MROZY WIELKIE
10 maja 2018 r. -. od rana uczniowie naszej szkoły z ogromną niecierpliwością oczekiwali na, zapowiedzianą dzień wcześniej, niespodziankę. Każdy snuł domysły, co miała na myśli pani dyrektor, mówiąc, że spotka ich coś niezwykłego, niecodziennego. Wreszcie zagadka się wyjaśniła, gdy przed budynek zajechał wóz z napisem TVP.
Lotem błyskawicy rozeszła się wieść, że przyjechała telewizja. Szybko okazało się, że dziennikarze TVP Olsztyn, odwiedzili naszą placówkę nieprzypadkowo. Celem ich krótkiej, ale na długo zapamiętanej, wizyty było nakręcenie reportażu o szkole. Każdy z zainteresowaniem przyglądał się pracy ekipy telewizyjnej, przywiezionym przez nich sprzętom służącym do nagrywania, a przede wszystkim, samym dziennikarzom, znanym dotychczas tylko ze szklanego ekranu telewizora. Nie było też chyba nikogo, kto, choć po cichu, nie marzyłby o występie przed kamerą. Niektórym, wśród nich Arletce z klasy III, spełniły się te pragnienia. Nasza uczennica udzieliła krótkiego wywiadu, opowiadając o swoich sukcesach odnoszonych w konkursach, ulubionych przedmiotach w szkole i o spędzonym tu czasie. O zaletach pracy w szkole opowiedziała też pani Małgorzata Wakuła, a pani dyrektor Katarzyna Podbielska, w ciepłych słowach, zachęciła widzów, a w szczególności, rodziców mających dzieci w wieku szkolnym, do odwiedzenia naszej małej szkółki, zapoznania się z jej bogatą ofertą edukacyjną, niezwykłym klimatem i rodzinną atmosferą tu panującą, bo, jak powiedziała, „kto tu nie przyjdzie i nie zobaczy, nie przekona się o tym, że jest tu rodzinnie i bezpiecznie”.
Swoimi pozytywnymi opiniami o szkole podzielili się również rodzice i mieszkańcy wsi, dla których nasza placówka stanowi centrum życia kulturalnego. Wszyscy zgodnie przyznali, że szkoła w Mrozach Wielkich niczym nie odbiega od szkół miejskich, a swoim położeniem, infrastrukturą i wyposażeniem w nowoczesne pomoce dydaktyczne i sprzęt komputerowy, nawet przewyższa niektóre z nich.
Obecność ekipy telewizyjnej w naszej szkole była dla wszystkich ogromnym przeżyciem. Mogliśmy nie tylko wziąć udział w nagraniu – następnego dnia każdy z niezwykłą ekscytacją wypatrywał siebie i kolegów w reportażu nakręconym w bliskich nam miejscach, ale także podejrzeć pracę ekipy telewizyjnej, przyjrzeć się używanemu przez dziennikarzy profesjonalnemu sprzętowi, a przede wszystkim zachęcić widzów, a zwłaszcza ich dzieci, by od września wraz z naszymi uczniami, rozpoczęły swoją przygodę w naszej małej, ale najlepszej pod słońcem, szkole.

Materiał o szkole:
https://olsztyn.tvp.pl/37161443/11518-cz1 – rozpoczęcie od minuty 02:25
ciąg dalszy materiału, rozpoczęcie od minuty 11:50
https://olsztyn.tvp.pl/37169193/11518-godz-1830

 

WOSZCZELE
10 maja uczniowie naszej szkoły rywalizowali w XI Wiosennych Jaćwieskich Biegach Przełajowych w Starych Juchach. Do zawodów przystąpiło bardzo dużo szkół m.in. z Wydmin, Kalinowa, Prostek, Miłek, Gąsek, Gawlika Wielkiego, Starych Juch, Wiśniowa Ełckiego. Nie zabrakło tam również naszych przedstawicieli. Naszą placówkę reprezentowali: Karolina Choruży, Krzysztof Basiewicz (oboje klasa 4 b), Filip Koźlik (klasa 3) oraz nauczyciel wychowania fizycznego Janusz Limberger. Dzieci do pokonania miały dystans 500m, zaś nauczyciele rywalizowali na dystansie 800 m. Znakomicie w swoim biegu pobiegła Karolina, która w stawce blisko 50 zawodniczek uplasowała się na drugiej pozycji! Bardzo dobrze pobiegli również chłopcy: Krzysztof zajął siódme, a Filip dziewiąte miejsce. W kategorii chłopców rywalizowało ponad sześćdziesięciu zawodników. Janusz Limberger w biegu dla nauczycieli uplasował się na trzecim miejscu.

 

WOSZCZELE
8 maja 2018 r. uczniowie klasy II gimnazjum Szkoły Podstawowej w Woszczelach prezentowali swoje działania w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Jak zorganizować uroczystość z okazji obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja?”. Cztery grupy uczniów pod kierunkiem opiekunów: Anny Jamrożek, Magdaleny Sikorskiej, Doroty Wronowskiej i Katarzyny Szuchnickiej przedstawiły różne możliwości uczczenia święta narodowego. Jedno z działań to spektakl, który przybliżał, w jakich okolicznościach uchwalono Konstytucję 3 Maja. Na scenie pojawili się król Stanisław August Poniatowski, władczyni Rosji-caryca Katarzyna, król Prus i cesarz Austrii oraz słynni reformatorzy, twórcy konstytucji, czyli Hugo Kołłątaj, Ignacy Potocki i marszałek Sejmu Wielkiego- Stanisław Małachowski. Widzowie na własne oczy mogli zobaczyć m. in. jak doszło do III rozbiorów Polski. Podziwiali grę aktorów-amatorów, stroje stylizowane na czasy stanisławowskie i śpiew chóru, który wspomagał występujących.
Następna grupa gimnazjalistów stworzyła w ramach projektu śpiewniki pieśni patriotycznych, w tym odśpiewanych w 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zbiory pieśni zasiliły zasoby biblioteki szkolnej i będą służyły pozostałym uczniom na innych zajęciach. Kolejna grupa przestawiła moment uchwalenia Konstytucji 3 Maja za pomocą prac plastycznych. Przepiękne rysunki wykonali pastelami i markerami. Ujęli na nich przede wszystkim symbole narodowe, stronę tytułową Konstytucji 3 Maja oraz nawiązali do znanego dzieła Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja 1791 roku”.
Ostatnia grupa wykonała prezentację multimedialną. Wyjaśniła przy tym, kiedy naprawdę miała być uchwalona ustawa z 1791r., od jakiego czasu ten dzień stał się naszym świętem narodowym, kto jeszcze świętuje moment uchwalenia Konstytucji 3 Maja i gdzie w chwili obecnej znajduje się jej rękopis? Ta sama grupa przeprowadziła również quiz, który sprawdził wiedzę uczniów na temat Konstytucji 3 Maja. Wszyscy uczniowie solidnie wypełnili przydzielone zadania. Otrzymali wysokie noty od oceniającej ich komisji i gromkie brawa od widzów.

 

NOWA WIEŚ EŁCKA
Uczennica naszej szkoły- Julita Gajek została laureatką konkursu plastycznego „Orzeł biały- nasza duma”. Najważniejszym celem konkursu było zainteresowanie uczniów znaczeniem naszych symboli narodowych, a także popularyzacja wiedzy o godle jako jednym z najistotniejszych znaków polskiego państwa.
Julita, jako zwyciężczyni konkursu na etapie okręgowym otrzymała nagrodę z rąk pani senator RP Małgorzaty Kopiczko. Praca Julity została wybrana spośród 134 nadesłanych prac i zostanie zaprezentowana w Senacie RP. Dodatkową nagrodą za zwycięstwo w etapie okręgowym jest wyjazd do Senatu na uroczystość ogłoszenia listy ogólnopolskich laureatów.

 

NOWA WIEŚ EŁCKA
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim konkursie „Orzeł biały – nasza duma”, organizowanym przez senatorów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Kancelarię Senatu RP.
Głównymi celami konkursu było:
– rozwijanie zainteresowania znaczeniem polskich symboli narodowych wśród dzieci i młodzieży,
– popularyzacja wiedzy i świadomości o godle jako jednym z najważniejszych symboli państwa polskiego od zarania dziejów do czasów współczesnych,
– propagowanie symbolu orła podczas wydarzeń patriotycznych,
– motywowanie uczniów do rozwijania pasji historycznych i artystycznych,
– rozwijanie kreatywności dzieci i młodzieży w zakresie technik sztuki plastycznej.
Konkurs składał się z dwóch kategorii: plastycznej oraz literackiej. W kategorii plastycznej reprezentowali naszą szkołę uczniowie klasy III b: Dominika Szymańska, Amelia Buraczewska i Rafał Staszewski, natomiast w kategorii literackiej prace przygotowały uczennice klasy IV: Wiktoria Dobrzycka, Weronika Marciniak, Wiktoria Jankowska oraz uczennica klasy V – Katarzyna Kędzierska.
W dniu 30 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Ełku odbyło się uroczyste wręczenie nagród przez Panią Małgorzatę Kopiczko Senatora Rzeczypospolitej Polskiej.
W kategorii literackiej I miejsce zajęła Wiktoria Jankowska, wyróżnienie otrzymała Katarzyna Kędzierska. Natomiast w kategorii plastycznej wyróżniona została praca Dominiki Szymańskiej.
Gratulujemy i dziękujemy naszym uczennicom za udział w tym konkursie. Jest kolejna lekcja kształtowania pozytywnego wzorca współczesnego patriotyzmu wśród uczniów naszej szkoły.

 

NOWA WIEŚ EŁCKA
Sukcesy uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Nowej Wsi Ełckiej w VIII Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „dbam o swoje bezpieczeństwo”: Sebastian Choroś, klasa Ib – laureat, Gabriel Kleban, klasa Ib – wyróżnienie. Gratulujemy i dziękujemy naszym uczniom za udział w tym konkursie.
Patronat konkursu: Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty oraz Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie.

 

MROZY WIELKIE
„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie…” głosił Jan Zamojski w XVI w., ale jego słowa wciąż są aktualne. Świadomi ich wagi, nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich, z troską podchodzą do kształcenia w uczniach właściwych postaw, kładąc szczególny nacisk na wychowanie patriotyczne swoich uczniów. Zobowiązuje ich do tego patron szkoły – Szare Szeregi, który jest autorytetem źródłem wzorców stale obecnym w codziennym życiu szkoły i we wszelkich działaniach w niej podejmowanych. W czasie ważnych uroczystości uczniowie z dumą śpiewają „Szare Szeregi przykład nam dały, jak żyć i kochać, człowieku mały…”
Aby słowa te nie stały się pustymi sloganami, nauczyciele stale podejmują działania promujące patriotyzm i budzące w uczniach poczucie dumy narodowej. Z tej potrzeby wynikł też pomysł nieszablonowych obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz uczczenia stulecia niepodległości Polski. Podjęto decyzję, że w ostatnim tygodniu kwietnia, w szkole zostanie przeprowadzonych szereg działań promujących patriotyzm. Tydzień patriotyczny zapowiadał się bardzo ciekawie.
Poniedziałek, 23 kwietnia, przebiegał pod znakiem biało-czerwonych chorągiewek. Już od rana uczniowie niezwykle aktywnie zaangażowali się w „produkcję” proporczyków w barwach narodowych. W krótkim czasie ich ilość przerosła nasze oczekiwania, więc dzieci postanowiły, że podarują je mieszkańcom i odwiedzającym szkołę gościom. Dzięki ich wytrwałej pracy budynek szkolny przybrał odświętny, patriotyczny charakter, bo część chorągiewek została wykorzystana do ozdobienia okien w klasopracowniach i gabinetach. Od tej chwili nikt nie miał wątpliwości, że patriotyzm nie jest pojęciem obcym uczniom z Mrozów Wielkich.
„Dziękujemy Ci, Panie za to, że jesteśmy Polakami” – piękne słowa Świętego Jana Pawła II natchnęły nas do kolejnego działania, do którego zaangażowaliśmy uczniów. Ich zadaniem było stworzenie „Dekalogu Młodego Patrioty”. Każda klasa, wraz z wychowawcą, opracowała dziesięć zasad, jakimi w życiu powinien kierować się każdy uczeń, każdy Polak. Okazało się, że nasi uczniowie doskonale sobie poradzili i oto na głównym korytarzu szkoły, zawisły opracowane przez nich kodeksy. Prace uczniów świadczą o dużej świadomości, poczuciu tożsamości narodowej i głębokim patriotyzmie. Prawie wszyscy, na pierwszym miejscu wymieniali znajomość hymnu państwowego, szacunek okazywany symbolom oraz pamięć o ważnych wydarzeniach z historii Polski i czczenie polskich bohaterów. Przy okazji tego działania przekonaliśmy się, że dzieciaki traktują patriotyzm, nie tylko jako miłość do Ojczyzny, ale zwracają uwagę na konieczność ochrony przyrody, czy też na właściwy stosunek wobec innych ludzi. To bardzo cieszy i jest dowodem, że praca wychowawcza realizowana w szkole przynosi pozytywne efekty.
W poniedziałek zainaugurowano też „Patriotyczną długą przerwę”. Przez cały tydzień, w czasie jednej z długich przerw uczniowie mieli okazję wysłuchać wiązanek pieśni patriotycznych. Część z nich była im znana i chętnie włączali się we wspólne śpiewanie. Dzięki temu typowy codzienny gwar i hałas zastąpił gromki śpiew. Najchętniej wykonywanym utworem była pieśń pt. „Przybyli ułani pod okienko”. Uczniom bardzo przypadła do gustu taka forma spędzania przerw śródlekcyjnych.
We wtorek, 24 kwietnia, nasi uczniowie przypomnieli sobie dokonania i sylwetkę patrona szkoły – organizacji harcerskiej Szare Szeregi. Okazją do tego była, zorganizowana w sali gimnastycznej, wystawa prezentująca bohaterstwo i niezłomność harcerzy działających w mrocznych czasach II wojny światowej. Jest to działanie szczególnie ważne w odniesieniu do najmłodszych uczniów, którzy, nie do końca, wiedzą, kim był patron ich szkoły. Dzięki obejrzeniu wystawy, nie tylko dowiedzieli się, kto nosił pseudonim Rudy, Alek, Zośka, ale też poznali genezę powstania i znaczenie symboli szkoły: imienia, pieśni, sztandaru, znaku. Wychowawcy, towarzyszący swoim podopiecznym, w przystępnej i zrozumiałej dla nich formie, wspomagając się mapami, zdjęciami, dokumentami wyeksponowanymi na wystawie, wyjaśnili, kim byli harcerze Szarych Szeregów, jakie są ich dokonania i dlaczego właśnie oni patronują szkole. Wiedza zdobyta w taki sposób z pewnością zaowocuje w postaci godnych postaw i zachowań naszych uczniów, których wzorem do naśladowania są dzielni harcerze Szarych Szeregów.
Ubogaceni patriotyzmem uczniowie z ochotą przystąpili do kolejnego zadania. Realizując myśl św. Jana Pawła II „Patriotyzm jest to miłość, która obejmuje dzieła rodaków i owoce ich geniuszu”, stworzyli „Księgę cytatów o wolności, patriotyzmie i Ojczyźnie”. Własnoręcznie, z wyjątkowo starannością i dbałością o poprawność ortograficzną, każdy uczeń przepisał, wylosowany przez siebie, cytat. Wśród znakomitych wypowiedzi znalazły się złote myśli św. Jana Pawła II, Józefa Piłsudskiego, Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a także fragmenty „Mazurka Dąbrowskiego”, „Pieśni Szkoły”, „Roty’, czy „Katechizmu młodego Polaka. Ta inicjatywa wpłynęła na kształtowanie postaw patriotycznych. Dzięki poznaniu sentencji na temat tych ważnych wartości, uczniowie rozbudzili w sobie poczucie radości z bycia Polakami, a efekty ich pracy wzbudziły żądaną motywację. Dzieci z dumą prezentowały przepisane przez siebie, niektóre dodatkowo pięknie ozdobione, maksymy.
Bogaty program tygodnia patriotycznego nie pozostawiał dużo czasu na bezczynność. Na uczniów czekało kolejne zadanie, którym było wyklejenie godła Polski z kulek bibuły. To nudna, mozolna praca, do której dzieci, w czasie lekcji zazwyczaj nie mają cierpliwości i wykonują ją szybko i byle jak. Co innego, gdy jest to praca nad wspólnym projektem. Wszyscy aktywnie przystąpili do działania tak, że po kilku godzinach mogliśmy już podziwiać wspaniały efekt. Praca wyglądała naprawdę pięknie. Biały Orzeł na czerwonym, wykonany wspólnymi siłami uczniów i pracowników szkoły, pozostanie wspaniałą pamiątką oraz symbolem, który będzie nam towarzyszył nie tylko w czasie ważnych uroczystości, ale również w codziennym życiu szkoły.
Środa, 25 kwietnia, podobnie jak poprzednie dni, niosła ze sobą bogaty program działań patriotycznych. Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na godzinę 11.00, albowiem na tę porę zaplanowany był taniec na boisku w wykonaniu społeczności szkolnej. Oczywiście, przy okazji tak pięknych rocznic, jak święta majowe, czy setna rocznica obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości, nie mógł to być inny taniec niż polonez. Punktualnie o wyznaczone godzinie, na boisku szkolnym utworzył się długi szpaler par gotowych do zaprezentowania „chodzonego”. Pani dyrektor Katarzyna Podbielska, w towarzystwie jednego z uczniów, który „w pierwszą parę ją unosi, a sto par za niemi” tworzyła pierwszą parę. Gdy rozbrzmiały pierwsze takty „Poloneza Ogińskiego” wszyscy w równym rytmie ruszyli w tan. Widok był niezwykły i wzruszający: kilkadziesiąt osób, od przedszkolaków po kadrę nauczycielską, tańczących poloneza na boisku szkolnym. Uroczysty, patriotyczny charakter tańczących podkreślał ich odświętny strój, a także, trzymane w rękach, biało – czerwone chorągiewki.
W tak roztańczonym, podniosłym nastroju wszyscy udali się w „Biało-czerwony Marsz dla Niepodległej”, którego trasa wiodła przez Mrozy Wielkie. Uczniowie z dumą nieśli wykonane przez siebie chorągiewki i wręczali je napotkanym mieszkańcom wsi. Pochód zakończyliśmy nad jeziorem, gdzie zaznaczyliśmy swoją obecność krótką sesją fotograficzną.
Udział uczniów w marszu stał się okazją do promocji patriotyzmu, budowania pozytywnego wizerunku szkoły kształtowania w uczniach poczucia dumy narodowej, bo jak mówił Aleksander Kamiński „ nie dość jest myśleć i chcieć – o Polsce i dla Polski. Trzeba samemu reprezentować Polskę”.
Ważne jest też, by znać jej historię i szanować bohaterów, bo zdaniem Józefa Piłsudskiego „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.”Dobrym sposobem na sprawdzenie wiedzy historycznej był udział w konkursie dotyczącym historii Polski, w którym wzięli uczniowie klas V – VII.
W czwartek, 26 kwietnia, po raz kolejny naszą szkołę odwiedził pan Jacek Rutkowski – nauczyciel historii, metodyk W-MODN w Olsztynie filia w Olecku, który w bardzo ciekawej formie przedstawił uczniom dzieje naszej małej Ojczyzny. W niecodziennej lekcji historii pt. „Ełk dawniej i dziś” przybliżył historię miasta, najważniejsze miejsca oraz opowiedział o zmianach, jakie zaszły w mieście na przestrzeni lat. Bardzo interesująca okazała się prezentacja multimedialna przygotowana przez pana Jacka, w której znalazły się m.in. fotografie pokazujące jedno miejsce w ujęciu sprzed lat i obecnie. Uczniowie usłyszeli wiele ciekawostek i historii związanych z Ełkiem i jego okolicami, dowiedzieli się o istnieniu miejsc, zakątków, ulic, pamiątek, czy znanych osób związanych z naszym miastem. To spotkanie dostarczyło wielu, niezapomnianych wrażeń, rozbudziło w uczniach zainteresowanie historią miejsc im bliskich, skłoniło do rozmów z rodzicami, dziadkami na temat życia dawniej i dziś oraz wzmocniło więź i poczucie tożsamości narodowej.
Ostatniego dnia tygodnia patriotycznego, 27 kwietnia, odbyła się uroczysta akademia poświęcona rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczniowie klasy V, pod kierunkiem pani Kamili Moczadło, zaprezentowali program artystyczny, w którym, słowem, gestem i piosenką, przybliżyli wydarzenia sprzed 227 lat. Zgromadzeni widzowie wzięli udział w żywej lekcji historii, stając się świadkami rozmowy Konstytucji z uczącymi się o niej uczniami. Dowiedzieli się z niej, w jaki sposób doszło do podpisania, pierwszej w Europie i drugiej na świecie, ustawy regulującej życie państwa i kto był jej twórcą. Młodzi artyści, w prosty i zrozumiały sposób, wyjaśnili uczniom, na czym polegała doniosłość dokumentu, którego rocznicę uchwalenia czcimy bardzo uroczyście. Uświetnieniem akademii było wspólne odśpiewanie, poświęconej tamtym wydarzeniom, pieśni pt. „Witaj majowa jutrzenko”. Nasi uczniowie udowodnili w tym dniu, że z patriotyzmem są za pan brat. Wszyscy mieli przypięte kokardy w barwach narodowych, które własnoręcznie wykonali, a na zakończenie uroczystości, w godnej postawie na baczność, odśpiewali cztery zwrotki hymnu państwowego.
Tuż po uroczystości nastąpiło rozstrzygnięcie międzyszkolnego konkursu plastycznego pt. „Moja Ojczyzna”, którego laureatami zostali uczniowie naszej szkoły: Arleta Augustyn (kl. III), Szymon Lutecki (kl. III), Igor Magiera (kl. III), Ignacy Barszczewski (kl. I), Bartosz Szumski („0). Uczestnicy konkursu dowiedli, że znają i kochają Polskę i „żadne miejsce nie jest dla nich milsze od Ojczyzny’ (Cyceron). Ich piękne prace będą ozdobą szkolnej galerii.
Zwieńczeniem i podsumowaniem obchodów tygodnia patriotycznego były zajęcia, w których wzięli uczniowie klas I – VII po zakończeniu akademii. W ich trakcie dzieciaki mogły sprawdzić swoja wiedzę na temat postaci, wydarzeń, miejsc i symboli związanych ze Stuleciem Niepodległości. Polski, biorąc udział w teście interaktywnym na platformie Kahoot oraz quizach historycznych na platformie LearningApps. Warto nadmienić, iż zabawy interaktywne zostały przygotowane przez uczniów klasy V w czasie zajęć informatyki oraz uczniów klas II – III uczęszczających na zajęcia cybernetyki w ramach projektu TIK-TAK nowoczesna i bezpieczna szkoła dla uczniów. Dzieci bardzo lubią tę formę sprawdzenia swoich wiadomości, więc wyposażeni w tablety, telefony komórkowe i laptopy, licznie zgromadzili się w świetlicy szkolnej.
Zanim jednak rozpoczęli zmagania, obejrzeli prezentacje multimedialne pt. „Wielcy Polacy 1918 – 2018” przygotowane przez uczniów klasy Vi i VII. Zaprezentowali w nich sylwetki wybitnych, ich zdaniem, postaci, które przyczyniły się do rozsławienia dobrego imienia Polski w świecie poprzez działalność naukową, literacką, polityczną, czy też walcząc o niepodległość. Wśród osób zaprezentowanych znaleźli się m.in. Józef Piłsudski, Święty Jan Paweł II, patron naszej szkoły – organizacja harcerska Szare Szeregi, rtm. Witold Pilecki, Władysław Reymont, Maria Skłodowska – Curie, Lech Wałęsa, a nawet Adam Małysz i Kamil Stoch. Dzięki poznaniu dokonań znanych Rodaków, uczniowie rozbudzili w sobie poczucie dumy z bycia Polakami, a efekty pracy wzbudziły pożądaną motywację. Nagrodą za trud włożony w wykonanie pracy była możliwość zaprezentowania jej społeczności szkolnej podczas obchodów w szkole Tygodnia Patriotycznego.
Miniony tydzień to czas, którym uczniowie angażując się w różne przedsięwzięcia kształtowali poczucie dumy narodowej, poczucie patriotyzmu, poznawali ważne wydarzenia i postaci związane z historią swojej Ojczyzny. Dzięki wspólnemu wysiłkowi uczniów i nauczycieli cała szkoła przybrała patriotyczny, odświętny charakter: biało – czerwone gazetki zawisły na szkolnych korytarzach, w bibliotece i w klasach, w oknach pojawiły się biało – czerwone chorągiewki, na jednej z gazetek ściennych pojawił, się opracowany przez uczniów, Kodeks Młodego Patrioty, a w bibliotece szkolnej wyłożono, własnoręcznie spisaną Księgę cytatów o wolności.
Podjęte działania wpisują się w obchody Roku dla Niepodległej oraz w realizację zadań związanych z uzyskaniem Certyfikatu Szkoła Wierna Dziedzictwu.
Warto nadmienić, iż w organizację i przebieg projektu aktywnie włączyła się cała społeczność szkolna, wypełniając tym samym testament naszego wielkiego Rodaka – papieża Jana Pawła II, który przypominał, że „wolność, została nam dana, przyniesiona, ofiarowana! Nie, ażebyśmy ją zmarnowali! Tylko, abyśmy nią żyli.

