Nauczycielki z Rękus z wizytą we włoskim Canzo

23 listopada 2016, godz. 8:38

W związku z realizacją projektu Erasmus + A child is a world, którego beneficjentem jest  Szkoła Podstawowa im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach, delegacja nauczycieli uczestniczyła w pierwszym międzynarodowym spotkaniu, które odbyło się w Canzo we Włoszech. Każdą szkołę realizującą projekt reprezentowała czteroosobowa delegacja. Spotkały się zespoły z Polski, Turcji, Rumunii, Bułgarii, Niemiec, Łotwy  oraz Włoch. Pierwsze spotkanie grup projektowych, zgodnie z przypuszczeniami, okazało się bardzo owocne. Było okazją do prezentacji poszczególnych placówek oraz wymiany informacji na temat systemu oświaty w każdym z krajów partnerskich. Natomiast warsztaty dla koordynatorów z poszczególnych szkół, pozwoliły ustalić formy zadań, które zostaną zrealizowane oraz szczegóły realizowanych przedsięwzięć.

– Spotkania, seminaria i warsztaty pozwoliły nam poznać pracę szkół we Włoszech – mówi Agnieszka Jaszkowska, dyrektor szkoły w Rękusach. – Były również okazją do wymiany doświadczeń, obserwacji zajęć, indywidualnych rozmów z uczniami i nauczycielami. Był to również doskonały sposób na podniesienie kompetencji językowych, ponieważ to angielski jest językiem projektu. Za jedną z najciekawszych prelekcji należy uznać tę, która dotyczyła pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. We włoskim systemie można odnaleźć mnóstwo podobieństw do tego, który obowiązuje w naszych szkołach. Praca z uczniem jest mocno zindywidualizowana.

–  Podczas wizyty miałyśmy okazję zaprezentować nie tylko naszą szkołę, ale również piękny region, w którym żyjemy – mówi Elżbieta Napiórkowska, szkolny koordynator projektu. – Delegacje wymieniły się przywiezionymi katalogami promującymi ich ­­”małą ojczyznę”, broszurkami i drobnymi upominkami. Nasza szkoła podarowała m.in. piękne plakaty, przygotowane przez uczniów pod okiem wychowawców. Następnie rozpoczęto pracę nad projektem.

Podczas wspólnych działań m.in. wybrano logo projektu. Spośród 26 propozycji, w tym 6 z naszej szkoły, wybrano zwycięską pracę. Okazało się, że przygotowały ją dzieci z Niemiec. Poza tym dokonano ewaluacji dotychczasowych działań i przygotowano szczegółowy plan pracy na najbliższy rok. Ustalono zasady przyjazdu oraz kryteria wyboru uczniów na najbliższe spotkanie, które odbędzie się w Rumunii.

– Uściślono m.in. wiek uczniów (9-13 lat) oraz sposób zakwaterowania uczniów podczas pobytu w Rumunii – dodaje Napiórkowska.- Wstępnie omówiono rodzaje działań, którymi objęci zostaną uczniowie.

Nad właściwym przebiegiem prac czuwał główny koordynator projektu – pan Nusret Camci z Turcji, który przekazał szkołom wypracowane przez siebie narzędzia do pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, wśród nich znalazły się również ankiety.

– Cieszę się bardzo, że mogliśmy uczestniczyć w tym ważnym spotkaniu, realizować i współtworzyć projekt A child is a world – Dziecko jest całym światem – mówi Elżbieta Napiórkowska, szkolny koordynator projektu.

15078563_10209592439359724_7210167094939840744_n

chlopaki-247

dsc_0346

img_2168

img_2186

img_2188

img_2201

img_20161107_184747

image_pdfimage_print

Zaproszenie na Dożynki 2018 Oświetlenie uliczne zgłoś awarię ceidg Podpisanie porozumienia o wzajemnej współpracy między gruzińską Gminą Gori a Gminą Ełk – Dożynki Straduny 2016 Reprezentacja Gminy Ełk w Senacie RP Pierwszy krok w ramach współpracy pomiędzy gruzińską Gminą Gori a Gminą Ełk Rodzina 500+ Wspólna konferencja Pani Senator Magorzaty Kopiczko i Pana Wójta Gminy Ełk Tomasza Osewskiego – 03.03.2016 Baner-prawy