CHEŁCHY
Uczniowie klasy II SP pod opieką wychowawczyni Magdaleny Kuczyńskiej biorą udział w projekcie edukacyjnym ,,Od grosika do złotówki”. Jest to pierwszy projekt z zakresu edukacji finansowej oraz bezpieczeństwa skierowany do uczniów I etapu kształcenia w szkołach podstawowych. Uczniowie zdobywają doświadczenie w dziedzinie samodzielnego podejmowania decyzji o zarabianiu, oszczędzaniu i racjonalnym wydawaniu pieniędzy. W czasie projektu doskonalone będą procesy poznawcze, kształtowane prawidłowe nawyki oraz podstawy warunkujące sprawne i odpowiedzialne funkcjonowanie we współczesnym świecie. Wprowadzone zostaną pojęcia związane z edukacją finansową oraz z zakresem bezpieczeństwa. W projekcie uczestniczą rodzice uczniów, którzy razem ze swoimi pociechami będą rozwiązywać różne zadania w domu. Realizacja projektu potrwa 10 miesięcy, w trakcie których uczniowie, podróżując po planetach z Grosikiem, będą poznawać podstawy edukacji finansowej.

 

WOSZCZELE
Ostatnie dni karnawału to niewątpliwie czas radości i rozrywki. Zwieńczeniem tego okresu była choinka szkolna, która odbyła się 9 lutego 2018 r. Uczniowie czekali na nią z wielką niecierpliwością. Zwłaszcza najmłodsi, którzy przygotowali ciekawe kostiumy karnawałowe. Wśród radośnie tańczących dzieci można było znaleźć barwne motyle, dobre wróżki, księżniczki, piłkarzy, nie brakowało batmanów czy spidermanów.
Dyrektor szkoły Beata Kirycka powitała serdecznie uczniów i przybyłych rodziców oraz życzyła wspaniałej zabawy. Następnie przy skocznych rytmach muzyki przygotowanej specjalnie na tę okazję, rozpoczęły się wspólne tańce. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zabawy zorganizowane przez uczennice klasy II gimnazjum oraz wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas. Wiele radości sprawiły tańce „Pociąg”, „Czokolade” i „Kaczuszki”. Po udanej zabawie dzieci zostały zaproszone na poczęstunek, który przygotowali rodzice. Punktem kulminacyjnym uroczystości było przybycie Świętego Mikołaja z workiem pełnym prezentów. Wszystkie dzieci chętnie pozowały do pamiątkowych zdjęć z Mikołajem.

 

CHEŁCHY-BIAŁYSTOK
Uczniowie szkoły w Chełchach odwiedzili Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, gdzie obejrzeli spektakl ,,Romeo i Julia” w reżyserii Katarzyny Deszcz. Historię niezwykłej miłości ukazano w oryginalnej i atrakcyjnej formie. Doskonała gra aktorów i piękna scenografia zachwyciła naszych uczniów. Po spektaklu dzieci uczestniczyły w spotkaniu z aktorami, w czasie którego uzyskały odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Był to z pewnością udany wyjazd.

 

NOWA WIEŚ EŁCKA
Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Nowej Wsi Ełckiej poprzez aktywność fizyczną kształtuje osobowość człowieka oraz jego zdrowie fizyczne. Podczas ferii zimowych nasi uczniowie uczestniczyli w obozie sportowo-rekreacyjnym w Gołdapi. Wyjazd był możliwy dzięki dofinansowaniu Gminy Ełk. Obóz stanowił okazję do przygotowania się do wiosennej ligi piłki nożnej Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej – sezonu 2017/2018. Program pobytu obejmował naukę i doskonalenie jazdy na nartach zjazdowych, zajęcia na pływalni oraz podnoszenie sprawności fizycznej i umiejętności technicznych na sali gimnastycznej. Uczniowie klas sportowych wyrażają wdzięczność Tomaszowi Osewskiemu, Wójtowi Gminy Ełk, za umożliwienie wyjazdu do Gołdapi, uatrakcyjnienie ferii oraz niezapomniane przeżycia.

 

STRADUNY
W pierwszym tygodniu ferii 15 osób z 2 i 3 klasy ginnazjum ZSS w Stradunach wzięło udział w projekcie ekonomicznym „Ferie z ekonomią”. Zajęcia miały na celu przybliżenie uczniom bankowości, ekonomii, finansów. Zajęcia bazowały głównie na zabawie oraz pracy w grupie. Były dwa wyjazdy – do banku w Ełku i do Szkoły Językowej w Ełku.
– Dziękuję pani dyrektor banku Małgorzacie Borawskiej i Kazimierzowi Potapczykowi za rzetelne przedstawienie elementów bankowości, zalet i wad przedsiębiorstwa – mówi Anna Nowacka. – Dzieci brały udział w takich zabawach jak – rynek jabłek, fabryka książek, zabawka, reklama. Przez cały tydzień rywalizowali, zdobywali punkty, które przeniosą się do drugiego etapu projektu. Jego celem będzie wykonanie modelu własnego przedsięwzięcia. Dziękuję uczniom za wysiłek, czas i trud włożony w efektywne wykorzystanie elementów projektu.

 

RĘKUSY

W Szkole Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach trwają ferie z projektem „TIK – TAK nowoczesna, bezpieczna szkoła dla uczniów”. Odbywają się zajęcia z matematyki, przyrody, współpracy w grupie i cybernetyki.
– Ferie zimowe w naszej szkole to atrakcyjny i bogaty w nowe doświadczenia czas dla uczniów – opowiada Agnieszka Jaszkowska, dyrektor szkoły. – Dzieci uczyły się współpracy podczas przygotowywania posiłków. Robiły tosty, piekły kolorowe gofry i przepyszne ciasto z galaretką. Uczyły się renowacji i wspólnie odrestaurowały meble szkolne.
Podczas zajęć wykorzystywane były często formy zabawowe, które aktywizowały dzieci do nauki i pracy. Na zajęciach z matematyki m.in. doskonaliły sprawność rachunkową oraz umiejętności konstrukcyjne, na przyrodzie eksperymentowały z piaskiem kinetycznym. Wykorzystano również sprzyjającą zimową aurę, a zabawy na dworze nie były ograniczone tylko do zjeżdżania z górki.
– Przeprowadziliśmy doświadczenia – informuje Agnieszka Jaszkowska. – Używając barwników spożywczych i farb plakatowych obserwowaliśmy jak woda może zmienić kolor, jak ją zabarwić, a potem kolorowym roztworem wodnym malowaliśmy śnieg.
Podczas zajęć z cybernetyki uczniowie i nauczyciele wykorzystali zakupione w ramach projektu pomoce dydaktyczne oraz sprzęt w postaci laptopa i drukarki. To na pewno był dobry, kreatywnie spędzony czas.

 

MROZY WIELKIE
Karnawał, to czas zabaw, bali, wspólnego biesiadowania. To czas radości. Już od dawna wiadomo, że nie tylko dorośli, ale także i dzieci lubią tańczyć. Uroku tym zabawom dodaje odpowiedni wystój sali, a także magia stroju biesiadników. Tylu rozbójników, piratów, batmanów, księżniczek nie zobaczymy na żadnym innym balu, jak tylko na karnawałowym! Także uczniowie Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich wzięli udział w takiej zabawie. Choinka szkolna, która na stałe wpisana jest do kalendarza imprez i uroczystości, była ważnym przeżyciem dla uczestników. W tym roku bal przebiegał inaczej niż zwykle; uczniowie oddziału zerowego, przedszkola i klas I-III bawili się w czasie lekcji, a uczniowie klas IV-VII tańczyli późnym popołudniem po lekcjach na dyskotece karnawałowej. Wszyscy uczestnicy zabaw zabrali ze sobą świetne humory i dali się porwać wesołym rytmom. Dzieci bawiły się wybornie ze swymi nauczycielami.

 

NOWA WIEŚ EŁCKA
Miłym akcentem rozpoczynającym ferie zimowe było przygotowanie przez przedszkolaków oraz uczniów najmłodszych klas uroczystości ukochanym babciom i dziadkom. Dzieci zaprezentowały program artystyczny, w trakcie którego recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Atmosferę dodatkowo umilił słodki poczęstunek. Zakończeniem wzruszającego spotkania było wręczenie drogim seniorom własnoręcznie przygotowanych upominków.

 

MROZY WIELKIE
Dzieci z oddziału przedszkolnego zaprosiły do szkoły swoje kochane babcie i dziadków. Pod czujnym okiem pani Wiolety Kościńskiej przedszkolaki przedstawiły specjalny program artystyczny, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Wielu babciom i dziadkom łezka zakręciła się w oku. Po części oficjalnej niecodzienni goście zostali zaproszeni na herbatę i słodki poczęstunek. A na koniec tego wyjątkowego dnia dzieci wręczyły swoim ukochanym babciom i dziadkom własnoręcznie przygotowane upominki.

 

RĘKUSY
Babcia i dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka. Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków. Aby uczcić ten wyjątkowy dzień przedszkolaki i uczniowie kl. I-III ze Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach zaprosili babcie i dziadków na koncert życzeń z okazji ich święta.
Wszystkie dzieci sumiennie brały udział w próbach do występu. Śpiewały piosenki, ćwiczyły układ taneczny. Ciężką pracę dzieci docenili licznie przybyli na uroczystość goście – babcie, dziadkowie i rodzice. Mali artyści dali z siebie wszystko, z uśmiechem i wypiekami na twarzy pokazywali to, nad czym pracowali. Wnuczęta piosenką i tańcem wyraziły wielką miłość i szacunek dla babć i dziadków oraz podziękowały za ciepło i dobroć, które otrzymują od nich każdego dnia. Niejednej babci i dziadkowi, łezka wzruszenia kręciła się w oku, a na ustach można było zobaczyć szeroki uśmiech. Publiczność nie żałowała również pochwał małym artystom i nagrodziła ich gromkimi brawami. Na koniec koncertu zostały przewidziane niespodzianki – wręczenie dziadkom własnoręcznie wykonanych kartek z życzeniami i kolorowych kwiatków. Dziadkowie w podziękowaniu za wspaniałe występy obdarowali swoje wnuczęta mnóstwem słodkości. Nie obyło się bez pamiątkowych zdjęć.
Koncert życzeń wpisał się również w działania realizowanego w szkole międzynarodowego projektu Erasmus+ „A child is a world”. Każda grupa wiekowa otrzymała z rąk koordynatora projektu pani Elżbiety Napiórkowskiej dyplom za udział w przeglądzie „Piosenka dla babci i dziadka” oraz grę planszową.
Uroczystość miała swój ciąg dalszy. Starsi uczniowie z kl. I-III zaprosili swoje babcie do udziału w warsztatach „Czym skorupka za młodu nasiąknie”. Korzystając z wiedzy i umiejętności babć dzieci uczyły się przyszywania guzików. Przedszkolaki zaprosiły babcie i dziadków do wspólnych tańców oraz czytania bajek.
To wyjątkowe spotkanie było pełne radości i szczęścia. Dziadkowie byli dumni ze swoich wnuków, a wnuczęta szczęśliwe, że mogły gościć swoich najbliższych. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i dziadków.

