Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”

W wieku 93 lat zmarł Pan Wacław Kułakowski, mistrz gry na cymbałach wileńskich

28 grudnia 2016, godz. 18:42 (Aktualizacja: 28 grudnia 2016, godz. 18:44)

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Wacława Kułakowskiego, polskiego muzyka ludowego, twórcy szkółki cymbalistów wileńskich, od lat związanego z Centrum Kultury Gminy Ełk z siedzibą w Stradunach oraz z filią CKGE w Nowej Wsi Ełckiej. Pan Wacław zmarł we wtorek, 27 grudnia, w wieku 93 lat. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną  się o godz. 12 w piątek, 30 grudnia 2016 roku, w Parafii pw. Chrystusa Sługi w Ełku (Osiedle Konieczki).

Wacław Kułakowski urodził się w 1923 roku we wsi Czernice w powiecie wileńsko-trockim. Gry na cymbałach zaczął się uczyć już jako dziecko, a w wieku kilkunastu lat występował na scenie, będąc w składzie kapeli ludowej. W czasie drugiej wojny światowej był członkiem Armii Krajowej, a następnie wstąpił do Wojska Polskiego. Po wojnie, jako wojskowy, został przesiedlony do Stradun. Z tą miejscowością oraz jej mieszkańcami związał kilkadziesiąt lat swojego życia.

– To dla mnie, jak i mieszkańców Gminy Ełk, bardzo smutny czas – mówi Krzysztof Łapiński, dyrektor Centrum Kultury Gminy Ełk z siedzibą w Stradunach. – Pan Wacław był dla mnie, jak i wielu swoich uczniów,  niezwykle ważną osobą. Był dla nas prawdziwym Mistrzem, a my jego uczniami. Był bardzo otwartym, życzliwym człowiekiem, a  młodzież garnęła się do niego. To właśnie u nas prowadził szkółkę cymbalistów wileńskich i przez lata wykształcił ok. 30 następców. Pan Wacław nie tylko uczył gdy na cymbałach, ale także własnoręcznie je wykonywał i przekazywał swoim uczniom. Założył kilka kapel i zespołów ludowych. Razem ze swoimi uczniami, a także jako solista, występował na licznych konkursach i festiwalach ludowych, z których wracał najczęściej z nagrodami.

Pan Wacław był założycielem kapel: „Wacki”, „Kresowiacy”, „Kułakowianki”, „Wilniuki” oraz „Niezapominajki”. Jego nagrania znajdują się w archiwach Polskiego Radia i Instytutu Sztuki PAN. W trakcie kilkunastu lat działalności artystycznej został wielokrotnym  laureatem przeglądów, konkursów i festiwalu ludowych, m.in. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Dziecięcej „Dziecko w Folklorze” w Baranowie. W 2001 roku został  laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga, przyznawanej w Polsce za szczególne zasługi i działania na rzecz kultury ludowej. W 2012 roku z rąk marszałka województwa warmińsko-mazurskiego odebrał laur „Najlepszy z najlepszych”. Był także gościem  specjalnym na premierze filmu „Pan Tadeusz”, podczas której wcielił się w rolę Jankiela i grał na cymbałach.

– Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Pana Wacława Kułakowskiego, prawdziwego Mistrza gry na cymbałach, oddanego nauczyciela, przyjaciela naszej młodzieży i wspaniałego człowieka – mówi Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk. – Dzięki Panu Wacławowi, który wykształcił kilkudziesięciu muzyków z naszej gminy, tradycja gry na cymbałach wileńskich jest nadal żywa i przetrwa dla przyszłych pokoleń. Śmierć Pana Wacława to ogromna strata dla kultury ludowej, zarówno naszego regionu, Polski, jak i Wileńszczyzny.  Łącząc się w bólu i smutku z najbliższymi Pana Wacława, składam rodzinie i przyjaciołom wyrazy najszczerszego współczucia.

waclaw-kulakowski-143407

wac-2

szkolka_cymb_001

image_pdfimage_print

Andrzej Duda w Chełchach Tomasz Osewski członkiem zarządu Związku Gmin Wiejskich RP Ja w internecie 2019 Certyfikat dla Gminy Ełk 3maja zgłoś awarię Podpisanie porozumienia o wzajemnej współpracy między gruzińską Gminą Gori a Gminą Ełk – Dożynki Straduny 2016 Reprezentacja Gminy Ełk w Senacie RP Rodzina 500+ Wspólna konferencja Pani Senator Magorzaty Kopiczko i Pana Wójta Gminy Ełk Tomasza Osewskiego – 03.03.2016