oficjalna strona Urzędu Gminy Ełk
WOSZCZELE
Rozpoczęcie nauki w szkole jest ważnym momentem w życiu zarówno dziecka, jak i jego rodziców. Każdy mały człowiek z niepokojem, pewną obawą, ale i z olbrzymim zainteresowaniem przekracza próg szkoły. Ogromne przeżycie stanowi dla maluchów pierwsza szkolna uroczystość – Ślubowanie pierwszoklasistów.
19 października 2018 r. w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach odbyło się uroczyste Ślubowanie uczniów klasy pierwszej. Gości przywitała Iwona Siemion, wychowawca kl. I. Oprócz niezwykle podekscytowanych rodziców małych bohaterów tego dnia, uroczystość zaszczycili: Krzysztof Bronakowski sekretarz gminy Ełk, Mirosław Świderski, radny gminy Ełk, TomaszChoruży, przewodniczący Rady Rodziców.
Zanim jednak pierwszaki złożyły uroczyste przyrzeczenie, zaprezentowali to, czego zdążyli nauczyć przez krótki czas pobytu w szkole. W czasie uroczystości towarzyszyli im starsi uczniowie z klasy II.
W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszaki ślubowały że będą dobrymi Polakami, będą godnie reprezentować swoją szkołę wzorowym zachowaniem, a dobrymi wynikami w nauce będą sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.
Po złożeniu ślubowania pani dyrektor wielkim ołówkiem dokonała symbolicznego pasowania na ucznia i wraz z wychowawcą wręczyła dyplomy nowo przyjętym uczniom, którzy złożyli symboliczne podpisy pod tekstem ślubowania. Po tak ważnym momencie nadszedł czas na życzenia, upominki, zdjęcia i słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
RĘKUSY
16 października 2018 r. obchodziliśmy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca i z tej okazji przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji organizowanej przez WOŚP tj. bicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą ilość osób.
– Celem akcji, która odbyła się w ramach realizacji Programu Edukacyjnego Ratujemy i Uczymy Ratować, jest podniesienie świadomości na temat udzielania pomocy osobie, u której nastąpiło nagłe zatrzymanie krążenia – opowiada Anna Filutowska, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, organizatorka spotkania.
Poznanie zasad pierwszej pomocy to nie wszystko – na podjęcie działań ratujących życie przez świadków zdarzenia ogromny wpływ ma również ich postawa, pewność co do swoich umiejętności, a także obawy, które często im towarzyszą – dodaje Agnieszka Jaszkowska, dyrektor szkoły. Dzięki takim akcjom dzieci oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami, kształtowane są właściwe nawyki – pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym.
Nauka tej umiejętności już od najmłodszych lat jest jedną z ważniejszych rzeczy, którą powinien potrafić każdy z nas, dlatego od lat w naszej szkole organizujemy m.in. zajęcia dla uczniów z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
MROZY WIELKIE
Zachęceni powodzeniem pierwszej akcji pod hasłem „Noc w szkole”, nauczyciele, odpowiadając na potrzeby uczniów, postanowili powtórzyć tę atrakcyjną formę spędzenia czasu i integracji ze swoimi podopiecznymi. Kolejne nocowanie, w którym wzięli udział uczniowie klas II – VIII uczestniczący w zajęciach „TIK – TAK Nowoczesna i bezpieczna szkoła dla uczniów”, zaplanowano na piątkowe popołudnie, 5 października 2018 r. Dzieciaki już nie mogły się doczekać, kiedy szkolne plecaki zamienią na bagaże, karimaty, koce, poduszki i inne przedmioty tak niezbędne nocą w szkole. Z radością rozlokowywały się w, przydzielonych im przez nauczycieli, salach lekcyjnych, które, na dwa dni, zmieniły się w „pokoje hotelowe”. Po zajęciu miejsc, ustaleniu kto obok kogo będzie spać i innych czynnościach organizacyjno – porządkowych, wszyscy spotkali się w jednym z pomieszczeń szkolnych, by ustalić zasady obowiązujące podczas zabawy oraz harmonogram zajęć. Następnie grupa starszych uczniów, pod opieką pana Patryka Kumkowskiego udała się na zajęcia matematyczne, a pani Aleksandra Kalinowska wraz ze swoimi podopiecznymi zgłębiali tajniki zjawisk przyrodniczych. Młodsze dzieci z paniami Wioletą Kościńską, Katarzyną Żywno i Dorotą Kubrak uczestniczyły w zajęciach matematycznych i przyrodniczych. Nauczycielki, wykorzystując aplikacje i programy edukacyjne na tablicę interaktywną oraz rozmaite gry i zabawy doskonaliły u uczniów rachunek pamięciowy, rozwijały logiczne myślenie, uczyły rozpoznawania zjawisk i obiektów przyrodniczych. Czas, w miłej atmosferze, płynął szybko, a uczniowie, po intensywnym wysiłku umysłowym, poczuli głód. Z wcześniej podawanych informacji, wiedzieli że czeka ich niespodzianka w postaci samodzielnego przygotowania gofrów. Organizatorki, chciały w ten sposób, pokazać, że matematyka i przyroda jest wszędzie, nawet w kuchni. Podzieleni na grupy, młodzi adepci sztuki kulinarnej, przystąpili do analizowania instrukcji wykonania posiłku, a następnie, krok po kroku, odmierzali, wsypywali, mieszali produkty potrzebne do wykonania pysznych, chrupiących gofrów. Przygotowanie posiłku stało się okazją do rozmowy z uczniami na temat pochodzenia produktów, pokazania sposobów ich odmierzania różnymi miarkami, uświadomienia dzieciom konieczności dokładnego, zgodnego z instrukcją, doboru składników oraz konsekwencji błędnego zastosowania przepisu. Wspólna praca nad przygotowaniem kolacji zintegrowała dzieci, a efekt finalny przerósł ich oczekiwania. Gofry zniknęły z talerzy w mgnieniu oka. Zregenerowani po pysznym posiłku wzięli udział w turnieju gier planszowych, których dobór nie był przypadkowy: Rummikub, Farmer, Monopoly, Szachy, czy Bitwa morska to gry rozwijające logiczne myślenie, doskonalące pamięć, spostrzegawczość, uczące budowania strategii. Pasjonujące rozgrywki bez reszty wciągnęły uczniów.
Gdy zrobiło się naprawdę ciemno wszyscy udali się na podwórko, by przez lunetę prowadzić obserwacje jesiennego nieba. Po powrocie do szkoły część kontynuowała rozgrywki planszowe, pozostali mieli okazję obejrzeć „Akademię Pana Kleksa”. Projekcji filmu towarzyszyło wspólne śpiewanie szlagierów filmowych.
Niezwykle bogaty i napięty program popołudnia sprawił, że dzieci poczuły się zmęczone. Po szybkiej toalecie, obowiązkowym dwudziestominutowym czytaniu przed snem, krótkich pogawędkach, uczniowie udali się na zasłużony odpoczynek.
Październikowy poranek powitał wszystkich piękną, słoneczną pogodą, która zachęcała do spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Szybkie pożywne śniadanie złożone z ulubionych smakołyków, porządkowanie sal i wreszcie mogliśmy wyjść na zalane słońcem boisko. Tam, na uczniów czekała kolejna atrakcja, o której słyszeli, ale nie wiedzieli, czym jest. Na różnych obiektach zawisły kartki z tajemniczymi znakami. Okazało się, że do ich odczytania konieczne jest zainstalowanie w telefonie specjalnej aplikacji. Gdy wszystkim udało się otworzyć czytniki kodów qr, uczniowie rozbiegli się po boisku, by skanować znaki i odczytywać uktyte tam zadania i polecenia do wykonania. Oczywiście, wszystkie dotyczyły matematyki i przyrody. Prawidłowe odczytanie i rozwiązanie 20 zadań ukrytych w kodach, nie sprawiło im większej trudności. Dzieciaki były zachwycone pomysłem na zabawę i domagały się większej ilości zadań. Za swój trud i poprawne rozwiązania zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.
W dalszej części spotkania każdy spędzał czas według własnych upodobań. Jedni grali w piłkę nożną, inni im kibicowali. Kto chciał, odpoczywał na placu zabaw, a pozostali bawili się w chowanego, zabawy ruchowe i grali w „zbijaka”. Na tych rozrywkach upłynął dzieciom czas oczekiwania na przybycie rodziców, którzy zabrali ich do domów po nocy spędzonej w szkole. Wszyscy z żalem żegnali się z kolegami i nauczycielami, zapewniając, że jeszcze raz chcieliby powtórzyć takie zajęcia.
To był niezapomniany czas, pełen niespodzianek, atrakcji i niesamowitych wrażeń. Sprawił, że szkoła przestała kojarzyć się tylko jako miejsce, nie zawsze przyjemne, gdzie odbywają się lekcje, ale stała się też zakątkiem, w którym można spędzić wspaniałe chwile w towarzystwie kolegów i nauczycieli. W czasie spędzonym na zabawie, dzieci, mimochodem, zdobywały nową wiedzę i wzbogacały swoje doświadczenia, integrowały ze sobą, uczyły się zaradności i samodzielności. Wspólnie spędzone chwile sprzyjały nawiązaniu bliższych relacji między sobą i pogłębiły więź ze szkołą. Ten dzień na pewno na długo pozostanie w ich pamięci.
NOWA WIEŚ EŁCKA
8 października 2018 r. uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w lekcji historii zatytułowanej „Z flagą narodową przez najnowszą historię Polski”. Zajęcia gościnnie w naszej szkole poprowadził Jacek Rutkowski – nauczyciel konsultant W-M ODN w Olsztynie Filia w Olecku.
Pogadanką na temat symboli narodowych pan Rutkowski wprowadził dzieci w zagadnienie, a krótki rys historyczny powstania państwa polskiego zachęcił uczniów do swobodnej rozmowy. Następnie dzieci obejrzały prezentację multimedialną o tym jak zmieniały się symbole narodowe na przestrzeni wieków. Wielkie zainteresowanie wzbudził film „Polskie Symbole Narodowe-Polak Mały”, który został przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie. „Polak Mały” opowiedział rówieśnikom o symbolach narodowych, przypomniał im legendę o Lechu, Czechu i Rusie oraz wiersz Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”. Ostatnim etapem zajęć była praca w zespołach, uczniowie układali puzzle „Godło”.
STRADUNY
W sobotę, 6 października 2018 r.grupa uczniów Szkoły Podstawowej w Stradunach im. Jana Pawła II uczestniczyła w 20-kilometrowym rajdzie rowerowym odkrywając i podziwiając piękne zakątki naszej Małej Ojczyzny. Skąpana w promieniach słonecznych najbliższa okolica nie tylko zauroczyła uczestników wyprawy, ale także pobudziła do zadawania pytań opiekunom z zakresu przyrody, kultury i historii odwiedzanych miejsc. Podczas postojów: w miejscowościach Piaski i Sajzy, nad jeziorem Łaśmiady, w starym lesie świerkowym oraz podmokłych olsach uczestnicy chętnie słuchali, poszukiwali, obserwowali, wykonywali zadania, wyrażali swoje opinie i oczywiście dobrze się bawili.
MROZY WIELKIE
5 października 2018 r. społeczność Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich przeżywała wzruszającą uroczystość – Dzień Patrona Szkoły. Był to również wyjątkowy czas dla najmłodszych uczniów, którzy w tym roku rozpoczęli swoją przygodę ze szkołą. Od kilku lat, tradycją naszej placówki jest, iż w czasie obchodów Dnia Patrona Szkoły, pierwszoklasiści składają swoje uczniowskie przyrzeczenie. Wydarzeniom tym towarzyszy wspaniała oprawa, a w związku z tym, iż szkole patronuje organizacja harcerska działająca w okresie II wojny światowej, uroczystości zawsze mają podniosły, patriotyczny charakter. W tym roku nie mogło być inaczej, szczególnie, że jest to rok, w którym czcimy stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Radość z niepodległości i nawiązania do pięknej rocznicy były widoczne na każdym kroku: począwszy od dekoracji, której głównym elementem było drzewo przystrojone biało – czerwonymi sercami z wizerunkami dzieci, poprzez tablice upamiętniające bohaterskich harcerzy Szarych Szeregów, aż po, przygotowaną przez uczniów klasy I i III część artystyczną przypominającą zebranym o pięknych, nieprzemijających wartościach, tj. patriotyzm, bohaterstwo i przyjaźń, z których są dumni wszyscy Polacy.
W tym uroczystym dniu swą obecnością zaszczycili nas znamienici goście: Wójt Gminy Ełk, pan Tomasz Osewski, proboszcz parafii Św. Józefa w Regielnicy, ksiądz Robert Leśniewski oraz proboszcz parafii p.w. św. Rafała Kalinowskiego w Ełku, ksiądz Tadeusz Jarecki, przewodniczący Komisji Rady Gminy Ełk ds. Oświaty, Sportu i Kultury, pan Tadeusz Fatkowski, sołtysi okolicznych wsi oraz rodzice uczniów.
Część artystyczną rozpoczęła muzyczna deklaracja wyśpiewana przez przejętych pierwszoklasistów, którzy zapewniali, że są „Polką i Polakiem, dziewczynką fajną i chłopakiem” oraz, że „kochają Polskę z całych sił” i zachęcali również zebranych do okazywania miłości swojej Ojczyźnie. Chociaż, początkowo nie bardzo wiedzieli, w jaki sposób to czynić, to, po lekcji patriotyzmu udzielonej im przez kolegów i koleżanki z klasy trzeciej, zrozumieli, że należy szanować symbole narodowe, w godnej postawie śpiewać hymn państwowy i z szacunkiem odnosić się do ludzi. Niecodzienna rozmowa ze starszymi kolegami stała się okazją do przybliżenia maluchom sylwetki patrona szkoły – organizacji harcerskiej Szare Szeregi. Występy dzieci były wspomagane trafnie skonstruowaną prezentacją multimedialną. Wzruszający występ chóru szkolnego, który przepięknie zaśpiewał pieśń o bohaterskich harcerzach z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci. Brawurowe wykonanie utworu „Kto ty jesteś”, będące swoistym wyznaniem miłości do Ojczyzny, zakończyło popisy małych artystów.
Po tak wymownej i pouczającej lekcji patriotyzmu, nie pozostało nic innego, jak przystąpić do uroczystego Ślubowania. Stremowani, ale szczęśliwi pierwszoklasiści z dumą powtarzali słowa przyrzeczenia uczniowskiego odczytywane przez panią dyrektor Katarzynę Podbielską, która chwilę potem, zgodnie z wieloletnią szkolną tradycją, ogromnym ołówkiem dokonała Pasowania ich na uczniów.
Świadkami wydarzenia byli przejęci rodzice i zaproszeni goście, którzy oczarowani widowiskiem, nie kryli swego wzruszenia.
Wójt Gminy Ełk, pan Tomasz Osewski, gratulując występu artystom, zachęcił ich do wytrwałego pokonywania trudności i życzył im sukcesów w nauce.
Ksiądz Robert Leśniewski wyraził wdzięczność za wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu, jakiej miał okazję doświadczyć w czasie prezentacji i pogratulował występu młodym artystom. Jednocześnie podkreślił znaczenie autorytetu w codziennym życiu i wyraził radość, że uczniowie naszej szkoły są wychowywani w duchu wartości prezentowanych przez Szare Szeregi i nieobce są im słowa „Bóg- Honor- Ojczyzna”.
Ksiądz Tadeusz Jarecki, w dowcipny sposób zachęcał pierwszoklasistów, by nie odkładali nauki na jutro, lecz, by zaczęli uczyć się już dziś. Przypomniał, jakie są powinności uczniów w szkole i również wyraził uznanie i nie szczędził im słów pochwały.
Pełne życzliwości słowa do najmłodszych uczniów skierowała pani Dyrektor, życząc Pierwszoklasistom samych sukcesów w nauce, szkolnych dni wypełnionych radością i chęcią niesienia pomocy innym.
MROZY WIELKIE
Dzieci z punktu i oddziału przedszkolnego wzięły udział w zajęciach edukacyjnych w Muzeum Historycznym Ełckiej Kolei Wąskotorowej. Warsztaty odbyły się w odrestaurowanym wagonie mieszkalnym.
Podczas spotkania najmłodsi uczniowie naszej szkoły poznali różnice między odkryciem a wynalazkiem. Dowiedzieli się, jakie innowacje ułatwiły rozwój kolei żelaznej, kto i kiedy odkrył koło, stal, druk czy telefon. Opowieściom towarzyszyły prezentacje eksponatów muzealnym związanych z historią kolei w Ełku oraz rozwojem techniki. Każde dziecko miało możliwość dotknąć unikatowych eksponatów.
RĘKUSY
Wygodne miejsce, miękkie poduchy, milutkie i ciepłe koce… Korytarz w Szkole Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach wyglądał inaczej niż zwykle. Okazją ku temu był Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który od kilkunastu lat obchodzony jest 29 września. To święto zostało ustanowione z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data przeprowadzania akcji nie jest przypadkowa, odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. 28 września, w piątek, w Rękusach czytali wszyscy: najmłodsze przedszkolaki, starszaki, uczniowie klas IV- VIII oraz nauczyciele. W tym roku idea głośnego czytania znalazła również uznanie wśród zaproszonych gości. W projekt aktywnie zaangażowali się m.in. Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk, Bożena Dąbkowska, starszy wizytator ełckiej delegatury Kuratorium Oświaty w Olsztynie oraz Iwona Jakimyszyn, sołtys wsi Rękusy. 100 lat niepodległości naszej ojczyzny skłonił organizatorów do przybliżenia uczniom postaci Józefa Piłsudskiego.
– Książka Małgorzaty Strękowskiej – Zaręby „Marszałek Józef Piłsudski – Polscy Bohaterowie” okazała się bardzo ciekawą i pełną niespodzianek lekturą o tajemniczym „Wąsaczu” – opowiada Bogumiła Kraśko, polonistka i jedna z organizatorek akcji. – Tego dnia odbył się także finał szkolnego konkursu Głośnego Czytania. Najpiękniejszej interpretacji tekstu dokonała Katarzyna Przybylska, uczennica klasy VIII.
– Nie od dziś wiadomo, że dziecko, któremu się czyta, uczy się słuchać, doskonali umiejętność koncentracji, rozwija swoje zainteresowania oraz chęć poznawania świata – dodaje Agnieszka Jaszkowska, dyrektor szkoły. – Czas spędzony z dziećmi w ten sposób na pewno zaprocentuje w przyszłości. Czytanie dzieciom na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Poza tym zarówno czytanie, jak i słuchanie jest po prostu przyjemne. Mam nadzieję, że nasi uczniowie będą mieli mnóstwo okazji w szkole i w domu, by się o tym przekonać.
Spotkanie stało się również okazją do udziału uczniów klasy I –III w ogólnopolskiej akcji jednej z sieci handlowych. W czasie zajęć, słuchając książki, dzieci poznały historię wesołych bohaterów leśnej polany – zwanych Słodziakami, następnie wykonały prace konkursowe. Najciekawsze prace zostały nagrodzone wspaniałymi pluszakami.
RĘKUSY – TORUŃ
Uczniowie z kl. II-VIII Szkoły Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Torunia. Wyjazd zorganizowany był przez Gminę Ełk w ramach projektu „Tik Tak Nowoczesna i bezpieczna szkoła dla uczniów”.
