Karola Wojtyły i nagrać recytację w formie filmiku (uczestnik – recytator widoczny na nagraniu).
Oto osiągnięcia uczniów naszej szkoły:
Powiatowy Konkurs Recytatorski „Rodzina źródłem wartości i tradycji”
II miejsce – Bartosz Dąbrowski , uczeń klasy II
A oto link – filmik, w którym Bartosz Dąbrowski recytuje wiersz pt. „List do Ojca Świętego”
https://drive.google.com/file/d/1fopoHSziLsnpqQ0cJ_4o-YjdDgpKpW0_/view?usp=sharing
II miejsce – Liliana Dobrenko, uczennica klasy I
link do wiersza: https://youtu.be/pomt8Oe3leQ
Powiatowy Konkurs Plastyczny „Rodzina źródłem wartości i tradycji”
III miejsce – Igor Pohlmann, uczeń klasy II
Wyróżnienie – Julia Osewska, uczennica klasy II

WOSZCZELE
Życie codzienne w czasie pandemii wygląda zupełnie inaczej. Szkoły są zamknięte do odwołania. Ze względu na okoliczności lekcje, spotkania, rozmowy odbywają się on-line.

W dniach 13-23.10.2020 r. nasza szkoła kolejny raz brała udział w Kampanii społecznej „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!” z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski. Uczniowie z klasy VII i VIII pisali list do Adama – ucznia bydgoskiego Braille’a. Najmłodsi uczniowie wykonali tytułową stronę ulubionej, pełnej wartości książki, która umożliwi osobom z dysfunkcją wzroku wyobrażenie postaci, bohaterów lub zjawisk. Uczniowie z klas I-VI również wykonali takie prace i układali krótkie życzenia, myśli, wierszyki związane tematycznie z kampanią. Wybrane prace zostały przesłane do bydgoskiej szkoły. Przeprowadziliśmy szereg działań, za które otrzymaliśmy podziękowanie i Certyfikat na rok szkolny 2020/2021 „Szkoła Przyjazna Osobom Niewidomym” od Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Specjalno-Wychowawczego nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy oraz Stowarzyszenia Visus Supremus.
Uczeń klasy V Wiktor Jakimyszyn wykonał projekt regionalnej gry planszowej „Wieża widokowa w Starych Juchach”, która została przesłana do organizatora. Wyniki będą w grudniu. Uczniowie z klas IV-VII uczestniczyli w warsztatach przygotowanych przez pracowników Fundacji „Szalony Krasnolud”. Za zaangażowanie otrzymaliśmy zestaw gier.
Troje uczniów z klasy VII (Gabriela Szuchnicka, Zofia Łukaszewicz i Jakub Pikora) wzięło udział w I Ogólnopolskim Konkursie na prezentację multimedialną „Chrzest Polski”. Poświęcili dużo czasu na wykonanie prac, które są pomysłowe i mają nowatorskie spojrzenie na historię. Zostały one przesłane do organizatora – Fundacja „Słowo” w Rumii.

CHEŁCHY
W Szkole Podstawowej im. Lecha Kaczyńskiego w Chełchach odbyło się wspólne spotkanie mikołajkowe online dla wszystkich uczniów klas IV-VIII. Organizatorem był Samorząd Uczniowski, który przygotował wiele atrakcji: śpiewanie wspólnie z Majką Jeżowską piosenki „Kochany Panie Mikołaju”, oglądanie bajki o biskupie Mikołaju, chętni uczniowie mogli również zatańczyć w rytm „Jingle Bells” lub wypełnić karty pracy i quiz o tematyce świątecznej.

CHEŁCHY
W Szkole Podstawowej im. L. A. Kaczyńskiego w Chełchach odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie dziękowali nauczycielom za trud i pracę, jaki wkładają w ich edukację. Mottem uroczystości były słowa Marka Twaina: „Zacną rzeczą jest uczyć się, lecz jeszcze zacniejszą – nauczać”. Dyrektor Karol Marchel dokonał otwarcia uroczystości składając serdecznie podziękowania gronu pedagogicznemu za zaangażowanie w pracę na rzecz szkoły. Młodzi artyści z klas IV, VI, VII oraz VIII pod kierunkiem Alicji Bielskiej-Oleksy, Anny Sidorowicz oraz Moniki Olszańskiej piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień.
Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud, poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków.

WOSZCZELE
W środę, 14 października 2020 r., miała miejsce w naszej szkole, już po raz drugi, wielka uroczystość łącząca dwie okazje – obchody Dnia Edukacji Narodowej i Ślubowanie uczniów klasy pierwszej. Przybyli na nią: Przewodnicząca Rady Rodziców, grono pedagogiczne oraz pracownicy administracji i obsługi, pierwszoklasiści i ich rodzice, a także przedstawiciele starszych klas.
Zanim pierwszoklasiści złożyli ślubowanie i zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej, zaprezentowali swoje umiejętności. Recytowali wiersze, śpiewali piosenki, a także zapewnili obecnych o swojej wiedzy. Starsi uczniowie natomiast występem wyrazili wdzięczność wszystkim pracownikom oświaty za ich trud włożony w nauczanie i wychowanie dzieci oraz młodzieży. Pieśnią i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym.
W niezwykle podniosłej atmosferze, pierwszaki, przed pocztem sztandarowym, odświętnie ubrane, w biretach na głowach, powtarzały za wychowawczynią słowa ślubowania. Obiecały, że będą dobrymi Polakami, będą godnie reprezentować swoją szkołę wzorowym zachowaniem, a dobrymi wynikami w nauce na pewno sprawią radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor Beata Kirycka wielkim ołówkiem dokonała symbolicznego pasowania młodszych dzieci na pełnoprawnych uczniów szkoły i wraz z wychowawcą wręczyła dyplomy.
Następnie dzieci z klasy I złożyły podziękowanie swoim rodzicom.
„Za to, że jesteśmy uczniami,
naszym rodzicom zawdzięczamy.
I z całego serca głośno wołamy:
Mamo! Tato! Dziękujemy Wam za to.”
Rodzice byli wzruszeni, uśmiechali się i bili brawa. Zarówno oni, jak i wychowawczyni byli dumni z pierwszoklasistów. W trakcie uroczystości dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki od pani dyrektor i uczniów klasy drugiej.

RĘKUSY
W Szkole Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach uroczyście obchodzono Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych.
– Jest to jeszcze jedna okazja, aby przypominać bohaterską postawę naszego patrona rtm. Witolda Pileckiego – jednego z żołnierzy niezłomnych – mówi Marta Rózio, nauczycielka historii. – Oddał życie, za wolną i niepodległą Ojczyznę, nie poddając się komunistycznemu reżimowi.
Wyrazem pamięci społeczności szkolnej były m.in. kwiaty złożone przez Agnieszkę Jaszkowską, dyrektor szkoły oraz Iwonę Jakimyszyn, sołtys wsi Rękusy i założycielkę lokalnego Stowarzyszenia „Braterstwo”. Zebrani wzięli również udział w prelekcji dotyczącej pamięci tych, którzy walczyli o wolną Polskę, przygotowaną przez pana Jacka Rutkowskiego, doradcę metodycznego z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.

STRADUNY
2 marca 2020 roku po raz kolejny obchodziliśmy w Szkole Podstawowej w Stradunach Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto to zostało ustanowione 3 lutego 2011 roku przez Sejm RP jako forma oddania hołdu poległym i pomordowanym żołnierzom antykomunistycznego podziemia zbrojnego, którzy w latach 1944-63 walczyli z bronią w ręku z narzuconym siłą prosowieckim reżimem Polski Ludowej. Społeczność szkolna w Stradunach dzień ten obchodziła w sposób szczególny – zorganizowany został bieg ku czci tychże żołnierzy dla klas 1-8 SP. Młodzież podeszła do tematu bardzo aktywnie i poważnie, co było widoczne w ich zaangażowaniu podczas zawodów.

WOSZCZELE-EŁK
Bardzo dobrze w mistrzostwach szkół podstawowych na ergometrze wioślarskim zaprezentowały się uczennice z naszej szkoły. Dziewczyny w wyścigu sztafetowym 4×500 m zajęły trzecie miejsce. Do rywalizacji o miano najlepszej szkoły podstawowej przystąpiło osiem drużyn. Zawody rozegrane zostały 28 lutego w hali przy I LO w Ełku.
Skład brązowej ekipy: Weronika Choruży, Aleksandra Kozłowska, Julia Laskowska i Wiktoria Chmielewska.

WOSZCZELE – EŁK
Od 24 do 26 lutego 2020 r. trwał XXV Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Zespole Szkół nr 2 im. K. K. Baczyńskiego w Ełku. Ogłoszenie wyników, rozdanie nagród i koncert laureatów połączono z głównymi uroczystościami jubileuszowymi z okazji 50-lecia istnienia szkoły i 25-lecia konkursu. Odbyły się one w Ełckim Centrum Kultury. Celem konkursu była popularyzacja twórczości K. K. Baczyńskiego, utrwalanie uczuć patriotycznych, rozwijanie wrażliwości na słowo poetyckie, odkrywanie i rozwijanie uzdolnień artystycznych wśród uczniów, promowanie młodych talentów. Obejmował on siedem formuł.
Szkołę Podstawową w Woszczelach reprezentowały cztery uczennice z klasy VIII: Zuzanna Horodko wzięła udział w konkursie recytatorskim i poetyckim. Natomiast Weronika Choruży, Gabriela Łukaszewicz i Karolina Fotyga wzięły udział tylko w Konkursie Poetyckim „Piórem wyrażone 2020”. Zuzanna prezentowała dwa wiersze – „Z głową na karabinie” K.K. Baczyńskiego i „List do ludożerców” T. Różewicza. Wszystkie uczennice napisały własne wiersze na temat: „Człowiek przed lustrem swoich czasów”.
28 lutego 2020 r. podczas uroczystej gali w ECK Zuzanna Horodko recytowała wiersz „Z głową na karabinie”, gdyż została laureatką – zajęła I miejsce w pionie szkół podstawowych. Poza tym zajęła II miejsce w konkursie poetyckim, a Karolina Fotyga uplasowała się na III miejscu w tym samym konkursie.

Weronika Choruży
„Lustereczko”
Lustereczko powiedz przecie,
co to dzisiaj słychać w tym świecie…
Zawieruchy, kłótnie, swary,
nie ma w nich już żadnej miary.
Kłótnie, wojna i oszustwo
wciąż na świecie tego mnóstwo.
Człowiek patrzy, w lustro zerka,
może to lustra jakaś usterka.
Przecież to jest niemożliwe,
aby ludzie mądrzy, światli
wciąż tak koty z sobą darli.
Ten jest mądry, ten mądrzejszy,
ten bogatszy, ten piękniejszy,
ten jest pierwszy, a ten szybszy.
Dokąd pędzi ten Świat cały?
Czy ma jakiś cel w tym pędzie?
Co na końcu Świata będzie?
Kiedy będzie w końcu dość ?
Dość tych kłótni, dość tych wojen!
Dość pieniędzy, dość ambicji!
Może w lustrze naszych czasów
będą w końcu dobre wieści.
Ludzie dobrzy są z natury,
tylko lustro coś tam kręci.
Dobre wieści wciąż przekręca,
straszy i tylko bogactwem zachęca

Gabriela Łukaszewicz
,,Lepiej się nie przejmować”
Patrzę w lustro, widzę tam siebie.
Jestem podobna do rodziców.
Czasami za często mówię ,,nie”.
Takich nie chcieliby dziedziców
moi przodkowie. Zapatrzonych
w swoje wielkie telefony.
Dzisiaj okropnie rozpieszczonych,
którzy plotą jakieś androny.

Długo te przemyślenia trwały.
Wielką wojnę one wywołały,
bo nie wiem, co o tym myśleć mam,
ale jakoś jeszcze się trzymam.
Szmat czasu przed tym lustrem stoję!
Może jakąś wojnę przestoję?
Ominie mnie wszystko, co ważne,
wszystkie jakieś sprawy poważne.

Będę kończyć już te przemyślenia.
To, co było dziś, to już historia,
ponieważ świat szybko się zmienia.
Może zmieniono terytoria
państw i niektóre nie istnieją.
Informacje muszę znajdować.
Me wątpliwości się rozwieją,
ale lepiej się nie przejmować.

Zuzanna Horodko
„Poczekaj”
Stoję biedna i zgnębiona,
nikt mnie w życiu nie przekona,
że jest dobrze.

Halo, mamo, mam pytanie…
Córciu wybacz – nie w tej chwili,
bardzo ważne mam zadanie:
sprawozdanie, budżet nowy,
ani chwili na rozmowy.
Jak ogarnę – dam Ci znać,
choć to może długo trwać.
Dobrze mamo…

Nie widzi mnie mama,
nie widzi mnie tata.
Stoję sam pośrodku świata!

Halo, tato, czy pamiętasz?
Mało czasu, idą święta.
Synu drogi – mam dwie nogi,
ręce też mam tylko dwie,
każdy czegoś dzisiaj chce!
Będę wieczorem, to pogadamy,
a w razie czego – zwróć się do mamy.
Dobrze, tato…

Kocham rodziców, kocham ich szczerze,
ale czasami już w to nie wierzę,
gdy mówią ciągle i nieustannie,
że to wszystko dla mnie, to wszystko dla mnie.

Karolina Fotyga
„XXI wiek z perspektywy nastolatka”

Spoglądam na lustrzane swe odbicie,
uświadamiając sobie, jak kruche jest życie.
Jeśli ktoś na górze losy nasze zaplata,
widocznie nie doświadczył okrucieństw tego świata.
Od zawsze starałam się dotrzymać innym kroku,
coraz bardziej zagłębiając się w mroku.

Telefon, imprezy, używki, uzależnienia,
nastolatkowie uznają za sens istnienia.
Fałszywe przyjaźnie, nieodwzajemnione uczucia,
tak często powodują serc niewinnych ukłucia.
Wyśmiewanie, plotki, obietnice bez pokrycia
Niejednokrotnie doprowadzały do rozpaczy wycia.

Zaciągam się tego wszystkiego odorem,
gdzie każdy chce być ideałem, do naśladowania wzorem.
Dzieci mają potrzebę bycia podziwianym,
przez wszystko i wszystkich prawdziwie kochanym.
Muzyka w tych czasach to jedynie ukojenie,
zszarganych nerwów po koszmarnym dniu wyciszenie.

Wszyscy mamy w sobie demony,
niepozwalające spać po nocach. Każdy chce być dokarmiony.
Nie tyle grzechami co życiowymi trudnościami,
które w dążeniu do szczęścia są przeszkodami.
Nastoletnie życie powinno być piękne jak róża,
a jedyne co robi to z dnia na dzień się wydłuża.

Czuję na policzkach słone łzy,
marzę, by to nie była prawda tylko sny.
Nie widzę swej przyszłości w niebie,
najpierw musiałabym odnaleźć siebie.
Do tej pory czuję się zdezorientowana,
a w sercu tli się nadzieja, że zostanę odratowana

STRADUNY-EŁK
28 lutego 2020 roku w Ełckim Centrum Kultury odbyła się Gala 50-lecia Zespołu Szkół nr 2 w Ełku. Podczas uroczystości rozstrzygnięty został wojewódzki konkurs historyczny im. Krzysztofa Baczyńskiego pt. „Kultura masowa i jej wpływ na życie człowieka”. Szkołę w Stradunach w tym konkursie reprezentowała uczennica klasy VIII Maria Olszewska, której opiekunem była pani Anna Nawacka. Marysia otrzymała wyróżnienie za swoją pracę, co jest ogromnym sukcesem dla całej społeczności szkolnej.

NOWA WIEŚ EŁCKA
24 lutego 2020 r. w Przedszkolu Samorządowym w Nowej Wsi Ełckiej gościliśmy Warmińsko-Mazurskiego Wicekuratora Oświaty Wojciecha Cybulskiego, który w ramach międzynarodowego projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury” przeczytał dzieciom bajkę pt. „Lenka i magiczne drzewo” oraz w ciekawy sposób opowiedział dzieciom o swoim zawodzie.
Celem głównym projektu jest rozwijanie czytelnictwa we współpracy ze żłobkami, przedszkolami, szkołami podstawowymi, szkołami specjalnymi, szkolnymi świetlicami, bibliotekami szkolnymi i publicznymi w całej Polsce i za granicą. Projekt jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz kierunkami polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2019/2020.

STRADUNY
W nocy z 21 na 22 lutego 2020 r. uczniowie klas: IV i VIa pod opieką wychowawczyń – Kamili Hańczyc i Marii Mroczkowskiej uczestniczyli w budynku szkolnym w Nocnych Potyczkach Integracyjnych. Zabawy, gry i ciekawe dyskusje spędzały wszystkim sen z oczu. Uczniowie chętnie brali udział w grach integracyjnych i sportowych w sali gimnastycznej. Zaproponowane ćwiczenia, gra w piłkę nożną i zajęcia integracyjne z głównym świecącym akcentem – „Świetliki są wśród nas” nie pozwalały na nudę. Czas dodatkowo urozmaiciły gry planszowe, układanie puzzli oraz wspólne oglądanie animowanych bajek. Po aktywnych działaniach wszyscy chętnie wspólnie zasiedli do kolacji: pysznych tostów oraz świeżo przygotowanych chrupiących gofrów. 

MROZY WIELKIE – EŁK
20 lutego 2020 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich wzięli udział w audycji radiowej „Szkoła na antenie”. Przy mikrofonach Radia Bayer FM zasiedli : Arleta Augustyn, Zuzanna Opiela, Maciej Gospodaryk, Julia Supińska, Kalina Szafranowska – Sienkiewicz oraz Patrycja Magiera. Uczniowie przedstawili najważniejsze wydarzenia z życia szkoły oraz zaprezentowali swoje talenty muzyczne. Wizyta w radiowym studiu w Ełku dostarczyła uczniom niezapomnianych wrażeń.

