MROZY WIELKIE
10 stycznia 2019 r. naszą szkołę odwiedziła grupa teatralna „Magik” z Białegostoku. Okazją ku temu było przedstawienie pt. „Kodeks młodego Polaka” przygotowane przez młodych artystów. Spektakl, w przystępnej i zrozumiałej dzieciom formie, przybliżał ważne wydarzenia i postaci związane z historią Polski. Widzowie dowiedzieli się, kim był i, w jaki sposób zapisał się na kartach historii naszej Ojczyzny, Marszałek Józef Piłsudski. Aktorki występujące w przedstawieniu przypomniały uczniom o potrzebie okazywania szacunku polskim bohaterom, ale też swoim przodkom. Zachęciły dzieci do poznawania historii własnej rodziny, szkoły, kraju. Niektórym szczęśliwcom, spośród oglądających spektakl, udało się wziąć w nim udział. Za poprawne wskazanie położenia największych miast na mapie Polski zostali nagrodzeni biało-czerwonymi chorągiewkami. W grupie wyróżnionych znaleźli się Szymon Lis z Oddziału Przedszkolnego, Bartosz Lis uczeń klasy VI, pierwszoklasistka Wiktoria Sulikowska i jej siostra z klasy trzeciej – Weronika oraz czwartoklasista Wiktor Danowski.

 

STRADUNY
Szkoła Podstawowa w Stradunach po raz piąty weźmie udział w projekcie ogólnopolskim „Ferie z ekonomią II”. Kolejna edycja projektu, realizowana w roku szkolnym 2018/19, jest skierowana do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych z gmin wiejskich i terenów wiejskich gmin miejsko-wiejskich. W projekcie „Ferie z ekonomią” w roku szkolnym 2017/18, którego pomysłodawcą i wykonawcą jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, udział wzięło prawie 1000 uczniów z 65 szkół zlokalizowanych na terenach wiejskich w całej Polsce. Zajęcia w naszej szkole będzie prowadziła pani Anna Nawacka wraz ze studentem ekonomii. Projekt składa się z III etapów. I etap – zajęcia dydaktyczne w szkołach: zajęcia prowadzone w parze: nauczyciel WOSu – student trwają przez 5 dni (30 godz. lekcyjnych) podczas ferii zimowych. Uczestnicy projektu biorą udział w grach i zabawach edukacyjnych, odwiedzają miejscowy bank oraz lokalnego przedsiębiorcę i zdobywają wiedzę z zakresu ekonomii i przedsiębiorczości. II etap – konkurs projektowy. Uczniowie wykazują się zdobytą wiedzą poprzez przygotowanie pracy projektowej polegającej na opracowaniu modelu biznesowego firmy, która może funkcjonować w lokalnej społeczności. Finał konkursu projektowego: Komisja konkursowa wybiera 5 zwycięskich zespołów, które w nagrodę odwiedzą Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka w Warszawie oraz wezmą udział w profesjonalnych warsztatach ekonomicznych. Po raz pierwszy projekt ten będzie realizowany również w Szkole Podstawowej w Mrozach Wielkich.

 

STRADUNY
Uczniowie naszej szkoły – Amelia Baranowska, Maja Wasilewska, Gabriela Wasilewska, Wojciech Kondracki, Jakub Kuszyński, Julka Gabruś, Natalia Murawska, Igor Lachowicz, Wiktoria Sztachelska, pod opieką pani Anny Nawackiej, wrażliwi na krzywdę zwierząt, ochoczo przystąpili do akcji charytatywnej na rzecz schroniska Sonieczkowo w Augustowie. Mogliśmy również liczyć na pomoc rodziców, którzy wsparli naszą akcją. Szczególne podziękowania należą się rodzicom. Pomogli: Agnieszka Wasilewska, Ewa Baranowska, Ewa Wasilewska, Ewa Kuszyńska, Kinga Kondracka,Olga Murawska, Agnieszka Gabruś, Magdalena Lemke, Beata Sztachelska, Anna Lachowicz. Akcja rozpoczęła się na początku października, a zakończyła w grudniu 2018 r. Pani Katarzyna Staniszewska odebrała zebraną karmę, by zawieźć ją zwierzakom. Głównym celem była zbiórka karmy, koców, misek oraz innych rzeczy niezbędnych dla zwierząt, które znalazły się w schronisku. Dzieciaki również podczas dwóch dyskotek sprzedawały słodkości ze sprzedaży których pieniądze przeznaczone zostały na zakup karmy. Zainteresowanie akcją było ogromne, co widoczne było w ilości zebranej karmy.

 

WOSZCZELE
Tradycyjnie, jak co roku, uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach przed przerwą świąteczną wystawiają jasełka. Na tegoroczne jasełka licznie przybyli zaproszeni goście. Swoją obecnością zaszczycił nas Proboszcz Parafii pw. M.B. Częstochowskiej w Grabniku ks. Krzysztof Karski, Skarbnik Gminy Ełk Bożena Wołyniec oraz rodzice, nauczyciele, a także pracownicy administracji i obsługi.
Jasełka w wykonaniu uczniów kl. IV, V, VII oraz VIII przybliżyły widzom tajemnicę Bożego Narodzenia. W trakcie przedstawienia doszło do konfrontacji dobra ze złem. W pojedynku diabłów z aniołami oczywiście zwyciężyło dobro.
Całe przedstawienie przeplatane było kolędami w wykonaniu chóru szkolnego pod batutą Wioletty Łukaszewicz. Na zakończenie jasełek uczeń kl. Vb Jakub Pikora, wielokrotny laureat konkursów recytatorskich, powiedział wiersz Matki Teresy z Kalkuty „Wtedy jest Boże Narodzenie”, by jeszcze bardziej wprowadzić obecnych w klimat świąt. Najlepszą recenzją występu uczniów był gorący aplauz po zakończeniu jasełek i pochwała z ust dyrektor Beaty Kiryckiej, która przy tej okazji złożyła wszystkim świąteczne życzenia. Uczniom i rodzicom życzyła dużo zdrowia i spełnienia wszystkich marzeń. Do tych życzeń dołączył się także proboszcz tutejszej parafii oraz Skarbnik Gminy Ełk.

 

MROZY WIELKIE
„Do stajenki, do stajenki, gdzie leży Maleńki…” słowa świątecznej piosenki otworzyły przepiękną uroczystość, która miała miejsce 21 grudnia 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich. W to przedświąteczne piątkowe przedpołudnie, gościnne mury naszej placówki powitały wspaniałych gości: proboszcza parafii św. Rafała Kalinowskiego w Ełku ks. Tadeusza Jareckiego, Wójta Gminy Ełk Tomasza Osewskiego, sołtysów okolicznych wsi, mieszkańców Mrozów Wielkich, uczniów, rodziców i pracowników szkoły, którzy przybyli, by wspólnie kolędować i zgłębić się w tajemnicę cudu narodzin Zbawiciela.
Świąteczną atmosferę wydarzenia podkreślała przepiękna dekoracja, w której nie zabrakło symbolicznego żłóbka i Maryi z Dzieciątkiem. Magii dodawał delikatny blask lampek. W nastrój budzącej się nadziei i radości wprowadzało motto zawierające przesłanie Jasełek: „Miłość narodziła się wśród nas…”.
Lecz zanim Aniołowie ogłosili tę wspaniałą nowinę, widzowie przenieśli się do otchłani piekielnej, gdzie diabły debatowały nad problemem przyjścia na świat Zbawiciela. I mimo, że bardzo długo namyślały się, jak temu zapobiec, to nie udała im się ta sztuka. Bo oto na scenie pojawił się Mały Książę, który opowiedział zebranym o niezwykłym spotkaniu z wyjątkowym Królem – Królem Miłości, który nad życie pokochał ludzi i zamieszkał wśród nich, hojnie obdarzając miłością.
Niestety, zabiegani, zapracowani ludzie, często nie zauważają jego obecności. W swej gonitwie i pośpiechu nie dostrzegają lub zapominają o tym, co jest najważniejsze w życiu – o miłości. Dlatego Mały Książę poprosił ich, by zatrzymali się na chwilę, zastanowili nad swym życiem, spojrzeli w niebo i odnaleźli Gwiazdę, która zaprowadzi ich do miejsca, gdzie spełni się cud.
W tym momencie Aniołowie ogłosili światu radosną nowinę: w ubogiej szopie na sianie narodził się Bóg nieskończonej Miłości. Dzieci, młodzież i dorośli udali się do symbolicznego żłóbka, by powitać nowonarodzonego Jezusa i złożyć mu dary serca – wyobrażone przez zapalone świece.
W tym podniosłym, uroczystym nastroju nadszedł czas na życzenia. Rymowane, ale pełne mądrości i treści, przekazali gościom mali aktorzy. Wójt Gminy Ełk Tomasz Osewski, który nie szczędził słów pochwały, za oryginalny pomysł, wysiłek i świetną grę, aktorom. Po złożeniu życzeń przekazał dzieciakom słodki upominek.
Autorkami scenariusza, scenografii i reżyserii były panie Anna Zielińska i Emilia Tombacher., które jako nowicjuszki w tym charakterze, otrzymały wiele wsparcia od starszych koleżanek.

 

MROZY WIELKIE
Realizując słowa świętego Jana Pawła II „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” uczniowie Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich wraz z nauczycielami zorganizowali zbiórkę pieniężną na rzecz ośmioletniego Szymka Kalinowskiego z Ełku, który ma wrodzoną, złożoną wadę serca i oczekuje na operację w Niemczech.
14 grudnia 2018 roku, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w „Mikołajkowej Loterii Fantowej Na Rzecz Szymka”. Fantami w loterii były przyniesione z domów zabawki, które dzięki akcji zyskały „drugie życie”. Wybrane przez dzieci losy wywoływały uśmiechy na ich twarzach, przynosiły radość i poczucie zadowolenia z wylosowanej nagrody. Nasi uczniowie, zostali obdarowani ciekawymi zabawkami, grami planszowymi, puzzlami, oryginalną biżuterią oraz kosmetykami.
Trzy dni później, 17 grudnia 2018 roku, uczniowie mieli okazję nabyć „słodkie małe co nieco” podczas zorganizowanych na szkolnym korytarzu „Słodkich przerw”.
Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego pomagali w sprzedaży rozmaitych wyrobów cukierniczych. Na słodkim stole królowały wyśmienite ciasteczka, przepyszne rurki z bitą śmietaną, babeczki, serniki i smaczne ciasta. Zapach domowych wypieków rozchodził się na całą szkołę. Nic więc dziwnego, że zarówno uczniowie jak i nauczyciele tego dnia pozwolili sobie na chwilę zapomnienia, oddając się degustacji smakowitych i pachnących słodkości. Tego dnia również można było nabyć, przygotowane wcześniej przez uczniów z Samorządu Uczniowskiego oraz ich Opiekuna – panią Annę Sulewską, oryginalne stroiki świąteczne. Wszystkim tym działaniom, przyświecał jeden cel – pomoc potrzebującemu Szymkowi.
Cieszy fakt, że udało się zebrać kwotę 1700 złotych, która została przekazana na konto Fundacji Siepomaga. Dyrektor i organizatorzy dziękują wszystkim darczyńcom – uczniom, rodzicom, nauczycielom.

