NOWA WIEŚ EŁCKA

Zakończenie roku szkolnego 2016/2017

– Zakończenie roku to idealna okazja do podziękowania osobom, które wykazały się swą wiedzą, talentem sportowym, udziałem w olimpiadach czy w różnego typu przedsięwzięciach artystycznych – mówi Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk.– Bardzo wielu uczniów aktywnie włącza się w życie szkoły, reprezentując ją oraz naszą Gminę Ełk w regionie, województwie czy kraju.

 

 

GMINA EŁK

V Gminny Konkurs Piosenki Dziecięcej

W Centrum Kultury Gminy Ełk w Stradunach odbył się V Gminny Konkurs Piosenki Dziecięcej. Uczestniczyły w nim dzieci z Rękus, Chełch, Nowej Wsi Ełckiej, Stradun, Mrozów Wielkich. Wszystkie dzieci zaprezentowały swoje talenty muzyczne na bardzo wysokim poziomie.

Pierwsze miejsce przyznano uczennicom Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi Ełckiej – Paulinie Choroś oraz Zofii Jaroszewskiej. Drugie miejsca zajęły Patrycja Piktel (ZSS Chełchy), Jan Jaroszewski (SP Nowa Wieś Ełcka) i Michał Minarowski (SP Mrozy Wielkie). Trzecie miejsca wyśpiewały Kamila Więcko (SP Rękusy) oraz Amelia Jasińska (SP Nowa Wieś Ełcka). Wyróżnienia przyznano Oliwii Nalewajko (ZSS Chełchy) oraz Marii Kozłowskiej (ZSS Straduny).

Laureatów konkursu wyłoniła komisja w składzie Katarzyna Sochacka, Aneta Kowal oraz Emil Mankiewicz, a nagrody wręczyła Magdalena Fuk, zastępca Wójta Gminy Ełk. Całość poprowadzili Krzysztof Łapiński oraz Izabela Worm.

 

WOSZCZELE
Święto patrona szkoły

W piątek, 9 czerwca 2017 r. nastąpiło podsumowanie obchodów Dni Patrona szkoły, ks. Jana Twardowskiego. Podczas dwóch tygodni uczniowie wraz z wychowawcami analizowali życiorys patrona, ilustrowali wybrany wiersz o tematyce przyrodniczej oraz przygotowywali na konkurs plakaty o rodzinie. Ważnym zadaniem każdej klasy było wybranie sentencji ks. Twardowskiego, a następnie uzasadnienie wyboru i wyjaśnienie znaczenia wybranego motta.

Uroczysty apel rozpoczął się odśpiewaniem hymnu szkoły. Następnie uczniowie popisali się znajomością życiorysu ks. Jana Twardowskiego. Zwycięzcy otrzymali słodycze.  W dalszej części apelu pani dyrektor Maria Nowacka nagrodziła zwycięskie klasy za plakaty o rodzinie. W kategorii kl. I-III szkoły podstawowej najlepszą pracę wykonała kl. IIIb i otrzymała piłkę nożną. Wśród kl. IV-VI zwyciężyła kl. V, a u gimnazjalistów najlepszy plakat wykonali uczniowie kl. II gimnazjum. Uczniowie nagrodzonych klas otrzymali piłki siatkowe.

W kolejnej części apelu gospodarz każdej klasy zaprezentował plakat z sentencją patrona, którą wybrali uczniowie. Zadaniem przewodniczącego klasy było uzasadnienie wyboru i wyjaśnienie znaczenia motta. Wszyscy uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z tym zadaniem, dlatego każdy został obdarowany słodkościami przez przewodniczącego Rady Rodziców, pana Tomasza Chorużego.
Na zakończenie uroczystości dyrektor podziękowała Radzie Rodziców za pomoc i zakup słodyczy oraz wszystkim uczniom i nauczycielom za wielkie zaangażowanie w przebiegu Dni Patrona szkoły.

 

WOSZCZELE

O roślinach i zwierzętach wiedzą wszystko

Z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska 5 czerwca 2017 roku odbył się drugi etap XIII Międzyszkolnego Konkursu Ekologicznego organizowanego, jak co roku, przez Gminny Zespół Przyrodników. Tegoroczne zmagania uczniów szkół podstawowych miały miejsce w Starostwie Powiatowym w Ełku. W konkursie wzięło udział jedenaście drużyn z różnych miejscowości naszego regionu.

Konkurencje były różne – od testu wiedzy poprzez rozpoznawanie chronionych gatunków roślin i zwierząt oraz wybranych parków narodowych po graficzne przedstawienie zasad zachowania się na terenach chronionych. Gminę Ełk reprezentowały uczennice Szkoły Podstawowej w Woszczelach: Wiktoria Żuk z klasy IV, Zuzanna Horodko z klasy V oraz Diana Isaieva z klasy VI. Dziewczynki solidnie się przygotowały do konkursu pod kierownictwem pani Anny Lewczuk i zdobyły I miejsce. Serdecznie gratulujemy!

 

 

WOSZCZELE

πknik matematyczny

W Zespole Szkół Samorządowych w Woszczelach odbył się 5 czerwca 2017 r. konkurs pt. „πknik matematyczny – Mistrz tabliczki mnożenia i dzielenia”, który zorganizowały Wioletta Borowik i Jadwiga Kondratowicz. Skierowany był do uczniów klasy IIIa i IIIb szkoły podstawowej. Przystąpiło do niego 17 dzieci. Nad przebiegiem zmagań matematycznych czuwała komisja konkursowa – rodzice Monika Jakimyszyn i Krzysztof Szuchnicki.

Konkurs przebiegał w trzech etapach. Uczniowie za każdym razem musieli bezbłędnie i jak w najkrótszym czasie napisać wyniki do działań na mnożenie i dzielenie w zakresie 100. Poziom uczestników, jak podkreślił przewodniczący komisji Krzysztof Szuchnicki, był bardzo wysoki i wyrównany.

Pierwsze miejsce i tytuł „Mistrza tabliczki mnożenia i dzielenia” otrzymał Tomasz Ziemkiewicz z kl. IIIb. Drugie miejsce zajęła Karolina Choruży z kl. IIIb, trzecie zaś Gabriela Szuchnicka z kl. IIIa. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody, a wszyscy uczestnicy konkursu drobne upominki.

 

STRADUNY

Interaktywne widowisko

W Centrum Kultury w Stradunach z okazji Dnia Dziecka gościł teatr „Krak-Art” z Krakowa, który przedstawił widowisko „Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków”. Na przedstawienie przybyło około 70 dzieci z Zespołu Szkół Samorządowych w Stradunach. Widowisko bardzo zainteresowało odbiorców, miało charakter interaktywny, dzieci włączały się chętnie w przedstawienie i grę aktorską.

 

 

 

MROZY WIELKIE
Radosne Koło Wiedzy

Reprezentacje uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich rywalizowały 26 maja 2017r. w V edycji Szkolnego Konkursu „Radosne Koło Wiedzy”. Pełną ekspresji zabawę edukacyjną przeprowadziły Katarzyna Żywno i Krystyna Kacprzyk, wspierane przez Aleksandrę Kalinowską.

Do rywalizacji przystąpiło 6 zespołów uczniowskich. Dzieci wykazywały się wiedzą i umiejętnościami z różnych dziedzin. Pięcioosobowe zespoły losowały kategorie pytań na kole fortuny, które zawierało również pola „Bankrut” i „Premia”. Tegoroczna edycja konkursu była niezwykle radosna, bowiem w drugiej rundzie uczniowie prezentowali swoją wiedzę przy wykorzystaniu platformy Kahoot. Tam czekały na nich quizy interaktywne. Tym razem poprawność ich wypowiedzi oceniała aplikacja komputerowa. Tę innowację z aplauzem przyjęli uczestnicy zabawy i rodzice obserwujący zmagania swych dzieci. Po raz kolejny okazało się, że włączenie uczniów do tego typu działań przynosi im ogromną satysfakcję i radość, a przy okazji pogłębia widomości i sprawność w posługiwaniu się komputerem.

Dyrektor Katarzyna Podbielska wręczyła uczestnikom konkursu nagrody i dyplomy ufundowane przez Radę Rodziców.

Galeria zdjęć – kliknij tutaj

 

WOSZCZELE

Zebrano zużyte telefony

W maju 2017 roku szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji zbierania zużytych telefonów komórkowych. Sprzęt był przynoszony do szkoły zarówno przez uczniów młodszych klas, gimnazjalistów, jaki i pracowników. W sumie zebrano 9,5 kg telefonów bez baterii (był to jeden z warunków przystąpienia do tej akcji). Sprzęt został zapakowany do kartonu i przekazany odpowiedniej firmie.

 

 

MROZY WIELKIE

Mała liga klas I-III

W czwartek, 25 maja 2017 r., reprezentacje złożone z najmłodszych uczniów pięciu gminnych szkół podstawowych spotkały się w pięknie udekorowanej świetlicy Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich na „VI Gminnym Turnieju „Mała liga klas I – III”. Nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej: Katarzyna Żywno i Krystyna Kacprzyk, wspierane przez Aleksandrę Kalinowską, zorganizowały turniej o charakterze intelektualno – sportowym i do udziału w nim zachęciły uczniów klas I – III ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Stradunach, Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach, Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach oraz Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Nowej Wsi Ełckiej.

Zabawa od pierwszej edycji cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i, wzorem lat ubiegłych, zmaganiom uczniów przyglądali się zaproszeni goście: Wójt Gminy Ełk Tomasz Osewski, Sekretarz Gminy Ełk Krzysztof Bronakowski, dyrektor Szkoły Podstawowej im. rtm W. Pileckiego Agnieszka Jaszkowska, rodzice uczniów i opiekujący się nimi nauczyciele. Uczestnicy turnieju mogli też liczyć na gorący doping ze strony gospodarza imprezy – dyrektora Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich Katarzyny Podbielskiej. Tegoroczna edycja konkursu została objęta honorowym patronatem Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty Krzysztofa Marka Nowackiego oraz Wójta Gminy Ełk Tomasza Osewskiego. Patronat medialny sprawowała rozgłośnia radiowa Radio 5 Ełk.

Czteroosobowe drużyny przystąpiły do rywalizacji, z zapałem i wytrwałością pokonując kolejne etapy, by zgromadzić jak największą ilość punktów i cieszyć się mianem zwycięzcy. Dzieci z radością losowały kategorie na kole fortuny z napięciem śledząc jego obroty, by nie trafić w pole „Bankrut”. Los wyraźnie jednak sprzyjał małym zawodnikom, którzy, nie tylko nie stracili zdobytych punktów, ale nawet je pomnożyli wykręcając kilkakrotnie „Premię”. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami z zakresu różnych dziedzin, co wcale nie było prostą sprawą: niektóre pytania były naprawdę trudne, lecz nie zaskoczyły młodych zuchów. Bez problemu poradzili sobie z zawiłościami ortografii, dzięki posiadanej wiedzy przyrodniczej odkryli, „co w trawie piszczy”, z matematyczną precyzją udowodnili, że z królową nauk są „za pan brat” i nie dali się „wyprowadzić w pole” podchwytliwymi pytaniami w konkurencji „Groch z kapustą”, a wszystko to na dodatek w miłej i radosnej atmosferze, wykazując sportową postawę i ducha walki. W tym miejscu należy podkreślić umiejętność zgodnej i kulturalnej współpracy, jaką wykazały się wszystkie drużyny. Nikt nie zniechęcał się drobnymi niepowodzeniami, a najważniejsza była wspólna zabawa.

Dzieci z wielkim zapałem trudziły się, by odgadnąć hasła – cytaty i powiedzenia Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Świętego Brata Alberta. Chcąc podkreślić, przypadające w tym roku, ważne rocznice: 100 rocznicę śmierci Św. Brata Alberta oraz 150 – lecie urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego i przybliżyć maluchom dokonania tych postaci, cytaty zaczerpnięte z ich wypowiedzi zostały wykorzystane w postaci haseł do odgadnięcia.

Największe zaskoczenie, a zarazem najwięcej pozytywnych emocji dostarczyła ta część rywalizacji, w której wykorzystana została platforma internetowa Kahoot. Za jej pośrednictwem, wykorzystując tablicę interaktywną i laptopy, uczniowie rozwiązywali testy interaktywne. Ich zadanie polegało na jak najszybszym wskazaniu każdorazowo jednej, prawidłowej odpowiedzi poprzez zaznaczenie jej na swoim komputerze. Trudność potęgował fakt, że oprócz poprawnego, na tablicy wyświetlały się też trzy inne, bardzo podobne rozwiązania. Nowością było również to, że poprawność odpowiedzi oceniała aplikacja komputerowa, a więc nie było mowy o niesprawiedliwym przyznaniu punktów. Zabawa bardzo spodobała się uczestnikom, jak też obserwującym ich zmagania, widzom.
Uczniów zdecydowanie usatysfakcjonowała część sportowa, która odbyła się na boisku szkolnym. Udział w atrakcyjnych konkurencjach dostarczył wielu emocji, był okazją do wykazania się sportową postawą, duchem walki i umiejętnością zdrowej rywalizacji w atmosferze zabawy i radości. Na szczęście i w tej dyscyplinie nasi zawodnicy byli bezkonkurencyjni. W tym dniu najważniejsza nie była wygrana, ale możliwość spotkania, wspólnej zabawy i radość z bycia razem.

Okazało się, że wszystkie zespoły, zdobyły wyrównaną liczbę punktów i prezentowały piękną, sportową postawę przejawiającą się w umiejętności zgodnej, kulturalnej współpracy. W związku z tym, komisja konkursowa, bez wahania, zdecydowała o przyznaniu wszystkim drużynom pierwszego miejsca. Decyzja jury spotkała się z gorącym aplauzem uczestników, którzy nagrodzili ją gromkimi brawami.

Zanim zawodnicy rozjechali się do swoich szkół nastąpiło uroczyste podsumowanie rywalizacji Katarzyna Podbielska, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich wręczyła nagrody i dyplomy zawodnikom oraz podziękowania nauczycielom, którzy wspierali swoje drużyny, a także szkołom za przyjęcie zaproszenia i udział w turnieju. Warto nadmienić, że głównym fundatorem tegorocznych nagród był Urząd Gminy Ełk. Przedsięwzięcie zostało wsparte finansowo również przez Radę Rodziców.

Więcej zdjęć z Małej ligi – kliknij tutaj

 

WOSZCZELE

Podróż do stolicy przybliżyła historię Polski i Polaków

W ramach projektów „Szkoła Wierna Dziedzictwu” i „Szkoła Przyjazna Rodzinie”,  uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem było zwiedzanie  Muzeum Wojska Polskiego. Dwugodzinny spacer z przewodnikiem przybliżył uczestnikom historię związaną z kolejnymi władcami Polski, zmieniającym się na przestrzeni wieków uzbrojeniem naszego oręża, heroicznymi czynami Polaków i patriotycznymi zrywami. Niewątpliwą atrakcją dla chłopców były czołgi i  samoloty, które wzbudziły ogromne zainteresowanie. Następnym przystankiem wycieczki było Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Uczniom przybliżono długą, sięgającą X wieku, historię Żydów na ziemiach polskich. Ogromne zainteresowanie wzbudziły multimedialne projekcje i interaktywne eksponaty, od których trudno było oderwać uwagę naszych gimnazjalistów. Jeszcze długo po zakończeniu zwiedzania uczniowie dzielili się uwagami, wymieniali spostrzeżenia, zwłaszcza te związane ze zwiedzaniem żydowskiej ulicy oraz galerii „Zagłada”.

 

RĘKUSY

Międzynarodowo o edukacji

Delegacja nauczycieli Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach wzięła udział w kolejnym międzynarodowym spotkaniu, które tym razem odbyło się w Rydze, stolicy Łotwy. To przedsięwzięcie zostało zorganizowane w ramach realizacji projektu A Child is a World.

– Takie spotkania służą m.in. prezentowaniu etapów realizacji projektu oraz efektów wdrażania
poszczególnych zadań – mówi Elżbieta Napiórkowska, szkolny koordynator projektu. – Ponownie spotkaliśmy się z zespołami nauczycieli ze szkół w Rumunii, Bułgarii, Turcji, Niemiec, Włoch i oczywiście Łotwy. Wymieniliśmy się doświadczeniami, opowiadaliśmy o możliwościach rozwoju naszych szkół, jakie daje nam współpraca międzynarodowa.

Każdego dnia organizatorzy spotkania zapraszali partnerów projektowych do udziału w zajęciach i spotkaniach prezentujących system edukacji w szkołach łotewskich, ciekawe rozwiązania dydaktyczne i metodyczne oraz kulturę i sztukę regionu. Szczególnie atrakcyjne były warsztaty dotyczące zwyczajów, tradycji i kultury łotewskiej oraz nauka tradycyjnych zabaw i tańców. Spotkanie stało się również doskonałą okazją do rozwijania kompetencji językowych uczestników.

– Odwiedziliśmy zaprzyjaźniona szkołę Âdažu Vidusskola w pobliżu Rygi – mówi Agnieszka Jaszkowska, dyrektor szkoły w Rękusach. – Mieliśmy okazję przyjrzeć się pracy placówki, mogliśmy uczestniczyć w zajęciach z uczniami. Podpatrywaliśmy ciekawe rozwiązania, które możemy przenieść na nasz szkolny grunt.

Poza szkołą gospodarzy, uczestnicy projektu odwiedzili miejscową szkołę artystyczną oraz sąsiednią placówkę, w której edukacja opiera sie na systemie waldorfskim, którego charakterystyczną cechą jest przywiązywanie ogromnej wagi do działań artystycznych (np. rysunku, malowania, gry na instrumentach, śpiewu, prac manualnych). Wyróżnikiem jest m.in. brak podręczników i kontakt z naturą.

– Prawdziwym wyzwaniem dla nauczyciela staje się takie przygotowanie lekcji, by była ona ciekawa i inspirująca – dodaje Jaszkowska. – To wychowawca, znając swoją klasę, tworzy własny program a nie tylko go realizuje. Opiera swoją pracę na obserwacji uczniów i wiedzy o ich rozwoju. Uczniowie często ucząc się chodzą, podskakują, klaszczą. W klasie bywa głośno, ale tam nikogo to nie dziwi. W trakcie nauki dzieci mogą wyzwolić energię, która w nich drzemie.

Wizyta na Łotwie, podobnie jak pozostałe spotkania projektowe, to doskonały sposób na wyznaczenie kierunków rozwoju szkół. Zdobyte doświadczenia oraz podpatrzone ciekawe, nowatorskie metody i formy pracy inspirują nauczycieli i przyczyniają się do ich rozwoju zawodowego.

 

WOSZCZELE

Uczniowie pamiętają o bohaterstwie przodków

Uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych w szczególny sposób uczcili i przywołali na pamięć bohaterów narodowych, a także tych, którzy zginęli w obozach koncentracyjnych. Cały kwiecień w szkole,  nazywany Miesiącem Pamięci Narodowej, był okazją do przypomnienia znaczących wydarzeń w historii, które w szczególny sposób kształtują tożsamość narodową. Za organizację i przebieg tych obchodów były odpowiedzialne: Katarzyna Pikora i Beata Kirycka.

Na początku marca wszystkie klasy szkoły podstawowej i gimnazjum zostały poinformowane o przebiegu obchodów oraz otrzymały zadania do przygotowania. Wszyscy uczniowie zostali zachęceni do wykonania prac plastycznych ukazujących wydarzenia z I i II wojny światowej. Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wykonywali klasowe plakaty pod opieką swoich wychowawczyń, natomiast uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum indywidualne prace na kartkach A4 na lekcjach plastyki pod okiem D. Wronowskiej. Zarówno maluchy, jak i młodzież, zostali nagrodzeni ocenami celującymi z tego przedmiotu za pomysłowość, wkład pracy, zgromadzone i wykorzystane materiały. Wszystkie prace zostały zamieszczone na szkolnym holu i były oglądane przez innych uczniów, rodziców, pracowników szkoły i gości.

Ponadto każda klasa z II i III etapu edukacyjnego miała wytypować dwóch przedstawicieli do udziału w quizie historycznym z wydarzeń dotyczących I i II wojny światowej. Zwycięzcy otrzymali dodatkową ocenę celującą z historii, a ich klasy nagrodę – jeden dzień wolny od sprawdzianów, testów, dyktand, kartkówek i odpowiedzi ustnych. Poza tym na ogólnym spotkaniu w kwietniu każdy uczeń miał własnoręcznie przygotowany kotylion lub kokardę biało – czerwoną. 12 kwietnia odbyło się podsumowanie Szkolnych Obchodów Kwietnia – Miesiąca Pamięci Narodowej, podczas którego przedstawiciele klasy VI pod opieką organizatorek przywołali na pamięć tych wszystkich, którzy zginęli walcząc o wolność i niepodległość naszego kraju. Przypomnieli ważne wydarzenia i daty związane z I i II wojną światową, recytowali wiersze patriotyczne. Przerywnikiem tych wspomnień było wspólne śpiewanie przygotowanych pieśni patriotycznych, które wcześniej były ćwiczone na lekcjach muzyki pod okiem M. Bagińskiej.

Uczniowie biorący udział w quizie historycznym wykazali się dużą wiedzą, znajomością dat i postaci historycznych. Maluchy (uczniowie klas I-III) bardzo dobrze poradziły sobie z dopasowaniem napisów do obrazków, a klasy IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum poprawnie rozwiązały rebusy, krzyżówki i wykreślanki. Wszystkie zadania dotyczyły ważnych wydarzeń historycznych.

– Uczniowie pokazali w ten sposób, że pamięć narodowa jest dobrem najwyższym – wyjaśnia Katarzyna Pikora. – Historia i dzieje narodu są źródłem nauki. Sprawiają, że możemy być dumni z bohaterstwa naszych przodków. Podsumowanie Szkolnych Obchodów Miesiąca Pamięci Narodowej zakończyło się projekcją krótkiego filmu dokumentalnego opatrzonego datami i przedstawiającego wydarzenia historyczne począwszy od chrztu Polski do współczesności. Społeczność uczniowska z powagą  i należytym skupieniem uczciła minutą ciszy pamięć wszystkich poległych w imię Ojczyzny.

STRADUNY

Wyróżnienie dla Oli Żyłowskiej za „Betlejem”

W Ełckim  Centrum  Kultury  odbył się Dziecięcy  Konkurs  Recytatorski  „Przez  Różową  Szybkę”.  Uczennica klasy 3 Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Stradunach – Aleksandra  Żyłowska  zaprezentowała wiersz Bolesława Leśmiana  „Betlejem”. Konkurencja była duża, tym większa radość  i satysfakcja, że Ola otrzymała wyróżnienie. Opiekunem uczennicy była Bożena Zawadzka, nauczyciel języka polskiego.