 

RĘKUSY
W Szkole Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego odbyła się coroczna choinka szkolna. Na tę zabawę karnawałową przybyli uczniowie, rodzice oraz inni członkowie rodzin, wśród nich babcie, dziadkowie oraz młodsze i starsze rodzeństwo naszych uczniów. Policjanci, żołnierze, wróżki, księżniczki, motylki i wiele innych bajkowych postaci bawiło się przy muzyce i prowadzeniu żywiołowej pary wodzirejów – Dominice i Wojtkowi Nowakowskim ze Szkoły Tańca New Dance Studio w Ełku. W przerwie między tanecznymi szaleństwami odbywało się malowanie buziek. W klasach czekał na dzieci przygotowany przez rodziców poczęstunek, ciasto, owoce oraz cieplutka, pachnąca pizza. Dla klas młodszych zabawa choinkowa zakończyła się odwiedzinami św. Mikołaja, który obdarował prezentami wszystkie dzieci.
Bal karnawałowy miały również klasy starsze, które zabawę rozpoczęły od konkursów. Uczestnicy mogli sprawdzić się min. w przeciąganiu liny i zabawie z balonami. Następnie miała miejsce dyskoteka na korytarzu szkolnym. Wszystkim uczestnikom dopisywał znakomity humor i kondycja fizyczna.

 

MROZY WIELKIE – EŁK
W Ełckim Centrum Kultury uczniowie klas IV-VII obejrzeli przedstawienie pod tytułem „Pan Kleks” przygotowane przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Zostało ono zrealizowane w oparciu o książkę Jana Brzechwy ,,Akademia Pana Kleksa”. Bohaterami spektaklu byli uczniowie szkoły Ambrożego Kleksa, on sam, szpak Mateusz oraz golarz Filip. Uwadze widza nie mogła umknąć scenografia, wspaniale podkreślana przez grę świateł. Dramaturgię niektórych wydarzeń uwydatniała wspaniała muzyka. Spektakl ten był prawdziwą ucztą dla miłośników teatru.

 

CHEŁCHY
18 stycznia 2018 r. dla dzieciaków z przedszkola oraz klas 0-III Szkoły Podstawowej im. Lecha Kaczyńskiego w Chełchach, obfitował w wiele wrażeń. Najpierw uczniowie prezentowali swoje możliwości recytatorskie i wokalne w programie artystycznym przygotowanym z okazji Dnia Babci i Dziadka. Potem wszyscy bawili się na zabawie choinkowej, na którą przybył również św. Mikołaj z workiem prezentów.

 

 

MROZY WIELKIE – EŁK
Uczniowie klas I-III udali się do Ełckiego Centrum Kultury, by obejrzeć spektakl „Ach, ta Pippi” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji we Wrocławiu. Dzieci z zapartym tchem śledziły zabawne przygody rudowłosej dziewczynki. Z niedowierzaniem wsłuchiwały się w niezwykłe opowieści, obdarzonej bogatą wyobraźnią, bohaterki i wraz z nią i jej przyjaciółmi przeżywały masę niesamowitych, okraszonych humorem, przygód. Widzowie chętnie włączali się we wspólne śpiewanie piosenek, żywiołowo reagowali na odgrywane na scenie wydarzenia. Nie tylko gra aktorów wzbudziła emocje. Maluchom bardzo podobały się kostiumy, a szczególnie naturalnej wielkości pacynki, które sprawiały wrażenie prawdziwych postaci. Dużo pozytywnych przeżyć młodym widzom dostarczyła też oprawa muzyczna widowiska oraz, zastosowane efekty specjalne i prezentacje multimedialne.

 

WOSZCZELE
Zgodnie z tradycją, 17 stycznia 2018r., w szkole w Woszczelach odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Przybyłych gości powitała serdecznie wicedyrektor Iwona Siemion i złożyła im najlepsze życzenia.
Uroczystość w tym roku przygotowały dzieci z klas młodszych. Przedstawiły montaż słowno-muzyczny, recytowały piękne wiersze i śpiewały piosenki na cześć seniorów. Nie zabrakło wspomnień i rozmów, które wywoływały liczne wzruszenia. W organizację uroczystości włączyli się także rodzice, którzy przygotowali słodki poczęstunek, oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Na zakończenie uczniowie klasy trzeciej wręczyli wszystkim babciom i dziadkom laurki przygotowane przez świetlicę szkolną.

 

RĘKUSY – EŁK
Wychowankowie punktu i oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Rękusach we wtorek, 9 stycznia wzięli udział w wyprawie do sali zabaw Tropico w Ełku.
– Tym razem wyjazd był wyjątkowy – mówi Agnieszka Jaszkowska, dyrektor szkoły. – Dwie godziny darmowego szaleństwa w kulkach, tunelach i na zjeżdżalniach dla swoich podopiecznych wygrały wychowawczynie Anna Werner i Magdalena Kuczyńska, dzielnie wspierane przez wspomagającą je opiekunkę Dorotę Kozłowską.
Podczas poprzedniej wizyty panie stanęły w szranki z opiekunami innych grup. Ich zadaniem było wykonanie jak najdłuższego łańcucha choinkowego. Łańcuch ekipy z Rękus mierzył prawie 80 metrów!!!
– Tym oto sposobem nasze dzieciaki miały okazję pobawić się, wybiegać i wyszaleć pod okiem nauczycieli oraz rodziców, którym przy okazji serdecznie dziękujemy za obecność – dodaje Anna Werner, wychowawczyni punktu przedszkolnego.

 

RĘKUSY – WARSZAWA
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rekusach wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Wyjazd był nagrodą w konkursie „Polska nasza Ojczyzna”, organizowanym przez Małgorzatę Kopiczko, Senator RP oraz Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Ełku. Uczestniczyć w nim mogli uczniowie szkół podstawowych z powiatów: ełckiego, giżyckiego, gołdapskiego, kętrzyńskiego, mrągowskiego, oleckiego, piskiego i węgorzewskiego.
– Rezultaty naszej pracy zostały wyróżnione przez jury – opowiada Bogumiła Kraśko, jedna z koordynatorek działań podejmowanych w szkole. – Konkurs odbyła się pod koniec ubiegłego roku szkolnego, ale nagrodę w formie wycieczki odebraliśmy właśnie teraz. 10 uczniów z naszej szkoły, tych najbardziej zaangażowanych, mogło pojechać do Warszawy, by zwiedzić Parlament Rzeczypospolitej Polskiej.
Wycieczka odbyła się 8 stycznia 2018r. Młodzież, wraz z opiekunką, p. Bogumiłą Kraśko, zwiedziła Sejm oraz Senat RP.
– Mogliśmy obejrzeć salę senacką, a także znaną z telewizyjnych relacji obrad sejmowych salę plenarną – opowiada Bogumiła Kraśko. – Poznaliśmy historię budynków, w których obecnie pracują parlamentarzyści oraz specyfikę ich pracy. Przeszliśmy się kuluarami sejmowymi, podglądając przeprowadzane właśnie wywiady ze znanymi politykami. Niektórzy uczniowie obiecali nawet, że kiedyś zasiądą w ławach poselskich…
W stolicy uczniowie zwiedzili także Stare Miasto.

 

CHEŁCHY
W szkole odbył się pierwszy tegoroczny „Dzień koloru”. Tym razem królował kolor biały.
– Było to kolejne zadanie dla uczniów biorących udział w konkursie na „Super klasę” – informuje Karol Marchel, dyrektor szkoły. – Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywność w konkursie, którego pomysłodawcą jest samorząd uczniowski.

 

WOSZCZELE – GRABNIK
W sobotę, 6 stycznia 2018r. uczniowie Szkoły Podstawowej im ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach zaprezentowali jasełka w kościele parafialnym w Grabniku. Owacjom nie było końca. Młodzi artyści i chór szkolny od proboszcza ks. Krzysztofa Karskiego w nagrodę otrzymali słodkie upominki. Proboszcz podziękował również rodzicom oraz paniom Iwonie Siemion, Wioletcie Łukaszewicz oraz Marzannie Bagińskiej za przygotowanie dzieci i młodzieży do inscenizacji.

 

RĘKUSY
Jasełka od wielu lat wpisane są do kalendarza uroczystości organizowanych w Szkole Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach.
– W tym roku to przedszkolaki z punktu i oddziału przedszkolnego postanowiły wszystkich wprowadzić w atmosferę świąt Bożego Narodzenia – opowiada Magdalena Kuczyńska, jedna z organizatorek spotkania. – Przedstawienie było wyjątkowe. Mali aktorzy, we wspaniałych strojach prezentowali się przepięknie na tle bożonarodzeniowej dekoracji – stajenki z Józefem, Maryją i Dzieciątkiem. Wszyscy ulegli magii występów przedszkolaków. Niejednej osobie zakręciła się w oku łezka wzruszenia.
Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role, prezentowali umiejętności recytatorskie i wokalne. Jasełka obejrzała cała społeczność szkolna, rodzice oraz zaproszeni goście. Wśród nich znaleźli się m.in. Barbara Ladzińska, dyrektor Centrum Usług Wspólnych Gminy Ełk reprezentująca Tomasz Osewskiego, Wójta Gminy Ełk, Dariusz Jurczykowski, dyrektor ełckiej delegatury Kuratorium Oświaty, Iwona Jakimyszyn, sołtys wsi Rękusy oraz księża z parafii św. Tomasza Apostoła w Ełku. Wszystkim przedszkolakom należą się ogromne pochwały za zaangażowanie i piękne wykonanie kolęd, dzięki którym stworzyły wspaniałą, świąteczną atmosferę i podbiły serca całej widowni. Uwieńczeniem tej wspaniałej uroczystości było wręczenie nagród w konkursie recytatorskim o tematyce świątecznej.