 

MROZY WIELKIE
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich wzięli udział w spotkaniu z pielęgniarką szkolną. Tematem pogadanki była higiena ucznia. Prowadząca, wspomagając się prezentacją multimedialną, wyjaśniła dzieciom pojęcie higiena osobista i poruszyła istotne zagadnienia związane z utrzymaniem czystości oraz zdrowym trybem życia. Przypomniała uczniom o konieczności dbania o schludny wygląd, o codziennej kąpieli, zmianie bielizny, a także myciu zębów, uszu i włosów. Pani pielęgniarka zwróciła uwagę, że warunkiem zdrowia i dobrego samopoczucia jest właściwa dieta, a zwłaszcza spożywanie pożywnych śniadań.

 

MROZY WELKIE
Uczniów Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich odwiedziła stomatolog, doktor Anna Wysocka. Nasi milusińscy dowiedzieli się, jak ważna jest codzienna higiena jamy ustnej, regularne wizyty u stomatologa, właściwe odżywianie oraz prawidłowe dbanie o zęby. Pani doktor opowiedziała uczniom o budowie zębów i przypomniała, jak często i jak długo należy je myć. Nasz miły gość zademonstrował dodatkowe akcesoria do higieny jamy ustnej i pokazał, jak prawidłowo posługiwać się szczoteczką do języka i nicią dentystyczną. Pani doktor omówiła i pokazała, na dużym modelu szczęki, techniki prawidłowego szczotkowania zębów. Dzieci zadawały mnóstwo pytań, na które pani doktor cierpliwie odpowiadała. Obiecała też, że wkrótce spotka się z dziećmi w, tworzonym w Woszczelach, gabinecie stomatologicznym na prawdziwym przeglądzie uzębienia małych pacjentów. Dzięki wizycie pani doktor w naszej szkole uczniowie będą mogli chwalić się pięknym, śnieżnobiałym uśmiechem zdrowych zębów.

 

WOSZCZELE – EŁK
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach wzięli udział w Powiatowym Konkursie Recytatorskim „Rodzina źródłem wartości i tradycji patriotycznych” dla klas I – VIII organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 5 im. Marii Konopnickiej w Ełku we współpracy z Parafią pw. św. Jana Pawła II, który odbył się 10 grudnia 2018 roku.
Rywalizacja recytatorska odbywała się w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-II, klasy III-V, klasy VI-VIII. Było wielu uczestników z różnych szkół. Naszą placówkę reprezentowało pięcioro uczniów w dwóch kategoriach wiekowych: Liliana Kozłowska z klasy III przygotowana przez Ewę Stolarczyk oraz Diana Isaieva z klasy VIII, Kinga Balcer z klasy VII, Aleksandra Kolator z klasy Va i Jakub Pikora z klasy Vb. Nad doborem repertuaru i przygotowaniem ich występów czuwała Katarzyna Pikora. Podziękowania za pomoc i wspieranie swoich dzieci należą się także rodzicom.
Wszystkich uczestników oceniało Jury powołane przez organizatora, które wyłoniło laureatów, biorąc pod uwagę: dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie, interpretację tekstu, kulturę słowa, ogólny wyraz artystyczny i postawę recytatora.
Wśród laureatów znalazł się Jakub Pikora, który zajął I miejsce w kategorii klas III-V – recytował wiersz „Modlitwa obozowa” Adama Kowalskiego. Liliana Kozłowska zajęła III miejsce w tej samej kategorii wiekowej – recytowała „Nasz domek kochany” Marii Konopnickiej. Natomiast Kinga Balcer zajęła I miejsce w kategorii klas VI-VIII. Wszyscy troje otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatora.

 

MROZY WIELKIE – EŁK
Dzień 6 grudnia 2018 r. na długo pozostanie w pamięci najmłodszych uczniów naszej szkoły. Dzieci z Punktu i Oddziału Przedszkolnego oraz uczniowie klas I – III, pod opieką nauczycielek, Marty Krauz, Wiolety Kościńskiej, Katarzyny Żywno, Małgorzaty Wakuły i Doroty Kubrak, wybrały się do sali zabaw „Tęcza”, by miłą, wspólną zabawą uczcić dzień imienin Świętego Mikołaja, czyli popularne mikołajki. Na naszych milusińskich czekało mnóstwo atrakcji. Uczniowie mogli swobodnie korzystać z wielu dostępnych tam akcesoriów uprzyjemniających pobyt. Do wyboru mieli baseny wypełnione kulkami, zjeżdżalnie, samochody, mnóstwo klocków i gier. W przerwie oszałamiającej zabawy dzieci wzięły udział w warsztatach ozdób choinkowych. Własnoręcznie wykonały choinki ze stożków styropianowych oklejonych makaronem. Na koniec ozdobiły je cekinami i błyskotkami oraz pomalowały złotą farbą.
Okazało się, iż podczas nieobecności uczniów, szkołę odwiedził Święty Mikołaj, który pozostawił im drobne upominki. To był niezapomniany, pełen niespodzianek i emocji dzień.

 

WOSZCZELE – EŁK
Po raz pierwszy uczniowie Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach prowadzili audycję „Szkoła na antenie ” w Radiu Bayer FM. Poradzili sobie bardzo dobrze w roli prowadzących: Beata Kowalewicz kl. III gimnazjum, Gabriela Kunda kl. III gimnazjum, Diana Isaieva kl. VIII szkoła podstawowa, Kinga Balcer kl. VII szkoła podstawowa i Jakub Pikora kl. Vb szkoła podstawowa. Uczniowie pod opieką Katarzyny Pikory przygotowali scenariusz audycji, którą „na żywo” prowadzili 4 grudnia 2018 roku o godz. 15.20.
Beata Kowalewicz przywitała słuchaczy i zaprosiła do wysłuchania audycji, a następnie wszyscy po kolei przedstawili się i zabierali głos zgodnie z opracowanym scenariuszem.
Beata i Gabrysia przybliżyły pracę nauczycieli, ich zaangażowanie oraz troskę o wszechstronny rozwój osobowości wszystkich wychowanków i bezpieczeństwo, a także wyraziły smutek z powodu zbliżającego się rozstania z tą szkołą. Jakub opowiedział o przygotowaniach uczniów i ich udziale w konkursach recytatorskich na różnych szczeblach oraz o wysokich osiągnięciach w tej dziedzinie. Diana przybliżyła słuchaczom sukcesy naszych sportowców i wspomniała o Biegu Niepodległości, który odbył się w naszej szkole z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Natomiast Kinga opowiedziała o uczniach uzdolnionych, którzy osiągają wysokie wyniki w nauce, otrzymują świadectwa z wyróżnieniem i stypendia naukowe. Wspomniała też o finalistach przedmiotowych konkursów wojewódzkich, o zajęciach z języka polskiego i matematyki przygotowujących do egzaminów zewnętrznych, o realizowanym gminnym projekcie TIK-TAK, w ramach którego otrzymaliśmy tablice interaktywne, laptopy i inny sprzęt wykorzystywany w codziennej nauce. Pani Pikora opowiedziała o działalności Samorządu Uczniowskiego, Szkolnego Koła Caritas i o Wolontariacie, a także o różnych formach rozrywki, np. wyjazdy do kina i teatru, do kręgielni, na lodowisko, na pływalnię. Wspomniała też o współpracy ze środowiskiem lokalnym.

 

RĘKUSY
Szkoła Podstawowa im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach otrzymała certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu”. Tym samym znalazła się w gronie 76 placówek oświatowych, które Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty wyróżnił tym zaszczytnym mianem. Uroczystość wręczenia certyfikatów odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.
– Kapituła konkursu, po zapoznaniu się z przedstawioną przez nas dokumentacją działań, zdecydowała o tym, że znaleźliśmy się w gronie laureatów – mówi Agnieszka Jaszkowska, dyrektor szkoły. – Cieszymy się z tego wyróżnienia. Jest to dowód na to, że koncepcja szkoły, promującej postawy patriotyczne, jest przez nas realizowana. Przede wszystkim służy rozwojowi współpracy środowiska szkolnego oraz społeczności lokalnej.
Doceniono działania szkoły m.in. w zakresie upowszechniania wiedzy na temat polskiej historii i kultury, kształtowania tożsamości narodowej wśród społeczności lokalnej, budowania więzi z krajem ojczystym oraz współuczestnictwa w pielęgnowaniu tradycji.

 

RĘKUSY
Mikołajkowy dzień upłynął uczniom Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach bardzo radośnie i przyjemnie. Tradycyjnie, jak zawsze 6 grudnia, na korytarzach szkolnych dominował kolor czerwony. Można stwierdzić, że panowała niezwykła, wręcz magiczna, atmosfera. Stało się tak m.in. za sprawą dwóch magików, którzy odwiedzili szkołę w Rękusach, by pokazać społeczności szkolnej kilka niezwykłych sztuczek. Zainteresowanie dzieci, chęć asystowania wyjątkowym gościom, podczas wykonywania kolejnych zadań, oraz wszechobecna radość są dowodem na to, że to spotkanie na długo zostanie w pamięci jego uczestników. Tym bardziej, że maila z filmowym listem i specjalnym przesłaniem, skierowanym specjalnie do dzieci z miejscowej szkoły, wysłał sam … święty Mikołaj. Dzieciaki, zwłaszcza te najmłodsze, nie kryły zaskoczenia. Towarzyszyła im odrobina niedowierzania, ogromna radość i wszechobecne pytania: Jak to? Skąd Mikołaj miał nasze zdjęcia? To naprawdę On?
Społeczność szkolna również przygotowała kilka niespodzianek. Żywiołowy taniec „Czekolada”, karaoke i występy przedszkolaków dostarczyły wielu wspaniałych wrażeń. Ten fantastyczny dzień wprowadził całą społeczność szkolną, w niezwykły czas oczekiwania na nadejście najpiękniejszego, zdaniem większości, czasu w roku – Bożego Narodzenia.