– Po wczesnym wyjeździe dotarliśmy do Torunia, gdzie przeszliśmy spacerem do Kamienicy Alchemika – siedziby Centrum Chemii w Małej Skali – opowiada Anna Filutowska, szkolny koordynator projektu. – Tam zostaliśmy bardzo mile przywitani. Pracownicy centrum podzielili uczniów na dwie grupy. Jedna z grup zabrała się za doświadczenia chemiczne. W tym samym czasie druga grupa robiła własnoręcznie mydełka zapachowe.
Po skończonych zajęciach, grupy zamieniły się zadaniami. Po warsztatach z modelowania, barwienia, produkcji pamiątkowych mydeł oraz własnoręcznym eksperymentowaniu w parach nadszedł czas na zwiedzanie Starego Miasta w Toruniu. Spacer malowniczymi uliczkami oraz nadwiślańskim bulwarem z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników wycieczki. Nie obyło się bez zakupu pamiątek oraz pysznych toruńskich pierników. Po wspólnym zdjęciu pod pomnikiem Mikołaja Kopernika udaliśmy się na obiad, po którym wyruszyliśmy w drogę powrotną do Rękus.
STRADUNY
W piątek, 28 września w holu Przedszkola Samorządowego w Stradunach odbyło się uroczyste wręczenie nagród za udział w przedszkolnym konkursie techniczno-plastycznym „Jesienny cudaczek” zorganizowanego przez panie: Elżbietę Truszczyńską, Ewę Piórkowską, Annę Mikołajczyk i Anetę Kilczewską. Przedmiotem konkursu było wykonanie postaci/zwierzątka z wykorzystaniem darów jesieni: owoców, warzyw, kasztanów, żołędzi, liści. W konkursie udział wzięło 24 przedszkolaków w wieku od 2,5 do 6 lat. Do wykonania prac aktywnie włączyli się również rodzice naszych podopiecznych. Konkurs cieszył się ogromnym powodzeniem a przygotowane prace wprawiły w zachwyt nie tylko Jury ale i wszystkich odwiedzających nasze przedszkole.
STRADUNY
20 i 21 września 2018 roku nasza szkoła udała się na wycieczkę do Torunia w ramach projektu “TIK TAK. Nowoczesna i bezpieczna szkoła dla uczniów”. W czwartek wyjechały klasy V-VIII pod opieką pań: B. Mirkowicz, E. Soliwody, E. Piórkowskiej, B. Zawadzkiej, K. Makarewicz i pana R. Krupińskiego. A w piątek nad klasami II – IV sprawowały opiekę panie: K. Waluś, A. Nawacka i A. Węgłowska. Nasza podróż rozpoczęła się od wyjazdu z placu szkolnego. Po dotarciu do Torunia udaliśmy się na zajęcia w Centrum Małej Chemii, gdzie uczniowie zagłębiali się w sztukę robienia mydeł i świeczek, przy czym mieli ogrom zabawy. Po trzygodzinnych zajęciach, udaliśmy się na Stare Miasto, gdzie mogliśmy kupić pamiątki oraz słynne toruńskie pierniki. Następnie czekał nas obiad i powrót do domu. Do Stradun dotarliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi i bogatsi o nowe doświadczenia.
STRADUNY
We wtorek, 26 września już po raz trzeci obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języków. Nauczyciele wchodzący w skład Szkolnego Zespołu Językowego przeprowadzili następujące działania:
1. Konkurs na plakat związany z Międzynarodowym Dniem Języków (w języku polskim, rosyjskim i angielskim) dla uczniów kl.VII, VIIIa i VIIIb, oraz 3 gimnazjalnej pod kierunkiem pań Bożeny Zawadzkiej i Kamili Hańczyc. Plakaty zostały wywieszone na gazetkach przy salach językowych.
2. Konkurs polegający na rozpoznaniu przez uczniów flag różnych państw, skierowany do uczniów klas IV-VIII SP oraz 3 gimnazjalnej, przygotowany przez Annę Wujek.
3. Konkurs literacki – wiersz na temat – „Język obcy – Twoje okno na świat” (w języku polskim) dla uczniów klas IV – VIII SP oraz 3 gimnazjalnej pod kierunkiem Bożeny Zawadzkiej.
4. Konkurs polegający na przetłumaczeniu na język polski zwrotów powitania, pożegnania i zwrotów grzecznościowych z języków obcych (włoskiego, portugalskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, greckiego), skierowany do uczniów klas IV – VIII SP i klasy 3 gimnazjalnej, który zorganizowała Kamila Hańczyc.
Uczniowie licznie i chętnie brali udział w konkursach. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym będzie podobnie, a nawet lepiej!
STRADUNY
24 września 2018 r. uczniowie wszystkich oddziałów straduńskiej szkoły i grupy przedszkolne Przedszkola Samorządowego w Stradunach spotkały się na posesji szkoły z zamiarem sportowego uczczenia 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na apelu inaugurującym sportowe zmagania, prowadząca podkreśliła, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze i tym bardziej warto ją doceniać i się z niej cieszyć. Uczniowie zgodzili się ze stwierdzeniem, że sportowa rywalizacja fair play będzie wyrazem naszej dumy z niezależnej i wolnej Rzeczpospolitej.
Pomimo dosyć chłodnej aury, bojowe nastroje i dobre humory nie opuszczały rywalizujących w przełajowych biegach sztafetowych. Wszystkie oddziały wystawiły od 1 do 3 sztafet mieszanych (2 dziewczyny + 3 chłopców). Klasowe sztafety pokonywały wyznaczoną trasę w swoich kategoriach. Kibicujący zagrzewali uczestników biegów do wzmożonego wysiłku. Wszystkim zawodnikom pomogły dominujące barwy narodowe: flagi Polski, biało-czerwone pałeczki sztafetowe, szaliki kibica. Wszyscy startujący zaproszeni zostali po biegach na zdrowe co-nieco: ciasto marchewkowe i jabłecznik, a drużyny klas i grup przedszkolnych otrzymały dyplomy uczestnictwa w sztafecie.
RĘKUSY
W Szkole Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach odbył się XVI Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Ełk. Organizatorem zawodów współfinansowanych przez Gminę Ełk była miejscowa szkoła wraz z działającym przy niej Ludowym Uczniowskim Klubem Sportowym „Wirek”. Zawody zostały objęte patronatem honorowym, którego udzielił Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty. Dyrektor szkoły, Agnieszka Jaszkowska dokonała uroczystego otwarcia, na które przybyli Magdalena Fuk, zastępca wójta gminy Ełk, Bożena Dąbkowska, starszy wizytator ełckiej delegatury Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Jolanta Gabruś, prezes LUKS „Wirek”, a także sędziowie turnieju Jerzy Romanowski i Sławomir Boczkowski, 30 zawodników z powiatów ełckiego, oleckiego i giżyckiego i ich kibice – trenerzy, rodzice, opiekunowie, nauczyciele. Łącznie około 50 osób.
W swoim wystąpieniu Magdalena Fuk podkreśliła znaczenie szachów oraz wspomniała, iż zamiłowanie do tej gry przekazywane jest w jej rodzinie z pokolenia na pokolenie, po czym z chęcią gościnnie rozegrała partię ze Sławomirem Boczkowskim, nauczycielem szkoły w Rękusach.
Sportowa rywalizacja związana z uczeniem się logicznego myślenia, rozwiązywania problemów, odpowiedzialności oraz kształtowania ważnych cech osobowości spotkała się z uznaniem kuratora oświaty. W jego imieniu wizytator, Barbara Dąbkowska złożyła gratulacje oraz wyrazy uznania Jolancie Gabruś, prezes LUKS „Wirek” za podejmowanie działalności popularyzującej gry w szachy wśród dzieci i młodzieży szkolnej.
Na turniej zaproszono wszystkich – dzieci, młodzież i dorosłych bez względu na stopień zaawansowania, zatem o godz. 9.00 w szranki stanęła rzesza zróżnicowanych wiekowo szachistów. Rozegrano dziewięć emocjonujących rund pod czujnym okiem sędziów: Jerzego Romanowskiego oraz Sławomira Boczkowskiego, którzy od lat zaszczepiają w uczniach miłość do królewskiej gry. Tradycyjnie już zawodnicy zostali zaproszeni na posiłek przy ognisku w przyjaznym otoczeniu szkoły.
Po zakończonych zmaganiach puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe laureatom wręczyła prezes LUKS „Wirek” Jolanta Gabruś. Jednak zwycięzcami wydarzenia byli wszyscy uczestnicy i ich kibice, którzy tego dnia uświetnili swą obecnością XVI Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Ełk, udowadniając, że szachy to wspaniała, jednocząca ludzi dyscyplina. Organizatorzy turnieju składają serdeczne podziękowania Jerzemu Romanowskiemu za dobrą radę, wysiłek, zaangażowanie oraz udział w przeprowadzeniu zawodów.
Wyniki
Klasyfikacja generalna:
Gimnazja:
Szkoły podstawowe, klasy IV – VIII:
Szkoły podstawowe, klasy I – III:
Klasyfikacja szkół:
MROZY WIELKIE – TORUŃ
„Nie ten dużo umie, kto długo żyje, ale ten, kto wiele podróżuje” to stare, polskie przysłowie uzasadnia zamiłowanie uczniów Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich do wycieczek i wyjazdów edukacyjnych. 21 września 2018 r., 36-osobowa grupa dzieci z klas II – VIII pod opieką pań: Wiolety Kościńskiej, Katarzyny Podbielskiej, Anny Sulewskiej i Doroty Kubrak, udała się w jednodniową podróż autokarową do Torunia. Wyjazd, który zorganizowano uczniom, odbył się w ramach projektu edukacyjnego „TIK – TAK – nowoczesna, bezpieczna szkoła dla uczniów” w Gminie Ełk.
Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w domu alchemika w Centrum Chemii w Małej Skali, gdzie uczniowie wzięli udział w niezwykle atrakcyjnych zajęciach, w trakcie których mieli okazję poznać etapy produkcji i własnoręcznie wykonać niepowtarzalną świeczkę zapachową i różnokolorowe ozdobne mydełka. Spotkaniu z nauką i warsztatom towarzyszyły ciekawe doświadczenia i eksperymenty wyjaśniające zjawiska fizyczne i chemiczne. Dzieciaki z ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestniczyły w warsztatach, których owocem były własnoręcznie wykonane wyjątkowe pamiątki. Potem miał miejsce spacer po Starym Mieście i zakup słynnych toruńskich. Obowiązkowym punktem wycieczki był także pomnik Mikołaja Kopernika. Aż żal, że w Toruniu nie można było zostać dłużej.
WOSZCZELE – EŁK
Rozstrzygnięto konkurs na prezentację multimedialną o Michale Kajce. Spośród 49 zgłoszonych prac na konkurs z całego obszaru zasięgu Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Ełku uczennica Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach Aleksandra Łukaszewicz zajęła pierwsze miejsce. Opiekunem była Wioletta Łukaszewicz. Gratulujemy!
WOSZCZELE – TORUŃ
Rankiem, 18 czerwca 2018r., gimnazjaliści ze szkoły w Woszczelach wybrali się na wycieczkę do Torunia. Wyjazd odbył się w ramach programu „TIK-TAK Nowoczesna bezpieczna szkoła dla uczniów” realizowanego w naszej placówce.
Uczniowie mieli zaplanowane trzygodzinne zajęcia w Centrum Chemii w Małej Skali, w trakcie których robili przeróżne doświadczenia. W parach przekonali się, jak otrzymuje się i identyfikuje tlen oraz wodór. Sprawdzali barwy różnych wskaźników w roztworach o odczynie zasadowym, obojętnym i kwasowym. Obserwowali również spalanie magnezu. Każde doświadczenie było poprzedzone podaniem szczegółowej instrukcji. Natomiast po przeprowadzeniu doświadczenia uczniowie opisywali, co zobaczyli oraz wyciągali wnioski.
W drugiej sali gimnazjaliści weszli w rolę producentów mydełek i świeczek zapachowych. Najpierw otrzymali różne kolory parafiny, którą wlewali do silikonowych foremek. W tym czasie, kiedy świeczki zastygały, młodzież robiła różnokolorowe, zapachowe mydełka z gorącej gliceryny z dodatkiem brokatu i płatków owsianych.
Po intensywnych zajęciach był czas na zwiedzanie starówki Torunia. Gimnazjaliści podziwiali ratusz i kościół świętego Jakuba wzniesiony w stylu gotyckim. Podczas spaceru po mieście największą atrakcją była Krzywa Wieża, gdzie uczniowie, podpierając ściany, nie utrzymywali pionu, gdyż średniowieczna baszta obronna miała zbyt duże odchylenie. Nie lada przygodą było również zwiedzanie ruin zamku krzyżackiego z XIIIw. Wśród tamtejszych eksponatów znajdowały się urządzenia służące do tortur oraz machiny wojenne. Nie obyło się również bez zakupu pierników toruńskich i pamiątek. Uczniowie zakończyli zwiedzanie Starego Miasta przy pomniku Mikołaja Kopernika. Młodzieżą gimnazjalną podczas wycieczki opiekowały się Wioletta Łukaszewicz, Anna Lewczuk oraz Dorota Wronowska. Wszyscy zadowoleni i pełni niezapomnianych wrażeń wrócili do domu.
MROZY WIELKIE
15 czerwca 2018 r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych „Uśmiechnięte 4 łapy”. Podczas spotkania dzieci otrzymały wiedzę dotycząca praw i potrzeb zwierząt oraz zasad opieki nad nimi. Uczestnicy zajęć poznali również zasady bezpiecznego kontaktu z pupilami.
WOSZCZELE
15 czerwca 2018 r. w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach odbył się konkurs matematyczny „Mistrz tabliczki mnożenia klasy III”, który zorganizowała W. Borowik i J. Kondratowicz. Komisja w składzie Ewa Wrona i Wioletta Łukaszewicz czuwała nad poprawnym przebiegiem konkursu. Uczniowie musieli bezbłędnie i w jak najkrótszym czasie obliczyć działania matematyczne na mnożenia i dzielenie w zakresie 100. Po niełatwych zmaganiach matematycznych komisja ogłosiła zwycięzców. I miejsce i tytuł „Mistrza dodawania i odejmowania” otrzymał – Dawid Chołko, II miejsce – Filip Koźlik, III miejsce – Zofia Kunda, wyróżnienie – Hanna Łukaszewicz. Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody.
MROZY WIELKIE
Gościliśmy w naszej szkole Teatr Profilaktyczny „Kurtyna” z Krakowa. Spektakl, którego głównym bohaterem był „Ciama” poruszył takie zagadnienia, jak: hejt (mowa nienawiści), zarządzanie i kontrola nad sferą emocjonalną, dokonywanie wyborów, samorealizacja, budowanie poczucia własnej wartości, agresja i autoagresja jako konsekwencje niezaspokojonych potrzeb. Omówiona została również kwestia niepożądanych skutków szkodliwych dla ludzi uzależnień: narkotyków, dopalaczy, alkoholu, papierosów. Przedstawienie zakończyło się rozmową aktorki z uczniami w odniesieniu do sytuacji opowiedzianej na scenie. Spektakl pomógł zrozumieć młodym widzom, że tylko rozwaga i mądrość, a przy tym wiara we własne autorytety pozwolą uniknąć pułapek w przeżywaniu życia „na skróty”. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza będzie miała swoje odniesienie w praktyce.
RĘKUSY
13 czerwca społeczność Szkoły Podstawowej w Rękusach odwiedzili asp. Artur Cuper oraz asp. sztab. Artur Milewski, funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Ełku. Przybyli wspólnie z ratownikami Jednostki Ratownictwa Wodnego Ochotniczej Straży Pożarnej w Szeligach.
Goście opowiedzieli uczniom o tym, jak bezpiecznie spędzić wakacje, które zbliżają się wielkimi krokami. Przypomniane zostały m.in. podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kontaktach z obcymi ludźmi, zabawach ze zwierzętami.
Policjanci zwrócili szczególną uwagę na potrzebę wzmożonej czujności względem nieznajomych, którzy chcą nas czymś częstować. Obecność ratowników WOPR sprawiła, że spotkanie było okazją do przypomnienia zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Była to także lekcja udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
STRADUNY
Zespół Szkół Samorządowych w Stadunach, którego patronem jest Św. Jan Paweł II, co roku wspólnie z MODN w Ełku współorganizuje konkurs na najlepszą prezentację multimedialną o świętym. To już XII edycja konkursu, którego formuła pozostaje niezmieniona od pierwszego roku.
Rozstrzygnięcie Mazurskiego Konkursu na Prezentację Multimedialną pod hasłem: „Św. Jan Paweł II – Idźmy naprzód z nadzieją” odbyło się w Zespole Szkół Samorządowych w Stradunach. W zmaganiach wzięły udział szkoły z zasięgu działalności MODN w Ełku. Organizatorami konkursu byli: Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Ełku oraz Zespół Szkół Samorządowych w Stradunach. Patronat nad konkursem objął Wójt Gminy Ełk Tomasz Osewski oraz Kuria Biskupia w Ełku – Wydział Katechetyczny.
Celem konkursu było rozwijanie postaw patriotycznych oraz religijnych młodego pokolenia poprzez upowszechnienie wiedzy o jednym z największych Polaków w naszej historii – papieżu Św. Janie Pawle II, pobudzanie do refleksji nad nauczaniem Św. Jana Pawła II skierowanym do dzieci i młodzieży, poszukiwanie i pielęgnowanie istotnych wartości duchowych promowanych przez Św. Jana Pawła II, rozwijanie umiejętności posługiwania się technologią informacyjną, kształtowanie umiejętności selekcji informacji, wdrażanie do korzystania z różnorodnych źródeł informacji, kształtowanie umiejętności prezentacji wytworów własnej pracy.
Uroczystość rozpoczęła się od krótkiej części artystycznej przygotowanej pod okiem Urszuli Czapczyk i Ewy Soliwody. Po występie przyszedł czas na pokazanie zwycięskiej prezentacji i wręczenie nagród. Prace konkursowe oceniała zgodnie z założonymi regulaminowymi kryteriami komisja konkursowa w składzie: Ryszard Skawiński – konsultant MODN w Ełku, Jolanta Opaluch – doradca metodyczny z zakresu religii MODN w Ełku, Aneta Klonowska – doradca metodyczny z zakresu informatyki MODN w Ełku.
Najlepszą prezentacją, decyzją jury, została praca Weroniki Marii Choruży ze Szkoły Podstawowej w Woszczelach. Drugie miejsce zajęła Gabriela Łukaszewicz również ze Szkoły Podstawowej w Woszczelach. Trzecie miejsce otrzymała Antonina Kaczmarczyk ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Ełku. Jury przyznało również wyróżnienie Gabrieli Szuchnickiej z SP w Woszczelach.
Laureaci konkursu oraz osoby wyróżnione otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Wójta Gminy Ełk Tomasza Osewskiego. Podziękowania otrzymali również nauczyciele, którzy przygotowywali uczniów do konkursu.
STRADUNY-BIAŁYSTOK
7 czerwca to dzień, o którym dzieci przedszkolne będą długo pamiętać. Tego dnia odbyła się wycieczka do Białegostoku. Program wycieczki obejmował : wizytę w Białostockim Teatrze Lalek i oglądanie spektaklu „Czerwony Kapturek ”, następnie odwiedziny w Papugarni oraz pobyt w Fabryce Misia. Przedstawienie „Czerwony Kapturek” dostarczyło dzieciom wielu wrażeń , bardzo entuzjastycznie reagowały na pojawienie się aktorów, którzy prowokowali małą widownię do współuczestniczenia w zabawie teatralnej.
