Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”

Piotr Elsner odebrał nagrody w Pałacu Prezydenckim

22 kwietnia 2016, godz. 12:53 (Aktualizacja: 22 kwietnia 2016, godz. 13:02)

Piotr Elsner, uczeń Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Nowej Wsi Ełckiej, zajął trzecie miejsce w konkursie „Mój Szkolny Kolega z Misji”. Wczoraj, wspólnie z innymi laureatami z całej Polski,  wziął udział w uroczystości zorganizowanej w Pałacu Prezydenckim, podczas której odebrał dyplom i nagrody z rąk Szefa Gabinetu Prezydenta RP, Sekretarza Stanu Adama Kwiatkowskiego. W uroczystości,  oprócz laureatów, udział wzięli: Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, bp Jerzy Mazur Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji oraz Pani Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej.

Konkurs „Mój Szkolny Kolega z Misji” zorganizowany został już po raz 15. przez Dzieło Pomocy „Ad Gentes” z Warszawy. To organizacja kościelna mająca  na celu organizowanie i udzielanie pomocy polskim misjonarzom w przygotowaniu do wyjazdu na misje i w pracy ewangelizacyjnej. Konkurs skierowany był do trzech grup wiekowych: klas I-III oraz klas IV-VI szkoły podstawowej i gimnazjum. Odbywał się w czterech kategoriach: literackiej, plastycznej, muzycznej i charytatywnej. Dochód z tej ostatniej – charytatywnej – zostanie przekazana Siostrom Benedyktynkom z Ekwadoru, które prowadzą tam żłobek.

W 15. edycji konkursu wzięło udział 400 szkół, w tym także podstawówka z Nowej Wsi Ełckiej, w której uczniem klasy szóstej jest Piotr Elsner. Jego wiersz, wśród setek innych nadesłanych z całej Polski, zajął trzecie miejsce. Co ciekawe, nagrodzony wiersz  to pierwszy i, jak dotąd  jedyny, który napisał Piotrek.

– Moją największą pasją jest sport, a przede wszystkim piłka nożna – mówi Piotr Elsner. – Język polski lubię, ale nigdy nic, poza oczywiście zadanymi wypracowaniami, nie pisałem. Wiersz  postanowiłem jednak napisać, bo zachęciła mnie do tego nasza katechetka Bożena Okrągła i pani Magda Niedźwiecka, która koordynuje w szkole ten konkurs. Pani katechetka na lekcjach religii opowiadała nam o misjach, pokazywała zdjęcia. Zainteresowałem się tym i zacząłem w domu czytać coś więcej na ten temat. A sam wiersz napisałem w ciągu dwóch godzin. Na zwykłej kartce. Potem dałem pani Magdzie.

O wynikach konkursu, choć miała to być tajemnica do dnia wyjazdu do Warszawy,  Piotrek dowiedział się tydzień temu.

– Na początku nie wiedziałem, o co chodzi.  Wiersz na konkurs szkoła wysłała w październiku zeszłego roku i zupełnie o tym zapomniałem  – wyjaśnia z rozbrajającą szczerością  uczeń. – Gdy już dotarła do mnie ta wiadomość, byłem bardzo zadowolony.

W uroczystości w Pałacu Prezydenckim chłopcu towarzyszyła jego mama Marta Elsner, nauczycielka SP w Nowej Wsi Ełckiej Magdalena Niedźwiecka i Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk. Wczoraj Piotr Elsner i Jacek Szumski, dyrektor SP w Nowej Wsi Ełckiej, zostali zaproszeni do Urzędu Gminy Ełk. Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk, jeszcze raz spotkał się z chłopcem  i wręczył mu kolejną nagrodę – laptop.

– Bardzo się cieszę, że w naszej gminie są tacy ludzie jak Piotrek  – mówi Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk. – W jego wierszu widoczna jest nie tylko siła moralna, ale i wrażliwość na potrzeby innych. To wyjątkowe w naszych czasach, gdy młody chłopiec patrzy na świat nie tylko przez pryzmat siebie, ale i Pana Boga.

Piotrek, co ciekawe, to nie jedyny laureat konkursu z powiatu ełckiego. Sześć lat temu pierwsze miejsce w kategorii muzycznej zajęła Kinga Szumska, córka obecnego dyrektora SP w Nowej Wsi Ełckiej Jacka Szumskiego.

– Idea działalności Dzieła Pomocy „Ad Gentes” jest mi bardzo bliska – wyjaśnia Jacek Szumski. – To ważne, by polskie dzieci i młodzież znały rzeczywistość misyjną i poznawały warunki życia swoich rówieśników w wielu krajach. Dzięki temu uczą się wrażliwości na innych i uczą się także cenić warunki, w których sami żyją. Z tego też względu sześć lat temu wspólnie z córką wzięliśmy udział w konkursie. Napisałem słowa i muzykę do piosenki, którą Kinga zaśpiewała. Gdy we wrześniu 2015 roku zostałem dyrektorem szkoły w Nowej wsi Ełckiej, usilnie zachęcałem nauczycieli i uczniów do wzięcia udziału w tym konkursie. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli i naszych uczniów, także i Piotrka, wysłaliśmy nasze prace w trzech kategoriach. Bardzo się cieszę, że Piotrka wiersz został doceniony.

 

A oto nagrodzony wiersz Piotra Elsner Misjonarz

 

W TRUDNEJ PRACY MISJONARZA

CZĘSTO CUD SIĘ JAKIŚ ZDARZA.

W ŚRODKU DŻUNGLI STAJE SZKOŁA,

DZIECI CHODZĄ DO KOŚCIOŁA

 

W KRAJACH ZA DALEKIM MORZEM

WSZYSCY CHWALĄ IMIĘ BOŻE.

CHOĆ TO NAWET WAM SIĘ NIE ŚNI

– RELIGIJNE NUCĄ PIEŚNI.

 

WIARA, POMOC I NAUKA

PRACA W MISJI TO JEST SZTUKA!

DZIĘKI TEMU W CAŁYM ŚWIECIE,

LEPSZE ŻYCIE WIEDZIE DZIECIĘ!

 

IMG_2636

IMG_2673

IMG_2679

IMG_2678

IMG_2629

IMG_2707

IMG_2696

image_pdfimage_print

50plus Klub Senior+ Andrzej Duda w Chełchach Lider Rozwoju Regionalnego 2019 Tomasz Osewski członkiem zarządu Związku Gmin Wiejskich RP Ełcki Bocian 2019 Zbadaj swój kręgosłup! Certyfikat dla Gminy Ełk 3maja Podatki gov pl