 

STRADUNY

Martyna Rynkowska została Mistrzem Interpunkcji

W Zespole Szkół Samorządowych w Stradunach na lekcjach języka polskiego w klasach gimnazjum odbył się klasowy etap Szkolnego Gimnazjalnego Konkursu Ortograficznego. Wzięło w nim udział  54 uczniów. Najlepsze wyniki  uzyskali następujący uczniowie: Klasa 1 –  Mateusz Błaszczyk,  Julia Mierzejewska, Kamila Strzelecka. Klasa 2 – Emilia Maraszkiewicz, Paulina Słowikowska, Łukasz Zalewski. Klasa 3 – Martyna Rynkowska, Dominika Zawadzka, Aleksandra Żyłowska.                                                                                                                            

Wspomniani uczniowie wzięli udział w drugim etapie konkursu. Zakres dyktanda był zgodny z podstawą programową z języka polskiego. Najlepsze wyniki  uzyskali uczniowie: Martyna Rynkowska – kl. 3G, Julia Mierzejewska – kl. 1G i Paulina Słowikowska – kl. 2G. Laureatem  Szkolnego  Konkursu  Ortograficznego dla gimnazjalistów – Mistrzem  Interpunkcji została Martyna  Rynkowska. Konkurs zorganizowały: Beata Chmielewska i Bożena Zawadzka.

 

NOWA WIEŚ EŁCKA

Młodzi wiedzą, jak wyglądało śniadanie wielkanocne w dawnej wsi

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi Ełckiej znają tradycję i obrzędy związane z Wielkanocą. Pomogli im w tym Wanda Kochanowska, animatorka kultury ludowej wraz z twórczyniami ludowymi oraz pracownikami  szkoły. Dorośli zaprezentowali krótki spektakl teatralny przedstawiający śniadanie wielkanocne w dawnej wsi. Następnego dnia zorganizowane zostały warsztaty malowania jajek oraz robienia palm wielkanocnych. Jajka malowano tradycyjną metodą, czyli woskiem oraz farbowano barwnikami pochodzącymi z łupinek cebuli, liści dębu, kurkumy i liści czerwonej kapusty. Palmy wykonywano również z naturalnych składników: suszonych kwiatów, traw i innych elementów roślinnych. Zajęcia te są już tradycją szkoły w Nowej Wsi Ełckiej i cieszą się popularnością wśród dzieci, a z roku na rok malowane jajka są coraz ładniejsze.

 

STRADUNY

W przyjemny sposób dzieci uczą się oszczędzania

W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Stradunach odbył się XIII Międzyszkolny Turniej SKO klas II- III SP. W tegorocznym turnieju uczestniczyło 5 szkół. Były to: Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Sokółkach, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 w Ełku, Szkoła Podstawowa nr 5 im. Marii Konopnickiej w Ełku , Szkoła Podstawowa w Stożnem oraz Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Stradunach. Każdą szkołę reprezentował opiekun SKO oraz troje uczniów.

– W oparciu o materiały nadesłane wcześniej szkołom oraz regulamin turnieju, uczestnicy przygotowali się do testu składającego się z 23 pytań – wyjaśnia Agnieszka Węgłowska, która wspólnie z Beatą Chmielewską z SP w Stradunach zorganizowały turniej.- Głównym celem turnieju i wszystkich konkurencji było doskonalenie technik liczenia i dokonywania obliczeń pieniężnych.

I tak, pierwsze miejsce zajęła reprezentacja szkoły w Sokółkach, drugie uczniowie SP nr 5 w Ełku, a trzecie drużyna SP w Stradunach.

STRADUNY

Lekcja cierpliwości i wytrwałości pod okiem artysty

W Zespole Szkół Samorządowych w Stradunach odbyły się nietypowe zajęcia. Młodzi pod okiem artysty Stanisława Rudnika, uczyli się rzeźbić. A pomogło im w tym mydło.

– Pan Stanisław Rudnik opowiedział nam o swojej wielkiej pasji, którą jest rzeźba ludowa w drewnie, a także pokazał  nam swoje przepiękne prace – mówi Kazimierz Potapczyk, dyrektor ZSS w Stradunach. – Prace pana Stanisława nawiązują m.in.do tematów religijnych, motywów związanych z przyrodą, pięknem krajobrazu czy bogactwem Mazur. Poza tym mogliśmy sami spróbować tej trudnej sztuki, a pomogło nam w tym mydło. Pan Stanisław służył dobrą radą i pomocą. Warsztaty bardzo nam się podobały. Pozwoliły rozwinąć naszą wyobraźnię, ale też pokazały, jak ważna jest cierpliwość i wytrwałość.

 

MROZY WIELKIE

Biskup Jerzy Mazur odwiedził podstawówkę

Pierwszy Dzień Wiosny w 2017 roku w Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich był inny niż do tej pory.

– Skromne mury naszej placówki zaszczycił swą obecnością Jego Ekscelencja ks. Jerzy Mazur, Biskup Diecezji Ełckiej – mówi Katarzyna Żywno z SP w Mrozach Wielkich. – Okazją do złożenia tej szczególnej wizyty była wizytacja kanoniczna parafii p.w. św. Rafała Kalinowskiego, do której należy nasza szkoła. Księdzu Biskupowi towarzyszył proboszcz parafii i przyjaciel szkoły ks. dr Tadeusz Jarecki.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem Pieśni Szkoły. Następnie uczniowie klasy V i VI zaprezentowali spektakl, którego mottem były słowa „Bóg – Honor – Ojczyzna”.

– W konwencji lekcji szkolnej wzbogaconej prezentacją multimedialną, uczniowie zaprezentowali historię nadania imienia szkole, przypomnieli najważniejsze wydarzenia obchodzone w kościele katolickim w tym roku oraz udowodnili, że nie jest im obce pojęcie „patriotyzm” – wyjaśnia Dorota Kubrak z SP w Mrozach Wielkich. – Uroczysty i podniosły nastrój wydarzenia podkreślała skromna dekoracja, której głównym elementem był krzyż wiszący pośród tablic upamiętniających patrona szkoły – organizację harcerską Szare Szeregi. Wzrok zebranych przyciągał fragment Pieśni Szkoły: „Szare Szeregi przykład nam dały, jak żyć i kochać człowieku mały…”, który jest kwintesencją programu wychowawczego realizowanego w naszej szkole. Niezwykle wzruszającym momentem uroczystości był także występ szkolnego chóru, który pod batutą Ewy Soliwody, wykonał dwie piękne pieśni: „Szare Szeregi” i „Uratowani”.

– „Bądźcie żołnierzami Chrystusa” zaapelował Biskup Jerzy Mazur do uczniów, nawiązując do wydarzeń zaprezentowanych w spektaklu i wyjaśnił, że najlepszym i najskuteczniejszym orężem w walce ze złem jest krzyż, modlitwa różańcowa i czytanie Biblii – dodaje Katarzyna Żywno. – Ksiądz Biskup wyraził radość, że uczniowie naszej szkoły są wychowywani w duchu wartości prezentowanych przez Szare Szeregi i nieobce są im słowa „Bóg- Honor- Ojczyzna”. Wyjaśniając dzieciom sens tegorocznego hasła „Idźcie i głoście” prosił, by nie wstydzić się wyznawania swojej wiary, stawiając za przykład mistrza skoków narciarskich Kamila Stocha i cytując jego słowa „Jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na właściwym miejscu”. Ksiądz Biskup nawiązał również do setnej rocznicy Objawień Fatimskich, która przypada w tym roku.

STRADUNY

Pierwszy Dzień Wiosny 

Oj, działo się w straduńskiej szkole, działo w pierwszym Dniu Wiosny. Od godziny siódmej uczniom założycielom Spółdzielni Uczniowskiej  „Wenus” robota paliła się w rękach.  Zgromadzeni myli warzywa, smarowali masłem chleb, ozdabiali wiosenne kanapki, piekli tosty i gofry przygotowując swoim kolegom i koleżankom smaczne, zdrowe przekąski. Promocja powstającego sklepiku uczniowskiego udała się. Całej szkolnej braci smakowały przygotowane delikatesy, zwłaszcza, że popić je można było w zależności od gustu serwowanym sokiem jabłkowym lub niegazowaną wodą.

Jednocześnie na sali gimnastycznej odbywały się przygotowane przez nauczycieli wychowania fizycznego i opiekuna Samorządu Uczniowskiego rozgrywki sportowe. Aktywność fizyczna nieustająco cieszy się ogromnym powodzeniem w szkole. Rywalizacji sportowej towarzyszyły oczywiście emocje. Rozgrywającym mecze drużynom dopingowała zgromadzona na trybunach publiczność szkolna. Uczniowie szkoły podstawowej grali m.in. piłkę nożną, a gimnazjum w piłkę siatkową (dziewczęta) i piłkę nożną (chłopcy). Na zakończenie szkolnego, wiosennego dnia, drużyny klasowe uhonorowane zostały dyplomami.

Wyniki rywalizacji sportowej:

szkoła podstawowa: kl. VI A – I msc., kl. VI B – II msc., kl. V – III. msc.

gimnazjum: kl. II – I msc., kl. I – II msc., kl. III – III msc.

 

Aukcja charytatywna na rzecz dzieci z Afryki

Siedem szmacianych laleczek zostało wylicytowanych podczas aukcji charytatywnej zorganizowanej w Szkole Podstawowej w Mrozach Wielkich. W rezultacie 1070 zł trafiło na konto UNICEF Polska, z przeznaczeniem na zakup szczepionek dzieciom w Angoli.

– „Wszystkie Kolory Świata”, to już czwarta odsłona projektu UNICEF – wyjaśnia Katarzyna Podbielska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Mrozach Wielkich, inicjatorka i koordynatorka projektu w latach 2012-2016. – W akcji udział wzięło już ponad 2000 placówek z całej Polski, w tym także i my. W poprzednich odsłonach projektu na terenie całej Polski udało się pozyskać prawie 2 miliony złotych. Zebrane fundusze umożliwiły do tej pory zaszczepienie setek tysięcy dzieci w Sierra Leone, Czadzie i Sudanie Południowym, a w tym roku zostaną zakupione szczepionki dla dzieci w Angoli.

Wszystkie wylicytowane laleczki zostały własnoręcznie wykonane przez uczniów podstawówki. Każda z lalek otrzymała swój „akt urodzenia”, w którym znajdywały się jej dane: imię, kraj z którego pochodzi, hobby. Do rąk nowych właścicieli trafiła  m.in. Nadia z Kenii i Sofie z Francji.

– Bardzo się cieszę, że udało mi się wygrać jedną z siedmiu licytacji – mówi z zadowoleniem wójt Tomasz Osewski, który kupił laleczkę – chłoczyka o imieniu Taofeek. – Jestem dumny z uczniów, a także z naszych nauczycieli, którzy z własnej inicjatywy po raz kolejny zorganizowali aukcję. To pokazuje, że nasze szkoły nie tylko uczą, ale także wychowują.

W aukcji, oprócz wójta, udział wzięli lokalni przedsiębiorcy, radni Gminy Ełk, sołtys Mrozów Wielkich, uczniowie, rodzice, pracownicy szkoły oraz mieszkańcy gminy.

 

RĘKUSY

Lekcja folkloru z Mazurskim Zespołem Pieśni i Tańca

Uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Rękusach wzięli udział w spotkaniu na temat folkloru Warmii i Mazur, które poprowadził Piotr Witaszczyk oraz przedstawiciele Mazurskiego Zespołu Pieśni i Tańca Ełk.

– Mieliśmy okazję zobaczyć, jak wyglądają ludowe stroje mazurskie i warmińskie – mówi Marta Rózio, nauczycielka historii i współorganizatorka spotkania . – Na naszej szkolnej scenie przepięknie prezentowali się w nich tancerze. Poznaliśmy również, jak wyglądają zajęcia w MZPiT. Najwięcej radości i zabawy przyniosła wspólna nauka kilku tańców i zabaw  ludowych – Zajączka i Hajduka.

 

RĘKUSY

Koncert muzyki ludowej zaciekawił uczniów

Społeczność Szkoły Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach gościła kapelę cymbalistów Malczewiacy. Młodzi muzycy uświetnili szkolne obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Na kilka chwil szkolny korytarz zamienił się w salę koncertową, na scenie której wystąpiła kapela w składzie: Piotr Olszewski – cymbały wileńskie oraz Jan Jaroszewski – bębenek obręczowy. Muzyków wspierał Emilian Mankiewicz z Centrum Kultury Gminy Ełk z siedzibą w Stradunach.

– Dzieci z wielkim zaciekawieniem i zadowoleniem słuchały ludowych utworów w wykonaniu młodych muzyków – mówi Agnieszka Jaszkowska, dyrektor szkoły. – Wśród uczniów byli nawet tacy śmiałkowie, którzy wyrazili chęć nauki gry na tych wyjątkowych instrumentach. Spotkanie było okazją do pogłębienia wiedzy na temat cymbałów wileńskich oraz bębenka obręczowego, na których grali goście.

Cymbały wileńskie to unikalny instrument ludowy – pojawiły się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego wraz z migracjami ludności w pierwszych latach powojennych. Fenomen muzykowania na cymbałach wileńskich tkwi w utrzymaniu tradycji, której jedyną drogą dziedziczenia jest pamięć muzyczna i metoda naśladownictwa. Nauka gry na cymbałach wymaga nie lada wysiłku i cierpliwości ze strony młodego muzyka.

STRADUNY-EŁK-OLECKO

Prawie 90 pytań ze znajomości książek

W Zespole Szkół Samorządowych w Stradunach odbyła się kolejna edycja konkursu czytelniczego, adresowanego do uczniów szkół gimnazjalnych. Tym razem tematem przewodnim była seria „Trylogia czasu” autorstwa Kerstin Gier: „Czerwień rubinu”, „Błękit szafiru” i „Zieleń szmaragdu”. Organizatorami konkursu byli: Beata Chmielewska, nauczyciel, bibliotekarz ZSS w Stradunach oraz Agnieszka Łuczyńska, bibliotekarz z Biblioteki Publicznej Gminy Ełk z siedzibą w Stradunach.

Celem konkursu było: rozwijanie zainteresowań współczesną literaturą młodzieżową, rozbudzanie motywacji czytania książek spoza kanonu lektur szkolnych oraz rozbudzanie potrzeby obcowania z książką jako ciekawą formą spędzania wolnego czasu.

W zmaganiach konkursowych wzięło udział dziewięciu przedstawicieli gimnazjów z trzech szkół z: Gminy Ełk, Ełku oraz Olecka. Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu pisemnego składającego się z 89 pytań.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie:

 1. Barbara Maciukiewicz, nauczyciel – bibliotekarz z Powiatowego Centrum Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Ełku, z Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Ełku,
 2. Marzena Kotylak, bibliotekarz z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Nasierowskiej w Ełku,
 3. Krzysztof Łapiński, dyrektor Centrum Kultury Gminy Ełk.

Po sprawdzeniu testów i podliczeniu punktacji członkowie komisji postanowili przyznać:

I miejsce – Wiktorii Wiśniewskiej, uczennicy Gimnazjum nr 3 im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Ełku;

II miejsce – Natalii Ziemkiewicz, uczennicy Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego
w Woszczelach;

III miejsce – Olafowi Rafałowi Sujaka, uczniowi  Gimnazjum nr 2 im. M. Kopernika w Olecku

Laureaci konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Bibliotekę Publiczną Gminy Ełk z siedzibą w Nowej Wsi Ełckiej.

 

STRADUNY

„Dziady” na deskach domu kultury

Uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych w Stradunach obejrzeli przedstawienie „Dziady cz. II” w wykonaniu aktorów Teatru Młodego Pokolenia z Białegostoku. Sztukę wystawiono na scenie Centrum Kultury Gminy Ełk. Spektakl obejrzało 60 uczniów z klas: VI A, VI B SP oraz I, II, III Gimnazjum. Opiekę nad młodzieżą sprawowały: p. , p. Edyta Kolenda-Owsianko i p. Bożena Zawadzka.

– Uczniowie przyznali, że dzięki takiemu przekazowi, łatwiej im zrozumieć treść trudnych lektur – mówi Beata Chmielewska z ZSS w Stradunach, opiekunka grupy. – Tak więc na pewno nie będzie to ostatnia oglądana przez nas sztuka teatralna.

 

RĘKUSY-OGRÓDEK

Wizyta w Muzeum Michała Kajki

W ramach obchodzonego w Szkole Podstawowej w Rękusach Tygodnia Dziedzictwa Narodowego uczniowie przygotowali plakaty dotyczące historii miejscowości, w których mieszkają, oraz odwiedzili Muzeum Michała Kajki w Ogródku. W trakcie wizyty uczniowie poszerzyli swoje wiadomości na temat historii naszego regionu, usłyszeli także z czego śmiali się dawniej Mazurzy. Najwięcej frajdy przyniosła historia opowiedziana w gwarze mazurskiej oraz tłumaczenie jej na współczesny język polski. Ta wyjątkowa lekcja historii, dotycząca najbliższej okolicy i życia jej mieszkańców, zakończyła się wspólnym ogniskiem.

Krótka lekcja gwary mazurskiej: – buksy – spodnie; fafory – wstążka przy koszuli lub butach; klumpy – buty z drewna; klejcycek – suknia; kucma – czapka.

 

STRADUNY

Uczniowie pamiętają o bohaterskiej postawie sprzed lat

Pamieć Żołnierzy Wyklętych uczczono w Zespole Szkół Samorządowych w Stradunach w dwojaki sposób.  Po pierwsze, uczniowie szkoły gimnazjalnej brali udział w biegu patriotycznym.  Niesprzyjające warunki atmosferyczne nie wystraszyły uczestników – na starcie stanęli zgodnie z planem i pamiętając o celu biegu, pokonywali trasę rywalizując fair play. Po drugie, podczas szkolnej inscenizacji gimnazjaliści wracając do powojennych czasów działalności  Żołnierzy Niezłomnych sugestywnie opowiadając, śpiewając, deklamując i przedstawiając, zwrócili uwagę na dramaturgię tamtych czasów. Odnosząc się do postaci żołnierzy, którzy zostali wierni swoim ideałom, nie pogodzili się z faktycznym brakiem suwerenności Polski płacąc za to często najwyższą cenę – swoje życie, biorący udział w apelu wskazywali na ich bohaterską postawę. Apel przygotowała wspólnie z uczniami gimnazjum nauczycielka Maria Mroczkowska, którą wspomagały: Bożena Zawadzka, Urszula Czapczyk i Anna Borsukiewicz.

 

RĘKUSY

Chata Mazurska jest już gotowa i czeka na zwiedzających

W jednej z sal w Szkole Podstawowych w Rękusach powstała izba historyczna. Przedsięwzięto to udało się dzięki zaangażowaniu i współpracy lokalnej społeczności.

– Sala 306, w której na co dzień uczniowie najczęściej uczą się języka polskiego, została  zamieniona w izbę chaty mazurskiej – opowiada Bogusława Kraśko, nauczycielka języka polskiego. – Zgromadziliśmy eksponaty, które przybliżają nam życie, zwyczaje i kulturę Mazurów. Pomogli nam w tym nasi uczniowie, nauczyciele, ale także mieszkańcy.

Zadanie uczniów tym razem nie polegało na zwiedzeniu muzeum, ale na stworzeniu własnego. Musieli zaplanować, jak będzie wyglądało pomieszczenie, zdobyć potrzebne przedmioty, posegregować, opisać i ułożyć. Odkrywanie przeszłości stało się także inspiracją do własnej twórczości – młodzież wykonała wersję mazurskiego pieca kaflowego oraz skrzyni na posag.

– Cieszę się, że inicjatywa spotkała się z tak dużym zainteresowaniem dzieci, rodziców oraz gości odwiedzających naszą szkołę – mówi Agnieszka Jaszkowska, dyrektor placówki. – Niektóre zgromadzone przez nas przedmioty stanowią dużą wartość historyczną. Każdego dnia salę odwiedzają goście, którzy z zainteresowaniem oglądają eksponaty. Czasem odnajdują coś, co pamiętają sprzed lat.

Wśród zgromadzonych eksponatów znalazły się m.in. kałamarz, liczydła, międlica, lampy naftowe, narzędzia do prac ciesielskich, przyrządy do czesania lnu oraz zabytkowy kołowrotek do przędzy.

Efekty pracy uczniów będzie można oglądać w szkole do 21 marca, w tym to dniu zaplanowano także Dzień Otwarty Szkoły.

WOSZCZELE

Niezłomni – Żołnierze wyklęci

W Zespole Szkół Samorządowych w Woszczelach obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, których dzieje były przez wiele lat zakłamywane, tuszowane lub przemilczane. To oni w obronie niepodległego istnienia Państwa Polskiego wolnego od władzy reżimu komunistycznego mimo czekających ich konsekwencji ze strony wroga nie złożyli broni. Po zakończeniu II wojny światowej prowadzili walkę z nowym okupantem. Przez swoją postawę zostali wyklęci przez system komunistyczny. Byli określani jako „zaplute karły reakcji”, „reakcyjni bandyci”. Major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” pisał –  „…Nie jesteśmy żadną bandą. (…) My chcemy, by Polska była rządzona przez Polaków oddanych sprawie i wybranych przez cały Naród. (…) Dlatego też wypowiedzieliśmy walkę na śmierć lub życie tym, którzy za pieniądze, ordery lub stanowiska z rąk sowieckich, mordują najlepszych Polaków domagających się wolności i sprawiedliwości.”

Społeczność Zespołu Szkół Samorządowych w Woszczelach uczciła pamięć o nich podczas uroczystej akademii. Montaż słowno-muzyczny przygotowali: Beata Kirycka, uczniowie klasy II i III gimnazjum oraz chór szkolny pod kierunkiem Marzanny Bagińskiej. Uczniowie recytowali wiersze upamiętniające bohaterów niezłomnych. Chór przepięknym śpiewem i muzyką pobudzał wyobraźnię i pozytywne emocje wśród publiczności. Gimnazjaliści dodatkowo zaprezentowali przygotowaną z tej okazji prezentację poświęconą „Żołnierzom Wyklętym” i najważniejszym momentom z historii naszej Ojczyzny. Swoim zaangażowaniem w przygotowanie uroczystości, ciekawością poznania historii i postawą podczas obchodów pokazali, że Żołnierzom Niezłomnym należy się pamięć, szacunek oraz zacne miejsce w Panteonie Narodowych Bohaterów. Dla wszystkich oglądających była to niewątpliwie po raz kolejny prawdziwa i niepowtarzalna lekcja historii.

 

RĘKUSY

Opowiadanie o rozpieszczonej dziewczynce nagrodzone w konkursie

Uczennica Szkoły Podstawowej w Rękusach – Katarzyna Przybylska – zajęła trzecie miejsce w Międzyszkolnym Konkursie na Opowiadanie Bożonarodzeniowe, który zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 2 w Ełku. 