 

CHEŁCHY
VII Dni Kariery za nami. Gościem w naszej szkole była Joanna Bednarczyk, prezes stowarzyszenia na rzecz osób z autyzmem „Impuls”, a prywatnie magister administracji, trener personalny i dietetyk w jednym.
– Dziękujemy za informacje, konsultacje i pomiary naszych tkanek tłuszczowych – mówi Karol Marchel, dyrektor ZSS w Chełchach.

 

RĘKUSY
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach uczestniczyli w wyjątkowej lekcji przyrody. W szkole gościł Krzysztof Wawiórko, podleśniczy Nadleśnictwa Ełk. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzieli się jaką rolę i znaczenie pod względem gospodarczym, społecznym i przyrodniczym pełni las oraz jak wygląda praca leśnika. Uczniowie utrwalili oraz poznali nowe wiadomości i ciekawostki z życia roślin i zwierząt żyjących w środowisku leśnym.
– Pan podleśniczy zainteresował uczniów swoimi opowieściami o lesie i pracy leśnika – opowiada Joanna Borzeńska, nauczycielka przyrody. Wykorzystał przywiezione narzędzia, którymi posługuje się na co dzień w swojej pracy oraz naturalne okazy m.in. próbki drzew rosnących w naszych lasach, poroże łosia, sarny i jelenia.
Uczniowie klas starszych poznali dodatkowo (z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej):
zakres działalności Lasów Państwowych oraz dowiedzieli się jaką ścieżkę edukacyjną należy pokonać, aby można było wykonywać zawód leśnika. Zainteresowanie uczniów tematem było duże, o czym świadczyły liczne pytania kierowane do gościa. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, a przekazane wiadomości poszerzyły wiedzę przyrodniczą uczniów.

 

WOSZCZELE
W niedzielę, 15 kwietnia uczniowie naszej szkoły rywalizowali w biegach na orientację w ramach IV Grand Prix Ełku W Marszach Na Orientację „Zorientuj Się Na Ełk” – 2018 r. Zawody rozegrane zostały na terenie leśnym w okolicy miejscowości Szeligi-Buczki, był to pierwszy z czterech biegów zaliczanych do całego cyklu. Reprezentację naszej szkoły stanowili: Mateusz Borawski i Kacper Bobowik z klasy V oraz Wojciech Jasiński z klasy VI. Nasi młodzi zawodnicy w klasyfikacji indywidualnej zajęli ex aequo trzecie miejsce wśród uczniów szkół podstawowych. W klasyfikacji drużynowej uplasowali się na dziewiątej pozycji, będąc najmłodszym zespołem w stawce 21 drużyn. Chłopcy do pokonania mieli trasę 8 kilometrów, gdzie zlokalizowanych było 9 punktów kontrolnych, które należało znaleźć, by być sklasyfikowanym w Grand Prix. Zadnie nie należało do łatwych , gdyż większość punktów ukryta była miedzy drzewami lub w dużych jarach i lejach po bombach. Młodzi sportowcy z Woszczel dzielnie stawili czoła wyzwaniom i spisali się bardzo dobrze. Kolejne zawody w marszach na orientację już 6 maja, tym razem miejscem zawodów będzie Malinówka. Na pewno nie zabraknie tam naszych uczniów.

 

STRADUNY
Uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Stradunach realizowali projekt „Kompetencje na szóstkę”, którego organizatorem jest Fundacja Uniwersytet Dzieci. Dzięki udziałowi w programie uczniowie rozwijali kompetencje społeczne (kreatywność, innowacyjność, przedsiębiorczość), kształcili umiejętność krytycznego i logicznego myślenia, rozumowania, argumentowania i wnioskowania. Projekt realizowany był na godzinach z wychowawcą Anetą Klonowską. W czasie czterech lekcji uczniowie przygotowywali się do pracy projektowej. Trenowali umiejętności współpracy w grupie, a także poznawali kluczowe etapy pracy projektowej. W ramach programu realizowane były scenariusze: „Jakie są moje talenty i mocne strony?”, „Dlaczego czasem lepiej w drużynie?”, „Jak zrealizować projekt? cz. I”, „Jak zrealizować projekt? cz. II”.

 

RĘKUSY

Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach gościła w szkole reprezentantów 6 krajów partnerskich – Turcji, Łotwy, Rumunii, Bułgarii, Niemiec oraz Włoch, wspólnie z którymi od września 2016 r. realizuje międzynarodowy projekt Erasmus+ „A child is a world”. Wśród gości znaleźli się zarówno nauczyciele, jak i dyrektorzy placówek.

– Spotkanie w Polce miało wyjątkowy charakter, ponieważ działania z zakresu „Teaching/ Learning/ Training Activities” zakładają nabycie przez uczestników nowych umiejętności – opowiada Elżbieta Napiórkowska, szkolny koordynator projektu. – Tym razem to przybyli nauczyciele wcielili się w rolę uczniów. Jako, że mają oni różne specjalizacje program warsztatów i szkoleń został zróżnicowany i powstał we współpracy z licznymi ośrodkami szkoleniowymi. Zakładał zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne.

Oficjalne powitanie delegacji miało miejsce w szkole. Na spotkanie przybyli również goście, przyjaciele naszej szkoły, przedstawiciele władz lokalnych z Tomaszem Osewskim, Wójtem Gminy Ełk na czele. 
– W ramach spotkania goście mieli okazję zwiedzić naszą szkołę oraz obejrzeć część artystyczną przygotowaną przez uczniów – mówi Agnieszka Jaszkowska, dyrektor szkoły. – Przedstawienie pt. “Welcome to our fairytale” zaprezentowali nasi najmłodsi, czyli wychowankowie punktu i oddziału przedszkolnego, zaś uczniowie klas starszych wykonali piosenki w języku polskim, angielskim oraz włoskim. Nie zabrakło również prezentacji naszego projektowego zadania dodatkowego – tańca. Zebrani mieli okazję obejrzeć tańce ludowe oraz nowoczesne układy choreograficzne. Pokazana została również prezentacja multimedialna ze zdjęciami ze wszystkich działań podjętych w naszej szkole w ramach realizacji projektu.

Goście wysłuchali również wykładu popartego prezentacją, który dotyczył systemu edukacji w Polsce oraz obecnie trwającej reformy. Otrzymali również materiały w języku angielskim. Dzięki współpracy z z Ełckim Centrum Kultury wzięli udział w warsztatach tanecznych zorganizowanych przez Mazurski Zespół Pieśni i Tańca Ełk pod kierunkiem Piotra Witaszczyka.

– Podczas krótkiego pokazu zaprezentowane zostały wraz z opisem tradycyjne stroje ludowe z różnych regionów Polski, a następnie najbardziej znane tańce i przyśpiewki – mówi Elżbieta Napiórkowska. – Podczas części praktycznej uczestnicy najpierw w ramach rozgrzewki ćwiczyli tańce integracyjne, a później poznawali kroki “Poloneza”. Warsztaty zakończyły się wspólnym tańcem. Goście mieli także okazję zobaczyć “Topichę” w wykonaniu Mazurskiego Teatru Tańca.

W Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Ełku goście poznawali tajniki mnemotechnik, w ramach zajęć “The Art of Memory”. Zaś w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ełku wzięli udział w takich samych zajęciach na temat bezpieczeństwa, w jakich zwykle udział biorą dzieci. Mieli też okazję zwiedzić salę “Ognik”, która przedstawia mieszkanie po pożarze. Natomiast w czasie warsztatów kulinarnych, pod kierunkiem Doroty Kozłowskiej – doradcy metodycznego MODN w Ełku i nauczyciela ZS nr 6 im.M. Rataja w Ełku, uczyli się lepić polskie pierogi i piec szarlotkę. W warsztatach pomagali również uczniowie i nauczyciele.

Goście próbowali swoich sił w cukiernictwie i własnoręcznie robili lizaki. Zaś podczas zajęć ze “współpracy “ przygotowanych przez nauczycieli ze Szkoły w Rękusach poznawali nowinki edukacyjne oraz ciekawe ćwiczenia pozwalające kształtować wśród uczniów właściwe postawy społeczne, otwierające uczniów na świat i innego człowieka oraz sprawdzone pomysły na skupienie uwagi uczniów, powtórzenie materiału czy choćby sposoby na sprawiedliwy podział uczniów na pary lub grupy. Poza tym goście mieli także okazję zwiedzić i poznać historię naszego miasta. Odbyły się również warsztaty prowadzone przez Wielkiego Komtura, który przybliżył uczestnikom historię naszego regionu.

 

CHEŁCHY

W Zespole Szkół Samorządowych w Chełchach 12 kwietnia 2018 r. uroczyście obchodzono Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Obchody rozpoczęła Msza św., następnie Wójt Gminy Ełk Tomasz Osewski, dyrektor szkoły Karol Marchel i przedstawiciele klas złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem poświęconym ofiarom zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej, znajdującym się przy szkole.

– Bardzo się cieszę, że uczniowie w Chełchach, także ci najmłodsi, pamiętają ważne wydarzenia w naszej polskiej historii, przypominają sobie i nam tragedię Katynia w 1940 roku i Smoleńska w 2010 roku – mówi Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk.

Po części oficjalnej wszyscy udali się do szkoły, aby obejrzeć część artystyczną przygotowaną przez uczniów klas III, VI, VII podstawówki i II gimnazjum pod opieką Magdaleny Szypulskiej. Przygotowaniem oprawy muzycznej zajęła się Alicja Bielska-Oleksy, a przepiękną dekorację wykonała Magdalena Piela. Wszyscy widzowie byli wzruszeni i zachwyceni występem uczniów.

 

RĘKUSY – EŁK
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach wzięli udział w wycieczce… do Castoramy. Celem podróży nie były jednak zakupy.
– Dzieciaki uczestniczyły tam w warsztatach edukacyjnych Majsterkowo, których główną ideą jest rozwijanie u dzieci zdolności manualnych, pobudzanie wyobraźni, a także zwiększenie świadomości ekologicznej oraz rozwijanie zainteresowań w kierunku majsterkowania – opowiada Agnieszka Jaszkowska, dyrektor szkoły.- Uczniowie z pomocą wykwalifikowanych pracowników Castoramy oraz wychowawczyń wykonywały kukiełki. Wszyscy wspaniale poradzili sobie z zadaniem.
Lekcja w „Majsterkowie” zakończyła się wyłonieniem zwycięzcy konkursu na najciekawszą kukiełkę. Laureatką, w kategorii klas I – III, została Dagmara Chrzanowska z kl. I. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz drobne upominki. Dzieci zabrały ze sobą również własnoręcznie wykonane kukiełki.
W podobnych warsztatach uczestniczyli również uczniowie klas IV-VII.
Ich zadaniem było zaprojektowanie i wykonanie skrzynki na skarby. Udział w zajęciach dał uczniom możliwość wykazania się kreatywnością i innowacyjnością w podejmowanym zadaniu. Uczył planowania i realizowania praktycznych działań technicznych w myśl zasady „od pomysłu do wytworu”. Spotkanie było również okazją do sprawnego i bezpiecznego posługiwanie się narzędziami i sprzętem technicznym, uczenia wytrwałości w osiąganiu sukcesów podczas realizacji działań technicznych oraz oceniania i korygowania swoich niepowodzeń podczas pracy.
– Zajęcia odbyły się w miłej i przyjaznej atmosferze – opowiada Joanna Borzeńska, nauczycielka SP w Rękusach. – Każdy z zaangażowaniem realizował swoje zadanie. Dzieci odpowiedzialnie zachowywały się w miejscu pracy, świadomie i zgodnego z przeznaczeniem używały narzędzi, współdziałały i okazywały sobie życzliwość. Wszystko odbywało się pod czujnym okiem pracowników Castoramy oraz nauczycieli.
Trud i wysiłek, jaki uczniowie włożyli w realizację powierzonego zadania, został nagrodzony drobnymi upominkami i dyplomami. Jury wyłoniło też najlepszą pracę, jej autorem okazał się Gabriel Karwowski, uczeń klasy V.
– Zajęcia te były dobrą okazją do kształtowania świadomości proekologicznej uczniów, poprzez ukazanie możliwości wykonania czegoś praktycznego z materiałów wtórnych jakimi są ścinki płyt wiórowych, materiału, tapety itp. – dodaje Borzeńska.

 

WOSZCZELE – GDYNIA – GDAŃSK
11 kwietnia 2018 r. uczniowie klasy I, III, IVa, IVb , V, VI, VII Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach wybrali się na wycieczkę do Gdyni i Gdańska. Wyjazd był możliwy dzięki uczestnictwu naszej szkoły w projekcie edukacyjnym TIK-TAK.
Najpierw uczniowie udali się do Akwarium Gdyńskiego. Młodsze dzieci oglądały prezentację „Mieszkańcy koralowego zakątka”, a starsze „Życie rekinów”. Następnie wszyscy uczestniczyli w warsztatach, na których poznali mieszkańców rafy koralowej i poszerzyli wiedzę na temat życia rekinów. Oglądali eksponaty pod mikroskopami i na ich podstawie uzupełniali karty pracy. Uczniowie nie tylko mogli obejrzeć podwodne zwierzęta, ale również poznać budowę i obsługę mikroskopu. Po interesujących zajęciach zwiedzali ogromne akwaria, gdzie mieli okazję podziwiać różne gatunki zwierząt żyjących w morzach i oceanach poznanych w czasie prezentacji multimedialnej. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie starówki gdańskiej. Uczestnicy z wielkim zainteresowaniem obejrzeli słynny Żuraw Gdański, przespacerowali się ulicą Długą, gdzie podziwiali historyczne kamienice, Bazylikę Mariacką oraz znaną Fontannę Neptuna.

 

STRADUNY
W Zespole Szkół Samorządowych w Stradunach 9 kwietnia 2018 r. uczniowie aktywnie włączyli się w obchody Światowego Dnia Zdrowia. Klasy IV-VII szkoły podstawowej uczestniczyły w wycieczce do Gdyni i Gdańska w ramach realizacji projektu Tik Tak. Uczniom klas gimnazjalnych nauczyciele wychowania fizycznego zaproponowali turniej sportowy. Piękna słoneczna pogoda zachęciła dziewczęta do rywalizacji na boisku podczas gry w palanta, a chłopców w piłkę nożną. Sportowy turniej dostarczył wszystkim uczestnikom nie tylko emocji, ale i wzmocnił przeświadczenie o znacznym wpływie aktywności ruchowej na zdrowie człowieka. Systematyczne ćwiczenia nie tylko poprawiają samopoczucie, ale i wpływają pozytywnie na parametry zdrowia takie jak: wydolność oddechowa, praca serca – krążenie krwi, dotlenienie mózgu, waga ciała itp.

 

STRADUNY – GDYNIA – GDAŃSK
9 kwietnia 2018 roku odbyła się wycieczka do Gdyni i Gdańska w ramach projektu „TIK – TAK – nowoczesna, bezpieczna szkoła dla uczniów”. W wycieczce wzięły udział klasy IV-VII szkoły podstawowej. Głównymi atrakcjami wyjazdu było zwiedzanie Akwarium Gdyńskiego, starego miasta w Gdańsku oraz wzięcie udziału przez dzieci w lekcji eksperymentu na temat rekinów, na której każdy uczeń za pomocą binokularu mógł dokładnie przyjrzeć się zębom oraz skórze rekina żarłacza rafowego czarnopłetwowego. Miłym akcentem był wspólny obiad oraz czas wolny, podczas którego uczniowie wraz z opiekunami mogli podziwiać uroku starówki gdańskiej. Wszyscy dotarli szczęśliwie do Stradun.

 

RĘKUSY – GDYNIA – GDAŃSK
6 kwietnia uczniowie Szkoły Podstawowej im. rtm. W Pileckiego w Rękusach wzięli udział w wycieczce do Gdyni i Gdańska. Wyprawa ma związek z realizacją projektu Tik Tak „Nowoczesna, bezpieczna szkoła dla uczniów”.
– To kolejny wyjazd związany z realizacją tego projektu – mówi Agnieszka Jaszkowska, dyrektor szkoły. – Wcześniej uczniowie odwiedzili Warszawę, a tam odwiedzili Centrum Nauki Kopernik. Przed nimi jeszcze wyjazd do Torunia i wizyta w Centrum Małej Chemii.
– W czasie piątkowej wycieczki w Akwarium Gdyńskim odkrywaliśmy tajemnice podwodnego świata – opowiada Kamila Więcko, uczennica klasy III. – Mogliśmy zobaczyć i podziwiać niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych regionów świata. Z wielkim zaciekawieniem oglądaliśmy rafę koralową, która zachwycała bogactwem barw i kształtów. Droga była długa, ale warto było ją przebyć, by wziąć udział w tej wyprawie.
Ponadto uczniowie poznali różne ciekawostki z dziedziny oceanografii, biologii i ochrony środowiska, biorąc udział w zajęciach edukacyjnych. Nie lada atrakcją był spacer nadbrzeżem, gdzie mogliśmy zobaczyć Dar Pomorza, a także inne statki, które imponowały swoją wielkością i zdobieniem. Po obiedzie udaliśmy się na gdańską starówkę, gdzie zobaczyliśmy m.in. Kościół Mariacki, Dwór Artusa, Długie Pobrzeże z Żurawiem i pomnik Neptuna. Nie obyło się bez zakupu pamiątek i wspólnych zdjęć na tle malowniczych kamieniczek.

