Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”

Wójt Osewski zaapelował o wspólne działania na rzecz oświaty

8 maja 2019, godz. 9:40

O edukacji w Gminie Ełk i całym kraju rozmawiano w Urzędzie Gminy Ełk. To tutaj spotkali się nauczyciele i dyrektorzy gminnych szkół, Wójt Gminy Ełk Tomasz Osewski, radni, członkowie komisji oświaty Rady Gminy Ełk, a także parlamentarzyści z różnych opcji politycznych.

– Bardzo źle się dzieje, że od lat edukacja jest areną sporu politycznego – uważa Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk. – Nie władza, nie racja tej czy innej partii powinna być ważna. Najważniejsze powinny być dzieci, przyszłość naszego narodu. Apeluję do wszystkich opcji politycznych o rozmowy i wspólne działanie na rzecz polskiej oświaty.

Z zaproszenia do rozmów o sytuacji w oświacie skorzystali posłowie na Sejm RP: Urszula Pasławska (Polskie Stronnictwo Ludowe), Anna Wasilewska (Platforma Obywatelska), Jerzy Małecki (Prawo i Sprawiedliwość) oraz Andrzej Maciejewski (Kukiz’15).

W poszczególnych wypowiedziach posłów nie zabrakło odniesień do głośnego w ostatnim czasie strajku nauczycieli. Przypomnijmy, że w Gminie Ełk do strajku przyłączyły się cztery osoby. Pozostali nauczyciele – na prośbę Wójta Tomasz Osewskiego – pracowali zgodnie z planem. Uczestnicy spotkania zgodnie podkreślali, że płace nauczycielskie powinny być wyższe.

– Znam wasze problemy doskonale, bo kilkanaście lat przerabiałem je na sobie, też byłem nauczycielem i czułem się jak wy, jak bohater „Dnia świra”, zwłaszcza przy wypłacie – powiedział Andrzej Maciejewski (Kukiz’15).
– Jestem wdzięczna nauczycielom za postawę w ostatnich dniach, bo dzięki temu wiemy, jaki chaos jest w systemie edukacji – powiedziała Urszula Pasławska (PSL).
– Jeżeli nie będzie dobrej współpracy między rodzicami a nauczycielami, między domem a szkołą, to młodego pokolenia dobrze nie wychowamy – stwierdziła Anna Wasilewska (PO).

Podczas spotkania pojawił się także temat likwidacji gimnazjów. Poseł Jerzy Małecki przypomniał, że Prawo i Sprawiedliwość w swoim programie wyborczym miała taki postulat i większość Polaków za tym zagłosowała. Posłanka Anna Wasilewska stwierdziła, że nawet po zmianie władzy nie będzie już możliwości przywrócenia poprzedniego systemu szkolnego.

Wprowadzając zmiany w systemie edukacji poszczególne rządy dokładają samorządom zadania w dziedzinie oświaty, ale nie idą za tym środki finansowe. W ten sposób, nawet jeśli uczniów z racji niżu demograficznego ubyło w szkołach, to wydatki się nie zmniejszyły.

Usprawnianie procesu edukacji powinno się zacząć od wypracowania właściwych podstaw programowych na poszczególnych szczeblach nauki. O tym, że obecne podstawy nie są dostosowane do potrzeb uczniów mówili nauczyciele.

– O oświacie i rozwoju edukacyjnym dzieci i młodzieży trzeba rozmawiać, ale nie wolno przy tym zapominać o tych, którzy dbają o wychowanie kolejnych pokoleń, o gronie nauczycielskim – stwierdził Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk. – Bardzo się cieszę, że odbyło się takie spotkanie nauczycieli z parlamentarzystami. Niech ten głos z Gminy Ełk zaniosą do Sejmu. Niech chociaż w dziedzinie edukacji skończą z walką polityczną.

image_pdfimage_print

Woszczele – dożynki 2019 Andrzej Duda w Chełchach Tomasz Osewski członkiem zarządu Związku Gmin Wiejskich RP Ełcki Bocian 2019 Zbadaj swój kręgosłup! Certyfikat dla Gminy Ełk 3maja zgłoś awarię Podpisanie porozumienia o wzajemnej współpracy między gruzińską Gminą Gori a Gminą Ełk – Dożynki Straduny 2016 Reprezentacja Gminy Ełk w Senacie RP