NOWA WIEŚ EŁCKA
Pod honorowym patronatem Wójta Gminy Ełk Tomasza Osewskiego odbył się 21 lutego 2020 r. I Międzyszkolny Konkurs Frazeologiczny „Mistrzowie Słowa”. Data wydarzenia, które miało miejsce w Szkole Podstawowej im. J. Brzechwy w Nowej Wsi Ełckiej nie jest przypadkowa.
– Celowo wybrano tę datę, aby uczcić Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – informuje Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk. – Celem konkursu było podnoszenie sprawności językowej, propagowanie kultury języka polskiego, rozwijanie zainteresowań językiem polskim, kształcenie umiejętności retorycznych oraz integrowanie środowisk szkolnych.
Zmagania frazeologiczne polegały na sprawdzeniu znajomości wiedzy oraz umiejętności zastosowania związków w wypowiedzi. Do I Międzyszkolnego Konkursu Frazeologicznego przystąpiło pięć szkół: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Prostkach, Szkoła Podstawowa im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich, Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach, Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach oraz Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Nowej Wsi Ełckiej.
Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: Alicja Wysocka – ekspert, metodyk, nauczycielka języka polskiego; Barbara Ladzińska – dyrektor Centrum Usług Wspólnych Gminy Ełk; Agnieszka Malinowska – kierownik Biblioteki Publicznej Gminy Ełk.
Reprezentanci wszystkich szkół wykazali się ogromną wiedzą oraz umiejętnościami oratorskimi, poziom był wysoki i bardzo wyrównany. Po dwóch etapach rozgrywek okazało się, że zwycięzcami konkursu zostali reprezentanci Szkoły Podstawowej w Prostkach i to właśni do nich powędrowało miano „Mistrzowie Słowa”. Na pamiątkę uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.
– Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem i mamy nadzieję, że wpisze się w tradycję naszej szkoły – cieszy się Jacek Szumski, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowej Wsi Ełckiej. – Dziękuję też organizatorkom: Bożenie Kulik, Marioli Marcińczyk i Katarzynie Niedźwieckiej.

STRADUNY
10 lutego 2020 roku w Szkole Podstawowej w Stradunach młodzież przygotowała uroczysty apel poświęcony Międzynarodowemu Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu połączony z 75 rocznicą wyzwolenia obozu w Oświęcimiu. Celem apelu było przypomnienie społeczności szkolnej o milionach Żydów zamordowanych w czasie II Wojny Światowej, w eksterminacji zaplanowanej i przeprowadzonej przez hitlerowskie Niemcy. Poza krótkim przybliżeniem tych strasznych wydarzeń odtworzony został film poświęcony holokaustowi oraz wypowiedź pana Mariana Turskiego – byłego więźnia obozu. Każdy z nas powinien zapamiętać jego doniosłe słowa: (…) „Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek władza narusza przyjęte umowy społeczne, już istniejące. Bądźcie wierni przykazaniu, jedenastemu przykazaniu – nie bądź obojętny. Bo jeżeli nie, to się nawet nie obejrzycie jak was, na waszych potomków jakiś Auschwitz spadnie z nieba (…).”

NOWA WIEŚ EŁCKA
Ferie zimowe to czas odpoczynku i beztroskich zabaw. W tych dniach do przedszkola uczęszczała mniejsza grupa naszych podopiecznych, którzy brali udział w wielu ciekawych zabawach i zajęciach. W pierwszym tygodniu ferii przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach z eksperymentami. Podstawową formą działalności „Tygodnia z eksperymentami” było samodzielne odkrywanie oraz próby zrozumienia świata w toku zabaw twórczych, poprzez które w naturalny sposób dzieci poznawały otaczającą je rzeczywistość. Wykonywane były następujące eksperymenty: „Pienisty wulkan”, „Co dzieje się z ogrzanym powietrzem?”, „Czy szklanka jest pusta?”, „Ogień bez powietrza gaśnie”, „Jak powstaje cień?”, „Sól i przyjaźń kolorów”. Dzieci podczas tego tygodnia czerpały ogromną przyjemność i radość z samodzielnych doświadczeń i zabaw badawczych. Drugi tydzień ferii przebiegał pod hasłem „Bajkowe ferie”. Dzieci poznały następujące bajki: „Brzydkie Kaczątko”, „Czerwony Kapturek”, „Królewna Śnieżka”, „Trzy świnki”, „Kopciuszek”. Uczestniczące w nich dzieci słuchały czytanych i odtwarzanych z płyt CD bajek. Miały też możliwość obejrzenia ich na dużym ekranie. Treści literackie przeplatane były zabawami ruchowymi, muzycznymi i plastycznymi. Bajki nie tylko umilają dzieciom czas, ale także uczą i wychowują. Okres ferii minął bardzo szybko, był to czas dobrze wykorzystany, obfitujący w radosne przeżycia.

RĘKUSY
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Rękusach nie próżnowali w ferie zimowe. Wzięli m.in. udział w warsztatach szycia w świetlicy w Ruskiej Wsi i obchodach Dnia Babci i Dziadka.

MROZY WIELKIE
17 stycznia 2020 roku w Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich wyróżniono szkolnych “Mistrzów Kaligrafii”. Konkurs adresowany był do uczniów klas I – VIII. Komisja Konkursowa wyłoniła klasowych „Mistrzów Kaligrafii” uwzględniając estetykę, czytelność zeszytu, właściwe łączenie i równomierne położenie liter , prawidłowe rozmieszczenie tekstu oraz poprawność ortograficzną i interpunkcyjną.
Celem konkursu było rozpowszechnianie wśród uczniów sztuki kaligrafii, czyli sztuki pięknego pisania, rozbudzanie umiejętności kształtnego, starannego i estetycznego pisania oraz rozwijanie wrażliwości na piękno języka ojczystego. Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Wszystkim gratulujemy i zachęcamy do pięknego pisania, ponieważ każdy może zostać „Mistrzem Kaligrafii”.

WOSZCZELE
17 stycznia 2020 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość pod hasłem: „Babciu, Dziadku Kochamy Was!”. Licznie przybyli goście zasiedli przy przygotowanych dla nich stołach i z niecierpliwością oczekiwali na rozpoczęcie występu swoich wnucząt. Na twarzach dzieci widać było ogromną radość, skupienie oraz odrobinę niepokoju. Babcia i Dziadek to słowa kojarzące się każdemu z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre, dlatego w tym szczególnym dniu najmłodsze dzieci z naszej szkoły, od punktu przedszkolnego do klasy III, pod okiem swoich pań: p. Ewy Stolarczyk, p. Jadwigi Kondratowicz, p. I. Siemion, p. Agaty Malinowskiej, przygotowały program artystyczny. Młodzi artyści recytowali wiersze, pięknie tańczyli i śpiewali piosenki do melodii znanych polskich przebojów. Wszyscy widzowie z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość ukochanych Babć i Dziadków. Uśmiech, radość, duma i łzy wzruszenia, które towarzyszyły tej wyjątkowej uroczystości, udowodniły, jak ważne są takie chwile w życiu każdego z nas. Wnuczęta zostały nagrodzone gromkimi brawami, po czym udały się do swoich Babć i Dziadków z życzeniami. W organizację uroczystości włączyli się rodzice, którzy zadbali o słodki poczęstunek dla wspaniałych gości, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz p. Dorota Wronowska, p. Wioletta Łukaszewicz, które przygotowały piękną dekorację. Na koniec pani wicedyrektor Iwona Siemion, złożyła wszystkim Babciom i Dziadkom najserdeczniejsze życzenia.

WOSZCZELE
10 stycznia 2020 r. gościliśmy w naszej szkole Grupę Artystyczną „Rekonstrukto” z Dębiny, która zaprezentowała pokaz historyczny pod tytułem „Wrzesień 39”, czyli rzecz o tym jak wybuchła II wojna światowa, a zniknęła II Rzeczpospolita”. Była to żywa lekcja historii, z której uczniowie wyszli pełni wrażeń. Na pewno zrozumieli i zapamiętali poznane fakty historyczne.

MROZY WIELKIE – BIAŁYSTOK
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Mrozach Wielkich uczestniczyli w wycieczce do Białegostoku. Pierwszym punktem wyjazdu było obejrzenie musicalu pt. „Księga dżungli” w wykonaniu aktorów i muzyków Opery i Filharmonii Podlaskiej. Pobyt w Operze i Filharmonii Podlaskiej wzbudził wiele pozytywnych emocji w dzieciach, o czym świadczyły uśmiechy i komentarze po zakończonym przedstawieniu. Po pobycie w operze uczniowie udali się na spacer do białostockiego zoo, gdzie obserwowali różne zwierzęta: niedźwiedzie, lisy, bociany, lamy, daniele, żbiki, żubry, sowy i wiele innych.

RĘKUSY
Jak co roku tuż przed świętami w Szkole Podstawowej im. rtm. W. Pieleckiego w Rękusach wspólnie przeżywaliśmy radosny czas zbliżających się uroczystości Bożego Narodzenia. Tradycyjnie każda klasa wraz z wychowawcą przygotowała swój świąteczny poczęstunek i podzieliła się opłatkiem. Następnie miało miejsce wspólne kolędowanie i udział w jasełkach szkolnych. Wraz z nami kolędowali nasi goście. Wśród nich pani Teresa Buczyńska, p.o. dyrektor Kuratorium Oświaty w Olsztynie Delegatury w Ełku, Bożena Wołyniec, wicewójt Gminy Ełk, proboszcz ks. Jarosław Dąbrowski oraz pani sołtys Iwona Jakimyszyn. Dużą niespodziankę sprawili, zaprzyjaźnieni ze szkołą żołnierze amerykańskiej armii, którzy przywieźli w prezencie uczniom niespodzianki. Nie zabrakło również uczniów, rodziców oraz pracowników szkoły. Młodzi aktorzy wielkim zaangażowaniem przygotowali się do udziału w jasełkach. W przedstawieniu brali udział przedstawiciele z każdej klasy. W szopce nietypowo odwiedzili Jezusa nie tylko pasterze przyprowadzeni przez anioła, czy królowie, których prowadziła gwiazda, ale do snu małego Jezuska kołysały także myszki, a kot betlejemski przekazał nam bardzo ważną prawdę – „Że jeżeli upadasz i coś ci nie wychodzi, to zawsze możesz wrócić do Jezusa.” Czas Bożego Narodzenia jest dla nas wszystkich wyjątkowym momentem do spotkania Jezusa w drugim człowieku. Przedstawienie zostało nagrodzone gromkimi brawami i prośbą o bis 😉 Przedstawienie było momentami zabawne, ale wzruszające. Jasełka będą zapamiętane przez wszystkich, a na następne czekamy z niecierpliwością.

WOSZCZELE
W ostatni dzień przed świętami Bożego Narodzenia w szkole w Woszczelach uczniowie wystawili jasełka. W specjalnie przygotowanych strojach oraz w pięknej scenografii ukazującej noc w Betlejem, młodzi aktorzy przedstawili sceny narodzin Chrystusa – Mesjasza.
Archaniołowie martwili się, czy ludzie z miłością przyjmą Pana Jezusa, gdy się narodzi. Poszli więc do pasterzy i oznajmili im radosną nowinę. Ci z pośpiechem udali się do Betlejem ze swoimi darami. Następnie trzej mędrcy ze Wschodu przybyli do „Domu Chleba”, by złożyć Nowonarodzonemu złoto, kadzidło i mirrę. Podczas przedstawienia diabeł Boruta przeżył nawrócenie, a Maryja w nagrodę podarowała mu skrzydła, by znowu stał się aniołem. Zwieńczeniem jasełek był wiersz wprowadzający w atmosferę świąt Bożego Narodzenia.
Całe przedstawienie przeplatane było kolędami w wykonaniu chóru szkolnego pod batutą pani Wioletty Łukaszewicz. Na uwagę zasługiwała wyśmienita gra aktorska występujących uczniów, a najlepszą recenzją był gorący aplauz po zakończeniu jasełek i pochwała z ust pani dyrektor Beaty Kiryckiej, która podziękowała zaangażowanym nauczycielom za pracę włożoną w przygotowanie uczniów do występu. Następnie wszystkich biorących udział w przedstawieniu obdarowała słodkimi upominkami.

MROZY WIELKIE
Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, 20 grudnia 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich odbyła się wzruszająca uroczystość. W tym wyjątkowym dniu, uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście stali się jedną wspólnotą, by w atmosferze wzajemnej życzliwości przypomnieć raz jeszcze wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat i uświadomić, że „Betlejem to my sami”.
Uczniowie pod kierunkiem pań Anny Zielińskiej i Emilii Tombacher, przygotowali niecodzienną bożonarodzeniową inscenizację, w której historia narodzin Pana Jezusa została osadzona w zwykłej polskiej rodzinie, która w czasie przygotowań do Wigilii teoretycznie przeżywa dramat Maryi i Józefa, ale kiedy potrzebujący pukają do ich drzwi, sami ich nie wpuszczają. Tym samym powielają sytuację sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Młodzi aktorzy z wielkim przejęciem odgrywali swoje role i starali się przekonać licznie zgromadzoną publiczność, co jest istotą Bożego Narodzenia.
Tłem dla ich wspaniałego występu, który zachwycił wysokim poziomem artystycznym i przepięknym wykonaniem, była skromna, świąteczna scenografia. Nie mogło zabraknąć w niej symbolicznego żłóbka i gwiazdy betlejemskiej.
Tegoroczne Jasełka to ogromny wysiłek uczniów, zwłaszcza tych najmłodszych, którzy doskonale opanowali i pięknie przekazali, naprawdę trudne do wyrażenia teksty. Poradzili sobie wspaniale. Ich żywiołowa gra wzbudziła entuzjazm i gromkie brawa. Podobnie jak pomysł na przedstawienie. Krótka, ale zawierająca najważniejsze treści inscenizacja ubogacona była pokazem talentów muzycznych. Tradycyjny montaż słowno – muzyczny uzupełniły występy: na flecie zagrała Vanessa Dębowski, na skrzypcach Kalina Szafranowska – Sienkiewicz oraz na keyboard’zie Zuzanna Opiela.  Na twarzach widzów malowało się głębokie wzruszenie. W organizację uroczystości aktywnie włączyli się pracownicy szkoły i rodzice uczniów. Dziękujemy wszystkim za wsparcie i okazaną pomoc.

STRADUNY
Święta Bożego Narodzenia to najbardziej uroczysty czas, są to święta, na które czekamy z utęsknieniem, do których przygotowujemy się długo i starannie. 13 grudnia odbyło się rodzinne kolędowanie w grupach przedszkolnych . Uroczyste spotkanie było okazją do śpiewu dzieci, nauczycieli i rodziców a jednocześnie kultywowaniem tradycji wspólnego kolędowania w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Ten rodzinny koncert miał specyficzny klimat, roztaczał aurę świątecznego nastroju, ciszy, beztroski i rodzinnego szczęścia. Zjednoczył społeczność przedszkola i środowisko rodzinne we wspólnym działaniu na rzecz pielęgnowania polskiej tradycji kolędowania. Rodzinne kolędowanie zostanie zapamiętane na długo przez wszystkich obecnych na tej uroczystości.

STRADUNY – EŁK
Wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas udali się 5 grudnia do Ełku na Galę Szkolnych Kół Caritas Diecezji Ełckiej, aby świętować Dzień Wolontariusza. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. pod przewodnictwem Bpa Jerzego Mazura. Następnie wszyscy udali się do Ełckiego Centrum Kultury, gdzie odbywała się dalsza część uroczystości. Na początku grupa teatralna „ZgiEłk” z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Ełku zaprezentowała swój spektakl pt. „Samotny wśród ludzi”. Kolejnym punktem programu było rozstrzygniecie konkursu: „Szkolne Koło Caritas 2019” oraz konkursu literackiego i plastycznego: „ Miłosierdzie drogą do świętości” . Miło nam poinformować, że uczeń kl. V Igor Lachowicz zajął trzecie miejsce w konkursie plastycznym, w kategorii kl. IV-VI i otrzymał nagrodę z rąk Warmińsko- Mazurskiego Wicekuratora Oświaty, Wojciecha Cybulskiego. Na zakończenie spotkana odbyła się wspólna agapa.

MROZY WIELKIE
Akcja „Zostań Onkoludkowym Mikołajem” w naszej szkole zakończyła się ogromnym sukcesem. Bardzo dziękuję za tak liczny udział w zbiórce. Prezenty zostały przekazane do Stowarzyszenia „Onkoludki”.

MROZY WIELKIE – EŁK
O tym, że podróże kształcą, nawet te mniej odległe, przekonali się uczniowie klas 0 – IV Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich 26 listopada 2019 roku, odwiedzając pobliski Ełk. W galerii „Ślad” dzieci obejrzały wystawę fotograficzną Stanisława Hawrusa pt. „Moje góry”. Przepiękne zdjęcia ukazały bogactwo górskiego krajobrazu. Dzięki wystawie uczniowie zdobyli wiedzę o najciekawszych górach w Polsce i na świecie. Kolejnym punktem programu był spektakl „Piotruś Pan” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Główny bohater – chłopiec z magicznej krainy – Nibylandii, zabrał uczniów do świata, gdzie spędzał swe pełne przygód, niekończące się dzieciństwo, przewodząc grupie Zagubionych Chłopców. Z zapartym tchem widzowie przyglądali się przygodom Piotrusia Pana, które za sprawą Kapitana Haka, często były pełne niebezpieczeństw. Spektakl pokazał, że nie można uciekać od swoich obowiązków i odpowiedzialności w świat fantazji i marzeń. Ukazał też, jak ważną wartością w życiu dziecka jest rodzina. Następnie udaliśmy się do sali edukacyjnej „Ognik” mieszczącej się w budynku Państwowej Straży Pożarnej w Ełku, aby zdobyć wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia pożarem. Każdy uczeń mógł przebrać się w strój strażaka. Ciekawe prezentacje multimedialne pokazały uczniom, jak należy dbać o prawidłową wentylację pomieszczeń, do jakich zagrożeń może doprowadzić niewłaściwe użytkowanie sprzętu domowego oraz jak powinna przebiegać ewakuacja z miejsca objętego pożarem. Niezapomniane emocje pojawiły się na twarzach uczestników wycieczki, kiedy przebywali w specjalnym, spalonym pomieszczeniu, które ukazywało skutki pożaru. Na koniec dzieci mogły zobaczyć prawdziwe, nowoczesne i w pełni wyposażone wozy strażackie. Najsilniejsi uczniowie spróbowali również wspiąć się po strażackiej rurze. Uradowani, pełni wrażeń i wiedzy uczniowie, wraz z opiekunami Małgorzatą Wakułą, Anną Marcińczyk, Anną Sulewską oraz Katarzyną Żywno, wrócili do szkoły.