 

MROZY WIELKIE – GDYNIA – GDAŃSK
„Piękna nasza Polska cała” – po raz kolejny przekonali się o tym uczniowie Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich. Okazją do tego była wycieczka do Gdyni i do Gdańska, w której wzięła udział 39-cioosobowa grupa dzieci z klas I–VII pod opieką pań: Wiolety Kościńskiej, Aleksandry Kalinowskiej, Anny Sulewskiej i Doroty Kubrak. Wyjazd, który uczniom zorganizowano w ramach projektu edukacyjnego „TIK – TAK – nowoczesna, bezpieczna szkoła dla uczniów” w Gminie Ełk, odbył się 6 kwietnia 2018 r.
Trójmiasto powitało nas słoneczną, aczkolwiek dość wietrzną aurą. Jednak w niczym nie przeszkadzało to w kontemplowaniu uroków nadmorskiego krajobrazu, piękna przyrody i architektury Gdyni. Spotkanie z przygodą rozpoczęliśmy od wizyty w Akwarium Gdyńskim. Tam, podzieleni na grupy, uczestniczyliśmy w bardzo ciekawych zajęciach edukacyjnych. Młodsi uczniowie, dzięki udziałowi w pokazie pt. „Mieszkańcy raf koralowych”, dowiedzieli się, co to jest rafa koralowa, w jaki sposób powstaje oraz, jakie organizmy ją zamieszkują. Uzupełnieniem wiadomości, które zdobyli oglądając prezentację multimedialną wzbogaconą filmami, były zajęcia laboratoryjne, w trakcie których oglądali pod mikroskopami fragmenty koralowca, rozgwiazdę i konika morskiego. Uczniowie dowiedzieli się, co to jest wężowidło i czym różni się od rozgwiazdy. W tym samym czasie ich starsi koledzy zwiedzali ekspozycje zaprezentowane w Akwarium. Następnie poznawali warunki, tryb życia i fascynujący świat rekinów uczestnicząc w wykładzie i zajęciach laboratoryjnych poświęconych tym niezwykłym rybom.
Zarówno zajęcia jak i możliwość zobaczenia wielu niezwykłych gatunków ryb i zwierząt morskich z niemal całego świata dostarczyły uczniom wielu niezapomnianych wrażeń. Po spacerze w gdyńskim zoo udaliśmy się nad brzeg Bałtyku, by, chociaż przez moment, pooddychać świeżym, morskim powietrzem i poczuć na twarzy delikatny powiew morskiej bryzy. Te cudowne chwile i piękne widoki znalazły odzwierciedlenie na wielu pamiątkowych fotografiach wykonanych przez uczestników wycieczki.

 

WOSZCZELE – GDYNIA
5 kwietnia 2018 r. uczniowie klas II-III gimnazjum wybrali się na wycieczkę do Gdyni. Wyjazd był możliwy dzięki uczestnictwu Szkoły Podstawowej w Woszczelach w projekcie edukacyjnym TIK-TAK. Najpierw młodzież udała się do Akwarium Gdyńskiego, w którym brała udział w warsztatach na temat ryb. Przeprowadzała sekcję śledzia, utrwalała budowę i mierzyła długość ciała tych kręgowców wodnych. Uczniowie mogli poznać nie tylko gatunki ryb morskich, ale również roślin i innych organizmów żyjących w morzach. Widzieli je na żywo, zwiedzając kolejno ogromne akwaria. Mieli okazję widzieć popularne statki na stałe cumujące w Gdyni m. in. Dar Pomorza oraz okręt ORP Błyskawica. Słyszeli także salwy, które oznajmiały, że za chwilę statek opuści port. Po zjedzeniu obiadu grupa pojechała na gdańską starówkę. Podziwiali słynny Żuraw Gdański oraz Spichlerz Królewski. Pani Wioletta Łukaszewicz przedstawiła im krótką historię tych budowli. Odwiedzili również znaną Fontannę Neptuna i Bazylikę Mariacką.

 

STRADUNY – EŁK
Zespół Szkół Samorządowych w Stradunach w tym roku szkolnym przystąpił do programu wspomagania uczniów w wyborze zawodu „Laboratorium”, prowadzonego przez Kuratorium Oświaty w Olsztynie we współpracy z firmą „Alnea” oraz pracodawcami z regionu. 8 uczniów klasy 3 gimnazjum pod opieką Bogumiły Mirkowicz uczestniczyło w wycieczce zawodoznawczej do firmy „Prodeko Ełk”. Chłopcy zwiedzili zakład, obejrzeli najnowsze linie technologiczne i urządzenia sterowane ręcznie oraz cyfrowo. Zapoznali się z wymaganiami dotyczącymi poszczególnych stanowisk pracy oraz z ich specyfiką. Dowiedzieli się jakie wykształcenie muszą mieć, aby móc pracować w takim zakładzie. Szczególne wrażenie zrobiły na wszystkich maszyny do cięcia metalu za pomocą strumienia wody.

 

NOWA WIEŚ EŁCKA
Przed Świętami Wielkanocnymi w Przedszkolu Samorządowym w Nowej Wsi Ełckiej został zorganizowany III Gminny Przedszkolny Konkurs Plastyczny „Wielkanocna Kartka”.
– Cele konkursu to przede wszystkim popularyzowanie tradycji Świąt Wielkanocnych, wzbudzenie w uczestnikach kreatywności w wykonaniu pracy plastycznej, wzbogacenie warsztatu plastycznego, różnorodnych form i technik plastycznych, a także budowanie więzi emocjonalnej z rodzicami – informuje Marzena Szumska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowej Wsi Ełckiej.

Konkurs adresowany był do dzieci w wieku przedszkolnym 3,4 i 5-letnich Gminy Ełk. Uczestnicy konkursu wykonywali kartki świąteczne w dowolnym formacie wybranymi przez siebie technikami plastycznymi – rysowanie, malowanie, wyklejanie, wydzieranie, grafika itp. Praca mogła być wspólnym dziełem dziecka i rodzica.

Na konkurs wpłynęło 29 prac dzieci z Przedszkola Samorządowego w Nowej Wsi Ełckiej, Punktu Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Rękusach, Punktu Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Mrozach Wielkich, Punktu Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Woszczelach.

Ogłoszenie wyników, wręczenie dyplomów i nagród odbyło się 26 marca 2018 roku w Przedszkolu Samorządowym w Nowej Wsi Ełckiej. Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca i wyróżnienia:

 • I miejsce:
  Leon Karwowski – Przedszkole Samorządowe w Nowej Wsi Ełckiej
  Kacper Piasecki – Przedszkole Samorządowe w Nowej Wsi Ełckiej
 • II miejsce:
  Wiktoria Borkowska – Punkt Przedszkolny w Rękusach
  Kacper Łuba – Punkt Przedszkolny w Woszczelach
 • III miejsce:
  Julia Osewska – Punkt Przedszkolny w Woszczelach
 • Wyróżnienia:
  Helena Krauz – Punkt Przedszkolny w Mrozach Wielkich
  Zofia Kulik – Punkt Przedszkolny w Mrozach Wielkich
  Zuzanna Bezubik – Przedszkole Samorządowe w Nowej Wsi Ełckiej
  Michalina Szuchnicka – Punkt Przedszkolny w Woszczelach
  Michał Choruży – Punkt Przedszkolny w Woszczelach
  Arkadiusz Tarnowski – Punkt Przedszkolny w Woszczelach
  Amelia Stypułkowska – Przedszkole Samorządowe w Nowej Wsi Ełckiej

 

WOSZCZELE – EŁK
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach kolejny raz wzięli udział w Dziecięcym Konkursie Recytatorskim „Przez Różową Szybkę” organizowanym przez Ełckie Centrum Kultury – Dział Edukacji Kulturalnej Szkoły Artystycznej. 16 marca 2018 r. odbyły się przesłuchania uczestników w poszczególnych kategoriach wiekowych. Naszą szkołę reprezentowały dwie osoby: Jakub Pikora, kl. IVb i Zuzanna Horodko, kl. VI w kategorii klas IV-VI szkoły podstawowej (turniej recytatorski). Nad doborem repertuaru i przygotowaniem występów czuwała pani Katarzyna Pikora i rodzice, którym należą się podziękowania za pomoc i wspieranie swoich dzieci.
Wszystkich uczestników oceniało jury powołane przez organizatora, które wyłoniło laureatów, biorąc pod uwagę dobór repertuaru do wieku i jego oryginalność, interpretację wiersza, estetykę słowa i ekspresję. Konkurencja, jak zawsze, była duża.
22 marca 2018 r. odbył się występ galowy, na którym wystąpili laureaci wyłonieni przez jury, w tym dwoje naszych uczniów. Jakub Pikora zajął I miejsce w kategorii klas IV-VI – recytował wiersz „Foka” Jana Brzechwy, Zuzanna Horodko recytowała „Pierwszą przechadzkę” Leopolda Staffa – otrzymała wyróżnienie w tej samej kategorii. Oboje otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatora. Jakub otrzymał także szklaną statuetkę.

 

STRADUNY
22 marca 2018 r. w naszej szkole odbył się po raz czternasty Międzyszkolny Turniej SKO. Jest on organizowany dla uczniów klas II- III szkół podstawowych, które w swojej szkole uczestniczą w programie edukacji finansowej dla uczniów, czyli tzw. SKO.
W tym roku wzięło w nim udział pięć szkół. Były to: Szkoła Podstawowa nr 2 im. I Dywizji Tadeusza Kościuszki w Ełku, Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Sokółkach, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Stradunach, Szkoła Podstawowa nr 5 im. Marii Konopnickiej w Ełku oraz Szkoła Podstawowa w Stożnem.
Oprócz wiadomości z zakresu historii banku oraz rozwoju pieniędzy, uczestnicy musieli wykazać się biegłością w liczeniu, sprawnością fizyczną oraz zdolnościami plastycznymi. Konkurencje, dziwnie brzmiące: Zakręcone hasło jak się okazało, ukryte w rolce papieru toaletowego, czy Bieg do SKO, Licz na siebie, Nie wszystko złoto – okazały się nie lada wyzwaniem. Zawodnicy jak zawsze okazali się świetnie przygotowani. O miejscach na podium decydowały minimalne różnice w punktacji. Brawo i gratulacje należą się wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom.
Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwało jury. Przewodnicząca komisji – pani Agnieszka Ciszewska, członkowie – pani Ewa Komakowska – przedstawicielka Banku PKO BP SA o/Ełk, oraz pan Kazimierz Potapczyk, dyrektor ZSS w Stradunach. Każda szkoła otrzymała pamiątkowy dyplomy i nagrody. Drobne upominki wręczono również opiekunom, którzy przygotowywali uczniów do konkursu. Turniej został przygotowany przez panie Beatę Chmielewską oraz Agnieszkę Węgłowską.

WOSZCZELE – BIAŁYSTOK
21 marca 2018 roku z okazji ulubionego święta uczniów – Dnia Wagarowicza – klasa VII ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach w towarzystwie kilku osób z innych klas i pani Wioletty Łukaszewicz wybrała się do Parku Trampolin w Białymstoku. Organizatorem wycieczki była wychowawczyni klasy siódmej pani Katarzyna Pikora. Celem wyjazdu było jedno z najpopularniejszych miejsc sportowo-rozrywkowych, które łączy sport ze świetną zabawą.
Ta, coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej, dostarczyła uczestnikom wycieczki wielu niezapomnianych wrażeń. Po zapoznaniu się z regulaminem obiektu i po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora uczniowie przez dwie godziny korzystali z szeregu atrakcji, m.in. trampolin do skakania oraz basenu wypełnionego gąbkami, bieżni do skakania, poduchy powietrznej, boiska do gry w zbijaka, ścieżki akrobatycznej, ścianki linowej, koszykówki na trampolinach, dmuchanego placu zabaw oraz ścianki wspinaczkowej.

MROZY WIELKIE
21 marca 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich odbyły się obchody pierwszego dnia wiosny. W tym roku, wzorem lat ubiegłych, nadejście długo wyczekiwanej przez wszystkich pory roku, obwieściły dzieci z Punktu i Oddziału Przedszkolnego. Zanim to jednak nastąpiło, maluchy zaprosiły swoich rodziców, nauczycieli i starszych kolegów do obejrzenia, przygotowanej przez siebie inscenizacji pt. „Maja szuka wiosny”. Dzieciaki, przebrane za bohaterów popularnej kreskówki, tańcem, śpiewem i recytacją uczciły pierwszy dzień wiosny. Maluchy, z powodzeniem wcieliły się w postacie pszczółki Mai, Gucia, konika polnego Filipa, prezentując swoje talenty i umiejętności recytatorskie. Ich gra aktorska bardzo spodobała się zgromadzonej widowni, która gromkimi oklaskami nagrodziła popisy małych artystów. Z dużym aplauzem spotkał się także występ uczniów klasy I, II i III, którzy, w krótkim tanecznym show, udowodnili, że „tańczyć każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej…”
Po tak udanym początku zabawy na uczniów czekały dalsze atrakcje. Młodsi, zgromadzeni w świetlicy szkolnej, wzięli udział w wiosennym turnieju wiedzy. Podzieleni na kilkuosobowe grupy, łamali sobie głowy rozwiązując zagadki, rebusy i krzyżówki związane z wiosną. W tym samym czasie, starsi uczniowie zgłębiali tajniki tańca dyskotekowego i uczyli się poruszania po parkiecie w rytmie „Despacito”, czy innego „Swish, swish”. Jednak najwięcej emocji i radości wzbudziło dekorowanie kogucików z piernika. Wszyscy, i mali i duzi, dając upust wyobraźni, ozdabiali swoje ciasteczka kolorowym lukrem.

 

NOWA WIEŚ EŁCKA
21 marca 2018 roku w Przedszkolu Samorządowym w Nowej Wsi Ełckiej odbył się Konkurs Recytatorski „Wiosna w Poezji Dziecięcej”. Konkurs adresowany był dla dzieci Przedszkola Samorządowego w Nowej Wsi Ełckiej i miał formę prezentacji dowolnego utworu poetyckiego o tematyce wiosennej. Cele konkursu: popularyzowanie poezji dziecięcej, rozwijanie zdolności recytatorskich, zainteresowanie dzieci poezją, zachęcanie do występów na scenie, prezentacja umiejętności dzieci, uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze. Do konkursu zgłosiło się 16 dzieci z Przedszkola Samorządowego w Nowej Wsi Ełckiej. Publiczność oklaskiwała gromkimi brawami wszystkich uczestników. Wiersze były ciekawe i barwnie zaprezentowane.
Jury przyznało następujące miejsca:
I miejsce:
* Amelia Stypułkowska – grupa 3-latki
* Filip Radywoniuk- grupa 4-latki
* Tymoteusz Pachucki – grupa 5-latki
II miejsce:
* Hanna Sosnowska- grupa 3-latki
* Amelia Wądołowska- grupa 4-latki
* Weronika Malinowska – grupa 5-latki
III miejsce:
* Lidia Krysztofik- grupa 3-latki
* Alan Gutowski – grupa 4-latki
* Zuzanna Bezubik- grupa 5-latki
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów. Organizatorem konkursu była pani Marzena Szumska.

 

CHEŁCHY
Dzisiaj powitaliśmy wiosnę! Rozpoczęliśmy „Bitwą morską”, a potem przyszedł czas na kolejne zadanie w konkursie na „Super klasę”. Tym razem wszyscy uczniowie musieli przygotować piosenkę lub plakat o tematyce wiosennej oraz zaprojektować strój wiosny dla wybranej osoby z klasy. Okazało się, że pomysłów nie brakowało, a wyniki są następujące: I miejsce zajęły klasy I i III SP; II miejsce klasa IV SP; III miejsce klasa II SP; IV miejsce klasa VI SP.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom – gratulujemy! Szczególne podziękowania kierujemy do pomysłodawców, czyli do Samorządu Uczniowskiego.

 

STRADUNY
Pierwszy dzień wiosny (Dzień Wagarowicza) – 21 marca – dla uczniów klasy IVa SP w Stradunach był pracowity. Po wielu godzinach prób, przygotowywania scenografii, kostiumów… zaprezentowali przedstawienie pod tytułem „Kłótnia pór roku”. Do obejrzenia inscenizacji zaproszono uczniów z oddziału przedszkolnego, klasy „0” i klasy I SP. Przedstawienie miało charakter ekologiczny, edukacyjny i etyczny… Dlaczego? Ponieważ nawet przyroda może „płatać sobie figle”, a uczniowie wcielili się w role i od kłótni doszli do zgody. Każda pora roku ma swój wyznaczony czas i nie jest ani lepsza ani gorsza od innych. Podobnie jest między ludźmi, każdy jest inny, ale każdy jest wyjątkowy i potrzebny, a nawet jeśli dojdzie do kłótni, powinna zapanować zgoda. Te prawdy są uniwersalne i dlatego nawet w przedstawieniu o porach roku można umieścić ważny morał z przesłaniem.

 

STRADUNY
20 marca 2018 r. uczniowie klas I-IV SP w Stradunach uczestniczyli w rękodzielniczych zajęciach wielkanocnych, które odbyły się w Centrum Kultury Gminy Ełk w Stradunach.

 

CHEŁCHY
19 marca 2018 r. poznaliśmy wyniki szkolnego konkursu „Jestem bezpieczny”, który odbył się w naszej szkole 5 marca. Konkurs był przeznaczony dla uczniów kl. IV-VII SP i II-III gimnazjum, a jego celem było sprawdzenie wiedzy uczniów na temat bezpieczeństwa w szkole, w domu, internecie i na drodze.
W kategorii klas IV-VII SP I miejsce zajął Jakub Dołęga, a w kategorii klas II-III gimnazjum Jakub Pietrewicz. Poza tym osiem osób otrzymało wyróżnienie. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom – gratulujemy! Organizatorami konkursu były panie Marta Lesińska i Elżbieta Kędzierska.

 

WOSZCZELE
19 marca 2018 r. w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach odbyły się obchody Dnia Św. Patryka. Jest to narodowe święto Irlandii, znane i celebrowane w wielu krajach. Uczniowie klas IV-VII SP, jak i II-III Gimnazjum już wcześniej zaczęli przygotowania do uroczystości. Z tej okazji zostały ogłoszone dwa konkursy, w których chętni mogli popisać się swoim kunsztem artystycznym, bądź wiedzą na temat Irlandii i św. Patryka. Organizator imprezy Magdalena Sikorska rozpoczęła obchody powitaniem zgromadzonych i korzystając z pomocy swoich „skrzatów”, nagrodziła kruchym ciasteczkiem w kształcie koniczyny tych, którzy uświetnili ten dzień zielonym elementem ubioru. Po słodkim upominku przyszedł czas na wysłuchanie hymnu Irlandii – „Pieśni Żołnierza”. Następnie młodzież naszej szkoły mogła poznać bliżej kulturę i tradycje Irlandii- jednego z krajów anglojęzycznych, poprzez przygotowaną przez uczniów kl. II gim. „pigułkę” wiedzy w postaci ciekawej prezentacji multimedialnej. Kolejnym punktem programu była prezentacja tańca irlandzkiego w wykonaniu uczniów klasy VI i VII, którzy następnie zamienili się w role instruktorów i uczyli podstawowych kroków chętne osoby. Odbywały się także konkurencje dla publiczności sprawdzające poziom wiedzy na temat Irlandii. Na zakończenie komisja wyłoniła laureatów szkolnego konkursu plastycznego pt.: „Zielony skrzat-Leprechaun”: I miejsce- Martyna Awruk-kl.II gim., II miejsce- Weronika Żuk-II gim., III miejsce ex aequo- Weronika Choruży- kl.VI sp i Karolina Choruży- kl.IVb oraz konkursu wiedzy pt.: ‘St.Patrick- a patron saint of Ireland’ – I miejsce- Natalia Ziemkiewicz- kl.II gim., II miejsce- Zuzanna Horodko- kl.VI sp, III miejsce- Mateusz Mikołajczyk- kl.II gim. Zwycięzcy zostali obdarowani dyplomami i nagrodami.

 

CHEŁCHY – PROSTKI
Około 160 harcerzy z naszego regionu uczestniczyło w dniach 16-18 marca w wiosennym spotkaniu w Prostkach. Znaczącą częścią tego wydarzenia byli uczniowie i absolwenci naszej szkoły. Harcerstwo to służba, samodoskonalenie i braterstwo. Gratulacje. Jesteśmy dumni z naszych uczniów. Szczególne podziękowania płyną w kierunku absolwentów, którzy niezłomnie podtrzymują tradycje harcerskie w naszej szkole.

 

NOWA WIEŚ EŁCKA
17 marca 2017 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Nowej Wsi Ełckiej odbyło się spotkanie podsumowujące realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku w partnerstwie z Instytutem Badawczo- Szkoleniowym Sp. z o.o. w Olsztynie projektu „Pomosty do kariery”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskich w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem projektu było zwiększenie szans na zatrudnienie poprzez zastosowanie innowacyjnych i kompleksowych form wsparcia nastawionych na budowanie kapitału społecznego i wzrost gotowości zatrudnieniowej.
Uczniowie szkoły przygotowali inscenizację wielkopostno-wielkanocną, która przypomniała nam zbawcze wydarzenia Wielkiego Tygodnia i Wielkiej Nocy. Uświadomiła nam ona, że w kalendarzu jest wiele dni wesołych i świątecznych, ale są i takie, które najpierw zmuszają nas do refleksji, powagi, szczególnej zadumy, a dopiero później niosą radość i nadzieję. Takim świętem jest właśnie Święto Paschy czyli Wielkanocy, najstarszego i najważniejszego święta chrześcijańskiego.

MROZY WIELKIE
16 marca 2018 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich wzięli udział w spotkaniu z pracownikami Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Ełku. Pogadanka, której tematem było bezpieczeństwo podczas pracy i zabawy w gospodarstwie rolnym, odbyła się w dwóch grupach wiekowych. Szczególną uwagę poświęcono kwestii zapobiegania wypadkom z udziałem zwierząt gospodarskich i maszyn rolniczych. Dzieci, w przystępnej i zrozumiałej formie, zostały zapoznane z tegorocznym hasłem promującym właściwe i bezpieczne zachowania „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy” oraz zostały zachęcone do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie plastycznym związanym z tym tematem. Wizytę gości uatrakcyjniły filmy edukacyjne, które w bardzo obrazowy sposób ukazały, z jakimi niebezpiecznymi sytuacjami mogą zetknąć się dzieci, które chcą pomóc rodzicom w pracach rolniczych. Rozmowa z pracownikami KRUS oraz filmy uświadomiły uczniom, jak ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności w kontakcie ze zwierzętami i maszynami rolniczymi, a przede wszystkim słuchanie się dorosłych.