 

CHEŁCHY
W szkole gościł Jacenty Ordowski, który poprowadził żywą lekcję historii pt. „Polska w dobie sarmatyzmu”. Prowadzący w bardzo atrakcyjny sposób opowiadał o ówczesnych czasach, a także prezentował uzbrojenie, odzież i przedmioty codziennego użytku z tamtego okresu. Uczniowie czynnie uczestniczyli w lekcji, wcielając się w rolę szlachcica, chłopa, żołnierza piechoty wybranieckiej i rycerza husarii.

 

MROZY WIELKIE
W Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich odbyła się wzruszająca uroczystość. W tym szczególnym dniu, uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście stali się jedną wspólnotą, by w atmosferze wzajemnej życzliwości, przypomnieć raz jeszcze wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat i uświadomić, że „Zawsze, ilekroć się uśmiechasz do swojego brata i wyciągasz do niego rękę – jest Boże Narodzenie. Zawsze, ilekroć milkniesz, by wysłuchać innych, kiedy rezygnujesz z siebie i przebaczasz – jest Boże Narodzenie. Zawsze, ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych przez Ciebie, Zawsze wtedy jest Boże Narodzenie!”. W radosny nastrój zbliżających się Świąt, wprowadzało motto zawierające przesłanie jasełek: „Oto dziś narodziła się Miłość…”. Tegoroczne przedstawienie było wyjątkowe, ponieważ współtworzyli je uczniowie, rodzice i nauczyciele. Ich żywiołowa gra wzbudziła entuzjazm i gromkie brawa, a na niejednej twarzy malowało się głębokie wzruszenie. Autorkami scenariusza, scenografii i reżyserii były panie Małgorzata Wakuła, Katarzyna Żywno i Dorota Kubrak.

 

WOSZCZELE
Już po raz drugi w historii parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Grabniku uczniowie Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach zaangażowali się w dzieło kolędników misyjnych. We wtorek 26 grudnia 2017r. ks. proboszcz Krzysztof Karski posłał ich do mieszkańców Grabnika. Wędrując od domu do domu kolędnicy uświadamiali w swoich odgrywanych scenkach trudną sytuację rówieśników, którzy cierpią z powodu konfliktów zbrojnych. W tym roku zebrane ofiary przeznaczone zostaną na pomoc dzieciom w Syrii i w Libanie. Spotkania w domach przebiegały w radosnej, świątecznej atmosferze. Z wdzięcznością kolędnicy przyjmowali zaproszenia na ciepłą herbatę, czy poczęstunek. Jako wynagrodzenie za trud kolędowania otrzymywali słodycze. Wizyty kolędowe dostarczyły wielu doświadczeń i głębokich przeżyć zarówno samym kolędującym jak i tym, którzy ich przyjmowali. Ksiądz proboszcz podziękował rodzicom uczniów oraz samym kolędnikom za wytrwałość w trudzie dawania świadectwa wierze.

 

NOWA WIEŚ EŁCKA
Szczególną i wyjątkową moc mają święta Bożego Narodzenia. W piątek, 22 grudnia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Nowej Wsi Ełckiej odbył się niezwykły montaż słowno-muzyczny pt. „Historia betlejemskiej nocy”. Organizatorami przedsięwzięcia byli instruktorzy Centrum Kultury Gminy Ełk Izabela Worm oraz Kamil Szejda. Na scenie wystąpiły dzieci i młodzież, a także absolwenci ZS-P w Nowej Wsi Ełckiej. Zgromadzona publiczność, wśród której znaleźli się: proboszcz parafii w Nowej Wsi Ełckiej – ks. Andrzej Bryg, skarbnik Gminy Ełk Bożena Wołyniec, przewodniczący Rady Gminy Mirosław Radywoniuk, przewodniczący Rady Rodziców Piotr Jaroszewski, rodzice, nauczyciele oraz dzieci i młodzież, wysłuchała przepięknie wykonanych kolęd i pastorałek. Następnie popłynęły świąteczne życzenia. To były chwile pełne niezwykłej magii i uroku.

 

WOSZCZELE
Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi, radośni i zapominają o wszelkich sporach i kłopotach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, uczniowie miejscowej szkoły wystawili jasełka bożonarodzeniowe. Na tegoroczne przedstawienie licznie przybyli zaproszeni goście. proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Grabniku ks. Krzysztof Karski, Sekretarz Gminy Ełk Krzysztof Bronakowski, Radny Gminy Ełk Mirosław Świderski oraz rodzice i nauczyciele.
Jasełka w wykonaniu uczniów kl. III i V Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach przybliżyły widzom tajemnicę Bożego Narodzenia. Diabły i anioły toczyły między sobą pojedynek, w którym dobro zwyciężyło. Nie zabrakło też mędrców ze Wschodu, którzy przybyli, by złożyć Nowonarodzonemu swoje dary. Do Jezusa przyszły również dzieci z krajów misyjnych, które złożyły dary identyfikujące potrzebę danego kontynentu. Zwieńczeniem jasełek był wiersz patrona szkoły ks. Jana Twardowskiego wprowadzający w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Całe przedstawienie przeplatane było kolędami w wykonaniu chóru szkolnego pod batutą Marzanny Bagińskiej. Na uwagę zasługiwała wyśmienita gra aktorska występujących uczniów, a najlepszą recenzją był gorący aplauz po zakończeniu jasełek i pochwała z ust dyrektor Beaty Kiryckiej, która podziękowała wychowawczyni Iwonie Siemion i katechetce Wioletcie Łukaszewicz za pracę włożoną w przygotowanie uczniów do występów.

 

NOWA WIEŚ EŁCKA
20 grudnia 2017 r. dzieci z grupy „Motylki” w Przedszkolu Samorządowym w Nowej Wsi Ełckiej przedstawiły jasełka „Bóg się rodzi…”. Głównym celem uroczystości było wprowadzenie uczestników w radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Przedszkolaki wcieliły się w postacie związane z narodzinami Pana Jezusa. Był więc Józef i Maryja, aniołowie, pastuszkowie, królowie oraz dzieci. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Rodzice i zaproszeni goście nagrodzili występ gromkimi brawami. Dyrektor Jacek Szumski podziękował wykonawcom za piękny występ oraz rodzicom za przygotowanie strojów dla dzieci i przy okazji złożył wszystkim świąteczne życzenia. Uroczystość przygotowały Marzena Szumska i Joanna Kossakowska.

 

MROZY WIELKIE – EŁK
„Oto dziś narodziła się Miłość” – tę radosną wieść usłyszeli mieszkańcy Ełku i okolic, którzy zebrali się w Oratorium św. Jana Bosko w Ełku. Okazją do spotkania był pokaz jasełek w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich, wspieranych dzielnie przez rodziców oraz nauczycieli. Na początku, słowa podziękowania za umożliwienie prezentacji uczniowskich talentów, skierowała w stronę księży Salezjanów, pani dyrektor Katarzyna Podbielska. Wyraziła również wdzięczność rodzicom, którzy nie szczędzili swoich sił współtworząc jasełka, oraz uczniom – prawdziwym aktorom.
W wyjątkowy nastrój wprowadziła zebranych kolęda „Skrzypi wóz” w wykonaniu rodziców uczniów. Jednak ten radosny klimat, został przerwany przez wysłanników z piekieł, którzy zebrali się na światowej konferencji upadłych aniołów, by zastanowić się, jak odebrać ludziom czas i miłość. Na szczęście, w ich obrady wkroczyły odważne anioły, ogłaszając radosną nowinę o narodzeniu nieskończonej Miłości.
W kolejnych odsłonach przedstawienia widzowie przypatrywali się przyjaciółkom, spędzającym wolny czas, rodzicom oddających się przedświątecznym zakupom, dzieciom żyjącym w wirtualnym świecie oraz rodzinom, które utraciły nadzieję na lepsze jutro. Przez cały czas, nieustannie każdej osobie towarzyszył Anioł, który za wszelką cenę starał się ukazać, że wiara w nowonarodzonego Jezusa, daje radość, miłość i pokój serca. Jednak walkę o każdego człowieka musiał on toczyć z diabłem, który, w przewrotny sposób, podsuwał zarówno dzieciom jak i dorosłym różne, na pozór, przyjemne propozycje. Ostatecznie zatryumfowało dobro i wszyscy aktorzy zgromadzili się wokół symbolicznej betlejemskiej szopy, by powitać narodzonego Jezusa i złożyć mu dary serca – wyrażone przez zapalone świece.
Niezwykłych wzruszeń dostarczyła widzom przepiękna kolęda, niosąca przesłanie Jasełek pt. „Oto dziś narodziła się Miłość”, której przewodziła pani Ewa Soliwoda. Zgodnie z prastarą tradycją, ksiądz Szymon złożył zebranym bożonarodzeniowe życzenia i zachęcił do przełamania się opłatkiem. Natomiast niebiańscy aniołowie hojnie obdarzyli publiczność upominkami wykonanymi przez uczniów.
Autorkami scenariusza, scenografii i reżyserii były panie Dorota Kubrak, Małgorzata Wakuła i Katarzyna Żywno. Mamy nadzieję, że światło pokoju i miłości, dobroci i życzliwości, jakie rozpalili w nas aktorzy swoim występem, będzie długo rozświetlało naszą codzienność.

RĘKUSY
Kolejny raz społeczność Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach wzięła udział w ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Szlachetna Paczka”. Głównym założeniem akcji jest idea przekazywania bezpośredniej pomocy. W ramach podejmowanych działań docieramy z pomocą do rodzin najbardziej potrzebujących, w szczególności do rodzin wielodzietnych. Wsparciem objęte są również osoby starsze i samotne.
– Nasza tegoroczna rodzina to starsze małżeństwo z Ełku – opowiada Marta Rózio, szkolna koordynatorka akcji. – W ramach podjętych działań samorząd uczniowski zbierał pieniądze wśród całej społeczności szkolnej, uczniowie, rodzice i nauczyciele przynosili artykuły spożywcze, środki czystości dla wybranej przez szkolnego koordynatora rodziny. Artykuły przyniesione oraz te zakupione z zebranych środków zostały spakowane, opisane i przekazane w sobotę 9 grudnia do punktu zbiorczego w Ełku. W rezultacie nasza szkoła otrzymała list gratulacyjny za udzieloną pomoc.