WOSZCZELE
W dniu 21 listopada obchodziliśmy Dzień Życzliwości i Pozdrowień zorganizowany w naszej szkole po raz pierwszy, ale zapewne nie ostatni. Tę akcję zaczęliśmy od jednego dnia, a będziemy ją przedłużać na kilkadziesiąt następnych. Niech to będą tygodnie, miesiące życzliwości. W klasach, na lekcjach wychowawczych rozmawialiśmy na temat życzliwości, młodsze klasy wysłuchały mądrej bajki ,,O ciepłym i puchatym” czytanej przez starsze koleżanki z Samorządu Uczniowskiego. W szkole było żółto i radośnie. Nauczyciele i uczniowie obdarowywani byli lizakami i motywującymi cytatami z ,,Loterii życzliwości”. Nie obyło się też bez plakatów, z których można było oderwać fiszkę z pozytywną myślą i wręczyć ją wybranej przez siebie osobie. Uczniowie przekazywali pozytywne pozdrowienia i zachęcali w tym dniu do uśmiechu, miłego słowa i ciepłego spojrzenia. W naszej szkole dominował kolor żółty – kolor optymizmu i radości. Na każdych drzwiach zaświeciły „słoneczka życzliwości”, których promyki propagowały hasła: „Bądź miły”, „Uśmiechaj się”, ”Bądź życzliwy”, „Bądź szlachetny”, „Spraw, by ktoś dzięki tobie się uśmiechnął”, „Używaj słów proszę, dziękuję, przepraszam”, „Dziel się z innymi”, „Bądź uprzejmy”, „Pomagaj innym”. Na korytarzu wyrosło drzewko życzliwości i pozdrowień.

MROZY WIELKIE – EŁK
21 listopada 2019 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich – po raz kolejny uczestniczyli w audycji „Szkoła na antenie”. Tym razem do radia udali się: Arleta Augustyn, Zuzanna Opiela, Kalina Szafranowska – Sienkiewicz, Ignacy Barszczewski, Ania Gospodaryk oraz Sara Mikołajczyk. Uczniowie zwiedzili siedzibę radia oraz poznali zasady jego funkcjonowania, obserwowali, na czym polega praca dziennikarzy radiowych. Uczniowie wzięli także udział w nagraniu audycji na żywo, w której przedstawili najważniejsze wydarzenia z życia Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich. Mikrofon radiowy nikogo nie onieśmielił.

RĘKUSY
W ramach programu „Śniadanie Daje Moc”, uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach samodzielnie przygotowali zdrowe śniadanie. Zanim zabraliśmy się do przygotowywania posiłku, dzieci obejrzały prezentację multimedialną na temat 12 zasad zdrowego odżywiania oraz odpowiedziały na pytanie „Dlaczego śniadanie jest ważnym posiłkiem w ciągu dnia?” Przypomnieliśmy również zasady właściwego zachowania przy stole. Pamiętając o higienie i bezpieczeństwie każdy uczeń przygotował kolorowe kanapki, które wyjątkowo smakowały. Dzieci potrafiły dzielić się produktami i działały wspólnie. Poznawały nowe smaki. Była herbatka z miodem i owocowe przekąski. Samodzielne przygotowanie posiłku z pewnością przyczyni się do utrwalenia zdrowych nawyków żywieniowych wśród naszych uczniów, a zdrowe śniadanie będzie na stole codziennie.

RĘKUSY
Co roku w listopadzie czcimy jedno z największych wydarzeń w historii naszej ojczyzny odzyskanie niepodległości. Radosna to data, bo przecież przyniosła Polakom zwycięstwo i upragnioną wolność. Żeby Polska była Polską przez 123 lata niewoli walczyły całe pokolenia Polaków. To im od 11 listopada 1918 r. zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość pielęgnowania polskich tradycji oraz honorowania bohaterów.
Mamy dziś szczęście żyć w wolnym kraju. Pamiętamy jednak o tym, że przodkom winniśmy pamięć, a ojczyźnie – miłość. Stąd też 8 listopada uczciliśmy 101 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Delegacja uczniów ze starszych klas na czele z panią dyrektor Agnieszką Jaszkowską wzięła udział w gminnych obchodach Święta Niepodległości w Stradunach. Dzieci z klas młodszych wystąpiły podczas uroczystego apelu w szkole.
– Dzieci, przygotowane przez swoje wychowawczynie, stanęły na wysokości zadania, pięknie wyrecytowały wiersze i zaśpiewały piosenki o tematyce patriotycznej – opowiada Anna Filutowska, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej. – Przedszkolaki przy wsparciu swojej pani wdzięcznie zatańczyły kujawiaka. Jesteśmy Polką i Polakiem w całej szkole rozbrzmiewały słowa piosenki. Po części artystycznej wszyscy udali się na miejsce pamięci w pobliżu szkoły. Punktualnie o 11.11 został tam zaśpiewany hymn Polski tak, jak to miało miejsce w wielu szkołach w Polsce w ramach akcji MEN Szkoła, do hymnu!.
– Serdecznie dziękujemy za udział w uroczystości pani Iwonie Jakimyszyn, sołtysowi wsi Rękusy oraz panu Tomaszowi Łoszczykowi z lokalnego Stowarzyszenia Braterstwo – dodała Agnieszka Jaszkowska, dyrektor szkoły.

WOSZCZELE – EŁK
101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości świętowano w różny sposób. W Ełku świętowano m.in. na sportowo. W Biegu Niepodległości udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej w Woszczelach.

MROZY WIELKIE
Piękna, patriotyczna wspólnota, złożona z uczniów oraz nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich wspólnie odśpiewała w piątek, 8 listopada, o symbolicznej godzinie 11.11. „ Mazurka Dąbrowskiego”. Tym działaniem włączyliśmy się w ogólnopolską akcję „Szkoła do hymnu” .Zebrana na głównym korytarzu szkolnym społeczność odśpiewała cztery zwrotki hymnu państwowego. Podniosły nastrój podkreślały uczniowskie galowe stroje, na których widniały samodzielnie zrobione kotyliony, dające wyraz dumy z bycia Polakami.

STRADUNY
6 listopada 2019 roku wszyscy uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w żywej lekcji historii, którą przeprowadzili zaproszeni goście – Chorągiew Zaciężna Apis z Gniewu. Tym razem ta niezwykła lekcja historii zatytułowana „ II wojna światowa w dziejach narodu polskiego. Prowadzący przypomnieli takie fakty z naszej historii jak: udział polskich żołnierzy w walce na frontach, o kampanii wrześniowej oraz bohaterskiej walce polskich cywilów podczas powstania warszawskiego. W trakcie tej nietypowej lekcji historii uczniowie mogli przymierzać przygotowane przez prowadzących stroje i wcielać się w różne postacie, co byłą dla dzieci dużą atrakcją. Chętni uczniowie zaprezentowali w ten sposób ubiór polskiego żołnierza, umundurowanie żołnierza niemieckiego, polskich łączników czy harcerzy. Lekcja ta wzbudziła duże zainteresowanie uczniów. Prowadzący umieli w ciekawy sposób przedstawić wydarzenia związane z dążeniem do niepodległości Polski, a zaprezentowane stroje i rodzaj stosowanej wówczas w walkach broni na pewno przemówiły do wyobraźni uczniów, pozwalając im lepiej zrozumieć i zapamiętać poznane fakty historyczne.

NOWA WIEŚ EŁCKA
31 października 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Nowej Wsi Ełckiej świętowano Dzień Patrona Szkoły. Imię Jana Brzechwy nadano szkole 27 października 2009 roku. Minęło więc już 10 lat od tamtego dnia.
W uroczystości wziął udział Wójt Gminy Ełk Tomasz Osewski oraz proboszcz miejscowej parafii – ks. Andrzej Bryg. Prowadząca uroczystość Zofia Jaroszewska – uczennica klasy 7b w imieniu dyrekcji powitała wszystkich zebranych, a w szczególności uczniów klas pierwszych, którzy w Dniu Patrona składali ślubowanie.
Uczniowie klas trzecich zachwycili częścią artystyczną. Poezja Jana Brzechwy jest bliska szczególnie najmłodszym uczniom, ale wszyscy zebrani z zainteresowaniem obejrzeli występy. Po występach zakończonych zasłużonymi brawami nastąpiło ogłoszenie wyników szkolnego konkursu recytatorskiego „Brzechwa Dzieciom”. Laureaci otrzymali z rąk dyrektora szkoły dyplomy oraz upominki. Następnie wystąpili uczniowie, którzy zajęli ex aequo pierwsze miejsce. Amelia Jankowska z oddziału przedszkolnego 0a recytowała wiersz „Kwoka”, a Mateusz Romejko z klasy 2 a utwór pt. „Leń”. Był też czas dla pierwszaków, którzy z wielka odwagą wyrecytowali wiersz: „My się szkoły nie boimy” i zaśpiewali piosenkę „Jestem uczniem”.
Potem rozpoczęła się część oficjalna, związana z uroczystością ślubowania. Dyrektor Jacek Szumski dokonał pasowania, po czym pogratulował pierwszakom i życzył wszystkim ukończenia szkoły z najlepszymi wynikami. Również Wójt Gminy Ełk Tomasz Osewski życzył sukcesów w nauce i dużo radosnych chwil w placówce.

MROZY WIELKIE
Jeden z poranków w Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich rozpoczął się nietypowo. Zamiast tradycyjnych zajęć, uczniowie wzięli udział w żywej lekcji historii pt. „Polscy bohaterowie narodowi. Legenda Józefa Piłsudskiego”.
W odległe czasy przeniósł nas prowadzący zajęcia, który z zaciekawieniem przybliżył uczniom postać rycerza Zawiszy Czarnego. Uczniowie usłyszeli również wiele ciekawych informacji o żołnierzu – Józefie Piłsudskim, który odegrał znaczącą rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
Pokazy cechowała niepowtarzalna atmosfera oraz bogactwo treści historycznych. Uczniowie mieli możliwość założenia strojów z dawnych epok, a także spróbowali swoich sił walcząc replikami dawnego oręża.
Udział uczniów w żywej lekcji historii, to dobry przykład nauki patriotyzmu, bo jak mawiał Józef Piłsudski : „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości”.

STRADUNY
W ramach obchodów XIX Dnia Papieskiego odbył się turniej, w którym uczestniczyło pięć trzyosobowych drużyn z klas: IV, V , VIa, VIb, VIII. Zmagania turniejowe oceniało jury w składzie: Bogumiła Mirkowicz, Anna Mikołajczyk, Kazimierz Potapczyk.
O pierwsze miejsce walczyły drużyny z kl. V i VIII , ponieważ zdobyły taką samą ilość punktów. Dogrywka wyłoniła zwycięzcę, którym została drużyna kl. VIII. Drugie miejsce zajęła kl. V, a trzecie kl. VIa
Turniejowi towarzyszyła miła i radosna atmosfera. Drużyny pokazały, że można rywalizować ze sobą w kulturalny sposób. Widzowie również spisali się na medal- dopingowali i nagradzali brawami prawidłowe odpowiedzi.

NOWA WIEŚ EŁCKA
29 października 2019 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Nowej Wsi Ełckiej odbył się konkurs wokalno-recytatorski „W krainie bieli i czerwieni”. Konkurs adresowany był do dzieci w wieku 3-5 lat Przedszkola Samorządowego w Nowej Wsi Ełckiej, miał formę prezentacji dowolnego utworu o tematyce patriotycznej
Do konkursu przystąpiło 20 dzieci z Przedszkola Samorządowego w Nowej Wsi Ełckiej.
Kategoria wiersz:
I miejsce Amelia Nowicka grupa „Motylki”
II miejsce Marcelina Gruszka grupa „Biedronki”
III miejsce Miron Radkiewicz grupa „Pszczółki”
Kategoria piosenka
I miejsce Lena Tomczak grupa „Biedronki”
II miejsce Amelia Stypułkowska grupa „Motylki”
III miejsce Nina Rogowska grupa „Biedronki”
Konkurs przygotowały Marzena Szumska i Grażyna Rogowska.

WOSZCZELE
W dniach 21-27 października 2019 r. odbyła się XI edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, który ma inspirować i zachęcać do tworzenia ogólnopolskich i lokalnych inicjatyw na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego, a więc wspomagać drogi każdego człowieka do edukacji, zawodu, pracy i kariery. Tegoroczne hasło Warmińsko- Mazurskiego Tygodnia Kariery Zawodowej brzmiało: „Wielokulturowość kapitałem przyszłości”. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach również włączyli się do działań Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej. To przedsięwzięcie wymagało opracowania harmonogramu, w którym nauczyciele zajmujący się doradztwem zawodowym w naszej szkole, zaplanowali szereg pomysłowych wydarzeń przybliżającym uczniom problematykę wielokulturowości.
W ramach tej akcji w szkole został ogłoszony konkurs plastyczny : „Stroje z różnych stron świata”. Uczniowie wykonali bardzo ciekawe prace ukazujące w jaki sposób ubierają się ludzie mieszkający w innych miejscach na świecie. Uczestnicy konkursu mieli możliwość poznania innej kultury, zrozumienia zjawiska odmienności, a także wykorzystania swojego talentu plastycznego.
W poniedziałek TKZ rozpoczęliśmy prezentacją multimedialną na temat wielokulturowości. Uczniowie dowiedzieli się co to jest kultura, jakie korzyści płyną z pracy w różnorodnym narodowościowo zespole, jak rozwijać w sobie otwartość i akceptować odmienność, a także jak stereotypy mogą negatywnie wpłynąć na relację z ludźmi innych narodowości. Uczniowie wykonali również ćwiczenia wyjaśniające im co to jest stereotyp i jak się czuje osoba odrzucona w grupie. Na koniec każdy miał okazje popisać się wiedzą odpowiadając na wylosowane pytania. Młodsi uczniowie naszej szkoły dowiedzieli się co to jest Unia Europejska i jakie korzyści daje krajom członkowskim.
Kolejny dzień zaskoczył uczniów wizytą przedstawicieli Wielonarodowej Batalionowej Grupy Wojsk Żołnierzy NATO. Do naszej szkoły przybyli żołnierze z Irlandii, od niedawna pełniący służbę w Bemowie Piskim. Spotkanie to było niezwykle emocjonujące i pełne zaskakujących momentów. Dużym wyzwanie okazała się komunikacja w języku angielskim. Uczniowie zrozumieli jak ważna jest nauka języka obcego i że nie trzeba jechać za granicę aby móc z niego skorzystać. Nasi goście opowiedzieli nam o swojej pracy, kraju i wrażeniach związanych z pobytem w Polsce. Uczniowie klasy 8 przygotowali krótką prezentację multimedialną z pytaniami dotyczącym wiedzy na temat Polski. W trakcie spotkania mieliśmy możliwość zadawania pytań, przymierzenia wojskowych elementów munduru, udzielenia wywiadu, zagrania wspólnie z żołnierzami w piłkę nożną i zrobienia pamiątkowych zdjęć.
Środa upłynęła w naszej szkole pod hasłem śpiew i muzyka. Uczniowie z punktu przedszkolnego, oddziału przedszkolnego i klas I-III wzięli udział w Festiwalu Piosenki Międzynarodowej. Każda klasa miała przygotować i zaprezentować tego dnia piosenkę, która w jakiś sposób mówi o zjawisku wielokulturowości i przybliża dzieciom, że ludzie są różni ale każdy zasługuje na to żeby być akceptowanym i szanowanym. Tego dnia uczniowie oprócz lekcji tolerancji mieli sporą dawkę zabawy.
W ramach zajęć Tygodnia Kariery Zawodowej, w czwartek, niektórzy uczniowie naszej szkoły odwiedzili Powiatowy Urząd Pracy w Ełku. Pracownicy urzędu w bardzo przystępny i ciekawy sposób opowiedzieli uczniom o swoim zawodzie, wsparciu z jakiego mogą skorzystać ze strony urzędu w przyszłości, a także o naszym lokalnym rynku pracy i poszerzającym się zjawisku wielokulturowości. Uczniowie zdobyli rzetelną wiedzę na temat wyboru szkoły, realizacji pasji oraz wyboru zawodu. Ten pracowity poranek zakończyli chwilą relaksu w kinie Planet Cinema.
Dodatkowo klasy IV-VIII na lekcjach do dyspozycji wychowawcy przygotowali plakaty przedstawiające mapy myślowe na temat szans i zalet jakie tkwią w różnorodnym środowisku. Prace plastyczne z konkursu jak i plakaty z godzin wychowawczych zostaną wywieszone na korytarzu szkolnym.
Podsumowaniem naszych działań był piątkowych pokaz dań z różnych stron świata. Zadaniem każdej klasy było przygotowanie wspólnie z wychowawcą i rodzicami potrawy z wybranego kraju i poddanie jej degustacji. Uczniowie spisali się na medal i zaprezentowali potrawy z Grecji, Meksyku, Chin, Węgier, Hiszpanii, Francji i Ukrainy, a także krótko przedstawili najciekawsze informacje o danym kraju i przygotowanym daniu. Oprócz tego należało wskazać kraj na mapie świata. To spotkanie zakończyliśmy degustacją. Można było spróbować jak smakują ślimaki francuskie z ciasta francuskiego i cynamonu, placuszki hreczane, sałatka grecka, leczo, paella, tortilla czy risotto. Wszystko było tak smaczne, że zniknęło ze stolików w niewiarygodnie szybkim tempie.
XI edycję Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery uważamy za zakończoną. Jesteśmy bogatsi o nową wiedzę, spostrzeżenia, smaki i umiejętności. W przyszłym roku również zamierzamy włączyć się do akcji.

MROZY WIELKIE
Zbliżający się listopad, przywołał wśród uczniów i nauczycieli naszej szkoły pamięć tych bohaterów, którzy odeszli na wieczną wartę. W ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”, włączyliśmy się w szereg działań, mających na celu uwrażliwienie uczniów na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej Ojczyzny, a szczególnie tych, którzy są związani z historią naszego regionu.
Najmłodsze dzieci z punktu i oddziału przedszkolnego zapaliły znicze pamięci na pobliskich grobach. Starsi uczniowie uporządkowali opuszczone, bezimienne groby znajdujące się w ich miejscowościach. Uczniowie klas 1-3 wykonali natomiast plakaty związane z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej. W każdej klasie nauczyciele przeprowadzili zajęcia z uczniami „Ocalić od zapomnienia”, których celem było upamiętnienie ważnych postaci oraz wydarzeń z dziejów naszej Ojczyzny.

NOWA WIEŚ EŁCKA
23 października 2019 r. w Przedszkolu Samorządowym w Nowej Wsi Ełckiej w grupie Biedronki odbyła się Jesienna Miniolimpiada Matematyczna Przedszkolaka „Biedroneczki liczą jesienne skarby”. Cele miniolimpiady : rozwijanie zainteresowania dzieci matematyką, poszerzanie umiejętności liczenia, tworzenie zbiorów, określania charakterystycznych cech danej pory roku, logicznego myślenia oraz kształtowanie odporności emocjonalnej do pokonywania trudności. W Jesiennej Miniolimpiadzie Matematycznej Przedszkolaka wzięło udział 23 dzieci z grupy Biedronki. Miniolimpiada składała się z trzech etapów. W każdym etapie dzieci zmierzyły się z trzema zadaniami (przeliczanie, szeregowanie, znajomość pór roku), za które otrzymywały punkty. Do pierwszego etapu przystąpiło 23 dzieci z grupy Biedronki. Do drugiego etapu przystąpiło 15 dzieci, które otrzymały najwyższą ilość punktów w pierwszym etapie. Do trzeciego etapu przystąpiło troje dzieci, które otrzymały najwyższą ilość punktów w drugim etapie. W trzecim etapie najwyższą ilość punktów otrzymała Lilianna Pachucka, która została Jesiennym Mistrzem Matematyki. Jesienną Miniolimpiadę Matematyczną zorganizowały Grażyna Rogowska i Marzena Szumska.