Największą atrakcją naszej wycieczki okazała się wizyta w Papugarni. Dzieci miały okazję bezpośredniego kontaktu z wieloma gatunkami papug. Mogły tutaj poznać unikalne ptaki, dotknąć ich, a nawet nakarmić.
Następnie udaliśmy się do Fabryki Misia. Dzieci miały okazję skorzystać z toru przeszkód, najszybszych i najdłuższych zjeżdżalni, bogato wyposażonego kącika malucha, gier zręcznościowych, kokosowej karuzeli. Odwiedziliśmy salę, w której podziwiać można wystawę misiów wykonanych przez dzieci.
MROZY WIELKIE – EŁK
8 czerwca 2018 r. w Ełckim Centrum Kultury w Ełku odbyła się uroczysta gala podsumowująca konkurs „Nasz dom – Mazury” zorganizowany przez Towarzystwo Miłośników Ełku. Konkurs przeprowadzono w dwóch kategoriach: plastycznej i literackiej. Należało napisać dowolny utwór literacki o Mazurach lub w plastycznej formie ukazać piękno i różnorodność naszego regionu.
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich wzięli udział w kategorii literackiej tego konkursu. Laureatami, którzy zostali nagrodzeni, są: uczennica klasy czwartej – Gabriela Kulągowska oraz uczeń klasy piątej – Michał Nitkowski.
Cieszymy się, że nasi uczniowie podjęli wyzwanie i spróbowali swoich sił w redagowaniu tekstów literackich. Ukazali w nich przywiązanie do Mazur, podkreślili piękno i walory naszego regionu oraz udowodnili, że potrafią być kreatywni.
MROZY WIELKIE
8 czerwca 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny: „Mistrz Ortografii”.
Cele konkursu:
– podniesienie kompetencji ortograficznych uczniów,
– popularyzacja konkursu jako jednej z form rozwijania zainteresowań i uzdolnień,
– integracja uczniów,
– propagowanie kultury języka polskiego,
– dbanie o systematyczną pracę nad poprawnością ortograficzną.
Do konkursu przystąpiło 28 uczniów z klas 4-7. Uczestnicy zmagali się z ortografią i interpunkcją, pisząc dziesięciozdaniowe dyktando. Pierwsze miejsce i tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii otrzymał uczeń klasy V- Bartosz Lis. Uroczystego wręczenia dyplomu i nagrody dokonał Wójt Gminy Ełk Tomasz Osewski. Zwycięzcy gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
RĘKUSY
Piękna pogoda, wygodne miejsce na placu przed szkołą, troszkę cienia i książka to doskonałe warunki ku temu, by … czytać. 8 czerwca 2018 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Rękusach, wraz z nauczycielami, pracownikami szkoły oraz zaproszonymi gośćmi, włączyli się do ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”.
– Akacja została poprzedzona prezentacją, podsumowującą Tydzień Dziedzictwa Narodowego, następnie wszyscy udali się na plac szkolny, aby w miłej atmosferze, na świeżym powietrzu, oddać się przyjemności czytania – opowiada Bogumiła Kraśko, polonistka. – W związku z obchodzoną w tym roku 100 rocznicą odzyskania niepodległości, biorący udział w wydarzeniu, czytali książki polskich twórców.
To już kolejny raz kiedy społeczność szkolna włączyła się w tę akcję. Tym razem jednocześnie czytało 78 osób: uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, rodzice, a nawet dziadkowie. Ubiegłoroczny rekord nie został pobity, ale dołożymy wszelkich starań, aby liczbę czytających w kolejnych latach zdecydowanie zwiększyć – zapewniają organizatorzy.
NOWA WIEŚ EŁCKA
7 czerwca młodzi piłkarze spotkali się na międzyszkolnym „Turnieju Piłki Nożnej z Okazji Dnia Dziecka o Puchar Wójta Gminy Ełk”. Turniej rozegrany został na boisku „Orlik” w Nowej Wsi Ełckiej, na który przybyły następujące drużyny: SP Straduny, SP Mrozy Wielkie, SP Drygały i dwa zespoły gospodarzy SP Nowa Wieś Ełcka- niebiescy i pomarańczowi. Mecze rozegrane zostały systemem „ każdy z każdym”.
Oto klasyfikacja:
Wszystkie drużyny otrzymały puchary i słodkie upominki. Trzem najlepszym zespołom wręczono medale. W zastępstwie Wójta Tomasza Osewskiego dokonał tego dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Jacek Szumski. Najlepsi zawodnicy turnieju otrzymali pamiątkowe statuetki: Sebastian Mikołajczyk (SP Mrozy Wielkie), Mateusz Suchowiecki, Maciej Laskowski (SP Nowa Wieś Ełcka), Gabryś Cybulski (SP Drygały), Wiktoria Czajko SP Straduny). Podziękowania dla Gminy Ełk za sfinansowanie nagród.
MROZY WIELKIE
Z okazji Dnia Dziecka Wójt Gminy Ełk Tomasz Osewski odwiedził naszą szkołę, by osobiście złożyć życzenia wszystkim uczniom. Starszym i młodszym życzył uśmiechów, radości i chęci poznawania świata. Wraz z życzeniami szef gminy, wręczył każdemu uczniowi słodką niespodziankę.
RĘKUSY
Czy Międzynarodowy Dzień Dziecka można obchodzić tylko 1 czerwca? Otóż nie! W Szkole Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego obchody tego święta zostały przedłużone. Placówkę odwiedził Tomasz Osewski, wójt gminy Ełk, który przywiózł dzieciom prezenty. Podarunki to efekt współpracy gminy Ełk z Caritas Diecezji Ełckiej, organizatorem XIII Ogólnopolskiego Festynu Rodzinnego z okazji Dnia Dziecka.
STRADUNY
Za nami VI edycja Gminnego Konkursu Piosenki Dziecięcej w Centrum Kultury Gminy Ełk w Stradunach. Do konkursu przystąpiło 26 zdolnych, młodych osób ze szkół Gminy Ełk. Nasza szkołę w kategorii najmłodszych reprezentowały : Wiktoria Wojsiat i Sandra Nadia Stefanowicz. Dziewczynki przygotowała Elżbieta Truszczyńska. Jury po burzliwych, obradach wyłoniło laureatów w kategorii 6-9 lat: I miejsce – Wiktoria Wojsiat (6 lat), III miejsce – Sandra Nadia Stefanowicz (6 lat). Gratulacje!
STRADUNY
W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Stradunach odbył się XIV Międzyszkolny Konkurs Ekologiczny. Honorowy patronat nad konkursem objął p. Tomasz Osewski Wójt Gminy Ełk. W latach 2017 i 2018 w szkołach Gminy Ełk realizowany jest projekt „TIK-TAK Nowoczesna bezpieczna szkoła dla uczniów”, który ma na celu doskonalenie kompetencji matematycznych i naukowo-technicznych. Zgodnie z projektem, Zespół Przyrodników Gminy Ełk, przygotował konkurencje związane poznawaniem przyrody przez eksperymentem, doświadczenie i obserwację: test wiadomości, łańcuchy pokarmowe, mały chemik (oznaczanie ph roztworów, które można znaleźć w domowej kuchni), naśladowanie przyrody, pogodynka (uczniowie zabawili się w prezenterów pogody), przetwarzanie odpadów (co podlega recyklingowi, kto wykorzystuje pozyskane materiały i co z nich produkuje), zmiany stanu skupienia, zagadki przyrodnicze.
Do konkursu zgłosiło się osiem szkół podstawowych (sześć szkół gminy Ełk, SP w Starych Juchach, SP w Rożyńsku Wielkim), w sumie uczestniczyło 24 uczniów. Każdą szkołę reprezentowała trzyosobowa drużyna, której członkami byli najlepsi uczniowie w etapie szkolnym (najlepszy z klasy czwartej, piątej i szóstej). Komisja w składzie: Henryk Tomaszewicz emerytowany prof. dr hab. Zakładu Botaniki Środowiskowej Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego – przewodniczący komisji, Marta Ruszczyk – pracownik Wydziału Gospodarki Gruntami i Ochrony Środowiska Gminy Ełk, Anna Lewczuk –nauczycielka biologii w SP w Woszczelach; sprawdziła i oceniła prace.
Po przeprowadzeniu wszystkich konkurencji uczestnicy skorzystali ze słodkiego poczęstunku oraz poznali ciekawe miejsca w szkole: ogródek geograficzny, „Cichy zakątek” – miejsce szkolnych ognisk, klomby kwiatowe oraz wybrane sale dydaktyczne.
Poziom wiedzy i umiejętności uczestników był wysoki i wyrównany. Pierwsze miejsce zajęła drużyna SP w Stradunach. drugie miejsce zajęli uczniowie SP w Chełchach, a trzecie SP w Nowej Wsi Ełckiej. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe, które zostały zakupione przez Wójta Gminy Ełk.
RĘKUSY
Patryk Karwowski, uczeń klasy 2 Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach został laureatem na szczeblu powiatowym w VIII Konkursie Plastycznym ,,Dbam o swoje bezpieczeństwo” organizowanym przez Wojewódzką Komendę Policji w Olsztynie.
– Sukces jest tym większy, że Patryk uwierzył w swoje możliwości i pierwszy raz zdecydował się na przygotowanie plastycznej pracy konkursowej – mówi Ewa Czarosław-Kochanowicz, wychowawczyni klasy II. – Mały artysta wykonał w szkole pracę w 3D.
Celem zmagań było m.in. rozwijanie postawy odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych, podkreślenie znaczenia znajomości przepisów ruchu drogowego oraz uświadomienie dzieciom zagrożeń, z jakimi mogą się spotkać na drodze. Dzieciom stworzono również możliwość zrozumienia i przypomnienia jakie zagrożenia niesie ze sobą niewłaściwy wybór miejsca zabaw. Konkurs był także okazją do rozwijania wyobraźni i kształcenia umiejętności przewidywania zagrożeń w domu podczas nieobecności rodziców.
NOWA WIEŚ EŁCKA
Uczniowie naszej szkoły zostali laureatami kolejnej edycji konkursu „Złota Nutka”.
RĘKUSY
„Nikt nie rodzi się mistrzem. Stajemy się nim poprzez ciężką pracę…” – takim zdaniem rozpoczął rozmowę z uczniami Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach Piotr Kuryło, ultramaratończyk, który odwiedził szkołę w ramach „Spotkań z ciekawymi ludźmi”.
– Dzieci słuchały z zapartym tchem opowieści człowieka, który nie tylko przebiegł Polskę ze wschodu na zachód oraz z północy na południe, ale przede wszystkim, który biegł przez 356 dni, aby okrążyć kulę ziemską – mówi Anna Filutowska, organizatorka spotkania. – Pokonał dystans ponad 20 tysięcy kilometrów.
Ten wyjątkowy gość, to człowiek z wielkim poczuciem humoru, ale i dystansem do samego siebie. Opowiadał o przygodach związanych z pokonywaniem drogi oraz własnych słabości. Opisywał miejsca, które odwiedził, napotkanych po drodze ludzi, którzy mu często bezinteresownie pomagali. Zachęcał do biegania lub do podejmowania innej aktywności fizycznej, która hartuje ciało, ale i psychikę człowieka. Przekonywał, że „nie ma małych wiosek, są tylko małe marzenia…” – a tym samym zwrócił uwagę dzieci, że bez względu na to, gdzie mieszkają, ile posiadają pieniędzy – mogą realizować swoje marzenia. Muszą tylko pamiętać o ciężkiej, rzetelnej pracy. Spotkanie zakończyło się długimi owacjami dla tego wyjątkowego polskiego maratończyka i ultramaratończyka.
RĘKUSY
W ramach Tygodnia Dziedzictwa Narodowego uczniowie Szkoły Podstawowej im. rtm W. Pileckiego w Rękusach m.in. poznawali warmińsko – mazurskie bajki i legendy.
– Dzieci poznawały teksty samodzielnie w domu, na lekcjach języka polskiego, a także na przerwach – mówi Bogumiła Kraśko, nauczycielka języka polskiego. – Została również udostępniona, przygotowana specjalnie dla uczniów, biblioteczka z szerokim wyborem książek związanych z naszym regionem. Na podstawie jednej z legend został przygotowany spektakl pt. „Największy skarb”.
Uczniowie klasy IV i V wcielili się w role rybaka Marcina, jego żony, panien wodnych oraz Wodnicy. Przedstawili historię człowieka, któremu została zdradzona tajemnica skarbu, a ten z biednego, ale pracowitego, stał się bogaty i leniwy. W końcu chciwość doprowadziła go do zguby – Wodnica, strzegąca skarbu ukarała go, przypominając, że „największym skarbem jest uczciwa ludzka praca”. Uczniowie, wraz z opiekunkami, zadbali o odpowiednią scenografię – m.in. wykorzystując do dekoracji przygotowane podczas ubiegłorocznego Tygodnia Dziedzictwa Narodowego skrzynie – inspirowane mazurskimi skrzyniami posagowymi.
Przygotowany przez nich spektakl obejrzeli nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale również rodzice i zaproszeni goście, wśród nich Magdalena Fuk, zastępca wójta gminy Ełk. Po przedstawieniu uczniowie mogli także zapoznać się ze strojami ludowymi, a także zrobić sobie zdjęcie w regionalnym stroju łowickim.
RĘKUSY
Drużyna uczniów klasy VI Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach, w składzie Weronika Szymańska i Jakub Borkowski, zdobyła wyróżnienie w IV Powiatowym Konkursie „Uczymy się eksperymentując”. Zadanie konkursowe polegało na zaprojektowaniu i przeprowadzeniu eksperymentu o tematyce przyrodniczej. Uczniowie postanowili przyjrzeć się dokładnie napięciu powierzchniowemu w cieczach. Dodatkowo należało nakręcić amatorski film, w którym należało pokazać przebieg doświadczenia. Uczniowie wykonali swoja pracę pod kierunkiem Joanny Borzeńskiej, nauczyciela przyrody.
RĘKUSY
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Rękusach wzięli udział w wyjątkowych zajęciach przyrodniczo-artystycznych, w trakcie których poznawali tajniki zawodu florysty. Gościem spotkania była pani Paulina, właścicielka jednej z ełckich kwiaciarni.
– Pani Paulina chętnie opowiedziała dzieciom o swojej pracy i cierpliwie odpowiadała na pytania uczniów – relacjonuje Elżbieta Napiórkowska, organizatorka spotkania. – Największą frajdę sprawiły jednak zajęcia praktyczne, na których pod okiem florystki, dzieci same przesadzały kwiaty, utrwalając przy okazji wiedzę o częściach roślin i sposobach ich pielęgnacji.
Rezultatem owych działań były własnoręcznie posadzone petunie w samodzielnie ozdobionych doniczkach. Dzieci zgodnie uznały, że tak wyjątkowe dzieła będą wspaniałym prezentem dla mam z okazji ich święta.
RĘKUSY
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w sposób szczególny postanowili uczcić pamięć patrona swojej szkoły. W roku, gdy Polska świętuje stulecie odzyskania niepodległości, obchody przybrały wyjątkowo uroczysty charakter.
– W związku z tą szczególną datą zwracamy baczną uwagę na życiorysy bohaterów narodowych, a takim, bez wątpienia, jest nasz patron – mówi Joanna Borzeńska, jedna z organizatorek obchodów. – 25 maja, 70 lat temu, rotmistrz Witold Pilecki został, na mocy wydanego wyroku, rozstrzelany.
Społeczność szkolna wspólnie z zaproszonymi gośćmi zgromadziła się na holu szkoły, gdzie uczniowie przypomnieli sylwetkę rtm. Witolda Pileckiego. Zgromadzeni mogli obejrzeć prace wykonane podczas pleneru malarskiego, talerzyków oraz plakaty przedstawiające portrety rotmistrza. Jednak tegoroczne święto patrona szkoły upamiętniliśmy przede wszystkim wysiłkiem fizycznym – biegiem dla Pileckiego.
– W tym dniu społeczność szkoły stanęła na starcie – opowiada Agnieszka Jaszkowska, dyrektor szkoły. – Biegli zarówno najmłodsi wraz z opiekunami i rodzicami, jak również najstarsi uczniowie w asyście nauczycieli. Na starcie stanęli także absolwenci naszej szkoły i zaproszeni goście.
Do pokonania zawodnicy mieli różne dystanse, ale cel był wspólny – promowanie postaw i wartości patriotycznych oraz postaci i dokonań rotmistrza Witolda Pileckiego. Symboliczna trasa biegu miała na celu również popularyzację biegania, zdrowego stylu życia wśród uczniów naszej szkoły. Aby przygotować się fizycznie i psychicznie do biegu wszyscy uczestnicy biegu wzięli udział we wspólnej rozgrzewce przy muzyce. Po biegu odbyło się wspólne biesiadowanie. Na pamiątkę udziału w biegu każda klasa stanęła do wspólnego zdjęcia i otrzymała pamiątkowy dyplom oraz flagę Polski.
NOWA WIEŚ EŁCKA
Pod hasłem „Najlepsza drużyna to moja rodzina” społeczność Szkoły Podstawowej im. J. Brzechwy w Nowej Wsi Ełckiej bawiła się na festynie zorganizowanym w ramach obchodów Dni Rodziny. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk.
Dzięki sponsorom festyn obfitował w bogate atrakcje. Zebrani mogli obejrzeć występy przedszkola i klas najmłodszych, tj, kl.0-III. Program artystyczny „Życzenia dla mamy i taty” był pierwszą częścią podziękowań dla rodziców. W wykonaniu uczniów usłyszeliśmy tematycznie związane ze świętem piosenki znanych wykonawców, wiersze i życzenia.
Po występach klas 0 -3 nadszedł czas na finalistów szkolnego konkursu „Mam Talent”. Pierwszy etap tego konkursu odbył się 18 maja- wtedy zostało wyłonionych 8 finalistów. Na festynie rodzinnym zobaczyliśmy ich po raz drugi, a po występach wszyscy mogli oddać głos na jednego z finalistów. Przed szkołą uczniowie klasy VI b: Kacper Banach i Rufin Fiedoruk i klasy VI a: Sebastian Zieleniewski wydawali karty do głosowania. Zwycięzcą pierwszej edycji „Mam Talent” został uczeń klasy IVa Jan Zabaźny, który zaprezentował taniec „Footloose”.
Po części artystycznej zaczęła się zabawa na świeżym powietrzu. Stoiska z policją i konkurencje strażackie cieszyły się dużym zainteresowaniem. Młodsi spędzili czas przy stoiskach , gdzie malowano twarze. Oblegane były dmuchane zjeżdżalnie, które sprawiły dużo radości . Nie zabrakło kiełbasek pieczonych przy ognisku oraz pysznego bigosu przygotowanego przez panie kucharki. Deser ucieszył wszystkich, bo któż nie lubi lodów i cukierków?
Mieliśmy okazje poskakać w rytmie disco podczas zajęć tanecznych szkoły tańca New Style Dance Studio Dominiki Nowakowskiej oraz pokazu Szkoły Tańca Tanzmuz.
Festyn zakończył i poderwał do tańca występ dwóch zespołów z Nowej Wsi Ełckiej. Pierwszy to Tataband, składający się z uczniów i ich rodziców, drugi – Holiday.
Dyrektor, Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowej Wsi Ełckiej składają serdeczne podziękowanie darczyńcom i sponsorom za pomoc w organizacji II Festynu Rodzinnego. Słowa wdzięczności także do pracowników szkoły, rodziców, uczniów za zaangażowanie w festyn.