Zadanie, które rozstrzygnięte zostało w lutym, polegało na napisaniu opowiadania o tematyce związanej z obchodami  Świąt Bożego Narodzenia i pozytywnego wpływu świąt na życie rodzinne i społeczne. Uczennica w swoim opowiadaniu „Rózga”, główną bohaterką uczyniła dziewczynę rozpieszczoną, której wszystkie marzenia natychmiast się spełniają, aż tu nagle, zamiast spodziewanego nowego telefonu, dostaje rózgę. To zmusza ją do zastanowienia się, co tak naprawdę jest w życiu ważne.

 

RĘKUSY

Zabawy i łamigłówki z językiem polskim

W Szkole Podstawowej w Rękusach obchodzono Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Ten wyjątkowy dzień rozpoczął się krótką inscenizacją przygotowaną przez najmłodszych uczniów szkoły „Polska wyliczanka”. Z okazji takiego święta nie mogło zabraknąć oczywiście konkursów, które sprawdziły znajomość polszczyzny.

– Łamaliśmy sobie więc głowy, co może znaczyć powiedzenie „Przyjść komuś w sukurs”, szukaliśmy synonimów, antonimów do podanych przez polonistkę wyrazów, zastanawialiśmy się, czy poprawnie powinniśmy powiedzieć „wziąć” czy „wziąść”? (oczywiście: „wziąć”!) – opowiada Bogumiła Kraśko z SP w Rękusach. – Młodsze klasy także wzięły udział w turnieju języka polskiego, wykazując się nie lada znajomością języka ojczystego.

Następnie odbyło się czytanie lektur. Uczniowie klas IV- VI świetnie przygotowali się do tego zadania: zgromadzili kostiumy, przebrania, rekwizyty – po to, aby pokazać, że czytanie jest świetną zabawą. Na koniec zrobili także „żywą okładkę” do omawianych na lekcjach języka polskiego lektur.

 

STRADUNY

Zabawa szkolna z miłością w tle

Z okazji Święta Zakochanych Samorząd Uczniowski w Zespole Szkół Samorządowych w Stradunach zorganizował dyskotekę. W zabawie udział wzięli uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej oraz 1-3 gimnazjum. Nad bezpieczeństwem bawiących się czuwały Kamila Hańczyc – opiekun SU, Anna Nawacka oraz Aneta Klonowska.

RĘKUSY

Specjaliści wyjaśnili znaczenie zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej

„Aktywnie po zdrowie” pod takim hasłem w Szkole Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach odbyły się zajęcia przeprowadzone przez specjalistów z Powiatowego Centrum Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Ełku – Joannę Kierwiak-Staszek i Martę Czuper. Podstawowym celem zajęć było poszerzenie wiedzy dotyczącej zdrowego żywienia, zbilansowanej diety i aktywności fizycznej, kształtowanie umiejętności niezbędnych do utrzymania zdrowia i kondycji fizycznej, pogłębienie zainteresowania problematyką prozdrowotną wśród uczniów, umiejętności radzenia sobie ze stresem oraz  troska o własne bezpieczeństwo. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością oraz wiedzą dotyczącą wartości odżywczych produktów spożywczych. Podczas zajęć nie zabrakło zdrowej przekąski w postaci jabłuszek. Zdrowy styl życia to także aktywność fizyczna, stąd też uczniowie z wielkim entuzjazmem mogli przeczołgać się przez materiałowy tunel.

 

EŁK-STRADUNY

Sukces uczennic w ełckiej szkole

W Zespole Szkół nr 2 w Ełku – nazywanej popularnie „Budowlanką” – odbył się konkurs poetycki K. K. Baczyńskiego. Uczniowie z Zespołu Szkół Samorządowych w Stradunach uczestniczyli w nim po raz trzeci. Dwie uczennice Julia Dawidowska (3G) i Klaudia Hanulak(3G) przygotowały po dwa utwory poezji śpiewanej do wierszy patrona konkursu, natomiast jedna uczennica – Aleksandra Żyłowska (3G) – przygotowała się pod okiem Bożeny Zawadzkiej do konkursu recytatorskiego. Muzykę do poezji śpiewanej skomponowała Urszula Czapczyk. I tak, w kategorii poezja śpiewana – Gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne, Klaudia Hanulak zajęła trzecie miejsce, w kategorii recytacja – Gimnazjum, Aleksandra Żyłowska zdobyła drugie miejsce. Gratulujemy!

 

 

GOŁDAP-NOWA WIEŚ EŁCKA

Młodzież wyjechała na obóz sportowy

Uczniowie klas sportowych 2A i 3A z Gimnazjum w Nowej Wsi Ełckiej od 23 do 25 stycznia wyjechali do Gołdapi, by wziąć udział w obozie sportowym. Uczniowie trenowali pod okiem opiekunów: Kamila Suchockiego i Tomasza Frylicha. Celem zgrupowania było przygotowanie gimnazjalistów do zawodów sportowych, które odbędą się w drugim semestrze roku szkolnego 2016/2017.

– Uczestnicy obozu nie mieli ani chwili na nudę – mówi Kamil Suchocki. – Dzień rozpoczynaliśmy porannym 40-minutowym spacerem. Następnie braliśmy udział w zajęciach na stoku pod okiem instruktorów narciarskich. Po nartach uczniowie ciężko trenowali na sali, pracując nad poprawą sprawności fizycznej oraz doskonaląc elementy techniczne z zakresu piłki nożnej i siatkówki. Późnym popołudniem,  po aktywnie spędzonym dniu, gimnazjaliści odprężali się na basenie. Mamy nadzieję, że praca treningowa wykonana podczas pobytu na obozie, zaowocuje sukcesami w rywalizacji w nadchodzącym semestrze.

Obóz sfinansowała Gmina Ełk.

 

RĘKUSY

„Witajcie w naszej bajce…”

Do magicznego świata baśni dzieciaki z punktu i oddziału przedszkolnego oraz z klas I-III Szkoły Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach zaprosiły liczną grupę babć i dziadków, którzy odwiedzili szkołę z okazji  ich święta. Uroczystość rozpoczęła się humorystyczną inscenizacją „Czerwonego Kapturka”, w której wilk zrezygnował ze zjedzenia babci i zdecydował się na dietę odchudzającą.

Po przedstawieniu przyszedł czas na życzenia, ciepłe słowa oraz własnoręcznie zrobione podarunki. W niejednym oku zabłysła w tym momencie łza wzruszenia. Wnukowie zaprosili swoich gości na małe słodkie co nieco. A potem był czas na wspomnienia z dawnego dzieciństwa, uczenie  wnucząt dziania na szydełku. Wiele radości sprawiło gościom zadanie – rozpoznaj swój portret narysowany przez wnuka. Dziadkowie czytali dzieciom historię kota Filemona, rozpoczynając w ten sposób akcję „Dorośli, przyjaciele czytają dzieciom”.

dsc07321

dsc07327

dsc07328

dsc07339

dsc07340

dsc07345

dsc07350

dsc07356

dsc07372

dsc07382

dsc07395

dsc07398

dsc07416

dsc07417

dsc07421

dsc07422

STRADUNY

Pasowanie na świetlika i próba odwagi

Dzieci z oddziału przedszkolnego w Zespole Szkół Samorządowych w Stradunach doskonale zdały test gotowości świetlicowej i zostały uroczyście pasowane na świetlika. W uroczystości, oprócz oczywiście przedszkolaków, udział wzięli zaproszeni goście, m.in. dyrektor Kazimierz Potapczyk, Ula Czapczyk, wychowawczyni Ela Truszczyńska oraz nauczycielki świetlicy: Beata Chmielewska i Anna Borsukiewicz. Dzieci doskonale poradziły sobie z przygotowanymi dla nich zadaniami: próbą odwagi, próbą umiejętności aktorskich, próbą zręczności i próbą pamięci. Wykazały się także doskonałą znajomością regulaminu świetlicy.

obraz-705-copy

obraz-708-copy

obraz-737-copy

obraz-743-copy

obraz-745-copy

obraz-752-copy

 

MROZY WIELKIE

Podstawówka wśród placówek wyróżnionych Certyfikatem Zielonej Flagi

Kapituła Programu Szkół dla Ekorozwoju przyznała Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich certyfikat Zielonej Flagi oraz Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej za rok szkolny 2015/16. Tytuł „Zielona Flaga” to najwyższe międzynarodowe wyróżnienie przyznawane placówkom oświatowym najbardziej zaangażowanym w promocję ekologii. Szkoła w Mrozach Wielkich certyfikat otrzymała na okres 3 lat.

Starania o to wyróżnienie szkoła rozpoczęła w 2012 roku. W ciągu ostatnich kilku lat, placówka odebrała różnego rodzaju certyfikaty za działalność ekologiczną. Na ten sukces, jak podkreśla dyrekcja szkoły, zapracowali wszyscy związani ze szkołą – uczniowie, rodzice, nauczyciele, pracownicy i przyjaciele placówki.

Międzynarodowy certyfikat Zielonej Flagi do podstawówki trafił 16 stycznia 2017 roku.

1

2

3

STRADUNY

„Bezpieczne ferie 2017” w Gminie Ełk

Uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych w Stradunach wiedzą, jak bezpiecznie wypoczywać w czasie ferii. Jeszcze przed ich rozpoczęciem z dziećmi spotkał się Artur Czuper, policjant z Komendy Powiatowej Policji w Ełku. Dzielnicowy przypomniał o ewentualnych zagrożeniach oraz omówił z uczniami zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegł m.in. przed wchodzeniem na zamarznięte jeziora czy stawy, a także przed zjeżdżaniem na sankach z górek znajdujących się w pobliżu dróg. Policjant zwrócił uwagę również na konieczność noszenia odblasków.

policja-ferie-4

 

STRADUNY

Czym jest jazz i skąd pochodzi?

Spotkania z muzyką, to cykliczne zajęcia, które odbywają się w Zespole Szkół Samorządowych w Stradunach. Tym razem uczniowie „oko w oko” spotkali się z przedstawicielami Agencji Artystycznej MAT z Olsztyna. Dowiedzieli się, m.in.  co to jest jazz i skąd wzięła się muzyka jazzowa. Uczniowie  słuchali także popularnych melodii w jazzowej aranżacji.

spotkania-z-muzyk%c2%a6u-styczea-19

spotkania-z-muzyk%c2%a6u-styczea-22

spotkania-z-muzyk%c2%a6u-styczea-28

 

EŁK-MROZY WIELKIE

Młodzi aktorzy z wizytą w Oratorium Św. Jana Bosko

„Anioły są wśród nas”… tę radosną wieść ogłosili mieszkańcom Ełku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich.

– Po raz kolejny uczniowie z ogromnym przejęciem i zaangażowaniem zaprezentowali przedstawienie jasełkowe, w którym przypomnieli zebranym, jak ważne są spotkania z innymi, dzielenie się z drugim człowiekiem, poświęcanie mu czasu i uwagi – wyjaśnia Dorota Kubrak, nauczycielka z SP w Mrozach Wielkich, współautorka scenariusza, scenografii i reżyserii  jasełek. – A właśnie okres Bożego Narodzenia sprzyja temu, by zmieniać się na lepsze.

Z tym przesłaniem miłości i radości z Narodzenia Pana Jezusa młodzi artyści zaprezentowali się w gościnnych progach Oratorium Św. Jana Bosko.

– Wypełniona po brzegi, pięknie udekorowana sala, gromkie brawa podczas występu oraz łzy wzruszenia w oczach widzów były najlepszą nagrodą za trud włożony w przygotowanie prezentacji – dodaje Katarzyna Żywno, nauczycielka z SP w Mrozach Wielkich, współautorka scenariusza, scenografii i reżyserii  jasełek. – Przedstawienie było wspaniałą okazją do budowania pozytywnego wizerunku szkoły w środowisku, zaprezentowania talentów uczniowskich oraz kultywowania tradycji. Żywiołowa gra aktorska i udział w spektaklu niemal wszystkich uczniów naszej szkoły był dowodem na to, że każde dziecko jest indywidualnością, a wszyscy razem tworzymy jedną szkolną rodzinę. Wielkim wsparciem i pomocą w organizacji przedsięwzięcia byli rodzice uczniów, którzy, mimo trzaskającego mrozu, zapewnili udział dzieci w jasełkach. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację tej wzruszającej uroczystości.

2

3

6

9

10

15

19

22

25

MROZY WIELKIE

„Anioły są wśród nas”

„Jest taki dzień – bardzo ciepły, choć grudniowy. Dzień, zwykły dzień, w którym radość wita wszystkich…” śpiewał przed laty Seweryn Krajewski, ale słowa tej pięknej, świątecznej piosenki są wciąż aktualne i, jak żadne inne, wspaniale oddają klimat i nastrój, jaki zapanował w Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich 21 i 22 grudnia 2016 roku.

– Te dwa przedświąteczne dni od kilku już lat są czasem radości, pojednania, życzliwości i wspólnych spotkań oraz radosnego kolędowania i przeżywania tajemnicy cudu Narodzin Zbawiciela -mówi Katarzyna Żywno, nauczycielka z SP w Mrozach Wielkich. –  Jak co roku, w obecności wspaniałych gości: proboszcza parafii świętego Rafała Kalinowskiego w Ełku księdza doktora Tadeusza Jareckiego, proboszcza parafii w Regielnicy księdza Roberta Leśniewskiego, radnych Gminy Ełk, pracowników Urzędu Gminy Ełk, sołtysów okolicznych wsi, mieszkańców Mrozów Wielkich, uczniów, rodziców i pracowników szkoły, uczniowie zaprezentowali wzruszające przedstawienie bożonarodzeniowe. Głównym przesłaniem inscenizacji było udowodnienie i przekonanie zebranych o tym, że „Anioły są wśród nas”.

– „Musicie wszystkich ludzi przekonać o tym, że Dzieciątko Boże narodzi się w lichej stajence w Betlejem. I jeszcze jedno zadanie: Dzieciątko przyjdzie na świat, do wszystkich ludzi, aby ich wybawić od zła. Musicie to powiedzieć wszystkim, których napotkacie. Musicie ich nauczyć, że prawdziwe zbawienie osiąga się przez dawanie. Dawanie, a nie branie tylko tego, co najlepsze” – z takim apelem, otrzymanym z Nieba, Aniołki miały udać się do ludzi – wyjaśnia nauczycielka Dorota Kubrak ze Szkoły Podstawowej w Mrozach Wielkich. – Niestety, najpierw musiały stoczyć zwycięską potyczkę słowną z wysłannikami piekieł. Diabły wszelkimi sposobami próbowały udaremnić misję niebieskich posłańców, ale mimo wszelkich starań i mnóstwa niezawodnych sposobów, nie udała im się ta sztuka. Wysłannicy piekieł narobili dużo hałasu, wystraszyli co bardziej strachliwe Anioły i z podkulonymi ogonami wrócili w otchłanie piekieł. Tymczasem skrzydlate duchy wypełniały swą misję wśród napotkanych ludzi. Ci, przekazując sobie tajemniczy prezent, odkrywali i doświadczali  niezwykłego daru…radości dzielenia, która odmieniała na lepsze ich serca. Spotkania z sąsiadami, znajomymi, bezdomnymi skłaniały ludzi do refleksji nad swoim dotychczasowym życiem, zastanowienia się nad tym, co jest w nim najważniejsze i uświadomienia, że „Zawsze, ilekroć się uśmiechasz do swojego brata i wyciągasz do niego rękę – jest Boże Narodzenie. Zawsze, ilekroć milkniesz, by wysłuchać innych, kiedy rezygnujesz z siebie i przebaczasz – jest Boże Narodzenie. Zawsze, ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych przez Ciebie, zawsze wtedy jest Boże Narodzenie ! …”

Występy dzieci zachwyciły i wzruszyły zgromadzoną publiczność. W tegorocznych jasełkach wzięli udział niemal wszyscy uczniowie naszej szkoły. Wspaniały pokaz gry aktorskiej zaprezentowali uczniowie klasy I, II, IV i VI. Trzecio i czwartoklasiści zaśpiewali kolędę pt. „Skrzypi wóz”, a uczniowie klasy V i VI wykonali nastrojową pastorałkę pt. „Spójrz na Jezusa”. Jednak największe brawa publiczności, otrzymały dzieci z punktu i oddziału przedszkolnego za przepiękne wykonanie piosenki pt. „Nie miały aniołki choinki na święta”. Niezwykłych wzruszeń dostarczył występ solistów, Michała Minarowskiego  i Patrycji Magiera, którzy z towarzyszeniem chóru wykonali przepiękne utwory muzyczne pt. „Uciekali” oraz „Anioły są wśród nas”. Wspaniałym tłem, dopełniającym popisy młodych artystów, była nastrojowa dekoracja, w której nie zabrakło żłóbka, gwiazdy betlejemskiej, magii dodawał delikatny blask lampek choinkowych, a nad całością czuwały zerkające ze ścian zawadiackie anioły.

Autorkami scenariusza, scenografii i reżyserii były Katarzyna Żywno i Dorota Kubrak. W przygotowanie uroczystości włączyli się wszyscy pracownicy szkoły.

1

2

3

5

7

9

12

 

STRADUNY

Jasełka szkolne współcześnie i zgodnie z tradycją

W Zespole Szkół Samorządowych w Stradunach, zgodnie z wieloletnią tradycją, zorganizowano szkolne Jasełka. I tak jak przystało na tego typu uroczystość, hol szkolny – dzięki Annie Borsukiewicz – został odświętnie udekorowany. W scenografii nie zabrakło oczywiście Żłóbka z maleńkim Jezuskiem! Autorkami scenariusza były: Kamila Hańczyc, Anna Nawacka i Edyta Kolenda-Owsianko. Widowisko łączyło dwa światy, zarówno czasy Chrystusa, jak i współczesność. Nawiązywało do treści utworu „Mały Książę” Antoine`a de Saint – Exuper`ego. Z tej to książki pochodziła myśl przewodnia programu artystycznego „DOBRZE WIDZI SIĘ TYLKO SERCEM”. O część muzyczną Jasełek zadbał szkolny chór pod kierunkiem Ewy Soliwody i przy pomocy Anety Klonowskiej, który pięknie wykonał kolędy i pastorałki. Po zakończeniu Jasełek uczniowie klas IV – VI SP oraz I-III Gim. razem ze swoimi wychowawcami zaśpiewali przygotowaną pieśń bożonarodzeniową. Dzięki pokazowi slajdów z tekstami kolęd, we wspólne śpiewanie włączyła się zgromadzona publiczność.

img_20161222_091012

img_20161222_091423

img_20161222_091826

img_20161222_0920331

img_20161222_093134

img_20161222_093458

img_20161222_0937521

img_20161222_110620

NOWA WIEŚ EŁCKA

Dzień pełen bajkowego wdzięku, radości i nadziei

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Nowej Wsi Ełckiej odbyło się „Spotkanie z kolędą”, na które przybyli uczniowie, rodzice, pracownicy placówki oraz zaproszeni goście.

– Postanowiliśmy wspólnie poznać tradycje nocy wigilijnej i częstokroć zapomniane zwyczaje, pokoleniowo kultywować tradycję kolędowania – mówi Bożena Okrągła. – Chętnie oderwaliśmy się od kłopotów dnia codziennego biorąc udział we wspólnym śpiewaniu.

Każda klasa przygotowała wcześniej wylosowaną kolędę lub pastorałkę  i zaprezentowała ją na scenie. Udział wzięli również najmłodsi, czyli Biedronki oraz Motylki z przedszkola. Kolędy w ich wykonaniu były pełne wdzięku i spontaniczności. Rodzice również włączyli się w rodzinne kolędowanie. W wykonaniu rodziny państwa Jaroszewskich usłyszeliśmy pastorałkę pt. „Znak pokoju”. Pani Seweryn z dziećmi zaśpiewała pastorałkę pt. „Mario czy ty wiesz”.  Niespodzianką był występ nauczycieli, którzy zaśpiewali wiązankę kolęd.

– Mieliśmy także możliwość poznać historię kolęd – dodaje Bożena Okrągła. – Wielu z nas nie miała pojęcia, że dawniej kolęda chwaliła gospodarza i jego rodzinę, dziękowała za otrzymane dary. Śpiewano ją pod drzwiami, a kończyła się prośbą o datek. Prawdopodobnie  dopiero w XIX utożsamiana została z pieśnią bożonarodzeniową. Wcześniej miała formę modlitwy i oparta była o wydarzenia opisane w Biblii.

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

img_6548

img_6588

img_6612

img_6633

img_6667

img_6900

img_6913

 

NOWA WIEŚ EŁCKA

Przepis na młodzieżową aktywność

Uczniowie Gimnazjum im. Jana Bytnara ps. „Rudy” w Nowej Wsi Ełckiej sukcesem zakończyli udział w projekcie „Przepis na młodzieżową aktywność na rzecz wiejskich społeczności”. Gimnazjaliści zajęli drugie miejsce, a w nagrodę odebrali czek o wartości 400 zł.  „Przepis na młodzieżową aktywność…” realizowany jest przez Stowarzyszenie Rozwoju Produktu Lokalnego „Wiatraki Mazur”, a dofinansowany jest z ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

sdc11464

czek-2

STRADUNY

Szkolny Turniej niespodzianką od nauczycieli 

W Zespole Szkół Samorządowych w Stradunach na uczniów gimnazjum czekała mikołajkowa niespodzianka przygotowana przez nauczycieli wychowania fizycznego. Na trzech godzinach lekcyjnych odbyły się dwa sportowe turnieje szkolne. Dziewczęta rywalizowały w piłce siatkowej, a chłopcy w halowej piłce nożnej. Wyłonione przez uczniów zespoły klasowe rozgrywały mecze systemem „każdy z każdym”. Emocjom turniejowym nie było końca zwłaszcza, że mecze były zacięte, a szala zwycięstwa przechylała się w większości rozgrywek raz na jedną, raz na drugą stronę. Sportowym rywalizacjom towarzyszył gromki doping uczniów zgromadzonych na widowni. A oto miejsca na podium: 

                 piłka nożna                                                               piłka siatkowa

                 I miejsce – klasa III                                                   I miejsce – klasa III

                II miejsce – klasa II                                                   II miejsce – klasa I

                III miejsce – klasa I                                                  III miejsce – klasa II

Na zakończenie turnieju, zwycięskie drużyny odebrały puchary, a wszyscy uczniowie otrzymali słodycze.

obraz-848

obraz-858

obraz-880

obraz-829

 

STRADUNY

Loteria fantowa z myślą o czytelnikach książek

W Zespole Szkół Samorządowych w Stradunach odbyła się  kolejna edycja Mikołajkowej Loterii Fantowej, której pomysłodawcą i organizatorem były: biblioteka szkolna (opiekun Beata Chmielewska) oraz Szkolna Kasa Oszczędności (opiekun Agnieszka Węgłowska).