 

STRADUNY
W oddziale przedszkolnym odbyły się zajęcia integracyjne z rodzicami, podsumowujące wiadomości o zimie. Zajęcia przygotowały i przeprowadziły Elżbieta Truszczyńska oraz Anna Sidorowicz. Zajęcia otwarte pt. „Zima biała” odbyły się w ciepłej, życzliwej atmosferze. W przygotowanych zadaniach i konkursach uczestniczyli wszyscy przybyli na zajęcia. Wiele zaangażowania wykazali rodzice i dzieci, podejmując działania edukacyjne – wspólnie rozwiązywali krzyżówkę, wymieniali charakterystyczne cechy zimy podczas ekspresji słownej oraz zabawy w prawdę i fałsz, prezentowali swoje umiejętności wokalne, taneczne i aktorskie przedstawiając scenki pantomimy. Wiele radości sprawiła wspólna praca plastyczna, w której rodzic z zawiązanymi oczami miał wykonać bałwanka przy pomocy i instrukcji dziecka. Kolejne wspólne działanie dotyczyło zabawy z chustą animacyjną – było „usypianie śnieżynek”, kołysanie, pilnowanie, aby śnieżynki nie spadły. Zajęcia zakończył koncert zimowych piosenek. Pojawił się również wiosenny akcent – każdy uczestnik na zakończenie zajęć otrzymał piękny wiosenny kwiat jako zapowiedź pożegnania zimy i nadejścia wiosny. Zajęcia integracyjne podobały się rodzicom i dzieciom – świadczył o tym wybór uśmiechniętych „buziek”, które określały stopień zainteresowania i atrakcyjności zajęć.

MROZY WIELKIE
W Szkole Podstawowej w Mrozach Wielkich odbył się konkurs sudoku. Cele konkursu: zachęcenie wszystkich uczniów do rozwiązywania łamigłówek matematycznych, pobudzenie aktywności umysłowej uczniów, konstruowanie przez ucznia różnych schematów rozumowania, kształtowanie u uczniów myślenia twórczego i rozwijania oryginalności, ćwiczenie umiejętności dokonywania w tym samym czasie analizy i syntezy danego zadania.
Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży – zadania rozwiązywały osoby w różnym przedziale wiekowym. Konkurs składał się z dwóch etapów: w I etapie uczniowie otrzymali do rozwiązania diagram na poziomie „bardzo łatwym” ,w II etapie uczniowie otrzymali tylko jedną planszę do rozwiązania, na poziomie „łatwym”.

 

MROZY WIELKIE
Nasza szkoła uczestniczyła w edukacyjno-pomocowym projekcie UNICEF „Spraw, aby dzieci z Syrii przetrwały zimę”. Cele projektu: pokazanie jak wojna wpływa na życie dziecka, kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy zaangażowania społecznego, zebranie środków finansowych na zapewnienie ciepłych ubrań i koców dla dzieci z Syrii.
W ramach akcji uczniowie naszej szkoły oglądali filmy na temat warunków życia w Syrii oraz omówili ten temat z wychowawcami. Wszystkie materiały filmowe zostały przygotowane przez polski zespół, który w maju 2017 roku odwiedził Syrię. Pracownicy UNICEF Polska i Ambasador Dobrej Woli UNICEF Robert Korzeniowski i Artur Żmijewski wraz z dziennikarzami i ekipą filmową zdecydowali się pojechać do kraju ogarniętego wojną, by zebrać dokumentację, która pokazuje jak trudna jest sytuacja mieszkańców regionu.
Uczniowie na lekcji wychowawczej dowiedzieli się jak zmienia się życie dziecka kiedy w jego życie wkracza wojna oraz poznali odpowiedzi na pytania: Jak wygląda edukacja w czasie wojny? Czy dzieci w czasie wojny mają marzenia? Z jakimi problemami borykają się dzieci podczas wojny?
Odbyła się zbiórka charytatywna w formie kiermaszu słodkości. Pyszne ciasta, ciasteczka i cukierki przyciągnęły wielu uczniów, którzy dołożyli się do zbiórki. Dzięki hojności łasuchów z SP zebraliśmy kwotę 204,50 zł. Pieniądze zostały przekazane na konto UNICEF.
Samorząd uczniowski zorganizował również konkurs plastyczny: „Mój rówieśnik na drugim końcu świata” oraz literacki: „Warto pomagać”. Jury konkursu oceniło prace i przyznało nagrody: Konkurs plastyczny, w kat.: przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III, wygrał Igor Magiera, a konkurs literacki, kat.: klasy IV-VII, Patrycja Zubrzycka.
Projekt UNICEFU to nie jedyna akcja, do której włączyła się nasza szkoła. Już po raz trzeci mogliśmy liczyć na całą społeczność SP w Mrozach Wielkich w przygotowaniu „Szlachetnej paczki”. Dzięki Wam mogliśmy obdarować przed świętami wybraną przez nas rodzinę. Dziękujemy za okazane serce i wsparcie.

 

 

STRADUNY
W Zespole Szkół Samorządowych w Stradunach od lat realizujemy liczne projekty ekologiczne, m.in. „Nie chcemy utonąć w śmieciach”, „Każdy uczeń wie, co zrobić z ZSEE”, „Zielono mi…” , „Energię oszczędzamy – podwójnie korzystamy”, „Segreguję – Mazury ratuję”, „Tajemnicze przygody zaczarowanej kropli wody”, „Chrońmy las i jego mieszkańców”. Pokazujemy społeczności lokalnej jak żyć i pracować w przyjaźni ze środowiskiem. Dbamy o zdrowe odżywianie się oraz o czyste i zdrowe środowisko. Nasze systematyczne działania zostały zauważone przez Kuratorium Oświaty w Olsztynie – zostaliśmy nagrodzeni Certyfikatem Szkoły Przyjaznej Środowisku. Pierwszy wojewódzki certyfikat otrzymaliśmy w październiku 2011 r.
W obecnym roku szkolnym – 8 lutego 2018 r. otrzymaliśmy kolejny. Ostatnich latach odkrywaliśmy bogactwa naturalne Ziemi. W roku szkolnym 2014/2015 poznawaliśmy wodę – „Znaczenie wody dla organizmów żywych”; w 2015/2016 nasze działania skoncentrowaliśmy na poznawaniu sposobów ochrony gleby – „Dbamy o środowisko – zbieramy surowce wtórne”; w 2016/2017 poznawaliśmy rośliny i zwierzęta – „Bioróżnorodność organizmów Polski i Ziemi”.
W naszych działaniach wspierają nas liczne instytucje, z którymi od lat współpracujemy: Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku, Nadleśnictwo Ełk, Powiatowa Straż Pożarna w Ełku, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Ełku, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Ełku, Przedsiębiorstwo Eko-Mazury w Siedliskach, Park Naukowo-Technologiczny w Ełku, a także urzędy administracji lokalnej: Gmina Ełk i Starostwo Powiatowe w Ełku.

 

STRADUNY
Zespół Szkół Samorządowych w Stradunach w roku szkolnym 2017/2018 bierze udział aż w 3 projektach ekonomicznych:
a) Ferie z ekonomią
b) Ekonomia na co dzień
c) Lekcja o funduszach europejskich. Przedsiębiorczość II
Projekty te realizowane są w klasie 2 i 3 gimnazjum wraz z opiekunem – Anną Nawacką. Głównym celem jest przybliżenie uczniom aspektów ekonomicznych, finansowych, praca w grupie, wykonywanie zadań konkursowych.
II etap projektu – Ferie z ekonomią już trwa – uczniowie: Paulina Słowikowska, Kamila Strzelecka, Jakub Andziak, Adam Żyłowski oraz Julia Mierzejewska wraz z panią Anną Nawacką są w trakcie wykonywania pracy konkursowej – modelu własnego przedsięwzięcia.
Projekt Ekonomia na co dzień realizowany jest podczas godzin wychowawczych lub zajęć – wiedza o społeczeństwie. Program obejmuje następujące obszary:
Elementarne pojęcia ekonomiczne, np. podaż , popyt, koszt alternatywny, budżet.
Poznawanie siebie – określanie swoich zainteresowań, predyspozycji.
Wybór drogi edukacyjnej – podejmowanie różnych form aktywności przygotowujących do funkcjonowania w dorosłym życiu.
Rynek pracy, podjęcie działalności gospodarczej – podejmowanie różnych form aktywności przygotowujących do pracy zawodowej, sporządzanie dokumentów przy ubieganiu się o pracę.
Planowanie działań – wyznaczanie celów, określanie działań prowadzących do ich realizacji, przewidywanie konsekwencji dokonywanych wyborów.
Gospodarowanie własnymi zasobami – zarządzanie środkami finansowymi, korzystanie z usług banku, korzystanie z praw konsumenta.
Gimnazjaliści uczą się m.in. kreowania własnego wizerunku, gospodarowania posiadanymi zasobami, zarządzania czasem, planowania i konsekwentnego realizowania wyznaczonych celów, przewidywania skutków własnych działań, gospodarowania finansami, oszczędzania i lokowania środków finansowych, sporządzania budżetu osobistego, budżetu przedsięwzięcia, bezpiecznego korzystania z usług banku, korzystania z praw konsumenta. Planują własną karierę zawodową poprzez wytyczanie ścieżki edukacyjnej i przekonują się o istnieniu zależności między sukcesem w życiu zawodowym, a wykształceniem, kreatywnością i umiejętnością dostosowania się do zmieniającej się struktury rynku pracy.
Natomiast projekt – Lekcja o funduszach europejskich skierowana jest do klasy 2 i 3 gimnazjum.
Akcja skierowana jest do szkół ponadpodstawowych i gimnazjów z 5 województw Polski Wschodniej (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie, podkarpackie). W czasie 45-minutowej lekcji młodzieży zostanie przybliżona wiedza o tym, jak Fundusze Europejskie pomagają młodym ludziom przekuć pomysł w prosperujący biznes. Na zakończenie każdych zajęć odbędzie się konkurs – trzej uczniowie, którzy najszybciej rozwiążą zadania, otrzymają nagrody, natomiast dla wszystkich uczniów przewidziane są upominki.

 

STRADUNY

Zespół Szkół Samorządowych w Stradunach przystąpił do realizacji Projektu: „Zaprogramuj przyszłość”. Projekt ma na celu dostarczenie nauczycielom i szkołom możliwości prowadzenia atrakcyjnych zajęć dla uczniów klas 1-3 SP w zakresie podstaw programowania oraz popularyzacja idei nauki programowania jako sposobu na rozwój kompetencji pracy w zespole, komunikacji w grupie, myślenia koncepcyjnego, rozwiązywania problemów i kreatywności.
Jedenastu nauczycieli naszej szkoły przeszło przygotowaną przez Fundację Orange i Stowarzyszenie Mistrzowie Kodowania ścieżkę rozwoju kompetencji cyfrowych. Podczas pierwszego etapu 32 godzinnego szkolenia z programowania, nauczyciele poznali podstawy programowania i przygotowali się do prowadzenia zajęć z dziećmi.
W kolejnych etapach Projektu wykwalifikowani trenerzy Stowarzyszenia Mistrzów Kodowania będą opiekunami i mentorami nauczycieli, dostarczając im potrzebnej wiedzy i wspierając w prowadzeniu zajęć z dziećmi.
Szkoła otrzyma zestawy do prowadzenia atrakcyjnych zajęć z nowych technologii, m.in. roboty, maty edukacyjne oraz tablety.
Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Orange oraz Stowarzyszenia Mistrzowie Kodowania. Jest realizowany ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa w ramach działania 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej”.

STRADUNY
Podobnie jak w ubiegłym roku szkolnym pamięć Żołnierzy Wyklętych uczczono w Zespole Szkół Samorządowych w Stradunach biegiem patriotycznym. 9 marca 2018 r. o wyznaczonej godzinie na posesji szkoły stawili się wszyscy uczniowie chcący w ten sposób uczcić bohaterskie czyny żołnierzy okresu powojennego, którzy zgodnie z zamysłem opresyjnych, komunistycznych władz PRL mieli być wymazani z pamięci Polaków. Uczestnicy biegu zaopatrzeni w biało- czerwone kotyliony pokonywali wyznaczoną trasę rywalizując fair play. Na podkreślenie zasługuje fakt, że tegoroczny bieg zgromadził o wiele więcej uczestników w porównaniu do ubiegłorocznego, tworząc tym samym nową tradycję szkoły.

 

MROZY WIELKIE
1 marca 2018 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich włączyli się w uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który w zamyśle ś.p. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego „ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny”. W tym dniu we wszystkich klasach odbyły się zajęcia z wychowawcami i pogadanki, w trakcie których uczniowie poznawali sylwetki tych wielkich polskich bohaterów, dowiadywali się, kim byli żołnierze i dlaczego nazywano ich wyklętymi. Rozmowy, zdjęcia i opowieści o Żołnierzach Niezłomnych, którzy, pomimo zakończenia wojny, nie złożyli broni i w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu, pobudziły wyobraźnię dzieci i zainspirowały do wykonania pięknych plakatów poświęconych ich odwadze, bohaterstwu i patriotyzmowi.
Prezentacja wykonanych prac stała się okazją do oddania hołdu ludziom, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce, którzy przez wiele lat nie gościli na kartach naszej narodowej historii, a groby wielu z nich do dziś nie zostały odnalezione. Minutą ciszy, odśpiewaniem hymnu państwowego uczciliśmy pamięć tych
„co sen o Polsce wśród szumu drzew śnili
O Niej niepodległej i wolnej śpiewali
Gotowi karabin chwycić w każdej chwili
I życie swe młode położyć na szali
Ci, którzy z historii Polski kart wyrwani
Pamięć ich zszargały podłe pomówienia
Jawią nam się teraz w blasku swojej chwały
Żołnierze Niezłomni – Żołnierze podziemia
Żołnierze Wyklęci – Niezłomni Żołnierze
Dla których Ojczyzna to słowo najświętsze
Tak twardzi jak skała Żołnierze Wyklęci
Cześć ich pamięci!”

 

CHEŁCHY
1 marca w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, przygotowany przez harcerzy z klasy VII SP, II i III gimnazjum pod kierunkiem Magdaleny Szypulskiej. W uroczystości wzięli udział: Wójt Gminy Ełk Tomasz Osewski, dyrektor Szkoły Podstawowej w Chełchach Karol Marchel, nauczyciele, rodzice i wszyscy uczniowie.
Młodzież przybliżyła nam sylwetki niektórych żołnierzy m.in. Zygmunta Szendzielarza, Feliksa Selmanowicza, Witolda Pileckiego, Danuty Siedzikówny. Aktorzy z wielkim przejęciem i zaangażowaniem odegrali swoje role. Wielu wzruszeń dostarczył występ uczennic z klasy drugiej gimnazjum, Justyny Przybylskiej i Julii Pałkiewicz, które zaprezentowały dwie piosenki: „Historie zagubione”, „Panie generale”.
Chwała Bohaterom!

 

RĘKUSY
W Szkole Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach marzec rozpoczął się bardzo uroczyście. Okazją ku temu były obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
– W tym dniu m.in. odbył się uroczysty apel poświęcony pamięci Żołnierzy Niezłomnych – opowiada Marta Rózio, nauczycielka historii. – Uroczystość została przygotowana przez uczniów klasy VII. Ważnym elementem spotkania był gościnny występ Julii, Justyny i Gabrysi, uczennic – harcerek ze Szkoły Podstawowej im. L. Kaczyńskiego w Chełchach.
W uroczystości wzięli udział wszyscy uczniowie, wychowawcy, nauczyciele i pracownicy szkoły.
– Pośród wielu radosnych spotkań na forum szkoły jest również czas na spotkania pełne zadumy i wspomnień – podsumowała uroczystość Agnieszka Jaszkowska, dyrektor szkoły, dziękując aktorom za występ. To jeden z tych dni w roku, kiedy w sposób szczególny upamiętniamy rtm. W. Pileckiego, patrona naszej szkoły – podkreśliła.
Uczniowie klas IV – VII wraz z wychowawcami przygotowali plakaty, które zostały rozwieszone na holu szkolnym. Młodzież zaprezentowała wybrane postaci spośród żołnierzy niezłomnych. W ten sposób przypomnieliśmy poświęcenie walczących z władzą socjalistyczną na ziemiach polskich w okresie PRL-u. Poza tym, w ramach współpracy między szkołami i promowaniu postaci naszego patrona – rtm. W. Pileckiego, wypożyczyliśmy część zgromadzonych przez nas materiałów dotyczących patrona naszej placówki na wystawę organizowaną w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostkach.

 

WOSZCZELE
Dzień 1 marca jest szczególną okolicznością, w której rzucamy światło na wyklęte i przemilczane bohaterstwo młodego, wojennego pokolenia.
1 marca 2018 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach uczcili pamięć Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych, uczestnicząc w akademii przygotowanej przez uczniów klasy VII pod opieką wychowawcy. Przedstawiony program miał na celu złożenie hołdu żołnierzom niepodległościowego, antykomunistycznego podziemia, którzy z bronią w ręku, już od 1945 roku, walczyli i oddali życie za suwerenną i niepodległą Polskę.
Wyklęci żyją w naszej pamięci i są wzorem dla naszych uczniów, którzy w skupieniu i z powagą obejrzeli prezentację multimedialną, wysłuchali informacji o tamtych czasach, poznali sylwetki młodych bohaterów, którzy przyjęli niezłomną postawę i nigdy nie pogodzili się z nową okupacją Polski. Artyści przedstawili bohaterską i tragiczną zarazem historię pojedynczych żołnierzy powojennego podziemia. Podniosłego charakteru całej uroczystości nadały wiersze, pieśni patriotyczne i muzyka instrumentalna.

 

RĘKUSY
Tradycyjnie w Szkole Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach uroczyście obchodzono Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
– Święto to, obchodzone 21 lutego, zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku – opowiada Bogumiła Kraśko, polonistka. – Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
Z tego powodu w szkole w Rękusach zorganizowane zostały atrakcje, które zachęcały uczniów do dbania o poprawność językową oraz do pogłębiania wiedzy na temat polszczyzny.
– Pułapki ortograficzne, łamańce językowe, „Gumowe ucho” oraz „Perskie oko” to zadania, z którymi musieli się zmierzyć młodsi uczniowie naszej szkoły – opowiada Kraśko. – Tego dnia nastąpiło również rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszy zeszyt w poszczególnych klasach. Celem konkursu było zachęcenie uczniów do starannego prowadzenia zeszytów, podniesienie poziomu pisma- kaligrafii, ortografii i interpunkcji.
Klasy starsze, wraz ze swoimi wychowawcami, nagrały filmik, pokazujący wzorcowe czytanie językowego „łamańca” – „Żuru gar”. Młodzież przygotowała plakaty związane z tym świętem i ozdobiła schody wyrazami, które często sprawiają trudności w poprawnej odmianie. Przy specjalnym stoisku można było mierzyć się z ortografią oraz rozwiązywać zadania przygotowane i zakodowane przez polonistkę. Na koniec obchodów Dnia Języka Ojczystego uczniowie klasy IV-VII rozegrali Bitwę Morską- czyli Polonistyczne Statki. Tego dnia uczniowie klasy I zostali oficjalnie przyjęci w grono czytelników biblioteki szkolnej – na pamiątkę tego szczególnego wydarzenia otrzymali dyplomy i zakładki do książek.

 

CHEŁCHY

Harcerze ze Szkoły Podstawowej w Chełchach obchodzili Dzień Myśli Braterskiej. DMB uświadamia skautom na całym świecie, jak jest ich wielu i że wszyscy są dla siebie braćmi niezależnie od koloru skóry, narodowości, czy wieku. W ten dzień harcerze jednoczą się i myślą o sobie.

 

STRADUNY
Nasza szkoła bierze udział w kompleksowym projekcie kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci – „Cybernauci”. Projekt realizowany jest przez fundację Nowoczesna Polska w partnerstwie z Collegium Civitas. Głównym działaniem w projekcie jest realizacja warsztatów z uczniami, rodzicami i nauczycielami szkoły. Celem projektu jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa korzystania z sieci przez dzieci i młodzież, a także ich rodziców, opiekunów i nauczycieli.
19 lutego 2018 r. odbyły się warsztaty w klasach IIIa, IIIb,V i VI SP oraz warsztaty dla rodziców, które poprowadził Emisariusz Bezpiecznego Internetu – Krzysztof Gutowski. 26 lutego w warsztatach wezmą udział klasy 2 gimnazjum, VIIa SP, oraz Rada Pedagogiczna. Projekt został objęty honorowym patronatem przez Ministerstwo Cyfryzacji, Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji.

CHEŁCHY
Uczniowie klas IV,V,VI Szkoły Podstawowej im. Lecha Kaczyńskiego w Chełchach uczestniczyli w spotkaniu pt.: ,,Bądź bezpieczny w sieci” przygotowanym przez Ewę Woźnialis i Izabelę Herbst. Po obejrzeniu filmu wspólnie omówiono zagadnienia dotyczące prywatności w sieci, zawierania znajomości, praw autorskich oraz niebezpieczeństw czyhających na młodych ludzi w internecie. Uczniowie uzyskali informację, gdzie i u kogo w razie potrzeby należy szukać pomocy. Dyskusję zakończyła praca w grupach, podczas której uczniowie mogli wykazać się swoją wiedzą na temat bezpiecznego korzystania z internetu. Za zaangażowanie wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki.