MROZY WIELKIE
Gromkie „Kocham Cię Polsko!”, wyśpiewane przez uczniów, nauczycieli i gości, rozpoczęło Festyn Rodzinny w Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich. Impreza, zorganizowana po raz dwunasty, odbyła się 30 maja 2018 r. Tegorocznym motywem przewodnim był, wspomniany na początku, fragment piosenki „Kocham Cię, Polsko”. W związku z ogłoszonym Rokiem dla Niepodległej oraz realizacją zadań zmierzających do uzyskania certyfikatu „Szkoła Wierna Dziedzictwu”, zabawa nabrała patriotycznego charakteru. Po powitaniu przez dyrektor szkoły Katarzynę Podbielską uczestników festynu, wśród których znaleźli się znamienici goście: zastępca Wójta Gminy Ełk Magdalena Fuk, radny Gminy Ełk Tadeusz Fatkowski, sołtysi: Mrozów Wielkich, Andrzej Bielecki, i Regla, Joanna Truszkowska, ksiądz Łukasz Wawreszuk oraz licznie przybyli rodzice i krewni naszych uczniów, prowadząca Małgorzata Wakuła zaprosiła wszystkich do wspólnego zatańczenia polskiego tańca narodowego – Poloneza.
Goście z ochotą przyjęli propozycję i w krótkim czasie na boisku szkolnym utworzył się długi szpaler par gotowych do zaprezentowania „chodzonego”. Taniec zainaugurowała dyrektor Katarzyna Podbielska, w towarzystwie jednego z uczniów. Gdy rozbrzmiały pierwsze takty „Poloneza Ogińskiego” wszyscy w równym rytmie ruszyli w tan. Widok był niezwykły i wzruszający: kilkadziesiąt osób, od przedszkolaków po rodziców, dziadków, tańczących poloneza na placu przyszkolnym.
Festyn Rodzinny to dobra okazja, by zaprezentować widzom talenty naszych uczniów. W tym roku, obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, zainspirowały nas do zorganizowania festiwalu pod hasłem „Od Bałtyku po gór szczyty śpiewamy polskie hity”, w którym, w rolę znakomitych gwiazd sceny muzycznej, wcieliły się dzieci i młodzież z naszej szkoły, które, aby podkreślić swój patriotyzm, na policzkach miały namalowane barwy narodowe. W ich wspaniałym wykonaniu można było usłyszeć znane i lubiane piosenki polskie. I tak nasi najmłodsi, dzieciaki z punktu i oddziału przedszkolnego oraz pierwszoklasiści brawurowo wykonali „Krakowiaczka”, co „miał koników siedem” lecz „pojechał na wojnę i został mu się jeden”. Połączone siły drugo i trzecioklasistów zapewniały publiczność, że „Jesteśmy Polką i Polakiem. Dziewczynką fajną i chłopakiem. Kochamy Polskę z całych sił. Chcemy, byś również kochał ją i ty…” Czwarto i siódmoklasiści pytali „Gdzie ta keja?”, a uczniowie klasy piątej uzasadniali swoją miłość do Ojczyzny góralskim hitem „Bo jo Cie kochom”. Poważniejszy repertuar zaprezentowała klasa VI, pięknie wykonując wzruszającą pieśń pt. „Warszawskie dzieci”. Następnie na szkolnej scenie wystąpiły uczestniczki Gminnego Konkursu Piosenki Dziecięcej: Teresa Barszczewska z klasy II oraz Arleta Augustyn i Zuzanna Opiela z klasy trzeciej. W ich wykonaniu można było usłyszeć piosenki dziecięce „Bursztynek”, „Fantazja”, „Kiedy jesteś tu”. Pokazy zakończył taniec w wykonaniu uczniów klas I – III uczestniczących w zajęciach tanecznych prowadzonych przez nauczycielkę naszej szkoły, panią Małgorzatę Wakułę. Występy i prezentacje młodych artystów wzbudziły aplauz publiczności, która nie szczędziła gromkich braw, by nagrodzić obejrzane popisy.
Po oficjalnej części uczestnicy Festynu Rodzinnego udali się na duże boisko, gdzie na wszystkich czekała niezwykła niespodzianka. Po karkołomnym pokonaniu piaszczystej drogi dzielącej oba boiska, oczom zebranych ukazały się wozy bojowe oraz umundurowane postaci. Okazało się, że wizyta żołnierzy 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego była, owianą tajemnicą, niespodzianką przygotowaną naszym uczniom przez nauczycieli. Goście opowiedzieli o swojej pracy zawodowej i służbie Ojczyźnie. Zaprezentowali sprzęt wojskowy oraz elementy umundurowania. Wszyscy, a zwłaszcza chłopcy, z zainteresowaniem oglądali przywiezione przez saperów „skarby”. Każdy, choć przez chwilę, chciał posiedzieć w wozie bojowym i obowiązkowo zrobić zdjęcie w hełmie. Niektórzy mogli spróbować swoich sił w charakterze sapera i, przy pomocy specjalnego wykrywacza, poszukać niebezpiecznych przedmiotów na boisku. Na szczęście nasz plac okazał się miejscem bezpiecznym, ale przy okazji spotkania z profesjonalistami, dzieci dowiedziały się o właściwym zachowaniu w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu, związanych np. ze znalezieniem niebezpiecznych przedmiotów, szczególnie niewypałów, niewybuchów itp. Ponadto, wojskowy zespół medyczny zademonstrował uczniom techniki udzielenia pierwszej pomocy. Żołnierze, mimo upału, cierpliwie odpowiadali na pytania uczniów, chętnie objaśniali działanie przywiezionego sprzętu, pomagali w dostaniu i wydostaniu się z aut. Dzieci były zachwycone spotkaniem. W ramach podziękowania zaprosili miłych gości na poczęstunek.
Po powrocie na teren szkoły miały miejsce kolejne, niemniej interesujące, atrakcje. Rodziny, usadowione na przyniesionych z domu kocach, rozpoczęły biesiadę, która trwała aż do zakończenia festynu. Dzieci, po posileniu się pieczoną na grillu kiełbaską i bigosem, zaprosiły wojaków do wzięcia udziału w „Biegu dla Niepodległej”. W ramach uczczenia Roku dla Niepodległej, postanowiliśmy wykonać sto okrążeń wokół naszego boiska. Tempo i technika była dowolna: bieg, marsz, spacer. Szybko znaleźli się chętni do podjęcia wyzwania i w kilka minut udało nam się zrealizować kolejne działanie.
Uczniowie z żalem pożegnali żołnierzy, którzy, przejeżdżając obok szkoły, głośnymi sygnałami dźwiękowymi zakończyli swoją wizytę.
W dalszej części festyn nabrał charakteru sportowo – intelektualnego. Tradycyjnie, jak co roku, nauczyciele przygotowali stoiska z quizami zawierającymi zadania i zagadki z różnych dziedzin. Odpowiedzi na pytania i zdobyte za to pieczątki upoważniały dzieci do wzięcia udziału w loterii fantowej i wylosowania atrakcyjnych niespodzianek.
Jak zwykle dużo pozytywnych emocji wzbudziły konkurencje sportowe, w które włączyli się też rodzice i nauczyciele. Niestety, ci ostatni, nie popisali się zbytnio sprawnością fizyczną i, na oczach przybyłego w tym momencie Wójta Gminy Ełk Tomasza Osewskiego, ponieśli sromotną klęskę w przeciąganiu liny. Inne konkurencje sportowe też im nie przyniosły chwały… Na szczęście wykazali prawdziwie sportową postawę i z pokorą przyjęli porażkę, zapowiadając rewanż w przyszłym roku.
Na zakończenie tak miłego i wesołego dnia, ci mali, troszkę więksi i zupełnie duzi, wzięli udział w pokazie zumby, przygotowanym przez uczennice klasy V, VI i VII. Każdy, najlepiej jak potrafił, naśladował taneczne kroki osób prowadzących. Wspólny, integracyjny taniec zakończył XII Festyn Rodzinny, który będziemy miło wspominać. I już odliczamy dni do kolejnego rodzinnego świętowani, które odbędzie się niedługo – już za rok.
MROZY WIELKIE
Reprezentacje uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich rywalizowały w VI edycji Szkolnego Konkursu „Radosne Koło Wiedzy”. Pełną ekspresji zabawę edukacyjną przeprowadziły panie: Katarzyna Żywno, Dorota Kubrak i Małgorzata Wakuła.
Zgromadzonych w pięknie udekorowanej świetlicy szkolnej, oczekujących z niecierpliwością na rozpoczęcie współzawodnictwa, uczniów przywitała dyrektor szkoły, pani Katarzyna Podbielska, życząc im wielu pozytywnych emocji i udanej zabawy. Jednocześnie, nawiązując do wystroju sali oraz biało – czerwonych elementów znajdujących się na kole fortuny, przypomniała o obchodzonej w tym roku, wyjątkowo uroczyście, setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Tegoroczny konkurs, w związku z ogłoszonym Rokiem dla Niepodległej, nabrał patriotycznego charakteru. Po każdej kategorii została dodana jeszcze jedna „Kto ty jesteś? Polak mały!”. Jak łatwo się domyślić znalazły się w niej pytania dotyczące naszej Ojczyzny: ważnych dat, postaci, miejsc, legend, wydarzeń itp. Tradycyjne hasła do odgadnięcia wiązały się z cytatami i powiedzeniami wybitnych Polaków o wolności i niepodległości. Nie mogło zabraknąć wśród nich myśli Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Kardynała Stefana Wyszyńskiego, czy Świętego Jana Pawła II.
Do zaciętej rywalizacji przystąpiło 6 zespołów uczniowskich. Dzieci wykazywały się wiedzą i umiejętnościami z różnych dziedzin. Pięcioosobowe zespoły losowały kategorie pytań na kole fortuny, które zawierało również pola „Bankrut” i „Premia”. Obecna edycja konkursu była niezwykle radosna, bowiem w drugiej rundzie uczniowie prezentowali swoją wiedzę przy wykorzystaniu platformy Quizizz. Tam czekały na nich quizy interaktywne. Tym razem poprawność udzielanych odpowiedzi oceniała aplikacja komputerowa. Tę innowację z aplauzem przyjęli uczestnicy zabawy i rodzice obserwujący zmagania swych dzieci. Po raz kolejny okazało się, że włączenie uczniów do tego typu działań przynosi im ogromną satysfakcję i radość, a przy okazji pogłębia widomości, doskonali umiejętność i sprawność w posługiwaniu się komputerem.
Na wyróżnienie zasługuje zgodna współpraca i duch walki, którym wykazały się wszystkie drużyny. Wszystkie zespoły, mimo, czasem niesprzyjającej fortuny, dzielnie walczyły o miano najlepszego. Aż miło było popatrzeć, jak nasi podopieczni wspólnie naradzali się i podejmowali ważne decyzje, premiowane punktami. Konkurencje ruchowe przyniosły emocje na najwyższym sportowym poziomie. Rywalizacja wśród drużyn była niezwykle zacięta. Każdy starał się wykonać ćwiczenie najlepiej jak potrafi. Miłym akcentem był życzliwy doping ze strony zarówno uczniów, jak i nauczycieli oraz obecnych rodziców.
Po zakończeniu rozgrywek sportowych, nadszedł czas na posumowanie punktacji i przyznanie miejsc na podium. Pani dyrektor Katarzyna Podbielska wręczyła uczniom zasłużone dyplomy, nagrody i upominki, ufundowane przez Radę Rodziców. W tym dniu wszyscy uczniowie byli zwycięzcami, nie było przegranych, bowiem liczyła się zgodna współpraca i nauka połączona ze wspaniałą zabawą.
MROZY WIELKIE
24 maja 2018 r. gościnne mury Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich już po raz siódmy powitały czteroosobowe reprezentacje pięciu gminnych szkół podstawowych, które wraz, z opiekującymi się nimi nauczycielkami, odpowiedziały na zaproszenie gospodarzy i przybyły, by wziąć udział w Gminnym Turnieju „Mała liga klas I – III”. Zmaganiom uczniów kibicowała znakomita publiczność. Swoją obecnością zaszczycili nas Wójt Gminy Ełk Tomasz Osewski, przedstawiciel Nadleśnictwa Ełk w Mrozach Wielkich Łukasz Laszczkowski, dyrektor Szkoły Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego – Agnieszka Jaszkowska, rodzice oraz, dopingujący uczniów, nauczyciele. Zebranych, w pięknie udekorowanej świetlicy szkolnej, przywitała Katarzyna Podbielska, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich, która zapewniła uczestników, iż za wszystkich jednakowo mocno będzie trzymać kciuki i życzyła wszystkim wspaniałej zabawy. Tegoroczna edycja zabawy, wzorem lat ubiegłych, odbywała się pod honorowym patronatem Wójta Gminy Ełk, który ufundował uczestnikom wspaniałe nagrody. Patronat medialny sprawowała lokalna rozgłośnia Radio 5.
Uroczystość rozpoczęła się od krótkiego występu artystycznego uczniów klasy drugiej i trzeciej, którzy, nawiązując do wyjątkowego jubileuszu – stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, wykonali piękną piosenkę „Jestem Polką i Polakiem”, a drugoklasistka Martyna Borkowska wyrecytowała wiersz „Co to jest Polska?”
Po krótkim wyjaśnieniu zasad, prowadząca imprezę, Katarzyna Żywno, zaprosiła reprezentanta jednej ze szkół do pierwszego zakręcenia kołem. Podekscytowani uczniowie z ochotą przystąpili do zaciętej rywalizacji. I chociaż wszystkim przyświecał ten sam cel: zwycięstwo turnieju, to zabawa przebiegała w miłej, radosnej i przyjaznej atmosferze. Uczniowie wykazali się prawdziwie sportowym duchem przestrzegając zasad fair play. Na wyróżnienie zasługuje wzorowa postawa zawodników, którzy dopingowali i kibicowali sobie nawzajem. Raz po raz salę wypełniały gromkie brawa, którymi dzieci nagradzały poprawne odpowiedzi.
Zasady turnieju pozostają niezmienne od lat i są uczniom znane, gdyż wielu z nich uczestniczy w imprezie cyklicznie. Tegoroczna edycja, w związku z ogłoszonym Rokiem dla Niepodległej, nabrała patriotycznego charakteru. Podkreślała go dekoracja sali, w której przeważały barwy i symbole narodowe. Po każdej kategorii została dodana jeszcze jedna „Kto ty jesteś? Polak mały!”. Jak łatwo się domyślić znalazły się w niej pytania dotyczące naszej Ojczyzny: ważnych dat, postaci, miejsc, legend, wydarzeń itp. W tym roku tradycyjne hasła do odgadnięcia wiązały się z cytatami i powiedzeniami wybitnych Polaków o wolności i niepodległości. Nie mogło zabraknąć wśród nich myśli Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Kardynała Stefana Wyszyńskiego, czy Św. Jana Pawła II. Również nasze koło, specjalnie na tę okazję, zostało ozdobione biało – czerwonymi elementami. I, podobnie jak w poprzednich latach, było nieprzewidywalne. Zgodnie z powiedzeniem, że „Fortuna kołem się toczy”, jedni cieszyli się z wylosowania premii, a innym los płatał figla w postaci bankruta. Ale nikt się tym zbyt długo nie martwił, bo w tym dniu liczyła się tylko fantastyczna zabawa i tej nie brakowało.
Największe zaskoczenie, a zarazem najwięcej pozytywnych emocji dostarczyła ta część rywalizacji, w której wykorzystana została platforma internetowa Quizizz. Za jej pośrednictwem, wykorzystując tablicę interaktywną i laptopy, uczniowie rozwiązywali testy interaktywne. Ich zadanie polegało na jak najszybszym wskazaniu każdorazowo jednej, prawidłowej odpowiedzi poprzez zaznaczenie jej na swoim komputerze. Trudność potęgował fakt, że oprócz poprawnego, na tablicy wyświetlały się też trzy inne, bardzo podobne rozwiązania. Nowością było również to, że poprawność odpowiedzi oceniała aplikacja komputerowa, a więc nie było mowy o niesprawiedliwym przyznaniu punktów. Zabawa bardzo spodobała się uczestnikom, jak też obserwującym ich zmagania, widzom. Uczniowie, oprócz testów, ze znanych już z poprzednich lat, kategorii, dodatkowo zmierzyli się z pytaniami z zakresu znajomości dat, wydarzeń, miejsc i wybitnych postaci związanych z historią Polski.
Jednak dzieci najbardziej ucieszyły się, gdy ogłoszono rozpoczęcie zawodów sportowych, które zostały rozegrane na boisku szkolnym. Wszyscy ustalali strategię, kolejność miejsc, by zapewnić swojej drużynie zwycięstwo. Jednak i tu uczniowie wykazali się sportową postawą, duchem walki i umiejętnością zdrowej rywalizacji w atmosferze zabawy i radości. Udział w atrakcyjnych konkurencjach dostarczył wielu emocji, był okazją, nie tylko do wykazania się szybkością, zwinnością i sprawnością, ale przede wszystkim do spotkania i wspólnej zabawy. Nawet pogoda w tym dniu sprzyjała młodym sportowcom i tylko wiatr czasami próbował włączyć się do zabawy i porywał przenoszone przez dzieci balony, utrudniając im zakończenie rozgrywki.
Sportowa część turnieju dostarczyła uczniom wielu niezapomnianych przeżyć i wspaniałych emocji. Trzymały one w napięciu do samego końca, który okazał się szczęśliwy dla reprezentacji gospodarzy: Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich. Drugie miejsce przypadło Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Nowej Wsi Ełckiej, a trzecim cieszyły się ex aequo dwie drużyny: ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Stradunach i Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach. Zwycięzcy, z rąk Katarzyny Podbielskiej, dyrektora Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich, odebrali dyplomy i wspaniałe nagrody ufundowane przez Wójta Gminy Ełk. Pozostali uczestnicy również mieli okazję do radości, ponieważ, stało się to już naszą tradycją, że w tej zabawie nie ma przegranych i wszyscy otrzymują takie same upominki. Dyrektor wręczyła też podziękowania nauczycielom, którzy wspierali swoje drużyny, oraz szkołom za przyjęcie zaproszenia i udział w turnieju.
CHEŁCHY – BIAŁYSTOK
Po raz czwarty w tym roku szkolnym odwiedziliśmy Teatr Dramatyczny w Białymstoku. Tym razem obejrzeliśmy „W pustyni i w puszczy” w reżyserii Adama Biernackiego w zaskakującej odsłonie. Powieść Henryka Sienkiewicza została przeniesiona w zupełnie nowe, futurystyczne realia. Wydobyto z niej uniwersalne i niezmienne przesłanie: w świecie nieustannej walki interesów jeszcze tylko kilka rzeczy jest w stanie sprawić, że pozostaniemy ludźmi – niezłomna wiara w istotne wartości, stawanie w obronie drugiego człowieka, wzajemna ludzka odpowiedzialność za siebie, miłość i odwaga. Sceniczne rozmowy o tym, co w powieści jest ważne, wskazało dzieciom to, co powinni wynieść z lektury.
RĘKUSY – WOŹNICE
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach odwiedzili Woźnice koło Mikołajek. Tam w Strażnicy Komtura uczestniczyli w „żywej” lekcji historii. Gości przywitała salwa oddana z repliki artylerii rycerskiej – hakownicy. Następnie dzieci przeszły lochami do sali biesiadnej, gdzie przebrały się w kostiumy: chłopcy tuniki rycerskie, dziewczynki szaty dam dworu.