CHEŁCHY
Sszkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji charytatywnej ,,Szlachetna Paczka”, której głównym celem jest niesienie pomocy osobom potrzebującym.
– Postanowilismy pomóc mamie, samotnie wychowującej dwóch synów: rocznego Tymoteusza i trzyletniego Kacpra. Rodzina mieszka w Piszu – informuje Karol Marchel, dyrektor ZSS w Chełchach. – Zebralismy bardzo dużo artykułów spożywczych, środków czystości, zabawek, odzieży. Oprócz tego za zebrane pieniądze zostały zakupione inne produkty, potrzebne rodzinie m.in odzież i obuwie zimowe, pościel, kołdry, poduszki itd. Wszystkie artykuły zostały spakowane i przekazane do punktu zbiorczego w Piszu. Dziękujemy rodzicom, nauczycielom, pracownikom szkoły oraz uczniom za zaangażowanie i wsparcie . Szczególnie dziękujemy pani Izabeli Herbst za pomoc w organizacji i przeprowadzeniu tej niezwykle ważnej dla nas akcji.

 

RĘKUSY
Uczniowie klas I-V ze Szkoły Podstawowej im. W. Pileckiego w Rękusach wybrali się do kina Planet Cinema w Ełku na film pt. ,,Pierwsza gwiazdka”. Była to niezwykła opowieść o Gwieździe Betlejemskiej i Świętej Rodzinie, widziana oczami zwierząt towarzyszących Maryi i Józefowi. Tematyka filmu wprowadziła nas w nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Wizyta w Ełku stała się okazją do odwiedzenia Urzędu Gminy Ełk, gdzie spotkaliśmy się z panią Magdaleną Fuk, Zastępcą Wójta Gminy Ełk oraz pracownikami urzędu.
– Uczniowie mieli okazję zwiedzić urząd gminy i zapoznać się z pracą urzędników – mówi Anna Filutowska, jedna z organizatorek wyjazdu. – Serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie.

 

WOSZCZELE

Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach 5 grudnia 2017r.  na dwóch długich przerwach bawili się z najmłodszymi uczniami naszej szkoły. Pokazali dzieciom kl. I-III SP oraz przedszkolakom, jak można bawić się na przerwie bez telefonu  i w zgodzie z innymi. Zaprezentowali zabawy, które w tradycji starszego pokolenia były powszechne, lecz przez młodszych zostały niejednokrotnie zapomniane. 

– Dzieciom taki pomysł wspólnej zabawy ze starszymi kolegami i koleżankami bardzo się spodobał, więc nasi wolontariusze postanowili, że częściej  będą w ten sposób spędzać czas z najmłodszymi kolegami – informuje opiekun Szkolnego Koła Caritas w Woszczelach Wioletta Łukaszewicz.

 

STRADUNY
Andrzejki w kl. I-III szkoły podstawowej przy Zespole Szkół Samorządowych w Stradunach rozpoczęły się od wróżb. Kilka osób dowiedziało się, iż czeka na nie wielkie bogactwo, spotkanie z ulubionym sportowcem, wygrana w totolotka czy egzotyczna podróż. Z serduszek- poznawaliśmy imię naszej wybranki lub wybranka. Była oczywiście wróżba – wychodzenie butów za próg, losowanie karteczek z przepowiednią. Następną oczekiwaną atrakcją tego dnia były tańce przy muzyce oraz ciekawe zabawy.
W klasach czekał przygotowany przez naszych rodziców słodki, pyszny poczęstunek. Tego dnia humor dopisywał każdemu. Wróżby, wróżbami- trzeba pamiętać jednak, że to wszystko to zabawa i nie należy brać wszystkiego na serio.

STRADUNY
W konkursie SKO „Mistrz tabliczki mnożenia” wzięło udział 11 uczniów z klas trzecich. W wyznaczonym przez opiekuna czasie, dzieci dokonywały pamięciowych obliczeń w oparciu o tabliczkę mnożenia. Wyniki: 1. Grzegorz Ż. i Julka Ż., 2. Franciszek M., 3. Wiktoria K. Zostali oni uhonorowani dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Pozostali uczestnicy otrzymali słodkie upominki.

 

STRADUNY
Od kilku lat nasza szkoła współpracuje z olsztyńską agencją artystyczną. Uczniowie klas 0-III uczestniczą w comiesięcznych spotkaniach muzycznych. Celem tych zajęć jest przybliżenie uczniom budowy i brzmienia instrumentów muzycznych. Spotkania te cieszą ogromnie naszych uczniów i są okazją do poszerzenia wiedzy o muzyce.

 

MROZY WIELKIE
Zgodnie z tradycją w wigilię świętego Andrzeja odbywają się huczne zabawy, podczas których chętni do poznania przyszłości wróżą sobie, przelewając roztopiony wosk przez otwór klucza, a następnie „odczytują” cień rzucany przez odlew. Często także doszukują się symbolicznych znaczeń w przedmiotach, nabierających w tym dniu szczególnej mocy.
Również dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I- III Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich przeżyły wspaniałą zabawę, pełną konkursów i tańca przy dźwiękach znanych przebojów. Wszyscy bawili się doskonale. Dziewczęta mogły poznać imię swojego przyszłego wybranka, chłopcy wybranki. Kto chciał przekonać się, czy będzie miał powodzenie w miłości, ustawiał buty i kierował je w stronę drzwi śledząc, czy jego (jej) jako pierwszy przekroczy próg. Największym uznaniem cieszyły się zabawy z chustą Klanzy. Natomiast uczniowie starszych klas IV-VII bawili się na dyskotece późnym popołudniem.

 

NOWA WIEŚ EŁCKA

W Przedszkolu Samorządowym w Nowej Wsi Ełckiej odbył się Gminny Konkurs Recytatorski Przedszkolaków „Brzechwa w poezji dziecięcej”. Konkurs adresowany był dla dzieci w wieku 3,4,5 lat uczęszczających do przedszkola lub punktu przedszkolnego w Gminie Ełk, miał formę prezentacji dowolnego utworu poetyckiego Jana Brzechwy. Celem konkursu było: popularyzowanie poezji dziecięcej, rozwijanie zdolności recytatorskich, zainteresowanie dzieci poezją, zachęcanie do występów na scenie, prezentacja umiejętności dzieci, uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.Do konkursu zgłosiło się 14 dzieci. Wiersze były ciekawe i barwnie zaprezentowane.

Jury w składzie: Anna Sańczuk, Halina Nowosza, Małgorzata Ciborowska  przyznało następujące miejsca:

W kategorii dzieci 3 letnich:

 1. Amelia Stypułkowska, Przedszkole Samorządowe w Nowej Wsi Ełckiej;
 2. Helena Krauz, Punkt Przedszkolny w Mrozach Wielkich;
 3. Paulina Kuligowska, Przedszkole Samorządowe w Nowej Wsi Ełckiej.

W kategorii dzieci 4 letnich:

 1. Maria Werner, Punkt Przedszkolny w Rękusach;
 2. Aleksandra Skrocka, Przedszkole Samorządowe w Nowej Wsi Ełckiej;
 3. Urszula Bagińska, Przedszkole Samorządowe w Nowej Wsi Ełckiej.

W kategorii dzieci 5 letnich:

 1. Sara Mikołajczyk, Punkt Przedszkolny w Mrozach Wielkich;
 2. Zuzanna Bezubik, Przedszkole Samorządowe w Nowej Wsi Ełckiej;
 3. Anna Gospodaryk, Punkt Przedszkolny w Mrozach Wielkich.

Wyróżnienia:

 • Amelia Jankowska, Przedszkole Samorządowe w Nowej Wsi Ełckiej;
 • Amelia Zduńczyk, Punkt Przedszkolny w Mrozach Wielkich;
 • Zofia Kulik, Punkt Przedszkolny w Mrozach Wielkich;
 • Tymoteusz Pachucki, Przedszkole Samorządowe w Nowej Wsi Ełckiej;
 • Aleksandra Pasłowska, Punkt Przedszkolny w Rękusach.

 

MROZY WIELKIE
Sukcesem zakończył się udział przedszkolaków: Helenki Krauz z Punktu Przedszkolnego oraz Sary Mikołajczyk i Ani Gospodaryk z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich, w Gminnym Konkursie Recytatorskim „Brzechwa w poezji dziecięcej”. Odbył się on 24 listopada 2017 r. w Nowej Wsi Ełckiej. Pierwsze miejsce zajęła Sara Mikołajczyk, która pięknie recytując wiersz „Kwoka” zachwyciła nie tylko publiczność, ale przede wszystkim jury konkursu. Podobnie jak Helenka Krauz, która za rewelacyjną interpretację wiersza „Samochwala”, zdobyła drugie miejsce. Do koleżanek na podium dołączyła Ania Gospodaryk, zajmując trzecie miejsce. Nad przygotowaniem dzieci czuwały wychowawczynie: Marta Krauz i Wioleta Kościńska, wspierane przez rodziców swoich podopiecznych.

Występy naszych przedszkolaczków zyskały uznanie publiczności, która z zainteresowaniem oglądała popisy małych artystów, nie szczędząc im swoich braw. A było co oklaskiwać, bo dziewczynki zachwyciły widownię wspaniałym opanowaniem pamięciowym dość długich wierszy, dykcją, modulacją głosu, tempem mówienia, umiejętnością interpretacji i ogólnym wrażeniem artystycznym.

 

WOSZCZELE
W piątek, 24 listopada 2017 r. w Punkcie Przedszkolnym w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach odbyło się pasowanie na przedszkolaka najmłodszych dzieci naszej społeczności szkolnej. Na uroczystość przybyli rodzice i dziadkowie. W części artystycznej maluchy zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, recytatorskie i taneczne. Odpowiadały także na pytania, które były częścią zdawanego egzaminu. Przed pasowaniem dzieci złożyły uroczystą przysięgę. Następnie dyrektor Beata Kirycka wielkim ołówkiem pasowała maluchy na przedszkolaków oraz wręczyła im pamiątkowe dyplomy. Rodzice rozdali przedszkolakom „słodkie prezenciki”. Nad przygotowaniem i przebiegiem uroczystości czuwały Elżbieta Cieślukowska i Danuta Płaskowicka, które na pamiątkę tej uroczystości wręczyły dzieciom drobne upominki. Na zakończenie rodzice przedszkolaków złożyli ślubowanie, po czym wszyscy udali się na słodki poczęstunek. Czas upłynął w miłej i serdecznej atmosferze.