 

RĘKUSY
Andrzejki to stary, ludowy zwyczaj. Wróżby czyniono 29 listopada. Miały one dać odpowiedź na pytanie, co kogo czeka w przyszłości. W wigilię św. Andrzeja prześcigano się więc w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość. Tradycja wróżb przetrwała do dzisiaj. Obecnie andrzejki są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji. Dnia 30 listopada w punkcie i oddziale przedszkolnym przy Szkole Podstawowej im. rtm W. Pileckiego w Rękusach, tradycją ubiegłych lat, również w tym roku świętowaliśmy andrzejki.
Tego dnia dziewczynki mogły przebrać się za księżniczki, damy dworu czy pieski, a chłopcy za policjantów, Spidermanów i Batmanów. Tańce i zabawy nie były jedyną atrakcją andrzejkowego święta. Na dzieci czekało wiele emocji i przeżyć. Na początku wychowawczynie rozmawiały z przedszkolakami o obchodach andrzejek, tradycjach związanych z tym dniem. Następnie dzieci wysłuchały utworu B. Formy pt. „Andrzejkowe wróżby”. Bawiły się w wspólnie w „Raz, dwa, trzy, czarownica patrzy” i „Gorące krzesła”. Wszystkie przedszkolaki mogły, jeśli tylko chciały, zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka. Do tego celu posłużyła najbardziej znana andrzejkowa wróżba – lanie wosku oraz inne wesołe zabawy – wyciąganie losów z magicznego kapelusza, układanie butów, przekłuwanie serca, losowanie kubeczków. Oczywiście wszystkie maluchy zainteresowane były szczególnie jedną wróżbą, tą dotyczącą prezentów od Św. Mikołaja. Kręceniu magiczną butelką towarzyszyło wiele emocji i nic dziwnego. W końcu nikt nie chciałby dostać pod choinkę rózgi. Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły dzieciom wiele radości, były okazją do wspólnej zabawy.

 

RĘKUSY
Rodzice uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej w Rękusach oraz sami uczniowie wzięli udział w wyjątkowej lekcji – treningu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Trenerami rodziców były dzieci, które wcześniej przygotowywały się do udzielania instruktarzu pod okiem Krzysztofa Ejdysa, ratownika medycznego. Uczniowie klas starszych mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności pod okiem specjalisty oraz posłuchać o tym, co dzieje się z osobami, które łamią przepisy ruchu drogowego w wyniku czego powodują wypadki, jak również są ich ofiarami. Pan Krzysztof opowiedział także o swojej codziennej pracy, co szczególnie zainteresowało uczniów klasy 7 i 8, którzy już wkrótce muszą dokonać wyboru dalszej ścieżki edukacyjno-zawodowej.

 

RĘKUSY – EŁK
W ramach szkolnego tygodnia ,,Razem bezpiecznie” uczniowie Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach odwiedzili Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Ełku. Strażacy skutecznie zainteresowali swoją pracą młodych wycieczkowiczów. Prawdziwą atrakcją okazał się pokaz sprzętu ratowniczego. Każde dziecko mogło poczuć się jak prawdziwy strażak siedząc za kierownicą wozu ratowniczego, czy przymierzając prawdziwy hełm. Podczas prelekcji, dzieci dowiedziały się, jak unikać pożaru oraz jak alarmować służby ratownicze w razie niebezpieczeństwa. Szczególnie wiele emocji wśród uczestników wycieczki wywołało zwiedzanie sali edukacyjnej ,,Ognik”. Tu na własne oczy, oglądając spalone mieszkanie, można było przekonać się, jak groźnym żywiołem jest ogień. Za prawdziwą lekcję bezpieczeństwa dzieciaki podziękowały strażakom, wręczając dziecięce laurki.

 

RĘKUSY
Dzieci, rodzice, pracownicy Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach oraz zaproszeni goście z PCPP w Ełku z niecierpliwością czekali na szkolną premierę spektaklu ,,Rower” w wykonaniu trupy teatralnej z klasy 7. Młodzi aktorzy w prawdziwie sugestywny sposób przedstawili sceny z życia szkolnego i domowego, w którym początkowo brakowało miłości, uwagi i szacunku do drugiego człowieka. Dzieci świetnie zaprezentowały przemianę głównych bohaterów, którzy mimo pokus dnia codziennego, potrafili zmienić swoje przyzwyczajenia. Znów ważna stała się rodzina, przyjaźń, wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka.
– Klasa 7 została nagrodzona przez zgromadzoną widownię gromkimi brawami – opowiada Ewa Czarosław-Kochanowicz, pedagog szkolny. – Młodzi aktorzy nie mogą doczekać się następnych prób i wystawienia nowej inscenizacji.
Tego dnia nauczyciele i rodzice dzieci uczęszczających do szkoły w Rękusach uczestniczyli także w spotkaniu z psychologiem na temat ,,Powszechne zagrożenia dzieci- substancje psychoaktywne”.

 

MROZY WIELKIE
29 listopada 2018 roku dyrektor Szkoły Podstawowej w Mrozach Wielkich Katarzyna Podbielska, odebrała z rąk Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty Krzysztofa Marka Nowackiego certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu”.

– Jesteśmy wśród wyróżnionych szkół i placówek oświatowych, które pomagają członkom społeczności szkolnej zrozumieć i zaakceptować koncepcję szkoły promującej postawy patriotyczne, zarządzają projektami w sposób sprzyjający uczestnictwu, partnerstwu i współdziałaniu społeczności szkolnej, w tym rodziców i społeczności lokalnej oraz długofalowości działań – informuje dyrektor Katarzyna Podbielska. – Placówki z certyfikatem doskonalą procesy dydaktyczne i wychowawcze w obszarze edukacji patriotycznej i regionalnej, dążąc do zwiększenia jej skuteczności, tworzą klimat społeczny sprzyjający rozwojowi, osiąganiu przez wszystkich sukcesów i wspierający ich poczucie własnej wartości.

W 2018 roku tytułem „Szkoły Wiernej Dziedzictwu” nagrodzonych zostało 76 szkół i placówek z województwa warmińsko-mazurskiego.. W ramach ubiegania się o certyfikat w szkole były realizowane różnorodne działania: konkursy, apele, wycieczki, spotkania z ciekawymi ludźmi, projekty edukacyjne i wiele, wiele innych. Sprawozdania z ich przebiegu są dostępne na stronie internetowej szkoły.

 

WOSZCZELE
29 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach świętowano Dzień Pluszowego Misia, który jest obchodzony na całym świecie. Uczniowie przynieśli ze sobą swoje ulubione misie. Najmłodsi uczestniczyli w quizie związanym z historią powstania pluszowego misia, sami rysowali misia, ale z zawiązanymi oczyma. Nauczyciel bibliotekarz czytał fragmenty książki o najbardziej znanym misiu – Kubusiu Puchatku. Wszyscy natomiast mogli zrobić sobie zdjęcie z misiem. Uczniowie biorący udział w zabawie obdarowani zostali lizakami.
Dzięki współpracy opiekuna samorządu, nauczycieli świetlicy i biblioteki szkolnej, Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole należy uznać za udany. Uczniowie wzbogacili się o dodatkową wiedzę, mogli wykazać się zdolnościami plastycznymi, a wszystkim towarzyszył dobry nastrój.

 

STRADUNY
28 listopada w pierwszej grupie przedszkolnej w ZSS w Stradunach odbyło się uroczyste pasowanie na przedszkolaka. Podczas części artystycznej nasze maluszki recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Po złożeniu uroczystej przysięgi dyrektor Kazimierz Potapczyk przyjął oficjalnie do grona szkolnej rodziny naszych najmłodszych milusińskich i wręczył wszystkim okolicznościowe dyplomy.

 

STRADUNY
Tradycje wróżb andrzejkowych przetrwały do naszych czasów. Obecnie andrzejki są wesołym spotkaniem towarzyskim, wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji.
W tym roku szkolnym odbyły się one w naszej szkole 27 listopada. Dzieci zebrały się na holu, gdzie przy dźwiękach skocznej muzyki, wspaniale się bawiły. Było wiele atrakcji, między innymi konkursy oraz wróżby. W klasach czekały słodycze i soczki owocowe. Zabawa była super. Nikt się nie nudził.

 

STRADUNY
W SP w Stradunach organizowana jest od października do końca grudnia akcja “Miska dla schroniska”. Celem akcji jest pomoc okolicznym schroniskom w okresie zimy. Akcję organizuje opiekun SU pani Anna Nawacka oraz uczniowie klasy 5a- Amelka, Wojtek, Jakub, Natalia, Julia, Gabrysia, Maja. Każda osoba chętna może zakupić i przynieść do sali 202 karmę, koce, ręczniki, zabawki itp. dla psów i kotów. Pod koniec grudnia uczniowie wraz opiekunem SU podarują zebrane rzeczy schronisku. Za pomoc dziękujemy.

 

STRADUNY
28 listopada 2018 roku pani Anna Nawacka wraz z uczennicą klasy 3 gimnazjum Kamilą Strzelecką miały przyjemność gościć w Radiu Bayern FM w Ełku. Panie opowiadały o życiu Szkoły Podstawowej w Stradunach, o tym co się dzieje ciekawego oraz jakie atrakcje czekają na potencjalnych uczniów. Pani Nawacka wspomniała o projektach unijnych, konkursach, wyjazdach, integrowaniu społeczności szkolnej o uroczystościach gminnych i szkolnych. Kamila opowiadała o życiu społeczności szkolnej z jej perspektywy, o samorządzie uczniowskim, działaniu w szkole Caritasu, SKO, sklepu szkolnego. Nie zapomniała wspomnieć o świetnym wyposażeniu naszej szkoły w sprzęt multimedialny, drukarkę 3D. Przybliżyła słuchaczom akcje organizowane na terenie szkoły i poza nią – akcja miska dla schroniska, sprzątanie świata. Jako nieliczna szkoła posiadamy facebooka szkoły oraz zakładkę ukazującą życie i działalność samorządu uczniowskiego – wspomniała pani Nawacka. Głównym celem wizyty w radiu były ukazanie zalet szkoły, jej mocnych stron, nacisku kładzionego na technologię, rozwój dziecka oraz jego pasji. Kolejna wizyta już niebawem.