– W sali biesiadnej na dzieci czekała znana postać historyczna – sam Wielki Komtur Krzyżacki, który podjął swych gości z zachowaniem należytych ceremoniałów – mówi Elżbieta Napiórkowska, organizatorka wycieczki. – Dawny zarządca komturii opowiedział o historii regionu, życiu Puszczy Galindzkiej, Galindach, najazdach i podbojach krzyżackich, budowie zamków oraz bitwie pod Grunwaldem.
Uczniowie mieli okazję obejrzeć pokazy walk plemiennych i rycerskich na kije, topory i miecze oraz sami spróbować swych sił w turniejowych zmaganiach. Nie zabrakło też innych zabaw zaczerpniętych z zapisków historycznych, m.in. pasowania na giermka, walki o rękę damy, nakładanie zbroi rycerskiej, rzut wiankiem czy strzelanie z łuku i kuszy. Wszystko odbywało się przy dźwiękach tradycyjnej muzyki. Na pokrzepienie gościom zaserwowano regionalne przysmaki: polewkę rycerską na mięsiwie oraz kapustę po mazursku. Za ciekawostkę można uznać to, że jedzono tak, jak dawniej to bywało – bez użycia sztućców. Bez wątpienia była to niezapomniana lekcja historii i wspaniałe rozpoczęcie Tygodnia Dziedzictwa Narodowego, który na stałe wpisał się w kalendarz uroczystości szkolnych.
CHEŁCHY
Nasi najmłodsi uczniowie prezentowali dziś swoje umiejętności wokalne, recytatorskie i taneczne w uroczystej akademii z okazji zbliżającego się Dnia Matki. W czasie występu nie zabrakło ciepłych słów, życzeń i własnoręcznie wykonanych upominków. Mamy były szczęśliwe i dumne ze swoich pociech! Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem.
NOWA WIEŚ EŁCKA
Już po raz siedemnasty zorganizowano ogólnopolski konkurs pn. „Mój szkolny kolega z Misji”. Uroczysta gala, podsumowująca tegoroczną edycję, odbędzie się we wtorek, 29 maja w Kaplicy Św. Maksymiliana w Teresinie.
W programie przewidziano m.in. uroczyste wręczenie nagród dzieciom i młodzieży, laureatom w poszczególnych kategoriach. Miło nam poinformować, że w tym zacnym gronie znaleźli się również uczniowie z Gminy Ełk, a konkretnie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowej Wsi Ełckiej.
Pierwsze miejsce w kategorii muzycznej 4-6 zajęli: Janek Jaroszewski oraz Zosia Jaroszewska, zaś pierwsze miejsce w kategorii muzycznej wśród gimnazjalistów zdobyła Julita Gajek.
CHEŁCHY
Uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu w ostatnich dniach zorganizowali zbiórkę karmy dla zwierząt, którą dzisiaj przekazali Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami w Grajewie. Reprezentanci towarzystwa odwiedzili naszą szkołę i opowiedzieli dzieciakom o swojej pracy. Jako wolontariusze pomagają „bezdomniakom” na terenie miasta i gminy Grajewo, organizując domy tymczasowe i adopcje na terenie całej Polski. W trakcie prezentacji wolontariusze zwrócili uwagę na konieczność humanitarnego obchodzenia się ze zwierzętami i zapewnienie im niezbędnych warunków bytowania. Wszyscy zgodzili się z tym, że decyzja o posiadaniu zwierzaka powinna być dokładnie przemyślana. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy włączyli się w akcję! Szczególne podziękowania kierujemy do Szkolnego Koła Wolontariatu!
NOWA WIEŚ EŁCKA
Sukces uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Nowej Wsi Ełckiej w IV Powiatowym Konkursie pod hasłem „Uczymy się eksperymentując” , który organizowany był przez Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Ełku. Uczniowie naszej szkoły dość licznie przystąpili do konkursu-zgłosiło się ok. 20 zespołów . Zadanie konkursowe polegało na zaprojektowaniu i przeprowadzeniu eksperymentu o tematyce przyrodniczej a następnie nakręceniu amatorskiego filmu pokazującego przebieg eksperymentu.
Doświadczenia były wykonywane zarówno w szkole, jak również w domach uczniów.bWyniki konkursu naszych uczniów:
1 miejsce –Kornel Gajek, klasa 5a, Julita Gajek- klasa 3a oddziały gimnazjalne- „Kwasy mają zasady”
2 miejsce ex aequo:
• Julia Malinowska klasa 5a, Maja Milewska klasa 5a-„Zegar jodowy”
• Alicja Wrzosek, klasa 5b, Zofia Borkowska klasa 5b, Justyna Rogowska klasa 6a
„Czy do spalania potrzebny jest tlen?”
Wyróżnienia:
Ada Giedzicz klasa 4a, Oliwia Jasińska klasa 4a-„Wulkan”
Kalina Szymańska klasa 3, Helena Szymańska klasa 7a-„Wodne eksperymenty”
Rufin Fiedoruk klasa 6b, Karol Sypitkowski klasa 6a-„Doświadczenia z wodą”.
Opiekun uczniów czuwający nad prawidłowością wykonywanych eksperymentów -Bożena Składanek.
MROZY WIELKIE
23 maja 2018 r. odbyło się rozstrzygnięcie powiatowego konkursu na ciekawą prezentację multimedialną przedstawiającą dowolnie przeprowadzony eksperyment przyrodniczy. Nasza drużyna w składzie: Natalia Fatkowska, Oliwia Retel, Szymon Kulągowski, Szymon Szumski, uplasowała się na 3 miejscu.
WOSZCZELE
Już po raz trzeci uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach brali udział w Powiatowym Konkursie Recytatorskim „Zaczarowany świat poezji Marii Konopnickiej” dla klas IV-VI organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 5 im. Marii Konopnickiej w Ełku, który odbył się 23 maja 2018 roku.
W drodze eliminacji szkolnych wyłoniono dwie osoby, które reprezentowały naszą placówkę: Gabriela Szuchnicka kl. IVa i Jakub Pikora kl. IVb. Nad doborem repertuaru i przygotowaniem występów czuwała p. Katarzyna Pikora i rodzice, którym należą się podziękowania za pomoc i wspieranie swoich dzieci.
Wszystkich uczestników oceniało Jury powołane przez organizatora, które wyłoniło laureatów, biorąc pod uwagę wyrazistość przekazu, intonację głosową, opanowanie tekstu i tempo recytacji. Konkurencja, jak zawsze, była duża.
Wśród laureatów znalazł się Jakub Pikora, który zajął I miejsce – recytował wiersz „Stefek Burczymucha” Marii Konopnickiej. Gabriela Szuchnicka recytowała „Sposób na laleczkę” Marii Konopnickiej – otrzymała wyróżnienie. Oboje otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatora. Gratulujemy odwagi, pasji recytatorskiej i życzymy dalszych sukcesów!
MROZY WIELKIE
22 maja 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich odbył się pokaz historyczny „Ku niepodległej” przygotowany przez grupę artystyczną „Rekonstrukto”. Żywa lekcja historii upamiętniła dążenia Polaków o wolność pod koniec XVIII , w XIX i na początku XX wieku. W I części spotkania odbyła się prelekcja ukazująca drogę Polaków do odzyskania niepodległości. Uczniowie klas 0-VII usłyszeli opowieść o tym, jak bohaterowie walczyli w imię honoru za ojczyznę w powstaniach narodowych (kościuszkowskim, listopadowym, styczniowym). Poznali losy polskiego oręża z okresu Księstwa Warszawskiego, sytuację Polaków pod zaborami. Prowadzący przedstawili również postać wielkiego Polaka tamtych czasów- marszałka Józefa Piłsudskiego. W II części pokazu uczniowie mogli zobaczyć stroje z epoki (powstańca, kosyniera, oficera I brygady Legionów Polskich), a także kolekcję replik broni używanych przez powstańców w I wojnie światowej. Nie brakowało atrakcji – była walka szablami, opatrywanie rannego, oglądanie broni oraz przymierzanie czapek i hełmów.
STRADUNY
W Zespole Szkół Samorządowych w Stradunach odbył się Międzyszkolny Konkurs Interdyscyplinarny pod hasłem: „Matematyka jako królowa nauk”. Pomysłodawczyniami i organizatorkami konkursu były nauczycielki przedmiotów matematyczno-przyrodniczych szkoły: Małgorzata Adasiewicz, Jolanta Grzesiukiewicz, Edyta Kolenda- Owsianko i Marzanna Przekop.
Konkurs był skierowany do gimnazjalistów klas drugich i trzecich ze szkół Gminy Ełk. Jego celem było wykazanie związku matematyki z innymi dziedzinami nauki: biologią, geografią, chemią, fizyką, informatyką. Organizatorzy pragnęli wykazać , że wiedza i umiejętności zdobywane na matematyce są niezbędne nie tylko do nauki innych przedmiotów, ale także w codziennym funkcjonowaniu człowieka.
Każdą ze szkół reprezentowały pięcioosobowe drużyny, wyłonione w eliminacjach szkolnych na podstawie materiałów dostarczonych szkołom przez organizatorów.
Konkurs przebiegał dwuetapowo:
Konkurencje wymagały zarówno wiadomości z przedmiotów matematyczno- przyrodniczych objętych podstawą programową , jak i umiejętności zastosowania wiedzy matematycznej w praktyce.
W przerwie między testem a konkurencjami praktycznymi uczniowie integrowali się przy słodkim poczęstunku oraz matematyczno- przyrodniczych zabawach interaktywnych.
Konkurs przebiegał w bardzo miłej atmosferze, a reprezentanci wszystkich szkół wykazali się wysokim, wyrównanym poziomem wiedzy i umiejętności. Zwycięstwo odniosła drużyna z Zespołu Szkół Samorządowych w Stradunach w składzie: Patrycja Podleś, Paulina Słowikowska, Błażej Dawidowski, Jan Rynkowski i Łukasz Zalewski.
Całe przedsięwzięcie odbyło się dzięki Fundacji mBanku, która od lat działa na rzecz rozwoju umiejętności matematycznych dzieci i młodzieży. Fundacja wsparła finansowo organizację konkursu oraz zakup cennych nagród dla wszystkich jego uczestników.
MROZY WIELKIE
W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich uczestniczą w ogólnopolskim projekcie „Technologie z klasą”, objętym honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Organizatorem programu jest Fundacja Uniwersytet Dzieci. Udział w projekcie pozwoli dzieciom w łatwy i przystępny sposób nauczyć się i zrozumieć podstawy obsługi komputera, korzystania z internetu i nowoczesnych technologii, a przede wszystkim stawiać pierwsze kroki w, niełatwej, ale bardzo potrzebnej w życiu, umiejętności kodowania, programowania i konstruowania gier. W zdobyciu i opanowaniu nowych doświadczeń i specjalistycznego języka programowania nieocenioną pomocą są atrakcyjne zajęcia, w których pierwszaki, od początku, uczestniczą z ogromnym zainteresowaniem.
Program jest zgodny z podstawą programową i gwarantuje zdobywanie wiedzy w atrakcyjny i interesujący sposób – poprzez eksperymentowanie, doświadczanie, analizowanie i wyciąganie wniosków. Jego realizacja została podzielona na dwa etapy, z czego pierwszy dotyczy sposobów wykorzystania nowych technologii w codziennym życiu. Obejmował następujące zagadnienia:
– Jak bezpiecznie korzystać z internetu?
– W jaki sposób Internet może mi pomóc?
– Jak działa inteligentny dom?
– Do czego człowiek wykorzystuje roboty?
Po ich realizacji zostały przeprowadzone lekcje z programowania. Uczniowie, w oparciu o aplikację Scratch Jr, próbowali swoich sił jako konstruktorzy prostych gier interaktywnych. Udział w zajęciach poświęconych programowaniu uczy, nie tylko stosowania algorytmów, zasad logiki, ale przede wszystkim samodzielnego poszukiwania rozwiązań. Uczniowie na zajęciach przekonują się, że dzięki technologiom informacyjno-komunikacyjnym nauka może być dużo ciekawsza. Program, do czerwca 2018 r., realizuje nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, Małgorzata Wakuła.
WOSZCZELE – STRADUNY
W piątek, 18 maja 2018 r uczennice szkoły w Woszczelach wzięły udział w konkursie zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Stradunach we współpracy z mBankiem pod hasłem „Matematyka jako królowa nauk”. Reprezentacja szkoły w Woszczelach składała się z trzech uczennic z klasy III gimnazjum: Mai Jurewicz, Dominiki Kolator i Aleksandry Łukaszewicz oraz z dwóch osób z klasy II gimnazjum: Martyny Awruk i Natalii Ziemkiewicz. Dziewczęta były przygotowywane do tego konkursu przez Wiesławę Dębek i Annę Lewczuk.
Pierwszy etap zmagań polegał na indywidualnym rozwiązaniu testu składającego się z piętnastu zadań otwartych, wśród których przeważały zadania z matematyki, ale znalazły się też z chemii, fizyki i geografii. W drugim etapie konkursu drużyny rywalizowały w konkurencjach bardziej „zabawowych”, ale także wymagających wiedzy i umiejętności matematyczno – przyrodniczych (np. koło fortuny, sudoku, tangram). Nasza drużyna świetnie sobie poradziła i zdobyła drugie miejsce (dziewczęta ustąpiły zwycięzcom tylko dwoma punktami).
STRADUNY
17 maja 2018 r. uczniowie naszej szkoły obejrzeli przedstawienie „W tajemniczym ogrodzie” w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Sztukę wystawiono na scenie Oleckiego Centrum Kultury. W spektaklu uczestniczyło 39 uczniów z klas: IVa, IVb, V, VI, VIIa i VIIb SP.
Opiekę nad uczniami sprawowały: Kamila Banachowska, Edyta Kolenda-Owsianko, Anna Mikołajczyk i Bożena Zawadzka. Uczniowie przyznali, że dzięki takiemu przekazowi łatwiej jest im zrozumieć treść lektur. Na pewno nie będzie to ostatnia oglądana przez nas sztuka teatralna.
WOSZCZELE
17 maja 2018 roku odbył się w naszej szkole konkurs czytelniczy „Mistrz pięknego czytania” w kategorii klas II-III zorganizowany przez Jadwigę Kondratowicz i Wiolettę Borowik. Na początku Jadwiga Kondratowicz powitała uczestników konkursu, członków komisji: Iwonę Siemion, Katarzynę Szuchnicką i Ewę Wronę, a także przybyłą klasę I, II i III. Następnie prowadząca przedstawiła cele konkursu, którymi między innymi było podniesienie poziomu czytelnictwa oraz kształcenie umiejętności pięknego czytania na głos. Podała zasady dotyczące ocenienia, występu uczestników, informacje o nagrodach. Uczniowie biorący udział w konkursie losowali numer, który wyznaczał kolejność występu. Podczas konkursu uczestnicy czytali głośno, jak najpiękniej fragment nieznanego im tekstu. Rywalizacja była duża, gdyż uczestnicy prezentowali wysoki poziom czytania. Komisja konkursowa zgodnie z regulaminem przyznała następujące tytuły:
– I miejsce mistrz pięknego czytania klas II-III – Marcel Cwalina kl. III
– II miejsce wicemistrz pięknego czytania klas II-III – Zofia Kunda kl. III
– III miejsce – Kacper Lewandowski kl. III
– wyróżnienie – Liliana Kozłowska kl. II
Laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe i dyplomy, natomiast pozostali uczestnicy dyplomy za udział w konkursie.
MROZY WIELKIE
11 i 14 maja 2018 roku w Szkole Podstawowej w Mrozach Wielkich odbył się Konkurs Pięknego Czytania. Celem konkursu było stworzenie dzieciom i młodzieży możliwości prezentacji własnych umiejętności czytelniczych, a także nabieranie doświadczenia w występach publicznych. Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszej części uczestnicy mieli przeczytać wybrany przez siebie tekst. W drugiej czytały fragment nieznanego utworu. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych. 11 maja swoje umiejętności zaprezentowali uczniowie klas IV-VII, natomiast 14 maja płynnością i swobodą czytania popisywali się uczniowie klas I-III.
Występom czytelniczym bacznie przyglądało się jury w składzie: Dorota Kubrak, Katarzyna Żywno, Małgorzata Wakuła oraz Emilia Tombacher. Ocenie podlegały następujące umiejętności: płynność i bezbłędność czytania; dykcja i wyrazistość, interpretacja tekstu; ogólne wrażenie artystyczne; dyscyplina czasowa (max. 4 min.).
16 maja ogłoszono wyniki oraz przyznano nagrody: Klasa pierwsza: I miejsce – Ignacy Barszczewski; II miejsce – Oskar Brzuzy; III miejsce – Weronika Michniewicz. Klasa druga: I miejsce – Teresa Barszczewska i Martyna Wysocka; II miejsce – Nikola Zduńczyk i Dominik Kacprzyk; III miejsce – Weronika Sulikowska; Wyróżnienia: Vanessa Dębowski, Maja Tomalczyk. Klasa trzecia: I miejsce – Maciej Gospodaryk i Damian Gadomski; II miejsce – Arleta Augustyn i Zuzanna Opiela; III miejsce – Paweł Zubrzycki i Igor Magiera; Wyróżnienia: Kryspin Borawski, Julia Zdunek. Klasy IV-VII: I miejsce – Julia Jenczelewska (klasa piąta); II miejsce – Patrycja Magiera (klasa szósta); III miejsce – Agnieszka Kuczyńska (klasa szósta). Wyróżnienia: Emilia Ramotowska (klasa czwarta), Daria Pyczkowska (klasa szósta), Patrycja Zubrzycka (klasa siódma).
WOSZCZELE
15 maja 2018roku uczniowie klas I- III szkoły podstawowej w Woszczelach pod opieką Wioletty. Borowik, Ewy Stolarczyk i Jadwigi Kondratowicz, pojechali do Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Ełku.W ramach Ogólnopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek dzieci uczestniczyły w interesujących warsztatach plastycznych, mających na celu rozwijanie kreatywności. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i wyobraźnią, co znalazło swój wyraz w wykonanych pracach. Następnie udaliśmy się do sali szkoleniowej Ognik w straży pożarnej w Ełku. Dzieci, po założeniu hełmów i kurtek strażackich, uczestniczyły w zajęciach dotyczących poprawy bezpieczeństwa oraz kształtowania ich wiedzy i świadomości na temat zagrożeń zewnętrznych i umiejętności zachowania się w sytuacji wystąpienia zagrożenia. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą zagrożeń pożarowych w domu. Dowiedzieli się, jak im zapobiegać oraz jak postępować, jeżeli znajdą się w takiej sytuacji. Utrwalili również numery alarmowe służb ratunkowych. Ponadto uczniowie mieli możliwość obserwowania, jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru i jak działają czujniki dymu. Podczas trwania tych zajęć mogli również zobaczyć skutki pożaru w mieszkaniu w specjalnie przygotowanych pomieszczeniu. Na zakończenie wszyscy otrzymali certyfikat za przejście ścieżki edukacyjnej „Zgaś ryzyko”.
STRADUNY
11 maja 2018 r. uczniowie klas VI SP oraz 1-3 gimnazjum odwiedzili Litwę. Organizatorką wyjazdu była pani Marzanna Przekop. Oprócz niej w wycieczce wzięły udział panie: Maria Mroczkowska i Jolanta Grzesiukiewicz. Celem wycieczki były dwa miasta: Wilno i Troki.
