Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”
Fotografie wykonali uczestnicy konkursu - „Gmina Ełk w obiektywie”

Od stycznia rusza projekt „TIK – TAK – nowoczesna, bezpieczna szkoła dla uczniów” – Gmina Ełk pozyskała prawie 3 mln zł z funduszy unijnych

15 grudnia 2016, godz. 14:30 (Aktualizacja: 15 grudnia 2016, godz. 14:35)

Wczoraj, 14 grudnia 2016 roku, zostały opublikowane oficjalne wyniki naboru wniosków w Regionalnym Programie Operacyjnym Warmia Mazury na lata 2014-2020. Na liście samorządów, które otrzymają fundusze unijne, znalazła się Gmina Ełk.

– Jestem bardzo szczęśliwy i niezmiernie dumny – mówi Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk. – Nasz wniosek, spośród 77, które znalazły się na liście i otrzymają dofinansowanie unijne, jest na piątym miejscu, a pod względem ilości uzyskanych punktów na trzecim miejscu, ex aequo z dwoma innymi samorządami. To dla naszej gminy ogromny sukces. Pracowaliśmy na to od kilku miesięcy.

W ramach projektu „TIK – TAK – nowoczesna, bezpieczna szkoła dla uczniów” Gmina Ełk otrzyma 2 mln 752 tys. zł. Wartość projektu wynosi 2 mln 980 tys., wkład własny gminy wynosi 228 tys. zł. Co ciekawe, gmina w praktyce nie będzie musiała dołożyć do realizacji projektu ani złotówki, ponieważ szkolenia dla nauczycieli, będące jednym z elementów projektu, będą prowadzone w gminnych szkołach. Jest to policzone jako wkład własny.

Projekt dotyczy, bez wyjątku, wszystkich gminnych szkół, w tym sześciu szkół podstawowych i trzech gimnazjów. Projekt będzie realizowany przez półtora roku. Rusza już w styczniu 2017 roku. Głównym celem projektu jest podniesienie umiejętności uczniów, dotyczących przede wszystkim przedmiotów ścisłych, zapewnienie im odpowiedniego sprzętu do nauki, do przeprowadzania eksperymentów.

W trakcie półtora roku realizacji projektu, do wszystkich szkół zostanie zakupione wyposażenie, w tym sprzęt najnowszej generacji do pracowni: matematycznych, przyrodniczych, chemicznych, geograficznych oraz informatycznych. Do tej pory np. na lekcjach chemii, uczniowie zdobywali w większości suchą wiedzę, jedynie w teorii. Teraz będą mogli sami przeprowadzać doświadczenia i sami eksperymentować. Pracownie chemiczne otrzymają m.in.: lejki laboratoryjne, mikroskopy, substancje chemiczne. Do pracowni matematycznej zakupione zostaną m.in.: magnetyczna oś liczbową, plansze interaktywne, wagi, bryły, kalkulatory. Do pracowni przyrodniczych szkoły otrzymają m.in.: 2 teleskopy, 21 mikroskopów, kompasy, specjalistyczne urządzenia do pomiaru ciśnienia, temperatury, a także gęstości itp. Na wyposażeniu pracowni przyrodniczych będzie także m.in.: 57 zestawów preparatów mikroskopowych służących na przykład do zbadania „Co żyje w kropli wody”, szkielety ruchome człowieka, fantomy do nauki udzielania pierwszej pomocy. Do szkół w gminie trafi także 141 laptopów, 6 kamer cyfrowych, 6 drukarek 3D, 6 tablic interaktywnych, 6 wideoprojektorów. Na samo wyposażenie pracowni Gmina Ełk przeznaczy 1 mln 100 tys. zł.

– Do tej pory nauczyciele i uczniowie w naszej gminie nie mieli takiego sprzętu – dodaje wójt. – Teraz, i z tego właśnie względu jestem bardzo dumny, to się zmieni. Dzięki temu poziom nauczania będzie zdecydowanie wyższy, a nasze podstawówki i gimnazja będą konkurencyjne.

W pierwszym etapie realizacji projektu, zostaną przeszkoleni nauczyciele. Dowiedzą się, jak korzystać z tego sprzętu, uatrakcyjnić z jego pomocą lekcje. Jak pracować z uczniem, by on sam chciał zdobyć wiedzę, umiał ją zastosować w praktyce, a to wszystko sprawiało mu przyjemność.

– Chcemy, by nasi uczniowie szli do szkoły chętnie, a nauczyciele mieli przyjemność nauczania – zaznacza Tomasz Osewski. –  Nasze dzieci zasługują na to, by szkoły były dostosowane do ich potrzeb i by były to szkoły dwudziestego pierwszego wieku. Dodatkowo, dla chętnych dzieci, po lekcjach będą przeprowadzane różnego rodzaju kółka zainteresowań, na których dzieci będą miały zapewnione wyżywienie. Oprócz tego zapewnimy uczniom po skończonych zajęciach transport ze szkoły do domu. Poza tym przyznane zostaną stypendia dla 66 najzdolniejszych uczniów, w kwocie tysiąca zł na jedną osobę.

W ramach projektu zaplanowano także trzy wyjazdy edukacyjne dla 655 uczniów. Pojadą oni do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Akwarium Gdyńskiego i Centrum Chemii w Małej Skali w Toruniu. Gmina zapewni również w trakcie wyjazdów opiekę, wyżywienie, transport i ubezpieczenie. W projekcie nie zapomniano także o rodzicach. W każdej ze szkół zostaną przeprowadzone warsztaty z psychologami i pedagogami. Rodzice dowiedzą się, jak zachęcić dziecko do nauki, jak pracować z mniej zdolnymi uczniami. Jak rozwiązywać problemy szkolne.

– W obecnych czasach, w których rodzice są zapracowani, przeciążeni obowiązkami rodzinnymi, mają problemy finansowe, dobra współpraca ze szkołą, jest bardzo istotna – mówi wójt Tomasz Osewski. – Chcemy pomóc im w relacjach szkoła-dom. Żeby ułatwić im udział w warsztatach, zapewnimy rodzicom bezpłatny dojazd i w razie potrzeby opiekę dla dzieci, na czas trwania spotkania. W ramach projektu każda ze szkół otrzyma około 331 tys. zł. Co ważne, na etapie powstawania projektu rozmawialiśmy z dyrekcją i nauczycielami. Oni sami powiedzieli, co jest im potrzebne, jakiego sprzętu potrzebują. Co istotne, za każde dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, nauczyciele otrzymają wynagrodzenie.

 

image_pdfimage_print

Wypieki 2019 Wybieram wybory zgłoś awarię Zaproszenie na Dożynki 2018 ceidg Podpisanie porozumienia o wzajemnej współpracy między gruzińską Gminą Gori a Gminą Ełk – Dożynki Straduny 2016 Reprezentacja Gminy Ełk w Senacie RP Pierwszy krok w ramach współpracy pomiędzy gruzińską Gminą Gori a Gminą Ełk Rodzina 500+ Wspólna konferencja Pani Senator Magorzaty Kopiczko i Pana Wójta Gminy Ełk Tomasza Osewskiego – 03.03.2016