Organizatorzy zgromadzili 600 fantów. Sprzedane zostały wszystkie, a dochód z loterii wyniósł 1200 zł. Połowa z uzyskanych pieniędzy zasili konto organizacji SKO, a połowa zarobionej kwoty zostanie przeznaczona na zakup nowości wydawniczych dla dzieci i młodzieży, które trafią do biblioteki szkolnej. Pieniądze, które zgromadziło SKO na koncie organizacji, będą przeznaczane m.in. na zakup nagród do konkursów SKO oraz na zakup szkolnych pomocy dydaktycznych. Organizatorzy loterii serdecznie dziękują wszystkim, którzy wzięli udział w loterii, a przede wszystkim Marzannie Przekop, która pomogła przygotować loterię i wzbogaciła ją w nowe, ciekawe losy.

obraz-809

obraz-807

obraz-801

 

STRADUNY

„Tydzień chleba” i wspólne pieczenie bochenków

W Zespole Szkół Samorządowych zorganizowano „Tydzień chleba”. Inicjatywa ta została zapoczątkowana przez Fundację Dobrego Życia i objęta została  patronatem Ministerstwa Edukacji. Szkoła w Stradunach – promując zdrowie – chętnie i dobrowolnie przystąpiła do przedsięwzięcia już po raz siódmy.

Działania były prowadzone we wszystkich klasach, łącznie z przedszkolakami. W oddziale przedszkolnym  dzieci wykonały pieczywo z masy solnej, w różnych kształtach i wielkości. Uczniowie nauczania zintegrowanego zapoznali się z procesem przygotowywania chleba w piekarni, wykonali ilustracje „Jak powstaje chleb?”, zapoznali się historią chleba, z wartościami odżywczymi chleba na naturalnym zakwasie, opowiadali o szacunku do chleba dawniej i dziś oraz poznali polskie przysłowia o chlebie. Uczniowie klasach starszych analizowali utwory literackie związane z tematyką chleba, mówili o tradycjach i przysłowiach w kulturze polskiej dotyczących chleba.

Na tym nie koniec. Bogusława Mirkowicz z grupą chętnych uczniów przygotowała rozczyn i  upiekła chleb na zakwasie. Następnego dnia uczniowie, nauczyciele i rodzice mogli spróbować chleba upieczonego przez ich szkolnych kolegów, jak również  innych rodzajów chleba. Podczas degustacji chleba można było poczęstować się także zdrowymi powidłami, marmoladą oraz miodem i twarogiem z gospodarstwa ekologicznego.

Na zakończenie „Tygodnia chleba” uczniowie klasy V i VI b, pod kierunkiem Jolanty Grzesiukiewicz i Beaty Chmielewskiej, przygotowali i przedstawili baśń sceniczną „Ballada o bochenku chleba”. Tekst baśni pod redakcją Edmunda Wojnarowskiego uczniowie otrzymali od Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach. Baśń opowiadała o szacunku do chleba, który winien być okazywany przez wszystkich ludzi: biednych i bogatych, mających wysokie stanowiska i pracujących na roli.

obraz-764

obraz-767

obraz-780

obraz-785

obraz-793

tydzien-chleba-przedstawienie-1

 

NOWA WIEŚ EŁCKA

„Wojna – cóż ona oznacza?” – historia Polski oczami pani Lidii

Julita Gajek, uczennica klasy II Gimnazjum im. Jana Bytnara ps. „Rudy” w Nowej Wsi Ełckiej, została laureatką konkursu „Trudne czasy”. Organizatorem konkursu był Kombatancki Związek Dzieci Wojny RP Oddział w Ełku i Muzeum Historyczne w Ełku. Julita, w oparciu o przeprowadzony wcześniej wywiad, napisała pracę, dzięki której uzyskała trzecie miejsce  w kategorii „gimnazjum”. Nagrodzona praca – „Wojna – cóż ona oznacza?” –  jest przedstawieniem dziejów drugiej wojny światowej i czasów po 1945 roku oczami pani Lidii Filipkowskiej. Opiekunem Julity w trakcie pisania pracy był nauczyciel historii Rafał Wilczewski.

 

RĘKUSY

Bezpieczni na co dzień – w drodze i na wodzie

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. rtm. W Pileckiego w Rękusach wiedzą o tym, że każdy powinien dbać o bezpieczeństwo swoje, jak  i innych. Dzieci z punktu i oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klasy pierwszej aktywnie wzięli udział w ogólnopolskiej akcji prewencyjnej „Na Wszelki Wypadek”.

– Celem, jaki przyświeca organizatorom, jest podniesienie świadomości użytkowników ruchu drogowego,  a także zwrócenie uwagi na bezpieczne zachowania dzieci i dorosłych na co dzień – mówi Magdalena Kuczyńska, wychowawczyni „zerówki”.

W ramach akcji, 5 grudnia, odbył się szkolny etap ogólnopolskiego konkursu plastycznego ,,Na Wszelki wypadek”. Dzieci przygotowały wiele prac wykonanych różnymi technikami, których tematem było bezpieczeństwo na drodze i na wodzie. Komisja konkursowa w składzie: kom. Agata Jonik z Komendy Powiatowej Policji w Ełku, Agnieszka Jaszkowska, dyrektor szkoły oraz Elżbieta Napiórkowska, nauczycielka plastyki, techniki i j. angielskiego, po burzliwej debacie, wybrała 6 prac plastycznych dzieci, które wezmą udział w ogólnopolskim konkursie online.

Laureatami szkolnego etapu zostali:

 • Julia Zabielska, klasa I,
 • Damian Karwowski, klasa I,
 • Artur Szumowski, oddział przedszkolny,
 • Bartosz Mróz, oddział przedszkolny,
 • Wiktoria Borkowska, oddział przedszkolny,
 • Magdalena Karwowska, punkt przedszkolny.

Wszystkie obecne dzieci otrzymały odblaski, a Julka z klasy I nagrodę specjalną ufundowaną przez KPP w Ełku. Szóstka laureatów otrzymała także puzzle – upominki od szkolnej Rady Rodziców.

dsc06009

WOSZCZELE

Wczoraj przedszkolaki, dzisiaj już pierwszaki
Uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach zostali przyjęci w poczet rodziny szkolnej. Zanim uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie, zaprezentowali zaproszonym gościom swoje talenty  wokalne oraz aktorskie. Wspomagali ich starsi koledzy i koleżanki. Pierwszaki odważnie odpowiadały także na pytania publiczności, które dotyczyły m.in. historii szkoły, jej patrona oraz zasad bezpieczeństwa, zarówno w szkole, jak i poza nią. Po zakończeniu zmagań z „pierwszym” egzaminem, pierwszaki złożyły – w obecności dyrektor Marii Nowackiej, nauczycieli, uczniów, jak i przybyłych gości – uroczyste ślubowanie. Takie samo zadanie czekało rodziców, którzy ślubowali miłość i zrozumienie względem swoich pociech. Niespodzianką okazały się wzruszające, pełne ciepła i wdzięczności listy napisane przez dzieci, a skierowane do ich rodziców. Dyrektor szkoły z dumą przyjmowała uczniów klasy pierwszej do grona społeczności uczniowskiej. Przekazała im życzenia, dyplomy, a także drobne upominki. Prezentom nie było końca. Uczniowie otrzymali również niespodzianki od Tomasza Osewskiego, Wójta Gminy Ełk, Samorządu Uczniowskiego oraz starszych kolegów z klasy drugiej.

 

sdc15823-2

sdc15826

sdc15828

sdc15843

sdc15849

sdc15855

NOWA WIEŚ EŁCKA

„Mój przyjaciel miś”, czyli Gminny Konkurs Recytatorski Przedszkolaków

Przedszkolaki z czterech przedszkoli i punktów przedszkolnych z Gminy Ełk wzięły udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim Przedszkolaków „Mój przyjaciel miś”. W wesołej i przyjaznej atmosferze rywalizowało ze sobą 19 dzieci z: Punktu Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Rękusach, Punktu Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Mrozach Wielkich, Przedszkola Samorządowego w Stradunach oraz Przedszkola Samorządowego w Nowej Wsi Ełckiej. Uczestnicy swoje umiejętności aktorskie i recytatorskie prezentowali w trzech kategoriach wiekowych: 3-latki , 4-latki i 5-latki.

Po burzliwych i trudnych obradach wyłoniono zwycięzców. Po ogłoszeniu werdyktu wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Konkurs zorganizowały: Anna Organek i Justyna Nowicka. 

A oto zwycięzcy:

 • 3-latki: I msc.: Maria Werner z Punktu Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Rękusach; II msc.: Aleksandra Skrocka z Przedszkola Samorządowego w Nowej Wsi Ełckiej; III msc.: Helena Krauz z Punktu Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Mrozach Wielkich.
 • 4-latki: I msc: Sara Mikołajczyk z Punktu Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Mrozach Wielkich; II msc.: Hanna Fatkowska z Punktu Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Mrozach Wielkich; III msc.: Nikola Bohun z Przedszkola Samorządowego w Nowej Wsi Ełckiej.
 • 5-latki: I msc.: Estera Okuniewska z Punktu Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej  w Rękusach; II msc.: Sandra Rogucka z Przedszkola Samorządowego w Nowej Wsi Ełckiej; III msc.: Błażej Banach z Przedszkola Samorządowego w Nowej Wsi Ełckiej.

GRATULUJEMY!

img_1521

img_1522-kopia

img_1525

img_1529-kopia

img_1531

img_1533

img_1536-kopia

 

NOWA WIEŚ EŁCKA

Skrzynka Życzliwych Słów i Aleja Życzliwości – takie rzeczy tylko w gminnej podstawówce

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi Ełckiej aktywnie włączyli się w obchody Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień. Samorząd Szkolny oraz koordynator programu Szkoła Promująca Zdrowie przygotowali różnorodne działania propagujące postawę życzliwości we wzajemnych relacjach.
Od 16 do 18 listopada na szkolnym holu wystawiona była „Skrzynka Życzliwych Słów”, do której wrzucano liściki z pozdrowieniami, życzeniami i gratulacjami. Skrzynka zapełniła się błyskawicznie, a kurierzy mieli mnóstwo pracy z dostarczeniem korespondencji do adresatów.
Uczniowie postarali się również, by białe drzwi  sal lekcyjnych zamieniły się w  kolorowe, radosne i  zachęcające do wejścia. Kwiaty, serca i wesołe hasła zamieniły szkolne korytarze w prawdziwe Aleje Życzliwości. Członkowie Samorządu Szkolnego rozdając uśmiechnięte słoneczka, zachęcali w tym dniu do uśmiechu, miłego słowa i ciepłego spojrzenia. Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień to też apel do tych, którzy na co dzień są życzliwi i uczynni, aby zarażali tym dobrem innych. Pozytywna energia, którą wypuścimy w świat do ludzi, wróci do nas ze zdwojoną mocą.  Ten dzień był okazją do rozmów na temat tego, jak być życzliwym, jak okazywać życzliwość w różnych sytuacjach, miejscach m. in. w szkole, w domu, w sklepie, na ulicy, czy w autobusie.
Zwieńczeniem obchodów był apel, który przygotowali uczniowie klasy III a oraz IV a. Były zabawne scenki, wiersze i dużo humoru. Uczniowie, którzy otrzymali miano Króla bądź Królowej Życzliwości, otrzymali pamiątkowe dyplomy z rąk dyrektora szkoły.         
W uroczystościach wzięli udział nie tylko uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, ale także rodzice i dziadkowie, co niezmiernie ucieszyło organizatorów. Świadczy to o zaangażowaniu całej społeczności  w budowaniu dobrej atmosfery w naszej szkole.   Na zakończenie spotkania wręczono także dyplomy uczniom wyróżnionym w konkursie „Moja ulubiona postać z bajki”.

img_1340

img_1348

img_1350

img_1352

img_1355

x1

x4

x6

x7

x8

x9

z2

z3

z4

z5

z6

 

MROZY WIELKIE

Śniadanie dało im moc

Uczniowie klasy trzeciej w Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich podsumowali akcję „Śniadanie daje moc”. Celem akcji szkolnej było pogłębienie świadomości na temat zasad prawidłowego odżywiania dzieci z naciskiem na wartości odżywcze owoców i warzyw oraz szczególną rolę śniadania – najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Uczniowie utrwalali m.in. 12 zasad zdrowego żywienia, wykonując przy tym ilustrację piramidy żywienia i plakaty obrazujące źródła naturalnych witamin, czyli owoce i warzywa. W dniu podsumowania akcji dzieci wykazały się wiedzą na temat witamin i ich roli w organizmie człowieka. Dzięki różnorodnym działaniom trzecioklasiści potrafią także właściwie zachować się przy stole. Zajęcia  przeprowadziła wychowawczyni klasy III Krystyna Kacprzyk.

1

2

3

4

5

6

7

 

RĘKUSY

Mali kucharze w akcji

Dzieci z Punktu i Oddziału Przedszkolnego Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach systematycznie biorą udział w pozalekcyjnych zajęciach kulinarnych. Nauka przyrządzania smacznych i zdrowych posiłków sprawia im ogromną przyjemność. Zajęcia te mają na celu zachęcenie dzieci do zdrowego odżywiania.  Najmłodsi mają okazję się przekonać,  że zdrowie, smak i ładny wygląd można odnaleźć w jednym, samodzielnie przygotowanym posiłku. Poza tym wspólne przygotowanie potraw niesie ze sobą wiele radości.

–  W trakcie warsztatów dzieci uczą się i doskonalą umiejętność posługiwania się sztućcami oraz są wdrażane do kulturalnego zachowania się przy stole –  opowiada Magdalena Kuczyńska, wychowawczyni „zerówki”.

– Natomiast  dzięki zabawie w gotowanie połączonej z elementami terapii sensorycznej, w prosty i przyjemny sposób, wspieramy dzieci w poznawaniu zmysłowym i rozumieniu przez nie otaczającego go świata – dodaje Anna Werner, wychowawczyni punktu przedszkolnego.

177_1895

dsc05159

dsc05175

dsc05177

dsc05199

dsc05654

image005_keu28fpg

image017_202c828a

MROZY WIELKIE

Zdrowie, pożywne i kolorowe śniadanie na szkolnych stołach

„Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia i najlepszy start w nowy dzień” – świadomi wagi tej wiedzy uczniowie klas 0, I i II ze Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich po raz kolejny wzięli udział w programie „Śniadanie daje moc”. Głównym celem przedsięwzięcia jest edukacja najmłodszych oraz zaangażowanie rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia dzieci. W klasach, zgodnie z ideą akcji, zorganizowano wspólne, zdrowe i pożywne śniadanie. Na stołach w mig zagościły przepyszne, apetyczne, kolorowe kanapki wykonane z przyniesionych z domu produktów. Na talerzach królowały soczyste pomidory, aromatyczne ogórki, chrupiąca sałata i dorodna papryka. Oczywiście dzieciaki nie zapomniały też o owocach. Z jabłek, mandarynek, brzoskwiń, bananów i pomarańczy przyrządziły pyszny mus owocowy. Po śniadaniu dzieciaki zobaczyły także prezentację multimedialną i film, na którym do przestrzegania zasad prawidłowego żywienia zachęcał i przekonywał sam Pascal Brodnicki. W atrakcyjnej i dowcipnej formie przybliżył uczniom zalety zdrowych posiłków i aktywności fizycznej.

1

2

3

4

5

6

 

WOSZCZELE

Gromkie brawa dla maluchów na zakończenie „Pasowania na przedszkolaka”

W Punkcie Przedszkolnym w Woszczelach odbyła się uroczystość „Pasowania na przedszkolaka”. Ten wyjątkowy dla przedszkolaków i ich rodziców dzień, obfitował w różnego rodzaju występy. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły oraz brały udział we wspólnych zabawach. Nagrodą dla przedszkolaków były gromkie oklaski, pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki i oczywiście – ku radości maluchów – słodycze.

20161118_091203

20161118_091501

20161118_092019

20161118_092640

20161118_093253

 

WARSZAWA-NOWA WIEŚ EŁCKA

Dzieci z wizytą w Sali Kolumnowej Sejmu w nagrodę za „Obrazki z Sienkiewicza”

Uczniowie Szkoły Podstawowej z Nowej Wsi Ełckiej wzięli udział w konkursie „Obrazki z Sienkiewicza”, upamiętniającym 170. rocznicę urodzin i 100. rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza. Konkurs zorganizowały: Parlamentarny Zespół ds. Dzieci oraz Senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu. Do udziału w nim zaprosiła mieszkańców Gminy Ełk Małgorzata Kopiczko, Senator RP. Nad przebiegiem zmagań dotyczących twórczości nieżyjącego pisarza czuwało w całej Polsce 13 senatorów i 3 posłów.

– Konkurs prowadzony był na terenie całego kraju w związku z tym, że rok 2016 został ustanowiony Rokiem Henryka Sienkiewicza – wyjaśnia Jacek Szumski, dyrektor SP w Nowej Wsi Ełckiej. –  Miał on na celu popularyzację jego osoby oraz twórczości. Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie włączyli się w akcję i wielu z nich przygotowało konkursowe prace, zarówno ilustracje, jak i wiersze inspirowane twórczością pisarza. Nad pracą uczniów czuwały nauczycielki: Regina Sus i Katarzyna Niedźwiecka. 

Wszystkie prace z podstawówki i pozostałych szkół z regionu, w pierwszej kolejności trafiły do biura Senator Małgorzaty Kopiczko, w którym prace oceniało jury i najlepsze z nich zostały zakwalifikowane do etapu ogólnopolskiego.

– Łącznie w konkursie nadesłano 1300 prac, a do etapu ogólnopolskiego zakwalifikowano 174 prace – dodaje Jacek Szumski. – Z naszej szkoły wyróżnieni zostali: Oliwia Krocz, Katarzyna Bućko, Aleksandra Sztachelska, Karolina Supińska, Martyna Kaczerewska i Helena Szymańska. W nagrodę uczniowie pojechali do Warszawy i wzięli udział w finale konkursu, który został zorganizowany w Sali Kolumnowej Sejmu. Bardzo się cieszę, że w tym ważnym dla naszych uczniów dniu, towarzyszyła nam zarówno Senator Małgorzata Kopiczko, jak i Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk. Dzieciaki były zachwycone, nie tylko zwiedziły parlament, senat, ale także poznały na czym polega praca posłów i senatorów, a niektórych z nich poznały osobiście.

img_0001

img_0114

img_0017

kopiczko-konkurs-2

img_0111

img_0099

img_0085

img_0048

img_0010

img_0149

MROZY WIELKIE

Wycieczka pełna różnorodnych atrakcji

Zgodnie ze szkolną tradycją, uczniowie klas 0 – VI z nadejściem jesieni wyjeżdżają na wycieczkę. Tym razem 50-osobowa grupa dzieci pod opieką: Katarzyny Żywno, Doroty Kubrak, Anny Wujek oraz Kamili Banachowskiej wyruszyła do Łomży. Pierwszym etapem podróży był Teatr Lalki i Aktora w Łomży. Uczniowie w pełnym skupieniu i z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w warsztatach teatralnych „Gesty i ruch sceniczny”, prowadzonych przez zawodowego aktora. Zajęcia pobudziły uczniowską wyobraźnię oraz uświadomiły potrzebę obcowania ze sztuką. Prowadzący, poprzez zabawę, ukazał dzieciom całe spektrum możliwości warsztatowych teatru: gesty i  język ciała, ćwiczenia dykcyjne i emisyjne, budowę etiud scenicznych, animację przedmiotu i wiele innych umiejętności, którymi posługują się aktorzy na scenie. Co ciekawe, niektórzy uczniowie wcielili się w prawdziwych aktorów i spróbowali swoich sił na deskach teatru.

Po warsztatach, uczniowie z niecierpliwością oczekiwali na przedstawienie „Paluchy i szuflady”. Z zapartym tchem śledzili losy czterech zaszufladkowanych dzieci: Grubaska, który karmił swój smutek słodyczami, ślicznej dziewczynki, zapatrzonej w siebie, małego Sapera, rozbrajającego bomby, czyli rodzinne konflikty oraz  samotnej, czarnoskórej dziewczynki, która miała takie same potrzeby i pragnienia, jak dzieci z kraju, do którego przybyła. Grę aktorów wspomagały lalki – marionetki i maski. Zarówno młodsi, jak i starsi widzowie, byli zafascynowani spektaklem, który skłonił każdego do zastanowienia się nad własnym postępowaniem.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Przyrody w Drozdowie, połączone z lekcjami muzealnymi. Młodsi uczniowie aktywnie wzięli udział w zajęciach „Nocą w lesie”. Prowadząca, w ciekawy sposób przybliżyła najmłodszym świat leśnych zwierząt. Starsi uczniowie uczestniczyli w lekcji: „Ryby – to co pływa w rzecznej toni” i z zainteresowaniem wysłuchali ciekawostek  z życia ryb.

Pobyt w muzeum dostarczył niezapomnianych przeżyć. Przewodnik opowiedziała także o życiu rodziny Lutosławskich, która zamieszkiwała okazały dworek szlachecki. To w nim urodził się i dorastał słynny kompozytor Witold Lutosławski. Do tej pory, dzieci znały go jedynie z kart podręcznika, a teraz mogły przebywać w jego domu.

Zaciekawienie uczniów wzbudziły trofea łowieckie licznie zgromadzone w muzeum. Z zachwytem oglądali naturalnej wielkości okazy niedźwiedzia, dzika, wilka czy łosia – króla biebrzańskich bagien. Każdy mógł obejrzeć atrakcyjną wystawę pt. „Podwodny świat pięciu kontynentów”, pełną przepięknych, barwnych ryb,  pochodzących z różnych zakątków świata.

1

2

3

4

5

 

EŁK – NOWA WIEŚ EŁCKA

Kolor w czerwieni, kolor w bieli…, czyli Powiatowy Konkurs Recytatorski. Na podium dziewczęta z Gminy Ełk

Już po raz ósmy w Gimnazjum nr 4 w Ełku zorganizowano Powiatowy Konkurs Recytatorski pod hasłem „Kolor w czerwieni, kolor w bieli”. Do zmagań stanęli uczniowie z Ełku, Nowej Wsi Ełckiej i Olecka, którzy deklamowali wiersze Wisławy Szymborskiej  oraz utwory wybranego poety o tematyce patriotycznej. Zmagania przebiegały w dwóch kategoriach: recytatorskiej i plastycznej.