STRADUNY
Od 5 do 20 października w całej Europie, w tym również w Polsce, świętowano Europejski Tydzień Kodowania, czyli #CodeWeek2019. W Polsce zgłoszono 15139 wydarzeń promujących programowanie. Jak nas poinformowano, tegoroczna liczba inicjatyw, zapewniła Polsce drugie miejsce w Europie. Code Week 2019 – Europejski Tydzień Kodowania, odbył się również w naszej szkole. Świętowanie polegało na świetnej zabawie, do której zaproszono wszystkich, w każdym wieku. Dzieci wspólnie wykonywali zadania związane z elementami kodowania i programowania.
Nauka kodowania pomaga nam zrozumieć szybko zmieniający się świat wokół nas. Aby zainspirować rozwój umiejętności kodowania i myślenia komputerowego w ramach #CodeWeek2019 została zorganizowana lekcja otwarta w klasie 1SP „Zakodowana matematyka z uczymy dzieci programować”. Inspirując się cyklem scenariuszy zajęć ogólnopolskiego programu Uczymy Dzieci Programować zaplanowano i zrealizowano różnorodne zajęcia w klasie 0, natomiast uczniowie starszych klas podczas zajęć z informatyki programowali online.

RĘKUSY
16 października w Szkole Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach obchodzony był Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca.
– Z tej okazji, już po raz drugi, społeczność naszej szkoły przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji organizowanej przez WOŚP tj. bicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą liczbę osób – opowiada Anna Filutowska, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i organizatorka przedsięwzięcia.
Celem akcji, która odbyła się w ramach realizacji Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować”, jest podniesienie świadomości na temat udzielania pomocy osobie, u której nastąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Próba bicia rekordu była zatem doskonałą okazją do wspólnej nauki resuscytacji i podstawowych czynności ratujących życie od najmłodszych do najstarszych.

RĘKUSY
Czy w Szkole podstawowej im. rtm. W. Pileckiego W Rękusach powstanie drużyna harcerska? Pierwsze kroki w celu realizacji tego przedsięwzięcia zostały już podjęte.
– Gościliśmy w naszej szkole grupę harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego z 3 Parafialnej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Sursum Corda” z Ełku – opowiada Marzena Dzierżyk, nauczycielka języka niemieckiego, organizatorka spotkania. – Wizyta miała na celu zapoznanie naszych uczniów z prawem harcerskim oraz przedstawienie funkcjonowania harcerza w drużynie. Była to doskonała okazja, aby dowiedzieć się jak bardzo potrzebna, a zarazem niełatwa jest to służba.
Pięć druhen oraz druh zapewnili nas, że bycie harcerzem to nie tylko ciężka praca, ale też szereg niezapomnianych i wspaniałych przygód oraz prawdziwych przyjaźni. Wstąpienie w szeregi harcerstwa kształci i rozwija, wzbogaca i uwrażliwia. Podczas spotkania mieliśmy okazję śpiewać z harcerzami przy akompaniamencie gitary. Całość spotkania została uwieńczona ogniskiem z kiełbaskami i zabawą z harcerzami.

RĘKUSY
15 października był niezwykłym dniem w naszej szkole. Tego dnia cała społeczność żyła dwoma ważnymi wydarzeniami. Ślubowanie uczniów klasy pierwszej i obchody Dnia KEN. Dzieciaki z klasy I i II zaprezentowały swoje prawdziwie aktorskie talenty w inscenizacji ,,Moja szkoła na wesoło”. Za to z ogromnym przejęciem pierwszaki ślubowały na sztandar szkoły i zostały pasowane na ucznia przez panią dyrektor Agnieszkę Jaszkowską. Z godnością przyjęły dyplomy i różne upominki od starszych kolegów. A potem przyszedł czas na życzenia dla pracowników naszej szkoły. Samorząd Uczniowski i uczniowie klas 4-8 przygotowali miłą niespodziankę. Były to życzenia, własnoręcznie wykonana potężna laurka , specjalnie przygotowana na tę okazję piosenka i kosz słodkości. Usłyszeliśmy też niezwykle ciepłe słowa ze strony przybyłych na uroczystość gości: Bożeny Wołyniec, zastępcy Wójta Gminy Ełk, Iwony Jakimyszyn, sołtys wsi Rękusy i Rady Rodziców, A pierwszaki cieszą się szczególnie, bo otrzymały  w prezencie interaktywną mapę Polski do swojej klasy. Będzie super zabawa na każdej przerwie!

WOSZCZELE
W poniedziałek, 14 października 2019 r. miała miejsce w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach wielka uroczystość łącząca dwie okazje – obchody Dnia Edukacji Narodowej i ślubowanie uczniów klasy pierwszej.
Zanim pierwszoklasiści złożyli ślubowanie i zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej, zaprezentowali swoje umiejętności. Recytowali wiersze, śpiewali piosenki, a także zapewnili obecnych o swojej wiedzy. Starsi uczniowie wyrazili wdzięczność wszystkim pracownikom oświaty za ich trud włożony w nauczanie i wychowanie dzieci oraz młodzieży. Pieśnią i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Następnie dzieci z klasy pierwszej odświętnie ubrane, w pięknych biretach na głowach w podniosłym nastroju powtarzały za wychowawczynią Ewą Stolarczyk słowa ślubowania i nieśmiało uśmiechały się, gdy Beata Kirycka dyrektor szkoły dużym ołówkiem dotykała ich prawego ramienia, pasując na pełnoprawnych uczniów szkoły. Rodzice z okazji ślubowania przygotowali słodki poczęstunek.
Miłym akcentem uroczystości było wręczenie kwiatów czynnym i emerytowanym pracownikom oświaty przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego i Tomasza Chorużego, przewodniczącego Rady Rodziców. Na koniec uroczystości dyrektor Beata Kirycka wręczyła nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi za pracę oraz osiągnięcia w roku szkolnym 2018/2019.

RĘKUSY
„Poznajemy tajemnice ula” to tytuł projektu realizowanego w Szkole Podstawowej im. rtm. W. Pielckiego w Rękusach we współpracy z Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku. Pieniądze na jego realizację szkoła uzyskała z WFOŚiGW w Olsztynie.
– Działania proekologiczne na stałe wpisały się w funkcjonowanie naszej szkoły – opowiada Anna Filutowska, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, koordynatorka projektu. – Już po raz trzeci uzyskaliśmy dofinansowanie podejmowanych przez nas przedsięwzięć. Tym razem pozyskaliśmy środki na mały projekt edukacyjny „Poznajemy tajemnice ula”.
Ogólnym założeniem projektu jest poszerzenie wiadomości społeczności szkolnej i lokalnej na temat wpływu pszczół na środowisko naturalne. Szeroko pojęta tematyka projektu pozwoli na zdobycie wiedzy z wielu dziedzin poprzez międzyprzedmiotowe doświadczanie. Projekt ruszył w październiku.
– Za nami prace przygotowawcze – rozmowy, ustalenia merytoryczne z nauczycielami, przedstawicielami społeczności lokalnej – dodaje Filutowska. – Również uczniowie rozpoczęli działania, dzieci z kl. II i III pracowicie przygotowywały się do spotkania z pszczelarzem. Stworzyli plakaty z bazą pytań, dotyczących życia pszczół oraz fascynującej pracy pszczelarza.
– W 2018 roku nasza szkoła dołączyła do grona placówek z certyfikatem „Szkoły Przyjaznej Środowisku” – przypomina Agnieszka Jaszkowska, dyrektor placówki. – Certyfikat przyznany przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty zobowiązuje do kontynuacji działań w zakresie edukacji proekologicznej.

STRADUNY
11 października 2019 r. w Zespole Szkół Samorządowych w Stradunach odbyły się gminne obchody Dnia Edukacji Narodowej. Zaproszonych gości ciepłymi słowami powitała Kamila Hańczyc.
– Jak co roku o tej porze spotykamy się, aby uroczyście wspominać Święto Edukacji Narodowej – mówiła. – Nauczyciel potrafiący inspirować jest świadomy faktu, że ścieżka edukacyjna jest skazana na kamienie, z których można stworzyć kamienie milowe lub przeszkody nie do przejścia. W tym wyjątkowym dniu życzę wszystkim pracownikom oświaty nieustającej satysfakcji z wykonywanego zawodu, entuzjazmu, aktywności i radości oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Życzę wszystkim aby ścieżka, którą podążacie była wysłana tylko kamieniami milowymi, a napotkane przeszkody były z łatwością pokonywane.
W naszych szkolnych progach gościliśmy przedstawicieli władz samorządowych p.o. dyrektora Kuratorium Oświaty w Olsztynie Delegatura w Ełku Teresę Buczyńską, Wójta Gminy Ełk Tomasza Osewskiego, dyrektora Centrum Usług Wspólnych Gminy Ełk Barbarę Ladzińską, dyrektorów gminnych placówek oświatowych: Karola Marchla – dyrektora Szkoły Podstawowej im. Lecha Aleksandra Kaczyńskiego w Chełchach, Jacka Szumskiego – dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Jana Brzechwy w Nowej Wsi Ełckiej, Katarzynę Podbielską – dyrektora Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich, Beatę Kirycką – dyrektora Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach, Agnieszkę Jaszkowską dyrektora Szkoły Podstawowej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Rękusach, prezesa ZUG Gminy Ełk Krzysztofa Kurzynowskiego, radnych gminnych Gminy Ełk, sołtysa wsi Straduny Dianę Dawidowską, rodziców, uczniów, nauczycieli emerytów, oraz nagrodzonych pedagogów, pracowników administracji i obsługi ze wszystkich placówek oświatowych gminy Ełk.
Wójt Gminy Ełk Tomasz Osewski złożył serdeczne podziękowania za pracę i zaangażowanie wszystkim nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi
– Dziękuję za to, co codziennie robicie. Wasza praca i wasz trud warunkuje, jakie będziemy mieli społeczeństwo – powiedział Wójt..
Po wysłuchaniu życzeń nadszedł bardzo przyjemny moment dla nauczycieli i pracowników, którzy wyróżnili się swoją pracą na rzecz edukacji, wykazali się ogromną odpowiedzialnością, rozwijali u uczniów zdolności i zainteresowania, przekazywali wartości, którymi należy kierować się w życiu. Wójt Tomasz Osewski wręczył nagrody dyrektorom, a także nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi.
Szkoła w Stradunach zaprezentowała gościom program artystyczny, w którym uczniowie pod kierunkiem Kamili Supińskiej ukazali w krzywym zwierciadle klimat szkolnej codzienności. Po zakończonej części oficjalnej uroczystości przybyli goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

RĘKUSY
Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w konkursie plastycznym „Dbam o wierzęta!” organizowanym przez Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku. Przedmiotem konkursu było wykonanie pracy plastycznej w formacie A4, która w ciekawy sposób przedstawi możliwości opieki nad zwierzętami leśnymi, domowymi pupilami, zwierzętami bezdomnymi czy też zwierzętami gospodarskimi oraz ukaże, jak należy dbać o zwierzęta.
Na konkurs napłynęło 214 prac, spośród których nagrodzono 44, w tym prace naszych uczniów. Oto nagrodzeni:
-w kategorii kl. I-III- Weronika Smaługa i Dagmara Chrzanowska,
-w kategorii kl. IV-VI Patryk Karwowski i Franciszek Ladziński.

MROZY WIELKIE
11 października w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie kl. V-VIII pod kierunkiem Anny Sulewskiej przygotowali humorystyczne przedstawienie.
Występ uczniów poprzedziło przemówienie dyrektor Katarzyny Podbielskiej, która podziękowała nauczycielom i pracownikom obsługi za pracę i zaangażowanie w życie szkoły. Życzyła wiele sił i wytrwałości w wykonywaniu tego zawodu. Rada Rodziców również dołączyła się do życzeń z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Na koniec przewodniczący Samorządu Uczniowskiego wszedł z tortem, a uczniowie odśpiewali „sto lat” wszystkim nauczycielom.

MROZY WIELKIE
„Szare Szeregi przykład nam dały, jak żyć i kochać człowieku mały…” – te słowa można było usłyszeć w murach Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich, w piątek 4 października 2019 roku. W tym dniu społeczność szkolna świętowała okrągłą, dziesiątą rocznicę nadania imienia szkole, czyli Dzień Patrona Szkoły, połączony z uroczystością ślubowania uczniów klasy pierwszej. W tym dniu szkołę odwiedzili m.in. Wójt Gminy Ełk Tomasz Osewski, proboszcz parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego – ks. Marcin Koncewicz i radni Gminy Ełk:
Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy III, którzy przybliżyli pierwszoklasistom sylwetkę patrona szkoły – organizację harcerską Szare Szeregi oraz wyjaśnili, co znaczy powiedzenie „wziąć ślub ze szkołą”. Młodsi koledzy musieli również zmierzyć się z gąszczem trudnych pytań. Wszystko po to, by udowodnić trzecioklasistom, że są naprawdę gotowi do ślubowania. Wspaniale udzielili odpowiedzi na zawiłe pytania, a śpiewając piosenkę „ Oto ja” pokazali wszystkim zebranym, jacy są naprawdę. Występy dzieci dopełnił chór szkolny, który wykonał wzruszającą pieśń „ Szare Szeregi”.
W obecności gości, rodziców, uczniów oraz nauczycieli szczęśliwi pierwszoklasiści z przejęciem powtarzali słowa przysięgi, odczytywane przez dyrektor Katarzynę Podbielską. Chwilę potem nastąpiło pasowanie na uczniów, zaś każdy świeżo pasowany uczeń odcisnął palec w kronice szkoły.

MROZY WIELKIE
Szkoła Podstawowa im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich została laureatem IV edycji akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. Najważniejszym celem akcji było zwrócenie uwagi społeczeństwa na czytanie książek. Placówka promowała czytelnictwo poprzez wspólne czytanie książek w plenerze. Szkoła została nagrodzona pięknymi książkami. Egzemplarze te powiększą księgozbiór biblioteki szkolnej.

MROZY WIELKIE
2 września 2019 roku o godz. 8.00 sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich wypełniła się obecnością uczniów, rodziców, nauczycieli oraz zaproszonych gości. Wszyscy z radością, oficjalnie przywitali nowy rok szkolny 2019/ 2020. Prowadząca akademię Katarzyna Żywno powitała serdecznie zastępcę Wójta Gminy Ełk – Bożenę Wołyniec, dyrektora szkoły – Katarzynę Podbielską, grono pedagogiczne, pracowników szkoły oraz uczniów i ich rodziców. W obecności pocztu sztandarowego, w godnej postawie na baczność, odśpiewano hymn państwowy oraz pieśń szkoły.
Wymownym utworem „Cisza” uczczono pamięć ofiar II wojny światowej, tych, którzy zginęli, abyśmy mogli dzisiaj żyć i uczyć się w wolnym kraju. Następnie Katarzyna Podbielska, bardzo serdecznie powitała wszystkich uczniów: tych małych i tych dużych, życząc im wielu sukcesów w nowym roku szkolnym. Przedstawiła też nowego nauczyciela oraz przywitała uczniów, którzy dołączyli do naszej szkolnej rodziny. Zastępca Wójta Gminy Ełk Bożena Wołyniec również skierowała do wszystkich zebranych słowa powitania, życząc uczniom dobrego, obfitującego w sukcesy edukacyjne, roku szkolnego.
Po części oficjalnej, nastąpił wyjątkowy moment, w którym starsi uczniowie uśmiechem i radosnymi życzeniami przywitali najmłodsze dzieci z punktu i oddziału przedszkolnego oraz uczniów klasy pierwszej. Zapewnili ich, że zawsze mogą liczyć na ich pomocną dłoń. Zwieńczeniem tych słów było wręczenie każdemu przedszkolakowi i pierwszoklasiście radosnego balonika. Nie zapomniano też o nowych uczniach, których obdarowano długopisami.

MROZY WIELKIE
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ostatnim w tym roku szkolnym turnieju – Otwartym Szachowym Turnieju Juniorów w Olecku 30 czerwca 2019 r. Występ był naprawdę udany, bo zajęli wysokie lokaty: Maja Jurkowska – 2 miejsce, Maciej Gospodaryk – 3 miejsce, Bartosz Lis – 4 miejsce i dodatkowo udało mu się uzyskać 5 kategorię szachową, Szymon Szumski – 7 miejsce.

RĘKUSY
Uroczyście zakończył się rok szkolny w Szkole Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach. W tej wyjątkowej chwili społeczności szkolnej towarzyszyła Bożena Wołyniec, zastępca Wójta Gminy Ełk.
– Był to czas podsumowania roku wspólnej pracy uczniów, rodziców, nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi – mówi Agnieszka Jaszkowska, dyrektor szkoły. – Dzięki umiejętnej współpracy wszystkich członków naszej społeczności, kończący się rok szkolny przyniósł uczniom wiele sukcesów.
Uroczystość rozpoczęła się plenerową mszą świętą na przyszkolnej polanie. Następnie zgromadzeni udali się do budynku szkoły, by odebrać swoje świadectwa. Najlepsi uczniowie otrzymali nagrody i wyróżnienia. Katarzyna Przybylska, najbardziej wyróżniająca się absolwentka otrzymała tablet – Nagrodę Wójta Gminy Ełk, Tomasza Osewskiego.
Nagrody, dyplomy i książki, ufundowane przez Radę Rodziców, dyrektora oraz lokalne Stowarzyszenie Braterstwo otrzymali również inni uczniowie. Świadectwa z wyróżnieniem za najlepsze wyniki w nauce otrzymali Katarzyna Przybylska, Amelia Sakowicz, Oskar Paszko, Kamila Więcko oraz Gabriela Kozłowska. Wyróżnienie Dyrektora Szkoły trafiło do Mikołaja Orzechowskiego. W klasach I-III za najlepsze wyniki w nauce i zachowanie wyróżnieni zostali: Agatka Rychcik, Wiktoria Borkowska, Artur Szumowski, Kornelia Semeniuk, Magdalena Przybylska, Dagmara Chrzanowska oraz Julia Zabielska. Natomiast za działalność społeczną i szczególne zaangażowanie w życie szkoły w tym roku szkolnym 2018/2019 wyróżnienia otrzymali: Barbara Arendt, Katarzyna Przybylska, Kornelia Semeniuk oraz Amelia Baltrusza. Również Iwona Jakimyszym, sołtys wsi Rękusy, wręczyła nagrody uczniom z udział w pracach na rzecz społeczności lokalnej. W tym zaszczytnym gronie znaleźli się: Oskar Paszko, Wiktoria Andryszewska, Wiktoria Karwowska, Kacper Sulikowski oraz Amelia, Bogdan, Anna i Julia Sakowicz. Koniec roku stał się także okazją do podsumowania pracy w całorocznych konkursach: czytelniczym, ortograficznym i matematycznym. W gronie laureatów znaleźli się uczniowie, którzy wykazali się m.in. największą systematycznością pracy: Katarzyna Przybylska, Gabriela Kozłowska, Kamila Więcko, Weronika Szymańska, Anna Gawecka, Oskar Paszko, Amelia Sakowicz oraz Gabriela Soliwoda. Natomiast w klasach I-III mistrzami ortografii zostali: Patryk Karwowski, Dagmara Chrzanowska oraz Agatka Rychcik. Serdecznie wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Miłą niespodzianką było również przekazanie przez Wójta szkole laptopów. To efekt realizacji projektu „Ja w internecie”.
– Ten naprawdę miły prezent dotarł do szkoły tuż po zakończeniu oficjalnej części uroczystości, ze względu na to, że Wójt chciał osobiście go przekazać wszystkim placówkom, których organem prowadzącym jest Gmina Ełk, a apele w szkołach odbywały się mniej więcej w tym samym czasie – dodaje Jaszkowska. – Serdecznie dziękuję w imieniu całej społeczności szkolnej. Zapewniam, że otrzymany sprzęt wzbogaci ofertę placówki i usprawni pracę szkoły.