 

WOSZCZELE
27 listopada 2018 r.. w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach odbyła się uroczystość „Pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej”. Prawdziwymi czytelnikami zostali uczniowie klasy II, których pasowała piórem dyrektor Iwona Siemion w obecności wychowawczyni Jadwigi Kondratowicz i bibliotekarza Krzysztofa Szuchnickiego.
Zanim uczniowie otrzymali pasowanie musieli rozwiązać kilka zadań związanych z funkcjonowaniem biblioteki, odgadnąć tytuły bajek, baśni, opowiadań i wysłuchać próśb książek. Wszystkie dzieci poradziły sobie z tymi zadaniami bardzo dobrze.
Po złożeniu ślubowania, pasowaniu piórem przez panią dyrektor, uczniowie podpisali akt pasowania, otrzymali pamiątkowe dyplomy, znaczki i drobne prezenciki od bibliotekarza.

 

STRADUNY
26 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej w Stradunach w ramach obchodów 100-lecia niepodległości Polski odbył się Jesienny Turniej Piłki Nożnej „Dla Niepodległej” o zasięgu gminnym. Organizatorem mistrzostw byli nauczyciele wychowania fizycznego Maria Mroczkowska i Radosław Krupiński.
W turnieju udział wzięły drużyny szkół podstawowych z: Nowej Wsi Ełckiej, Stradun, Mrozów Wielkich, Woszczel. Zawody rozegrano w dwóch kategoriach, klasy IV-VI i VII-VIII systemem „każdy z każdym”. W grupie młodszej (kl IV-VI) najlepsza okazała się drużyna ze Stradun, która wygrała wszystkie swoje spotkania. Na drugim miejscu uplasowała się szkoła podstawowa z Nowej Wsi Ełckiej, na trzecim miejscu podstawówka z Woszczel a na czwartym reprezentacja Mrozów Wielkich. Miano najlepszego zawodnikia i zarazem króla strzelców (10 bramek) uzyskał Partyk Chrzanowski (SP Straduny), najlepszym bramkarzem okazał się Krystian Szymkiewicz (SP Straduny).
W grupie starszej (kl VII-VIII) najwyższe trofeum zdobyła drużyna z Nowej Wsi Ełckiej przed rówieśnikami ze Stradun i Woszczel. Królem strzelców został Mariusz Nawrocki (SP Straduny), najlepszym zawodnikiem wybrany został Piotr Dawidowski (SP Nowa Wieś Ełcka), najlepszym bramkarzem Kacper Strześniewski (SP Woszczele)
Uczestnicy turnieju aktywnie i przyjemnie spędzili czas przestrzegając podczas sportowej rywalizacji zasad fair play i ciesząc się z otrzymanych pucharów, medali, dyplomów i wyróżnień.

 

STRADUNY-GRAJEWO
Uczniowie klas 0-3 SP w Stradunach wybrali się na wycieczkę do Grajewa. Odwiedziliśmy tam Centrum Tradycji Mleczarstwa – Muzeum Mleka. Powstało ono w 2016 roku. Jest to pierwszy tego typu obiekt w Polsce. To miejsce, w którym można ciekawie spędzić czas. Poprzez zabawę poznaliśmy np. ciekawą historię mleczarstwa. Przeprowadzaliśmy eksperyment- wir mleczny. Wykonywaliśmy piękne „obrazy” na mleku. Pod wpływem barwników spożywczych oraz płynu i zmiany napięcia powierzchniowego zaczynały one samoistnie wirować i mieszać się tworzą wspaniałe, barwne widowisko. Muzeum Mleka – to nowy obiekt, wyposażony w wiele interesujących, interaktywnych elementów, które uatrakcyjniały nam zajęcia.

 

STRADUNY
14 i 16 listopada w Szkole Podstawowej w Stradunach został zrealizowany w klasie 8A i 8B projekt ekonomiczny „Lekcja o funduszach europejskich – edycja V”. Koordynatorem działań była pani Anna Nawacka. Po raz drugi nasza szkoła wzięła udział w tym programie, którego celem jest możliwość zapoznania uczniów z tematyką Funduszy Europejskich w ciekawy i innowacyjny sposób. Uczniowie na początku obejrzeli krótki film, następnie nauczycielka przeprowadziła krótki wykład na podstawie dostępnego scenariusza na stronie programu. Uczniowie otrzymali komiksy, na podstawie których musieli wykonać zadanie konkursowe. Osoby, które prawidłowo uzupełniły komiks otrzymały bon podarunkowy do Empiku. 

 

RĘKUSY
Na polanie przy Szkole Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika poświęconego bohaterom, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości przez Polskę. Współgospodarzem uroczystości i pomysłodawczynią projektu była Iwona Jakimyszyn, sołtys wsi Rękusy. Gośćmi honorowymi spotkania byli m.in. Tomasz Osewski, wójt Gminy Ełk, radny Kazimierz Bratek oraz ks. Jarosław Dąbrowski, proboszcz parafii pw. św. Tomasza Apostoła w Ełku.
– To miejsce pamięci to wspólna inicjatywa szkoły oraz społeczności lokalnej – mówi Agnieszka Jaszkowska, dyrektor szkoły. – Nasze działania zostały wsparte przez Gminę Ełk, a Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty objął to wydarzenie honorowym patronatem. Niech ten pomnik przypomina nam wszystkim kim jesteśmy i jak drogo opłacona została nasza wolność. Jesteśmy winni pamięć tym, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości przez Polskę. To miejsce jest tego widocznym znakiem. Hołdem dla tych, którzy polegli, byśmy my mogli żyć w wolnej Polsce.
Uczniowie szkoły pod opieką Marty Rózio, nauczyciela historii oraz Bogumiły Kraśko – polonistki, przygotowali spektakl, w którym przypomnieli dzieje Polski oraz zwrócili uwagę na współczesne pojmowanie patriotyzmu. Według nich może on wyrażać się m.in. w kultywowaniu tradycji czy poznawaniu tańców narodowych. Dlatego też najmłodsi uczniowie, pod kierunkiem Magdaleny Kuczyńskiej odtańczyli krakowiaka, uczniowie kl. IV i V, we współpracy z Joanną Borzeńską – nauczycielką wychowania fizycznego, zaznajomili nas z trojakiem. Natomiast młodzież klas VII i VIII staropolskim zwyczajem zatańczyła poloneza. Ich występ został starannie przygotowany przez Magdalenę Święcińską, nauczycielkę wychowania fizycznego. Na szczególną uwagę zasługuje także – przygotowana przez Elżbietę Napiórkowską, nauczyciela plastyki, piękna dekoracja, która w symboliczny sposób pokazywała Niepodległą.

 

RĘKUSY
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach wzięli udział w „żywej” lekcji historii. Tym razem motywem przewodnim spotkania był rozwój wojskowości i sposoby walki w Polsce. Wiedzę na temat historii wojska, osiągnięć i odwagi Polaków na przestrzeni dziejów, z charakterystyczną sobie dawką humoru, przedstawił Jacenty Ordowski, który odwiedził szkołę wraz z grupą rekonstrukcyjną z Gniewu. W praktyczny sposób uczestnicy mogli wcielić się w rolę husarza, grenadiera Królestwa Polskiego z czasów powstania listopadowego i legionisty Józefa Piłsudskiego. Nie mogło również zabraknąć samego Marszałka. Uczniowie mogli też z bliska przyjrzeć się dawnej broni – wśród której znalazł się muszkiet oraz Mauser k98, przymierzyć zbroję i hełm oraz ubiór husarii z charakterystycznymi skrzydłami.

 

NOWA WIEŚ EŁCKA
Pasowanie na przedszkolaka to wyjątkowa uroczystość, która w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Nowej Wsi Ełckiej odbyła się 16 listopada. Od samego rana trwały przygotowania, a w sali „Pszczółek” gromadzili się goście, w tym Wójt Gminy Ełk Tomasz Osewski.
Uroczystość rozpoczęły występy dzieci – mali artyści zaprezentowali przygotowane piosenki, tańce oraz wierszyki. Dla większości był to pierwszy, bardzo ważny występ.
Po części artystycznej nastąpił akt pasowania, czyli dotknięcie ramienia każdego przedszkolaka ogromną kredką przez dyrektora Jacka Szumskiego. Dla przedszkolaków było to wielkie przeżycie, a dla rodziców powód do dumy i zadowolenia ze swoich pociech.

 

RĘKUSY
W czasie gdy starsi uczniowie brali udział w gminnych obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, uczniowie klas młodszych i przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach w sposób szczególny uczciły Święto Niepodległości. O godzinie 11.11 dzieci ubrane w biało-czerwone stroje, rodzice i nauczyciele rozpoczęli uroczystość odśpiewaniem hymnu Polski.
– Nauczyciele byli dumni, ponieważ wszystkie dzieci, nawet najmłodsze, świetnie opanowały cały tekst hymnu państwowego – mówi Jolanta Gabruś, wychowawczyni klasy II.
W czasie swojego występu dzieci zaprezentowały również inne piosenki o charakterze patriotycznym, takie jak „Płynie Wisła”, „Jestem Polakiem” czy „Kto ty jesteś?”, utwór zaśpiewany rapem oraz wzbogacony graficznie teatrzykiem Kamisibai. Wszystko to dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli. Część artystyczna była urozmaicona wierszami i prezentacjami multimedialnymi. Jedna z nich, „Moja mała ojczyzna”, powstała dzięki zdjęciom wykonanym przez naszych uczniów.
Gościem uroczystości była pani Iwona Jakimyszyn, sołtys wsi Rękusy, wspierająca szkołę w wielu działaniach, m.in. w realizacji zadań Międzynarodowego Projektu Piękna Nasza Polska Cała, w który zaangażowana jest nasza szkoła. Zdjęcia z realizacji zadań można było zobaczyć w czasie uroczystości.  W finale święta wystąpiły dzieci z oddziału przedszkolnego w tańcu ludowym krakowiak. Byliśmy dumni z udanego występu. Bądźmy dumni, że jesteśmy Polakami. Kochajmy naszą Ojczyznę!