 

WOSZCZELE
W Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach odbyło się uroczyste Ślubowanie pierwszoklasistów. Swą obecnością zaszczycili nas: Magdalena Fuk – Zastępca Wójta Gminy Ełk, Tomasz Choruży – przewodniczący Rady Rodziców, Mirosław Świderski – radny Gminy Ełk. Nie zabrakło również dumnych ze swoich pociech rodziców, nauczycieli oraz starszych koleżanek i kolegów. Dyrektor szkoły Beata Kirycka powitała przybyłych gości, następnie dzieci z klasy I zaprezentowały program artystyczny oraz przeszły próbę mądrości, uśmiechu, zręczności, śpiewu, wykazały się znajomością przepisów drogowych, umiejętnością liczenia i wiedzy o swojej ojczyźnie. Pierwszoklasistom w czasie uroczystości towarzyszyły starsze uczennice oraz uczniowie z klasy III.
Po części artystycznej pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły, w którym zobowiązali się:
– być dobrym Polakiem.
– dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.
– uczyć się w szkole, jak kochać Ojczyznę.
– być dobrym uczniem.
– swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.
Następnie pani dyrektor wielkim ołówkiem pasowała dzieci na uczniów Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach i wraz z wychowawczynią wręczyła pamiątkowe dyplomy. Po tak ważnym momencie nadszedł czas na życzenia i upominki. Na zakończenie uroczystości dzieci z klasy I złożyły podziękowanie swoim rodzicom.
„ Za to, że jesteśmy uczniami,
naszym rodzicom zawdzięczamy.
I z całego serca głośno wołamy:
Mamo! Tato! Dziękujemy Wam za to”.

 

CHEŁCHY
Dzieci uczęszczające do przedszkola mają już za sobą niezwykle ważną uroczystość, jaką było pasowanie na przedszkolaka. Zgromadzeni na uroczystości rodzice, nauczyciele oraz starsi koledzy z klas 0-III szkoły podstawowej mogli podziwiać występ naszych milusińskich. Punktem kulminacyjnym był moment pasowania, którego dokonał dyrektor Karol Marchel. Na koniec każdy przedszkolak otrzymał dyplom z rąk swojej wychowawczyni – Lucyny Sitkowskiej. Od tej pory dzieciaki są pełnoprawnymi członkami naszej przedszkolnej społeczności.

 

MROZY WIELKIE
Wzorem lat ubiegłych, uczniowie punktu i oddziału przedszkolnego oraz klas I-III Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów, aktywnie włączyli się w ogólnopolską akcję „Śniadanie daje moc”. Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie świadomości na temat zasad prawidłowego odżywiania dzieci, w tym roli śniadania jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia oraz przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce poprzez edukację. Impreza na trwałe wpisała się w kalendarz ważnych wydarzeń naszej szkoły i co roku cieszy się dużym zainteresowaniem. Wobec tak szczytnych celów i mając na względzie zdrowie dzieci, w akcję włączyli się również rodzice, przygotowując dzieciom potrzebne, do wykonania pysznych i zdrowych kanapek, produkty.
W myśl zasady „Pożywne śniadanie to zapas energii na cały dzień”, w piątkowy poranek najmłodsi uczniowie z wigorem i ochotą przystąpili do zabawy w kucharzenie, krojenie, układanie. Na stołach w mig zagościły przepyszne, apetyczne, kolorowe kanapki wykonane z przyniesionych z domu produktów, a po szkolnym korytarzu unosił się wspaniały aromat przygotowanego posiłku.
Zainspirowane zasadą: „Dzień bez… porcji warzyw, owoców lub soku, to dzień stracony”, dzieci zadbały, by na talerzach królowały soczyste pomidory, aromatyczne ogórki, chrupiąca sałata i dorodna papryka. W tym dniu nie mogło zabraknąć też owoców, z których przedszkolaki wykonały wspaniałe, kolorowe szaszłyki.
Dużym zainteresowaniem dzieci cieszyła się prezentacja multimedialna i film, na którym, do przestrzegania zasad prawidłowego żywienia, zachęcał i przekonywał sam Pascal Brodnicki. W atrakcyjnej i dowcipnej formie przybliżył uczniom zalety zdrowych posiłków i aktywności fizycznej.
Zajęcia, w ramach akcji „Śniadanie daje moc”, przeprowadziły: wychowawczynie: punktu przedszkolnego Marta Krauz, oddziału przedszkolnego Wioleta Kościńska, klasy I Małgorzata Wakuła, klasy II Katarzyna Żywno, oraz klasy III Dorota Kubrak.

 

MROZY WIELKIE
W naszej szkole odbyły się obchody Święta Niepodległości. Uroczystość przygotowali uczniowie klasy VI pod opieką Dariusza Wawiórki we współpracy z Anną Sulewską. Na początek nastąpiło wprowadzenie pocztu sztandarowego i odśpiewanie hymnu państwowego. Następnie uczniowie przedstawili montaż słowno-muzyczny z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych, na których ukazane były dzieje walki o niepodległość oraz ważne postacie historyczne, które miały wpływ na bieg dziejów.

 

CHEŁCHY
Z okazji obchodów 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w szkole odbył się uroczysty apel pod hasłem „Droga do wolności”. Uroczystość została przygotowana przez uczniów klasy IV, V, VI oraz II, III gimnazjum pod kierunkiem Izabeli Herbst, Alicji Bielskiej-Oleksy i Magdaleny Szypulskiej.
Scenariusz uroczystości wprowadził zebranych w atmosferę wydarzeń poprzedzających dzień 11 listopada 1918 roku. Uczennica klasy IV, wcielająca się w rolę Polski, ukazała zebranym sytuację polityczną kraju przed rozbiorami oraz walkę o wolność i zachowanie polskości w czasie niewoli. Uczniowie, za pomocą pantomimy, ukazali rozbiory Polski. Harcerze, przy dźwiękach muzyki Chopina, recytowali wiersze Adama Mickiewicza i Cypriana Kamila Norwida. Nie zabrakło również pieśni patriotycznych takich jak: „Rota”, „Pierwsza kadrowa”, „My I Brygada”.

 

RĘKUSY
99. rocznicę odzyskania przez Polskę wolności świętowała społeczność Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach. 13 listopada 2017 r. w placówce odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

– Spotkanie przede wszystkim miało przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje – mówi Bogumiła Kraśko, jedna z organizatorek. – Duch Patriotyzmu pokazywał uczniom ważne momenty w dziejach naszego narodu i wyjaśniał, jak zachowanie samych Polaków doprowadziło do tego, że Polska zniknęła z mapy Europy na 123 lata. Zajmował się także przybliżaniem współczesnego rozumienia bycia patriotą (np. dbanie o rzeczy wspólne, zdobywanie wykształcenia, posługiwanie się poprawną polszczyzną).

W role historycznych i legendarnych postaci wcielili się uczniowie klas IV-VII – pod opieką Marty Rózio, nauczycielki historii oraz Bogumiły Kraśko, polonistki. Uroczystość uświetnił występ Anny Werner, Marty Przekopskiej oraz Emila Niedzielskiego, przedstawicieli Ełckiej Orkiestry Dętej, którzy wykonali najpopularniejsze utwory z repertuaru muzyki patriotycznej. Na szkolnym korytarzach rozbrzmiały m.in. „Pierwsza kadrowa” oraz „Szara piechota”.

 

WOSZCZELE
14 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach dla klas 0 – III szkoły podstawowej odbyły się zajęcia pt. „Ruch to zdrowie, czyli taniec i dobre maniery na wesoło”. Przeprowadzone one zostały przez grupę taneczną z Ogólnopolskiej Szkoły Tańca „TANMUZ”. Uczniowie zostali wprowadzeni w świat różnych styli tanecznych, tj. hip hop, locking, disco, taniec animacyjny i taniec z gadżetem. Poza tym zajęcia były przeplatane nauką kulturalnego zachowania. Nieodzownym elementem była zabawa na spostrzegawczość (walory edukacyjne, reagowanie na sygnały muzyczne, rozpoznawanie różnic dynamicznych i artykulacyjnych).
Dzieciom bardzo podobały się zajęcia. Wyraziły chęć zapisania się na tańce pod kierunkiem grupy „TANMUZ”. Ogólnopolska Szkółka Tańca i Dobrych Manier to nie tylko poprawa aktywności fizycznej dzieci, nauka współistnienia w grupie, ale przede wszystkim doskonałe źródło poznania zasad dobrych manier i zabawy poprzez naukę tańca.

 

WOSZCZELE
13 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości Polski. Miał on charakter montażu słowno-muzycznego i przybliżył uczniom oraz zebranym nauczycielom okoliczności utraty wolności przez Rzeczpospolitą, a przede wszystkim moment uzyskania upragnionej niepodległości po 123 latach niewoli.
Wybrani uczniowie kl.VI oraz II i III gimnazjum z zaangażowaniem recytowali fragmenty wierszy o ojczyźnie m.in. Kazimierza Przerwy-Tetmajera czy Edwarda Słońskiego. Pięknie odśpiewali także polskie pieśni patriotyczne. Na uwagę zasługuje również przygotowana na tę chwilę dekoracja pod okiem pań Anny Sidorowicz i Katarzyny Szuchnickiej. Dominowały nasze barwy narodowe oraz nie zabrakło wizerunku Józefa Piłsudskiego. Widzowie z zadumą wysłuchali przesłania o współczesnym patriotyzmie i traktowaniu „Ojczyzny jak Matki”.

 

STRADUNY
Po raz kolejny w miejscowej szkole odbyła się żywa lekcja historii zorganizowana przez panią Annę Nawacką. Do szkoły zawitała Chorągiew Zaciężna „Apis” z Gniewu, która w sposób bardzo ciekawy przedstawiła uczniom kulturę rycerską oraz uzbrojenie średniowiecznych rycerzy. W lekcji tej wzięli udział uczniowie klas 4-7 SP i 2-3G, którzy mogli „dotknąć” historii. Uczniowie świetnie bawili się mogąc przebrać się za średniowiecznego rycerza, giermka, czy damę dworu. Każdy chętny i odważny mógł wziąć do ręki miecz, kolczugę czy inny element uzbrojenia. Żywa lekcja historii to doskonały dodatek do każdej lekcji historii rozwijający wyobraźnię ucznia.