W kategorii recytatorskiej trzecie miejsce zajęła młoda mieszkanka Gminy Ełk Anna Downar, uczennica Gimnazjum w Nowej Wsi Ełckiej. Z kolei w kategorii plastycznej pierwsze miejsce przypadło Darii Rynkowskiej, również uczennicy Gimnazjum w Nowej Wsi Ełckiej. Wyróżnienie otrzymała ich szkolna koleżanka Paulina Staszewska. Nad przygotowaniami do konkursu czuwały nauczycielki: Beata Sobolewska, Mariola Marcińczyk oraz Anna Choroś. Gratulujemy!

sdr

RĘKUSY

Nauczycielki z Rękus z wizytą we włoskim Canzo

W związku z realizacją projektu Erasmus + A child is a world, którego beneficjentem jest  Szkoła Podstawowa im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach, delegacja nauczycieli uczestniczyła w pierwszym międzynarodowym spotkaniu, które odbyło się w Canzo we Włoszech. Każdą szkołę realizującą projekt reprezentowała czteroosobowa delegacja. Spotkały się zespoły z Polski, Turcji, Rumunii, Bułgarii, Niemiec, Łotwy  oraz Włoch. Pierwsze spotkanie grup projektowych, zgodnie z przypuszczeniami, okazało się bardzo owocne. Było okazją do prezentacji poszczególnych placówek oraz wymiany informacji na temat systemu oświaty w każdym z krajów partnerskich. Natomiast warsztaty dla koordynatorów z poszczególnych szkół, pozwoliły ustalić formy zadań, które zostaną zrealizowane oraz szczegóły realizowanych przedsięwzięć.

– Spotkania, seminaria i warsztaty pozwoliły nam poznać pracę szkół we Włoszech – mówi Agnieszka Jaszkowska, dyrektor szkoły w Rękusach. – Były również okazją do wymiany doświadczeń, obserwacji zajęć, indywidualnych rozmów z uczniami i nauczycielami. Był to również doskonały sposób na podniesienie kompetencji językowych, ponieważ to angielski jest językiem projektu. Za jedną z najciekawszych prelekcji należy uznać tę, która dotyczyła pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. We włoskim systemie można odnaleźć mnóstwo podobieństw do tego, który obowiązuje w naszych szkołach. Praca z uczniem jest mocno zindywidualizowana.

–  Podczas wizyty miałyśmy okazję zaprezentować nie tylko naszą szkołę, ale również piękny region, w którym żyjemy – mówi Elżbieta Napiórkowska, szkolny koordynator projektu. – Delegacje wymieniły się przywiezionymi katalogami promującymi ich ­­”małą ojczyznę”, broszurkami i drobnymi upominkami. Nasza szkoła podarowała m.in. piękne plakaty, przygotowane przez uczniów pod okiem wychowawców. Następnie rozpoczęto pracę nad projektem.

Podczas wspólnych działań m.in. wybrano logo projektu. Spośród 26 propozycji, w tym 6 z naszej szkoły, wybrano zwycięską pracę. Okazało się, że przygotowały ją dzieci z Niemiec. Poza tym dokonano ewaluacji dotychczasowych działań i przygotowano szczegółowy plan pracy na najbliższy rok. Ustalono zasady przyjazdu oraz kryteria wyboru uczniów na najbliższe spotkanie, które odbędzie się w Rumunii.

– Uściślono m.in. wiek uczniów (9-13 lat) oraz sposób zakwaterowania uczniów podczas pobytu w Rumunii – dodaje Napiórkowska.- Wstępnie omówiono rodzaje działań, którymi objęci zostaną uczniowie.

Nad właściwym przebiegiem prac czuwał główny koordynator projektu – pan Nusret Camci z Turcji, który przekazał szkołom wypracowane przez siebie narzędzia do pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, wśród nich znalazły się również ankiety.

– Cieszę się bardzo, że mogliśmy uczestniczyć w tym ważnym spotkaniu, realizować i współtworzyć projekt A child is a world – Dziecko jest całym światem – mówi Elżbieta Napiórkowska, szkolny koordynator projektu.

15078563_10209592439359724_7210167094939840744_n

chlopaki-247

dsc_0346

img_2168

img_2186

img_2188

img_2201

img_20161107_184747

NOWA WIEŚ EŁCKA

Narodowe Święto i konkurs międzygimnazjalny

W Gimnazjum w Nowej Wsi Ełckiej uczczono pamięć tych, którzy walczyli i ginęli za wolność Ojczyzny. Z okazji 98. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę młodzież gimnazjum pod kierunkiem Marioli Marcińczyk oraz Beaty Sobolewskiej przygotowała montaż słowno-muzyczny. Sugestywne interpretacje oraz patriotyczne pieśni  skłoniły do refleksji nad historią Polski. Oprawą muzyczną zajął się Paweł Głowicki.

Z okazji Święta Niepodległości w szkole odbył się także III Międzygimnazjalny Konkurs Historyczny przygotowany przez Rafała Wilczewskiego. Zawodnicy zmagali się w dwóch kategoriach: indywidualnej i zespołowej.

W kategorii indywidualnej zwyciężyli:

I miejsce – Gabriela Radzikowska (Gimnazjum w Nowej Wsi Ełckiej);

II miejsce – Julia Czubak (Gimnazjum w Prostkach);

III miejsce – Paulina Słowikowska (Gimnazjum w Stradunach).

W kategorii zespołowej wygrała reprezentacja uczniów z Gimnazjum w Nowej Wsi Ełckiej. Drugie miejsce zajęli uczniowie z Prostek. Trzecie reprezentacja ze Stradun.

Przy okazji Święta Niepodległości został również rozstrzygnięty Międzygimnazjalny Konkurs Plastyczny pt. „Portret króla Stanisława Augusta Poniatowskiego” zorganizowany przez Annę Choroś.

A oto zwycięzcy:

I miejsce – Weronika Żuk (Gimnazjum w Woszczelach);

II miejsce – Patrycja Kadłubowska (Gimnazjum w Wiśniowie Ełckim);

III miejsce – Karolina Starzyńska (Gimnazjum w Nowej Wsi Ełckiej).

p1190089

p1190090

p1190091

p1190093

p1190099

p1190101

p1190110

p1190111

p1190113

 

NOWA WIEŚ EŁCKA

Uroczystości rocznicowe – 98 lat od odzyskania niepodległości

Uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice wzięli udział w uroczystym i radosnym apelu zorganizowanym z okazji Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi Ełckiej. Nie zabrakło lekcji historii i pieśni patriotycznych. W montażu słowno-muzycznym uczniowie w sugestywny sposób przedstawili rozbiory Polski oraz radość z odzyskania niepodległości. Całości dopełniła niezwykła dekoracja. Na zakończenie uroczystości odbył się konkurs, którego tematyka była związana z wydarzeniami sprzed 98 lat.

Na przebiegiem apelu i nad jego przygotowaniem czuwały nauczycielki: Regina Sus, Katarzyna Niedźwiecka i Anna Sańczuk.

img_1206

img_1210

img_1211

img_1213

img_1214

img_1216

img_1217

img_1218

img_1219

img_1221

img_1229

img_1230

EŁK – NOWA WIEŚ EŁCKA

Gimnazjalistka zaśpiewała i zwyciężyła

Milena Worm, uczennica kl. II c Gimnazjum w Nowej Wsi Ełckiej zajęła I miejsce podczas 9. Festiwalu Piosenki i Pieśni Patriotycznej. Festiwal po raz kolejny organizowało Ełckie Centrum Kultury. Serdecznie gratulujemy!

festiwal_piosenki_piesni_patriotycznej_2016_nazwa_szarte

 

NOWA WIEŚ EŁCKA

Spotkanie z autorytetem i „żywa lekcja historii”

Pod koniec października Gimnazjum im. Jana Bytnara ps. „Rudy” w Nowej Wsi Ełckiej odwiedził wyjątkowy gość – Edmund Czepułkowski. W ramach spotkania poświęconego roli rodziny, Pan Edmund w niezwykle barwny i interesujący sposób opowiedział uczniom o swoim dzieciństwie, dorastaniu w czasie wojny, jak również trudach powojennego życia. Zaproszony gość rozmawiał również z młodzieżą o ich prawach i obowiązkach, a także potrzebie okazywania szacunku dorosłym, zwłaszcza rodzicom.

Nad oprawą spotkania czuwali: Maciej Karpuk, Mariola Marcińczyk oraz uczniowie z klasy IIA, którzy wcielili się w rolę dziennikarzy pytających o rolę rodziny w życiu młodego człowieka dawniej i dziś.

sdc11346

sdc11348

sdc11350

sdc11355

 

NOWA WIEŚ EŁCKA

Maluchy pełnoprawnymi przedszkolakami

Dzieci z Przedszkola Samorządowego z Nowej Wsi Ełckiej pierwszą oficjalną uroczystość mają już za sobą. Zarówno one, jak i zaproszeni goście, wspólnie wzięli udział w pasowaniu na przedszkolaka. Jak na spotkanie tego typu wypada, nie zabrakło części artystycznej, w której udział wzięły wspomniane przedszkolaki. Pod okiem swoich wychowawczyń: Joanny Kossakowskiej i Marzeny Szumskiej, maluchy wyrecytowały wiersze, zatańczyły i zaśpiewały. Z kolei po występie dzieci złożyły uroczystą przysięgę. Obiecały zgodnie się bawić, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać swoich pań i pomagać kolegom. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy, a także upominki od rodziców i Tomasza Osewskiego, Wójta Gminy Ełk. Na zakończenie wszyscy zasiedli do wspólnego stołu pełnego smakołyków.

img_0008

img_0011

img_0020

img_0030

img_1001

img_1006

 

NOWA WIEŚ EŁCKA
Akcja Sprzątanie Świata w podstawówce

Uczniowie klas IV – VI Szkoły Podstawowej im. J. Brzechwy w Nowej Wsi Ełckiej wspólnie z nauczycielami nie tylko wsparli akcję Sprzątanie Świata, ale także promowali ją w lokalnym środowisku. W tym celu podjęli się różnych proekologicznych działań. W szkole lekcja wychowawcza została poświęcona głównemu założeniu tegorocznej akcji „Podaj dalej… Drugie życie odpadów”. Uczniowie przez cały tydzień w swoich domach zbierali także odpady, stanowiące surowce wtórne. Poza tym na lekcjach przyrody został przeprowadzony test wiedzy ekologicznej „Czy wiesz, jak segregować śmieci?”, który wygrała klasa IV b. Uczniowie także wykonali prace  plastyczno-techniczne z zebranych wcześniej odpadów. Na zakończenie akcji odbył się apel, a następnie uczniowie, wychowawcy, dyrekcja i przedstawiciele Koła Łowieckiego nr 1 w Ełku wspólnymi siłami posadzili wzdłuż posesji szkolnej sosny podarowane przez wspomniane koło.

img_0676

img_0677

img_0683

img_0718

img_0721

img_0723

img_0730

NOWA WIEŚ EŁCKA
Klasy trzecie na zajęciach o kulturze regionu ”Jak to dawniej bywało…”
Dzięki twórczyniom ludowym z Nowej Wsi Ełckiej i okolic, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi Ełckiej mieli możliwość poznania życia na wsi w okresie jesiennym. Zaproszone panie opowiedziały i pokazały różne czynności, które dawniej wykonywano w długie listopadowe i grudniowe wieczory. Uczniowie mogli chociażby sami kroić i ubijać kapustę do kiszenia. Chętni próbowali swoich sił także w  maglowaniu. Natomiast pranie kijanką oraz na tarze było najchętniej wypróbowywaną czynnością przez młodych. Najtrudniejsze z kolei okazało się przędzenie wełny na kołowrotku. Dużym zainteresowaniem cieszyło się również opowiadanie o pielęgnacji niemowląt. Warsztaty odbywały się w izbie regionalnej „W chacie naszej Babuni”, która w tym roku znajduje się w starej części szkoły, w miejscu dawnego sekretariatu.  W „Chatce naszej Babuni” znajduje się wiele eksponatów związanych z kulturą ludową regionu. Zajęcia odbyły się dzięki współpracy Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi Ełckiej z Gminnym Domem Kultury, a zorganizowała je Wanda Kochanowska.

wp_20161012_09_55_25_pro

wp_20161012_09_56_04_pro

wp_20161012_09_57_08_pro

wp_20161012_09_57_40_pro

 

MROZY WIELKIE

Dzień Patrona Szkoły i Ślubowanie uczniów klasy pierwszej

Słowa hymnu państwowego oraz pieśni szkoły rozbrzmiały w murach Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich we wtorek, 27 września 2016 roku. Wtedy bowiem społeczność szkolna wraz z gośćmi świętowała Dzień Patrona oraz wzięła udział w uroczystym ślubowaniu klas pierwszych.

Po wystąpieniu dyrektora szkoły, Katarzyny Podbielskiej, zebrani wysłuchali części artystycznej przygotowanej przez uczniów szkoły. Poprzez  montaż słowno –muzyczny dzieci przedstawiły działalność organizacji „Szare Szeregi”, podkreślając wartość bohaterstwa, patriotyzmu  i przyjaźni w życiu człowieka. Niezwykłych emocji dostarczył zgromadzonym występ Ewy Soliwody, która wykonała wzruszającą pieśń „Dziś idę walczyć mamo”.

Istotnym elementem uroczystości był sprawdzian wiedzy i gotowości szkolnej pierwszoklasistów przeprowadzony przez uczniów klasy trzeciej. Pierwszaki spisały się wspaniale i w pełni zasłużyły na miano uczniów Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich. Ceremonii ich Ślubowania i Pasowania dokonała dyrektor, a tarcze i dyplomy wręczyła wychowawczyni pierwszoklasistów Katarzyna Żywno. Przypieczętowaniem tego wydarzenia było odciśnięcie palca w kronice szkolnej.

Na zakończenie uroczystości pierwszaki otrzymały upominki od rodziców i uczniów klasy trzeciej, a także książki o lesie i ołówki od Andrzeja Wyłuckiego, nadleśniczego Nadleśnictwa Ełk w Mrozach Wielkich. Następnie znalazł się czas na poczęstunek, który przygotowały: Kamila Banachowska, Krystyna Kacprzyk, Katarzyna Żywno i Ewa Soliwoda, dzielnie  wspierane przez nauczycieli i pracowników szkoły.

1

2

3

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

 

RĘKUSY

Puchar Wójta Gminy Ełk, Tomasza Osewskiego, otrzymał Bartosz Napiórkowski

W sobotę, 24 września, do Rękus po raz czternasty zjechali szachiści z Gminy Ełk i regionu, by wziąć udział w Otwartym Turnieju Szachowym o Puchar Wójta Gminy Ełk. Turniej zorganizował Ludowy Uczniowski Klub Sportowy „Wirek” oraz Szkoła Podstawowa w Rękusach, a sfinansowała go Gmina Ełk.

W zawodach wzięło udział 25 szachistów, a wśród nich dzieci, młodzież i dorośli, którzy rywalizowali ze sobą w 9 rundach rozegranych system szwajcarskim. Zawodnicy reprezentowali szkoły: SP 3 w Ełku, SP Rękusy, Gimnazjum nr 2 i nr 4 w Ełku, Gimnazjum w Nowej Wsi Ełckiej, ZS nr 1 w Ełku oraz LO w Suwałkach. Nad prawidłowym przebiegiem rozgrywek czuwali sędziowie – Jerzy Romanowski, od lat wspierający klub sportowy „Wirek” oraz Sławomir Boczkowski, nauczyciel, instruktor szachowy, na co dzień wprowadzający uczniów w szkole w Rękusach w tajniki gry.

– Turnieje szachowe w naszej szkole stały się już tradycją – mówi Agnieszka Jaszkowska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Rękusach. – Poza tym systematycznie odbywają się zajęcia dodatkowe, podczas których nasi uczniowie doskonalą swoje umiejętności szachowe. Szachy oraz inne gry planszowe wyrabiają koncentrację, cierpliwość, wytrwałość oraz uczą odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Są doskonałym sposobem rozwijania pamięci i zmysłów twórczych, a przede wszystkim wzmacniają kompetencje matematyczne uczniów. Pamiętamy o tym, że zgodnie z zapowiedzią Anny Zalewskiej, minister edukacji narodowej, elementy gry w szachy już wkrótce trafią do edukacji wczesnoszkolnej. Nasza szkoła już jest na to przygotowana, a nasi uczniowie nadal będą doskonalili swoje umiejętności w tym zakresie.

W klasyfikacji generalnej najwyżej uplasował się Bartosz Napiórkowski, w ręce którego trafił Puchar Wójta Gminy Ełk Tomasza Osewskiego. Co ciekawe, Bartosz gry w szachy uczył się w szkole w Rękusach i przed laty został  zwycięzcą pierwszego turnieju organizowanego przez klub „Wirek”. Z kolei puchar dla szkoły wywalczyli szachiści z Rękus. Puchary i nagrody wręczyły Agnieszka Jaszkowska, dyrektor SP w Rękusach i Ewa Gajewska, reprezentująca Wójta Gminy Ełk.

– Dziękuję wszystkim uczestnikom za wspólną grę i zapraszam już teraz do wzięcia udziały w przyszłorocznym turnieju – dodaje Agnieszka Jaszkowska. – Serdecznie dziękujemy Tomaszowi Osewskiemu, Wójtowi Gminy Ełk, za puchar i wsparcie finansowe, dzięki któremu mamy możliwość organizacji turnieju.

Klasyfikacja końcowa turnieju

Szkoły podstawowe klasy I – III

 1. Michał Fiodorow- Szkoła Podstawowa nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Ełku
 2. Piotr Grzymkowski – Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach

 Szkoły podstawowe klasy IV – VI

 1. Radosław Wesołowski – Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach
 2. Jakub Borkowski – Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach
 3. Katarzyna Przybylska – Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach

Gimnazja

 1. Mateusz Stulgis – Gimnazjum nr 4 w Ełku
 2. Konrad Obryci – Gimnazjum nr 2 w Ełku
 3. Zofia Wesołowska – Gimnazjum im. Jana Bytnara ps. „Rudy” w Nowej Wsi Ełckiej

 Klasyfikacja generalna turnieju (seniorzy)

 1. Bartosz Napiórkowski              
 2. Jan Plesiuk – SKS SMOL – BUD Giżycko                       
 3. Konrad Konewko – MLKS Czarni Olecko
 4. Jan Sawicki – SKS SMOL – BUD Giżycko

DSCN0149

DSCN0152

DSCN0147

DSCN0145

DSCN0144

DSCN0141

DSCN0135

 

NOWA WIEŚ EŁCKA

Nakręcili film o wolności bez uzależnień

Uczniowie, a także tegoroczni absolwenci Gimnazjum im. Jana Bytnara ps. „Rudy” w Nowej Wsi Ełckiej, znaleźli się wśród laureatów konkursu „Wolność bez uzależnień”. Organizatorami tego przedsięwzięcia byli m.in. Starostwo Powiatowe w Ełku, Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Ełku oraz Komenda Powiatowa Policji w Ełku. Ideą konkursu była profilaktyka oraz uświadamianie szkodliwości wszelkiego rodzaju uzależnień. Uczniowie klasy III b: Mateusz Szorc, Maciej Niedźwiecki, Cezary Zakrzewski, Piotr Sienkiewicz, Kasia Szkraba, Łukasz Szkraba oraz uczennica klasy I Milena Worm pod opieką nauczycielki Bożeny Składanek nakręcili filmową inscenizację na temat szkodliwości dopalaczy.

dopalacze

P1020402

P1020403

P1020404

P1020405

NOWA WIEŚ EŁCKA

Twórczy nauczyciel na lekcjach chemii

Bożena Składanek, nauczycielka Gimnazjum im. Jana Bytnara ps. „Rudy” w Nowej Wsi Ełckiej, otrzymała tytuł „Twórczy Nauczyciel”. Organizatorem konkursu na scenariusz zajęć edukacyjnych „Twórczy nauczyciel. Innowacja – nowy sposób rozwiązania starego problemu” był Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Ełku. Bożena Składanek, wspólnie innymi laureatami, nagrody odebrała z rąk Artura Urbańskiego, zastępcy prezydenta Ełku i Michała Jodki, dyrektora MODN w Ełku podczas konferencji „Nowoczesne technologie w szkole”.

Zgodnie z opracowanym scenariuszem lekcji, Bożena Składanek przeprowadziła zajęcia chemiczne w klasie pierwszej. Tematem zajęć było powtórzenie wiadomości związanych z  substancjami  chemicznymi  i ich przemianami. Komisja konkursowa złożona z doradców metodycznych i konsultantów MODN, scenariusze i ich realizacje oceniała na podstawie kryteriów: innowacyjność i kreatywność pedagogiczna, integracja z obowiązującą postawą programową, sprawdzenie osiągnięcia celów, zaangażowanie uczestników zajęć, estetyka i pomysłowość materiałów wykorzystanych podczas zajęć i stopień realizacji scenariusza.

narody

nauczyciel

 

NOWA WIEŚ EŁCKA

Uczniowie poznali historię Niemiec i odwiedzili tropikalną wyspę

Pod koniec maja uczniowie Gimnazjum im. Jana Bytnara ps. „Rudy” w Nowej Wsi Ełckiej po raz pierwszy pojechali na zagraniczną szkolną wycieczkę. W ubiegłych latach wyjazdy organizowane były w Polsce, tym razem jednak uczniowie wybrali się do Niemiec. Pierwszym punktem wycieczki było Gniezno, znajdujące się na trasie wycieczki. Tam uczniowie zwiedzili Katedrę i Drzwi Gnieźnieńskie. Kolejnym punktem był park rozrywki TROPICAL ISLANDS. Tam uczniowie wypoczęli po wielogodzinnej podróży, a następnie wyruszyli do Berlina, który był głównym celem wyjazdu.

– W Berlinie zwiedziliśmy East Side, Plac Aleksandra, który niegdyś był głównym placem Berlina Wschodniego, dziś stoi na nim Czerwony Ratusz, czyli siedziba władz miasta – mówi Ewa Grajewska, nauczycielka gimnazjum i jedna z trzech opiekunek wycieczki. – Weszliśmy także na wieżę telewizyjną, z której podziwialiśmy panoramę miasta. Oglądaliśmy fontannę Neptuna, byliśmy także na Wyspie Muzealnej i zwiedzaliśmy Muzeum Pergamonu. Widzieliśmy również Bramę Brandenburską i Pomnik Holocaustu  Żydów.

– Ostatni dzień naszego wyjazdu  przeznaczyliśmy na zwiedzanie Poznania – wyjaśnia Bożena Składanek, nauczycielka, także opiekunka wycieczki. – Mogliśmy na żywo obejrzeć m.in.  Katedrę, Stare Miasto z Koziołkami, Kościół Farny, Rogalowe Muzeum Poznania, w którym wyrabialiśmy i kosztowaliśmy tradycyjnych rogali, Plac Wolności oraz Plac Adama Mickiewicza. Ostatnim  punktem programu  było zwiedzanie Stadionu INEA w Poznaniu.