MROZY WIELKIE
19 czerwca 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019. Jak co roku, jest to czas, ażeby podsumować wyniki całorocznej pracy i sporządzić bilans sukcesów i porażek. Jest to moment, kiedy można uczniów i nauczycieli wyróżnić w sposób szczególny.
– Pragniemy złożyć podziękowanie pani Wójt Gminy Ełk Bożenie Wołyniec, która w imieniu Wójta Gminy Ełk Tomasza Osewskiego przybyła na naszą uroczystość, jak również wręczyła nagrodę najlepszemu absolwentowi klasy VIII- Patrycji Zubrzyckiej – mówi Patryk Kumkowski-wychowawca klasy VIII.
.- Z całego serca dziękujemy Radzie Rodziców, na której pomoc zawsze można było liczyć. Przewodnicząca Rady Rodziców pani Lidia Jurkowska sprawiała, że wszystko było dopięte na ostatni guzik – dodaje Marta Mieruńska-Wrona-wychowawca klasy VII.. – Sukcesy uczniów oraz bardzo wysokie wyniki w nauce sprawiają, że patrzymy z nadzieją w przyszłość. Nasi laureaci olimpiad przedmiotowych oraz ogromne sukcesu reprezentacji szachowej pokazują, że mamy wspaniałych wychowanków.

STRADUNY
Cóż to był za cudowny dzień! Już od rana w całej szkole było czuć radosne poruszenie. Wszystkie ręce na pokład! Właśnie dziś, odbył się Festyn Rodzinny. Rozpoczęło się tradycyjne od powitania przybyłych gości, w tym Wójta Gminy Ełk Tomasza Osewskiego, radnej Elżbietę Truszkowską, Agnieszki Łuczyńskiej z Biblioteki Gminnej, dyrekcji Szkoły Podstawowej w Stradunach oraz Rady Rodziców. Po oficjalnym przedstawieniu, wyżej wymienieni udali się na słodkie obrady, w celu wyłonienia zwycięzcy konkursu na najsmaczniejsze ciasto.
Potem… Na scenie zawrzało! Swoimi tanecznymi i wokalnymi umiejętnościami uczniowie sprawili, że serca pękały nam z dumy. W ruch poszły aparaty i telefony by uwiecznić te wyjątkowe chwile. Poza sceną również było ciekawie. Po raz pierwszy, podczas festynu uczniowie wraz z rodzicami przygotowali klasowe stoiska. Czegóż tam nie było?! Orzeźwiające lemoniady w wielu smakach, lody, ciasta i ciasteczka, wafelki i babeczki, galaretki i szaszłyki owocowe, gofry, tosty, kiełbaski z grilla i kawa. Można też było spróbować szczęścia przy kole fortuny oraz w loterii fantowej. Tradycyjnie już na dzieci czekało mnóstwo atrakcji: kącik gier, dmuchańce, bańki, malowanie buziek, balony, popcorn, wata cukrowa i pyszny bigos. Jak zawsze można było obejrzeć wóz i sprzęt strażacki, dzięki naszej dzielnej straduńskiej drużynie OSP. Wśród radosnego gwaru, rozstrzygnięto konkurs plastyczny i rozdano nagrody za wyróżniające się prace, których tematem były „Moje marzenia”. Ogromne podziękowania kierujemy w stronę Wójta Tomasza Osewskiego oraz SKO za ufundowanie wspaniałych niespodzianek. Ogłoszono również wyniki konkursu ciast, na który nagrody ufundowała Rada Rodziców i liczni sponsorzy.

EŁK – STRADUNY
W 20. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Ełku
Wspomnienie dwudziestej rocznicy wizyty Jana Pawła II w Ełku było głównym powodem organizacji powiatowego konkursu dla szkół podstawowych i gimnazjum. Organizatorami Międzyszkolnego konkursu upamiętniającego 20.rocznicę wizyty Ojca Świętego w Ełku byli: Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Ełku oraz Zespół Szkół Samorządowych w Stradunach. Konkurs został objęty patronatem senator Rzeczypospolitej Polskiej Małgorzaty Kopiczko, posła na Sejm RP Wojciecha Kossakowskiego, Wójta Gminy Ełk Tomasza Osewskiego oraz Ełckiej Kurii Diecezjalnej. Wsparcie finansowe na zakup nagród dla uczestników organizatorzy zawdzięczają Wójtowi Gminy Ełk Tomaszowi Osewskiemu.
12 czerwca 2019 roku w Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu, czyli wyłonienie zwycięzców oraz osób wyróżnionych w pracach na temat „Wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II w Ełku” w dwóch kategoriach konkursowych: prezentacja multimedialna dla klas IV-VI oraz opowiadanie twórcze dla klas VII-VIII i gimnazjum.
Spośród prezentacji multimedialnych na nagrodę zasłużyły te, które wyróżniały się estetyką, przemyślanym układem slajdów, z wykorzystanie adekwatnych narzędzi, materiałów źródłowych, a także samodzielnością wykonania i poprawnością językową. Nagrodzone osoby:
I miejsce – Maja Grygo ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ełku,
II miejsce – Michał Kapica ze Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Ełku,
III miejsce – Antonina Kaczmarczyk ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II w Ełku.
Wyróżnione osoby: Jakub Przyborowski i Maja Masłowska Kapica ze Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Ełku
W kategorii na opowiadanie twórcze prace nagrodzone wyróżniały się m.in. poprawną formą wypowiedzi, twórczym podejściem do tematu – wizyty Ojca Świętego w Ełku, wykorzystaniem elementów twórczych, koncentracją w treści na wartościach, także międzypokoleniowych relacjach i poprawnością językową. Nagrodzone osoby:
I miejsce – Izabela Gutowska ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostkach,
II miejsce – Katarzyna Przybylska ze Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach,
III miejsce – Patrycja Zubrzycka ze Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich.
Wyróżniona osoba to Zuzanna Górska ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Marii Konopnickiej w Ełku.
W konkursie wzięło udział trzynaście szkół objętych konkursem. Muzyczną oprawę uroczystości zapewnił chór Oktawa ze Szkoły Podstawowej w Stradunach pod kierownictwem pani Ewy Soliwody. Konkurs od kilku lat cieszy się uznaniem wśród uczniów i nauczycieli i na pewno będzie kontynuowany.

STRADUNY
12 czerwca 2019 r. podczas Gali Ełczanina Roku w Ełckim Centrum Kultury nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego i fotograficznego “Pejzaże Mazurskie”, ogłoszonego wśród dzieci i młodzieży szkół podstawowych naszego powiatu.
Wśród nagrodzonych w obu konkursach nie zabrakło również uczniów naszej szkoły. W konkursie fotograficznym pod opieką Anety Klonowskiej nagrodzeni zostali uczniowie klasy VA: Gabriela Wasilewska, Maja Wasilewska oraz Julia Gabruś. Natomiast w konkursie plastycznym pod opieką Ewy Soliwody uczniowie klasy IV: Igor Lachowicz oraz Anna Sztachelska.

RĘKUSY
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach 7 czerwca 2019 r., już po raz drugi, zmierzyli się w Klasowym Turnieju Matematycznym.
– Celem zmagań było popularyzowanie matematyki wśród uczniów oraz rozwijanie umiejętności logicznego i twórczego myślenia – mówi Łukasz Choroś, matematyk. – Uczniowie w zespołach klasowych mieli za zadanie przejść pięć stanowisk, na których wykonywali różne zadania matematyczne.
W pierwszej konkurencji zawodnicy musieli wykazać się znajomością tabliczki mnożenia i dzielenia. Zadania rozwiązywali w aplikacji Kahoot. Tu liczyła się szybkość działania i poprawność. Następnie drużyny musiały wykazać się logicznym myśleniem, rozwiązując zagadki logiczne na tablicy interaktywnej. Dużo emocji przyniosła również konkurencja, w której należało wykazać się dobrą organizacją pracy w grupie. Zadanie drużyny polegało na zbudowaniu jak najwyższej wieży z dostępnych materiałów. Niektóre pomysły naprawdę zaskakiwały, a praca grup przebiegała niezwykle sprawnie. Poza tym uczniowie rozwiązywali łamigłówki i krzyżówki matematyczne, a także musieli wykazać się dobrą pamięcią w grze interaktywnej.
– Należy podkreślić, że podczas turnieju uczniowie wykazali dużą aktywnością i pomysłowością – dodaje Łukasz Choroś. – Najwięcej punktów zgromadzili uczniowie klasy VII, wygrywając zawody.

RĘKUSY – EŁK
Eksperymentowanie nie jest trudne. Przekonali się o tym uczniowie Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach, którzy postanowili spróbować swoich sił i wzięli udział w powiatowym konkursie pt. „Uczymy się eksperymentując”, organizowanym przez Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Ełku. Oba zespoły z Rękus zdobyły pierwsze miejsce, w kategoriach klas I-IV i klas V-VIII. Wysiłek włożony w całe przedsięwzięcie przyniósł wspaniałe rezultaty. Wystarczyła tylko kropla chęci i szczypta fantazji, a efekt końcowy był zaskakujący i przyjemny dla naszych oczu.
– Zadaniem uczestników było zaprojektowanie, przygotowanie i nagranie filmu o tematyce przyrodniczej – opowiada Joanna Borzeńska, nauczyciel przyrody, geografii, biologii i wychowania fizycznego. – W konkursie należało wykazać się nie tylko wiedzą i umiejętnościami przyrodniczymi. Bardzo ważnym kryterium udziału była także umiejętność współpracy w grupie oraz talent aktorski.
Gabriela Kozłowska i Kamila Więcko, uczennice klasy IV, nagrały film, którego celem było pokazanie, jak działają narządy zmysłów człowieka. Natomiast Amelia Sakowicz i Oskar Paszko, uczniowie klasy V, zaprezentowali doświadczenie, które miało na celu ukazanie zjawiska mieszania się różnych substancji, które na co dzień wykorzystujemy w gospodarstwie domowym.
Rodzicom uczniów, którzy dzielnie wspierali i kibicowali swoim dzieciom, składamy podziękowania.
– Mamy nadzieję, że wasza współpraca ze szkołą będzie trwać i rozwijać się – dodaje Borzeńska. – Udowodniliście swoim pociechom, że „chcieć to móc”.

STRADUNY – EŁK – NOWA WIEŚ EŁCKA
Jak co roku nasi uczniowie licznie brali udział w konkursach wokalnych. Jak co roku możemy chwalić się ich osiągnięciami! 27-28 maja to dni konkursowe Złotej Nutki. Laureatami konkursu zostali: Złota Nutka – Kamila Strzelecka (3 Gim), Srebrna Nutka – Amelia Grabowik (VIII SP), Brązowa Nutka – Maciej Musiałkiewicz (II SP), Wyróżnienie – Wiktoria Sulewska (Vb SP).
31 maja odbył się gminny przegląd piosenki dziecięcej w Nowej Wsi Ełckiej. Wiktoria Sulewska (KL.Vb) – zdobyła 2 miejsce, podobnie jak Wiktoria Wojsiat (I SP). Uczniów do konkursu przygotowywała Ewa Soliwoda.

STRADUNY – BIAŁYSTOK
Chór „Oktawa” pod kierunkiem Ewy Soliwody, działający przy naszej szkole, od stycznia br. uczestniczy w ogólnopolskim projekcie Akademii Chóralnej – Śpiewająca Polska. Patronat nad programem obejmuje Narodowe Forum Muzyki z Wrocławia oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach projektu odbywają się warsztaty szkoleniowe dla dyrygentów, zajęcia chóralne dla dzieci pod okiem kuratora regionalnego, warsztaty wokalne prowadzone przez profesorów emisji głosu, obligatoryjny konkurs chóralny w Białymstoku oraz wiele koncertów w regionie.
Głównym elementem programu jest Konkurs Chórów Regionu Podlaskiego i Warmińsko-Mazurskiego w Białymstoku, w którym niedawno – 11 czerwca, wziął udział straduński chór. Był to nasz debiut. Odnieśliśmy ogromny sukces! Chór „Oktawa” zdobył trzy nagrody: Złote Pasmo – główną nagrodę w kategorii klas IV-VIII, nagrodę specjalną „za ekspresję muzyczną połączoną z ruchem ciała”, a dyrygent chóru – Ewa Soliwoda otrzymała dyplom „najlepszego dyrygenta w Konkursie Chórów Regionu Podlaskiego i Warmińsko-Mazurskiego – Śpiewająca Polska 2019”.

MROZY WIELKIE – EŁK
5 czerwca 2019r. uczniowie klas 0-III wybrali się do WSFiZ w Ełku na spektakl „Polskie miasta w baśni i legendzie” wystawiany przez aktorów Teatru Współczesnego w Krakowie. Przedstawienie przybliżyło dzieciom wiedzę na temat historii największych miast w Polsce. Przepiękna scenografia oraz wspaniała gra aktorów przeniosły dzieci w świat legend i dostarczyły niezapomnianych wrażeń.

WOSZCZELE
W tym roku w naszej szkole Dzień Ziemi był obchodzony nietypowo – nieco rozciągnął się w czasie i trwał od końca kwietnia do piątego czerwca. W tym czasie zostały podjęte następujące działania:
• Uczniowie klasy IV, Va, Vb i VI przystąpili do etapu szkolnego XV Miedzyszkolnego Konkursu Ekologicznego organizowanego przez Gminny Zespół Przyrodników. Eliminacje były przeprowadzone w formie testu wiedzy przyrodniczej. Zwyciężyli w nich:
 Dominik Dardziński z klasy IV
 Dawid Jakimyszyn z klasy Va
 Wiktoria Żuk z klasy VI.
Te osoby zostały zakwalifikowane do etapu rejonowego.
• Uczniowie kilku klas wraz z wychowawcami wychodzili w teren, aby posprzątać okolice szkoły i najbardziej uczęszczane miejsca w naszej miejscowości (przystanki autobusowe, okolice stacji kolejowej, drogi dojazdowe do szkoły, las i plażę nad Jeziorem Sawinda).
• Grupa dziewcząt z klasy Va wykonała projekt edukacyjny pt. „Dlaczego warto chronić środowisko naturalne?” skierowany do uczniów klas I – III. Nadrzędnym celem tego działania było zapoznanie dzieci z genezą Dnia Ziemi oraz uwrażliwienie ich na potrzebę dbania o nasze wspólne otoczenie.
• 5 czerwca (czyli w Dniu Ochrony Środowiska) odbył się etap rejonowy XV Międzyszkolnego Konkursu Ekologicznego, w którym naszą szkołę reprezentowała drużyna wyłoniona w etapie szkolnym. Tematem przewodnim konkursu były krajobrazy Polski i świata. Uczniowie z dziewięciu szkół z naszej gminy i gmin sąsiadujących zmagali się z testem wiedzy oraz kilkoma konkurencjami praktycznymi, m.in. rozpoznawali przyprawy z różnych stron świata, dopasowywali podane strefy krajobrazowe do klimatogramów, wykonywali obliczenia na podstawie danych z klimatogramów, rozpoznawali zwierzęta z różnych rejonów świata, zaznaczali na termometrach określoną temperaturę. Po podsumowaniu wyników ze wszystkich konkurencji okazało się, że nasza drużyna zdobyła trzecie miejsce i wróciła do szkoły zadowolona i obdarowana kilkoma nagrodami (głównymi sponsorami nagród był Urząd Gminy Ełk, Starostwo Powiatowe i Firma Fan-Tex).

STRADUNY
W maju 2019 roku odbył się ogólnopolski konkurs wiedzy ekonomiczno – finansowej w ramach projektu ” Ferie z ekonomią II”. Koordynatorem już od wielu lat tego projektu w SP w Stradunach jest pani Anna Nawacka. W naszej szkole test ten pisały trzy uczennice: Zuzanna Grabowik, Anna Ciecierska oraz Weronika Baranowska. Zadaniem konkursowym było rozwiązanie testu wiedzy, który składał się z 20 losowo wybranych pytań jednokrotnego i wielokrotnego wyboru, otwartych, opisowych, czy pytań typu „prawda czy fałsz”, wybieranych z banku pytań. Test, prowadzony był drogą elektroniczną i trwał 20 minut. Konkurs ten pisało 137 osób w całej Polsce. Nasze dwie uczennice – Zuzanna Grabowik i Weronika Baranowska zostały laureatkami tego konkursu, co jest ogromnym sukcesem uczennic. Znalazły się w tej szczęśliwej 20-tce najlepszych. W nagrodę dziewczyny otrzymają podczas akademii zakończenia roku szkolnego tablety. Gratulujemy!