 

WOSZCZELE
Pod hasłem: ,,Tworzymy kulturę szacunku w sieci” 6 lutego 2018 r. w całej Polsce świętowano Dzień Bezpiecznego Internetu. Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach pragnąc promować wśród swoich uczniów odpowiedzialne korzystanie z zasobów internetowych swój udział w tej akcji rozpoczęła od szkolenia nauczycieli.
Kolejnym krokiem było przeprowadzenie lekcji wychowawczych, na których uczniowie poznali zasady bezpiecznego korzystania z sieci, dowiedzieli się czym jest netykieta, jakie zagrożenia i konsekwencje niesie za sobą podawanie danych osobowych w sieci oraz czym jest cyberprzemoc. Zdobyte w ten sposób wiadomości zaowocowały wykonaniem w świetlicy szkolnej plakatów dotyczących akcji.
Na korytarzu szkolnym oraz ściennych gazetkach klasowych zawisły plakaty przypominające zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, przeciwstawiające sie cyberprzemocy oraz adresy stron internetowych na których można znaleźć pomoc i odpowiedzi na nurtujące uczniów pytania związane z cyberświatem.
Samorząd Uczniowski zadbał o to, aby także rodzice włączyli się w tę akcję i poszerzyli wiedzę na temat wirtualnego świata swoich dzieci. Na profilu facebookowym SU pojawiły się linki do stron internetowych poruszających problem przemocy w sieci, uzależnienia od Internetu oraz organizacji oferujących pomoc.
Podsumowaniem Dnia Bezpiecznego Internetu była prelekcja funkcjonariusza policji zakończona anonimową ankietą, a w klasach młodszych projekcją i omówieniem filmów animowanych ,,Sieciaki”.

 

NOWA WIEŚ EŁCKA – EŁK

Pod hasłem „Dla Niepodległej” odbył się w Ełku XXIII Wojewódzki Konkurs Poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Konkurs podzielony był na sześć kategorii: recytacja, poezja śpiewana, praca plastyczna, praca historyczna, wiersz własny oraz recytacja w języku obcym. Kolejny raz w zmaganiach udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Nowej Wsi Ełckiej Poszło im świetnie – znaleźli się w gronie zwycięzców we wszystkich kategoriach!

Laureaci z SP w Nowej Wsi Ełckiej:

 • Recytacja: I miejsce – Iza Opacka (III klasa – oddział gimnazjalny).
 • Poezja śpiewana: I miejsce (w kategorii soliści) – Milena Worm (III klasa – oddział gimnazjalny).
 • Konkurs plastyczny: wyróżnienie – Julia Gajek (III klasa – oddział gimnazjalny).
 • Konkurs historyczny: I miejsce – Julita Gajek; III miejsce – Anita Chrzanowska (VII klasa).
 • Konkurs poetycki: III miejsce – Julia Gajek; wyróżnienie – Kamila Rudziewicz (III klasa –oddział gimnazjalny).
 • Recytacja w języku obcym: wyróżnienie – Marcin Sobolewski (II klasa – oddział gimnazjalny).

Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty umieścił Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w wykazie konkursów artystycznych, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia gimnazjum. Laureaci będą więc dodatkowo premiowani w rekrutacji do szkoły ponadgimnazjalnej.

STRADUNY – EŁK
16 lutego 2018r. w murach Zespołu Szkół nr. 2 w Ełku, tzw. „Budowlanki”, odbył się XXIII Wojewódzki konkurs poezji K.K. Baczyńskiego. Nie zabrakło nas na tym wydarzeniu. W tym roku należało przygotować jeden utwór do tekstu K.K. Baczyńskiego i jeden utwór o tematyce 100 rocznicy odzyskania niepodległości pod hasłem „Niepodległa”. Do zmagań w kategorii poezja śpiewana, wystartowały: solistka – Amelia Grabowik z klasy VIIB i Zespół Wokalny w składzie: Dominika Krupa, Emilia Maraszkiewicz, Kamila Strzelecka, Julia Mierzejewska, Aleksandra Chrzanowska, Klaudia Sobolewska, Amelia Grabowik, Weronika Baranowska.
Nasze uczennice zajęły kolejno:

 • w kategorii soliści – Amelia Grabowik – II miejsce („Pieśń kronika” – z repertuaru Marka Grechuty, „Z głową na karabinie” – sł. K.K. Baczyński, muz. U. Czapczyk),
 • w kategorii zespoły – zespół wokalny – I miejsce („Miasto” – piosenka tytułowa z filmu Miasto 44, „Miłość” sł. K.K. Baczyński, muz. U. Czapczyk).

 

STRADUNY
„Miłość jest dawaniem, nie braniem, naprawianiem, nie niszczeniem, zaufaniem, nigdy zawodzeniem, cierpliwym znoszeniem i wiernym dzieleniem każdej radości i każdego smutku, dzisiaj i zawsze…”
W Zespole Szkół Samorządowych w Stradunach odbył się „Miłosny happening”. Uczniowie klas VII, zaprezentowali w formie prac plastycznych – cytaty – mówiące o miłości. Korowód, w takt romantycznej muzyki, podążał przez całą szkołę, zachęcając resztę uczniów do wspólnego walentynkowego marszu. Opiekę nad akcją sprawowała Ewa Soliwoda.

 

STRADUNY
12 lutego 2018 roku w naszej szkole odbył się apel poświęcony osobie Ireny Sendlerowej. Od początku okupacji niemieckiej Sendlerowa prowadziła podwójne życie. Oficjalne: praca w Zarządzie Miejskim Warszawy. Nieoficjalne: działalność konspiracyjna z ramienia Polskiej Partii Socjalistycznej, później w referacie dziecięcym Żegoty – jako „siostra Jolanta”. W obu ratowała Żydów, dorosłych i dzieci. Uratowała 2,5 tys. żydowskich dzieci. Irena Sendlerowa zmarła 12 maja 2008 r. w Warszawie. Uratowała tysiące dzieci. Wciąż powtarzała, że to za mało.
Uczennice klasy 3gimnazjum przedstawiły zebranym osobę Ireny Sendlerowej, jej działalność i życie. Pani Anna Nawacka przybliżyła uczniom walkę Sendlerowej z okupantem i ratowanie przez nią dzieci żydowskich – na przykładzie dwóch filmów dokumentalnych. Osoba Ireny Sendlerowej jest przykładem bohaterstwa co zostało zauważone przez Sejm RP, który uznał 2018 rok – Rokiem Ireny Sendlerowej oddając w ten sposób „hołd Tej, która z największym poświęceniem działała na rzecz ratowania drugiego człowieka”. W przyszłym roku przypada 10. rocznica śmierci Ireny Sendlerowej.

 

WOSZCZELE
15 lutego 2018 r. uczniowie klas 0-III Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach pojechali do Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania, aby obejrzeć spektakl teatralny pt: „Karolcia” w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego w Krakowie. Przedstawienie okazało się zaczarowaną opowieścią o małej rezolutnej dziewczynce, która podczas przeprowadzki do mieszkania znalazła magiczny, niebieski koralik. Dzięki niemu wraz ze swoim przyjacielem Piotrkiem, przeżywa wiele ciekawych i zabawnych przygód. Koralik spełnia życzenia, dlatego też jest obiektem zainteresowania złej czarownicy Filomeny. Spektakl musicalowy przekazuje uniwersalne wartości i uczy tego, że warto pomagać innym, a dawanie jest tak samo przyjemne, co otrzymywanie. Naszym uczniom podobał się spektakl, a najbardziej, jak opowiadali podczas powrotu do szkoły, przebiegła czarownica Filomena.

 

CHEŁCHY
Uczniowie klasy II SP pod opieką wychowawczyni Magdaleny Kuczyńskiej biorą udział w projekcie edukacyjnym ,,Od grosika do złotówki”. Jest to pierwszy projekt z zakresu edukacji finansowej oraz bezpieczeństwa skierowany do uczniów I etapu kształcenia w szkołach podstawowych. Uczniowie zdobywają doświadczenie w dziedzinie samodzielnego podejmowania decyzji o zarabianiu, oszczędzaniu i racjonalnym wydawaniu pieniędzy. W czasie projektu doskonalone będą procesy poznawcze, kształtowane prawidłowe nawyki oraz podstawy warunkujące sprawne i odpowiedzialne funkcjonowanie we współczesnym świecie. Wprowadzone zostaną pojęcia związane z edukacją finansową oraz z zakresem bezpieczeństwa. W projekcie uczestniczą rodzice uczniów, którzy razem ze swoimi pociechami będą rozwiązywać różne zadania w domu. Realizacja projektu potrwa 10 miesięcy, w trakcie których uczniowie, podróżując po planetach z Grosikiem, będą poznawać podstawy edukacji finansowej.

 

WOSZCZELE
Ostatnie dni karnawału to niewątpliwie czas radości i rozrywki. Zwieńczeniem tego okresu była choinka szkolna, która odbyła się 9 lutego 2018 r. Uczniowie czekali na nią z wielką niecierpliwością. Zwłaszcza najmłodsi, którzy przygotowali ciekawe kostiumy karnawałowe. Wśród radośnie tańczących dzieci można było znaleźć barwne motyle, dobre wróżki, księżniczki, piłkarzy, nie brakowało batmanów czy spidermanów.
Dyrektor szkoły Beata Kirycka powitała serdecznie uczniów i przybyłych rodziców oraz życzyła wspaniałej zabawy. Następnie przy skocznych rytmach muzyki przygotowanej specjalnie na tę okazję, rozpoczęły się wspólne tańce. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zabawy zorganizowane przez uczennice klasy II gimnazjum oraz wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas. Wiele radości sprawiły tańce „Pociąg”, „Czokolade” i „Kaczuszki”. Po udanej zabawie dzieci zostały zaproszone na poczęstunek, który przygotowali rodzice. Punktem kulminacyjnym uroczystości było przybycie Świętego Mikołaja z workiem pełnym prezentów. Wszystkie dzieci chętnie pozowały do pamiątkowych zdjęć z Mikołajem.

 

CHEŁCHY-BIAŁYSTOK
Uczniowie szkoły w Chełchach odwiedzili Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, gdzie obejrzeli spektakl ,,Romeo i Julia” w reżyserii Katarzyny Deszcz. Historię niezwykłej miłości ukazano w oryginalnej i atrakcyjnej formie. Doskonała gra aktorów i piękna scenografia zachwyciła naszych uczniów. Po spektaklu dzieci uczestniczyły w spotkaniu z aktorami, w czasie którego uzyskały odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Był to z pewnością udany wyjazd.

 

NOWA WIEŚ EŁCKA
Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Nowej Wsi Ełckiej poprzez aktywność fizyczną kształtuje osobowość człowieka oraz jego zdrowie fizyczne. Podczas ferii zimowych nasi uczniowie uczestniczyli w obozie sportowo-rekreacyjnym w Gołdapi. Wyjazd był możliwy dzięki dofinansowaniu Gminy Ełk. Obóz stanowił okazję do przygotowania się do wiosennej ligi piłki nożnej Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej – sezonu 2017/2018. Program pobytu obejmował naukę i doskonalenie jazdy na nartach zjazdowych, zajęcia na pływalni oraz podnoszenie sprawności fizycznej i umiejętności technicznych na sali gimnastycznej. Uczniowie klas sportowych wyrażają wdzięczność Tomaszowi Osewskiemu, Wójtowi Gminy Ełk, za umożliwienie wyjazdu do Gołdapi, uatrakcyjnienie ferii oraz niezapomniane przeżycia.

 

STRADUNY
W pierwszym tygodniu ferii 15 osób z 2 i 3 klasy ginnazjum ZSS w Stradunach wzięło udział w projekcie ekonomicznym „Ferie z ekonomią”. Zajęcia miały na celu przybliżenie uczniom bankowości, ekonomii, finansów. Zajęcia bazowały głównie na zabawie oraz pracy w grupie. Były dwa wyjazdy – do banku w Ełku i do Szkoły Językowej w Ełku.
– Dziękuję pani dyrektor banku Małgorzacie Borawskiej i Kazimierzowi Potapczykowi za rzetelne przedstawienie elementów bankowości, zalet i wad przedsiębiorstwa – mówi Anna Nowacka. – Dzieci brały udział w takich zabawach jak – rynek jabłek, fabryka książek, zabawka, reklama. Przez cały tydzień rywalizowali, zdobywali punkty, które przeniosą się do drugiego etapu projektu. Jego celem będzie wykonanie modelu własnego przedsięwzięcia. Dziękuję uczniom za wysiłek, czas i trud włożony w efektywne wykorzystanie elementów projektu.

 

RĘKUSY

W Szkole Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach trwają ferie z projektem „TIK – TAK nowoczesna, bezpieczna szkoła dla uczniów”. Odbywają się zajęcia z matematyki, przyrody, współpracy w grupie i cybernetyki.
– Ferie zimowe w naszej szkole to atrakcyjny i bogaty w nowe doświadczenia czas dla uczniów – opowiada Agnieszka Jaszkowska, dyrektor szkoły. – Dzieci uczyły się współpracy podczas przygotowywania posiłków. Robiły tosty, piekły kolorowe gofry i przepyszne ciasto z galaretką. Uczyły się renowacji i wspólnie odrestaurowały meble szkolne.
Podczas zajęć wykorzystywane były często formy zabawowe, które aktywizowały dzieci do nauki i pracy. Na zajęciach z matematyki m.in. doskonaliły sprawność rachunkową oraz umiejętności konstrukcyjne, na przyrodzie eksperymentowały z piaskiem kinetycznym. Wykorzystano również sprzyjającą zimową aurę, a zabawy na dworze nie były ograniczone tylko do zjeżdżania z górki.
– Przeprowadziliśmy doświadczenia – informuje Agnieszka Jaszkowska. – Używając barwników spożywczych i farb plakatowych obserwowaliśmy jak woda może zmienić kolor, jak ją zabarwić, a potem kolorowym roztworem wodnym malowaliśmy śnieg.
Podczas zajęć z cybernetyki uczniowie i nauczyciele wykorzystali zakupione w ramach projektu pomoce dydaktyczne oraz sprzęt w postaci laptopa i drukarki. To na pewno był dobry, kreatywnie spędzony czas.

 

MROZY WIELKIE
Karnawał, to czas zabaw, bali, wspólnego biesiadowania. To czas radości. Już od dawna wiadomo, że nie tylko dorośli, ale także i dzieci lubią tańczyć. Uroku tym zabawom dodaje odpowiedni wystój sali, a także magia stroju biesiadników. Tylu rozbójników, piratów, batmanów, księżniczek nie zobaczymy na żadnym innym balu, jak tylko na karnawałowym! Także uczniowie Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich wzięli udział w takiej zabawie. Choinka szkolna, która na stałe wpisana jest do kalendarza imprez i uroczystości, była ważnym przeżyciem dla uczestników. W tym roku bal przebiegał inaczej niż zwykle; uczniowie oddziału zerowego, przedszkola i klas I-III bawili się w czasie lekcji, a uczniowie klas IV-VII tańczyli późnym popołudniem po lekcjach na dyskotece karnawałowej. Wszyscy uczestnicy zabaw zabrali ze sobą świetne humory i dali się porwać wesołym rytmom. Dzieci bawiły się wybornie ze swymi nauczycielami.

 

NOWA WIEŚ EŁCKA
Miłym akcentem rozpoczynającym ferie zimowe było przygotowanie przez przedszkolaków oraz uczniów najmłodszych klas uroczystości ukochanym babciom i dziadkom. Dzieci zaprezentowały program artystyczny, w trakcie którego recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Atmosferę dodatkowo umilił słodki poczęstunek. Zakończeniem wzruszającego spotkania było wręczenie drogim seniorom własnoręcznie przygotowanych upominków.

 

MROZY WIELKIE
Dzieci z oddziału przedszkolnego zaprosiły do szkoły swoje kochane babcie i dziadków. Pod czujnym okiem pani Wiolety Kościńskiej przedszkolaki przedstawiły specjalny program artystyczny, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Wielu babciom i dziadkom łezka zakręciła się w oku. Po części oficjalnej niecodzienni goście zostali zaproszeni na herbatę i słodki poczęstunek. A na koniec tego wyjątkowego dnia dzieci wręczyły swoim ukochanym babciom i dziadkom własnoręcznie przygotowane upominki.

 

RĘKUSY
Babcia i dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka. Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków. Aby uczcić ten wyjątkowy dzień przedszkolaki i uczniowie kl. I-III ze Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach zaprosili babcie i dziadków na koncert życzeń z okazji ich święta.
Wszystkie dzieci sumiennie brały udział w próbach do występu. Śpiewały piosenki, ćwiczyły układ taneczny. Ciężką pracę dzieci docenili licznie przybyli na uroczystość goście – babcie, dziadkowie i rodzice. Mali artyści dali z siebie wszystko, z uśmiechem i wypiekami na twarzy pokazywali to, nad czym pracowali. Wnuczęta piosenką i tańcem wyraziły wielką miłość i szacunek dla babć i dziadków oraz podziękowały za ciepło i dobroć, które otrzymują od nich każdego dnia. Niejednej babci i dziadkowi, łezka wzruszenia kręciła się w oku, a na ustach można było zobaczyć szeroki uśmiech. Publiczność nie żałowała również pochwał małym artystom i nagrodziła ich gromkimi brawami. Na koniec koncertu zostały przewidziane niespodzianki – wręczenie dziadkom własnoręcznie wykonanych kartek z życzeniami i kolorowych kwiatków. Dziadkowie w podziękowaniu za wspaniałe występy obdarowali swoje wnuczęta mnóstwem słodkości. Nie obyło się bez pamiątkowych zdjęć.
Koncert życzeń wpisał się również w działania realizowanego w szkole międzynarodowego projektu Erasmus+ „A child is a world”. Każda grupa wiekowa otrzymała z rąk koordynatora projektu pani Elżbiety Napiórkowskiej dyplom za udział w przeglądzie „Piosenka dla babci i dziadka” oraz grę planszową.
Uroczystość miała swój ciąg dalszy. Starsi uczniowie z kl. I-III zaprosili swoje babcie do udziału w warsztatach „Czym skorupka za młodu nasiąknie”. Korzystając z wiedzy i umiejętności babć dzieci uczyły się przyszywania guzików. Przedszkolaki zaprosiły babcie i dziadków do wspólnych tańców oraz czytania bajek.
To wyjątkowe spotkanie było pełne radości i szczęścia. Dziadkowie byli dumni ze swoich wnuków, a wnuczęta szczęśliwe, że mogły gościć swoich najbliższych. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i dziadków.

 

RĘKUSY
W Szkole Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego odbyła się coroczna choinka szkolna. Na tę zabawę karnawałową przybyli uczniowie, rodzice oraz inni członkowie rodzin, wśród nich babcie, dziadkowie oraz młodsze i starsze rodzeństwo naszych uczniów. Policjanci, żołnierze, wróżki, księżniczki, motylki i wiele innych bajkowych postaci bawiło się przy muzyce i prowadzeniu żywiołowej pary wodzirejów – Dominice i Wojtkowi Nowakowskim ze Szkoły Tańca New Dance Studio w Ełku. W przerwie między tanecznymi szaleństwami odbywało się malowanie buziek. W klasach czekał na dzieci przygotowany przez rodziców poczęstunek, ciasto, owoce oraz cieplutka, pachnąca pizza. Dla klas młodszych zabawa choinkowa zakończyła się odwiedzinami św. Mikołaja, który obdarował prezentami wszystkie dzieci.
Bal karnawałowy miały również klasy starsze, które zabawę rozpoczęły od konkursów. Uczestnicy mogli sprawdzić się min. w przeciąganiu liny i zabawie z balonami. Następnie miała miejsce dyskoteka na korytarzu szkolnym. Wszystkim uczestnikom dopisywał znakomity humor i kondycja fizyczna.

 

MROZY WIELKIE – EŁK
W Ełckim Centrum Kultury uczniowie klas IV-VII obejrzeli przedstawienie pod tytułem „Pan Kleks” przygotowane przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Zostało ono zrealizowane w oparciu o książkę Jana Brzechwy ,,Akademia Pana Kleksa”. Bohaterami spektaklu byli uczniowie szkoły Ambrożego Kleksa, on sam, szpak Mateusz oraz golarz Filip. Uwadze widza nie mogła umknąć scenografia, wspaniale podkreślana przez grę świateł. Dramaturgię niektórych wydarzeń uwydatniała wspaniała muzyka. Spektakl ten był prawdziwą ucztą dla miłośników teatru.

 

CHEŁCHY
18 stycznia 2018 r. dla dzieciaków z przedszkola oraz klas 0-III Szkoły Podstawowej im. Lecha Kaczyńskiego w Chełchach, obfitował w wiele wrażeń. Najpierw uczniowie prezentowali swoje możliwości recytatorskie i wokalne w programie artystycznym przygotowanym z okazji Dnia Babci i Dziadka. Potem wszyscy bawili się na zabawie choinkowej, na którą przybył również św. Mikołaj z workiem prezentów.

 

 

MROZY WIELKIE – EŁK
Uczniowie klas I-III udali się do Ełckiego Centrum Kultury, by obejrzeć spektakl „Ach, ta Pippi” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji we Wrocławiu. Dzieci z zapartym tchem śledziły zabawne przygody rudowłosej dziewczynki. Z niedowierzaniem wsłuchiwały się w niezwykłe opowieści, obdarzonej bogatą wyobraźnią, bohaterki i wraz z nią i jej przyjaciółmi przeżywały masę niesamowitych, okraszonych humorem, przygód. Widzowie chętnie włączali się we wspólne śpiewanie piosenek, żywiołowo reagowali na odgrywane na scenie wydarzenia. Nie tylko gra aktorów wzbudziła emocje. Maluchom bardzo podobały się kostiumy, a szczególnie naturalnej wielkości pacynki, które sprawiały wrażenie prawdziwych postaci. Dużo pozytywnych przeżyć młodym widzom dostarczyła też oprawa muzyczna widowiska oraz, zastosowane efekty specjalne i prezentacje multimedialne.