 

WOSZCZELE
10 listopada 2018 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach wzięli udział w wydarzeniu sportowym upamiętniającym odzyskanie przez Polskę niepodległości – „Sztafeta – Ełczanie dla Niepodległej”. Uczestnicy zmagań sportowych do pokonania mieli dystans 100 km (100 okrążeń po 1 kilometrze). Reprezentacja naszej szkoły pokonała trzy okrążenia. Szkołę na zawodach w Ełku reprezentowali: Kamil Łapiński – klasa III Gimnazjum, Seweryn Sosnowski – klasa III Gimnazjum, Bartłomiej Słomka – klasa III Gimnazjum, Paweł Korżyński – klasa VII, Wojciech Jasiński – klasa VII, Mateusz Borawski – klasa VI, Filip Słomkowski – klasa V a, Jakub Żuk – klasa V a, Miłosz Sulima – klasa V b. Po biegu wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe koszulki upamiętniające 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz bawili się przy ognisku.

 

WOSZCZELE
10 listopada 2018 r. Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach uczciła 100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tradycją naszej szkoły są listopadowe spotkania, podczas których uczniowie mają okazję przypomnieć sobie dzieje naszej ojczyzny na przestrzeni 123 lat niewoli. Tym razem, mając na uwadze integrację ze społecznością lokalną, odbyła się wieczornica w Świetlicy Wiejskiej w Woszczelach. Uczestniczyli w niej zaproszeni goście: Krzysztof Bronakowski sekretarz gminy Ełk, ks. Krzysztof Karski proboszcz parafii p.w. MB Częstochowskiej w Grabniku i najstarsi mieszkańcy Woszczel, Grabnika i Rożyńska.
Głównym punktem spotkania był montaż słowno-muzyczny, którego hasłem przewodnim stały się słowa zaczerpnięte z piosenki kończącej uroczystość: „Niepodległa, niepokorna już nie zniknie nigdy z map”. Uczniowie oddali atmosferę tamtych dni, kiedy Polska znalazła się w niewoli. Pokazali, jak trudne decyzje musieli podjąć młodzi chłopcy i mężczyźni, chętni do walki o wolność, a także ich żony, matki i córki. Wśród ochotników Legionistów pojawił się sam Józef Piłsudski, który zjednoczył wszystkich Polaków w walce o wolność i niepodległość naszego kraju. Sceny pantomimiczne przeplatane były pięknymi wierszami i pieśniami patriotycznymi. Do śpiewu młodzieży włączyli się zaproszeni goście, którzy opowiedzieli również o tym, jak wyglądały ich miejscowości, kiedy zaczęli się w nich osiedlać.
W trakcie uroczystości można było podziwiać plakaty wykonane przez uczniów III klasy gimnazjum o tematyce „Dla Niepodległej” oraz albumy autorstwa uczniów klas VII-VIII i III gimnazjum pt. „Miejsca związane z niepodległością Polski”.

 

WOSZCZELE
9 listopada 2018 r. koordynatorki: Beata Zielińska oraz Anna Maria Czajka dokonały podsumowania zakończenia realizacji szkolnego projektu ,,100 dobrych uczynków na 100-lecie niepodległości”. Na początku zgodnie z planem, wychowawcy klas przedstawili uczniom założenia projektu. Zadaniem uczniów było zapisywanie dobrych uczynków, które udało im się wykonać przez czas trwania projektu. Niezależnie, czy było to zrobienie zakupów sąsiadce, odwiedziny u chorego, czy też akcja zbiórki rzeczy dla ubogich.
Uczniowie pod nadzorem wychowawcy lub nauczyciela zapisywali uczynki na przygotowanych przez samorząd uczniowski serduszkach, które przyklejane były na klasowym konturze Polski. W trakcie trwania projektu przeprowadzone zostały pogadanki, wyjaśniające znaczenie dobra w życiu codziennym oraz znaczenie dobra jako postawy patriotycznej, w odniesieniu do czasów przeszłych i teraźniejszych. Nad bieżącym przebiegiem wykonywania zadań związanych z przyklejaniem ,,dobrych uczynków” czuwał samorząd uczniowski, który raz w tygodniu sprawdzał prawidłowość umieszczania znaczków.
Zakończeniem realizacji projektu było zebranie przez samorząd klasowych mapek z dobrymi uczynkami. Po podliczeniu okazało się, że zakładany cel został osiągnięty. Potwierdzeniem jest dokumentacja fotograficzna. Klasowe mapy Polski umieszczono na wspólnym, dużym konturze. Zbiorcza praca uświetniła szkolne obchody Odzyskania Niepodległości i została zawieszona na gazetce historycznej. W realizację projektu włączona została cała społeczność Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach.

 

MROZY WIELKIE
„Dzisiaj wielka jest rocznica –
Jedenasty Listopada!…
Tym, co zmarli za Ojczyznę,
hołd wdzięczności Polska składa.”

Społeczność Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich z radością włączyła się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Aby podkreślić podniosły nastrój wydarzenia szkołę przybrano w biało – czerwone barwy. Na oknach pojawiły się, wykonane przez uczniów, chorągiewki w barwach narodowych, a w klasach zawisły prace plastyczno- techniczne inspirowane symbolami i historią Polski. W dniach poprzedzających Święto Niepodległości, uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych przybliżających im okoliczności i postaci związane z tym ważnym wydarzeniem. Dowiedzieli się, co doprowadziło do utraty wolności, jakie próby podejmowali Polacy, by ją odzyskać i ile lat trwała, zakończona 11 listopada 1918 r., niewola. Najmłodsze dzieci poznawały znaczenie słowa niepodległość i patriotyzm poprzez rozmowy, czytanie wierszy, oglądanie, dostosowanych do ich wieku, filmów, słuchanie pieśni patriotycznych. Ważnym punktem przygotowań do uroczystości było wykonanie biało-czerwonych kokard narodowych, które są widomym znakiem naszej dumy narodowej z bycia Polakami. A tę dumę i swoją miłość do Ojczyzny nasi uczniowie zaprezentowali w piątek, 9 listopada 2018 r., gdy odświętnie ubrani, z przypiętymi biało – czerwonymi kokardami, punktualnie o godzinie 11.11, w godnej postawie na baczność odśpiewali cztery zwrotki hymnu państwowego, włączając się w ogólnopolską akcję „Rekord dla Niepodległej”. Wspólnym, z uczniami innych szkół w kraju i za granicą, śpiewem „Mazurka Dąbrowskiego”, uczciliśmy setne urodziny wolnej Polski i oddaliśmy hołd bohaterom, którzy o nią walczyli i ginęli w jej obronie. Spotkanie uczniów w piątkowe przedpołudnie stało się okazją do zaprezentowania ich talentów. W pięknej scenerii naszego szkolnego korytarza, który od niedawna zdobi niezwykły mural przypominający nam o bohaterskich czynach Szarych Szeregów, przedszkolaki, biorące udział w gminnym konkursie recytatorskim, Sara Mikołajczyk i Ania Gospodaryk, laureatki I i III miejsca, pięknie wyrecytowały wiersze patriotyczne pt. „ Modlitwa polskiego dziewczęcia” i „Ojczyzno”. Milenka Anulewicz zaśpiewała piosenkę pt. „Jak szło wojsko raz ulicą”, za którą zdobyła III miejsce w gminnym konkursie muzycznym „Mały patriota”. Ogromnej dawki emocji i wzruszeń dostarczyła wszystkim uczennica klasy VII, Patrycja Magiera, która po raz kolejny zachwyciła słuchaczy przepięknym wykonaniem piosenki „Jasieńku”, nawiązującej do historii Żołnierzy Wyklętych. Patrycja wsparła wokalnie chór uczniów śpiewających piosenkę „Niepodległa, niepokorna”, a pierwszo-, drugo- i trzecioklasiści zapewniali słuchających ich kolegów, że są „Polką i Polakiem, dziewczynką fajną i chłopakiem”, którzy z całych sił kochają swoją Ojczyznę i zachęcali wszystkich do okazywania miłości Polsce. Okazja nadarzyła się jeszcze tego samego dnia, bo po prezentacjach uczniowskich, przeszliśmy do sali gimnastycznej, gdzie, ustawiając się odpowiednio z trzymanymi w dłoniach białymi i czerwonymi kartkami, utworzyliśmy żywą flagę Polski. Ta inicjatywa wpłynęła na kształtowanie postaw patriotycznych. Dzięki integracji społeczności szkolnej uczniowie rozbudzili w sobie poczucie radości z bycia Polakami, a wizualny efekt ich pracy wzbudził żądaną motywację. Ubogaceni patriotyzmem uczciliśmy urodziny Ojczyzny wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych, biorąc udział w „Patriotycznym karaoke” zorganizowanym w świetlicy szkolnej. Dzieci chętnie włączały się we wspólny śpiew znanych i tych mniej znanych polskich pieśni, które przez lata podtrzymywały ducha w narodzie, sławiły męstwo i odwagę polskich żołnierzy oraz wzmacniały poczucie dumy narodowej. „Szara piechota”, „Przybyli ułani pod okienko”, czy „Pierwsza brygada” rozbrzmiewały w szkolnych murach dowodząc, że patriotyzm nie jest pojęciem obcym uczniom z Mrozów Wielkich. Mało tego, dzieci wykazały się wiedzą, że „Rota” była uznawana nieoficjalnym hymnem, a w związku z tym wszyscy odśpiewali ją w godnej postawie na baczność.
Ubogaceni patriotyzmem uczniowie z ochotą przystąpili do kolejnego zadania. Wyposażeni w tablety i telefony komórkowe mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat postaci, wydarzeń, miejsc i symboli związanych ze Stuleciem Niepodległości Polski, biorąc udział w teście interaktywnym na platformie Quizizz oraz quizach historycznych na platformie LearningApps. Po wysiłku intelektualnym przyszedł czas na wysiłek fizyczny. Urodziny Niepodległej Polski zachęciły nas do odtańczenia poloneza. Uczestnicy obchodów utworzyli długi szpaler par i gdy tylko rozbrzmiały pierwsze takty „Poloneza” z filmu „Pan Tadeusz” wszyscy w równym rytmie ruszyli w tan szkolnym korytarzem. I chociaż było trochę ciasno i czasem partner deptał po palcach i piętach, to nikt nie narzekał. Takie urodziny są raz na sto lat. Tancerze, od przedszkolaków po kadrę nauczycielską, z uśmiechem zaprezentowali „chodzonego”.
„Wolności nie zdobywa się na zawsze. Wolność, została nam dana, przyniesiona, ofiarowana! Nie, ażebyśmy ją zmarnowali.! Tylko, abyśmy nią żyli.”(Święty Jan Paweł II).