W Wilnie odwiedziliśmy Górę Trzech Krzyży, skąd rozpościerał się wspaniały widok na panoramę starego Wilna. Na cmentarzu na Rossie zapaliliśmy znicze na grobie matki Józefa Piłsudskiego, w którym pochowane jest również serce marszałka. Odwiedziliśmy również groby innych wielkich Polaków , jak np. Joachima Lelewela. Obowiązkowymi punktami wycieczki była Ostra Brama, Kościół św. Piotra i Pawła oraz Cerkiew św. Ducha. W muzeum Adama Mickiewicza zgłębiliśmy wiedzę o życiu i twórczości naszego wieszcza narodowego.
W Trokach zwiedzaliśmy zamek wielkiego księcia litewskiego, położony na niezwykle malowniczej wyspie. Mieliśmy również okazję spróbować typowej karaimskiej potrawy – kibinów, przygotowywanej na różne sposoby – z baraniną, wieprzowiną, wołowiną, serem, szpinakiem, kapustą. Te wspaniałe pierogi popijaliśmy litewskim przysmakiem- kwasem chlebowym, który doskonale gasił pragnienie w ten piękny, upalny dzień.
MROZY WIELKIE
10 maja 2018 r. -. od rana uczniowie naszej szkoły z ogromną niecierpliwością oczekiwali na, zapowiedzianą dzień wcześniej, niespodziankę. Każdy snuł domysły, co miała na myśli pani dyrektor, mówiąc, że spotka ich coś niezwykłego, niecodziennego. Wreszcie zagadka się wyjaśniła, gdy przed budynek zajechał wóz z napisem TVP.
Lotem błyskawicy rozeszła się wieść, że przyjechała telewizja. Szybko okazało się, że dziennikarze TVP Olsztyn, odwiedzili naszą placówkę nieprzypadkowo. Celem ich krótkiej, ale na długo zapamiętanej, wizyty było nakręcenie reportażu o szkole. Każdy z zainteresowaniem przyglądał się pracy ekipy telewizyjnej, przywiezionym przez nich sprzętom służącym do nagrywania, a przede wszystkim, samym dziennikarzom, znanym dotychczas tylko ze szklanego ekranu telewizora. Nie było też chyba nikogo, kto, choć po cichu, nie marzyłby o występie przed kamerą. Niektórym, wśród nich Arletce z klasy III, spełniły się te pragnienia. Nasza uczennica udzieliła krótkiego wywiadu, opowiadając o swoich sukcesach odnoszonych w konkursach, ulubionych przedmiotach w szkole i o spędzonym tu czasie. O zaletach pracy w szkole opowiedziała też pani Małgorzata Wakuła, a pani dyrektor Katarzyna Podbielska, w ciepłych słowach, zachęciła widzów, a w szczególności, rodziców mających dzieci w wieku szkolnym, do odwiedzenia naszej małej szkółki, zapoznania się z jej bogatą ofertą edukacyjną, niezwykłym klimatem i rodzinną atmosferą tu panującą, bo, jak powiedziała, „kto tu nie przyjdzie i nie zobaczy, nie przekona się o tym, że jest tu rodzinnie i bezpiecznie”.
Swoimi pozytywnymi opiniami o szkole podzielili się również rodzice i mieszkańcy wsi, dla których nasza placówka stanowi centrum życia kulturalnego. Wszyscy zgodnie przyznali, że szkoła w Mrozach Wielkich niczym nie odbiega od szkół miejskich, a swoim położeniem, infrastrukturą i wyposażeniem w nowoczesne pomoce dydaktyczne i sprzęt komputerowy, nawet przewyższa niektóre z nich.
Obecność ekipy telewizyjnej w naszej szkole była dla wszystkich ogromnym przeżyciem. Mogliśmy nie tylko wziąć udział w nagraniu – następnego dnia każdy z niezwykłą ekscytacją wypatrywał siebie i kolegów w reportażu nakręconym w bliskich nam miejscach, ale także podejrzeć pracę ekipy telewizyjnej, przyjrzeć się używanemu przez dziennikarzy profesjonalnemu sprzętowi, a przede wszystkim zachęcić widzów, a zwłaszcza ich dzieci, by od września wraz z naszymi uczniami, rozpoczęły swoją przygodę w naszej małej, ale najlepszej pod słońcem, szkole.
Materiał o szkole:
https://olsztyn.tvp.pl/37161443/11518-cz1 – rozpoczęcie od minuty 02:25
ciąg dalszy materiału, rozpoczęcie od minuty 11:50
https://olsztyn.tvp.pl/37169193/11518-godz-1830
WOSZCZELE
10 maja uczniowie naszej szkoły rywalizowali w XI Wiosennych Jaćwieskich Biegach Przełajowych w Starych Juchach. Do zawodów przystąpiło bardzo dużo szkół m.in. z Wydmin, Kalinowa, Prostek, Miłek, Gąsek, Gawlika Wielkiego, Starych Juch, Wiśniowa Ełckiego. Nie zabrakło tam również naszych przedstawicieli. Naszą placówkę reprezentowali: Karolina Choruży, Krzysztof Basiewicz (oboje klasa 4 b), Filip Koźlik (klasa 3) oraz nauczyciel wychowania fizycznego Janusz Limberger. Dzieci do pokonania miały dystans 500m, zaś nauczyciele rywalizowali na dystansie 800 m. Znakomicie w swoim biegu pobiegła Karolina, która w stawce blisko 50 zawodniczek uplasowała się na drugiej pozycji! Bardzo dobrze pobiegli również chłopcy: Krzysztof zajął siódme, a Filip dziewiąte miejsce. W kategorii chłopców rywalizowało ponad sześćdziesięciu zawodników. Janusz Limberger w biegu dla nauczycieli uplasował się na trzecim miejscu.
WOSZCZELE
8 maja 2018 r. uczniowie klasy II gimnazjum Szkoły Podstawowej w Woszczelach prezentowali swoje działania w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Jak zorganizować uroczystość z okazji obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja?”. Cztery grupy uczniów pod kierunkiem opiekunów: Anny Jamrożek, Magdaleny Sikorskiej, Doroty Wronowskiej i Katarzyny Szuchnickiej przedstawiły różne możliwości uczczenia święta narodowego. Jedno z działań to spektakl, który przybliżał, w jakich okolicznościach uchwalono Konstytucję 3 Maja. Na scenie pojawili się król Stanisław August Poniatowski, władczyni Rosji-caryca Katarzyna, król Prus i cesarz Austrii oraz słynni reformatorzy, twórcy konstytucji, czyli Hugo Kołłątaj, Ignacy Potocki i marszałek Sejmu Wielkiego- Stanisław Małachowski. Widzowie na własne oczy mogli zobaczyć m. in. jak doszło do III rozbiorów Polski. Podziwiali grę aktorów-amatorów, stroje stylizowane na czasy stanisławowskie i śpiew chóru, który wspomagał występujących.
Następna grupa gimnazjalistów stworzyła w ramach projektu śpiewniki pieśni patriotycznych, w tym odśpiewanych w 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zbiory pieśni zasiliły zasoby biblioteki szkolnej i będą służyły pozostałym uczniom na innych zajęciach. Kolejna grupa przestawiła moment uchwalenia Konstytucji 3 Maja za pomocą prac plastycznych. Przepiękne rysunki wykonali pastelami i markerami. Ujęli na nich przede wszystkim symbole narodowe, stronę tytułową Konstytucji 3 Maja oraz nawiązali do znanego dzieła Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja 1791 roku”.
Ostatnia grupa wykonała prezentację multimedialną. Wyjaśniła przy tym, kiedy naprawdę miała być uchwalona ustawa z 1791r., od jakiego czasu ten dzień stał się naszym świętem narodowym, kto jeszcze świętuje moment uchwalenia Konstytucji 3 Maja i gdzie w chwili obecnej znajduje się jej rękopis? Ta sama grupa przeprowadziła również quiz, który sprawdził wiedzę uczniów na temat Konstytucji 3 Maja. Wszyscy uczniowie solidnie wypełnili przydzielone zadania. Otrzymali wysokie noty od oceniającej ich komisji i gromkie brawa od widzów.
NOWA WIEŚ EŁCKA
Uczennica naszej szkoły- Julita Gajek została laureatką konkursu plastycznego „Orzeł biały- nasza duma”. Najważniejszym celem konkursu było zainteresowanie uczniów znaczeniem naszych symboli narodowych, a także popularyzacja wiedzy o godle jako jednym z najistotniejszych znaków polskiego państwa.
Julita, jako zwyciężczyni konkursu na etapie okręgowym otrzymała nagrodę z rąk pani senator RP Małgorzaty Kopiczko. Praca Julity została wybrana spośród 134 nadesłanych prac i zostanie zaprezentowana w Senacie RP. Dodatkową nagrodą za zwycięstwo w etapie okręgowym jest wyjazd do Senatu na uroczystość ogłoszenia listy ogólnopolskich laureatów.
NOWA WIEŚ EŁCKA
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim konkursie „Orzeł biały – nasza duma”, organizowanym przez senatorów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Kancelarię Senatu RP.
Głównymi celami konkursu było:
– rozwijanie zainteresowania znaczeniem polskich symboli narodowych wśród dzieci i młodzieży,
– popularyzacja wiedzy i świadomości o godle jako jednym z najważniejszych symboli państwa polskiego od zarania dziejów do czasów współczesnych,
– propagowanie symbolu orła podczas wydarzeń patriotycznych,
– motywowanie uczniów do rozwijania pasji historycznych i artystycznych,
– rozwijanie kreatywności dzieci i młodzieży w zakresie technik sztuki plastycznej.
Konkurs składał się z dwóch kategorii: plastycznej oraz literackiej. W kategorii plastycznej reprezentowali naszą szkołę uczniowie klasy III b: Dominika Szymańska, Amelia Buraczewska i Rafał Staszewski, natomiast w kategorii literackiej prace przygotowały uczennice klasy IV: Wiktoria Dobrzycka, Weronika Marciniak, Wiktoria Jankowska oraz uczennica klasy V – Katarzyna Kędzierska.
W dniu 30 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Ełku odbyło się uroczyste wręczenie nagród przez Panią Małgorzatę Kopiczko Senatora Rzeczypospolitej Polskiej.
W kategorii literackiej I miejsce zajęła Wiktoria Jankowska, wyróżnienie otrzymała Katarzyna Kędzierska. Natomiast w kategorii plastycznej wyróżniona została praca Dominiki Szymańskiej.
Gratulujemy i dziękujemy naszym uczennicom za udział w tym konkursie. Jest kolejna lekcja kształtowania pozytywnego wzorca współczesnego patriotyzmu wśród uczniów naszej szkoły.
NOWA WIEŚ EŁCKA
Sukcesy uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Nowej Wsi Ełckiej w VIII Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „dbam o swoje bezpieczeństwo”: Sebastian Choroś, klasa Ib – laureat, Gabriel Kleban, klasa Ib – wyróżnienie. Gratulujemy i dziękujemy naszym uczniom za udział w tym konkursie.
Patronat konkursu: Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty oraz Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie.
MROZY WIELKIE
„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie…” głosił Jan Zamojski w XVI w., ale jego słowa wciąż są aktualne. Świadomi ich wagi, nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich, z troską podchodzą do kształcenia w uczniach właściwych postaw, kładąc szczególny nacisk na wychowanie patriotyczne swoich uczniów. Zobowiązuje ich do tego patron szkoły – Szare Szeregi, który jest autorytetem źródłem wzorców stale obecnym w codziennym życiu szkoły i we wszelkich działaniach w niej podejmowanych. W czasie ważnych uroczystości uczniowie z dumą śpiewają „Szare Szeregi przykład nam dały, jak żyć i kochać, człowieku mały…”
Aby słowa te nie stały się pustymi sloganami, nauczyciele stale podejmują działania promujące patriotyzm i budzące w uczniach poczucie dumy narodowej. Z tej potrzeby wynikł też pomysł nieszablonowych obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz uczczenia stulecia niepodległości Polski. Podjęto decyzję, że w ostatnim tygodniu kwietnia, w szkole zostanie przeprowadzonych szereg działań promujących patriotyzm. Tydzień patriotyczny zapowiadał się bardzo ciekawie.
Poniedziałek, 23 kwietnia, przebiegał pod znakiem biało-czerwonych chorągiewek. Już od rana uczniowie niezwykle aktywnie zaangażowali się w „produkcję” proporczyków w barwach narodowych. W krótkim czasie ich ilość przerosła nasze oczekiwania, więc dzieci postanowiły, że podarują je mieszkańcom i odwiedzającym szkołę gościom. Dzięki ich wytrwałej pracy budynek szkolny przybrał odświętny, patriotyczny charakter, bo część chorągiewek została wykorzystana do ozdobienia okien w klasopracowniach i gabinetach. Od tej chwili nikt nie miał wątpliwości, że patriotyzm nie jest pojęciem obcym uczniom z Mrozów Wielkich.
„Dziękujemy Ci, Panie za to, że jesteśmy Polakami” – piękne słowa Świętego Jana Pawła II natchnęły nas do kolejnego działania, do którego zaangażowaliśmy uczniów. Ich zadaniem było stworzenie „Dekalogu Młodego Patrioty”. Każda klasa, wraz z wychowawcą, opracowała dziesięć zasad, jakimi w życiu powinien kierować się każdy uczeń, każdy Polak. Okazało się, że nasi uczniowie doskonale sobie poradzili i oto na głównym korytarzu szkoły, zawisły opracowane przez nich kodeksy. Prace uczniów świadczą o dużej świadomości, poczuciu tożsamości narodowej i głębokim patriotyzmie. Prawie wszyscy, na pierwszym miejscu wymieniali znajomość hymnu państwowego, szacunek okazywany symbolom oraz pamięć o ważnych wydarzeniach z historii Polski i czczenie polskich bohaterów. Przy okazji tego działania przekonaliśmy się, że dzieciaki traktują patriotyzm, nie tylko jako miłość do Ojczyzny, ale zwracają uwagę na konieczność ochrony przyrody, czy też na właściwy stosunek wobec innych ludzi. To bardzo cieszy i jest dowodem, że praca wychowawcza realizowana w szkole przynosi pozytywne efekty.
W poniedziałek zainaugurowano też „Patriotyczną długą przerwę”. Przez cały tydzień, w czasie jednej z długich przerw uczniowie mieli okazję wysłuchać wiązanek pieśni patriotycznych. Część z nich była im znana i chętnie włączali się we wspólne śpiewanie. Dzięki temu typowy codzienny gwar i hałas zastąpił gromki śpiew. Najchętniej wykonywanym utworem była pieśń pt. „Przybyli ułani pod okienko”. Uczniom bardzo przypadła do gustu taka forma spędzania przerw śródlekcyjnych.
We wtorek, 24 kwietnia, nasi uczniowie przypomnieli sobie dokonania i sylwetkę patrona szkoły – organizacji harcerskiej Szare Szeregi. Okazją do tego była, zorganizowana w sali gimnastycznej, wystawa prezentująca bohaterstwo i niezłomność harcerzy działających w mrocznych czasach II wojny światowej. Jest to działanie szczególnie ważne w odniesieniu do najmłodszych uczniów, którzy, nie do końca, wiedzą, kim był patron ich szkoły. Dzięki obejrzeniu wystawy, nie tylko dowiedzieli się, kto nosił pseudonim Rudy, Alek, Zośka, ale też poznali genezę powstania i znaczenie symboli szkoły: imienia, pieśni, sztandaru, znaku. Wychowawcy, towarzyszący swoim podopiecznym, w przystępnej i zrozumiałej dla nich formie, wspomagając się mapami, zdjęciami, dokumentami wyeksponowanymi na wystawie, wyjaśnili, kim byli harcerze Szarych Szeregów, jakie są ich dokonania i dlaczego właśnie oni patronują szkole. Wiedza zdobyta w taki sposób z pewnością zaowocuje w postaci godnych postaw i zachowań naszych uczniów, których wzorem do naśladowania są dzielni harcerze Szarych Szeregów.
Ubogaceni patriotyzmem uczniowie z ochotą przystąpili do kolejnego zadania. Realizując myśl św. Jana Pawła II „Patriotyzm jest to miłość, która obejmuje dzieła rodaków i owoce ich geniuszu”, stworzyli „Księgę cytatów o wolności, patriotyzmie i Ojczyźnie”. Własnoręcznie, z wyjątkowo starannością i dbałością o poprawność ortograficzną, każdy uczeń przepisał, wylosowany przez siebie, cytat. Wśród znakomitych wypowiedzi znalazły się złote myśli św. Jana Pawła II, Józefa Piłsudskiego, Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a także fragmenty „Mazurka Dąbrowskiego”, „Pieśni Szkoły”, „Roty’, czy „Katechizmu młodego Polaka. Ta inicjatywa wpłynęła na kształtowanie postaw patriotycznych. Dzięki poznaniu sentencji na temat tych ważnych wartości, uczniowie rozbudzili w sobie poczucie radości z bycia Polakami, a efekty ich pracy wzbudziły żądaną motywację. Dzieci z dumą prezentowały przepisane przez siebie, niektóre dodatkowo pięknie ozdobione, maksymy.
Bogaty program tygodnia patriotycznego nie pozostawiał dużo czasu na bezczynność. Na uczniów czekało kolejne zadanie, którym było wyklejenie godła Polski z kulek bibuły. To nudna, mozolna praca, do której dzieci, w czasie lekcji zazwyczaj nie mają cierpliwości i wykonują ją szybko i byle jak. Co innego, gdy jest to praca nad wspólnym projektem. Wszyscy aktywnie przystąpili do działania tak, że po kilku godzinach mogliśmy już podziwiać wspaniały efekt. Praca wyglądała naprawdę pięknie. Biały Orzeł na czerwonym, wykonany wspólnymi siłami uczniów i pracowników szkoły, pozostanie wspaniałą pamiątką oraz symbolem, który będzie nam towarzyszył nie tylko w czasie ważnych uroczystości, ale również w codziennym życiu szkoły.
Środa, 25 kwietnia, podobnie jak poprzednie dni, niosła ze sobą bogaty program działań patriotycznych. Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na godzinę 11.00, albowiem na tę porę zaplanowany był taniec na boisku w wykonaniu społeczności szkolnej. Oczywiście, przy okazji tak pięknych rocznic, jak święta majowe, czy setna rocznica obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości, nie mógł to być inny taniec niż polonez. Punktualnie o wyznaczone godzinie, na boisku szkolnym utworzył się długi szpaler par gotowych do zaprezentowania „chodzonego”. Pani dyrektor Katarzyna Podbielska, w towarzystwie jednego z uczniów, który „w pierwszą parę ją unosi, a sto par za niemi” tworzyła pierwszą parę. Gdy rozbrzmiały pierwsze takty „Poloneza Ogińskiego” wszyscy w równym rytmie ruszyli w tan. Widok był niezwykły i wzruszający: kilkadziesiąt osób, od przedszkolaków po kadrę nauczycielską, tańczących poloneza na boisku szkolnym. Uroczysty, patriotyczny charakter tańczących podkreślał ich odświętny strój, a także, trzymane w rękach, biało – czerwone chorągiewki.
W tak roztańczonym, podniosłym nastroju wszyscy udali się w „Biało-czerwony Marsz dla Niepodległej”, którego trasa wiodła przez Mrozy Wielkie. Uczniowie z dumą nieśli wykonane przez siebie chorągiewki i wręczali je napotkanym mieszkańcom wsi. Pochód zakończyliśmy nad jeziorem, gdzie zaznaczyliśmy swoją obecność krótką sesją fotograficzną.