 

WOSZCZELE
Zgodnie z tradycją, 17 stycznia 2018r., w szkole w Woszczelach odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Przybyłych gości powitała serdecznie wicedyrektor Iwona Siemion i złożyła im najlepsze życzenia.
Uroczystość w tym roku przygotowały dzieci z klas młodszych. Przedstawiły montaż słowno-muzyczny, recytowały piękne wiersze i śpiewały piosenki na cześć seniorów. Nie zabrakło wspomnień i rozmów, które wywoływały liczne wzruszenia. W organizację uroczystości włączyli się także rodzice, którzy przygotowali słodki poczęstunek, oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Na zakończenie uczniowie klasy trzeciej wręczyli wszystkim babciom i dziadkom laurki przygotowane przez świetlicę szkolną.

 

RĘKUSY – EŁK
Wychowankowie punktu i oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Rękusach we wtorek, 9 stycznia wzięli udział w wyprawie do sali zabaw Tropico w Ełku.
– Tym razem wyjazd był wyjątkowy – mówi Agnieszka Jaszkowska, dyrektor szkoły. – Dwie godziny darmowego szaleństwa w kulkach, tunelach i na zjeżdżalniach dla swoich podopiecznych wygrały wychowawczynie Anna Werner i Magdalena Kuczyńska, dzielnie wspierane przez wspomagającą je opiekunkę Dorotę Kozłowską.
Podczas poprzedniej wizyty panie stanęły w szranki z opiekunami innych grup. Ich zadaniem było wykonanie jak najdłuższego łańcucha choinkowego. Łańcuch ekipy z Rękus mierzył prawie 80 metrów!!!
– Tym oto sposobem nasze dzieciaki miały okazję pobawić się, wybiegać i wyszaleć pod okiem nauczycieli oraz rodziców, którym przy okazji serdecznie dziękujemy za obecność – dodaje Anna Werner, wychowawczyni punktu przedszkolnego.

 

RĘKUSY – WARSZAWA
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rekusach wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Wyjazd był nagrodą w konkursie „Polska nasza Ojczyzna”, organizowanym przez Małgorzatę Kopiczko, Senator RP oraz Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Ełku. Uczestniczyć w nim mogli uczniowie szkół podstawowych z powiatów: ełckiego, giżyckiego, gołdapskiego, kętrzyńskiego, mrągowskiego, oleckiego, piskiego i węgorzewskiego.
– Rezultaty naszej pracy zostały wyróżnione przez jury – opowiada Bogumiła Kraśko, jedna z koordynatorek działań podejmowanych w szkole. – Konkurs odbyła się pod koniec ubiegłego roku szkolnego, ale nagrodę w formie wycieczki odebraliśmy właśnie teraz. 10 uczniów z naszej szkoły, tych najbardziej zaangażowanych, mogło pojechać do Warszawy, by zwiedzić Parlament Rzeczypospolitej Polskiej.
Wycieczka odbyła się 8 stycznia 2018r. Młodzież, wraz z opiekunką, p. Bogumiłą Kraśko, zwiedziła Sejm oraz Senat RP.
– Mogliśmy obejrzeć salę senacką, a także znaną z telewizyjnych relacji obrad sejmowych salę plenarną – opowiada Bogumiła Kraśko. – Poznaliśmy historię budynków, w których obecnie pracują parlamentarzyści oraz specyfikę ich pracy. Przeszliśmy się kuluarami sejmowymi, podglądając przeprowadzane właśnie wywiady ze znanymi politykami. Niektórzy uczniowie obiecali nawet, że kiedyś zasiądą w ławach poselskich…
W stolicy uczniowie zwiedzili także Stare Miasto.

 

CHEŁCHY
W szkole odbył się pierwszy tegoroczny „Dzień koloru”. Tym razem królował kolor biały.
– Było to kolejne zadanie dla uczniów biorących udział w konkursie na „Super klasę” – informuje Karol Marchel, dyrektor szkoły. – Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywność w konkursie, którego pomysłodawcą jest samorząd uczniowski.

 

WOSZCZELE – GRABNIK
W sobotę, 6 stycznia 2018r. uczniowie Szkoły Podstawowej im ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach zaprezentowali jasełka w kościele parafialnym w Grabniku. Owacjom nie było końca. Młodzi artyści i chór szkolny od proboszcza ks. Krzysztofa Karskiego w nagrodę otrzymali słodkie upominki. Proboszcz podziękował również rodzicom oraz paniom Iwonie Siemion, Wioletcie Łukaszewicz oraz Marzannie Bagińskiej za przygotowanie dzieci i młodzieży do inscenizacji.

 

RĘKUSY
Jasełka od wielu lat wpisane są do kalendarza uroczystości organizowanych w Szkole Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach.
– W tym roku to przedszkolaki z punktu i oddziału przedszkolnego postanowiły wszystkich wprowadzić w atmosferę świąt Bożego Narodzenia – opowiada Magdalena Kuczyńska, jedna z organizatorek spotkania. – Przedstawienie było wyjątkowe. Mali aktorzy, we wspaniałych strojach prezentowali się przepięknie na tle bożonarodzeniowej dekoracji – stajenki z Józefem, Maryją i Dzieciątkiem. Wszyscy ulegli magii występów przedszkolaków. Niejednej osobie zakręciła się w oku łezka wzruszenia.
Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role, prezentowali umiejętności recytatorskie i wokalne. Jasełka obejrzała cała społeczność szkolna, rodzice oraz zaproszeni goście. Wśród nich znaleźli się m.in. Barbara Ladzińska, dyrektor Centrum Usług Wspólnych Gminy Ełk reprezentująca Tomasz Osewskiego, Wójta Gminy Ełk, Dariusz Jurczykowski, dyrektor ełckiej delegatury Kuratorium Oświaty, Iwona Jakimyszyn, sołtys wsi Rękusy oraz księża z parafii św. Tomasza Apostoła w Ełku. Wszystkim przedszkolakom należą się ogromne pochwały za zaangażowanie i piękne wykonanie kolęd, dzięki którym stworzyły wspaniałą, świąteczną atmosferę i podbiły serca całej widowni. Uwieńczeniem tej wspaniałej uroczystości było wręczenie nagród w konkursie recytatorskim o tematyce świątecznej.

 

CHEŁCHY
W szkole gościł Jacenty Ordowski, który poprowadził żywą lekcję historii pt. „Polska w dobie sarmatyzmu”. Prowadzący w bardzo atrakcyjny sposób opowiadał o ówczesnych czasach, a także prezentował uzbrojenie, odzież i przedmioty codziennego użytku z tamtego okresu. Uczniowie czynnie uczestniczyli w lekcji, wcielając się w rolę szlachcica, chłopa, żołnierza piechoty wybranieckiej i rycerza husarii.

 

MROZY WIELKIE
W Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich odbyła się wzruszająca uroczystość. W tym szczególnym dniu, uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście stali się jedną wspólnotą, by w atmosferze wzajemnej życzliwości, przypomnieć raz jeszcze wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat i uświadomić, że „Zawsze, ilekroć się uśmiechasz do swojego brata i wyciągasz do niego rękę – jest Boże Narodzenie. Zawsze, ilekroć milkniesz, by wysłuchać innych, kiedy rezygnujesz z siebie i przebaczasz – jest Boże Narodzenie. Zawsze, ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych przez Ciebie, Zawsze wtedy jest Boże Narodzenie!”. W radosny nastrój zbliżających się Świąt, wprowadzało motto zawierające przesłanie jasełek: „Oto dziś narodziła się Miłość…”. Tegoroczne przedstawienie było wyjątkowe, ponieważ współtworzyli je uczniowie, rodzice i nauczyciele. Ich żywiołowa gra wzbudziła entuzjazm i gromkie brawa, a na niejednej twarzy malowało się głębokie wzruszenie. Autorkami scenariusza, scenografii i reżyserii były panie Małgorzata Wakuła, Katarzyna Żywno i Dorota Kubrak.

 

WOSZCZELE
Już po raz drugi w historii parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Grabniku uczniowie Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach zaangażowali się w dzieło kolędników misyjnych. We wtorek 26 grudnia 2017r. ks. proboszcz Krzysztof Karski posłał ich do mieszkańców Grabnika. Wędrując od domu do domu kolędnicy uświadamiali w swoich odgrywanych scenkach trudną sytuację rówieśników, którzy cierpią z powodu konfliktów zbrojnych. W tym roku zebrane ofiary przeznaczone zostaną na pomoc dzieciom w Syrii i w Libanie. Spotkania w domach przebiegały w radosnej, świątecznej atmosferze. Z wdzięcznością kolędnicy przyjmowali zaproszenia na ciepłą herbatę, czy poczęstunek. Jako wynagrodzenie za trud kolędowania otrzymywali słodycze. Wizyty kolędowe dostarczyły wielu doświadczeń i głębokich przeżyć zarówno samym kolędującym jak i tym, którzy ich przyjmowali. Ksiądz proboszcz podziękował rodzicom uczniów oraz samym kolędnikom za wytrwałość w trudzie dawania świadectwa wierze.

 

NOWA WIEŚ EŁCKA
Szczególną i wyjątkową moc mają święta Bożego Narodzenia. W piątek, 22 grudnia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Nowej Wsi Ełckiej odbył się niezwykły montaż słowno-muzyczny pt. „Historia betlejemskiej nocy”. Organizatorami przedsięwzięcia byli instruktorzy Centrum Kultury Gminy Ełk Izabela Worm oraz Kamil Szejda. Na scenie wystąpiły dzieci i młodzież, a także absolwenci ZS-P w Nowej Wsi Ełckiej. Zgromadzona publiczność, wśród której znaleźli się: proboszcz parafii w Nowej Wsi Ełckiej – ks. Andrzej Bryg, skarbnik Gminy Ełk Bożena Wołyniec, przewodniczący Rady Gminy Mirosław Radywoniuk, przewodniczący Rady Rodziców Piotr Jaroszewski, rodzice, nauczyciele oraz dzieci i młodzież, wysłuchała przepięknie wykonanych kolęd i pastorałek. Następnie popłynęły świąteczne życzenia. To były chwile pełne niezwykłej magii i uroku.

 

WOSZCZELE
Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi, radośni i zapominają o wszelkich sporach i kłopotach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, uczniowie miejscowej szkoły wystawili jasełka bożonarodzeniowe. Na tegoroczne przedstawienie licznie przybyli zaproszeni goście. proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Grabniku ks. Krzysztof Karski, Sekretarz Gminy Ełk Krzysztof Bronakowski, Radny Gminy Ełk Mirosław Świderski oraz rodzice i nauczyciele.
Jasełka w wykonaniu uczniów kl. III i V Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach przybliżyły widzom tajemnicę Bożego Narodzenia. Diabły i anioły toczyły między sobą pojedynek, w którym dobro zwyciężyło. Nie zabrakło też mędrców ze Wschodu, którzy przybyli, by złożyć Nowonarodzonemu swoje dary. Do Jezusa przyszły również dzieci z krajów misyjnych, które złożyły dary identyfikujące potrzebę danego kontynentu. Zwieńczeniem jasełek był wiersz patrona szkoły ks. Jana Twardowskiego wprowadzający w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Całe przedstawienie przeplatane było kolędami w wykonaniu chóru szkolnego pod batutą Marzanny Bagińskiej. Na uwagę zasługiwała wyśmienita gra aktorska występujących uczniów, a najlepszą recenzją był gorący aplauz po zakończeniu jasełek i pochwała z ust dyrektor Beaty Kiryckiej, która podziękowała wychowawczyni Iwonie Siemion i katechetce Wioletcie Łukaszewicz za pracę włożoną w przygotowanie uczniów do występów.

 

NOWA WIEŚ EŁCKA
20 grudnia 2017 r. dzieci z grupy „Motylki” w Przedszkolu Samorządowym w Nowej Wsi Ełckiej przedstawiły jasełka „Bóg się rodzi…”. Głównym celem uroczystości było wprowadzenie uczestników w radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Przedszkolaki wcieliły się w postacie związane z narodzinami Pana Jezusa. Był więc Józef i Maryja, aniołowie, pastuszkowie, królowie oraz dzieci. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Rodzice i zaproszeni goście nagrodzili występ gromkimi brawami. Dyrektor Jacek Szumski podziękował wykonawcom za piękny występ oraz rodzicom za przygotowanie strojów dla dzieci i przy okazji złożył wszystkim świąteczne życzenia. Uroczystość przygotowały Marzena Szumska i Joanna Kossakowska.

 

MROZY WIELKIE – EŁK
„Oto dziś narodziła się Miłość” – tę radosną wieść usłyszeli mieszkańcy Ełku i okolic, którzy zebrali się w Oratorium św. Jana Bosko w Ełku. Okazją do spotkania był pokaz jasełek w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich, wspieranych dzielnie przez rodziców oraz nauczycieli. Na początku, słowa podziękowania za umożliwienie prezentacji uczniowskich talentów, skierowała w stronę księży Salezjanów, pani dyrektor Katarzyna Podbielska. Wyraziła również wdzięczność rodzicom, którzy nie szczędzili swoich sił współtworząc jasełka, oraz uczniom – prawdziwym aktorom.
W wyjątkowy nastrój wprowadziła zebranych kolęda „Skrzypi wóz” w wykonaniu rodziców uczniów. Jednak ten radosny klimat, został przerwany przez wysłanników z piekieł, którzy zebrali się na światowej konferencji upadłych aniołów, by zastanowić się, jak odebrać ludziom czas i miłość. Na szczęście, w ich obrady wkroczyły odważne anioły, ogłaszając radosną nowinę o narodzeniu nieskończonej Miłości.
W kolejnych odsłonach przedstawienia widzowie przypatrywali się przyjaciółkom, spędzającym wolny czas, rodzicom oddających się przedświątecznym zakupom, dzieciom żyjącym w wirtualnym świecie oraz rodzinom, które utraciły nadzieję na lepsze jutro. Przez cały czas, nieustannie każdej osobie towarzyszył Anioł, który za wszelką cenę starał się ukazać, że wiara w nowonarodzonego Jezusa, daje radość, miłość i pokój serca. Jednak walkę o każdego człowieka musiał on toczyć z diabłem, który, w przewrotny sposób, podsuwał zarówno dzieciom jak i dorosłym różne, na pozór, przyjemne propozycje. Ostatecznie zatryumfowało dobro i wszyscy aktorzy zgromadzili się wokół symbolicznej betlejemskiej szopy, by powitać narodzonego Jezusa i złożyć mu dary serca – wyrażone przez zapalone świece.
Niezwykłych wzruszeń dostarczyła widzom przepiękna kolęda, niosąca przesłanie Jasełek pt. „Oto dziś narodziła się Miłość”, której przewodziła pani Ewa Soliwoda. Zgodnie z prastarą tradycją, ksiądz Szymon złożył zebranym bożonarodzeniowe życzenia i zachęcił do przełamania się opłatkiem. Natomiast niebiańscy aniołowie hojnie obdarzyli publiczność upominkami wykonanymi przez uczniów.
Autorkami scenariusza, scenografii i reżyserii były panie Dorota Kubrak, Małgorzata Wakuła i Katarzyna Żywno. Mamy nadzieję, że światło pokoju i miłości, dobroci i życzliwości, jakie rozpalili w nas aktorzy swoim występem, będzie długo rozświetlało naszą codzienność.

RĘKUSY
Kolejny raz społeczność Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach wzięła udział w ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Szlachetna Paczka”. Głównym założeniem akcji jest idea przekazywania bezpośredniej pomocy. W ramach podejmowanych działań docieramy z pomocą do rodzin najbardziej potrzebujących, w szczególności do rodzin wielodzietnych. Wsparciem objęte są również osoby starsze i samotne.
– Nasza tegoroczna rodzina to starsze małżeństwo z Ełku – opowiada Marta Rózio, szkolna koordynatorka akcji. – W ramach podjętych działań samorząd uczniowski zbierał pieniądze wśród całej społeczności szkolnej, uczniowie, rodzice i nauczyciele przynosili artykuły spożywcze, środki czystości dla wybranej przez szkolnego koordynatora rodziny. Artykuły przyniesione oraz te zakupione z zebranych środków zostały spakowane, opisane i przekazane w sobotę 9 grudnia do punktu zbiorczego w Ełku. W rezultacie nasza szkoła otrzymała list gratulacyjny za udzieloną pomoc.

CHEŁCHY
Sszkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji charytatywnej ,,Szlachetna Paczka”, której głównym celem jest niesienie pomocy osobom potrzebującym.
– Postanowilismy pomóc mamie, samotnie wychowującej dwóch synów: rocznego Tymoteusza i trzyletniego Kacpra. Rodzina mieszka w Piszu – informuje Karol Marchel, dyrektor ZSS w Chełchach. – Zebralismy bardzo dużo artykułów spożywczych, środków czystości, zabawek, odzieży. Oprócz tego za zebrane pieniądze zostały zakupione inne produkty, potrzebne rodzinie m.in odzież i obuwie zimowe, pościel, kołdry, poduszki itd. Wszystkie artykuły zostały spakowane i przekazane do punktu zbiorczego w Piszu. Dziękujemy rodzicom, nauczycielom, pracownikom szkoły oraz uczniom za zaangażowanie i wsparcie . Szczególnie dziękujemy pani Izabeli Herbst za pomoc w organizacji i przeprowadzeniu tej niezwykle ważnej dla nas akcji.

 

RĘKUSY
Uczniowie klas I-V ze Szkoły Podstawowej im. W. Pileckiego w Rękusach wybrali się do kina Planet Cinema w Ełku na film pt. ,,Pierwsza gwiazdka”. Była to niezwykła opowieść o Gwieździe Betlejemskiej i Świętej Rodzinie, widziana oczami zwierząt towarzyszących Maryi i Józefowi. Tematyka filmu wprowadziła nas w nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Wizyta w Ełku stała się okazją do odwiedzenia Urzędu Gminy Ełk, gdzie spotkaliśmy się z panią Magdaleną Fuk, Zastępcą Wójta Gminy Ełk oraz pracownikami urzędu.
– Uczniowie mieli okazję zwiedzić urząd gminy i zapoznać się z pracą urzędników – mówi Anna Filutowska, jedna z organizatorek wyjazdu. – Serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie.

 

WOSZCZELE

Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach 5 grudnia 2017r.  na dwóch długich przerwach bawili się z najmłodszymi uczniami naszej szkoły. Pokazali dzieciom kl. I-III SP oraz przedszkolakom, jak można bawić się na przerwie bez telefonu  i w zgodzie z innymi. Zaprezentowali zabawy, które w tradycji starszego pokolenia były powszechne, lecz przez młodszych zostały niejednokrotnie zapomniane. 

– Dzieciom taki pomysł wspólnej zabawy ze starszymi kolegami i koleżankami bardzo się spodobał, więc nasi wolontariusze postanowili, że częściej  będą w ten sposób spędzać czas z najmłodszymi kolegami – informuje opiekun Szkolnego Koła Caritas w Woszczelach Wioletta Łukaszewicz.

 

STRADUNY
Andrzejki w kl. I-III szkoły podstawowej przy Zespole Szkół Samorządowych w Stradunach rozpoczęły się od wróżb. Kilka osób dowiedziało się, iż czeka na nie wielkie bogactwo, spotkanie z ulubionym sportowcem, wygrana w totolotka czy egzotyczna podróż. Z serduszek- poznawaliśmy imię naszej wybranki lub wybranka. Była oczywiście wróżba – wychodzenie butów za próg, losowanie karteczek z przepowiednią. Następną oczekiwaną atrakcją tego dnia były tańce przy muzyce oraz ciekawe zabawy.
W klasach czekał przygotowany przez naszych rodziców słodki, pyszny poczęstunek. Tego dnia humor dopisywał każdemu. Wróżby, wróżbami- trzeba pamiętać jednak, że to wszystko to zabawa i nie należy brać wszystkiego na serio.

STRADUNY
W konkursie SKO „Mistrz tabliczki mnożenia” wzięło udział 11 uczniów z klas trzecich. W wyznaczonym przez opiekuna czasie, dzieci dokonywały pamięciowych obliczeń w oparciu o tabliczkę mnożenia. Wyniki: 1. Grzegorz Ż. i Julka Ż., 2. Franciszek M., 3. Wiktoria K. Zostali oni uhonorowani dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Pozostali uczestnicy otrzymali słodkie upominki.

 

STRADUNY
Od kilku lat nasza szkoła współpracuje z olsztyńską agencją artystyczną. Uczniowie klas 0-III uczestniczą w comiesięcznych spotkaniach muzycznych. Celem tych zajęć jest przybliżenie uczniom budowy i brzmienia instrumentów muzycznych. Spotkania te cieszą ogromnie naszych uczniów i są okazją do poszerzenia wiedzy o muzyce.

 

MROZY WIELKIE
Zgodnie z tradycją w wigilię świętego Andrzeja odbywają się huczne zabawy, podczas których chętni do poznania przyszłości wróżą sobie, przelewając roztopiony wosk przez otwór klucza, a następnie „odczytują” cień rzucany przez odlew. Często także doszukują się symbolicznych znaczeń w przedmiotach, nabierających w tym dniu szczególnej mocy.
Również dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I- III Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich przeżyły wspaniałą zabawę, pełną konkursów i tańca przy dźwiękach znanych przebojów. Wszyscy bawili się doskonale. Dziewczęta mogły poznać imię swojego przyszłego wybranka, chłopcy wybranki. Kto chciał przekonać się, czy będzie miał powodzenie w miłości, ustawiał buty i kierował je w stronę drzwi śledząc, czy jego (jej) jako pierwszy przekroczy próg. Największym uznaniem cieszyły się zabawy z chustą Klanzy. Natomiast uczniowie starszych klas IV-VII bawili się na dyskotece późnym popołudniem.

