Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”

Chata Mazurska w Rękusach jest już gotowa i czeka na zwiedzających

9 marca 2017, godz. 10:32

W jednej z sal w Szkole Podstawowych w Rękusach powstała izba historyczna. Przedsięwzięto to udało się dzięki zaangażowaniu i współpracy lokalnej społeczności.

– Sala 306, w której na co dzień uczniowie najczęściej uczą się języka polskiego, została  zamieniona w izbę chaty mazurskiej – opowiada Bogusława Kraśko, nauczycielka języka polskiego. – Zgromadziliśmy eksponaty, które przybliżają nam życie, zwyczaje i kulturę Mazurów. Pomogli nam w tym nasi uczniowie, nauczyciele, ale także mieszkańcy.

Zadanie uczniów tym razem nie polegało na zwiedzeniu muzeum, ale na stworzeniu własnego. Musieli zaplanować, jak będzie wyglądało pomieszczenie, zdobyć potrzebne przedmioty, posegregować, opisać i ułożyć. Odkrywanie przeszłości stało się także inspiracją do własnej twórczości – młodzież wykonała wersję mazurskiego pieca kaflowego oraz skrzyni na posag.

– Cieszę się, że inicjatywa spotkała się z tak dużym zainteresowaniem dzieci, rodziców oraz gości odwiedzających naszą szkołę – mówi Agnieszka Jaszkowska, dyrektor placówki. – Niektóre zgromadzone przez nas przedmioty stanowią dużą wartość historyczną. Każdego dnia salę odwiedzają goście, którzy z zainteresowaniem oglądają eksponaty. Czasem odnajdują coś, co pamiętają sprzed lat.

Wśród zgromadzonych eksponatów znalazły się m.in. kałamarz, liczydła, międlica, lampy naftowe, narzędzia do prac ciesielskich, przyrządy do czesania lnu oraz zabytkowy kołowrotek do przędzy.

Efekty pracy uczniów będzie można oglądać w szkole do 21 marca, w tym to dniu zaplanowano także Dzień Otwarty Szkoły.

image_pdfimage_print

50plus Klub Senior+ Andrzej Duda w Chełchach Lider Rozwoju Regionalnego 2019 Tomasz Osewski członkiem zarządu Związku Gmin Wiejskich RP Ełcki Bocian 2019 Zbadaj swój kręgosłup! Certyfikat dla Gminy Ełk 3maja zgłoś awarię