RĘKUSY
Szkoła i rodzina to dwa nierozerwalne środowiska, w których funkcjonuje dziecko. Zatem konieczna jest współpraca szkoły z rodzicami, która powinna prowadzić do zintegrowania działań dydaktyczno-wychowawczych. Stąd też, realizując jedno z założeń szkolnego programu profilaktyczno-wychowawczego, rodzice uczniów Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach zostali zaproszeni do wzmocnienia współpracy. Z inicjatywy rady rodziców zorganizowano w szkole wyjątkowe wydarzenie pod hasłem „Dzieci świata”.
– Każda klasa losowała nazwę kontynentu – opowiada Agnieszka Jaszkowska, dyrektor szkoły. – Następnie zadaniem uczniów i rodziców było przygotowanie, w dowolnej formie, informacji na temat dzieci z wybranego państwa, znajdującego się na wylosowanym kontynencie. Pomysły były przeróżne i niezwykle interesujące. Wspólna nauka i zabawa przyniosła radość nie tylko dzieciom, ale również dorosłym.
Uczniowie klas I i II wspólnie z rodzicami przygotowały ciekawostki z wybranych krajów z Afryki i Azji.
– Na zajęciach z plastyki powstały stroje afrykańskie i japońskie wachlarze – opowiada Anna Filutowska, wychowawczyni klasy I. – Odbyły się również warsztaty plastyczno-techniczne prowadzone przez Iwonę Gontowską, mamę uczennicy. Uczniowie pod okiem rodziców wykonali przepiękne i niepowtarzalne łapacze snów. Dowiadując się zarazem, że pierwotnie łapacz snów stanowił amulet w wielu plemionach indiańskich – wieszany nad posłaniem, miał przesiewać sny przychodzące nocą. Sieć w okręgu miała przepuszczać tylko dobre sny,
a zatrzymane koszmary znikały, spływając w dół po piórach.
Natomiast rodzice uczniów kl. III zaprosili swoje pociechy na wirtualną wycieczkę do Stanów Zjednoczonych.
– Dowiedzieliśmy się, że stolicą Stanów był Nowy York, a dopiero później Waszyngton – opowiada Julia Zabielska, uczennica klasy III. – Wiemy, że Alaska została odkupiona przez Amerykę od ZSRR. Dzięki wirtualnej wyprawie odwiedziliśmy Kanion Kolorado, Wodospad Niagara i Florydę. Dziękujemy rodzicom i mojej babci za super zajęcia. Zwieńczeniem tego wyjątkowego dnia był wspólny piknik w ogrodzie szkolnym, gdzie miło i przyjemnie spędzała czas cała społeczność szkolna.

MROZY WIELKIE – GŻYCKO
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregóww Mrozach Wielkich wybrali się z nauczycielkami: panią Olą Kalinowską, Emilią Tombacher, Katarzyną Żywno, Martą Mieruńską-Wroną, Anną Zielińską oraz Małgorzatą Wakułą na wycieczkę autokarową do Giżycka.
Pierwszym punktem podróży był pobyt w Jednostce Wojskowej 15 Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego w Giżycku. Uczniowie zwiedzili Izbę Pamięci oraz Salę Tradycji, gdzie mieli możliwość zapoznania się z historią Wojska Polskiego oraz jednostki , w której gościliśmy. Pani przewodnik, pochwaliła naszych uczniów za obszerną wiedzę historyczną .
Po niezapomnianej lekcji historii udaliśmy się na główny plac jednostki, gdzie czekali na nas żołnierze, którzy ciekawie opowiedzieli o swojej pracy. Zaprezentowali niezbędne wyposażenie żołnierza, pokazali rodzaje broni, czołgi oraz inny sprzęt wojskowy. Uczniowie chętnie przymierzali hełmy, zadawali nawet dociekliwe pytania dotyczące specyfikacji broni. Każdy uczeń, pod czujnym okiem żołnierza, mógł wziąć broń do ręki.
Największą atrakcją były wozy bojowe. Uczniowie mieli okazję zwiedzić wnętrze pojazdu oraz usiąść za jego kierownicą. Czas spędzony w jednostce uświadomił nam wszystkim, jak ważna i trudna jest praca żołnierza.
Drugim punktem naszej wycieczki był rejs statkiem po jeziorze Niegocin. Z pokładu statku podziwialiśmy uroki mazurskiej przyrody, plaże i porty w Wilkasach oraz Giżycku, Wyspę Grajewską Kępę zwaną inaczej Wyspą Miłości. W większości uczniów, rejs statkiem był pierwszym takim doświadczeniem.
Ostatnim punktem programu był zakup pamiątek i przepyszne lody, które, w tak upalny dzień, gasiły pragnienie, chłodziły i smakowały jak nigdy dotąd.

MROZY – EŁK
5 czerwca 2019 r. uczniowie klas IV – VIII ze Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich udali się do Ełku, aby w auli Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania obejrzeć spektakl pt. „Charlie i fabryka czekolady”.
Przedstawienie aktorów z Teatru Współczesnego zabrało naszych widzów na niezwykłą podróż w krainę fantazji. Spektakl, dzięki swej zaskakującej akcji trzymał uczniów w napięciu. Muzyczny charakter i autorskie piosenki podkreśliły zabawne sytuacje na scenie. Widzowie przekonali się, że dobre serce zwycięża oraz, że warto jest wierzyć w swoje marzenia.
Uczniowie dowiedzieli się również jak nieodpowiednie zachowanie dzieci doprowadza do katastrofy i jak ważne jest dobro oraz miłość w rodzinie. Samo zaspokajanie potrzeb fizycznych nigdy nie spotka się z pochwałą. Po opuszczeniu teatru wybraliśmy się na pyszne lody oraz inne słodkości.

STRADUNY
31 maja odbył się Gminny Konkurs Piosenki Dziecięcej zorganizowany przez Centrum Kultury Gminy Ełk. Wzięło w nim udział 24 młodych solistów i solistek zamieszkujących Gminę Ełk, wśród nich przedszkolaki z oddziału przedszkolnego. Kasia, Wiktoria oraz Kuba pięknie zaprezentowali swoje piosenki. Ich występ został zauważony przez jury konkursu. Cała trójka otrzymała wyróżnienia. Gratulacje i życzenia dalszych sukcesów wokalnych.

STRADUNY- ŁEBA
W dniach 28-31.05.2019 r. uczniowie oddziałów kończących naukę w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Stradunach tj. klasy: VIIIa, VIIIb i 3 gimnazjum uczestniczyli pod opieką wychowawców w wycieczce krajoznawczo – turystycznej w Łebie. Zaplanowany bogaty program wdrażał do wszechstronnej aktywności fizycznej i skutecznie przeciwdziałał potencjalnej nudzie. Codzienne piesze wyprawy nad Morze Bałtyckie, marszobiegi wybrzeżem, bezpieczne gry, zabawy i grupowe tańce na plaży nie tylko wzbudzały zainteresowanie spacerowiczów, ale przede wszystkim wdrażały do zainteresowania turystyką. W efekcie uczestnicy codziennie przebywali ok. 20 kilometrów podziwiając nadmorski krajobraz, wykorzystując aplikacje internetowe określali ilość kroków, kilometrów, spalanych kalorii, a jednocześnie oddychali zdrowym bogatym w jod powietrzem. Ogromne zainteresowanie wzbudziło „morze piasku” w Słowińskim Parku Narodowym. Uczestnicy chętnie obserwowali ruchome wydmy, zasypane piaskiem drzewa, ciekawą roślinność w tym rośliny owadożerne, poznawali efekty działalności wiatru oraz morza: plażę i klify oraz pokonywali naturalny labirynt.

MROZY WIELKIE
31 maja 2019 roku, w Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich odbył się XIII Festyn Rodzinny, który w tym roku poświęcony był szczególnie prawom dzieci. Spotkaniu towarzyszyło hasło przewodnie: „Wszystkie dzieci nasze są”.
Tego dnia społeczność szkolna ubrana była na niebiesko. A skąd taki pomysł? Otóż w tym roku obchodziliśmy 30 rocznicę uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach dziecka. Z tej okazji UNICEF – największa na świecie organizacja humanitarna działająca na rzecz dzieci – zaprosiła wszystkich chętnych do wyjątkowego świętowania. Nasza szkoła okazała symboliczne wsparcie dla tak ważnego wydarzenia. Samorząd Uczniowski przygotował prezentację o Konwencji Praw Dziecka, którą wspólnie obejrzeli uczniowie. Cieszył fakt, iż nasi podopieczni wspaniale potrafili zaprezentować swoje prawa, przed zgromadzonymi na boisku szkolnym rodzicami, nauczycielami i zaproszonymi gośćmi.
Samorząd Uczniowski, z ogromną radością, postanowił wyróżnić działaczy, dbających o prawa dziecka wśród lokalnej społeczności, którzy są zaangażowani w działania na rzecz najmłodszych i w ochronę ich praw. Ordery Szeryfa Praw Dziecka otrzymali : Wójt Gminy Ełk Tomasz Osewski, Urszula Barszczewska, Anna Chrapowicka, Bogusław Wisowaty oraz ksiądz Tadeusz Jarecki.
W imieniu Wójta Gminy Ełk, pana Tomasza Osewskiego, nagrodę odebrała zastępca Wójta Gminy Ełk pani Bożena Wołyniec.
Po oficjalnej części, uczestnicy Festynu Rodzinnego udali się na pokazy przygotowane przez żołnierzy z 15 Batalionu Saperów z Jednostki Wojskowej z Orzysza. Wojskowy zespół medyczny zademonstrował uczniom techniki udzielenia pierwszej pomocy. Uczniowie mieli okazję obejrzeć sprzęt wojskowy, który pojawił się na boisku szkolnym. Goście opowiedzieli o swojej pracy zawodowej i służbie Ojczyźnie. Zaprezentowali sprzęt wojskowy i kombinezony płetwonurków. Uczniowie mogli spróbować swoich sił w charakterze sapera i, przy pomocy specjalnego wykrywacza, poszukać niebezpiecznych przedmiotów na boisku. Kolejną atrakcją był także radiowóz policyjny, gdzie każdy odważny i chętny uczestnik festynu, mógł wejść i zobaczyć jego wyposażenie oraz wcielić się w rolę policjanta. Dzieci miały również możliwość rozmowy z policjantem panem Arturem Milewskim.
Po prezentacjach odbyły się konkurencje sportowe, w których brali udział wszyscy uczestnicy Festynu Rodzinnego. Uczniowie pokazali swoją sprawność fizyczną w przeciąganiu liny. I tu nasi podopieczni okazali się bezkonkurencyjni. Wygrali z nauczycielami oraz z silną drużyną żołnierzy. Dużym zainteresowaniem cieszył się także punkt malowania twarzy.
Kolejną atrakcją naszego festynu był pokaz talentów. Uczniowie naszej szkoły pokazali jak pięknie potrafią śpiewać, tańczyć i wspólnie się bawić. Dużych emocji dostarczyła dzieciom zorganizowana loteria fantowa.
Podczas świętowania mogliśmy skosztować pieczonej kiełbaski, bigosu oraz domowych wypieków przygotowanych przez rodziców, którzy zawsze chętnie służą pomocą. Serdeczne podziękowania składamy: Januszowi Kossakowskiemu, sołtysowi wsi Kałęczyny za ufundowanie dzieciom lodów, pani sołtys wsi Regiel Bogusi Borawskiej, za zakup soków i cukierków oraz Andrzejowi Bieleckiemu za ufundowanie słodyczy.

WOSZCZELE
W piątek, 31 maja 2019 r., w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach świętowano Dzień Patrona. Uroczystość odbyła się w kościele parafialnym w Grabniku. O godz. 10.00 ks. proboszcz Krzysztof Karski odprawił mszę świętą, w której wzięła udział społeczność szkolna, rodzice oraz mieszkańcy parafii. W czasie homilii ks. proboszcz, nawiązując do charakteru uroczystości, wyjaśnił zgromadzanym ideę słów ks. Twardowskiego: „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą” oraz „Boga się nie udowadnia, Boga się poznaje”. Podczas mszy świętej najmłodsi uczniowie szkoły przynieśli do ołtarza dary związane z patronem. Po mszy i wspólnym odśpiewaniu hymnu szkoły wybrani uczniowie, pod kierunkiem katechetki Wioletty Łukaszewicz, wystąpili z krótkim montażem słowno- muzycznym upamiętniającym sylwetkę i twórczość patrona, ks. Jana Twardowskiego. Następnie głos zabrała dyrektor Beata Kirycka, która podziękowała rodzicom, nauczycielom, wychowawcom, pracownikom administracji i obsługi oraz parafianom za liczne przybycie na uroczystość z okazji Dnia Patrona Szkoły. Wręczyła nagrody zwycięzcom Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Szkoły. Pierwsze miejsce zajęła sześcioosobowa drużyna „Grzyby”. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna „Super Nova”, a na trzecim „Ekipa”.

RĘKUSY. 10 lat z rotmistrzem Pileckim
Społeczność Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w sposób szczególny postanowiła uczcić pamięć patrona swojej szkoły. 24 maja, w przeddzień 71. rocznicy śmierci tego bohaterskiego Polaka w więzieniu mokotowskim, w szkole miał miało miejsce wiele wydarzeń, które na długo utkwią w pamięci ich uczestników. Tegoroczne obchody miały wyjątkowy charakter, ponieważ w maju tego roku minęło 10 lat od nadania szkole imienia rtm. W. Pileckiego i przyjęcia sztandaru. W placówce gościliśmy tego dnia m.in. Barbarę Ladzińską, która reprezentowała Tomasz Osewskiego – Wójta Gminy Ełk.
Dzień Patrona Szkoły rozpoczął się od uroczystego wciągnięcia flagi na maszt oraz odśpiewania hymnu. Następnie społeczność szkolna, wspólnie z zaproszonymi gośćmi, zgromadziła się na holu szkoły, gdzie uczniowie, pod kierunkiem Bogumiły Kraśko – polonistki, przypomnieli sylwetkę rtm. Witolda Pileckiego. Natomiast uczniowie klas młodszych, we współpracy z wychowawcami, przygotowali recytatorskie, muzyczne i taneczne niespodzianki. Miłym i ważnym akcentem było wspólne odśpiewanie „Ballady o rotmistrzu”. Marta Przekopska, nauczycielka muzyki, zadbała o to, by każdy z uczestników spotkania doskonale poradził sobie zarówno z tekstem, jak i melodią tego utworu. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja multimedialna „10 lat z Pileckim”, przygotowana przez Łukasza Chorosia, nauczyciela matematyki oraz Martę Rózio, nauczycielkę historii. Wszyscy z zainteresowaniem śledzili pojawiające się fotografie, by wśród nich odnaleźć siebie sprzed lat, swoich bliskich, nauczycieli, kolegów i koleżanki. Wszyscy zgodnie podkreślali, że minione dziesięciolecie obfitowało w ciekawe i ważne wydarzenia, było czasem dynamicznego rozwoju placówki i wielu jej sukcesów. Ciekawym elementem przygotowanego programu obchodów była wystawa makiet pt.: „Moja szkoła za 10 lat”, przygotowanych przez uczniów i ich rodziców, przy wsparciu Elżbiety Napiórkowskiej, nauczyciela plastyki.
Podobnie jak w ubiegłym roku, postać naszego patrona upamiętniliśmy na sportowo. Dzieci, rodzice, nauczyciele oraz zaproszeni goście ponownie pobiegli dla Pileckiego. Po dobrze wykonanej rozgrzewce, przygotowanej i poprowadzonej przez Joannę Borzeńską – nauczycielkę wychowania fizycznego, zawodnicy wystartowali w różnych dystansach.
– Biegli zarówno najmłodsi wraz z opiekunami i rodzicami, jak również najstarsi uczniowie w asyście nauczycieli – opowiada Agnieszka Jaszkowska, dyrektor szkoły. – Na starcie stanęli także absolwenci naszej szkoły i zaproszeni goście. Jednak dystans i czas jego pokonania, choć ważny, nie był najważniejszy. Cel był wspólny – promowanie postaw i wartości patriotycznych oraz postaci i dokonań rotmistrza Witolda Pileckiego. Symboliczna trasa biegu miała na celu również popularyzację biegania, zdrowego stylu życia i potrzebę pokonywania własnych słabości wśród uczniów, rodziców i nauczycieli oraz społeczności lokalnej.
Po sporej dawce wysiłku, przyszedł również czas na wspólny odpoczynek przy ognisku na przyszkolnej polanie.

RĘKUSY
Jak będzie wyglądała moja szkoła za kolejne 10 lat? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczniowie Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach. Jednym z efektów końcowych ich rozważań były przygotowane przez dzieci makiety, przedstawiające szkołę w przyszłości. Można je było podziwiać w trakcie wystawy prac, zorganizowanej na holu placówki. Pomysłodawcą i koordynatorem projektu była Elżbieta Napiórkowska, nauczycielka plastyki, która zainspirowała uczniów do rozważań na temat wymarzonej szkoły przyszłości. Dużym atutem podjętych działań było to, że wielu uczniom w przygotowaniu makiet pomagali również rodzice i rodzeństwo. Wspólne przedsięwzięcie pozwoliło na rozbudzenie wyobraźni i kreatywności oraz wspólne i przede wszystkim efektywne spędzenie czasu.
– Efekty działań były naprawdę imponujące – opowiada Agnieszka Jaszkowska, dyrektor szkoły. – Najczęściej pojawiającymi się wymarzonymi elementami, o które, zdaniem naszych uczniów, na pewno wzbogaci się nasza placówka w nadchodzącym dziesięcioleciu, były m.in.: sala gimnastyczna (w niektórych pracach umiejscowiona tuż obok basenu ze zjeżdżalniami zewnętrznymi) i wielofunkcyjne boisko. Warto podkreślić, że kreatywność dzieci może wzbudzać podziw. W makietach nie zabrakło również mniej oczywistych marzeń, jak wspaniały ogród na dachu budynku lub przyszkolne lądowisko dla helikopterów. Uwagę zwraca też umiejscowienie szkoły wśród bujnej zieleni, z dala od zgiełku i ruchu ulicznego. Widać, że dla naszych uczniów to ważny atut, wyróżniający naszą szkołę wśród innych. Wystarczy przekroczyć drzwi budynku, by znaleźć się pięknych okolicznościach przyrody. Miejscach, które są bezpieczne i pozwalają na aktywny wypoczynek.