 

NOWA WIEŚ EŁCKA

W Przedszkolu Samorządowym w Nowej Wsi Ełckiej odbył się Gminny Konkurs Recytatorski Przedszkolaków „Brzechwa w poezji dziecięcej”. Konkurs adresowany był dla dzieci w wieku 3,4,5 lat uczęszczających do przedszkola lub punktu przedszkolnego w Gminie Ełk, miał formę prezentacji dowolnego utworu poetyckiego Jana Brzechwy. Celem konkursu było: popularyzowanie poezji dziecięcej, rozwijanie zdolności recytatorskich, zainteresowanie dzieci poezją, zachęcanie do występów na scenie, prezentacja umiejętności dzieci, uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.Do konkursu zgłosiło się 14 dzieci. Wiersze były ciekawe i barwnie zaprezentowane.

Jury w składzie: Anna Sańczuk, Halina Nowosza, Małgorzata Ciborowska  przyznało następujące miejsca:

W kategorii dzieci 3 letnich:

 1. Amelia Stypułkowska, Przedszkole Samorządowe w Nowej Wsi Ełckiej;
 2. Helena Krauz, Punkt Przedszkolny w Mrozach Wielkich;
 3. Paulina Kuligowska, Przedszkole Samorządowe w Nowej Wsi Ełckiej.

W kategorii dzieci 4 letnich:

 1. Maria Werner, Punkt Przedszkolny w Rękusach;
 2. Aleksandra Skrocka, Przedszkole Samorządowe w Nowej Wsi Ełckiej;
 3. Urszula Bagińska, Przedszkole Samorządowe w Nowej Wsi Ełckiej.

W kategorii dzieci 5 letnich:

 1. Sara Mikołajczyk, Punkt Przedszkolny w Mrozach Wielkich;
 2. Zuzanna Bezubik, Przedszkole Samorządowe w Nowej Wsi Ełckiej;
 3. Anna Gospodaryk, Punkt Przedszkolny w Mrozach Wielkich.

Wyróżnienia:

 • Amelia Jankowska, Przedszkole Samorządowe w Nowej Wsi Ełckiej;
 • Amelia Zduńczyk, Punkt Przedszkolny w Mrozach Wielkich;
 • Zofia Kulik, Punkt Przedszkolny w Mrozach Wielkich;
 • Tymoteusz Pachucki, Przedszkole Samorządowe w Nowej Wsi Ełckiej;
 • Aleksandra Pasłowska, Punkt Przedszkolny w Rękusach.

 

MROZY WIELKIE
Sukcesem zakończył się udział przedszkolaków: Helenki Krauz z Punktu Przedszkolnego oraz Sary Mikołajczyk i Ani Gospodaryk z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich, w Gminnym Konkursie Recytatorskim „Brzechwa w poezji dziecięcej”. Odbył się on 24 listopada 2017 r. w Nowej Wsi Ełckiej. Pierwsze miejsce zajęła Sara Mikołajczyk, która pięknie recytując wiersz „Kwoka” zachwyciła nie tylko publiczność, ale przede wszystkim jury konkursu. Podobnie jak Helenka Krauz, która za rewelacyjną interpretację wiersza „Samochwala”, zdobyła drugie miejsce. Do koleżanek na podium dołączyła Ania Gospodaryk, zajmując trzecie miejsce. Nad przygotowaniem dzieci czuwały wychowawczynie: Marta Krauz i Wioleta Kościńska, wspierane przez rodziców swoich podopiecznych.

Występy naszych przedszkolaczków zyskały uznanie publiczności, która z zainteresowaniem oglądała popisy małych artystów, nie szczędząc im swoich braw. A było co oklaskiwać, bo dziewczynki zachwyciły widownię wspaniałym opanowaniem pamięciowym dość długich wierszy, dykcją, modulacją głosu, tempem mówienia, umiejętnością interpretacji i ogólnym wrażeniem artystycznym.

 

WOSZCZELE
W piątek, 24 listopada 2017 r. w Punkcie Przedszkolnym w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach odbyło się pasowanie na przedszkolaka najmłodszych dzieci naszej społeczności szkolnej. Na uroczystość przybyli rodzice i dziadkowie. W części artystycznej maluchy zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, recytatorskie i taneczne. Odpowiadały także na pytania, które były częścią zdawanego egzaminu. Przed pasowaniem dzieci złożyły uroczystą przysięgę. Następnie dyrektor Beata Kirycka wielkim ołówkiem pasowała maluchy na przedszkolaków oraz wręczyła im pamiątkowe dyplomy. Rodzice rozdali przedszkolakom „słodkie prezenciki”. Nad przygotowaniem i przebiegiem uroczystości czuwały Elżbieta Cieślukowska i Danuta Płaskowicka, które na pamiątkę tej uroczystości wręczyły dzieciom drobne upominki. Na zakończenie rodzice przedszkolaków złożyli ślubowanie, po czym wszyscy udali się na słodki poczęstunek. Czas upłynął w miłej i serdecznej atmosferze.

 

WOSZCZELE
W Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach odbyło się uroczyste Ślubowanie pierwszoklasistów. Swą obecnością zaszczycili nas: Magdalena Fuk – Zastępca Wójta Gminy Ełk, Tomasz Choruży – przewodniczący Rady Rodziców, Mirosław Świderski – radny Gminy Ełk. Nie zabrakło również dumnych ze swoich pociech rodziców, nauczycieli oraz starszych koleżanek i kolegów. Dyrektor szkoły Beata Kirycka powitała przybyłych gości, następnie dzieci z klasy I zaprezentowały program artystyczny oraz przeszły próbę mądrości, uśmiechu, zręczności, śpiewu, wykazały się znajomością przepisów drogowych, umiejętnością liczenia i wiedzy o swojej ojczyźnie. Pierwszoklasistom w czasie uroczystości towarzyszyły starsze uczennice oraz uczniowie z klasy III.
Po części artystycznej pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły, w którym zobowiązali się:
– być dobrym Polakiem.
– dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.
– uczyć się w szkole, jak kochać Ojczyznę.
– być dobrym uczniem.
– swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.
Następnie pani dyrektor wielkim ołówkiem pasowała dzieci na uczniów Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach i wraz z wychowawczynią wręczyła pamiątkowe dyplomy. Po tak ważnym momencie nadszedł czas na życzenia i upominki. Na zakończenie uroczystości dzieci z klasy I złożyły podziękowanie swoim rodzicom.
„ Za to, że jesteśmy uczniami,
naszym rodzicom zawdzięczamy.
I z całego serca głośno wołamy:
Mamo! Tato! Dziękujemy Wam za to”.

 

CHEŁCHY
Dzieci uczęszczające do przedszkola mają już za sobą niezwykle ważną uroczystość, jaką było pasowanie na przedszkolaka. Zgromadzeni na uroczystości rodzice, nauczyciele oraz starsi koledzy z klas 0-III szkoły podstawowej mogli podziwiać występ naszych milusińskich. Punktem kulminacyjnym był moment pasowania, którego dokonał dyrektor Karol Marchel. Na koniec każdy przedszkolak otrzymał dyplom z rąk swojej wychowawczyni – Lucyny Sitkowskiej. Od tej pory dzieciaki są pełnoprawnymi członkami naszej przedszkolnej społeczności.

 

MROZY WIELKIE
Wzorem lat ubiegłych, uczniowie punktu i oddziału przedszkolnego oraz klas I-III Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów, aktywnie włączyli się w ogólnopolską akcję „Śniadanie daje moc”. Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie świadomości na temat zasad prawidłowego odżywiania dzieci, w tym roli śniadania jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia oraz przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce poprzez edukację. Impreza na trwałe wpisała się w kalendarz ważnych wydarzeń naszej szkoły i co roku cieszy się dużym zainteresowaniem. Wobec tak szczytnych celów i mając na względzie zdrowie dzieci, w akcję włączyli się również rodzice, przygotowując dzieciom potrzebne, do wykonania pysznych i zdrowych kanapek, produkty.
W myśl zasady „Pożywne śniadanie to zapas energii na cały dzień”, w piątkowy poranek najmłodsi uczniowie z wigorem i ochotą przystąpili do zabawy w kucharzenie, krojenie, układanie. Na stołach w mig zagościły przepyszne, apetyczne, kolorowe kanapki wykonane z przyniesionych z domu produktów, a po szkolnym korytarzu unosił się wspaniały aromat przygotowanego posiłku.
Zainspirowane zasadą: „Dzień bez… porcji warzyw, owoców lub soku, to dzień stracony”, dzieci zadbały, by na talerzach królowały soczyste pomidory, aromatyczne ogórki, chrupiąca sałata i dorodna papryka. W tym dniu nie mogło zabraknąć też owoców, z których przedszkolaki wykonały wspaniałe, kolorowe szaszłyki.
Dużym zainteresowaniem dzieci cieszyła się prezentacja multimedialna i film, na którym, do przestrzegania zasad prawidłowego żywienia, zachęcał i przekonywał sam Pascal Brodnicki. W atrakcyjnej i dowcipnej formie przybliżył uczniom zalety zdrowych posiłków i aktywności fizycznej.
Zajęcia, w ramach akcji „Śniadanie daje moc”, przeprowadziły: wychowawczynie: punktu przedszkolnego Marta Krauz, oddziału przedszkolnego Wioleta Kościńska, klasy I Małgorzata Wakuła, klasy II Katarzyna Żywno, oraz klasy III Dorota Kubrak.

 

MROZY WIELKIE
W naszej szkole odbyły się obchody Święta Niepodległości. Uroczystość przygotowali uczniowie klasy VI pod opieką Dariusza Wawiórki we współpracy z Anną Sulewską. Na początek nastąpiło wprowadzenie pocztu sztandarowego i odśpiewanie hymnu państwowego. Następnie uczniowie przedstawili montaż słowno-muzyczny z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych, na których ukazane były dzieje walki o niepodległość oraz ważne postacie historyczne, które miały wpływ na bieg dziejów.

 

CHEŁCHY
Z okazji obchodów 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w szkole odbył się uroczysty apel pod hasłem „Droga do wolności”. Uroczystość została przygotowana przez uczniów klasy IV, V, VI oraz II, III gimnazjum pod kierunkiem Izabeli Herbst, Alicji Bielskiej-Oleksy i Magdaleny Szypulskiej.
Scenariusz uroczystości wprowadził zebranych w atmosferę wydarzeń poprzedzających dzień 11 listopada 1918 roku. Uczennica klasy IV, wcielająca się w rolę Polski, ukazała zebranym sytuację polityczną kraju przed rozbiorami oraz walkę o wolność i zachowanie polskości w czasie niewoli. Uczniowie, za pomocą pantomimy, ukazali rozbiory Polski. Harcerze, przy dźwiękach muzyki Chopina, recytowali wiersze Adama Mickiewicza i Cypriana Kamila Norwida. Nie zabrakło również pieśni patriotycznych takich jak: „Rota”, „Pierwsza kadrowa”, „My I Brygada”.

 

RĘKUSY
99. rocznicę odzyskania przez Polskę wolności świętowała społeczność Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach. 13 listopada 2017 r. w placówce odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

– Spotkanie przede wszystkim miało przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje – mówi Bogumiła Kraśko, jedna z organizatorek. – Duch Patriotyzmu pokazywał uczniom ważne momenty w dziejach naszego narodu i wyjaśniał, jak zachowanie samych Polaków doprowadziło do tego, że Polska zniknęła z mapy Europy na 123 lata. Zajmował się także przybliżaniem współczesnego rozumienia bycia patriotą (np. dbanie o rzeczy wspólne, zdobywanie wykształcenia, posługiwanie się poprawną polszczyzną).

W role historycznych i legendarnych postaci wcielili się uczniowie klas IV-VII – pod opieką Marty Rózio, nauczycielki historii oraz Bogumiły Kraśko, polonistki. Uroczystość uświetnił występ Anny Werner, Marty Przekopskiej oraz Emila Niedzielskiego, przedstawicieli Ełckiej Orkiestry Dętej, którzy wykonali najpopularniejsze utwory z repertuaru muzyki patriotycznej. Na szkolnym korytarzach rozbrzmiały m.in. „Pierwsza kadrowa” oraz „Szara piechota”.

 

WOSZCZELE
14 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach dla klas 0 – III szkoły podstawowej odbyły się zajęcia pt. „Ruch to zdrowie, czyli taniec i dobre maniery na wesoło”. Przeprowadzone one zostały przez grupę taneczną z Ogólnopolskiej Szkoły Tańca „TANMUZ”. Uczniowie zostali wprowadzeni w świat różnych styli tanecznych, tj. hip hop, locking, disco, taniec animacyjny i taniec z gadżetem. Poza tym zajęcia były przeplatane nauką kulturalnego zachowania. Nieodzownym elementem była zabawa na spostrzegawczość (walory edukacyjne, reagowanie na sygnały muzyczne, rozpoznawanie różnic dynamicznych i artykulacyjnych).
Dzieciom bardzo podobały się zajęcia. Wyraziły chęć zapisania się na tańce pod kierunkiem grupy „TANMUZ”. Ogólnopolska Szkółka Tańca i Dobrych Manier to nie tylko poprawa aktywności fizycznej dzieci, nauka współistnienia w grupie, ale przede wszystkim doskonałe źródło poznania zasad dobrych manier i zabawy poprzez naukę tańca.

 

WOSZCZELE
13 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości Polski. Miał on charakter montażu słowno-muzycznego i przybliżył uczniom oraz zebranym nauczycielom okoliczności utraty wolności przez Rzeczpospolitą, a przede wszystkim moment uzyskania upragnionej niepodległości po 123 latach niewoli.
Wybrani uczniowie kl.VI oraz II i III gimnazjum z zaangażowaniem recytowali fragmenty wierszy o ojczyźnie m.in. Kazimierza Przerwy-Tetmajera czy Edwarda Słońskiego. Pięknie odśpiewali także polskie pieśni patriotyczne. Na uwagę zasługuje również przygotowana na tę chwilę dekoracja pod okiem pań Anny Sidorowicz i Katarzyny Szuchnickiej. Dominowały nasze barwy narodowe oraz nie zabrakło wizerunku Józefa Piłsudskiego. Widzowie z zadumą wysłuchali przesłania o współczesnym patriotyzmie i traktowaniu „Ojczyzny jak Matki”.

 

STRADUNY
Po raz kolejny w miejscowej szkole odbyła się żywa lekcja historii zorganizowana przez panią Annę Nawacką. Do szkoły zawitała Chorągiew Zaciężna „Apis” z Gniewu, która w sposób bardzo ciekawy przedstawiła uczniom kulturę rycerską oraz uzbrojenie średniowiecznych rycerzy. W lekcji tej wzięli udział uczniowie klas 4-7 SP i 2-3G, którzy mogli „dotknąć” historii. Uczniowie świetnie bawili się mogąc przebrać się za średniowiecznego rycerza, giermka, czy damę dworu. Każdy chętny i odważny mógł wziąć do ręki miecz, kolczugę czy inny element uzbrojenia. Żywa lekcja historii to doskonały dodatek do każdej lekcji historii rozwijający wyobraźnię ucznia.

 

STRADUNY
Odzyskanie niepodległości to jedno z najważniejszych świąt narodowych w Polsce. W szkole w Stradunach uczniowie poza wykonywaniem kotylionów, wzięciu udziału w gminnych obchodach Święta Niepodległości mogli podzielić się radością z obchodzenia tego dnia z bliskimi. Pani Anna Nawacka przy współpracy z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku wzięła udział w akcji „Mamy Niepodległą”. Akcja ta polegała na wysłaniu kartki pocztowej z postacią Józefa Piłsudskiego do bliskiej osoby. Głównym celem było zaangażowanie młodzieży w tak ważne święto oraz podzielenie się nim z innymi osobami. W tegorocznej edycji były dostępne trzy rodzaje kart.

 

RĘKUSY
8 listopada 2017 r. po raz kolejny w Szkole Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach obchodzono Dzień Zdrowego Śniadania, które było jedynie częścią działań, jakie podjęto w placówce, aby promować zdrowy styl życia.
– Musimy pamiętać, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci – mówi Anna Filutowska, jedna z organizatorek akcji. – Dlatego też warto od najmłodszych lat wyrabiać w dzieciach nawyki i przekonania, które pozwolą im cieszyć się zdrowym i długim życiem.

Tego dnia w szkole realizowane były kolejne zadania projektowe. „Zdrowo jem, więcej wiem” – to projekt realizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska w trosce o zdrowie młodego pokolenia.
– Projekt ma charakter ogólnopolskiej międzyszkolnej rywalizacji zespołowej – wyjaśnia Anna Filutowska. – Głównym celem podejmowanych działań jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów szkodliwych dla zdrowia.

W projekcie bierze udział zespół złożony z uczniów klasy drugiej i trzeciej. W etapie jesiennym zrealizowane zostały zajęcia o tematyce prozdrowotnej: Co należy jeść, aby być zdrowym? Uczniowie rozmawiali o zależności pomiędzy sposobem odżywiania a stanem zdrowia, co świetnie przedstawili trzecioklasiści w inscenizacji wiersza Stanisława Jachowicza „Chory kotek”. Pracując w grupach dzieci dowiedziały się co należy jeść, a czego unikać, jakie produkty zawierają białko, węglowodany, tłuszcze, składniki mineralne i witaminy oraz jak prawidłowo zbudować piramidę żywienia.
Po znacznej porcji wiedzy wszyscy z zapałem zabrali się do przygotowania zdrowego, pożywnego śniadania. Powstały fantazyjne kanapki oraz kompozycje z płatków śniadaniowych oczywiście z jogurtem naturalnym. Jeśli mowa o zdrowym odżywianiu to oczywiści nie może zabraknąć owoców i warzyw, dlatego też w zdrowym menu pojawiły się różnokolorowe i pomysłowe szaszłyki owocowo-warzywne.

– W ramach promocji działań do współpracy zaprosiliśmy pierwszoklasistów – mówi Anna Filutowska. – Starsi koledzy chętnie podzielili się zdobytą wiedzą na temat zdrowego odżywiania, odczytywali opowiadania i teksty dotyczące błędów, jakie popełniamy w naszej codziennej diecie.
Zaprezentowane zostały również plakaty wykonane na konkurs pt. „Przepis na zdrową przekąskę”. Zaproponowane przepisy wzbudziły zainteresowanie i z pewnością zostaną wykorzystane do przygotowania zdrowych przekąsek w domu. Z prac powstanie „Klasowa Książka Zdrowych Przekąsek”.
To nie koniec działań podejmowanych w ramach projektu, przed uczniami ostatnie etapy: konkurs na plakat „Dbam o zdrowie” i lekcja „Aktywnie spędzamy czas”.

 

WOSZCZELE

8 listopada 2017 r. uczniowie klas I-III Zespołu Szkół Samorządowych w Woszczelach włączyli się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc”, organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Akcja ma na celu zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka, a także przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia. Wspólnie przygotowany i spożyty posiłek połączony był z przypomnieniem wszystkim ważnej roli śniadania.

Dzieci wraz z wychowawczyniami (Jadwigą Kondratowicz, Ewą Stolarczyk, Wiolettą Borowik) przygotowały zdrowe, pożywne śniadanie. Na szkolnych stolikach znalazły się kolorowe kanapki, przeróżne sałatki warzywno-owocowe. Nie zabrakło również soków. Akcja dała uczniom nie tylko wspaniałą zabawę, ale również szansę na integrację grupy.

 

RĘKUSY
Maria Werner, Estera Okuniewska oraz Wiktoria Borkowska dzielnie reprezentowały Szkołę Podstawową im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach podczas tegorocznego X Festiwalu Piosenki i Pieśni Patriotycznej, który odbył się 2 listopada w Ełckim Centrum Kultury.

– Maria Werner z punktu przedszkolnego zaśpiewała piosenkę „Dzień dobry Syrenko” z repertuaru zespołu Gawęda – opowiada Magdalena Kuczyńska, jedna z nauczycielek przygotowujących dzieci do występu. – Natomiast Estera i Wiktoria, z oddziału przedszkolnego, zaprezentowały publiczności „Kocham Cię, Polsko, za Twą przeszłość sławną”, pieśń, która jest hymnem naszej szkoły i towarzyszy całej społeczności przy okazji różnych uroczystości.

Tak poważne pojęcia jak Ojczyzna, patriotyzm są dla małych dzieci jeszcze abstrakcyjne. Dlatego tak ważne jest wprowadzanie ich w ten świat „małymi kroczkami” i metodami odpowiadającymi percepcji przedszkolaków. Występ na tzw. dużej scenie i prezentacja utworów odpowiednio dobranych do wieku są doskonałym sposobem na rozniecanie w dziecku przywiązania do własnego kraju.

 

STRADUNY
Uczniowie klasy I SP pod opieką wychowawczyni Agnieszki Węgłowskiej przygotowali krótki montaż słowno- muzyczny. Dzieci prezentowały wiersze, śpiewały piosenki. Charakterystycznym punktem uroczystości był pięknie wykonany przez maluchy taniec do utworu J. Strauss’a – Marsz Radeckiego. Następnie pierwszaki złożyły ślubowanie i zostały przez pana dyrektora Kazimierza Potapczyka pasowane na uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Stradunach.

Nad oprawą plastyczną tego wydarzenia czuwała Anna Borsukiewicz. Cała uroczystość podobała się zaproszonym gościom i zostanie na długo w ich pamięci. Na koniec wykonano wspólne zdjęcie. Opiekun SKO wręczył pierwszakom drobne, słodkie upominki, zachęcił do oszczędzania i przystąpienia do SKO.

 

STRADUNY
„Ze wszystkich rzeczy nieważnych piłka nożna jest najważniejsza” – św. Jan Paweł II. 23 października 2017 r. w hali sportowej w Zespole Szkół Samorządowych w Stradunach w ramach obchodów Dnia Papieskiego odbył się zorganizowany przez nauczycieli wychowania fizycznego Jesienny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Ełk. Adresatami zawodów sportowych były drużyny z klas IV i III gminnych szkół podstawowych. Na boisko gospodarzy stawiły się siedmioosobowe drużyny z zaprzyjaźnionych placówek z Nowej Wsi Ełckiej i Mrozów Wielkich, rocznik 2007 i młodsi. Ciekawostką jest zgodny z regulaminem, fakt uczestnictwa w drużynach zarówno chłopców, jak i dziewcząt, które nie tylko nie odstawały umiejętnościami od swoich kolegów, ale dzielnie wspomagały swoje zespoły.
Końcowa klasyfikacja:

 1. Szkoła Podstawowa im. Szarych Szeregów w Mrozach,
 2. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Stradunach,
 3. Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Nowej Wsi Ełckiej.