 

RĘKUSY-EŁK
W czwartek, 8 listopada uczniowie młodszych klas wybrali się do Ełckiego Centrum Kultury na spektakl teatralny Pszczółka Maja w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia.
– Uczniowie zapoznali się z ciekawą historią bohaterki, która poznawała świat i uczyła się w nim żyć- opowiada Jolanta Gabruś, jedna z organizatorek wyjazdu. – Obejrzana sztuka uwrażliwiała dzieci na piękno przyrody, wzmacniała świadomość ekologiczną i uczyła szacunku dla każdego, nawet najmniejszego stworzenia.

 

MROZY WIELKIE
Już od samego rana, 8 listopada 2018 r., wśród uczniów klasy I, II, III wyczuwało się niezwykłe podekscytowanie. Powodem tego był, inny niż zazwyczaj, porządek dnia. Zamiast „normalnych” lekcji z książkami, zeszytami i piórnikiem, uczniowie wspólnie przygotowali i zjedli śniadanie. A wszystko to w związku z akcją „8 listopada – Dniem Zdrowego Śniadania”, do której przystąpiły dzieci z klas I-III z całej Polski, w tym również ze Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich. Na ten dzień czekały z niecierpliwością już od tygodnia. Nie tylko one, bo dzieci z Punktu i Oddziału Przedszkolnego, pozazdrościły starszym kolegom i również wzięły udział w zabawie w „kucharzenie”. Celem przedsięwzięcia, od lat, jest zwiększenie świadomości na temat zasad prawidłowego odżywiania dzieci, w tym roli śniadania jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia.
Zgodnie z powiedzeniem, że „w towarzystwie smakuje lepiej”, gościnni uczniowie klasy I zaprosili do wspólnego przygotowania posiłku swych starszych kolegów z klasy II i III. Najpierw, z przyniesionych z domu, produktów, przygotowali kolorowe, smaczne kanapki. W myśl zasady „Dzień bez świeżych owoców i świeżych warzyw, to dzień stracony”, na talerzach królowały pomidory, ogórki, sałata i papryka. Dzieciaki nie zapomniały też o owocach: aromat mandarynek, bananów, kiwi i gruszek czuć było aż na korytarzu. Wychowawczynie: Katarzyna Żywno, Małgorzata Wakuła i Dorota Kubrak przygotowały dzieciom niespodziankę – w związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę zrobiły pyszne, patriotyczne, biało-czerwone kanapki, które przypominały wszystkim o tym radosnym wydarzeniu. Pięknie udekorowany, i zastawiony smakołykami, stół zachęcał do biesiadowania. Podczas posiłku nauczycielki przypomniały dzieciom o kulturalnym zachowaniu się przy stole, zwróciły uwagę na znaczenie estetycznego serwowania dań i kulturę ich spożywania.
Tymczasem, przedszkolaki dowiedziały się, co to jest piramida żywieniowa i, co trzeba jeść, aby mieć siłę i energię do zabawy. Tak uświadomione, z pomocą Wiolety Kościńskiej i Marty Krauz, wykonały kolorowe, apetyczne i niezwykle zdrowe szaszłyki owocowe. Chociaż dzieci dużo wiedzą o zdrowym odżywianiu się, to przyznały, że nie łatwo jest stosować te zasady na co dzień. Aby je do tego zachęcić, pokazano im animację przygotowaną przez znanego kucharza Pascala Brodnickiego, który, w niezwykle zabawny, a jednocześnie zrozumiały sposób, przybliżył uczniom zalety zdrowych posiłków i aktywności fizycznej. Dzieciaki obiecały, że od jutra postarają się zmienić złe nawyki żywieniowe, a zwłaszcza ograniczyć jedzenie słodyczy na rzecz warzyw i owoców. Na koniec zajęć wszyscy zaśpiewali piosenkę „Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki”.
Zajęcia, w ramach akcji „Śniadanie daje moc”, przeprowadziły wychowawczynie: Punktu Przedszkolnego Marta Krauz, Oddziału Przedszkolnego Wioleta Kościńska, klasy I Dorota Kubrak, klasy II Małgorzata Wakuła, oraz klasy III Katarzyna Żywno.

 

WOSZCZELE
Mając na celu zwiększenie świadomości uczniów na temat zdrowego odżywiania oraz promocję prawidłowego żywienia, Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach po raz kolejny włączyła się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc”, organizowanej przez koalicję Partnerstwo dla Zdrowia oraz Instytut Matki i Dziecka.
Przez cały tydzień dzieci poznały 12 zasad zdrowego odżywania według Instytutu Matki i Dziecka. Wychowawczynie Jagoda Kondratowicz, Ewa Stolarczyk wraz z Ewą Wielgat i Anną Czajką przeprowadziły zajęcia na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia, dzięki któremu dzieci mają siłę, energię do nauki i zabawy, lepiej koncentrują się na wykonywanych zadaniach. W czasie prelekcji pani dietetyk Karoliny Grajewskiej uczniowie dowiedzieli się, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność oraz jak prawidłowo komponować swój posiłek. Najmłodsi samodzielnie sprawdzali ile cukru znajduje się w konkretnych napojach, a także dlaczego do picia najlepiej jest wybierać wodę.
8 listopada 2018 r. uczniowie klas I-III wspólnie przyrządzali oraz spożywali drugie śniadanie. W przygotowaniach posiłku swoje pociechy dzielnie wspierali rodzice oraz wychowawczynie. Na stołach znalazły się kolorowe kanapki, owocowe szaszłyki jak również świeżo wyciskane soki przygotowane przez uczniów. Dodatkowa atrakcją okazały się wywiady na temat zdrowego odzywania, których udzielili zarówno uczniowie oraz najodważniejsi rodzice.
Akcja przypomniała uczniom jak ważne jest jedzenie pięciu posiłków w ciągu dnia o stałych porach i bez pośpiechu, systematyczne sięganie po nabiał, ryby, mięsa. Efektem końcowym realizacji wszystkich działań są certyfikaty w ramach edukacji zdrowotnej dla szkoły oraz nauczycieli.

 

RĘKUSY
Wszystkim nam zależy, aby dzieci były zdrowe i miały energię do nauki i zabawy. Pożywne, zdrowe śniadanie pomaga im dobrze zacząć dzień i daje równy start w szkolne obowiązki. Dlatego w środę 7 listopada, w ramach programu „Śniadanie Daje Moc”, uczniowie klasy I i II Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach samodzielnie przygotowali zdrowe śniadanie.
– Zanim zabraliśmy się do przygotowywania posiłku, dzieci obejrzały prezentację multimedialną na temat 12 zasad zdrowego odżywiania oraz odpowiedziały na pytanie Dlaczego śniadanie jest ważnym posiłkiem w ciągu dnia? – opowiada Anna Filutowska, jedna z organizatorek akcji.
Na stołach znalazły się: pieczywo różnego rodzaju, masło, wędliny, sery, jogurty, owoce, warzywa, płatki, mleko. Krojenie, smarowanie i układanie fantazyjnych kanapek nie sprawiło żadnych trudności. Było smacznie, zdrowo i kolorowo. Dzieci potrafiły dzielić się produktami i działać wspólnie. Po takim śniadaniu nie było mowy, aby ktoś odszedł od stołu głodny. Samodzielne przygotowanie posiłku z pewnością przyczyni się do utrwalenia zdrowych nawyków żywieniowych wśród naszych uczniów.

 

STRADUNY-EŁK
5 listopada 2018 r., w Ełckim Centrum Kultury odbył się XI Festiwal Piosenki i Pieśni Patriotycznej, podczas którego swoje umiejętności wokalno-aktorskie prezentowała uczennica kl. VIIIb SP w Stradunach – Amelia Grabowik. Amelka zaśpiewała bardzo wzruszający utwór pt. „Cisza – modlitwa katyńska”, autorstwa Mateusza Mijala. Tą pieśnią wywalczyła II miejsce na podium. Amelkę do konkursu przygotowywała Ewa Soliwoda. Na fortepianie akompaniowała Urszula Czapczyk.

 

STRADUNY
W celu uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w poniedziałek 5 listopada 2018 r. w Przedszkolu Samorządowym w Stradunach, odbył się gminny konkurs wokalno- recytatorskiego „Mały patriota”. Celem konkursu było: popularyzowanie poezji i piosenki dziecięcej o tematyce patriotycznej, rozwijanie zdolności recytatorskich i wokalnych, wspieranie wychowania patriotycznego młodego pokolenia poprzez formy aktywności artystycznej, pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa kraju, zachęcanie do występów na scenie oraz prezentacja umiejętności.
Konkurs skierowany był do dzieci z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych z terenu Gminy Ełk. Swoją obecnością zaszczycił Wójt Gminy Ełk Tomasz Osewski, a jury w składzie: dyrektor Kazimierz Potapczyk, Beata Chmielewska i Bogumiła Mirkowicz miało przyjemność wyłonić laureatów w następujących kategoriach:
wiersz- 3-4-latki:
I miejsce – Amelia Stypółkowska – przedszkole w Nowej Wsi Ełckiej
II miejsce – Maja Królczyk – przedszkole w Nowej Wsi Ełckiej
III miejsce – Ala Wojsiat – przedszkole w Stradunach
piosenka – 5-6- latki:
I miejsce – Maria Werner – przedszkole w Woszczelach
II miejsce – Wiktoria Owsianko- przedszkole w Stradunach
III miejsce – Milena Anulewicz- przedszkole w Mrozach Wielkich
wiersz- 5-6-latki:
I miejsce – Sara Mikołajczyk- przedszkole w Mrozach Wielkich
II miejsce – Małgorzata Cwajda – przedszkole w Nowej Wsi Ełckiej
III miejsce – Ania Gospodarek – przedszkole w Mrozach Wielkich
Wszyscy zgromadzeni, bez wyjątków, pod przewodnictwem Elżbiety Truszczyńskiej wykonali piosenkę „Jesteśmy Polakami”. Kolejnym punktem konkursu było wręczenie nagród, które sponsorował włodarz Gminy Ełk oraz słodki poczęstunek. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy im dalszych sukcesów muzycznych. Dziękujemy również nauczycielom i rodzicom oraz wszystkim uczestnikom.

