Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”

Pierwszy krok w ramach współpracy pomiędzy gruzińską Gminą Gori a Gminą Ełk

6 czerwca 2016, godz. 14:47 (Aktualizacja: 6 czerwca 2016, godz. 15:10)

Pod koniec maja Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk podpisał z Davidem Oniashvili, Burmistrzem Gminy Gori, list intencyjny, który otwiera drzwi do wzajemnej współpracy pomiędzy samorządami. Spotkanie odbyło się w gruzińskim mieście Gori.

– Podczas dwudniowej wizyty w Gruzji ustaliliśmy zasady i zakres współpracy, którą chcielibyśmy nawiązać – mówi Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk. – Przyczyni się ona do zacieśnienia więzi pomiędzy narodem Gruzińskim a Polskim, poznania narodowych i kulturowych wartości obydwu  krajów, wsparcia w zakresie praw człowieka, programów społecznych i opieli zdrowotnej. Chcemy współpracować także w dziedzinach: rolnictwo, ochrona środowiska, sport, turystyka i edukacja.

Wyjazd zorganizowało Centrum Rozwoju Regionów Europa Wschód Polska-Gruzja, które powstało na początku 2016 roku z inicjatywy Tomasza Makowskiego. To właśnie dzięki działalności centrum i pracy Tomasza Makowskiego, możliwa jest współpraca między samorządami.

– Wielokrotnie odwiedziłem Gruzję w czasie, gdy byłem parlamentarzystą – mówi Tomasz Makowski. – Jeździłem tam z misją obserwacyjną nadzorowaną przez Komisję Europejską. Naszym zadaniem było obserwowanie wyborów parlamentarnych, samorządowych  i prezydenckich. Właśnie podczas tych wizyt bliżej poznałem Gruzję i jej mieszkańców. Ich obecna sytuacja polityczno-gospodarcza bardzo przypomina Polskę z końca lat 90-tych. Tak jak my wówczas, tak dzisiaj Gruzja czyni starania by stać się członkiem UE. I tak jak Polska 15 lat temu, Gruzja obecnie potrzebuje pomocy innych krajów. Dlatego my, jako centrum,  nawiązaliśmy współpracę z Gruzją i jej samorządowcami, by podzielić się z nimi swoim doświadczeniem i wiedzą zdobytą w ostatnich latach. Bardzo się cieszę, że Gmina Ełk chce wspólnie z nami współpracować z gruzińską Gminą Gori.

– Choć naszą gminę i Gminę Gori dzieli odległość, mamy wiele cech wspólnych – wyjaśnia wójt Tomasz Osewski. – Pierwsze to położenie. Gmina Gori, tak jak nasza, otacza pierścieniem miasto Gori. Po drugie, jej mieszkańcy, tak jak nasi, zajmują się głównie rolnictwem. Po trzecie, nasze gminy mają piękne położenie. U nas niewątpliwą zaletą są liczne lasy i jeziora, u nich z kolei piękne góry i roślinność. To zbliża nas do siebie.

Jak podkreśla Tomasz Osewski, są jednak także i różnice, ale w ich niwelowaniu ma pomóc właśnie wzajemna współpraca.

– Gmina Gori ma ogromny potencjał turystyczny i agroturystyczny – mówi Tomasz Osewski. – Jednak takich miejsc przygotowanych z myślą o turystach w Gminie Gori jest jak na lekarstwo. W naszej gminie bardzo sprawnie, i to od lat, działają gospodarstwa agroturystyczne, pensjonaty. Poza tym Gmina Gori ma na swoim terenie liczne winnice, z których pochodzą wyśmienite wina. Praktycznie każdy mieszkaniec ma swoją winnicę. W naszej gminie są rolnicy, którzy mają duże gospodarstwa, są producentami mleka, hodowcami bydła. Mają doświadczenie w pozyskiwaniu i wykorzystywaniu środków unijnych. W tych dwóch obszarach Gmina Ełk może pomóc mieszkańcom Gruzji.

Wzajemna współpraca ma przynieść korzyści także Gminie Ełk i jej mieszkańcom. Warto wspomnieć chociażby o jednej z nich.

– Choć w latach 90-tych Polska było mocno z tyłu za zachodem pod względem gospodarczym, to jednak mentalność była inna niż obecnie – dodaje Tomasz Makowski. – Byliśmy, jako społeczeństwo, bardziej otwarci, zżyci ze sobą. Niestety, z biegiem lat i z nawałem zajęć i obowiązków, te więzi międzyludzkie rozluźniły się. Aby przywrócić dawną gościnność, jedność sąsiedzką, pomóc mogą nam Gruzini. Są oni niezwykle gościnni, otwarci na drugiego człowieka.

Na czym planowana współpraca ma konkretnie polegać?

– Chcemy zorganizować szereg wyjazdów studyjnych: młodzieży, nauczycieli, sportowców, rolników i przedsiębiorców – wylicza Tomasz Osewski. – Oczywiście współpracować chcemy także na poziomie samorządów. Polska od 12 lat jest członkiem Unii Europejskiej i przez te lata nabraliśmy potrzebnego doświadczenia, którym chcemy wesprzeć naszych przyjaciół z Gruzji.

Deklaracja partnerów samorządowych jest dokumentem przejściowym do chwili zawarcia porozumienia o wzajemnej współpracy między Gminą Gori a Gminą Ełk, które będzie szczegółowo regulowało prawa, obowiązki i obszary współpracy. Umowa o współpracy ma zostać uroczyście podpisana we wrześniu tego roku, podczas Dożynek Gminy Ełk.

IMG_2770

IMG_2803

IMG_2830

IMG_2874

IMG_2787

List_intencyjny-PL

List_intencyjny-GR

image_pdfimage_print

Andrzej Duda w Chełchach e-PIT Ja w internecie 2019 Certyfikat dla Gminy Ełk zgłoś awarię Podpisanie porozumienia o wzajemnej współpracy między gruzińską Gminą Gori a Gminą Ełk – Dożynki Straduny 2016 Reprezentacja Gminy Ełk w Senacie RP Rodzina 500+ Wspólna konferencja Pani Senator Magorzaty Kopiczko i Pana Wójta Gminy Ełk Tomasza Osewskiego – 03.03.2016 ceidg