Udział uczniów w marszu stał się okazją do promocji patriotyzmu, budowania pozytywnego wizerunku szkoły kształtowania w uczniach poczucia dumy narodowej, bo jak mówił Aleksander Kamiński „ nie dość jest myśleć i chcieć – o Polsce i dla Polski. Trzeba samemu reprezentować Polskę”.
Ważne jest też, by znać jej historię i szanować bohaterów, bo zdaniem Józefa Piłsudskiego „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.”Dobrym sposobem na sprawdzenie wiedzy historycznej był udział w konkursie dotyczącym historii Polski, w którym wzięli uczniowie klas V – VII.
W czwartek, 26 kwietnia, po raz kolejny naszą szkołę odwiedził pan Jacek Rutkowski – nauczyciel historii, metodyk W-MODN w Olsztynie filia w Olecku, który w bardzo ciekawej formie przedstawił uczniom dzieje naszej małej Ojczyzny. W niecodziennej lekcji historii pt. „Ełk dawniej i dziś” przybliżył historię miasta, najważniejsze miejsca oraz opowiedział o zmianach, jakie zaszły w mieście na przestrzeni lat. Bardzo interesująca okazała się prezentacja multimedialna przygotowana przez pana Jacka, w której znalazły się m.in. fotografie pokazujące jedno miejsce w ujęciu sprzed lat i obecnie. Uczniowie usłyszeli wiele ciekawostek i historii związanych z Ełkiem i jego okolicami, dowiedzieli się o istnieniu miejsc, zakątków, ulic, pamiątek, czy znanych osób związanych z naszym miastem. To spotkanie dostarczyło wielu, niezapomnianych wrażeń, rozbudziło w uczniach zainteresowanie historią miejsc im bliskich, skłoniło do rozmów z rodzicami, dziadkami na temat życia dawniej i dziś oraz wzmocniło więź i poczucie tożsamości narodowej.
Ostatniego dnia tygodnia patriotycznego, 27 kwietnia, odbyła się uroczysta akademia poświęcona rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczniowie klasy V, pod kierunkiem pani Kamili Moczadło, zaprezentowali program artystyczny, w którym, słowem, gestem i piosenką, przybliżyli wydarzenia sprzed 227 lat. Zgromadzeni widzowie wzięli udział w żywej lekcji historii, stając się świadkami rozmowy Konstytucji z uczącymi się o niej uczniami. Dowiedzieli się z niej, w jaki sposób doszło do podpisania, pierwszej w Europie i drugiej na świecie, ustawy regulującej życie państwa i kto był jej twórcą. Młodzi artyści, w prosty i zrozumiały sposób, wyjaśnili uczniom, na czym polegała doniosłość dokumentu, którego rocznicę uchwalenia czcimy bardzo uroczyście. Uświetnieniem akademii było wspólne odśpiewanie, poświęconej tamtym wydarzeniom, pieśni pt. „Witaj majowa jutrzenko”. Nasi uczniowie udowodnili w tym dniu, że z patriotyzmem są za pan brat. Wszyscy mieli przypięte kokardy w barwach narodowych, które własnoręcznie wykonali, a na zakończenie uroczystości, w godnej postawie na baczność, odśpiewali cztery zwrotki hymnu państwowego.
Tuż po uroczystości nastąpiło rozstrzygnięcie międzyszkolnego konkursu plastycznego pt. „Moja Ojczyzna”, którego laureatami zostali uczniowie naszej szkoły: Arleta Augustyn (kl. III), Szymon Lutecki (kl. III), Igor Magiera (kl. III), Ignacy Barszczewski (kl. I), Bartosz Szumski („0). Uczestnicy konkursu dowiedli, że znają i kochają Polskę i „żadne miejsce nie jest dla nich milsze od Ojczyzny’ (Cyceron). Ich piękne prace będą ozdobą szkolnej galerii.
Zwieńczeniem i podsumowaniem obchodów tygodnia patriotycznego były zajęcia, w których wzięli uczniowie klas I – VII po zakończeniu akademii. W ich trakcie dzieciaki mogły sprawdzić swoja wiedzę na temat postaci, wydarzeń, miejsc i symboli związanych ze Stuleciem Niepodległości. Polski, biorąc udział w teście interaktywnym na platformie Kahoot oraz quizach historycznych na platformie LearningApps. Warto nadmienić, iż zabawy interaktywne zostały przygotowane przez uczniów klasy V w czasie zajęć informatyki oraz uczniów klas II – III uczęszczających na zajęcia cybernetyki w ramach projektu TIK-TAK nowoczesna i bezpieczna szkoła dla uczniów. Dzieci bardzo lubią tę formę sprawdzenia swoich wiadomości, więc wyposażeni w tablety, telefony komórkowe i laptopy, licznie zgromadzili się w świetlicy szkolnej.
Zanim jednak rozpoczęli zmagania, obejrzeli prezentacje multimedialne pt. „Wielcy Polacy 1918 – 2018” przygotowane przez uczniów klasy Vi i VII. Zaprezentowali w nich sylwetki wybitnych, ich zdaniem, postaci, które przyczyniły się do rozsławienia dobrego imienia Polski w świecie poprzez działalność naukową, literacką, polityczną, czy też walcząc o niepodległość. Wśród osób zaprezentowanych znaleźli się m.in. Józef Piłsudski, Święty Jan Paweł II, patron naszej szkoły – organizacja harcerska Szare Szeregi, rtm. Witold Pilecki, Władysław Reymont, Maria Skłodowska – Curie, Lech Wałęsa, a nawet Adam Małysz i Kamil Stoch. Dzięki poznaniu dokonań znanych Rodaków, uczniowie rozbudzili w sobie poczucie dumy z bycia Polakami, a efekty pracy wzbudziły pożądaną motywację. Nagrodą za trud włożony w wykonanie pracy była możliwość zaprezentowania jej społeczności szkolnej podczas obchodów w szkole Tygodnia Patriotycznego.
Miniony tydzień to czas, którym uczniowie angażując się w różne przedsięwzięcia kształtowali poczucie dumy narodowej, poczucie patriotyzmu, poznawali ważne wydarzenia i postaci związane z historią swojej Ojczyzny. Dzięki wspólnemu wysiłkowi uczniów i nauczycieli cała szkoła przybrała patriotyczny, odświętny charakter: biało – czerwone gazetki zawisły na szkolnych korytarzach, w bibliotece i w klasach, w oknach pojawiły się biało – czerwone chorągiewki, na jednej z gazetek ściennych pojawił, się opracowany przez uczniów, Kodeks Młodego Patrioty, a w bibliotece szkolnej wyłożono, własnoręcznie spisaną Księgę cytatów o wolności.
Podjęte działania wpisują się w obchody Roku dla Niepodległej oraz w realizację zadań związanych z uzyskaniem Certyfikatu Szkoła Wierna Dziedzictwu.
Warto nadmienić, iż w organizację i przebieg projektu aktywnie włączyła się cała społeczność szkolna, wypełniając tym samym testament naszego wielkiego Rodaka – papieża Jana Pawła II, który przypominał, że „wolność, została nam dana, przyniesiona, ofiarowana! Nie, ażebyśmy ją zmarnowali! Tylko, abyśmy nią żyli.
CHEŁCHY
VII Dni Kariery za nami. Gościem w naszej szkole była Joanna Bednarczyk, prezes stowarzyszenia na rzecz osób z autyzmem „Impuls”, a prywatnie magister administracji, trener personalny i dietetyk w jednym.
– Dziękujemy za informacje, konsultacje i pomiary naszych tkanek tłuszczowych – mówi Karol Marchel, dyrektor ZSS w Chełchach.
RĘKUSY
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach uczestniczyli w wyjątkowej lekcji przyrody. W szkole gościł Krzysztof Wawiórko, podleśniczy Nadleśnictwa Ełk. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzieli się jaką rolę i znaczenie pod względem gospodarczym, społecznym i przyrodniczym pełni las oraz jak wygląda praca leśnika. Uczniowie utrwalili oraz poznali nowe wiadomości i ciekawostki z życia roślin i zwierząt żyjących w środowisku leśnym.
– Pan podleśniczy zainteresował uczniów swoimi opowieściami o lesie i pracy leśnika – opowiada Joanna Borzeńska, nauczycielka przyrody. Wykorzystał przywiezione narzędzia, którymi posługuje się na co dzień w swojej pracy oraz naturalne okazy m.in. próbki drzew rosnących w naszych lasach, poroże łosia, sarny i jelenia.
Uczniowie klas starszych poznali dodatkowo (z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej):
zakres działalności Lasów Państwowych oraz dowiedzieli się jaką ścieżkę edukacyjną należy pokonać, aby można było wykonywać zawód leśnika. Zainteresowanie uczniów tematem było duże, o czym świadczyły liczne pytania kierowane do gościa. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, a przekazane wiadomości poszerzyły wiedzę przyrodniczą uczniów.
WOSZCZELE
W niedzielę, 15 kwietnia uczniowie naszej szkoły rywalizowali w biegach na orientację w ramach IV Grand Prix Ełku W Marszach Na Orientację „Zorientuj Się Na Ełk” – 2018 r. Zawody rozegrane zostały na terenie leśnym w okolicy miejscowości Szeligi-Buczki, był to pierwszy z czterech biegów zaliczanych do całego cyklu. Reprezentację naszej szkoły stanowili: Mateusz Borawski i Kacper Bobowik z klasy V oraz Wojciech Jasiński z klasy VI. Nasi młodzi zawodnicy w klasyfikacji indywidualnej zajęli ex aequo trzecie miejsce wśród uczniów szkół podstawowych. W klasyfikacji drużynowej uplasowali się na dziewiątej pozycji, będąc najmłodszym zespołem w stawce 21 drużyn. Chłopcy do pokonania mieli trasę 8 kilometrów, gdzie zlokalizowanych było 9 punktów kontrolnych, które należało znaleźć, by być sklasyfikowanym w Grand Prix. Zadnie nie należało do łatwych , gdyż większość punktów ukryta była miedzy drzewami lub w dużych jarach i lejach po bombach. Młodzi sportowcy z Woszczel dzielnie stawili czoła wyzwaniom i spisali się bardzo dobrze. Kolejne zawody w marszach na orientację już 6 maja, tym razem miejscem zawodów będzie Malinówka. Na pewno nie zabraknie tam naszych uczniów.
STRADUNY
Uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Stradunach realizowali projekt „Kompetencje na szóstkę”, którego organizatorem jest Fundacja Uniwersytet Dzieci. Dzięki udziałowi w programie uczniowie rozwijali kompetencje społeczne (kreatywność, innowacyjność, przedsiębiorczość), kształcili umiejętność krytycznego i logicznego myślenia, rozumowania, argumentowania i wnioskowania. Projekt realizowany był na godzinach z wychowawcą Anetą Klonowską. W czasie czterech lekcji uczniowie przygotowywali się do pracy projektowej. Trenowali umiejętności współpracy w grupie, a także poznawali kluczowe etapy pracy projektowej. W ramach programu realizowane były scenariusze: „Jakie są moje talenty i mocne strony?”, „Dlaczego czasem lepiej w drużynie?”, „Jak zrealizować projekt? cz. I”, „Jak zrealizować projekt? cz. II”.
RĘKUSY
Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach gościła w szkole reprezentantów 6 krajów partnerskich – Turcji, Łotwy, Rumunii, Bułgarii, Niemiec oraz Włoch, wspólnie z którymi od września 2016 r. realizuje międzynarodowy projekt Erasmus+ „A child is a world”. Wśród gości znaleźli się zarówno nauczyciele, jak i dyrektorzy placówek.
– Spotkanie w Polce miało wyjątkowy charakter, ponieważ działania z zakresu „Teaching/ Learning/ Training Activities” zakładają nabycie przez uczestników nowych umiejętności – opowiada Elżbieta Napiórkowska, szkolny koordynator projektu. – Tym razem to przybyli nauczyciele wcielili się w rolę uczniów. Jako, że mają oni różne specjalizacje program warsztatów i szkoleń został zróżnicowany i powstał we współpracy z licznymi ośrodkami szkoleniowymi. Zakładał zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne.
Oficjalne powitanie delegacji miało miejsce w szkole. Na spotkanie przybyli również goście, przyjaciele naszej szkoły, przedstawiciele władz lokalnych z Tomaszem Osewskim, Wójtem Gminy Ełk na czele.
– W ramach spotkania goście mieli okazję zwiedzić naszą szkołę oraz obejrzeć część artystyczną przygotowaną przez uczniów – mówi Agnieszka Jaszkowska, dyrektor szkoły. – Przedstawienie pt. “Welcome to our fairytale” zaprezentowali nasi najmłodsi, czyli wychowankowie punktu i oddziału przedszkolnego, zaś uczniowie klas starszych wykonali piosenki w języku polskim, angielskim oraz włoskim. Nie zabrakło również prezentacji naszego projektowego zadania dodatkowego – tańca. Zebrani mieli okazję obejrzeć tańce ludowe oraz nowoczesne układy choreograficzne. Pokazana została również prezentacja multimedialna ze zdjęciami ze wszystkich działań podjętych w naszej szkole w ramach realizacji projektu.
Goście wysłuchali również wykładu popartego prezentacją, który dotyczył systemu edukacji w Polsce oraz obecnie trwającej reformy. Otrzymali również materiały w języku angielskim. Dzięki współpracy z z Ełckim Centrum Kultury wzięli udział w warsztatach tanecznych zorganizowanych przez Mazurski Zespół Pieśni i Tańca Ełk pod kierunkiem Piotra Witaszczyka.
– Podczas krótkiego pokazu zaprezentowane zostały wraz z opisem tradycyjne stroje ludowe z różnych regionów Polski, a następnie najbardziej znane tańce i przyśpiewki – mówi Elżbieta Napiórkowska. – Podczas części praktycznej uczestnicy najpierw w ramach rozgrzewki ćwiczyli tańce integracyjne, a później poznawali kroki “Poloneza”. Warsztaty zakończyły się wspólnym tańcem. Goście mieli także okazję zobaczyć “Topichę” w wykonaniu Mazurskiego Teatru Tańca.
W Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Ełku goście poznawali tajniki mnemotechnik, w ramach zajęć “The Art of Memory”. Zaś w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ełku wzięli udział w takich samych zajęciach na temat bezpieczeństwa, w jakich zwykle udział biorą dzieci. Mieli też okazję zwiedzić salę “Ognik”, która przedstawia mieszkanie po pożarze. Natomiast w czasie warsztatów kulinarnych, pod kierunkiem Doroty Kozłowskiej – doradcy metodycznego MODN w Ełku i nauczyciela ZS nr 6 im.M. Rataja w Ełku, uczyli się lepić polskie pierogi i piec szarlotkę. W warsztatach pomagali również uczniowie i nauczyciele.
Goście próbowali swoich sił w cukiernictwie i własnoręcznie robili lizaki. Zaś podczas zajęć ze “współpracy “ przygotowanych przez nauczycieli ze Szkoły w Rękusach poznawali nowinki edukacyjne oraz ciekawe ćwiczenia pozwalające kształtować wśród uczniów właściwe postawy społeczne, otwierające uczniów na świat i innego człowieka oraz sprawdzone pomysły na skupienie uwagi uczniów, powtórzenie materiału czy choćby sposoby na sprawiedliwy podział uczniów na pary lub grupy. Poza tym goście mieli także okazję zwiedzić i poznać historię naszego miasta. Odbyły się również warsztaty prowadzone przez Wielkiego Komtura, który przybliżył uczestnikom historię naszego regionu.
CHEŁCHY
W Zespole Szkół Samorządowych w Chełchach 12 kwietnia 2018 r. uroczyście obchodzono Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Obchody rozpoczęła Msza św., następnie Wójt Gminy Ełk Tomasz Osewski, dyrektor szkoły Karol Marchel i przedstawiciele klas złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem poświęconym ofiarom zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej, znajdującym się przy szkole.
– Bardzo się cieszę, że uczniowie w Chełchach, także ci najmłodsi, pamiętają ważne wydarzenia w naszej polskiej historii, przypominają sobie i nam tragedię Katynia w 1940 roku i Smoleńska w 2010 roku – mówi Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk.
Po części oficjalnej wszyscy udali się do szkoły, aby obejrzeć część artystyczną przygotowaną przez uczniów klas III, VI, VII podstawówki i II gimnazjum pod opieką Magdaleny Szypulskiej. Przygotowaniem oprawy muzycznej zajęła się Alicja Bielska-Oleksy, a przepiękną dekorację wykonała Magdalena Piela. Wszyscy widzowie byli wzruszeni i zachwyceni występem uczniów.
RĘKUSY – EŁK
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach wzięli udział w wycieczce… do Castoramy. Celem podróży nie były jednak zakupy.
– Dzieciaki uczestniczyły tam w warsztatach edukacyjnych Majsterkowo, których główną ideą jest rozwijanie u dzieci zdolności manualnych, pobudzanie wyobraźni, a także zwiększenie świadomości ekologicznej oraz rozwijanie zainteresowań w kierunku majsterkowania – opowiada Agnieszka Jaszkowska, dyrektor szkoły.- Uczniowie z pomocą wykwalifikowanych pracowników Castoramy oraz wychowawczyń wykonywały kukiełki. Wszyscy wspaniale poradzili sobie z zadaniem.
Lekcja w „Majsterkowie” zakończyła się wyłonieniem zwycięzcy konkursu na najciekawszą kukiełkę. Laureatką, w kategorii klas I – III, została Dagmara Chrzanowska z kl. I. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz drobne upominki. Dzieci zabrały ze sobą również własnoręcznie wykonane kukiełki.
W podobnych warsztatach uczestniczyli również uczniowie klas IV-VII.
Ich zadaniem było zaprojektowanie i wykonanie skrzynki na skarby. Udział w zajęciach dał uczniom możliwość wykazania się kreatywnością i innowacyjnością w podejmowanym zadaniu. Uczył planowania i realizowania praktycznych działań technicznych w myśl zasady „od pomysłu do wytworu”. Spotkanie było również okazją do sprawnego i bezpiecznego posługiwanie się narzędziami i sprzętem technicznym, uczenia wytrwałości w osiąganiu sukcesów podczas realizacji działań technicznych oraz oceniania i korygowania swoich niepowodzeń podczas pracy.
– Zajęcia odbyły się w miłej i przyjaznej atmosferze – opowiada Joanna Borzeńska, nauczycielka SP w Rękusach. – Każdy z zaangażowaniem realizował swoje zadanie. Dzieci odpowiedzialnie zachowywały się w miejscu pracy, świadomie i zgodnego z przeznaczeniem używały narzędzi, współdziałały i okazywały sobie życzliwość. Wszystko odbywało się pod czujnym okiem pracowników Castoramy oraz nauczycieli.
Trud i wysiłek, jaki uczniowie włożyli w realizację powierzonego zadania, został nagrodzony drobnymi upominkami i dyplomami. Jury wyłoniło też najlepszą pracę, jej autorem okazał się Gabriel Karwowski, uczeń klasy V.
– Zajęcia te były dobrą okazją do kształtowania świadomości proekologicznej uczniów, poprzez ukazanie możliwości wykonania czegoś praktycznego z materiałów wtórnych jakimi są ścinki płyt wiórowych, materiału, tapety itp. – dodaje Borzeńska.
WOSZCZELE – GDYNIA – GDAŃSK
11 kwietnia 2018 r. uczniowie klasy I, III, IVa, IVb , V, VI, VII Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach wybrali się na wycieczkę do Gdyni i Gdańska. Wyjazd był możliwy dzięki uczestnictwu naszej szkoły w projekcie edukacyjnym TIK-TAK.