– Do domu dotarliśmy o drugiej w nocy i choć byliśmy zmęczeni po kilkudniowej wycieczce, to jednak bardzo zadowoleni ze wspólnego wyjazdu – dodaje Ewa Kędzierska, trzecia z nauczycielek i opiekunek wycieczki. – Od dnia przyjazdy zastanawiamy się, gdzie pojedziemy w przyszłym roku.

IMG_9152

P1020174

IMG_9177

IMG_9220

IMG_9222

IMG_9226

IMG_9271

P1020128

MROZY WIELKIE

Świetna zabawa w gronie przyjaciół

„To już jest koniec, nie ma już nic. Jesteśmy wolni, możemy iść…” słowa znanego radiowego przeboju zakończyły jubileuszowy – X Festyn Rodzinny, który odbył się 21 maja 2016 roku na boisku Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich. W związku z przystąpieniem szkoły do projektu „Szkoła przyjazna rodzinie”, ideą i myślą przewodnią tegorocznego festynu było zaakcentowanie roli i wartości rodziny, jej tradycji w rozwoju osobowym człowieka,  poprzez zachęcenie ich do wzięcia udziału w zabawie i wspólne spędzenie czasu. Impreza od dawna na stałe wpisała się w kalendarz szkolnych uroczystości i co roku cieszy się dużym zainteresowaniem społeczności lokalnej. Podobnie było i tym razem. Byli także i goście, wśród nich Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk wraz z małżonką,  proboszcz  parafii w Regielnicy ks. Robert Leśniewski, Tadeusz Fatkowski, radny Gminy Ełk,  Joanna Truszkowska,  sołtys wsi Regiel i Andrzej Bielecki, sołtys wsi Mrozy Wielkie.

Organizaorki  imprezy: Karolina Brulińska, Marta Krauz i Anna Myśliwiec, zadbały o najdrobniejsze szczegóły, a przede wszystkim zapewniły liczne atrakcje, aby nikt nie miał czasu na nudę i nie wyszedł z festynu rozczarowany.

Mocnym, a zarazem wzruszającym akcentem imprezy, był występ wokalny ucznia klasy V Michała Minarowskiego, który otworzył oficjalnie X Festyn Rodzinny, brawurowo wykonując przepiękny utwór Marka Grechuty pt. „Nie dokazuj”.

O świetny humor uczestników festynu zadbali rodzice i nauczycielki z punktu i oddziału przedszkolnego, którzy wspaniale wcielili się w postacie ze znanego wiersza Juliana Tuwima „Rzepka” i zaprezentowali swoje talenty aktorskie zgromadzonej i oniemiałej ze zdziwienia publiczności. Począwszy od kostiumów, makijażu,  idealnie dobranej muzyki, aż po ruch sceniczny i ogólne wrażenie artystyczne – wszystko wzbudziło aplauz widzów.

Z podobnym odbiorem i dużym zainteresowaniem spotkała się inscenizacja kolejnego utworu Juliana Tuwima „Lokomotywa”. W zabawie wzięli udział wszyscy uczestnicy, którzy – dzięki wylosowanym wcześniej sylwetom – stali się towarami kolejnych wagonów tytułowej lokomotywy.

W trakcie festynu odbywał się również pokaz Zumby, prowadzony przez instruktora tańca Izabelę Filiks. Wzbudził on duże zainteresowanie, jednak w większości u żeńskiej części uczestników, chociaż można też było zobaczyć skaczących w rytmie skocznych przebojów, chłopców z młodszych klas. Starsi zdecydowanie woleli rozegrać pasjonujący mecz w piłkę siatkową, do którego zachęcili również rodzicom. I chociaż wynik do dziś jest owiany tajemnicą, to zabawa była przednia, a emocje porównywalne do tych z największych stadionów świata.

W międzyczasie dzieciaki miały możliwość skorzystania z wielu atrakcyjnych zajęć przygotowanych przez organizatorów we współpracy z innymi nauczycielami i rodzicami. I tak,  wielbiciele zmiany wizerunku chętnie malowali twarze, głodomory zjadały jabłka zawieszone na sznurkach lub karmili z zamkniętymi oczami swoich towarzyszy jogurtem, badacze właściwości wody i powietrza tworzyli wspaniałe, ogromne bańki mydlane, niezintegrowani integrowali się poprzez zabawy z chustą animacyjną, artyści malowali, a wszyscy przede wszystkim świetnie się bawili, ale też zbierali pieczątki stanowiące przepustkę do zdobycia przekąski.

Punktem kulminacyjnym sobotniej zabawy było wspaniałe ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek. Na dużym boisku, gdzie przygotowano palenisko, rozpoczął się prawdziwy piknik. Rodziny, usadowione na przyniesionych z domu kocach, rozpoczęły biesiadę, która trwała aż do zakończenia festynu. Wszyscy z żalem zabrali się za porządkowanie terenu i już zaczęli odliczać dni do kolejnego festynu rodzinnego, który odbędzie się niedługo – już za rok.

W organizację festynu włączyli się wszyscy pracownicy szkoły, Rada Rodziców, oraz sponsorzy – przyjaciele szkoły: Stanisław Łojewski,  radny Gminy Ełk, Agnieszka Jurkowska, Restauracja & Kawiarnia „Palce lizać”, Piekarnia i Cukiernia „Karmelek”, instruktor tańca Zumba Izabela Filiks.

104

38

39

45

51

58

89

90

109

114

192

WOSZCZELE

„Dla małego, dla dużego – jest tu miejsce dla każdego”

W niedzielę, 19 czerwca 2016 roku, w Zespole Szkół Samorządowych w Woszczelach odbył się XIII Festyn Rodzinny, którego celem było:  zintegrowanie środowiska lokalnego, włączenie rodziców do aktywnego uczestnictwa w zabawach oraz upowszechnienie zdrowego stylu życia. Impreza mogła się odbyć dzięki wsparciu sponsorów oraz dofinansowaniu z Urzędu Gminy Ełk.

Festyn rozpoczął się od występów artystycznych uczniów ZSS w Woszczelach, którzy zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i aktorskie.  Duże zainteresowanie wzbudziły pokazy grup tanecznych z Ełku: Old School Dance i New Style Dance. Wśród przygotowanych przez nauczycieli, Szkolne Koło Caritas i członków samorządu uczniowskiego zabaw, konkursów, quizów i  konkurencji sportowych wyjątkową atrakcją dla małych i dużych okazały się  tatuaże malowane henną oraz nadmuchiwane zjeżdżalnie, tor przeszkód, plac zabaw. Uczestnicy festynu mogli również wziąć udział w meczach piłki nożnej, siatkowej,  w konkurencjach: przeciąganie liny, wyścigi  w workach, rzuty do celu oraz w rozgrywkach:  w badmintona i tenisa stołowego. Powodzeniem cieszyło się stoisko akcji „Zachowaj trzeźwy umysł” oraz Biblioteki Publicznej Gminy Ełk z  siedzibą w Nowej Wsi Ełckiej. W organizację włączyli się również rodzice i strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej i Młodzieżowej Drużyny Strażackiej w Woszczelach, którzy zapewnili oprawę muzyczną oraz umożliwili chętnym obejrzenie wyposażenia wozów strażackich. Festyn zakończył się wspólnym pieczeniem kiełbasek.  Sądząc po uśmiechniętych twarzach dzieci i rodziców, można wnioskować, że impreza bardzo się podobała, udowodniła, że taki sposób spędzania wolnego czasu, wspólna rywalizacja, zabawa to doskonałe formy integracji lokalnego środowiska.  Organizatorzy festynu:  B. Balcer, A. Jamrożek, P. Salamonowicz.

DSC00436

DSC00440

DSC00442

DSC00444

DSC00455

DSC00494

DSC00505

DSC00515

DSC00519

DSC00524

DSC00526

DSC00531

DSC00535

RĘKUSY

Wycieczka do Biebrzańskiego Parku Narodowego

Piątek, 10 czerwca 2016 roku,  uczniowie Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach spędzili bardzo aktywnie.

– W związku z realizowanym projektem edukacyjnym „Bioróżnorodność jest wśród nas i wokół nas – w kierunku zielonej klasy” postanowiliśmy zorganizować wyjazd do największego i zarazem położonego najbliżej nas Biebrzańskiego Parku Narodowego – mówi Agnieszka Jaszkowska, dyrektor  Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach . – Wyjazd ten miał na celu zapoznać   uczniów  z walorami przyrodniczymi i historycznymi tego terenu i był okazją do rozwijania umiejętności prowadzenia obserwacji w środowisku naturalnym.

Dodatkową atrakcją był pobyt na terenie jednostki wojskowej w Osowcu, na obszarze której znajdują się pozostałości licznych budowli obronnych.

– Warto było zajrzeć do Osowca, aby zwiedzić carską twierdzę z XIX wieku i zapoznać się z duchem Czarnej Damy straszącym w podziemnych korytarzach – mówi Anna Filutowska, nauczycielka SP w Rękusach. –  Wywołało to wśród uczniów ogromne i z pewnością niezapomniane wrażenie.  Dzięki poczuciu humoru naszego przewodnika, pana Mirosława Wrony, czas przeznaczony na zwiedzanie bunkrów i korytarzy twierdzy minął bardzo szybko.

Przewodnik bardzo ciekawie i interesująco opowiadał uczniom historię niektórych zabytków, m.in. schronów. Zaprowadził wszystkich do muzeum i barwnie opowiadał o znajdujących się w nim eksponatach. Każdy uczeń otrzymał od przewodnika drobny upominek np. była to „magiczna” łuska po naboju, która miała przynosić szczęście w: nauce, sprzątaniu, a nawet … w miłości.

W siedzibie parku uczniowie zwiedzili salę ekspozycyjną oraz zapoznali się z materiałami promocyjnymi i informacyjnymi wydawanymi przez park. Czekała tam na dzieci nie lada atrakcja, spotkanie z maskotką parku Panem Łosiem i wspólne zdjęcie. Kolejnym punktem programu były zajęcia edukacyjno-przyrodnicze w terenie.

 – Wraz z przewodnikiem pojechaliśmy autokarem Carską Drogą do lasu, pełnego torfowisk i mokradeł. Grupa zapoznała się z roślinami charakterystycznymi dla tych terenów, m.in. z rosiczką i wełnianką – dodaje Anna Filutowska.  – Udaliśmy się również nad bardzo malownicze starorzecze, porośnięte przepięknymi liliami wodnymi i grążelami żółtymi. Między innymi zwiedziliśmy ścieżkę przyrodniczą w Osowcu biegnącą drewnianą kładką przez tereny bagienne oraz wchodziliśmy na wieżę widokową, aby podziwiać niezliczone walory przyrodnicze doliny Biebrzy.

Po tak aktywnym dniu przyszła pora na zasłużony odpoczynek i pieczone kiełbaski przy ognisku. Uczniowie pełni wrażeń i trochę zmęczeni wrócili do szkoły, gdzie oczekiwali już rodzice.

–  Mamy nadzieję, że ta żywa lekcja przyrody i historii, zachęci naszych uczniów do aktywnego spędzania czasu wolnego na łonie natury, szczególnie, że dużymi krokami zbliżają się zasłużone wakacje – mówi  Anna Filutowska. – Dziękujemy Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku za pomoc w organizacji tej ciekawej wycieczki.

201

049

069

080

089

103

144

170

DSC_0378

DSC_0407

DSC_0414

DSC_0433

NOWA WIEŚ EŁCKA

Sportowy sukces gimnazjalisty

Oskar Sosnowski, uczeń klasy III b Gimnazjum w Nowej Wsi Ełckiej, zajął pierwsze miejsce w kwalifikacjach do Mistrzostw Europy Karate Shinkyokushinkai. Oskar był najlepszy w kategorii kumite kadetów do 60 kg. Jest to kolejny sukces gimnazjalisty. Oprócz Oskara Sosnowskiego w karate shinkyokushinkai sukcesy odnosi też uczennica Gimnazjum w Nowej Wsi Ełckiej – Aleksandra Prokuda z kl. III a.

oskar zwyciezca

 

MROZY WIELKIE

„Radosne Koło Wiedzy”

Miłą tradycją Szkoły Podstawowej w Mrozach Wielkich stało się uczestnictwo wszystkich uczniów klas I – III w konkursie intelektualno-sportowym „Radosne Koło Wiedzy”. Tym bardziej cieszy fakt, że konkurs wpisał się na stałe w kalendarz wydarzeń szkolnych.

– Tegoroczne hasła do odgadnięcia były związane z rodziną, w związku z przystąpieniem szkoły do projektu „Szkoła przyjazna rodzinie” – mówi Dorota Kubrak, współorganizator konkursu. – Nasi uczniowie mieli okazję do zapoznania się z cytatami sławnych ludzi promującymi wartości i tradycje rodzinne. Nad sprawnym przebiegiem konkursu czuwali rodzice:  Agnieszka Borkowska, Joanna Truszkowska i Joanna Jenczelewska.

–  Jak co roku, kręcenie radosnym kołem wiedzy  gwarantowało wspaniałą dawkę łamigłówek, powiedzeń, potyczek matematycznych,  ortograficznych i przyrodniczych – mówi Krystyna Kacprzyk, współorganizator konkursu. –  Nasi uczniowie wykazali się obszernymi wiadomościami i umiejętnościami z zakresu różnych dziedzin wiedzy. Wspaniale poradzili sobie z zawiłymi pytaniami matematycznymi oraz śpiewająco wyjaśniali reguły, które rządzą  ortografią. Runda pytań dla wszystkich zaowocowała zgodną współpracą. Aż miło było popatrzeć, jak nasi podopieczni wspólnie naradzali się i podejmowali ważne decyzje, premiowane punktami.

– Z kolei konkurencje ruchowe przyniosły emocje na najwyższym sportowym poziomie – wyjaśnia Katarzyna Żywno, współorganizator konkursu. –  Rywalizacja wśród drużyn była niezwykle zacięta. Każdy starał się wykonać ćwiczenie najlepiej jak potrafi. Miłym akcentem był życzliwy doping ze strony zarówno uczniów, jak i nauczycieli, oraz obecnych rodziców.

Po zakończeniu rozgrywek sportowych, nadszedł czas na posumowanie punktacji  i przyznanie miejsc na podium. Ewa Czarosław-Kochanowicz, dyrektor SP w Mrozach Wielkich, z pomocą rodziców wręczyła uczniom zasłużone dyplomy, nagrody i upominki. W tym dniu wszyscy uczniowie byli zwycięzcami, nie było przegranych, bowiem liczyła się zgodna nauka połączona z zabawą.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

 

RĘKUSY-GMINA EŁK

Gminny Turniej pod hasłem „Nature is fun”

Drużyny reprezentujące wszystkie szkoły podstawowe z terenu Gminy Ełk spotkały się 3 czerwca 2016 roku w Szkole Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach. Okazją do takiego spotkania był turniej przyrodniczo-językowy zorganizowany w ramach projektu „Bioróżnorodność jest wśród nas i wokół nas – w kierunku zielonej klasy” finansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Głównym założeniem turnieju było kształtowanie właściwych postaw wobec przyrody oraz popularyzacja języka angielskiego.

Czteroosobowe zespoły musiały wykazać się wiedzą z zakresu edukacji przyrodniczej, języka angielskiego oraz umiejętnością pracy w grupie. Dzieci najlepiej uczą się i zapamiętują w trakcie działania, dlatego też startowały w różnych konkurencjach: segregowały odpady umieszczając na planszy w odpowiednich kontenerach, szukały ziarenek fasoli w piasku, rozpoznawały odgłosy zwierząt, dobierały liście i owoce do drzewa, z którego pochodzą, nawlekały koraliki oraz musiały wykazać się znajomością nazw zwierząt i roślin w języku angielskim. Ostatnią konkurencją była zespołowa praca plastyczna z odpadów wtórnych. Zawodnicy w nagrodę mogli zabrać swoje dzieło.

– Forma turnieju pozwoliła zarówno uczestnikom, jak i publiczności, brać aktywny udział w rozgrywkach – mówi Agnieszka Jaszkowska, dyrektor  Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach. –  Publiczność miała możliwość zaprezentować się w formie recytacji i pokazów artystyczno-wokalnych. Uczniowie z kl. I-III wprowadziły uczestników w świat przyrody, przedstawiając układ taneczny pt. „Łąka”. Przedszkolaki wcieliły się w role duszków, które przypomniały nam, jak właściwie należy zachowywać się w lesie. Były także piosenki i rymowanki w języku angielskim. Przez cały czas trwania turnieju dzieci żywiołowo dopingowały drużyny wznosząc głośne okrzyki. Na zakończenie goście obejrzeli  humorystyczne przedstawienie przygotowane przez czwartoklasistów pt. „Sami swoi”. Uczniowie pod okiem nauczyciela przyrody wspaniale zaprezentowali walory przyrodnicze naszego regionu.

Nagrody i dyplomy zwycięzcom wręczyła  Agnieszka Jaszkowska, dyrektor szkoły oraz przewodnicząca komisji Izabela Łochowska, doradca metodyczny MODN w Ełku.  I tak, pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Woszczelach, na drugim miejscu uplasował się zespół organizatorów – Szkoły Podstawowej w Rękusach, a trzecie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi Ełckiej. Dyplomy za udział otrzymały: Szkoła Podstawowa z Mrozów Wielkich, Stradun i Chełch.

– Chcielibyśmy serdecznie podziękować panu  Andrzejowi Pieli, leśniczemu Leśnictwa Przykopka za sadzonki drzewek i krzewów, które każda ze szkół otrzymała w nagrodę za udział w rozgrywkach – dodaje Agnieszka Jaszkowska. – Działaniem tym chcieliśmy wesprzeć realizowaną na terenie całego kraju kampanię edukacyjną „100 milionów drzew do 2017 roku” organizowaną przez Ogólnoświatową Wirtualną Szkołę Environmental Online ENO. Dziękujemy także wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom za wspólną zabawę i mamy nadzieję, że spotkamy się za rok.

DSC_4771

DSC_4775

DSC_4783

DSC_4807

DSC_4888

DSC_4899

DSC_4935

DSC_4940

DSC_4944

 

NOWA WIEŚ EŁCKA-WIŚNIOWO EŁCKIE

II Konkurs Recytatorski „Pokochać poezję…”

Ostatniego dnia maja w Zespole Szkół im. ks. Bpa Edwarda Samsela w Wiśniowie Ełckim odbył się II Konkurs Recytatorski  „Pokochać poezję…”, którego  tematem przewodnim była twórczość  grupy poetyckiej „Skamander”.

Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice: Anna Downar, Martyna Laskowska oraz Iza Opacka – mówi Krystyna Milewska,  dyrektor Gimnazjum im. Jana Bytnara ps. „Rudy” w Nowej Wsi Ełckiej. – Konkurs odbył się w „zaaranżowanej” kawiarni, co nawiązywało do miejsca spotkań Skamandrytów. W bardzo przyjemnej i ciepłej atmosferze uczestnicy mogli wysłuchać krótkiej historii  Skamandrytów, a także obejrzeć film przedstawiający życie Polaków w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

Recytacje były oceniane w dwóch kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe oraz gimnazja.

– Poziom wszystkich uczestników był w tym roku bardzo wysoki, jednak to występy naszych uczennic okazały się wielkim sukcesem – dodaje Krystyna Milewska. – Pierwsze miejsce jury przyznało ex aequo Izie Opackiej oraz Martynie Laskowskiej. Na drugim miejscu uplasowała się Anna Downar. Serdecznie gratulujemy naszym pierwszoklasistkom i życzymy dalszych sukcesów!

2

3

4

5

6

7

 

MROZY WIELKIE-GMINA EŁK

Po raz piąty połączyli naukę z dobrą zabawą

„Rodzina zawsze razem…” – to hasło przewodnie V Gminnego Turnieju „Mała liga klas I – III”, który, jak co roku, odbył się w Szkole  Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich. W turnieju wzięły udział czteroosobowe drużyny reprezentujące sześć szkół podstawowych z Gminy Ełk. Patronat nad turniejem objął Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk oraz Krzysztof Marek Nowacki, Warmińsko – Mazurski Kurator Oświaty. Organizatorkami zmagań były: Katarzyna Żywno, Krystyna Kacprzyk i Dorota Kubrak.

Wzorem lat ubiegłych, turniejowi przyświecała idea, która znalazła odzwierciedlenie  w części zadań konkursowych oraz stanowiła treść haseł do odgadnięcia przez uczestników zabawy. W tym roku organizatorzy postawili na rodzinę i promocję tradycyjnych wartości rodzinnych.

– W związku z przystąpieniem szkoły do projektu „Szkoła przyjazna rodzinie”, chcieliśmy zaakcentować rolę i wartość rodziny, jej tradycji w rozwoju osobowym człowieka – mówi Katarzyna Żywno, współorganizatorka turnieju. – Ale nie one były najważniejsze w całej zabawie. Świadome tego, że ,,od zabawy zaczyna się postęp”, przygotowałyśmy  szereg atrakcyjnych zadań, które łączyły w sobie elementy zabawy i nauki. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami z zakresu różnych dziedzin. Niektóre pytania były naprawdę trudne, lecz nie zaskoczyły młodych zuchów. Bez problemu poradzili sobie oni  z zawiłościami ortografii. Dzięki posiadanej wiedzy przyrodniczej odkryli, „co w trawie piszczy”, ułożyli matematyczne puzzle i nie dali się „wyprowadzić w pole” podchwytliwymi pytaniami w konkurencji „Groch z kapustą”, a wszystko to na dodatek w miłej i radosnej atmosferze. W tym miejscu należy podkreślić umiejętność zgodnej i kulturalnej współpracy, jaką wykazały się wszystkie drużyny. Nikt nie zniechęcał się drobnymi niepowodzeniami, a najważniejsza była wspólna zabawa. Nawet nasze koło fortuny było w tym dniu wyjątkowo łaskawe i żadna z drużyn nie wykręciła pola bankrut.

– Od dwóch lat stała już formuła turnieju zakłada, że oprócz rozwijania sprawności intelektualnej uczestników, staramy się rozwijać także ich sprawność  fizyczną i aktywność ruchową – wyjaśnia Krystyna Kacprzyk, współorganizatorka turnieju. – Z tego też względu dzieci biorą udział także w konkurencjach sportowych zorganizowanych na świeżym powietrzu.

I jak to w sporcie bywa, do ostatnich chwil nie było wiadome, kto zwycięży. Szczęście sprzyjało w tym dniu najbardziej  reprezentacji Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Nowej Wsi Ełckiej. Drugie miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły  Podstawowej im. Jana Pawła II w Stradunach, a trzecie drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Lecha Kaczyńskiego w Chełchach, która  po zaciętej dogrywce pokonała reprezentację gospodarzy, czyli uczniów Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich.