 

STRADUNY
Odzyskanie niepodległości to jedno z najważniejszych świąt narodowych w Polsce. W szkole w Stradunach uczniowie poza wykonywaniem kotylionów, wzięciu udziału w gminnych obchodach Święta Niepodległości mogli podzielić się radością z obchodzenia tego dnia z bliskimi. Pani Anna Nawacka przy współpracy z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku wzięła udział w akcji „Mamy Niepodległą”. Akcja ta polegała na wysłaniu kartki pocztowej z postacią Józefa Piłsudskiego do bliskiej osoby. Głównym celem było zaangażowanie młodzieży w tak ważne święto oraz podzielenie się nim z innymi osobami. W tegorocznej edycji były dostępne trzy rodzaje kart.

 

RĘKUSY
8 listopada 2017 r. po raz kolejny w Szkole Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach obchodzono Dzień Zdrowego Śniadania, które było jedynie częścią działań, jakie podjęto w placówce, aby promować zdrowy styl życia.
– Musimy pamiętać, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci – mówi Anna Filutowska, jedna z organizatorek akcji. – Dlatego też warto od najmłodszych lat wyrabiać w dzieciach nawyki i przekonania, które pozwolą im cieszyć się zdrowym i długim życiem.

Tego dnia w szkole realizowane były kolejne zadania projektowe. „Zdrowo jem, więcej wiem” – to projekt realizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska w trosce o zdrowie młodego pokolenia.
– Projekt ma charakter ogólnopolskiej międzyszkolnej rywalizacji zespołowej – wyjaśnia Anna Filutowska. – Głównym celem podejmowanych działań jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów szkodliwych dla zdrowia.

W projekcie bierze udział zespół złożony z uczniów klasy drugiej i trzeciej. W etapie jesiennym zrealizowane zostały zajęcia o tematyce prozdrowotnej: Co należy jeść, aby być zdrowym? Uczniowie rozmawiali o zależności pomiędzy sposobem odżywiania a stanem zdrowia, co świetnie przedstawili trzecioklasiści w inscenizacji wiersza Stanisława Jachowicza „Chory kotek”. Pracując w grupach dzieci dowiedziały się co należy jeść, a czego unikać, jakie produkty zawierają białko, węglowodany, tłuszcze, składniki mineralne i witaminy oraz jak prawidłowo zbudować piramidę żywienia.
Po znacznej porcji wiedzy wszyscy z zapałem zabrali się do przygotowania zdrowego, pożywnego śniadania. Powstały fantazyjne kanapki oraz kompozycje z płatków śniadaniowych oczywiście z jogurtem naturalnym. Jeśli mowa o zdrowym odżywianiu to oczywiści nie może zabraknąć owoców i warzyw, dlatego też w zdrowym menu pojawiły się różnokolorowe i pomysłowe szaszłyki owocowo-warzywne.

– W ramach promocji działań do współpracy zaprosiliśmy pierwszoklasistów – mówi Anna Filutowska. – Starsi koledzy chętnie podzielili się zdobytą wiedzą na temat zdrowego odżywiania, odczytywali opowiadania i teksty dotyczące błędów, jakie popełniamy w naszej codziennej diecie.
Zaprezentowane zostały również plakaty wykonane na konkurs pt. „Przepis na zdrową przekąskę”. Zaproponowane przepisy wzbudziły zainteresowanie i z pewnością zostaną wykorzystane do przygotowania zdrowych przekąsek w domu. Z prac powstanie „Klasowa Książka Zdrowych Przekąsek”.
To nie koniec działań podejmowanych w ramach projektu, przed uczniami ostatnie etapy: konkurs na plakat „Dbam o zdrowie” i lekcja „Aktywnie spędzamy czas”.

 

WOSZCZELE

8 listopada 2017 r. uczniowie klas I-III Zespołu Szkół Samorządowych w Woszczelach włączyli się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc”, organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Akcja ma na celu zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka, a także przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia. Wspólnie przygotowany i spożyty posiłek połączony był z przypomnieniem wszystkim ważnej roli śniadania.

Dzieci wraz z wychowawczyniami (Jadwigą Kondratowicz, Ewą Stolarczyk, Wiolettą Borowik) przygotowały zdrowe, pożywne śniadanie. Na szkolnych stolikach znalazły się kolorowe kanapki, przeróżne sałatki warzywno-owocowe. Nie zabrakło również soków. Akcja dała uczniom nie tylko wspaniałą zabawę, ale również szansę na integrację grupy.

 

RĘKUSY
Maria Werner, Estera Okuniewska oraz Wiktoria Borkowska dzielnie reprezentowały Szkołę Podstawową im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach podczas tegorocznego X Festiwalu Piosenki i Pieśni Patriotycznej, który odbył się 2 listopada w Ełckim Centrum Kultury.

– Maria Werner z punktu przedszkolnego zaśpiewała piosenkę „Dzień dobry Syrenko” z repertuaru zespołu Gawęda – opowiada Magdalena Kuczyńska, jedna z nauczycielek przygotowujących dzieci do występu. – Natomiast Estera i Wiktoria, z oddziału przedszkolnego, zaprezentowały publiczności „Kocham Cię, Polsko, za Twą przeszłość sławną”, pieśń, która jest hymnem naszej szkoły i towarzyszy całej społeczności przy okazji różnych uroczystości.

Tak poważne pojęcia jak Ojczyzna, patriotyzm są dla małych dzieci jeszcze abstrakcyjne. Dlatego tak ważne jest wprowadzanie ich w ten świat „małymi kroczkami” i metodami odpowiadającymi percepcji przedszkolaków. Występ na tzw. dużej scenie i prezentacja utworów odpowiednio dobranych do wieku są doskonałym sposobem na rozniecanie w dziecku przywiązania do własnego kraju.

 

STRADUNY
Uczniowie klasy I SP pod opieką wychowawczyni Agnieszki Węgłowskiej przygotowali krótki montaż słowno- muzyczny. Dzieci prezentowały wiersze, śpiewały piosenki. Charakterystycznym punktem uroczystości był pięknie wykonany przez maluchy taniec do utworu J. Strauss’a – Marsz Radeckiego. Następnie pierwszaki złożyły ślubowanie i zostały przez pana dyrektora Kazimierza Potapczyka pasowane na uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Stradunach.

Nad oprawą plastyczną tego wydarzenia czuwała Anna Borsukiewicz. Cała uroczystość podobała się zaproszonym gościom i zostanie na długo w ich pamięci. Na koniec wykonano wspólne zdjęcie. Opiekun SKO wręczył pierwszakom drobne, słodkie upominki, zachęcił do oszczędzania i przystąpienia do SKO.

 

STRADUNY
„Ze wszystkich rzeczy nieważnych piłka nożna jest najważniejsza” – św. Jan Paweł II. 23 października 2017 r. w hali sportowej w Zespole Szkół Samorządowych w Stradunach w ramach obchodów Dnia Papieskiego odbył się zorganizowany przez nauczycieli wychowania fizycznego Jesienny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Ełk. Adresatami zawodów sportowych były drużyny z klas IV i III gminnych szkół podstawowych. Na boisko gospodarzy stawiły się siedmioosobowe drużyny z zaprzyjaźnionych placówek z Nowej Wsi Ełckiej i Mrozów Wielkich, rocznik 2007 i młodsi. Ciekawostką jest zgodny z regulaminem, fakt uczestnictwa w drużynach zarówno chłopców, jak i dziewcząt, które nie tylko nie odstawały umiejętnościami od swoich kolegów, ale dzielnie wspomagały swoje zespoły.
Końcowa klasyfikacja:

 1. Szkoła Podstawowa im. Szarych Szeregów w Mrozach,
 2. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Stradunach,
 3. Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Nowej Wsi Ełckiej.

 

STRADUNY
23 października 2017 r. w Zespole Szkół Samorządowych w Stradunach odbył się Dzień Papieski ku czci Jana Pawła II. Uczniowie klas 0-VII szkoły podstawowej obejrzeli montaż słowno-muzyczny przygotowany przez klasy IVA i VIIA.
Liczne komentarze, piękne wiersze Karola Wojtyły, Juliusza Słowackiego, Kamila Cypriana Norwida przykuły skupienie naszych uczniów. Polskość naszego papieża Jana Pawła II można wyrazić najbardziej pieśnią. Zaśpiewaliśmy pieśń „Barkę..”- ukochaną pieśń papieża…

 

MROZY WIELKIE
Szkołę odwiedziła grupa teatralna „Magik” z Białegostoku. Okazją ku temu było przedstawienie pt. „Akademia Pana Kleksa” przygotowane przez młodych artystów. Spektakl został zrealizowany na podstawie znanego utworu Jana Brzechwy. Niektórzy znali też film nakręcony na motywach powieści i dzięki temu mogli porównać adaptację filmową i teatralną. Mimo że historia pana Kleksa i jego słynnej akademii jest znana zarówno młodszym jak i starszym, to wszyscy z zapartym tchem śledzili losy jej bohaterów prezentowane na „deskach”, a raczej płytkach, szkolnej sceny. Najbardziej żywiołowo reagowały maluchy z punktu i oddziału przedszkolnego, dla których, niejednokrotnie, był to pierwszy w życiu kontakt z teatrem. Ich entuzjazm wzbudziła barwna dekoracja, kolorowe kostiumy aktorów, użyte przez nich rekwizyty. Wszystkie dzieci z uwagą śledziły grę aktorów i chętnie włączały się w widowisko, przez co nabrało ono interaktywnego charakteru. Niektórzy uczniowie, za swe trafne odpowiedzi, zostali nagrodzeni zaczarowanymi piegami, wręczanego przez samego Ambrożego Kleksa. Spektakl urozmaiciły znane z filmu piosenki i wiersze Jana Brzechwy. „Witajcie w naszej bajce” i „Na wyspach Bergamutach” śpiewali wszyscy widzowie. Widowisko dostarczyło uczniom wielu pozytywnych wrażeń.

 

RĘKUSY
Obejrzeli „Romeo i Julię”
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach, pod opieką nauczycieli, wzięli udział w wycieczce do Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Obejrzeli inscenizację jednego z najpopularniejszych dramatów na świecie – „Romeo i Julia”.
– Historia czternastoletniej Julii Capuletti oraz nieco starszego Romea Montekiego oczarowała naszą młodzież – opowiada Bogumiła Kraśko, jedna z organizatorek wyjazdu. – Uczniowie z uwagą śledzili rozwój miłości, ale także byli świadkami niepotrzebnych bójek oraz morderstw – a wszystko w bardzo ciekawej scenografii, która wykorzystywała grę świateł oraz przy akompaniamencie klasycznej, ale i współczesnej muzyki.