MROZY WIELKIE
Miłą tradycją Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich jest udział uczniów klas I -III w konkursie intelektualno – sportowym „Radosne Koło Wiedzy”. W tym roku, w piątkowy poranek, 24 maja, obchodziliśmy już siódmą edycję turnieju. W związku z ogłoszonym Rokiem Matematyki, tegoroczne hasła do odgadnięcia były związane z matematyką, a zabawie przyświecały słowa Rogera Bacona „Matematyka jest drzwiami i kluczem do nauki”. Głównym celem konkursu była integracja uczniów klas I-III, kształcenie umiejętności współdziałania w zespole, jak również nauka zdrowej rywalizacji.
Jak co roku, radosne koło wiedzy, zagwarantowało najmłodszym uczniom wspaniałą dawkę łamigłówek, powiedzeń, potyczek matematycznych, ortograficznych i przyrodniczych. Nasi uczniowie wykazali się wiadomościami i umiejętnościami z zakresu różnych dziedzin wiedzy. Udowodnili, że są z ortografią za pan brat, a matematyka jest naprawdę ich „Królową Nauk”. Runda pytań dla wszystkich, która odbyła się przy użyciu platformy internetowej Quizizz dostarczyła mnóstwo pozytywnych, niezapomnianych emocji. To za jej pośrednictwem, wykorzystując tablicę interaktywną i laptopy, uczniowie rozwiązywali testy interaktywne. Za każdym razem udzielali jednej, prawidłowej odpowiedzi, zaznaczając ją na swoim komputerze. Ich poprawność oceniała aplikacja komputerowa. Uczniowie zmierzyli się z przyrodniczymi pytaniami „Co w trawie piszczy”. Przy teście „Mądrej głowie dość przysłowie” utrwalili znajomość przysłów, a rozwiązując test „Matematyczny zawrót głowy”, popisywali się sprawnością rachunkową i wiedzą matematyczną. Konkurencje sportowe, w tym matematyczne podchody, przyniosły emocje na najwyższym sportowym poziomie. Rywalizacja wśród drużyn była niezwykle zacięta. Każdy starał się wykonać ćwiczenia i łamigłówki matematyczne, najlepiej jak potrafi. Miłym akcentem był życzliwy doping ze strony zarówno uczniów, jak i nauczycieli oraz obecnych rodziców.

MROZY WIELKIE
23 maja 2019 r., już po raz ósmy, Szkoła Podstawowa im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich, stała się gospodarzem Gminnego Turnieju „Mała liga klas I – III”. Niezmiennie od lat, najmłodsi reprezentanci gminnych szkół podstawowych, spotykają się w gościnnych progach mrozowskiej placówki, by razem bawić się i, pokonując kolejne etapy konkursu, zdobywać tytuł „Primus inter pares”. W tym roku celem konkursu, w związku z ogłoszonym Rokiem Matematyki, było ukazanie uczestnikom, że matematyka jest wszędzie, a motywem przewodnim zabawy stały się słowa Rogera Bacona „Matematyka jest drzwiami i kluczem do nauki”.
Zmaganiom maluchów z klas I – III kibicowała spora grupa widzów, wśród których byli: reprezentująca Wójta Gminy Ełk, dyrektor Centrum Usług Wspólnych, Barbara Ladzińska, dyrektor Szkoły Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego, Agnieszka Jaszkowska, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich, Katarzyna Podbielska, radny Gminy Ełk, Tadeusz Fatkowski, przewodnicząca Rady Rodziców, Agnieszka Jurkowska oraz rodzice uczniów i nauczyciele.
Największe zaskoczenie, a zarazem najwięcej pozytywnych emocji dostarczyła ta część rywalizacji, w której wykorzystana została platforma internetowa Quizizz. Za jej pośrednictwem, wykorzystując tablicę interaktywną i laptopy, uczniowie rozwiązywali testy interaktywne. Ich zadanie polegało na jak najszybszym wskazaniu każdorazowo jednej, prawidłowej odpowiedzi poprzez zaznaczenie jej na swoim komputerze. Trudność potęgował fakt, że oprócz poprawnego, na tablicy wyświetlały się też trzy inne, bardzo podobne rozwiązania. Nowością było również to, że poprawność odpowiedzi oceniała aplikacja komputerowa, a więc nie było mowy o niesprawiedliwym przyznaniu punktów. Zabawa bardzo spodobała się uczestnikom, jak też obserwującym ich zmagania, widzom. Uczniowie zmierzyli się z pytaniami z zakresu przyrody, odkrywając „Co w trawie piszczy”. Rozwiązując test „Cudze chwalicie, swego nie znacie”, popisywali się wiedzą z zakresu znajomości dat, wydarzeń, miejsc i wybitnych postaci związanych z historią Polski, a test pt. „Mądrej głowie dość przysłowie” umożliwił im sprawdzenie znajomości przysłów i powiedzeń.
Gdy ogłoszono rozpoczęcie zawodów sportowych, nikt nie spodziewał się, że i tu karty będzie rozdawać „Królowa Nauk” – Matematyka. Organizatorki przygotowały trzy konkurencje, spośród których „Matematyczne podchody” wzbudziły największy aplauz. Zabawa polegała na, jak najszybszym, odnalezieniu pięciu kartek, w wylosowanym przez drużynę kolorze, które zostały rozwieszone na drzewach w przyszkolnym lesie. Na kartach zawarte były zadania matematyczne, których poprawne rozwiązanie, gwarantowały zespołom zdobycie kolejnych cennych punktów. Konkurencja, podobnie jak pozostałe, nie sprawiła większych trudności. Uczniowie wykazali się sportową postawą, duchem walki i umiejętnością zdrowej rywalizacji w atmosferze zabawy i radości. Udział w atrakcyjnych konkurencjach dostarczył wielu emocji, był okazją, nie tylko do wykazania się szybkością, zwinnością i sprawnością, ale przede wszystkim do spotkania i wspólnej zabawy. Nawet pogoda w tym dniu sprzyjała młodym sportowcom i tylko wiatr czasami próbował włączyć się do zabawy i porywał przenoszone przez dzieci balony, utrudniając im zakończenie rozgrywki.
Sportowa część turnieju dostarczyła uczniom wielu niezapomnianych przeżyć i wspaniałych emocji. Trzymały one w napięciu do samego końca, który okazał się szczęśliwy dla reprezentacji gospodarzy: Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich. Drugie miejsce przypadło Szkole Podstawowej im. Lecha Kaczyńskiego w Chełchach, a trzecim cieszyła się drużyna ze Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Nowej Wsi Ełckiej.

WOSZCZELE, MROZY WIELKIE
20 maja 2019 roku odbyła się wycieczka historyczno – krajoznawcza, w której wzięło udział 25 uczniów z SP w Woszczelach (15 osób z klasy VII SP, 5 osób z klasy VIII SP i 5 osób z klasy III gimnazjum) oraz dziewięcioro uczniów ze Szkoły Podstawowej w Mrozach Wielkich. Wyjazd ten był związany z ubieganiem się przez naszą szkołę o Certyfikat „Szkoły Wiernej Dziedzictwu”. Celem wycieczki było przybliżenie młodzieży ważnych wydarzeń historycznych, które miały miejsce w naszym regionie oraz poznanie miejsc, gdzie te wydarzenia się odbyły.
Najpierw pojechaliśmy do Giżycka, aby zwiedzić Twierdzę Boyen. Jest to duży obiekt strategiczny wybudowany w połowie XIXw położony na przesmyku łączącym jeziora: Kisajno i Niegocin. Twierdza była wielokrotnie wykorzystywana w czasie I i II wojny światowej jako miejsce stacjonowania wojska, szpital, składnica artyleryjska i ośrodek szkolenia żołnierzy.
Potem udaliśmy się do miejscowości Owczarnia, w której zwiedzaliśmy Muzeum Mazurskie. Mogliśmy tam obejrzeć sprzęty i wystrój domów mazurskich z lat 1815 – 1945. Pani przewodnik opowiadała o zwyczajach i codziennym życiu ludności naszego regionu oraz wyjaśniła, co oznacza nazwa „Mazurzy”, a co nazwa „Mazury”.
Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Sanktuarium Maryjnym w Świętej Lipce. Jest to obiekt zabytkowy niezwykłej wartości, zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce. Zespół architektoniczny złożony z kościoła, krużganku i klasztoru, posiada zachowaną w idealnym stanie bogatą i różnorodną dekorację. Składają się na nią rzeźby, freski, obrazy na płótnie, wyroby złotnicze oraz rzadko spotykane w takiej obfitości dzieła artystycznego kowalstwa.Sanktuarium słynie z barokowych organów z ruchomymi figurkami. Po zwiedzeniu kościoła i krużganków wysłuchaliśmy krótkiego koncertu organowego.
Ostatnim odwiedzonym przez nas miejscem był tzw. „Wilczy Szaniec” w Gierłoży. W latach 1941–1944 mieściła się tam kwatera główna Adolfa Hitlera i Naczelnego Dowództwa Niemieckich Sił Zbrojnych. Została ona wybudowana, aby Hitler mógł z niej dowodzić wojskami podbijającymi Związek Radziecki.20 lipca 1944 roku niemieccy oficerowie dokonali tu nieudanego zamachu na Hitlera. Pod koniec 1944 roku, kiedy front radziecki zbliżył się do tych terenów, Niemcy wysadzili w powietrze większość schronów, a teren zaminowali. Po zakończeniu II wojny światowej teren był powoli rozminowywany. Cała kwatera ma powierzchnię 250 hektarów i jest dobrze zamaskowana w lesie. Obecnie można oglądać ruiny potężnych bunkrów – większość tylko z zewnątrz, a do niektórych można wejść. Niestety w dokładnym obejrzeniu tych ciekawych miejsc przeszkodziła nam burza, więc musieliśmy skrócić zwiedzanie.

STRADUNY

W kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Stradunach miała miejsce podniosła uroczystość – wprowadzenie relikwii pierwszego stopnia Jana Pawła II. Mszy św. przewodniczył ks. arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski. Na uroczystościach nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych i lokalnej społeczności szkolnej z pocztami sztandarowymi.

Straduńska szkoła, nosząca zaszczytne imię Jana Pawła II, przygotowywała się do uroczystości od dłuższego czasu. Podsumowaniem tych działań była wystawa plakatów wykonanych przez uczniów z ważnymi wypowiedziami papieża skierowanymi do młodych ludzi.
Na specjalnym apelu społeczność szkolna przypomniała najważniejsze wydarzenia z życia patrona. Młodzież znalazła w nauczaniu papieża odpowiedzi na nurtujące ją pytania, również te dotyczące świętości.

NOWA WIEŚ EŁCKA
20 maja 2019 r. reprezentacja Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Stradunach wzięła udział w turnieju piłki nożnej organizowanym przez Zespół Szkolno – Przedszkolny w Nowej Wsi Ełckiej. O godzinie 9.00 na boisku orlik spotkało się 5 szkolnych drużyn w skład których wchodzili zawodnicy z rocznika 2007 i młodsi. Zespoły rywalizujace systemem „każdy z każdym” powitała na orliku piękna, słoneczna pogoda. Po uroczystym otwarciu drużyny rozegrały po cztery mecze. Uczniowie naszej szkoły wygrali trzy spotkania, a przegrali jeden mecz z gospodarzami turnieju. Dramaturgii meczowi z Nową Wsią Ełcką dodała zacięta walka równorzędnych zespołów. Drużyna Stradun w ostatniej minucie spotkania straciła jedną bramkę ulegając zespołowi gospodarzy 0:1.
W rezultacie straduńska reprezentacja zajęła II miejsce zdobywając puchar i dyplom. Wszyscy zawodnicy obdarowani zostali statuetkami. Najlepszym zawodnikiem wyróżniona została uczennica klasy Vb naszej szkoły Wiktoria Czajko, a najlepszym bramkarzem został wybrany także uczeń naszej szkoły – piątoklasista Krystian Szymkiewicz. Wymienieni uczniowie nagrodzeni zostali dodatkowymi statuetkami. W efekcie I miejsce w turnieju zdobyła reprezentacja z Nowej Wsi Ełckiej, II – reprezenacja szkoły straduńskiej, a III – drużyna ze szkoły w Prostkach.

WOSZCZELE
17 maja 2019 r. w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach pod patronatem Wójta Gminy Ełk Tomasza Osewskiego odbył się gminny konkurs o bezpieczeństwie z elementami języka angielskiego „Safety – w szkole, w domu i na drodze”. Organizatorami konkursu były nauczycielki: Ewa Stolarczyk, Jadwiga Kondratowicz i Magdalena Sikorska.
– Wydarzenie było podsumowaniem tygodnia promocji bezpieczeństwa w naszej szkole i jednym z wielu działań wynikających z faktu ubiegania się o certyfikat Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” – informuje Ewa Stolarczyk.
Nad porządkiem konkursu czuwała komisja konkursowa w składzie: Ewa Wrona, nauczycielka języka angielskiego w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach- przewodnicząca; Artur Cuper – aspirant sztabowy z Komendy Powiatowej Policji w Ełku oraz Piotr Grzęda – kapitan z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ełku.
Do konkursu przystąpiło sześć szkół: Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Nowej Wsi Ełckiej, Szkoła Podstawowa im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich, Szkoła Podstawowa im. Lecha Aleksandra Kaczyńskiego w Chełchach, Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Stradunach oraz Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach.
Każda drużyna składała się z trzech uczniów (1 z klasy trzeciej, 1 z klasy czwartej, 1 z klasy piątej), a zadaniem uczestników było rozwiązanie testu (z wyborem odpowiedzi) w języku polskim
i angielskim. Następnie uczniowie przystąpili do siedmiu konkurencji: znam znaki drogowe; znam znaki drogowe w języku angielskim; gdy poczujesz gaz; przeczytajcie i zapamiętajcie; łączenie w pary (język angielski); fałszywe alarmy; niebezpieczne sytuacje w domu.
– Poziom trudności konkursu okazał się umiarkowany – dodaje Ewa Stolarczyk.- Najwięcej problemów sprawiły uczniom zadania w języku angielskim. Pomimo utrudnienia związanego z umiejętnością czytania i pisania w języku obcym, uczniowie prężnie pracowali i dali z siebie wszystko.
Najciekawszą konkurencją, zdaniem uczestników, była konkurencja „znam znaki drogowe:, w której musieli wykazać się wiedzą na temat znaków i ich zastosowaniem w praktyce. Wiele emocji przyniosło również ostatnie zadanie polegające na przeczytaniu historyjek i zapamiętaniu, jakie mogą być następstwa postępowania bohaterów. W celu rozluźnienia atmosfery i zachęcenia uczniów do większego wysiłku została powołana specjalna drużyna dopingująca, która między konkurencjami skandowała specjalnie przygotowane na tę okazję okrzyki w języku polski i angielskim.
Po podsumowaniu punktacji komisja wskazała zwycięzców. Pierwsze miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach (Bogdan Mikołajczyk, kl. Va, Marcel Cwalina, kl. IV oraz Liliana Kozłowska, kl. III). Drugie miejsce przypadło uczniom Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Stradunach (Wiktoria Sulewska, kl. V, Franciszek Matulewicz, kl. IV, Igor Kuczyński, kl. III). Trzecie zaś zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Nowej Wsi Ełckiej (Weronika Marciniak, kl. V, Kalina Szymańska, kl. IV, Adrianna Kowalczyk, kl. III). Konkurs wsparli: Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk, Paweł Surawski – „Karmelek” oraz wydawnictwo Oxford.

STRADUNY
15 maja 2019 r. dzieci z oddziału przedszkolnego miały przyjemność gościć panią Sylwię – mamę Klary wykonującą zawód fryzjera. Było to spotkanie z cyklu poznajemy różne zawody. Pani Sylwia opowiedziała przedszkolakom o swojej pracy, urządziła dzieciom mały pokaz pracy fryzjera, co wywołało mnóstwo emocji. Pokazała różne narzędzia, których używa w pracy: pelerynę, grzebienie, szczotki, nożyczki, suszarkę, maszynkę do obcinania włosków, prostownicę, lokówkę. Mówiła również, jak ich używać i jak dbać o włosy. Następnie dzieci odpowiadały na pytania dotyczące pracy fryzjera i za poprawne odpowiedzi otrzymywały punkty. Pani Sylwia zakończyła spotkanie ozdabiając fryzury dzieci brokatem oraz żelem.

WOSZCZELE
W czwartek, 9 maja 2019r. odbyły się w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego zajęcia z bezpieczeństwa osobistego. Najpierw uczniowie z klas VII, VIII i III gimnazjum uczestniczyli w pokazie sztuk walki oraz samoobrony w wykonaniu uczniów klasy I i II z Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku wraz z instruktorem Dawidem Wocialem. Następnie kadra pedagogiczna naszej szkoły przeszła kurs z Active Shooter pod okiem kpt. mar. Roberta Pawłowskiego instruktora z CEM-u, który na podstawie wielu przykładów niebezpiecznych sytuacji szkolnych, wyjaśnił, jak należy prawidłowo reagować w sytuacji np. pojawienia się napastnika z nożem. Oba spotkania były cennymi lekcjami w zakresie bezpieczeństwa i cieszyły się zainteresowaniem wśród uczestników. Działania zostały zrealizowane w ramach ubiegania się o certyfikat „Szkoły Promującej Bezpieczeństwo”.

NOWA WIEŚ EŁCKA
Na zaproszenie senator RP Małgorzaty Kopiczko 7 maja 2019 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Nowej Wsi Ełckiej mogli zwiedzić Sejm i Senat. W wycieczce do Warszawy wzięło udział 41 osób – dzieci i młodzież z klas 4-8 oraz oddziałów gimnazjalnych. Swoją wizytę uczniowie rozpoczęli od obiadu w restauracji sejmowej, następnie przeszli do głównego budynku całego kompleksu. Po dokładnej kontroli przez Straż Marszałkowską mogli zacząć zwiedzać siedzibę władzy ustawodawczej. W towarzystwie przewodnika ruszyli na korytarze sejmowe. Pierwszym punktem była galeria sali posiedzeń sejmu, następnie uczestnicy oglądali makietę kompleksu budynków sejmowych. Kolejnym punktem było zwiedzanie sal obrad Sejmu i Senatu. Przewodnik opisywał funkcjonowanie obu izb parlamentu, równocześnie zadając wiele pytań uczniom. Pracę w izbie wyższej parlamentu opisywała senator Kopiczko. Uczniowie mieli także możliwość spotkania się ze Stanisławem Karczewskim – Marszałkiem Senatu. Po wizycie w parlamencie uczestnicy wyjazdu wybrali się na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego pod Grób Nieznanego Żołnierza. Wycieczka w Warszawie zakończyła się przechadzką po Ogrodzie Saskim.

MROZY WIELKIE
29 kwietnia 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich odbył się apel poświęcony 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Apel rozpoczął się wprowadzeniem pocztu sztandarowego oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie uczniowie zaprezentowali przygotowany program artystyczny. Wiersze, recytowane z wielkim zaangażowaniem, przeplatane były pieśniami patriotycznymi takimi jak: „Witaj majowa jutrzenko”, „Ojczyzno ma”, „Rota”. Po części artystycznej uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, w której przedstawione zostały najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3 Maja.

EŁK – RĘKUSY
26 kwietnia 2019 r. w Komendzie Powiatowej Policji w Ełku odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursu plastycznego „Dbam o swoje bezpieczeństwo”.
– Wśród wyróżnionych prac znalazła się ta, której autorką jest Wiktoria Borkowska, uczennica klasy I Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach – mówi Agnieszka Jaszkowska, dyrektor szkoły. – Warto podkreślić, że spośród kilkudziesięciu nadesłanych prac wybrano tylko 9 najlepszych. Ogromnie nas cieszy sukces naszej uczennicy.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, tym bardziej, że praca Wiktorii zakwalifikowała się do wojewódzkiego etapu konkursu.