 

STRADUNY
23 października 2017 r. w Zespole Szkół Samorządowych w Stradunach odbył się Dzień Papieski ku czci Jana Pawła II. Uczniowie klas 0-VII szkoły podstawowej obejrzeli montaż słowno-muzyczny przygotowany przez klasy IVA i VIIA.
Liczne komentarze, piękne wiersze Karola Wojtyły, Juliusza Słowackiego, Kamila Cypriana Norwida przykuły skupienie naszych uczniów. Polskość naszego papieża Jana Pawła II można wyrazić najbardziej pieśnią. Zaśpiewaliśmy pieśń „Barkę..”- ukochaną pieśń papieża…

 

MROZY WIELKIE
Szkołę odwiedziła grupa teatralna „Magik” z Białegostoku. Okazją ku temu było przedstawienie pt. „Akademia Pana Kleksa” przygotowane przez młodych artystów. Spektakl został zrealizowany na podstawie znanego utworu Jana Brzechwy. Niektórzy znali też film nakręcony na motywach powieści i dzięki temu mogli porównać adaptację filmową i teatralną. Mimo że historia pana Kleksa i jego słynnej akademii jest znana zarówno młodszym jak i starszym, to wszyscy z zapartym tchem śledzili losy jej bohaterów prezentowane na „deskach”, a raczej płytkach, szkolnej sceny. Najbardziej żywiołowo reagowały maluchy z punktu i oddziału przedszkolnego, dla których, niejednokrotnie, był to pierwszy w życiu kontakt z teatrem. Ich entuzjazm wzbudziła barwna dekoracja, kolorowe kostiumy aktorów, użyte przez nich rekwizyty. Wszystkie dzieci z uwagą śledziły grę aktorów i chętnie włączały się w widowisko, przez co nabrało ono interaktywnego charakteru. Niektórzy uczniowie, za swe trafne odpowiedzi, zostali nagrodzeni zaczarowanymi piegami, wręczanego przez samego Ambrożego Kleksa. Spektakl urozmaiciły znane z filmu piosenki i wiersze Jana Brzechwy. „Witajcie w naszej bajce” i „Na wyspach Bergamutach” śpiewali wszyscy widzowie. Widowisko dostarczyło uczniom wielu pozytywnych wrażeń.

 

RĘKUSY
Obejrzeli „Romeo i Julię”
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach, pod opieką nauczycieli, wzięli udział w wycieczce do Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Obejrzeli inscenizację jednego z najpopularniejszych dramatów na świecie – „Romeo i Julia”.
– Historia czternastoletniej Julii Capuletti oraz nieco starszego Romea Montekiego oczarowała naszą młodzież – opowiada Bogumiła Kraśko, jedna z organizatorek wyjazdu. – Uczniowie z uwagą śledzili rozwój miłości, ale także byli świadkami niepotrzebnych bójek oraz morderstw – a wszystko w bardzo ciekawej scenografii, która wykorzystywała grę świateł oraz przy akompaniamencie klasycznej, ale i współczesnej muzyki.

 

Troszczą się o zwierzęta
Agata Wszeborowska, uczennica klasy VII Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach znalazła się wśród ośmiu laureatów (w kategorii klas starszych) konkursu plastycznego „Troszczę się o zwierzęta” organizowanym przez Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku.
– Agata wykonała bardzo ciekawą pracę techniką wydrapywania – mówi Elżbieta Napiórkowska, nauczycielka plastyki. – Tym razem celem konkursu było pokazanie różnych form opieki nad zwierzętami. Przedmiotem pracy mogły być więc zwierzęta leśne, domowe, gospodarskie czy nawet bezdomne. Technika pracy była dowolna, a dozwolony format to A4.
Warto przypomnieć, że uczniowie szkoły kolejny raz wzięli udział w tym konkursie. W ubiegłym roku w gronie laureatów znalazł się Gabriel Karwowski z klasy V.

 

RĘKUSY
16 października społeczność Szkoły Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach przeżywała dwie ważne uroczystości. Wszyscy odczuwali w tym dniu wyjątkową atmosferę, ponieważ obchodzono w szkole Dzień Edukacji Narodowej oraz przyjmowano w poczet szkoły nowych uczniów. Uroczystość jak zwykle miała wyjątkowy charakter – galowe stroje, piękna dekoracja, muzyka, zaproszeni goście. Gościem honorowym spotkania była Magdalena Fuk, zastępca wójta gminy Ełk. Zaproszenie przyjęli również Kazimierz Bratek, radny gminy Ełk oraz Iwona Jakimyszyn, sołtys wsi Rękusy. Nie zabrakło oczywiście uczniów, rodziców, pracowników szkoły i grona pedagogicznego. Uczniowie klas starszych przygotowali humorystyczne scenki, deklamowali wiersze, wyrazili uznanie dla pracy nauczyciela i złożyli szczere podziękowania swoim pedagogom. Do swoich życzeń dołączyli smaczne niespodzianki – wykonane w domu babeczki i ciasto. Elżbieta Piwko, przewodnicząca rady rodziców złożyła życzenia wszystkim nauczycielom, składając kwiaty na ręce pani dyrektor Agnieszki Jaszkowskiej.

W drugiej części uroczystości wystąpiły dzieci z klasy I przygotowane przez wychowawczynię, Jolantę Gabruś. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor wielkim ołówkiem dokonała symbolicznego pasowania na ucznia i wraz z panią Magdaleną Fuk wręczyła dyplomy nowo przyjętym uczniom, którzy złożyli symboliczne podpisy pod tekstem ślubowania.

W części końcowej Kazimierz Bratek zwrócił się do pierwszoklasistów z ciepłymi słowami, pogratulował im, życząc wielu sukcesów, a Iwona Jakimyszyn, sołtys wsi Rękusy i zarazem przyjaciel szkoły podarowała uczniom wspaniały upominek, który wzbudził wiele radości – globus. Jak co roku dzieci otrzymały od rodziców kuferki pełne słodkości, a od starszych kolegów piękne zakładki. Po oficjalnej części wydarzenia były pamiątkowe zdjęcia i smaczny poczęstunek przygotowany przez rodziców.

 

WOSZCZELE

13 października 2017 r. w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach odbyły się gminne obchody Dnia Edukacji Narodowej.
– Gościliśmy w progach naszej szkoły mnóstwo gości, a przede wszystkim przedstawicieli władz samorządowych: Tomasza Osewskiego, Wójta Gminy Ełk, Barbarę Ladzińską dyrektora Centrum Usług Wspólnych Gminy Ełk, radnych Tadeusza Fatkowskiego i Mirosława Świderskiego, Piotra Słomkowskiego sołtysa wsi Woszczele – informuje Beata Kirycka, dyrektor szkoły w Woszczelach. – Nie zabrakło też proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Grabniku, księdza Krzysztofa Karskiego, przewodniczącego Rady Rodziców Tomasza Chorużego, rodziców, uczniów, nauczycieli emerytów, kilkudziesięciu nagrodzonych pedagogów oraz pracowników administracji i obsługi ze wszystkich placówek gminy Ełk.

Szkoła gościła w tym dniu także szefów innych gminnych placówek oświatowych: Karola Marchla – dyrektora Szkoły Podstawowej im. Lecha Aleksandra Kaczyńskiego w Chełchach, Jacka Szumskiego – dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Jana Brzechwy w Nowej Wsi Ełckiej, Katarzynę Podbielską – dyrektora Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich, Edytę Sienkiewicz – dyrektora Zespołu Szkół Samorządowych w Stradunach, Jolantę Gabruś w zastępstwie za Agnieszkę Jaszkowską dyrektora Szkoły Podstawowej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Rękusach.

Dyrektor Beata Kirycka serdecznie powitała przybyłych gości i przypomniała, jak wielką rolę w codziennym życiu odgrywa oświata oraz osoby, które w niej pracują. Z tej okazji złożyła wszystkim pracownikom szkół życzenia dalszych sukcesów w tak odpowiedzialnej i trudnej pracy. Następnie głos zabrał Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk, który powitał Beatę Kirycką nowego dyrektora Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach i wspomniał dyrektorów, którzy od września 2017 r. nie pełnią już swoich funkcji: Marię Nowacką i Krystynę Milewską. Wójt przypomniał, że Dzień Edukacji Narodowej to święto wszystkich uczniów, rodziców, nauczycielioraz pracowników administracji i obsługi. Podziękował wszystkim pedagogom za pracę, za wyniki i odnoszone przez uczniów sukcesy.

Miłym akcentem uroczystości było wręczenie nagród wójta i nagród dyrektorów z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wójt Tomasz Osewski wręczył nagrody dwóm dyrektorom – Jackowi Szumskiemu i Agnieszce Jaszkowskiej, a także nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi, których docenili dyrektorzy szkół za cierpliwe przekazywanie wiedzy i dobrych zwyczajów wychowankom. Ponadto nagrodzono pracowników Centrum Usług Wspólnych Gminy Ełk. Szkoła w Woszczelach zaprezentowała gościom program artystyczny, w którym uczniowie pod kierunkiem Magdaleny Sikorskiej i Marzanny Bagińskiej ukazali klimat szkolnej codzienności. Uczniowie wcielali się w role nauczycieli i pracowników szkoły. Młodzi wykonawcy z artystycznym rozmachem wyrecytowali, wytańczyli oraz wyśpiewali życzenia wszystkim zgromadzonym gościom.

 

MROZY WIELKIE

W naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na którą przybyli uczniowie, nauczyciele i pracownicy obsługi oraz przedstawiciele Rady Rodziców. Na początku głos zabrała dyrektor Katarzyna Podbielska, która mówiła o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Rozdała wyróżnionym nauczycielom nagrody dyrektora, podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.

Przewodniczący Rady Rodziców Robert Gospodaryk w imieniu rodziców przekazał pracownikom naszej szkoły najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na koniec uroczystości uczniowie klasy VI pod kierunkiem Anny Wujek zaprezentowali humorystyczne przedstawienie pt. „Duża przerwa”. Uczniowie piosenką i słowem uświetnili wyjątkowy dzień w roku szkolnym, docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud, poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków.

 

RĘKUSY

W Szkole Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego gościł przedstawiciel ciekawego zawodu – trębacz. Emil Niedzielski, zawodowy muzyk – instrumentalista, przybliżył uczniom tajniki gry na trąbce, ciekawym instrumencie dętym mieszanym. To spotkanie rozpoczęło cykl spotkań z przedstawicielami różnych profesji.
– Nasz gość opowiedział o etapach edukacji, sposobach gry, rodzajach tłumików oraz odmianach trąbek (trąbka piccolo, flugelhorn) – mówi Anna Werner, organizatorka spotkania. – Okazało się, że pomimo iż trąbka posiada tylko 3 wentyle, potrzeba nie lada umiejętności, aby wydobyć z niej dźwięk.
Pan Emil zaprezentował również kilka utworów muzycznych pochodzących ze znanych bajek. Chociaż trąbka była bardzo donośna, chwilami uczniowie dorównywali jej głośnością. W trakcie spotkania okazało się, że najlepszą znajomością prezentowanych melodii wykazał się Franciszek Ladziński, uczeń klasy II. Udało mu się rozpoznać prawie wszystkie utwory.

 

WOSZCZELE

Już po raz kolejny nasi uczniowie wystąpili na scenie Ełckiego Centrum Kultury, biorąc udział w Konkursie Recytatorskim i Wokalnym w ramach obchodów XVII Dnia Papieskiego „Idźmy naprzód z nadzieją”. 2 października 2017 r. odbyły się przesłuchania uczestników w poszczególnych kategoriach wiekowych. Naszą szkołę reprezentowały następujące osoby w kategorii klas IV-VII szkoły podstawowej: Jakub Pikora z klasy IVb, Kinga Balcer z klasy VI i Zuzanna Horodko z klasy VI. Wszyscy troje recytowali wiersze autorstwa naszego rodaka – papieża Jana Pawła II. Nad doborem repertuaru i przygotowaniem występów czuwała pani Katarzyna Pikora. Podziękowania należą się także rodzicom, którzy nie szczędzili sił oraz zapału, wspierając swoje dzieci i instruktora.
Wszystkich uczestników oceniało jury powołane przez organizatora, które wyłoniło laureatów, biorąc pod uwagę dobór repertuaru do wieku i jego oryginalność, interpretację wiersza lub piosenki, poziom trudności wykonywanego utworu oraz ogólny wyraz artystyczny. Konkurencja, jak zawsze, była duża.
8 października 2017 r. w sobotę odbył się koncert finałowy, na którym wystąpili laureaci wyłonieni przez jury, w tym wszyscy troje nasi uczniowie. Zajęli pierwsze miejsce ex aequo. Jakub Pikora recytował wiersz „Pieśń o słońcu niewyczerpanym”, Zuzanna Horodko recytowała „Renesansowy psałterz Emilii, Matce mojej”, Kinga Balcer „Miłość mi wszystko wyjaśniła”. Wszyscy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatora. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

RĘKUSY

„Rękusy czytają, bo lubią!”. Wisława Szymborska powiedziała kiedyś, że „czytanie książek – to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła.” Te słowa oraz ogólnopolska akacja głośnego czytania, która przypada 29 września, skłoniła nauczycieli Szkoły Podstawowej w Rękusach do przygotowania takiej wspólnej zabawy.
Tego dnia czytali wszyscy: najmłodsi, przedszkolaki, starszaki, uczniowie klas IV- VII oraz nauczyciele. Szkolny korytarz zamienił się w niecodzienną czytelnię, do której można było „dojechać” karocą Kopciuszka a potem wejść przez „drzwi Narnii”, by w końcu posłuchać głośnego czytania, odpoczywając na miękkich poduszkach. Na tym, oczywiście, nie skończyła się nasza podróż.
– Zwiedzaliśmy świat (konkretnie Karaiby) razem z Nelą – małą reporterką – opowiada Bogumiła Kraśko, organizatorka akcji. – Poznawaliśmy ulubione książki naszych koleżanek i kolegów oraz nauczycieli. Na koniec wysłuchaliśmy interpretacji trudnego tekstu „Chrząszcz drżący w gąszczu” w wykonaniu finalistów szkolnego Konkursu Pięknego Czytania.
Tytuł Mistrza Pięknego Czytania zdobył uczeń klasy VI – Mikołaj Okuniewski. Gratulujemy!

 

WOSZCZELE
Na tydzień przed Dniem Papieskim została zorganizowana wystawa na holu głównym w szkole. Dyżur honorowy przy wystawie pełnili wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas. W dniu 8 października 2017r. w kościele parafialnym w Grabniku, jak też i w kaplicy w Woszczelach wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas wzięli udział w akcji charytatywnej na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Przeprowadzono zbiórkę pieniędzy do puszek. Zebraną kwotę przekazano fundacji.

 

STRADUNY
W ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Sportu w dniach 25-29 września 2017r. w Zespole Szkół Samorządowych w Stradunach odbyły się rozgrywki sportowe. Na każdej długiej przerwie zgłoszone do organizatorów, nauczycieli wychowania fizycznego: Marii Mroczkowskiej i Radosława Krupińskiego drużyny klasowe aktywnie i zgodnie z zasadami fair play rywalizowały w następujących grach:

 • 25.09; kl. 2- kl.3 piłka nożna chłopcy- gimnazjum (5-osobowe zespoły)
 • 26.09; kl. 2- kl. 3 piłka siatkowa dziewcząt – gimazjum (6-osobowe zespoły)
 • 27.09; kl. VI-VIIb piłka nożna – chłopcy – (5-osobowe zespoły)
 • 28.09; kl. V – VI dwa ognie – drużyny mieszane (6-osobowe: 3 dziewczyny,
  3 chłopcy)
 • 29.09; kl. IVa – kl IVb dwa ognie – – drużyny mieszane (6-osobowe: 3 dziewczyny, 3 chłopców)

Dodatkowo uczniowie klas 2 i 3 gimnazjum oraz IVa, IVb, V, VIIb szkoły podstawowej pod opieką wychowawców uczestniczyli w rajdach rowerowych. Dopisująca pogoda i wspólne aktywne spędzanie czasu wolnego podczas wypraw rowerowych zintegrowały zespoły klasowe, wyzwoliły u uczestników radość i życzliwość. Zakończone wspólnym ogniskiem wyprawy okraszane były żartami, przekomarzaniami i emanowały pozytywnymi emocjami.

 

MROZY WIELKIE
„Ta szkoła jest naszym drugim domem, starsi i młodsi w sercu ją mamy…” słowa Pieśni Szkoły po raz kolejny rozbrzmiały w murach Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich, otwierając jej święto – uroczystość Dnia Patrona Szkoły.
Od kilku lat jest to również data szczególna dla najmłodszych uczniów, którzy przeżywają uroczystość Ślubowania Pierwszoklasistów. Te ważne, w życiu naszej szkolnej społeczności, wydarzenia miały miejsce 29 września 2017 r. Data jest nieprzypadkowa, gdyż 27 września przypada rocznica powołania do istnienia organizacji harcerskiej Szare Szeregi – od 2009 r. patrona naszej szkoły. W związku z tym, każdego roku w tym dniu (lub tuż po) upamiętniamy bohaterskich harcerzy Szarych Szeregów, przypominając o ich czynach uczniom i gościom biorącym udział w naszym święcie.
W to piękne, słoneczne wrześniowe przedpołudnie swą obecnością zaszczycili nas: Skarbnik Urzędu Gminy Ełk Bożena Wołyniec, proboszcz parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego, ks. Tadeusz Jarecki, Nadleśniczy Nadleśnictwa Ełk w Mrozach Wielkich Andrzej Wyłucki, radni Gminy Ełk: Tadeusz Fatkowski oraz Ryszard Wołyniec, przewodniczący Rady Rodziców Robert Gospodaryk oraz nauczyciele i rodzice uczniów.
Wszyscy z niecierpliwością i zainteresowaniem oczekiwali na to, co zaprezentują im uczniowie klasy II i III, którzy, pod czujnym okiem pań Katarzyny Żywno i Małgorzaty Wakuły, przygotowali część artystyczną. Mieli przed sobą trudne zadanie: musieli w prosty i przystępny sposób przybliżyć pierwszoklasistom sylwetkę patrona szkoły oraz wyjaśnić im, na czym polega ślubowanie. Najlepszym sposobem na to było podzielenie się własnymi doświadczeniami w tym zakresie. Starsi koledzy, wspomagani prezentacją multimedialną, oraz pieśniami patriotycznymi w wykonaniu szkolnego chóru, snuli opowieść o historii nadania imienia szkole, o symbolach szkoły i ślubowaniu. W ich wspomnieniach przewijały się takie słowa jak patriotyzm, tolerancja, wolność, przyjaźń, odwaga, prawda, czyli najważniejsze wartości, jakie są przekazywane uczniom naszej szkoły. Pierwszoklasiści zadawali mnóstwo pytań, chcąc jak najlepiej poznać patrona swojej szkoły. Dowiedzieli się, że Szare Szeregi powstały w najstraszniejszym, w dziejach Polski okresie, w czasie II wojny światowej, że do organizacji, której zadaniem była walka z wrogiem i podtrzymywanie ducha w narodzie, należały dzieci i młodzież, że wielu z nich oddało swe życie, abyśmy dzisiaj mogli żyć i uczyć się w wolnym kraju oraz, że ich postawa stanowi wzór do naśladowania.
Trzecioklasiści, przywołując wspomnienia sprzed lat, nawiązali do pierwszego ślubowania złożonego przez uczniów na sztandar szkoły. Stało się to okazją do zaprezentowania go pierwszoklasistom i objaśnienia jego symboliki. Dzieciaki z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści kolegów, a zachęceni, wraz z nimi wykonały utwór „Kto ty jesteś?” będący swoistym wyznaniem miłości do Ojczyzny.
Po tak intensywnym przygotowaniu, nie pozostało nic innego, jak przystąpić do uroczystego ślubowania. Stremowani, ale szczęśliwi pierwszoklasiści z dumą powtarzali słowa przyrzeczenia uczniowskiego odczytywane przez panią dyrektor Katarzynę Podbielską, która chwilę potem, zgodnie z wieloletnią szkolną tradycją, ogromnym ołówkiem dokonała pasowania ich na uczniów.
Świadkami wydarzenia byli przejęci rodzice i zaproszeni goście, którzy oczarowani widowiskiem, nie kryli swego wzruszenia. Skarbnik Gminy Bożena Wołyniec wyraziła wdzięczność za wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu, jakiej miała okazję doświadczyć w czasie prezentacji i pogratulowała występu młodym artystom. Jednocześnie przyznała, że z żadnej encyklopedii nie dowiedziała się o Szarych Szeregach tyle, ile z przekazu uczniów.
Ksiądz Proboszcz również docenił zaangażowanie i grę młodych aktorów. Podkreślił znaczenie autorytetu w codziennym życiu i wyraził radość, że uczniowie naszej szkoły są wychowywani w duchu wartości prezentowanych przez Szare Szeregi i nieobce są im słowa „Bóg- Honor- Ojczyzna”. Zaproszeniem na wspólny poczęstunek zakończono obchody Dnia Patrona Szkoły i ślubowania uczniów klasy I. Ta piękna i wzruszająca uroczystość na długo pozostanie w naszej pamięci, bo, jak mawiał Oscar Wilde „Pamięć to pamiętnik, który stale nosimy ze sobą”.