Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”

Chełchy świętują już 590 lat!

13 lipca 2021, godz. 10:47

Jedna z najstarszych miejscowości na terenie powiatu ełckiego obchodzi w tym roku 590-lecie istnienia. Mowa o miejscowości położonej w południowej części Pojezierza Ełckiego, będącego środkową częścią Pojezierza Mazurskiego, w odległości 11 km od Ełku. Oczywiście o Chełchach – wsi sołeckiej Gminy Ełk, położonej w województwie warmińsko–mazurskim (w latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa suwalskiego).

Wieś Chełchy została założona w ramach kolonizacji przez Zakon Krzyżacki południowych i wschodnich obszarów państwa. Początki wsi datuje się na rok 1431, co sprawia, że jest to jedna z najstarszych miejscowości na terenie powiatu ełckiego. W rzeczonym roku wielki mistrz Paweł von Russdorf nadał dwoma oddzielnymi przywilejami dobra liczące po 15 łanów Tworkowi Pobużaninowi i Piotrowi Grzymale – oba na prawie chełmińskim. W XV i XVI wieku osada występowała pod nazwami Kelchenn, Kelchen oraz pod tą, która ostatecznie się ustaliła: Chelchen. Wieś należała do parafii ewangelickiej w Ełku, a dziś znajdujący się tu kościół od 1991 r. jest siedzibą parafii rzymskokatolickiej pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego.

W drugiej połowie XVI wieku przeważającą większość mieszkańców stanowili Niemcy, którzy osiedlili się we wsi około roku 1558. W 1664 r. Chełchy stanowiły majątek ziemski należący do Wilhelma von Medum, a w 1683 roku ponownie zmieniły właściciela, stając się własnością Albrechta Baltazara von Dzingela. W połowie XVIII stulecia Chełchy składały się z 30 domów. Według danych z lat 1740–1742 miejscowość posiadała własną szkołę. Aktualnie wieś jest siedzibą sołectwa i należy do najpopularniejszych miejscowości Gminy Ełk. Stało się tak przede wszystkim z powodu faktu, że 19 października 2010 roku patronem Szkoły Podstawowej w Chełchach został prof. Lech Aleksander Kaczyński i była to pierwsza placówka oświatowa w Polsce nosząca imię zmarłego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, który zginął w katastrofie polskiego Tu-154 w Smoleńsku. To właśnie Chełchy odwiedził w 2019 r. urzędujący Prezydent RP Andrzej Duda (na zdjęciu) i nie była jego jedyna wizyta w tej miejscowości.

Obchody 590-lecia Chełch zostały zaplanowane na sobotę, 24 lipca 2021 roku. Uroczyste świętowanie rozpocznie o godz. 11.00 Msza św. w kościele pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego. O godz. 12.30 zacznie się turniej piłki nożnej o puchar sołtysa Chełch Stefana Kozikowskiego, a następnie zabawa plenerowa, podczas której wystąpią zespoły: Stradunianki, Zielona Dąbrowa, Szwagierband oraz gwiazda wieczoru – Mister Night.

– Zapraszam do wspólnego świętowania nie tylko mieszkańców Chełch, ale całej Gminy Ełk i przebywających u nas gości – mówi Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk. – Zapewniamy szereg występów muzycznych, a także innych atrakcji dla uczestników, starszych i młodszych.

Wśród atrakcji m.in. gra terenowa (poszukiwanie kamienia) i miasteczko zabaw dla dzieci. Wszystkie atrakcje dla dzieci będą bezpłatne!

image_pdfimage_print

NSLiM2021 Załatw przez podatki.gov.pl Wsparcie rodzin 50plus Andrzej Duda w Chełchach Lider Rozwoju Regionalnego 2019 Tomasz Osewski członkiem zarządu Związku Gmin Wiejskich RP Certyfikat dla Gminy Ełk Ełcki Bocian 2019 zgłoś awarię