Zwycięzcy, z rąk Ewy Czarosław –Kochanowicz, dyrektora Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich, i Barbary Romaniuk, doradcy Wójta Gminy Ełk ds. oświaty, odebrali pamiątkowe, rzeźbione w drewnie łódeczki oraz dyplomy i nagrody. Sponsorem tegorocznych nagród było Nadleśnictwo Ełk w Mrozach Wielkich.

5

4

3

2

1

6

 

WOSZCZELE

„Człowiek dobrze wychowany, chętnie żyje”

W tym roku obchody Dnia Patrona Szkoły poprzedziła majowa wycieczka do Warszawy. Celem jej było poznanie miejsc związanych z patronem szkoły ks. Janem Twardowskim. A we wtorek 31 maja 2016  r.  uroczysta akademia rozpoczęła się od wprowadzenia sztandarów szkoły podstawowej i gimnazjum oraz odśpiewania hymnu szkoły. Następnie wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami mogli obejrzeć program artystyczny w wykonaniu uczniów kl. II i III gimnazjum. Teksty mówione przeplatane były piosenkami śpiewanymi przez chórek szkolny pod kierownictwem M. Bagińskiej. Po występie gimnazjalistów Maria Nowacka, dyrektor szkoły  rozmawiała z uczniami na temat przesłania sentencji ks. Twardowskiego „Człowiek dobrze wychowany, chętnie żyje”. Wychowankowie naszej szkoły udowodnili, że rozumieją jej sens. Wyjaśnili, jakimi cechami odznacza się człowiek dobrze wychowany, omówili jego relacje i funkcjonowanie w społeczeństwie. Podali wiele przykładów świadczących o tym, że dobro okazane drugiemu człowiekowi wraca ze zdwojoną siłą. Dzięki temu, człowiek dobrze wychowany i czyniący dobro, ma ogromną chęć życia. Kolejnym punktem uroczystości był  konkurs wiedzy „Co zapamiętałem z akademii o patronie szkoły?”. Uczniowie bardzo chętnie brali w nim udział, przy czym wykazali się doskonałą pamięcią.

 

DSC00295

DSC00310

SDC15213

SDC15222

 

RĘKUSY

Mówią „Kocham Cię” w kilku językach

Ostatni dzień maja 2016 roku zapisał się wyjątkowo w kalendarzu Szkoły Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach. W tym dniu przypadło wielkie świętowanie z okazji Dnia Mamy, Dnia Dziecka oraz Dnia Taty –  obchodzone jako Dzień Rodziny. Na tę szczególną uroczystość licznie przybyli zaproszeni goście: rodzice oraz rodzeństwo uczniów. Wszystkich gorąco przywitała dyrektor szkoły Agnieszka Jaszkowska. Montaż słowno-muzyczny przygotowały dzieci z punktu i oddziału przedszkolnego, klas I-III oraz IV–VI szkoły podstawowej pod czujnym okiem swoich nauczycieli i wychowawców.

Rodzice z dumą i łzami w oczach przyglądali się pięknej inscenizacji „Łąka”, która zainaugurowała część artystyczną uroczystości. Jak się okazuje, wyrażenie „Kocham Cię” brzmi równie pięknie w języku angielskim, jak i polskim. Dzieci wyraziły swoją miłość do rodziców wykonując piosenkę „Skidamarink”. Do niezapomnianych chwil należał także występ uczennicy klasy III – Milenki Baltruszy, która zaśpiewała piosenkę Rihanny „Diamonds”. Uczniowie klasy II i III mile zaskoczyli rodziców swoim talentem muzycznym wspólnie grając na dzwonkach dobrze znaną melodię „Kurki trzy”.

– Nasi uczniowie kolejny raz udowodnili, że prócz talentu krasomówczego oraz wokalnego, drzemie w nich również duży potencjał taneczny – mówi Agnieszka Jaszkowska. – Twist w wykonaniu dzieci z punktu oraz oddziału przedszkolnego stanowił uroczy dodatek do całości występów. Akcentem wieńczącym pierwszą część spotkania było przedstawienie proekologiczne „Sami swoi” przygotowane przez uczniów klasy IV.

Po wręczeniu przez dzieci własnoręcznie wykonanych upominków rodzicom, przyszła kolej na kolejną część spotkania. Wszyscy goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Ciąg dalszy atrakcji miał już miejsce w ogrodzie szkolnym. Tutaj każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Było ognisko, pokaz tworzenia rzeźby w wykonaniu członków stowarzyszenia ESTiAN oraz zajęcia taneczne prowadzone przez profesjonalnego instruktora. Część rodziców zademonstrowała swoje umiejętności sportowe podczas meczu w siatkówkę, inni preferowali zajęcia mniej dynamiczne – grillowanie i opalanie na kocach. Najmłodsze pociechy cieszyły się swobodą ruchu korzystając ze zjeżdżalni, huśtawek, a także ganiając gigantyczne bańki mydlane, które połyskiwały tęczowymi kolorami nad ich głowami.

– Taka uroczystość pozostawia po sobie nie tylko miłe wspomnienia, ale przede wszystkim cementuje więzy rodzinne – dodaje dyrektor. – Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom szczęśliwych rodziców obiecujemy, w przyszłym roku z okazji Dnia Rodziny będzie Was czekać nie mniej atrakcji!

DSC_1356

DSC_1380

DSC_1406

DSC_1417

DSC_1443

DSC_1470

DSC_1494

DSC_1500

DSC_1518

DSC_1597

IMG_1527

IMG_1540

IMG_1555

 

WOSZCZELE

Łzy wzruszenia i bezgraniczna miłość

 „Kocham, przepraszam, dziękuję” – pod takim hasłem 25 maja 2016 roku w Zespole Szkół Samorządowych w Woszczelach odbyło się spotkanie mam i ich dzieci z okazji obchodów Dnia Matki. Uroczystość rozpoczęła się od życzeń przekazanych mamom przez  Marię Nowacką, dyrektora szkoły. Następnie uczniowie klasy VI i chór szkolny zaprezentowali utwory poetyckie i muzyczne dotyczące matek – ich  bezgranicznej miłości i dobroci.  Słowami wyrazili także podziękowania za codzienny ich trud. W trakcie występu odsłuchaliśmy wywiadu przeprowadzonego z najmłodszymi uczniami naszej szkoły pt. „Jaka jest Twoja mama, za co ją tak bardzo kochasz, co chciałbyś (-łabyś) robić ze swoją mamą?”

W dalszej części spotkania czterolatki pod kierunkiem Ewy Faszczewskiej, Barbary Choruży  i Danuty Płaskowickiej,  zaśpiewały piosenki i recytowały wierszyki swoim mamom. Z kolei uczniowie klasy I zaśpiewali  piosenki w języku angielskim. Uroczystość wyjątkowo się podobała, czego dowodem był uśmiech  i łzy na twarzach mam oraz gromkie brawa. Następnie odbyła się konkurencja dla mam i ich dzieci – Jak dobrze znamy swoje mamy?, przeprowadzona przez uczniów kl. VI.  Nagrodą za udział były korale, które otrzymały wszystkie mamy.  Na zakończenie uczniowie kl. VI wręczyli mamom kwiaty. Natomiast uczniowie klas młodszych podarowali  własnoręcznie wykonane laurki. Po części artystycznej mamy udały się na słodki poczęstunek  przygotowany przez rodziców uczniów kl. VI i organizatorów. Czas upłynął w miłej i serdecznej atmosferze. Nad całością czuwały Dorota Wronowska, Agnieszka Adasiewicz i Marzanna Bagińska. Pomocą służyły: Magdalena Sikorska i Anna Maria Czajka.

 

DSC00195

DSC00198

SDC15188

SDC15192

SDC15197

 

WOSZCZELE

 „Przygoda z parkami narodowymi”

Od kwietnia do czerwca 2016 r. w Zespole Szkół Samorządowych w Woszczelach realizowany jest w ramach grantu projekt z zakresu edukacji przyrodniczej pt. „Przygoda z parkami narodowymi”. Koordynatorami projektu są nauczyciele przyrody, geografii, edukacji wczesnoszkolnej i matematyki.

– W ramach projektu uczniowie uczestniczą w zajęciach terenowych nawiązujących do ochrony przyrody – mówi Ewa Różyńska z ZSS w Woszczelach. – Odbył się także happening ulicami Woszczel. Specjalnie na ten cel uczniowie przygotowali plakaty, hasła, stroje i oprawę muzyczną nawiązującą do ochrony środowiska. Poza tym wielu naszych wychowanków było w Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku na spotkaniu z leśniczym  Andrzejem Pielą. Podczas prelekcji leśniczy przekazał wiele ciekawostek dotyczących życia zwierząt żyjących w Wigierskim Parku Narodowym.

Kolejnym proekologicznym działaniem szkoły będzie konkurs plastyczno-przyrodniczy pt. „Wizja parku za 25 lat”, który odbędzie się 31 maja.

–  Uczniowie, wykonując prace konkursowe, wskażą te elementy, które uważają za szczególnie cenne i ważne dla zachowania przyrody w przyszłości – dodaje Ewa Różyńska. – Przy okazji chcielibyśmy podziękować  Ełckiemu Stowarzyszeniu Ekologicznemu za przekazanie dofinansowania do grantu. Uzyskane środki pomogły naszej placówce m. in. wzbogacić bazę dydaktyczną o nowe pomoce do prowadzenia zajęć przyrodniczych. Realizowany projekt wzbudził duże zainteresowanie wśród uczniów. Dzieci wzmocniły w sobie poczucie odpowiedzialności za dbałość o piękno natury.

SAM_5914

SAM_5918

SAM_5921

SAM_5933

SAM_5943

SAM_5950

SAM_6057

SAM_6061

SAM_6066

 

RĘKUSY-EŁK

Z dziecięcą energią o energii

Wspaniały humor, świetna pogoda i mnóstwo energii, również tej odnawialnej, to przepis na wspaniałą wycieczkę, na którą wybrały się przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Centrum Edukacji Ekologicznej. Tam dzieci dowiedziały się o odnawialnych źródłach energii. Mogły dotknąć paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych oraz dowiedzieć się, jak działa wiatrak. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się różnorodne rośliny oraz zwinne rybki w akwariach. Atrakcyjne place zabaw, wspaniałe tory przeszkód i długie zjeżdżalnie sprawiły, że uśmiech nie znikał z twarzy maluchów. Obowiązkowym przystankiem podczas spaceru ełcką promenadą było miejsce wyjątkowo lubiane przez najmłodszych. Pyszne lody były tzw. wisienką na torcie wycieczki przedszkolaków, które zmęczone, ale szczęśliwe wróciły do szkoły, dopytując o kolejny wyjazd.

026

002

006

007

 

011

 

014

017

009

020

023

031

028

 

RĘKUSY-ŁĄCZNO

Aktywnie w sprawie „Żołnierzy Wyklętych”

W ramach ogólnopolskich obchodów ku czci „Żołnierzy Wyklętych”, objętych Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, odbył się IV.  Ogólnopolski Zjazd Szkół im. rtm. Witolda Pileckiego w Łącznie koło Morąga. W spotkaniu udział wzięło 30 spośród 33  szkół z całej Polski, wśród nich Szkoła Podstawowa  im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach. Współorganizatorem przedsięwzięcia był Instytut Pamięci Narodowej. Patronatem honorowym uroczystości objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Gościem specjalnym była natomiast Zofia Pilecka – Optułowicz, córka rotmistrza, której towarzyszyli członkowie najbliższej rodziny. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również Łukasz Kamiński, prezes IPN, biskup Jan Styrna, Piotr Gajewski, dyrektor Departamentu Informacji i Promocji MEN oraz Marek Nowacki, warmińsko-mazurski kurator oświaty.

– Nasza szkoła  od 7 lat należy do rodziny szkół Pileckiego – mówi Agnieszka Jaszkowska, dyrektor SP w Rękusach. – Staramy się w trakcie codziennej pracy z uczniami, przekazywać im wartości, które były bliskie naszemu patronowi. W trakcie zjazdu wspólnie zastanawialiśmy się m.in. nad tym, w jaki sposób w nauczanie wpleść jeszcze więcej treści patriotycznych.

Podczas spotkania Agnieszka Jaszkowska, wspólnie z innymi dyrektorami szkół im. rtm. W. Pileckiego, podpisała list intencyjny w sprawie współpracy międzyszkolnej mającej na celu przywracanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych w szkołach i placówkach oświatowych w Polsce.

– Tragiczna historia Żołnierzy Wyklętych przez dziesięciolecia była przemilczana albo fałszowana, na nowo staje się jednym z najważniejszych fundamentów tożsamości współczesnych Polaków – dodaje Agnieszka Jaszkowska.

18dea0bee70e9c9f73d665dbe6265f54

DSCN6727

DSCN6703

DSCN6672

0cd93c0dc5549f4567a33abfb9178816

DSCN6777

IMG_0729

 

EŁK-GMINA EŁK

Mieszkańcy w obronie życia i rodziny

Już po raz piąty z inicjatywy Stowarzyszenia Duc in Altum oraz Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Ełckiej w Ełku zorganizowano „Marsz Dla Życia i Rodziny”. Tegorocznemu marszowi towarzyszyło hasło „Każde życie jest bezcenne”.  Wśród około 200 uczestników byli także mieszkańcy Gminy Ełk. Uczestnicy przeszli z Placu Jana Pawła II do Ełckiego Centrum Kultury. Tam zorganizowano część artystyczną, w której udział wzięli uczniowie szkół z terenu Gminy Ełk – Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego  w Rękusach,  Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowej Wsi Ełckiej oraz Gimnazjum im. Jana Bytnara ps. Rudy w Nowej Wsi Ełckiej. 

– Rodzina jest wspaniałą wartością, w którą należy inwestować – podkreśla Agnieszka Jaszkowska, dyrektor SP w Rękusach. – Właśnie tą ideę podkreślali nasi młodzi artyści w trakcie występu na scenie. Wartości te są nam bardzo bliskie, ponieważ jako „Szkoła Przyjazna Rodzinie”, podobnie jak wszystkie inne placówki w Gminie Ełk, promujemy wartości prorodzinne w pracy z uczniami i kładziemy nacisk na to, by dbać o rodzinę w sposób szczególny.

Marsz-dla-zycia-i-rodziny-Ełk-15-05-2016024

DSCN6809

DSCN6810

DSCN6818

DSCN6806

DSCN6823

DSCN6835

13246133_10201725719542734_573651906_n (1)

13236069_10201725719622736_2024891960_n

13235829_10201725719662737_1281895642_n

13228096_10201725719982745_892546796_n (1)

13227997_10201725719902743_1278062352_n

 

 

WOSZCZELE-EŁK

Wyjazd do Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku

Uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach uczestniczyli w zajęciach w Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku. Celem wyjazdu było poszerzenie wiedzy przyrodniczej, doskonalenie umiejętności plastycznych uczniów oraz integracja grupy.

– Dzieci, podczas zajęć plastycznych, wykonały techniką origami upominki dla mam – wazony z kwiatami i ramki, które wręczą im w dniu ich święta – mówi  Ewa Różyńska z SP w Woszczelach. – Następnie , podczas zajęć w ogrodzie, dzieci dowiedziały się, jakie są odnawialne źródła energii, obejrzeli z bliska pszczeli ul i poznały maszyny rolnicze używane w dawnych latach. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się także rosnące w ogrodzie przy CEE rośliny. Zwiedzając zakątki ogrodu, uczniowie z zapałem odczytywali z tablic nazwy poszczególnych drzew, krzewów i kwiatów. Radość sprawiła dzieciom możliwość obejrzenia z bliska akwariów z różnymi okazami ryb, patyczakiem i chomikiem. Niektórzy po raz pierwszy mieli okazję dotknąć żółwia.

Po zakończonych zajęciach  dzieci zebrały się wokół ogniska i piekły kiełbaski, a następnie – nadal pełni energii – udały się do pobliskiego skateparku.

SAM_5997

SAM_5998

SAM_5999

SAM_6000

SAM_6005

SAM_6006

SAM_6009

SAM_6010

SAM_6011

SAM_6012

SAM_6013

SAM_6015

SAM_6016

SAM_6018

SAM_6019

SAM_6020

SAM_6021

SAM_6022

SAM_6024

SAM_6025

SAM_6026

SAM_6028

SAM_6030

SAM_6031

SAM_6032

 

 

EŁK-GMINA EŁK

Bezpłatne zajęcia pływania już od poniedziałku. Zobacz harmonogram dla poszczególnych szkół

Od poniedziałku, 16 maja,  150 dzieci z Gminy Ełk po raz kolejny rozpocznie bezpłatne zajęcia w Parku Wodnym w Ełku.  Organizatorem projektu „Umiem pływać” jest Gmina Ełk. Partnerami tego przedsięwzięcia są: Warmińsko – Mazurska Federacja Sportu,  Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Samorząd Województwa Warmińsko – Mazurskiego. Patronat honorowy nad realizacją projektu objął Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk.

– Projekt  „Umiem pływać 2016”, prowadzony przez Gminę Ełk już po raz piąty, skierowany jest do 150 uczniów klas I – III szkół podstawowych z terenu naszej gminy – mówi Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk. – Zakłada on systematyczny, powszechny i bezpłatny udział dzieci w pozalekcyjnych i pozaszkolnych zajęciach sportowych z zakresu nauki pływania. Zapewnimy także transport na zajęcia i z powrotem do szkół lub do miejsca zamieszkania dzieci.

Oto harmonogram zajęć w Parku Wodnym w Ełku

Poniedziałek

SP Nowa Wieś Ełcka

Klasa I – 11.30 wyjazd  ze szkoły, 12.00-13.30 – zajęcia w Parku Wodnym, 14.00-15.00 – powród pod szkołę

Klasa II i III – 12.30 wyjazd  ze szkoły, 13.00 -14.30 – zajęcia, 15.00-16.00 – powrót do miejsca zamieszkania

SP Rękusy

13.10 – wyjazd  ze szkoły,  13.45-15.15 – zajęcia, 15.45-16.30 – powrót do miejsca zamieszkania

Środa

ZSS Chełchy

12.30 – wyjazd  ze szkoły, 13.00-14.30 – zajęcia, 14.45-15.30 – powrót do miejsca zamieszkania

ZSS Straduny

13.15 – wyjazd  ze szkoły, 13.45-15.15 – zajęcia, 15.30-16.30 – powrót do miejsca zamieszkania

SP Mrozy

13.10 – wyjazd  ze szkoły, 13.30-15.00 – zajęcia, 15.45-16.30 – powrót do miejsca zamieszkania

Czwartek

SP Nowa Wieś Ełcka

Klasa I – 11.30 wyjazd  ze szkoły, 12.00-13.30 – zajęcia, 14.00-15.00 – powrót pod szkołę

Klasa II i III – 12.30 – wyjazd  ze szkoły, 13.00-14.30 – zajęcia, 15.00-16.00 – powrót do miejsca zamieszkania

ZSS Woszczele

13.20 – wyjazd  ze szkoły, 14.00-15.30 – zajęcia, 16.00-17.00 – powrót do miejsca zamieszkania

Piątek

ZSS Chełchy

11.30 – wyjazd  ze szkoły, 12.00-13.30 – zajęcia, 14.00-15.00 – powrót do miejsca zamieszkania

ZSS Straduny

12.00 – wyjazd  ze szkoły, 12.30-14.00 – zajęcia, 14.00-15.00 – powrót do miejsca zamieszkania

SP Mrozy 

 12.00 – wyjazd  ze szkoły, 12.20-13.50 – zajęcia, 14.10-15.30 – powrót do miejsca zamieszkania

SP Rękusy

13.10 – wyjazd  ze szkoły, 13.45-15.15 – zajęcia, 15.45-16.30 – powrót do miejsca zamieszkania

 

Niedziela

SP Mrozy

Odjazd z poszczególnych miejscowości: Regiel – 10.10, Kałęczyny – 10.15, Regielnica – 10.20, Mrozy – 10.25.

11.00-12.30 – zajęcia, 13.00-14.00 – powrót do miejsca zamieszkania

SP Rękusy, ZSS Woszczele

Odjazd z poszczególnych miejscowości: Siedliska – 10.40, Chrzanowo – 10.45, Woszczele – 10.50, Grabnik – 10.55, Rogale – 11.00, Rożyńsk – 11.05, Ruska Wieś – 11.10, Talusy – 11.15, Rekusy – 11.20, Buniaki –11.25.

11.40-13.10 – zajęcia, 13.30-14.30 – powrót do miejsca zamieszkania

SP Nowa Wieś Ełcka 

Odjazd z poszczególnych miejscowości: Pistki –  12.00, Rymki – 12.05, Mostołty – 12.10, Suczki – 12.15, Bajtkowo – 12.20, Nowa Wieś – 12.25, Nowa Wieś ( Szosa Bajtkowska) – 12.30, Nowa Wieś ( przystanek pętla  ul. Kościuszki) – 12.35, Maleczewo – 12.40, Szarejki – 12.45, Chruściele – 12.50.

13.10-14.40 – zajęcia, 15.00-16.00 – powrót do miejsca zamieszkania

ZSS Chełchy

Odjazd z poszczególnych miejscowości: Sędki – 12.00, Lega – 12.05, Chełchy – 12.10

13.00-14.30 – zajęcia na basenie w Olecku; 14.45-15.30 – odwozy do miejsca zamieszkania

ZSS Straduny

Odjazd z poszczególnych miejscowości: Krokocie – 12.15, Płociczno – 12.20, Oracze – 12.25, Straduny – 12.30, Chojniak – 12.35

13.00 -14.30 – zajęcia na basenie  w Olecku; 14.45-16.30 – odwozy do miejsca zamieszkania

 

 

UWAGA! Zajęcia w niedzielę dla dzieci, których rodzice we własnym zakresie zapewnią im transport, odbywać się będą w godz. 11.00-12.30 lub w godz. 11.40-13.10.

 

WOSZCZELE-WARSZAWA

Śladami księdza Jana Twardowskiego

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach wyruszyli z samego rana do Warszawy, by dokładnie poznać miejsca związane z patronem szkoły. Pierwszym przystankiem był kościół Sióstr Wizytek na Krakowskim Przedmieściu, w którym organistą był sam Fryderyk Chopin.

– Kościół ten, przez większość życia ks. Twardowskiego, był  miejscem jego pracy duszpasterskiej – mówi Wioletta Łukaszewicz z SP w Woszczelach. – Kustosz zaprowadził nas do mieszkania ks. Jana i pokrótce opowiedział nam o jego życiu. Spotkaliśmy się także z siostrami Wizytkami, którym uczniowie zaśpiewali hymn naszej szkoły o ks. Twardowskim. Z kolei pamiątkowe zdjęcia zrobiliśmy sobie na Skwerze ks. Jana Twardowskiego.