Najpierw uczniowie udali się do Akwarium Gdyńskiego. Młodsze dzieci oglądały prezentację „Mieszkańcy koralowego zakątka”, a starsze „Życie rekinów”. Następnie wszyscy uczestniczyli w warsztatach, na których poznali mieszkańców rafy koralowej i poszerzyli wiedzę na temat życia rekinów. Oglądali eksponaty pod mikroskopami i na ich podstawie uzupełniali karty pracy. Uczniowie nie tylko mogli obejrzeć podwodne zwierzęta, ale również poznać budowę i obsługę mikroskopu. Po interesujących zajęciach zwiedzali ogromne akwaria, gdzie mieli okazję podziwiać różne gatunki zwierząt żyjących w morzach i oceanach poznanych w czasie prezentacji multimedialnej. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie starówki gdańskiej. Uczestnicy z wielkim zainteresowaniem obejrzeli słynny Żuraw Gdański, przespacerowali się ulicą Długą, gdzie podziwiali historyczne kamienice, Bazylikę Mariacką oraz znaną Fontannę Neptuna.
STRADUNY
W Zespole Szkół Samorządowych w Stradunach 9 kwietnia 2018 r. uczniowie aktywnie włączyli się w obchody Światowego Dnia Zdrowia. Klasy IV-VII szkoły podstawowej uczestniczyły w wycieczce do Gdyni i Gdańska w ramach realizacji projektu Tik Tak. Uczniom klas gimnazjalnych nauczyciele wychowania fizycznego zaproponowali turniej sportowy. Piękna słoneczna pogoda zachęciła dziewczęta do rywalizacji na boisku podczas gry w palanta, a chłopców w piłkę nożną. Sportowy turniej dostarczył wszystkim uczestnikom nie tylko emocji, ale i wzmocnił przeświadczenie o znacznym wpływie aktywności ruchowej na zdrowie człowieka. Systematyczne ćwiczenia nie tylko poprawiają samopoczucie, ale i wpływają pozytywnie na parametry zdrowia takie jak: wydolność oddechowa, praca serca – krążenie krwi, dotlenienie mózgu, waga ciała itp.
STRADUNY – GDYNIA – GDAŃSK
9 kwietnia 2018 roku odbyła się wycieczka do Gdyni i Gdańska w ramach projektu „TIK – TAK – nowoczesna, bezpieczna szkoła dla uczniów”. W wycieczce wzięły udział klasy IV-VII szkoły podstawowej. Głównymi atrakcjami wyjazdu było zwiedzanie Akwarium Gdyńskiego, starego miasta w Gdańsku oraz wzięcie udziału przez dzieci w lekcji eksperymentu na temat rekinów, na której każdy uczeń za pomocą binokularu mógł dokładnie przyjrzeć się zębom oraz skórze rekina żarłacza rafowego czarnopłetwowego. Miłym akcentem był wspólny obiad oraz czas wolny, podczas którego uczniowie wraz z opiekunami mogli podziwiać uroku starówki gdańskiej. Wszyscy dotarli szczęśliwie do Stradun.
RĘKUSY – GDYNIA – GDAŃSK
6 kwietnia uczniowie Szkoły Podstawowej im. rtm. W Pileckiego w Rękusach wzięli udział w wycieczce do Gdyni i Gdańska. Wyprawa ma związek z realizacją projektu Tik Tak „Nowoczesna, bezpieczna szkoła dla uczniów”.
– To kolejny wyjazd związany z realizacją tego projektu – mówi Agnieszka Jaszkowska, dyrektor szkoły. – Wcześniej uczniowie odwiedzili Warszawę, a tam odwiedzili Centrum Nauki Kopernik. Przed nimi jeszcze wyjazd do Torunia i wizyta w Centrum Małej Chemii.
– W czasie piątkowej wycieczki w Akwarium Gdyńskim odkrywaliśmy tajemnice podwodnego świata – opowiada Kamila Więcko, uczennica klasy III. – Mogliśmy zobaczyć i podziwiać niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych regionów świata. Z wielkim zaciekawieniem oglądaliśmy rafę koralową, która zachwycała bogactwem barw i kształtów. Droga była długa, ale warto było ją przebyć, by wziąć udział w tej wyprawie.
Ponadto uczniowie poznali różne ciekawostki z dziedziny oceanografii, biologii i ochrony środowiska, biorąc udział w zajęciach edukacyjnych. Nie lada atrakcją był spacer nadbrzeżem, gdzie mogliśmy zobaczyć Dar Pomorza, a także inne statki, które imponowały swoją wielkością i zdobieniem. Po obiedzie udaliśmy się na gdańską starówkę, gdzie zobaczyliśmy m.in. Kościół Mariacki, Dwór Artusa, Długie Pobrzeże z Żurawiem i pomnik Neptuna. Nie obyło się bez zakupu pamiątek i wspólnych zdjęć na tle malowniczych kamieniczek.
MROZY WIELKIE – GDYNIA – GDAŃSK
„Piękna nasza Polska cała” – po raz kolejny przekonali się o tym uczniowie Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich. Okazją do tego była wycieczka do Gdyni i do Gdańska, w której wzięła udział 39-cioosobowa grupa dzieci z klas I–VII pod opieką pań: Wiolety Kościńskiej, Aleksandry Kalinowskiej, Anny Sulewskiej i Doroty Kubrak. Wyjazd, który uczniom zorganizowano w ramach projektu edukacyjnego „TIK – TAK – nowoczesna, bezpieczna szkoła dla uczniów” w Gminie Ełk, odbył się 6 kwietnia 2018 r.
Trójmiasto powitało nas słoneczną, aczkolwiek dość wietrzną aurą. Jednak w niczym nie przeszkadzało to w kontemplowaniu uroków nadmorskiego krajobrazu, piękna przyrody i architektury Gdyni. Spotkanie z przygodą rozpoczęliśmy od wizyty w Akwarium Gdyńskim. Tam, podzieleni na grupy, uczestniczyliśmy w bardzo ciekawych zajęciach edukacyjnych. Młodsi uczniowie, dzięki udziałowi w pokazie pt. „Mieszkańcy raf koralowych”, dowiedzieli się, co to jest rafa koralowa, w jaki sposób powstaje oraz, jakie organizmy ją zamieszkują. Uzupełnieniem wiadomości, które zdobyli oglądając prezentację multimedialną wzbogaconą filmami, były zajęcia laboratoryjne, w trakcie których oglądali pod mikroskopami fragmenty koralowca, rozgwiazdę i konika morskiego. Uczniowie dowiedzieli się, co to jest wężowidło i czym różni się od rozgwiazdy. W tym samym czasie ich starsi koledzy zwiedzali ekspozycje zaprezentowane w Akwarium. Następnie poznawali warunki, tryb życia i fascynujący świat rekinów uczestnicząc w wykładzie i zajęciach laboratoryjnych poświęconych tym niezwykłym rybom.
Zarówno zajęcia jak i możliwość zobaczenia wielu niezwykłych gatunków ryb i zwierząt morskich z niemal całego świata dostarczyły uczniom wielu niezapomnianych wrażeń. Po spacerze w gdyńskim zoo udaliśmy się nad brzeg Bałtyku, by, chociaż przez moment, pooddychać świeżym, morskim powietrzem i poczuć na twarzy delikatny powiew morskiej bryzy. Te cudowne chwile i piękne widoki znalazły odzwierciedlenie na wielu pamiątkowych fotografiach wykonanych przez uczestników wycieczki.
WOSZCZELE – GDYNIA
5 kwietnia 2018 r. uczniowie klas II-III gimnazjum wybrali się na wycieczkę do Gdyni. Wyjazd był możliwy dzięki uczestnictwu Szkoły Podstawowej w Woszczelach w projekcie edukacyjnym TIK-TAK. Najpierw młodzież udała się do Akwarium Gdyńskiego, w którym brała udział w warsztatach na temat ryb. Przeprowadzała sekcję śledzia, utrwalała budowę i mierzyła długość ciała tych kręgowców wodnych. Uczniowie mogli poznać nie tylko gatunki ryb morskich, ale również roślin i innych organizmów żyjących w morzach. Widzieli je na żywo, zwiedzając kolejno ogromne akwaria. Mieli okazję widzieć popularne statki na stałe cumujące w Gdyni m. in. Dar Pomorza oraz okręt ORP Błyskawica. Słyszeli także salwy, które oznajmiały, że za chwilę statek opuści port. Po zjedzeniu obiadu grupa pojechała na gdańską starówkę. Podziwiali słynny Żuraw Gdański oraz Spichlerz Królewski. Pani Wioletta Łukaszewicz przedstawiła im krótką historię tych budowli. Odwiedzili również znaną Fontannę Neptuna i Bazylikę Mariacką.
STRADUNY – EŁK
Zespół Szkół Samorządowych w Stradunach w tym roku szkolnym przystąpił do programu wspomagania uczniów w wyborze zawodu „Laboratorium”, prowadzonego przez Kuratorium Oświaty w Olsztynie we współpracy z firmą „Alnea” oraz pracodawcami z regionu. 8 uczniów klasy 3 gimnazjum pod opieką Bogumiły Mirkowicz uczestniczyło w wycieczce zawodoznawczej do firmy „Prodeko Ełk”. Chłopcy zwiedzili zakład, obejrzeli najnowsze linie technologiczne i urządzenia sterowane ręcznie oraz cyfrowo. Zapoznali się z wymaganiami dotyczącymi poszczególnych stanowisk pracy oraz z ich specyfiką. Dowiedzieli się jakie wykształcenie muszą mieć, aby móc pracować w takim zakładzie. Szczególne wrażenie zrobiły na wszystkich maszyny do cięcia metalu za pomocą strumienia wody.
NOWA WIEŚ EŁCKA
Przed Świętami Wielkanocnymi w Przedszkolu Samorządowym w Nowej Wsi Ełckiej został zorganizowany III Gminny Przedszkolny Konkurs Plastyczny „Wielkanocna Kartka”.
– Cele konkursu to przede wszystkim popularyzowanie tradycji Świąt Wielkanocnych, wzbudzenie w uczestnikach kreatywności w wykonaniu pracy plastycznej, wzbogacenie warsztatu plastycznego, różnorodnych form i technik plastycznych, a także budowanie więzi emocjonalnej z rodzicami – informuje Marzena Szumska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowej Wsi Ełckiej.
Konkurs adresowany był do dzieci w wieku przedszkolnym 3,4 i 5-letnich Gminy Ełk. Uczestnicy konkursu wykonywali kartki świąteczne w dowolnym formacie wybranymi przez siebie technikami plastycznymi – rysowanie, malowanie, wyklejanie, wydzieranie, grafika itp. Praca mogła być wspólnym dziełem dziecka i rodzica.
Na konkurs wpłynęło 29 prac dzieci z Przedszkola Samorządowego w Nowej Wsi Ełckiej, Punktu Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Rękusach, Punktu Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Mrozach Wielkich, Punktu Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Woszczelach.
Ogłoszenie wyników, wręczenie dyplomów i nagród odbyło się 26 marca 2018 roku w Przedszkolu Samorządowym w Nowej Wsi Ełckiej. Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca i wyróżnienia:
WOSZCZELE – EŁK
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach kolejny raz wzięli udział w Dziecięcym Konkursie Recytatorskim „Przez Różową Szybkę” organizowanym przez Ełckie Centrum Kultury – Dział Edukacji Kulturalnej Szkoły Artystycznej. 16 marca 2018 r. odbyły się przesłuchania uczestników w poszczególnych kategoriach wiekowych. Naszą szkołę reprezentowały dwie osoby: Jakub Pikora, kl. IVb i Zuzanna Horodko, kl. VI w kategorii klas IV-VI szkoły podstawowej (turniej recytatorski). Nad doborem repertuaru i przygotowaniem występów czuwała pani Katarzyna Pikora i rodzice, którym należą się podziękowania za pomoc i wspieranie swoich dzieci.
Wszystkich uczestników oceniało jury powołane przez organizatora, które wyłoniło laureatów, biorąc pod uwagę dobór repertuaru do wieku i jego oryginalność, interpretację wiersza, estetykę słowa i ekspresję. Konkurencja, jak zawsze, była duża.
22 marca 2018 r. odbył się występ galowy, na którym wystąpili laureaci wyłonieni przez jury, w tym dwoje naszych uczniów. Jakub Pikora zajął I miejsce w kategorii klas IV-VI – recytował wiersz „Foka” Jana Brzechwy, Zuzanna Horodko recytowała „Pierwszą przechadzkę” Leopolda Staffa – otrzymała wyróżnienie w tej samej kategorii. Oboje otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatora. Jakub otrzymał także szklaną statuetkę.
STRADUNY
22 marca 2018 r. w naszej szkole odbył się po raz czternasty Międzyszkolny Turniej SKO. Jest on organizowany dla uczniów klas II- III szkół podstawowych, które w swojej szkole uczestniczą w programie edukacji finansowej dla uczniów, czyli tzw. SKO.
W tym roku wzięło w nim udział pięć szkół. Były to: Szkoła Podstawowa nr 2 im. I Dywizji Tadeusza Kościuszki w Ełku, Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Sokółkach, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Stradunach, Szkoła Podstawowa nr 5 im. Marii Konopnickiej w Ełku oraz Szkoła Podstawowa w Stożnem.
Oprócz wiadomości z zakresu historii banku oraz rozwoju pieniędzy, uczestnicy musieli wykazać się biegłością w liczeniu, sprawnością fizyczną oraz zdolnościami plastycznymi. Konkurencje, dziwnie brzmiące: Zakręcone hasło jak się okazało, ukryte w rolce papieru toaletowego, czy Bieg do SKO, Licz na siebie, Nie wszystko złoto – okazały się nie lada wyzwaniem. Zawodnicy jak zawsze okazali się świetnie przygotowani. O miejscach na podium decydowały minimalne różnice w punktacji. Brawo i gratulacje należą się wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom.
Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwało jury. Przewodnicząca komisji – pani Agnieszka Ciszewska, członkowie – pani Ewa Komakowska – przedstawicielka Banku PKO BP SA o/Ełk, oraz pan Kazimierz Potapczyk, dyrektor ZSS w Stradunach. Każda szkoła otrzymała pamiątkowy dyplomy i nagrody. Drobne upominki wręczono również opiekunom, którzy przygotowywali uczniów do konkursu. Turniej został przygotowany przez panie Beatę Chmielewską oraz Agnieszkę Węgłowską.
WOSZCZELE – BIAŁYSTOK
21 marca 2018 roku z okazji ulubionego święta uczniów – Dnia Wagarowicza – klasa VII ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach w towarzystwie kilku osób z innych klas i pani Wioletty Łukaszewicz wybrała się do Parku Trampolin w Białymstoku. Organizatorem wycieczki była wychowawczyni klasy siódmej pani Katarzyna Pikora. Celem wyjazdu było jedno z najpopularniejszych miejsc sportowo-rozrywkowych, które łączy sport ze świetną zabawą.
Ta, coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej, dostarczyła uczestnikom wycieczki wielu niezapomnianych wrażeń. Po zapoznaniu się z regulaminem obiektu i po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora uczniowie przez dwie godziny korzystali z szeregu atrakcji, m.in. trampolin do skakania oraz basenu wypełnionego gąbkami, bieżni do skakania, poduchy powietrznej, boiska do gry w zbijaka, ścieżki akrobatycznej, ścianki linowej, koszykówki na trampolinach, dmuchanego placu zabaw oraz ścianki wspinaczkowej.
MROZY WIELKIE
21 marca 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich odbyły się obchody pierwszego dnia wiosny. W tym roku, wzorem lat ubiegłych, nadejście długo wyczekiwanej przez wszystkich pory roku, obwieściły dzieci z Punktu i Oddziału Przedszkolnego. Zanim to jednak nastąpiło, maluchy zaprosiły swoich rodziców, nauczycieli i starszych kolegów do obejrzenia, przygotowanej przez siebie inscenizacji pt. „Maja szuka wiosny”. Dzieciaki, przebrane za bohaterów popularnej kreskówki, tańcem, śpiewem i recytacją uczciły pierwszy dzień wiosny. Maluchy, z powodzeniem wcieliły się w postacie pszczółki Mai, Gucia, konika polnego Filipa, prezentując swoje talenty i umiejętności recytatorskie. Ich gra aktorska bardzo spodobała się zgromadzonej widowni, która gromkimi oklaskami nagrodziła popisy małych artystów. Z dużym aplauzem spotkał się także występ uczniów klasy I, II i III, którzy, w krótkim tanecznym show, udowodnili, że „tańczyć każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej…”
Po tak udanym początku zabawy na uczniów czekały dalsze atrakcje. Młodsi, zgromadzeni w świetlicy szkolnej, wzięli udział w wiosennym turnieju wiedzy. Podzieleni na kilkuosobowe grupy, łamali sobie głowy rozwiązując zagadki, rebusy i krzyżówki związane z wiosną. W tym samym czasie, starsi uczniowie zgłębiali tajniki tańca dyskotekowego i uczyli się poruszania po parkiecie w rytmie „Despacito”, czy innego „Swish, swish”. Jednak najwięcej emocji i radości wzbudziło dekorowanie kogucików z piernika. Wszyscy, i mali i duzi, dając upust wyobraźni, ozdabiali swoje ciasteczka kolorowym lukrem.
NOWA WIEŚ EŁCKA
21 marca 2018 roku w Przedszkolu Samorządowym w Nowej Wsi Ełckiej odbył się Konkurs Recytatorski „Wiosna w Poezji Dziecięcej”. Konkurs adresowany był dla dzieci Przedszkola Samorządowego w Nowej Wsi Ełckiej i miał formę prezentacji dowolnego utworu poetyckiego o tematyce wiosennej. Cele konkursu: popularyzowanie poezji dziecięcej, rozwijanie zdolności recytatorskich, zainteresowanie dzieci poezją, zachęcanie do występów na scenie, prezentacja umiejętności dzieci, uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze. Do konkursu zgłosiło się 16 dzieci z Przedszkola Samorządowego w Nowej Wsi Ełckiej. Publiczność oklaskiwała gromkimi brawami wszystkich uczestników. Wiersze były ciekawe i barwnie zaprezentowane.
Jury przyznało następujące miejsca:
I miejsce:
* Amelia Stypułkowska – grupa 3-latki
* Filip Radywoniuk- grupa 4-latki
* Tymoteusz Pachucki – grupa 5-latki
II miejsce:
* Hanna Sosnowska- grupa 3-latki
* Amelia Wądołowska- grupa 4-latki
* Weronika Malinowska – grupa 5-latki
III miejsce:
* Lidia Krysztofik- grupa 3-latki
* Alan Gutowski – grupa 4-latki
* Zuzanna Bezubik- grupa 5-latki
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów. Organizatorem konkursu była pani Marzena Szumska.
CHEŁCHY
Dzisiaj powitaliśmy wiosnę! Rozpoczęliśmy „Bitwą morską”, a potem przyszedł czas na kolejne zadanie w konkursie na „Super klasę”. Tym razem wszyscy uczniowie musieli przygotować piosenkę lub plakat o tematyce wiosennej oraz zaprojektować strój wiosny dla wybranej osoby z klasy. Okazało się, że pomysłów nie brakowało, a wyniki są następujące: I miejsce zajęły klasy I i III SP; II miejsce klasa IV SP; III miejsce klasa II SP; IV miejsce klasa VI SP.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom – gratulujemy! Szczególne podziękowania kierujemy do pomysłodawców, czyli do Samorządu Uczniowskiego.