 

MROZY WIELKIE
Słowa utworu Marka Grechuty „Ocalić od zapomnienia…” stanowiły motto niezwykle wzruszającej uroczystości, która odbyła się 30 października 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich. „Święto Wspomnień”, bo o nim mowa, to jeden z elementów projektu pod nazwą „Szkolne MURale”, realizowanego od kwietnia przez Grupę Nieformalną „Mam serce”. Skromne mury naszej placówki, w tym dniu, swą obecnością zaszczyciło wielu znamienitych gości: Wójt Gminy Ełk Tomasz Osewski wraz z małżonką, przewodniczący Komisji Rady Gminy Ełk ds. Oświaty, Sportu i Kultury, Tadeusz Fatkowski z małżonką, wicedyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Stradunach, Edyta Sienkiewicz, sołtys wsi Mrozy Wielkie, Andrzej Bielecki, koordynator projektu, Mateusz Rusinek, przedstawiciele lokalnych mediów oraz licznie przybyli rodzice uczniów, uczniowie oraz dziadkowie niektórych z nich. Zebranych powitała dyrektor szkoły Katarzyna Podbielska. W pełnych życzliwości słowach podziękowała wszystkim zaangażowanym w realizację projektu, a szczególnie grupie ojców, którzy nie szczędząc swych sił i czasu, odmalowali korytarz szkolny, przygotowując go do namalowania muralu. Wójt Gminy Ełk Tomasz Osewski pogratulował społeczności szkolnej podjęcia wspaniałych działań i zapewnił o swoim wsparciu wszelkich, tak cennych i pouczających, inicjatyw.
Uroczyste obchody Święta Wspomnień zainaugurowało wspólne odśpiewanie pieśni szkoły. Z uwagi na podniosły, patriotyczny charakter wydarzenia, towarzyszyła mu specjalna oprawa, która miała też na celu zwrócić uwagę na, przypadającą w tym roku, setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Radość z niepodległości i nawiązanie do pięknej rocznicy podkreślała piękna dekoracja, której głównym elementem było drzewo przystrojone biało – czerwonymi sercami oraz montaż słowno – muzyczny przygotowany przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły.
W nastrój uroczystości wprowadziła zebranych koordynatorka projektu Katarzyna Żywno, która, nawiązując do słów św. Jana Pawła II „Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość”, opowiedziała o wartościach, jakie są przekazywane naszym uczniom i o wadze wychowania patriotycznego, które w naszej szkole ma szczególne znaczenie, ze względu na patrona, którym są Szare Szeregi – organizacja harcerska działająca w czasie II wojny światowej, słynąca z bohaterstwa i odwagi.
Głos zabrał Mateusz Rusinek z grupy nieformalnej „Mam serce”, pomysłodawca projektu. Pan Mateusz przybliżył cele projektu i podejmowane, w związku z nim, działania, dziękując społeczności szkolnej za zaangażowanie.
\Następnie widzowie zostali zaproszeni do obejrzenia, przygotowanej specjalnie na tę okazję, prezentacji multimedialnej pt. „Nasza Mała Ojczyzna – wczoraj, dziś, jutro”. W jej nastrój wprowadziły zebranych uczennice: Patrycja Magiera, wykonując piękny utwór muzyczny „Jasieńku”, oraz Julia Jenczelewska, recytując wiersz „Tak wiele wspomnień”. A potem…widzowie przenieśli się w świat zapisany na starych stronicach szkolnych kronik, w czasy swego dzieciństwa, które za sprawą nowoczesnych technologii, powróciły, dostarczając niezwykłych wzruszeń oglądającym. Wykorzystując zapisy kronikarskie i fotografie zawarte w starych kronikach szkolnych, autorki prezentacji trafnie skonstruowały pokaz, którego treścią były dzieje naszej Małej Ojczyzny na przestrzeni lat. Prezentację wzbogaciły nastrojowe utwory muzyczne i błyskotliwy komentarz uzupełniający kolejne slajdy. Pojawiły się na nich informacje dotyczące historii szkoły i miejscowości Mrozy Wielkie. Widzowie, zwłaszcza ci młodsi, dowiedzieli się o istnieniu drużyny harcerskiej, zajęciach swoich rówieśników w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Niektórzy, z niedowierzaniem, odnajdywali siebie na starych fotografiach, które zaprezentowano publiczności. Z rozbawieniem oglądali dzieci w, popularnych w tamtych czasach, granatowych fartuszkach, piszące, niespotykanymi dziś, przyrządami: piórem maczanym w kałamarzu. Uwagę gości zwróciła staranność i estetyka zapisów kronikarskich, bogactwo opisów, dbałość o szczegóły i piękne, własnoręcznie wykonane rysunki. Część pokazu poświęcona przeszłości naszej małej szkoły w Mrozach Wielkich była okazją do przybliżenia uczniom, rodzicom i zaproszonym gościom historii szkoły, wzbudzenia w nich poczucia więzi z nią i wyrabianie szacunku wobec tradycji i dokonań tych, którzy tworzyli tę placówkę od początku jej istnienia. Bliższe poznanie tej historii stało się możliwe dzięki wspaniałym gościom, dziadkom naszych uczniów, którzy zgodzili się podzielić z nami swoimi wspomnieniami z czasów, kiedy sami byli uczniami naszej szkoły. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchaliśmy wspomnień Heleny Magiery i Alicji Zubrzyckiej, które bardzo ciekawie opowiedziały o tym, jak wyglądała szkoła w czasach ich młodości, o liczebności klas, ich ulubionych przedmiotach i również tych mniej lubianych. Dzięki ich relacji dowiedzieliśmy się, czym zajmowały się dzieci w czasie wolnym i jakie uroczystości były organizowane dawniej w szkole. Panie chętnie odpowiadały na pytania zaciekawionych uczniów. Ich wspomnienia uzupełniły relacje Tadeusza Fatkowskiego i Andrzeja Bieleckiego, którzy również uczyli się w mrozowskiej podstawówce. Barwną opowieść o czasach młodości zaprezentował Sławomir Mikołajczyk. Jego wspomnienia często wywoływały salwy śmiechu, gdyż pan Mikołajczyk przytoczył szereg anegdotek o ówczesnych nauczycielach i stosowanych przez nich metodach wychowawczych, w których często wykorzystywali linijkę, niekoniecznie do mierzenia, a woreczki z grochem służyły nie tylko po to, by rzucać nimi do celu, o czym często przekonywali się niesforni uczniowie. Nasz gość wspominał o istnieniu w szkole „pokoiku kar” lub tzw. „kozy”, w której przebywali niezbyt pilni uczniowie. Jednak największy aplauz i podziw publiczności wzbudził wiersz wyrecytowany przez pana Mikołajczyka… po rosyjsku – rzecz niepojęta dla współczesnych uczniów, którzy zazwyczaj nie pamiętają, czego uczyli się dzień wcześniej. Wzruszona publiczność gromkimi brawami nagrodziła występ seniorów. Niemniejsze poruszenie wzbudziła pieśń pt. „Cisza. Modlitwa katyńska” wykonana przez Ewę Soliwodę. Niejednemu widzowi łza zakręciła się w oku, gdy, zasłuchany w słowa utworu muzycznego, uświadomił sobie, że żyje w wolnej, niepodległej Polsce, za którą wielu bohaterów oddało swe życie.
W dalszej części uroczystości, oglądając kolejne slajdy prezentacji, goście mieli okazję poznać współczesne dzieje naszej Małej Ojczyzny. Zaprezentowano tu historię szkoły od momentu nadania jej imienia i sztandaru. Dzień 27 września 2009 r. zapoczątkował tradycję świętowania Dnia Patrona Szkoły, którym jest organizacja harcerska Szare Szeregi. Dokonania bohaterskich harcerzy znalazły odzwierciedlenie w muralu namalowanym na głównym korytarzu szkoły, którego odsłonięcie stanowiło główną część uroczystości. Zanim nastąpił ten niezapomniany moment, prowadząca Katarzyna Żywno, opisując prezentowane zdjęcia, przybliżyła zebranym kolejne działania, które doprowadziły do dzisiejszej uroczystości. Goście dowiedzieli się o akcji promującej projekt i ogromnym zaangażowaniu rodziców w przygotowanie plakatów i ulotek oraz o reporterskiej działalności uczniów, którzy poszukiwali śladów przeszłości rozpytując o nie wśród mieszkańców wsi. Kolejnym, ciekawym zadaniem był wielki plener malarski, w którym wzięli udział uczniowie i ich rodzice. Efektem „Wielkiego malowania” były przepiękne prace inspirowane historią szkoły, kraju i pięknem mazurskiego krajobrazu, które mieli okazję podziwiać uczestnicy Święta Wspomnień. Pani Katarzyna wspomniała o zaangażowaniu tatusiów naszych uczniów, dziękując im za poświęcony czas i wysiłek włożony w odnowienie korytarza szkolnego.
Święto Wspomnień to dobra okazja, by pokazać gościom talenty, pasje i zainteresowania naszych uczniów i ich rodziców. Swój talent recytatorski zaprezentowały uczennice: siódmoklasistka Agnieszka Kuczyńska, deklamując wiersz „Opowiedz nam, Ojczyzno” i trzecioklasistka Martyna Wysocka w wierszu „Oblicza Ojczyzny”. Duet czwartoklasistek, Arleta Augustyn i Zuzanna Opiela, wystąpił w montażu słowno – muzycznym do wiersza „Opowieści starej fotografii”. Warto wspomnieć, że jedna z dziewcząt recytowała utwór poetycki, a druga akompaniowała jej na keyboardzie. Arleta równie pięknie zaprezentowała się recytując wiersz pt. „Polska” z kolegą z klasy, Maciejem Gospodarykiem. Ogromnych emocji dostarczył widzom występ chóru szkolnego, który brawurowo wykonał piękną pieśń „Niepodległa, niepokorna”.
Swoją pasją artystyczną pochwaliła się rodzina państwa Chrapowickich. Uczennica klasy trzeciej Natalia i jej mama to wspaniałe artystki, które rysują, malują i rzeźbią prawdziwe cudeńka. Rodzina Barszczewskich zaprezentowała talent artystyczny Tereski, która pięknie gra na pianinie. Pochwaliła się też zainteresowaniami militarnymi przyszłych żołnierzy: Ludwika i Ignacego. Ulubionym tematem wszelkich podejmowanych przez nich działań są czołgi, pistolety i innego typu uzbrojenie. Ich pasja znalazła odzwierciedlenie na szkolnym muralu. Warto wspomnieć, że autorzy najładniejszych prac wykonanych w czasie „Wielkiego malowania”, w nagrodę, zostali zaproszeni do współpracy przy tworzeniu malunku na ścianie szkolnego korytarza. W grupie szczęśliwców, znaleźli się m.in. Teresa i Ignacy. Jak można się domyślić, Ignacy narysował ogromny biało – czerwony czołg, który przyniósł Polsce niepodległość. Teresa, wraz z Natalią i Vanessą z klasy III, upamiętniły setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, a Natalia i Patrycja, siódmoklasistki, przypomniały uroczystość nadania szkole imienia i sztandaru. Do pracy nad muralem włączyły się też mamy uczennic: Anna Chrapowicka, Urszula Barszczewska i Bogumiła Dębowski, które wraz z Mateuszem Rusinkiem, namalowały znak naszej szkoły.
Prezentacja talentów zakończyła opowieść o dniu dzisiejszym szkoły. Co będzie jutro? Tego jeszcze nie wiemy, ale jesteśmy przekonani, że najlepsze dopiero przed nami, bowiem, jak śpiewał Marek Grechuta „Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy…”
Wiemy natomiast, jak potoczyły się dalsze obchody Święta Wspomnień. Goście zgromadzili się na głównym korytarzu szkoły, gdzie ich oczom ukazał się wspaniały obraz namalowany na ścianie przez artystę malarza o pseudonimie Puzon, współpracującego z uczniami i rodzicami. Dzieło wywołuje niesamowite emocje i wzbudza podziw. Jego treść wyraża pamięć o przeszłości, dzięki zamieszczeniu na obrazie sylwetek harcerzy Szarych Szeregów walczących z okupantem niemieckim w czasie II wojny światowej, poprzez łączność z teraźniejszością, którą symbolizuje współczesny pejzaż naszej Małej Ojczyzny i postacie dzieci, których wzrok i myśli kierują się ku przyszłości. Elementem murala jest znak naszej szkoły, co jeszcze bardziej wzmacnia więź międzypokoleniową. Uroczystego przecięcia biało – czerwonej wstęgi i oficjalnego zaprezentowania murala dokonał Wójt Gminy Ełk Tomasz Osewski, wspierany przez przewodniczącego Komisji Rady Gminy Ełk ds. Oświaty, Sportu i Kultury, Tadeusza Fatkowskiego. Goście z zachwytem podziwiali dzieło zdobiące szkolne mury.
Po krótkiej przerwie na poczęstunek wszyscy wyruszyli w paradę uliczną „Oświeceni”, którą zainicjował Teatr Delikates. Uczestnicy uroczystości, zaopatrzeni w ogromne lampiony, udali się w pochód, którego trasa wiodła przez Mrozy Wielkie, by podzielić się radością z mieszkańcami wsi. Niezwykłemu przemarszowi towarzyszyła muzyka wykonywana „na żywo” przez młodych instrumentalistów: Pawła (skrzypce) i Damiana Żywno (saksofon). Uroczysta parada zakończyła obchody Święta Wspomnień w naszej szkole.
To był niezwykły czas, który na bardzo długo, być może na zawsze, pozostanie w naszej pamięci. Czas, w którym każdy obecny poczuł dotknięcie historii i zachowa wspomnienia w swym sercu, by, chociaż cząstkę z nich, „ocalić od zapomnienia”. Czas, w którym uczniowie mieli okazję odkryć historię swojej rodziny, szkoły, miejscowości. Poszukując śladów przeszłości nawiązali bliską więź z dziadkami, rodzicami. Poznając historię miejscowości i kraju poczuli się dumni z bycia Polakami, a praca nad muralem wzbudziła ich szacunek wobec bohaterów walczących o wolność Polski. Zaangażowanie w projekt pozwoliło rodzicom poczuć współodpowiedzialność za sprawy szkoły. Spotkanie z seniorami i wysłuchanie ich wspomnień było niezapomnianą, niezwykłą, żywą lekcją historii. Ich relacje, poparte fotografiami i zapiskami kronikarskimi są źródłem wiedzy o dawnych czasach, zwyczajach i ludziach. Dzięki nim udało się nam „ocalić od zapomnienia” i przywołać pamięć o przeszłości i ludziach ją tworzących, bo w myśl słów Jana Karskiego „Człowiek żyje tyle, ile żyje pamięć o nim”.