 

Troszczą się o zwierzęta
Agata Wszeborowska, uczennica klasy VII Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach znalazła się wśród ośmiu laureatów (w kategorii klas starszych) konkursu plastycznego „Troszczę się o zwierzęta” organizowanym przez Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku.
– Agata wykonała bardzo ciekawą pracę techniką wydrapywania – mówi Elżbieta Napiórkowska, nauczycielka plastyki. – Tym razem celem konkursu było pokazanie różnych form opieki nad zwierzętami. Przedmiotem pracy mogły być więc zwierzęta leśne, domowe, gospodarskie czy nawet bezdomne. Technika pracy była dowolna, a dozwolony format to A4.
Warto przypomnieć, że uczniowie szkoły kolejny raz wzięli udział w tym konkursie. W ubiegłym roku w gronie laureatów znalazł się Gabriel Karwowski z klasy V.

 

RĘKUSY
16 października społeczność Szkoły Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach przeżywała dwie ważne uroczystości. Wszyscy odczuwali w tym dniu wyjątkową atmosferę, ponieważ obchodzono w szkole Dzień Edukacji Narodowej oraz przyjmowano w poczet szkoły nowych uczniów. Uroczystość jak zwykle miała wyjątkowy charakter – galowe stroje, piękna dekoracja, muzyka, zaproszeni goście. Gościem honorowym spotkania była Magdalena Fuk, zastępca wójta gminy Ełk. Zaproszenie przyjęli również Kazimierz Bratek, radny gminy Ełk oraz Iwona Jakimyszyn, sołtys wsi Rękusy. Nie zabrakło oczywiście uczniów, rodziców, pracowników szkoły i grona pedagogicznego. Uczniowie klas starszych przygotowali humorystyczne scenki, deklamowali wiersze, wyrazili uznanie dla pracy nauczyciela i złożyli szczere podziękowania swoim pedagogom. Do swoich życzeń dołączyli smaczne niespodzianki – wykonane w domu babeczki i ciasto. Elżbieta Piwko, przewodnicząca rady rodziców złożyła życzenia wszystkim nauczycielom, składając kwiaty na ręce pani dyrektor Agnieszki Jaszkowskiej.

W drugiej części uroczystości wystąpiły dzieci z klasy I przygotowane przez wychowawczynię, Jolantę Gabruś. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor wielkim ołówkiem dokonała symbolicznego pasowania na ucznia i wraz z panią Magdaleną Fuk wręczyła dyplomy nowo przyjętym uczniom, którzy złożyli symboliczne podpisy pod tekstem ślubowania.

W części końcowej Kazimierz Bratek zwrócił się do pierwszoklasistów z ciepłymi słowami, pogratulował im, życząc wielu sukcesów, a Iwona Jakimyszyn, sołtys wsi Rękusy i zarazem przyjaciel szkoły podarowała uczniom wspaniały upominek, który wzbudził wiele radości – globus. Jak co roku dzieci otrzymały od rodziców kuferki pełne słodkości, a od starszych kolegów piękne zakładki. Po oficjalnej części wydarzenia były pamiątkowe zdjęcia i smaczny poczęstunek przygotowany przez rodziców.

 

WOSZCZELE

13 października 2017 r. w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach odbyły się gminne obchody Dnia Edukacji Narodowej.
– Gościliśmy w progach naszej szkoły mnóstwo gości, a przede wszystkim przedstawicieli władz samorządowych: Tomasza Osewskiego, Wójta Gminy Ełk, Barbarę Ladzińską dyrektora Centrum Usług Wspólnych Gminy Ełk, radnych Tadeusza Fatkowskiego i Mirosława Świderskiego, Piotra Słomkowskiego sołtysa wsi Woszczele – informuje Beata Kirycka, dyrektor szkoły w Woszczelach. – Nie zabrakło też proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Grabniku, księdza Krzysztofa Karskiego, przewodniczącego Rady Rodziców Tomasza Chorużego, rodziców, uczniów, nauczycieli emerytów, kilkudziesięciu nagrodzonych pedagogów oraz pracowników administracji i obsługi ze wszystkich placówek gminy Ełk.

Szkoła gościła w tym dniu także szefów innych gminnych placówek oświatowych: Karola Marchla – dyrektora Szkoły Podstawowej im. Lecha Aleksandra Kaczyńskiego w Chełchach, Jacka Szumskiego – dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Jana Brzechwy w Nowej Wsi Ełckiej, Katarzynę Podbielską – dyrektora Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich, Edytę Sienkiewicz – dyrektora Zespołu Szkół Samorządowych w Stradunach, Jolantę Gabruś w zastępstwie za Agnieszkę Jaszkowską dyrektora Szkoły Podstawowej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Rękusach.

Dyrektor Beata Kirycka serdecznie powitała przybyłych gości i przypomniała, jak wielką rolę w codziennym życiu odgrywa oświata oraz osoby, które w niej pracują. Z tej okazji złożyła wszystkim pracownikom szkół życzenia dalszych sukcesów w tak odpowiedzialnej i trudnej pracy. Następnie głos zabrał Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk, który powitał Beatę Kirycką nowego dyrektora Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach i wspomniał dyrektorów, którzy od września 2017 r. nie pełnią już swoich funkcji: Marię Nowacką i Krystynę Milewską. Wójt przypomniał, że Dzień Edukacji Narodowej to święto wszystkich uczniów, rodziców, nauczycielioraz pracowników administracji i obsługi. Podziękował wszystkim pedagogom za pracę, za wyniki i odnoszone przez uczniów sukcesy.

Miłym akcentem uroczystości było wręczenie nagród wójta i nagród dyrektorów z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wójt Tomasz Osewski wręczył nagrody dwóm dyrektorom – Jackowi Szumskiemu i Agnieszce Jaszkowskiej, a także nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi, których docenili dyrektorzy szkół za cierpliwe przekazywanie wiedzy i dobrych zwyczajów wychowankom. Ponadto nagrodzono pracowników Centrum Usług Wspólnych Gminy Ełk. Szkoła w Woszczelach zaprezentowała gościom program artystyczny, w którym uczniowie pod kierunkiem Magdaleny Sikorskiej i Marzanny Bagińskiej ukazali klimat szkolnej codzienności. Uczniowie wcielali się w role nauczycieli i pracowników szkoły. Młodzi wykonawcy z artystycznym rozmachem wyrecytowali, wytańczyli oraz wyśpiewali życzenia wszystkim zgromadzonym gościom.

 

MROZY WIELKIE

W naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na którą przybyli uczniowie, nauczyciele i pracownicy obsługi oraz przedstawiciele Rady Rodziców. Na początku głos zabrała dyrektor Katarzyna Podbielska, która mówiła o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Rozdała wyróżnionym nauczycielom nagrody dyrektora, podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.

Przewodniczący Rady Rodziców Robert Gospodaryk w imieniu rodziców przekazał pracownikom naszej szkoły najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na koniec uroczystości uczniowie klasy VI pod kierunkiem Anny Wujek zaprezentowali humorystyczne przedstawienie pt. „Duża przerwa”. Uczniowie piosenką i słowem uświetnili wyjątkowy dzień w roku szkolnym, docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud, poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków.

 

RĘKUSY

W Szkole Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego gościł przedstawiciel ciekawego zawodu – trębacz. Emil Niedzielski, zawodowy muzyk – instrumentalista, przybliżył uczniom tajniki gry na trąbce, ciekawym instrumencie dętym mieszanym. To spotkanie rozpoczęło cykl spotkań z przedstawicielami różnych profesji.
– Nasz gość opowiedział o etapach edukacji, sposobach gry, rodzajach tłumików oraz odmianach trąbek (trąbka piccolo, flugelhorn) – mówi Anna Werner, organizatorka spotkania. – Okazało się, że pomimo iż trąbka posiada tylko 3 wentyle, potrzeba nie lada umiejętności, aby wydobyć z niej dźwięk.
Pan Emil zaprezentował również kilka utworów muzycznych pochodzących ze znanych bajek. Chociaż trąbka była bardzo donośna, chwilami uczniowie dorównywali jej głośnością. W trakcie spotkania okazało się, że najlepszą znajomością prezentowanych melodii wykazał się Franciszek Ladziński, uczeń klasy II. Udało mu się rozpoznać prawie wszystkie utwory.

 

WOSZCZELE

Już po raz kolejny nasi uczniowie wystąpili na scenie Ełckiego Centrum Kultury, biorąc udział w Konkursie Recytatorskim i Wokalnym w ramach obchodów XVII Dnia Papieskiego „Idźmy naprzód z nadzieją”. 2 października 2017 r. odbyły się przesłuchania uczestników w poszczególnych kategoriach wiekowych. Naszą szkołę reprezentowały następujące osoby w kategorii klas IV-VII szkoły podstawowej: Jakub Pikora z klasy IVb, Kinga Balcer z klasy VI i Zuzanna Horodko z klasy VI. Wszyscy troje recytowali wiersze autorstwa naszego rodaka – papieża Jana Pawła II. Nad doborem repertuaru i przygotowaniem występów czuwała pani Katarzyna Pikora. Podziękowania należą się także rodzicom, którzy nie szczędzili sił oraz zapału, wspierając swoje dzieci i instruktora.
Wszystkich uczestników oceniało jury powołane przez organizatora, które wyłoniło laureatów, biorąc pod uwagę dobór repertuaru do wieku i jego oryginalność, interpretację wiersza lub piosenki, poziom trudności wykonywanego utworu oraz ogólny wyraz artystyczny. Konkurencja, jak zawsze, była duża.
8 października 2017 r. w sobotę odbył się koncert finałowy, na którym wystąpili laureaci wyłonieni przez jury, w tym wszyscy troje nasi uczniowie. Zajęli pierwsze miejsce ex aequo. Jakub Pikora recytował wiersz „Pieśń o słońcu niewyczerpanym”, Zuzanna Horodko recytowała „Renesansowy psałterz Emilii, Matce mojej”, Kinga Balcer „Miłość mi wszystko wyjaśniła”. Wszyscy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatora. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

RĘKUSY

„Rękusy czytają, bo lubią!”. Wisława Szymborska powiedziała kiedyś, że „czytanie książek – to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła.” Te słowa oraz ogólnopolska akacja głośnego czytania, która przypada 29 września, skłoniła nauczycieli Szkoły Podstawowej w Rękusach do przygotowania takiej wspólnej zabawy.
Tego dnia czytali wszyscy: najmłodsi, przedszkolaki, starszaki, uczniowie klas IV- VII oraz nauczyciele. Szkolny korytarz zamienił się w niecodzienną czytelnię, do której można było „dojechać” karocą Kopciuszka a potem wejść przez „drzwi Narnii”, by w końcu posłuchać głośnego czytania, odpoczywając na miękkich poduszkach. Na tym, oczywiście, nie skończyła się nasza podróż.
– Zwiedzaliśmy świat (konkretnie Karaiby) razem z Nelą – małą reporterką – opowiada Bogumiła Kraśko, organizatorka akcji. – Poznawaliśmy ulubione książki naszych koleżanek i kolegów oraz nauczycieli. Na koniec wysłuchaliśmy interpretacji trudnego tekstu „Chrząszcz drżący w gąszczu” w wykonaniu finalistów szkolnego Konkursu Pięknego Czytania.
Tytuł Mistrza Pięknego Czytania zdobył uczeń klasy VI – Mikołaj Okuniewski. Gratulujemy!