Kolejnym punktem wycieczki było oczywiście Krakowskie Przedmieście, w tym Pałac Prezydencki oraz Zamek Królewski. Dzieci odwiedziły także warszawskie ZOO. Ostatnim przystankiem podroży było miejsce pochówku patrona – Świątynia Opatrzności Bożej w Wilanowie.

–  Na miejscu  przewodnik opowiedziała o nowej świątyni i powstającym nowoczesnym muzeum Prymasa Wyszyńskiego i Jana Pawła II – dodaje Wioletta Łukaszewicz. – W Panteonie Wielkich Polaków dzieci zobaczyły kryptę z trumną ks. Twardowskiego oraz relikwie świętych, m.in. Jana Pawła II. Dodatkowo obejrzeliśmy multimedialny teatr opowiadający dzieje państwa polskiego od Chrztu Polski w 966 roku po obrady Okrągłego Stołu w 1989 roku. Była to pełna wrażeń i historycznej wiedzy podróż, z której wszyscy, dzięki pomocy opiekunów, szczęśliwie wróciliśmy.

DSC09852                                          

DSC09858                                          

DSC09866

DSC09878

DSC09890                             

 

GMINA EŁK

Ważne informacje w sprawie stypendium socjalnego

Zespół Obsługi Szkół Gminy Ełk  informuje, że dokumenty (faktury i rachunki) potwierdzające poniesione wydatki na cele edukacyjne, w związku z planowanym przyznaniem stypendium socjalnego za okres styczeń-czerwiec 2016 r., należy dostarczyć do Zespołu Obsługi Szkół Gminy Ełk – ul. T. Kościuszki 28A w Ełku, pokój nr 15, piętro 1 – do piątku, 20 maja 2016 r.

 

GMINA EŁK

Młodzi biolodzy tłumnie zjadą do Gminy Ełk na konkurs ekologiczny

Już po raz 12. nauczyciele biologii i przyrody ze szkół w Gminie Ełk, wspólnymi siłami organizują Międzyszkolny Konkurs Ekologiczny. W tym roku, oprócz oczywiście reprezentantów szkół z Gminy Ełk, udział w konkursie wezmą uczniowie klas IV-VI z ośmiu innych gmin: Prostki, Kalinowo, Stare Juchy, Wieliczki, Świętajno, Gołdap, Olecko i Kowale Oleckie.

– Początkowo konkurs adresowany był do uczniów klas IV-VI z wiejskich szkół podstawowych z terenu naszej gminy – mówi Jolanta Grzesiukiewicz, nauczycielka z Zespołu Szkół Samorządowych w Stradunach, współorganizatorka konkursu. – Jednak z biegiem lat zainteresowanie naszym konkursem było coraz większe i z roku na rok kolejne szkoły zgłaszały chęć uczestnictwa. W tym roku udział w nim wezmą uczniowie z kilkudziesięciu szkół z terenu  dziewięciu gmin.

Konkurs odbywa się w dwóch etapach: szkolnym i międzyszkolnym. W pierwszym etapie udział biorą wszystkie chętne dzieci. Z kolei w etapie międzyszkolnym, każdą ze szkół reprezentuje już trzyosobowa drużyna.

– Drużyny, które zmierzą się ze sobą w drugim etapie, są trzyosobowe – wyjaśnia Jolanta Grzesiukiewicz. –  Złożone są one  po jednej osobie z klas czwartych, piątych i szóstych, które osiągnęły najwyższe wyniki w swoich grupach wiekowych. Co warto podkreślić, w zmaganiach szkolnych uczniowie bardzo chętnie biorą udział. W większości szkół ponad połowa uczniów przystępuje do konkursu, a są szkoły, w których startują wszyscy uczniowie.

A poziom konkursu do najłatwiejszych nie należy. Uczniowie muszą wykazać się wiedzą często wykraczającą poza to, czego uczyli się na lekcjach i czego dowiedzieli się ze szkolnych podręczników. W tym roku konkurs organizowany jest przy współpracy z Parkiem Naukowo-Technologicznym w Ełku i Starostwem Powiatowym w Ełku. Jego myślą przewodnią jest nauka oraz jej wykorzystanie w ekologii i ochronie przyrody.

Specyfiką konkursu jest także to, że nie tylko uczniowie otrzymują nagrody, ale także szkoły w nim uczestniczące. Udaje się to za sprawą organizatorów, którzy z roku na rok poszerzają liczbę instytucji, które aktywnie zgadzają się włączyć z gminne przedsięwzięcie. Są to, oczywiście oprócz Gminy Ełk, Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku, Nadleśnictwo Ełk, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Ełku, Stacja Terenowa Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego w Sajzach, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Ełku, Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Siedliskach i Starostwo Powiatowe w Ełku. W tym roku, co jest dodatkową atrakcją, Gmina Ełk ufundowała dla wszystkich uczniów klas IV-VI  z terenu Gminy Ełk, wyjazd – jeszcze przed konkursem – na dwudniowe warsztaty, które odbędą się w Parku Naukowo-Technologicznym w Ełku. Uczestnicy, tego naukowego wyjazdu, będą mogli m.in. poznać działanie drukarek 3D, samochodów elektrycznych, dronów, paralotni.

 

NOWA WIEŚ EŁCKA

Matematyczny sukces uczniów podstawówki w Nowej Wsi Ełckiej

Jubileuszowy, bo już XXV Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny”, okazał się szczęśliwy dla Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Nowej Wsi Ełckiej. Czterech uczniów podstawówki ma powód do radości.

– Sybilla Fiedoruk, uczennica klasy VI b uzyskała najwyższy wynik w rejonie, powiecie ełckim, w kategorii BENIAMIN 2 – mówi Jacek Szumski, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowej Wsi Ełckiej. – Z kolei Jakub Sypytkowski z kl. II b, Rufin Fiedoruk z kl. IV b oraz Julia Niedźwiecka z kl.V b zdobyli wyróżnienia. Jako szkoła w „Kangurku” braliśmy udział po raz 20 i ten nasz jubileuszowy udział okazał się bardzo udany.

Jak podkreśla Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk, sukces uczniów, to nie przypadek.

– To wynik ciężkiej pracy uczniów, ich rodziców, ale także naszych nauczycieli, którzy są świetni w swoim fachu i, jak widać po kolejnym sukcesie uczniów z naszej gminy, z powodzeniem przekazują swoją wiedzę uczniom – mówi Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk. – Przy tej okazji, bardzo dziękuję nauczycielkom matematyki z Nowej Wsi Ełckiej – Iwonie Witczak i Lucynie Potuszyńskiej – za ich pracę i zaangażowanie.

 

NOWA WIEŚ EŁCKA-GMINA EŁK

Uczczono 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Nowej Wsi Ełckiej odbyły się dzisiaj, 4 maja,  Gminne Obchody Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej i Święta Konstytucji 3 Maja. Pierwszym punktem obchodów była Msza św. w kościele w Nowej Wsi Ełckiej. Następnie mieszkańcy, uczniowie i pracownicy szkół z terenu Gminy Ełk oraz zaproszeni goście:  Senator RP Małgorzata Kopiczko, wicestarosta Powiatu Ełckiego Anna Iwaszko, wiceprezydent Miasta Ełku Artur Urbański,  przeszli na plac szkolny.  To tam rozpoczęły się oficjalne uroczystości. Po podniesieniu flagi na maszt, odczytano Apel Poległych i oddano salwę honorową. Jak co roku, obchody miały bardzo uroczysty charakter, co podkreślała obecność  Pocztów Sztandarowych  Szkół Gminy Ełk oraz  Kompanii Honorowej Wojska Polskiego z Orzysza i Giżyckiej Orkiestry Wojskowej. Gospodarzami uroczystości byli Wójt Gminy Ełk Tomasz Osewski oraz dyrektor  Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowej Wsi Ełckiej Jacek Szumski.

– My, Polacy, możemy być dumni z naszej przeszłości i Konstytucji uchwalonej 3 Maja, ponieważ to my, Polacy, daliśmy wówczas Europie wzór nowoczesnego parlamentaryzmu i myślenia o dobru Ojczyzny – podkreślał Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk. – Konstytucja z 3 maja 1791 roku, której  225. rocznicę uchwalenia obchodzimy, była pierwszą w Europie i drugą na świecie, nowoczesną, spisaną konstytucją. O tym należy pamiętać.

Senator RP Małgorzata Kopiczko, która wczoraj wzięła udział w centralnych uroczystościach rocznicowych w Warszawie, w swoim przemówieniu podkreśliła rolę domu rodzinnego w kształtowaniu postaw patriotycznych, ale także rolę lokalnych samorządów.

– Wszyscy jesteśmy Polakami i powinniśmy być z tego dumni – powiedziała Małgorzata Kopiczko, Senator RP. – Żyjemy w wolnej Polsce, o którą przez lata walczyło wielu naszych rodaków. Należy doceniać każdy trud i wysiłek osób, które dbały i obecnie dbają o naszą Ojczyznę. Szczególnie doceniać trzeba samorządowców lokalnych, którzy z ogromnym zaangażowaniem działają na rzecz naszej Małej Ojczyzny. Z całą pewnością do takich osób należy Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk. Bardzo się cieszę, że nasza gmina – Gmina Ełk –  rozwija się i otwierają się przed nią kolejne perspektywy na rozwój. W całej rozciągłości popieram, jako senator PiS, działania wójta Tomasza  Osewskiego.

Senator RP wspomniała także o wizycie w Gminie Ełk Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, który zainaugurował wspólnie z Tomaszem Osewskim program „Rodzina 500 plus”, i pogratulował wójtowi  Osewskiemu wdrożenia na wysokim poziomie rządowego programu na terenie Gminy Ełk. Następnie Senator RP odniosła się osobiście do mieszkańców Gminy Ełk.

– Nasza gmina, Gmina Ełk, jest mi bardzo bliska, dlatego z uwagą przyglądam się temu, co w niej się dzieje – dodała Małgorzata Kopiczko. – Zaniepokojona jestem ostatnimi działaniami grupy osób, które prowadzą swoje rozgrywki polityczne kosztem naszej gminy. Informacje, które rozpowszechniają na temat wójta i gminy, są nieprawdziwe. Wierzę jednak w to, że mieszkańcy widzą dobre zmiany, które zachodzą w naszej gminie i uszanują demokratyczne wybory, które odbywają się raz na cztery lata.

Małgorzata Kopiczko, na zakończenie swojego przemówienia, przekazała mieszkańcom zaproszenie.

– 1 czerwca, co zostało już wczoraj potwierdzone, do Ełku przyjedzie Prezydent RP Andrzej Duda, który spotka się z mieszkańcami Ełku i Gminy Ełk – zapowiedziała Senator RP. – W trakcie wizyty planowane jest także spotkanie z samorządowcami Tomaszem Andrukiewiczem, Prezydentem Ełku oraz Tomaszem Osewskim, Wójtem Gminy Ełk.

Następnie, po oficjalnej części uroczystości,  uczniowie SP  im. Jana Brzechwy w Nowej Wsi Ełckiej zaprezentowali część artystyczną.  W humorystyczny sposób przedstawili ważne momenty z historii naszej Ojczyzny, począwszy od bitwy pod Grunwaldem do ogłoszenia Konstytucji 3 Maja. Z kolei jeden z uczniów przypomniał historię i symbolikę barw narodowych. Na zakończenie wspólnej „lekcji patriotyzmu”,  zaśpiewano utwór „Kocham cię Polsko”.

Obraz 001

Obraz 002

Obraz 005

Obraz 012

Obraz 017

Obraz 018

Obraz 019

IMG_0004

IMG_0008

IMG_0006

Obraz 021

Obraz 046

Obraz 038

IMG_0010

Obraz 048

Obraz 043

IMG_0023

Obraz 051

IMG_0017

IMG_0022

IMG_0020

Obraz 063

 

 

GMINA EŁK

Szkoły w gminie stawiają na rodzinę!

Wszystkie szkoły w Gminie Ełk, to „Szkoły Przyjazne Rodzinie”. W piątek, 29 kwietnia, podczas konferencji zorganizowanej w Ełckim Centrum Kultury , dyrektorzy szkół odebrali certyfikaty, przyznawane przez Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny.

Certyfikat  „Szkoła Przyjazna Rodzinie” przyznawany jest tym szkołom, które zobowiązują się chronić dzieci przed treściami kwestionującymi znaczenie rodziny w życiu człowieka oraz podejmującym działania promujące  wartości prorodzinne. Przyjęcie certyfikatu jest swego rodzaju gwarancją realizacji przez szkołę wychowania dzieci i młodzieży w duchu szacunku dla rodziny. Jest on również jasnym sygnałem dla rodziców chcących chronić dzieci przed szkodliwymi treściami, odwołującymi się do groźnych ideologii kwestionujących zasadniczą rolę małżeństwa i rodziny w życiu społecznym.

W piątkowej konferencji udział wzięły szkoły posiadające certyfikaty oraz te, ubiegające się o ich przyznanie.  Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się m.in. prof. dr hab. Grzegorz Łęcicki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Wojciech Starzyński, prezes Fundacji „Rodzice Szkole”. Ideę Szkół Przyjaznych Rodzinie oraz warunki uzyskania certyfikatu omówił Janusz Prucnal, koordynator projektu SzPR z ramienia Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny.

Obraz 929

Obraz 937

Obraz 927

Obraz 940

Obraz 935

Obraz 946

 

 

MROZY WIELKIE

Wielkie sprzątanie i sadzenie drzewek w Mrozach Wielkich

Społeczność szkolna Mrozów Wielkich, jak co roku aktywnie włączyła się w międzynarodowe obchody Dnia Ziemi, które odbyły się 23 kwietnia. Zajęcia o tematyce związanej z naszą planetą, ruszyły z samego rana. Już o godz.8.30 rozpoczęła się prezentacja plakatów o konieczności oszczędzania wody, przygotowanych przez wszystkie klasy. Następnie odbył się apel na temat szeroko pojętej ochrony środowiska, a po nim uczniowie wraz z nauczycielami wyszli w teren.

– W ramach programu „Zielona Flaga” wspólnie uporządkowaliśmy posesję szkoły, wygrabiliśmy suche liście z ogrodu przy placu zabaw i na terenie przyszłej Zielonej Sali  – mówi Iwona Marchel, nauczycielka w Szkole Podstawowej  im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich. – Następnie wspólnymi siłami posadziliśmy sadzonki kwiatów, które otrzymaliśmy od rodziców, a także sosny, świerki oraz tuje. Z kolei w klasowych ogródkach uczniowie zasiali warzywa.

Na tym jednak nie koniec wspólnych działań.

– Ostatnim zadaniem było wspólne sprzątanie okolicznego lasu – wyjaśnia Krystyna Kacprzyk, nauczycielka z SP w Mrozach Wielkich. – Po skończonej pracy nam wszystkim należał się zasłużony odpoczynek i posiłek. Przy zastawionym stole, na którym znalazły się pieczone kiełbaski, chleb i napoje ufundowane przez Nadleśnictwo Ełk  w Mrozach  Wielkich, pośpiewaliśmy piosenki i odpoczęliśmy po ciężkiej pracy.

– To był wyjątkowo miły i pracowity dzień – podsumowuje akcję sprzątania  Ewa Czarosław-Kochanowicz, dyrektor SP w Mrozach Wielkich. – Z całą pewnością, zgodnie z głośno wyrażaną wolą naszych uczniów, akcję powtórzymy w przyszłym roku.

Zdjęcie główne

DSC07273

DSC07284

DSC07310

DSC07317

DSC07307

DSC07305

DSC07326

 

NOWA WIEŚ EŁCKA-WARSZAWA

Piotr Elsner odebrał nagrody w Pałacu Prezydenckim

Piotr Elsner, uczeń Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Nowej Wsi Ełckiej, zajął trzecie miejsce w konkursie „Mój Szkolny Kolega z Misji”. Wczoraj, wspólnie z innymi laureatami z całej Polski,  wziął udział w uroczystości zorganizowanej w Pałacu Prezydenckim, podczas której odebrał dyplom i nagrody z rąk Szefa Gabinetu Prezydenta RP, Sekretarza Stanu Adama Kwiatkowskiego. W uroczystości,  oprócz laureatów, udział wzięli: Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, bp Jerzy Mazur Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji oraz Pani Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej.

Konkurs „Mój Szkolny Kolega z Misji” zorganizowany został już po raz 15. przez Dzieło Pomocy „Ad Gentes” z Warszawy. To organizacja kościelna mająca  na celu organizowanie i udzielanie pomocy polskim misjonarzom w przygotowaniu do wyjazdu na misje i w pracy ewangelizacyjnej. Konkurs skierowany był do trzech grup wiekowych: klas I-III oraz klas IV-VI szkoły podstawowej i gimnazjum. Odbywał się w czterech kategoriach: literackiej, plastycznej, muzycznej i charytatywnej. Dochód z tej ostatniej – charytatywnej – zostanie przekazana Siostrom Benedyktynkom z Ekwadoru, które prowadzą tam żłobek.

W 15. edycji konkursu wzięło udział 400 szkół, w tym także podstawówka z Nowej Wsi Ełckiej, w której uczniem klasy szóstej jest Piotr Elsner. Jego wiersz, wśród setek innych nadesłanych z całej Polski, zajął trzecie miejsce. Co ciekawe, nagrodzony wiersz  to pierwszy i, jak dotąd  jedyny, który napisał Piotrek.

– Moją największą pasją jest sport, a przede wszystkim piłka nożna – mówi Piotr Elsner. – Język polski lubię, ale nigdy nic, poza oczywiście zadanymi wypracowaniami, nie pisałem. Wiersz  postanowiłem jednak napisać, bo zachęciła mnie do tego nasza katechetka Bożena Okrągła i pani Magda Niedźwiecka, która koordynuje w szkole ten konkurs. Pani katechetka na lekcjach religii opowiadała nam o misjach, pokazywała zdjęcia. Zainteresowałem się tym i zacząłem w domu czytać coś więcej na ten temat. A sam wiersz napisałem w ciągu dwóch godzin. Na zwykłej kartce. Potem dałem pani Magdzie.

O wynikach konkursu, choć miała to być tajemnica do dnia wyjazdu do Warszawy,  Piotrek dowiedział się tydzień temu.

– Na początku nie wiedziałem, o co chodzi.  Wiersz na konkurs szkoła wysłała w październiku zeszłego roku i zupełnie o tym zapomniałem  – wyjaśnia z rozbrajającą szczerością  uczeń. – Gdy już dotarła do mnie ta wiadomość, byłem bardzo zadowolony.

W uroczystości w Pałacu Prezydenckim chłopcu towarzyszyła jego mama Marta Elsner, nauczycielka SP w Nowej Wsi Ełckiej Magdalena Niedźwiecka i Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk. Wczoraj Piotr Elsner i Jacek Szumski, dyrektor SP w Nowej Wsi Ełckiej, zostali zaproszeni do Urzędu Gminy Ełk. Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk, jeszcze raz spotkał się z chłopcem  i wręczył mu kolejną nagrodę – laptop.

– Bardzo się cieszę, że w naszej gminie są tacy ludzie jak Piotrek  – mówi Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk. – W jego wierszu widoczna jest nie tylko siła moralna, ale i wrażliwość na potrzeby innych. To wyjątkowe w naszych czasach, gdy młody chłopiec patrzy na świat nie tylko przez pryzmat siebie, ale i Pana Boga.

Piotrek, co ciekawe, to nie jedyny laureat konkursu z powiatu ełckiego. Sześć lat temu pierwsze miejsce w kategorii muzycznej zajęła Kinga Szumska, córka obecnego dyrektora SP w Nowej Wsi Ełckiej Jacka Szumskiego.

– Idea działalności Dzieła Pomocy „Ad Gentes” jest mi bardzo bliska – wyjaśnia Jacek Szumski. – To ważne, by polskie dzieci i młodzież znały rzeczywistość misyjną i poznawały warunki życia swoich rówieśników w wielu krajach. Dzięki temu uczą się wrażliwości na innych i uczą się także cenić warunki, w których sami żyją. Z tego też względu sześć lat temu wspólnie z córką wzięliśmy udział w konkursie. Napisałem słowa i muzykę do piosenki, którą Kinga zaśpiewała. Gdy we wrześniu 2015 roku zostałem dyrektorem szkoły w Nowej wsi Ełckiej, usilnie zachęcałem nauczycieli i uczniów do wzięcia udziału w tym konkursie. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli i naszych uczniów, także i Piotrka, wysłaliśmy nasze prace w trzech kategoriach. Bardzo się cieszę, że Piotrka wiersz został doceniony.

A oto nagrodzony wiersz Piotra Elsner Misjonarz

W TRUDNEJ PRACY MISJONARZA

CZĘSTO CUD SIĘ JAKIŚ ZDARZA.

W ŚRODKU DŻUNGLI STAJE SZKOŁA,

DZIECI CHODZĄ DO KOŚCIOŁA

W KRAJACH ZA DALEKIM MORZEM

WSZYSCY CHWALĄ IMIĘ BOŻE.

CHOĆ TO NAWET WAM SIĘ NIE ŚNI

– RELIGIJNE NUCĄ PIEŚNI.

WIARA, POMOC I NAUKA

PRACA W MISJI TO JEST SZTUKA!

DZIĘKI TEMU W CAŁYM ŚWIECIE,

LEPSZE ŻYCIE WIEDZIE DZIECIĘ!

IMG_2636

IMG_2673

IMG_2679

IMG_2678

IMG_2629

IMG_2707

IMG_2696

 

CHEŁCHY

Prawda o Katyniu i Smoleńsku w pamięci uczniów

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Lecha Aleksandra Kaczyńskiego przy Zespole Szkół Samorządowych w Chełchach wraz z zaproszonymi gośćmi uczcili szóstą rocznicę katastrofy smoleńskiej. W poniedziałek, z okazji Dnia Patrona Szkoły – Lecha Kaczyńskiego, odbyła się Msza św., a następnie Senator RP Małgorzata Kopiczko, Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk i Karol Marchel, dyrektor ZSS w Chełchach złożyli kwiaty pod tablicami upamiętniającymi ofiary Katynia 1940 roku i Lecha Kaczyńskiego wraz z pozostałymi pasażerami samolotu, który rozbił się w Smoleńsku w 2010 roku. Następnym punktem uroczystości była część artystyczna.

– Szkoła w Chełchach to jedyna szkoła w Polsce, której patronem jest ś. p. Lech Kaczyński – mówi Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk. – Bardzo się cieszę, że uczniowie, także ci najmłodsi, pamiętają tę ważną postać w naszej polskiej historii, a także z okazji Dnia Patrona, przypominają sobie i nam obecnym, tragiczne wydarzenia, do których doszło w Katyniu w 1940 roku i w Smoleńsku w 2010 roku.

20160411_10041720160411_104743

image_pdfimage_print
X
Dane osobowe
Wyślij
Dane wydarzenia