STRADUNY – CZAJKA
26 kwietnia 2019 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Stradunach wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Sadzimy 1000 drzew na minutę”. Celem akcji było: uświadomienie uczniom jak ważna dla nas i dobra następnych pokoleń jest dbałość o dobra naturalne jakim są drzewa. Są one naszym wspólnym bogactwem i wszyscy jesteśmy za nie odpowiedzialni. W akcji czynny udział wzięło 56 osób. Drzewka posadzono w lesie w miejscowości Czajka pod okiem leśniczego Andrzeja Pieli. Dzięki akcji osiągnęliśmy następujące rezultaty:
– wzrost aktywnej postawy w działaniu na rzecz ochrony środowiska,
– nabycie wiedzy o przyrodzie, jej znaczeniu i pięknie,
– nabycie wrażliwości na problemy środowiska,
– wzrost świadomości ekologicznej,
– poznanie dobroczynnego wpływu zadrzewia.
Na zakończenie dla uczestników akcji zorganizowano ognisko.

WOSZCZELE
17 maja 2019r. odbędzie się w miejscowej szkole gminny konkurs o bezpieczeństwie z elementami języka angielskiego „Safety – w domu, w szkole i na drodze” pod patronatem Wójta Gminy Ełk. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 kwietnia.

STRADUNY
26 kwietnia 2019 roku Szkołę Podstawową w Stradunach odwiedzili przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej. Głównym celem było przybliżenie uczniom niebezpieczeństw, jakie mogą je czekać podczas kąpieli w akwenach niestrzeżonych, w jaki sposób reagować na różnego rodzaju zagrożenia i sytuacje ratujące życie. Chętni uczniowie mieli możliwość pod okiem ekspertów zademonstrować zasady udzielania pierwszej pomocy. Na pewno te informacje przydadzą się naszym uczniom podczas zbliżającej się majówki oraz wakacji

WOSZCZELE
24 kwietnia 2019 roku uczniowie ze szkoły w Woszczelach prowadzili audycję „Szkoła na antenie ” w Radiu Bayer FM. Ponownie w role konferansjerów radiowych wcielili się przedstawiciele ze szkoły podstawowej: Jakub Pikora z kl. Vb, Kinga Balcer z kl. VII i Diana Isaieva z kl. VIII pod opieką Katarzyny Pikory. Uczniowie opowiedzieli o wydarzeniach, które miały miejsce w naszej szkole na przełomie marca i kwietnia. Przybliżyli słuchaczom tradycje związane ze Świętami Wielkanocnymi, wyjaśnili, dlaczego są one ruchome. Zdali relację ze spotkania z ratownikami Ochotniczej Straży Pożarnej w Szeligach na temat udzielania pierwszej pomocy oraz bezpieczeństwa nad wodą, z wyjazdu klas I-III szkoły podstawowej do Centrum Tradycji Mleczarstwa – Muzeum Mleka w Grajewie, z odwiedzin edukatorów z Urzędu Komunikacji Elektronicznej, którzy przeprowadzili zajęcia pt. ,,Klikam z głową” dla uczniów klas I-VI. Opowiedzieli też o akcjach i konkursach przeprowadzonych na terenie naszej szkoły.

WOSZCZELE – EŁK
Już po raz kolejny uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach wzięli udział w dziecięcym konkursie recytatorskim „Przez Różową Szybkę” organizowanym przez Ełckie Centrum Kultury. 1 kwietnia 2019 r. odbyły się przesłuchania uczestników w poszczególnych kategoriach wiekowych. Naszą szkołę reprezentowały trzy osoby: Jakub Pikora z kl. Vb w kategorii klas IV-VI szkoły podstawowej – recytował wiersz „Przyjaciele” Adama Mickiewicza; natomiast w kategorii klas VII-VIII szkoły podstawowej i gimnazja wystąpiła Kinga Balcer z kl. VII – recytowała „Gawędę o miłości ziemi ojczystej” Wisławy Szymborskiej i Zuzanna Horodko z kl. VII – zaprezentowała utwór „Niepewność” Adama Mickiewicza. Nad doborem repertuaru i przygotowaniem występów czuwała Katarzyna Pikora i rodzice, którym należą się podziękowania za pomoc i wspieranie swoich dzieci.
Wszystkich uczestników oceniało jury, które wyłoniło laureatów, biorąc pod uwagę dobór repertuaru do wieku i jego oryginalność, interpretację wiersza, estetykę słowa i ekspresję. Spośród 76 prezentacji jury wyłoniło 35 osób, które zostały nagrodzone podczas finału. 8 kwietnia 2019 roku w poniedziałek odbył się występ laureatów, na którym wystąpili uczniowie wyłonieni przez jury, w tym Jakub Pikora, który zajął II miejsce w kategorii klas IV-VI szkoły podstawowej. Kinga Balcer i Zuzanna Horodko otrzymały wyróżnienie w kategorii klas VII-VIII i gimnazja. Wszyscy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

STRADUNY
19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Nasza szkoła postanowiła w szczególny sposób upamiętnić 76. rocznicę wybuchu tego powstania. Po raz trzeci szkoła wzięła udział w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Koordynatorem akcji jest pani Anna Nawacka, która wraz z uczniami klasy VI i panią Kamilą Makarewicz przygotowała żonkile dla całej społeczności szkolnej – symbol powstania. 8 kwietnia 2019 roku uczniowie wzięli udział w apelu upamiętniającym te straszne wydarzenie sprzed lat. Akcja „Żonkil” zorganizowana w naszej szkole z pewnością przypomniała i godnie upamiętniła wszystkich tych, którzy dzielnie walczyli i zginęli podczas powstania w getcie warszawskim.

WOSZCZELE
5 kwietnia 2019 r. uczniowie z klas I-III wraz z wychowawczyniami udali się do świetlicy wiejskiej w Woszczelach, gdzie uczestniczyli w pracach plastyczno-technicznych w związku ze zbliżającymi się świętami Wielkiej Nocy. Pani Agnieszka Łukaszewicz poprowadziła zajęcia, na których dzieci zgodnie z jej wskazówkami wykonali ozdobę świąteczną „Wielkanocne główki”. Wszyscy pracowali wytrwale, ale żeby ozdoba pięknie wyglądała na wielkanocnym stole, by zazieleniła się jej „główka”, uczniowie muszą ją odpowiednio pielęgnować.

STRADUNY
Szkoła Podstawowa w Stradunach bierze udział w Ogólnopolskim programie edukacyjnym EduSense „Uczymy Dzieci Programować”. Celem programu jest propagowanie nauki programowania wśród dzieci. Logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, szukanie różnych rozwiązań, analizowanie ich i wybieranie tych najbardziej optymalnych to umiejętności, które warto kształcić już od najmłodszych lat. Ich uniwersalność sprawia, że przydadzą się naszym dzieciom na każdym etapie ich życia.
W ramach programu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w „Tygodniu z technologią”, który obchodziliśmy w dniach od 20 marca do 02 kwietnia 2019 r. Podczas tygodnia z technologią uczniowie klas: 0, II SP oraz przedszkola pod kierunkiem Anety Kilczewskiej, Agnieszki Węgłowskiej, Elżbiety Truszczyńskiej oraz Anety Klonowskiej realizowali tematy:
1. Mój smartfon, mój tablet – jak powinien wyglądać, jakie funkcje posiadać, żeby nie tylko bawił, ale i uczył.
2. W poszukiwaniu wiosny – gra planszowa z kodami QR.
3. Nie tylko używam, ale i tworzę – dziecięce pomysły na funkcjonalne aplikacje.
4. Od kodowania na dywanie do wirtualnej maty Edu-Sense.
5. Mały robot w świecie rozszerzonej rzeczywistości.
6. Uwaga, akcja, cięcie – tworzymy naszą pierwszą reklamę.
Celem warsztatów było:
1. Bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z nowoczesnych technologii i zasobów sieci.
2. Upowszechnienie kodowania.
3. Pokazanie, że kodowanie nie jest trudne, a realizacja aktywności związanych z kodowaniem nie wymaga dostępu do stacjonarnego sprzętu komputerowego.
4. Przemyślane i celowe wykorzystywanie narzędzi TiK podczas organizowania aktywności o charakterze dydaktycznym.
5. Rozwijanie logicznego, algorytmicznego myślenia.
6. Wprowadzenie elementów robotyki do zajęć dydaktycznych.
7. Integracja grupy przedszkolnej/ klasy.
8. Wspólna, radosna zabawa.
Zadania wykonywane przez dzieci podczas tygodnia z technologią sprawiły wiele radości i niezapomnianych wrażeń. Dziękujemy koordynatorom programu „Uczymy dzieci programować” Annie Świć i Rafałowi Mitkowskiemu za scenariusze zajęć.

WOSZCZELE
W Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach we wtorek, 2 kwietnia 2019 r. odbyły się zajęcia pt. „Klikam z głową”, przeprowadzone przez edukatorów z Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Olsztynie. Celem spotkania było podniesienie bezpieczeństwa najmłodszych w sieci oraz zwrócenie uwagi na zagrożenia, z jakimi dzieci i młodzież mogą zetknąć się w internecie. Uczestnicy zostali poinformowani, w jaki sposób powinni korzystać z sieci, czego należy się wystrzegać, aby nie ponieść wysokich kosztów finansowych, jak nie paść ofiarą kradzieży ważnych informacji, czy włamania się przez inną osobę do prywatnego konta np. mailowego. Główny bohater zaprezentowanego filmu posłużył, jako przykład tego, że nie można ufać wszystkim poznanym w sieci osobom, należy też być ostrożnym wobec napotkanych treści. Prowadzący wyjaśniali też, jak tworzyć bezpieczne hasła, dyskutowali z uczniami nt. tego, czym jest hejt i jak na niego reagować oraz jak rozpoznać cenę sms-ów premium. Ponadto w placówce zaprezentowano plakaty zachęcające społeczność szkolną do rozważnego korzystania z tabletów i smartfonów oraz przestrzegające przed korzystaniem ze wzmacniaczy telefonii komórkowej. Każdy uczeń za udział w zajęciach otrzymał dyplom i upominek od pracowników UKE w postaci puzzli oraz gry edukacyjnej.

STRADUNY
2 kwietnia 2019 roku odbyło się rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu ekonomicznego „Ferie z ekonomią II” na blog szkolny. Konkurs ten zorganizowany był w ramach projektu ekonomicznego, w którym 18 uczniów klas 7 i 8 wzięło udział w pierwszym tygodniu ferii zimowych. Blog naszej grupy prowadziła uczennica klasy 8A – Zuzanna Grabowik przy opiece opiekuna pani Anny Nawackiej. Z 65 szkół z całej Polski blog Szkoły Podstawowej w Stradunach otrzymał wyróżnienie. Jest to ogromny sukces i ogromna radość dla Zuzi i całej społeczności szkolnej.
Link do bloga

RĘKUSY
Ponad 160 kartek pocztowych z przekazem solidarnościowym wysłali uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach oraz ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kalinowie.
– Pocztówki trafią do wybranych, nieznajomych adresatów w Polsce i zagranicą – opowiada Bogumiła Kraśko, polonistka z SP w Rękusach. – Akcja jest organizowana w ramach międzynarodowego programu Solidarność. Podaj dalej!, który w Polsce prowadzi Fundacja Szkoła z Klasą. Równolegle akcja toczy się we Francji, Hiszpanii i Chorwacji. Punktem kulminacyjnym jest wysyłka kartek, która odbyła się 21 marca – Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją i Rasizmem.

W dzisiejszej świecie szczególnie potrzebne są działania, które dają impuls do rozmowy na temat różnorodności, nietolerancji czy rozmaitych form dyskryminacji, a jednocześnie rozwijają umiejętność krytycznego myślenia i formułowania poglądów. To dlatego blisko 130 osobowa grupa uczniów i nauczycieli z tych placówek włączyła się do akcji Solidarność. Podaj dalej!
– Każda pocztówka niesie podwójny przekaz – z jednej strony przez zdjęcie na kartce, z drugiej – dzięki osobistej wiadomości napisanej przez ucznia – dodaje Kraśko. – Młodzi nadawcy liczą, że dostaną odpowiedzi na wysłane pocztówki.

Uczniowie zostali wcześniej przygotowani do wysłania kartek. Pracowali ze swoimi nauczycielami ze zdjęciami, zrobionymi przez fotografów z różnych krajów europejskich, które znajdują się na pocztówkach. Analizowali i interpretowali fotografie, poznawali kontekst ich powstania. Następnie wzięli udział w warsztatach pisarskich, na których ćwiczyli redakcję tekstu. Wypisując kartki, dzieci dzieliły się swoimi przemyśleniami.

STRADUNY
Za nami XV Międzyszkolny Turniej SKO. W Turnieju skierowanym do klas II- III SP wzięło udział 6 szkół. Każdą placówkę reprezentował opiekun SKO oraz 3 przedstawicieli: SP nr 7 w Ełku, SP nr 5 w Ełku, SP w Chełchach, SP w Stożnem, SP w Sokółkach oraz SP w Stradunach.
Na uczestników Turnieju czekały następujące konkurencje: Rozbrykane puzzle, Napompowane działania- czyli tabliczka mnożenia uwięziona w balonach, krzyżówka, test z którego można było uzyskać aż 25 pkt, zaszyfrowane zakupy ( należało wybrać ze sklepu odzieżowego 4 produkty, obliczyć koszt i zapisać jaką otrzyma się resztę z 200 zł) oraz Waluty „świata”. Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani nagrodami (gry planszowe) ufundowanymi przez bank PKO BP SA.

WOSZCZELE – GRAJEWO
29 marca 2019 r. uczniowie klasy 0 – III wraz z wychowawczyniami byli na wycieczce w Centrum Tradycji Mleczarstwa – Muzeum Mleka w Grajewie. Dzieci z zaciekawieniem obejrzały wspaniałą ekspozycję dotyczącą historii mleka i jego przetworów, poznały drogę, jaką przebywa mleko od rolnika po odbiorcę oraz wiele ciekawostek z nim związanych.

STRADUNY
Pierwszy Dzień Wiosny jest bardzo radosny i wyczekiwany przez wszystkie dzieci. 21 marca 2019 r. uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami przygotowywali transparenty, które były niezbędne do kibicowania swoim drużynom podczas turnieju klasowego w piłkę nożną oraz zbijanego. Jeszcze długo będą dzieliły się swoimi wrażeniami z rówieśnikami i rodzicami. Dzieci przedszkolne oraz uczniowie klas I-III SP witali wiosnę przy głośnej muzyce. Korytarzami naszej szkoły wędrował kolorowy korowód i okrzykami witał wiosnę. Następnie dzieci z oddziału przedszkolnego szukały wiosny w okolicach szkoły, tworzyły kolorowy kobierzec z kolorowej kredy oraz uczestniczyły w wiosennych zabawach ruchowych. Uczniowie klas I-III wzięły udział w ognisku. W szkole czekała nas jeszcze jedna niespodzianka- degustacja chleba.

STRADUNY
Miś jest przyjacielem każdego dziecka, dlatego SU zorganizował akcję w naszej szkole pod nazwą – „Dzień z Misiem”. Każde dziecko przyniosło swojego misia. Nauczyciele również włączyli się w tę akcję przynosząc ze sobą ulubionego pluszaka. Zabawka ta towarzyszy dzieciom wiele lat, to nie tylko pluszowa przytulanka, to „ktoś” bardzo bliski, czuły, cierpliwy i często niezastąpiony. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.

WOSZCZELE – EŁK
Po raz kolejny mamy czym się pochwalić. Drużyna reprezentująca naszą szkołę w konkursie „Green Gold Adventure” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 9 w Ełku zdobyła dziś pierwsze miejsce. Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych i wiedzy kulturowej rywalizując ze sobą w sześciu konkurencjach. Zadania typu: puzzle, krzyżówka, układanie słów w języku angielskim i amerykańskim, przysłowia angielskie i czasowniki frazowe okazały się nie lada wyzwaniem. Po dogrywce nasza drużyna, którą reprezentowali uczniowie kl. III gim, w składzie: Mateusz Mikołajczyk, Natalia Ziemkiewicz, Wojciech Gołub, stanęła na podium.
– Dziękujemy za zaproszenie do udziału w konkursie i zachęcamy innych uczniów do pracy nad językiem – mówi Magdalena Sikorska. -Gratulujemy zwycięzcom!

MROZY WIELKIE
„Dobroć czyni cuda…” – o prawdziwości tych słów przekonali się uczniowie Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich, którzy 25 marca 2019 r. zasiedli na widowni szkolnej sceny teatralnej, by obejrzeć spektakl pt. „Zuzi lekcja dobroci” przygotowany przez aktorów grupy teatralnej „Magik” z Białegostoku.
Aktorzy w zabawnej, zrozumiałej dla dzieci formie, zaprezentowali przygody Zuzi – bohaterki przedstawienia. Dziewczynka, początkowo wyjątkowo niegrzeczna i zarozumiała, pod wpływem podróży do Krainy Dobroci, zmienia swoje postępowanie. Pomagają jej w tym napotkani przyjaciele, którzy wyjaśniają, że warto być dobrym dla innych i ułatwiają zrozumienie i naprawienie własnych błędów. Zuzia staje się miłą, otwartą i życzliwą osobą, a widocznym znakiem tej przemiany jest utrata oślich uszu, którymi została wcześniej ukarana za złe postępowanie.
Spektakl dostarczył uczniom wielu wrażeń. Stanowił wspaniałą lekcję przyjaźni i dobroci.

WOSZCZELE
Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach wzięła udział w kolejnej edycji Dnia Bezpiecznego Internetu „Działajmy razem!”. Głównym celem było inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu. W marcu realizowaliśmy różne przedsięwzięcia powiązane z DBI, np. pogadanki dla klas starszych oraz zajęcia edukacyjne dla klas I-III SP o tematyce cyberprzemocy i bezpieczeństwa w sieci. Samorząd Uczniowski przygotował gazetkę ścienną „Bądź bezpieczny w internecie”, a uczniowie plakaty: „Netykieta”, „Spam”, „Bezpieczne strony www dla dzieci”, „Warunki udostępniania utworów w sieci”. Dla młodszych klas został przeprowadzony konkurs plastyczny pt. „Wirus komputerowy”. Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe. Na szkolnym korytarzu zorganizowano kącik porad dla rodziców„Jak chronić dzieci w internecie?” Uczniowie oglądali filmy o bezpiecznym poruszaniu się w sieci, brali udział konkursach, quizach i rozwiązywali krzyżówki związane z omawianą tematyką.