 

MROZY WIELKIE – WARSZAWA
„Warszawa da się lubić, Warszawa da się lubić, tu szczęście można znaleźć, tutaj serce można zgubić”… przekonywał poeta w przedwojennym szlagierze i chyba coś w tym jest, bo, od kilku lat, stolica jest ulubionym miejscem wycieczek uczniów Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich. 19 października 2018 r. odbyła się kolejna podróż do tego pięknego miasta, w której wzięli udział uczniowie klas I – VIII pod opieką pań Anny Sulewskiej, Anny Zielińskiej i Doroty Kubrak.
Tegoroczny wyjazd miał wymiar szczególny. W związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę został zrealizowany pod hasłem „Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego” i tematyką obejmował miejsca związane z tą wybitną postacią oraz ważne wydarzenia historyczne z dziejów Polski.
Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od Starego Miasta. Dzieciaki zobaczyły, znane im z podręczników, zabytki: Zamek Królewski oraz Kolumnę Zygmunta. Następnie przeszliśmy pod katedrę Świętego Jana, na murach której upamiętniono jedno z wydarzeń czasów Powstania Warszawskiego. Dotarliśmy też na Stary Rynek, gdzie, w otoczeniu uroczych, zabytkowych kamieniczek, króluje Pomnik Syrenki. W czasie spaceru po Starówce odwiedziliśmy jeszcze jedno, wyjątkowe miejsce. Miejsce bliskie sercom uczniów i pracowników szkoły, której patronem jest organizacja harcerska Szare Szeregi. To Pomnik Małego Powstańca – symbol heroicznej walki mieszkańców miasta, która porusza serca nie tylko warszawiaków. Dalszą część wycieczki spędziliśmy w towarzystwie bardzo miłego przewodnika po Warszawie, pana Michała, z którym spotkaliśmy się na Placu Zamkowym. Stamtąd autokarem przejechaliśmy do Śródmieścia. Spacer po tej dzielnicy rozpoczęliśmy od Pomnika Józefa Piłsudskiego. Następnie udaliśmy się na, znajdujący się w pobliżu, Plac Józefa Piłsudskiego. Uczniowie od razu rozpoznali Grób Nieznanego Żołnierza, przy którym odbywają się najważniejsze uroczystości państwowe.
Kolejnymi miejscami, gdzie szukaliśmy śladów Marszałka Piłsudskiego był hotel Warszawa, oraz pensjonat, w którym przebywał po powrocie z niewoli. Spacer śladami Piłsudskiego zakończyliśmy w Muzeum Wojska Polskiego, gdzie obok wystaw prezentujących dzieje oręża polskiego, znajdowała się sala poświęcona współtwórcy niepodległości Polski.
Zachęceni słowami utworu Czesława Niemena „Gdybyś ujrzeć chciał nadwiślański świt, już dziś wyruszaj ze mną tam. Zobaczysz jak, przywita pięknie nas warszawski dzień”, z pewnością jeszcze nie raz tu powrócimy.

 

STRADUNY, CHEŁCHY
Szkoła Podstawowa w Stradunach i Szkoła Podstawowa w Chełchach we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Ełku zorganizowały wycieczki ukazujące piękno krajobrazu Pojezierza Ełckiego i Pojezierza Suwalskiego. Dzięki pozyskaniu dofinansowania na transport od Starostwa Ełckiego i Gminy Ełk w wycieczce wzięło udział 90 uczniów i 7 opiekunów. Starosta Ełcki sfinansował nagrody główne konkursu o młodoglacjalnej rzeźbie „Małej Ojczyzny”.
Podczas wycieczki w Suwalskim Parku Krajobrazowym uczestnicy odbyli pięć godzin zajęć terenowych z geografii i biologii. Uczniowie poznali piękno krajobrazu polodowcowego. Zobaczyli formy polodowcowe: moreny czołowe, ozy, dolinę zawieszoną, głazowiska (Rudka Tartak, Bachanowo). Weszli na jedno z najwyższych wzniesień Pojezierza Suwalskiego – Górę Cisową, przeszli ścieżką poznawczą „Doliny Czarnej Hańczy” od Turtula do J. Hańcza. Byli u źródeł rzeki Szeszupy i przeszli przez dział wodny między rzeką Szeszupą a rzeką Czarna Hańcza. Podziwiali krajobraz o dużych różnicach wysokości w punkcie widokowym „U Pana Tadeusza” w Smolnikach i na Górze Cisowej.
Wycieczka zakończyła się konkursem, w którym uczniowie wykazali się wiedzą o krajobrazie polodowcowym. Dwunastu uczniów z największą wiedzą otrzymało pendrive. Pozostali uczestnicy wycieczki dostali nagrody pocieszenia w postaci kalendarzyków, magnesów, breloczków, słuchawek, długopisów i bransoletek pozyskanych dzięki wsparciu rodziców Elwiry Pałkiewicz i Dariuszowi Chmielewskiemu oraz firmie Fan-Tex, Parkowi Naukowo-Technologicznemu. W wycieczce uczestniczyła Anna Iwaszko Wicestarosta Ełcki. Wszyscy spędzili czas w bliskim kontakcie z przyrodą doceniając piękno swojej ojczyzny.

STRADUNY
18 października 2018 roku Szkołę Podstawową w Stradunach odwiedziła Organizacja Chorągiew Zaciężna Apis z Gniewu. Celem spotkania była obchodzona w tym roku 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Pan Jacenty Ordowski wraz ze swoją ekipą przybliżył społeczności szkolnej trudy narodu polskiego od średniowiecza po współczesność. Uczniowie mogli przyjrzeć się strojom z różnych epok oraz cofnąć się w czasie i choć przez chwilę stać się rycerzem Zawiszą Czarnym, husarzem, marszałkiem Józefem Piłsudskim. Żywa lekcja historii w naszej szkole została zorganizowana już 7 raz przez panią Annę Nawacką. Uczniowie z chęcią wzięli w niej udział a uwieńczeniem spotkania była możliwość przebrania się, założenia zbroi rycerskiej, czy potrzymania broni. Żywa lekcja historii pokazała uczniom, jaka droga wiodła Polskę do niepodległości i jak ciężko było ją uzyskać. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.

image_pdfimage_print
X
Dane osobowe
Wyślij
Dane wydarzenia