 

WOSZCZELE
Na tydzień przed Dniem Papieskim została zorganizowana wystawa na holu głównym w szkole. Dyżur honorowy przy wystawie pełnili wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas. W dniu 8 października 2017r. w kościele parafialnym w Grabniku, jak też i w kaplicy w Woszczelach wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas wzięli udział w akcji charytatywnej na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Przeprowadzono zbiórkę pieniędzy do puszek. Zebraną kwotę przekazano fundacji.

 

STRADUNY
W ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Sportu w dniach 25-29 września 2017r. w Zespole Szkół Samorządowych w Stradunach odbyły się rozgrywki sportowe. Na każdej długiej przerwie zgłoszone do organizatorów, nauczycieli wychowania fizycznego: Marii Mroczkowskiej i Radosława Krupińskiego drużyny klasowe aktywnie i zgodnie z zasadami fair play rywalizowały w następujących grach:

 • 25.09; kl. 2- kl.3 piłka nożna chłopcy- gimnazjum (5-osobowe zespoły)
 • 26.09; kl. 2- kl. 3 piłka siatkowa dziewcząt – gimazjum (6-osobowe zespoły)
 • 27.09; kl. VI-VIIb piłka nożna – chłopcy – (5-osobowe zespoły)
 • 28.09; kl. V – VI dwa ognie – drużyny mieszane (6-osobowe: 3 dziewczyny,
  3 chłopcy)
 • 29.09; kl. IVa – kl IVb dwa ognie – – drużyny mieszane (6-osobowe: 3 dziewczyny, 3 chłopców)

Dodatkowo uczniowie klas 2 i 3 gimnazjum oraz IVa, IVb, V, VIIb szkoły podstawowej pod opieką wychowawców uczestniczyli w rajdach rowerowych. Dopisująca pogoda i wspólne aktywne spędzanie czasu wolnego podczas wypraw rowerowych zintegrowały zespoły klasowe, wyzwoliły u uczestników radość i życzliwość. Zakończone wspólnym ogniskiem wyprawy okraszane były żartami, przekomarzaniami i emanowały pozytywnymi emocjami.

 

MROZY WIELKIE
„Ta szkoła jest naszym drugim domem, starsi i młodsi w sercu ją mamy…” słowa Pieśni Szkoły po raz kolejny rozbrzmiały w murach Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich, otwierając jej święto – uroczystość Dnia Patrona Szkoły.
Od kilku lat jest to również data szczególna dla najmłodszych uczniów, którzy przeżywają uroczystość Ślubowania Pierwszoklasistów. Te ważne, w życiu naszej szkolnej społeczności, wydarzenia miały miejsce 29 września 2017 r. Data jest nieprzypadkowa, gdyż 27 września przypada rocznica powołania do istnienia organizacji harcerskiej Szare Szeregi – od 2009 r. patrona naszej szkoły. W związku z tym, każdego roku w tym dniu (lub tuż po) upamiętniamy bohaterskich harcerzy Szarych Szeregów, przypominając o ich czynach uczniom i gościom biorącym udział w naszym święcie.
W to piękne, słoneczne wrześniowe przedpołudnie swą obecnością zaszczycili nas: Skarbnik Urzędu Gminy Ełk Bożena Wołyniec, proboszcz parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego, ks. Tadeusz Jarecki, Nadleśniczy Nadleśnictwa Ełk w Mrozach Wielkich Andrzej Wyłucki, radni Gminy Ełk: Tadeusz Fatkowski oraz Ryszard Wołyniec, przewodniczący Rady Rodziców Robert Gospodaryk oraz nauczyciele i rodzice uczniów.
Wszyscy z niecierpliwością i zainteresowaniem oczekiwali na to, co zaprezentują im uczniowie klasy II i III, którzy, pod czujnym okiem pań Katarzyny Żywno i Małgorzaty Wakuły, przygotowali część artystyczną. Mieli przed sobą trudne zadanie: musieli w prosty i przystępny sposób przybliżyć pierwszoklasistom sylwetkę patrona szkoły oraz wyjaśnić im, na czym polega ślubowanie. Najlepszym sposobem na to było podzielenie się własnymi doświadczeniami w tym zakresie. Starsi koledzy, wspomagani prezentacją multimedialną, oraz pieśniami patriotycznymi w wykonaniu szkolnego chóru, snuli opowieść o historii nadania imienia szkole, o symbolach szkoły i ślubowaniu. W ich wspomnieniach przewijały się takie słowa jak patriotyzm, tolerancja, wolność, przyjaźń, odwaga, prawda, czyli najważniejsze wartości, jakie są przekazywane uczniom naszej szkoły. Pierwszoklasiści zadawali mnóstwo pytań, chcąc jak najlepiej poznać patrona swojej szkoły. Dowiedzieli się, że Szare Szeregi powstały w najstraszniejszym, w dziejach Polski okresie, w czasie II wojny światowej, że do organizacji, której zadaniem była walka z wrogiem i podtrzymywanie ducha w narodzie, należały dzieci i młodzież, że wielu z nich oddało swe życie, abyśmy dzisiaj mogli żyć i uczyć się w wolnym kraju oraz, że ich postawa stanowi wzór do naśladowania.
Trzecioklasiści, przywołując wspomnienia sprzed lat, nawiązali do pierwszego ślubowania złożonego przez uczniów na sztandar szkoły. Stało się to okazją do zaprezentowania go pierwszoklasistom i objaśnienia jego symboliki. Dzieciaki z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści kolegów, a zachęceni, wraz z nimi wykonały utwór „Kto ty jesteś?” będący swoistym wyznaniem miłości do Ojczyzny.
Po tak intensywnym przygotowaniu, nie pozostało nic innego, jak przystąpić do uroczystego ślubowania. Stremowani, ale szczęśliwi pierwszoklasiści z dumą powtarzali słowa przyrzeczenia uczniowskiego odczytywane przez panią dyrektor Katarzynę Podbielską, która chwilę potem, zgodnie z wieloletnią szkolną tradycją, ogromnym ołówkiem dokonała pasowania ich na uczniów.
Świadkami wydarzenia byli przejęci rodzice i zaproszeni goście, którzy oczarowani widowiskiem, nie kryli swego wzruszenia. Skarbnik Gminy Bożena Wołyniec wyraziła wdzięczność za wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu, jakiej miała okazję doświadczyć w czasie prezentacji i pogratulowała występu młodym artystom. Jednocześnie przyznała, że z żadnej encyklopedii nie dowiedziała się o Szarych Szeregach tyle, ile z przekazu uczniów.
Ksiądz Proboszcz również docenił zaangażowanie i grę młodych aktorów. Podkreślił znaczenie autorytetu w codziennym życiu i wyraził radość, że uczniowie naszej szkoły są wychowywani w duchu wartości prezentowanych przez Szare Szeregi i nieobce są im słowa „Bóg- Honor- Ojczyzna”. Zaproszeniem na wspólny poczęstunek zakończono obchody Dnia Patrona Szkoły i ślubowania uczniów klasy I. Ta piękna i wzruszająca uroczystość na długo pozostanie w naszej pamięci, bo, jak mawiał Oscar Wilde „Pamięć to pamiętnik, który stale nosimy ze sobą”.

 

NOWA WIEŚ EŁCKA
28 września 2017 r. Wojewódzka Kapituła Certyfikatu „Szkoła Promująca Zdrowie” przyznała Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Nowej Wsi Ełckiej Certyfikat Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty. Przyznany dokument jest gwarancją, że nasza szkoła pracuje zgodnie z modelem szkoły promującej zdrowie.

Co to jest Szkoła Promująca Zdrowie?
Szkoła Promująca Zdrowie jest to środowisko, w którym członkowie społeczności szkolnej – pracownicy i uczniowie: podejmują starania, aby poprawić swoje samopoczucie i zdrowie, uczą się jak zdrowiej żyć i jak tworzyć zdrowe środowisko, zachęcają ludzi, zwłaszcza rodziców do podjęcia podobnych starań.

Jakie są główne cechy Szkoły Promującej Zdrowie?

 • Edukacja zdrowotna jako ważny element programu nauczania szkoły.
 • Etos zdrowia w szkole.
 • Współdziałanie z rodzicami i społecznością lokalną.

Jakie są cele Szkoły Promującej Zdrowie?
Nadrzędnym celem SZPZ jest zdrowy styl życia społeczności szkolnej i lokalnej. Aby to osiągnąć społeczność szkolna powinna starać się m.in.:
– kształtować poczucie odpowiedzialności za zdrowie u każdej osoby, w rodzinie i w społeczności lokalnej,
– zachęcać do zdrowego stylu życia oraz stworzyć uczniom i pracownikom realne i atrakcyjne możliwości dokonywania zdrowych wyborów,
– umożliwiać uczniom rozwój ich potencjału fizycznego, psychicznego i społecznego oraz wzmacniać w nich poczucie własnej wartości,
– zapewnić sprzyjające zdrowiu środowisko do pracy i nauki,
– włączyć edukację zdrowotną uczniów do programu nauczania szkoły z wykorzystaniem aktywizujących metod nauczania,
– wyposażać uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania wyborów dla poprawy własnego zdrowia oraz tworzenia zdrowego i bezpiecznego środowiska fizycznego.

W tworzeniu Szkoły Promującej Zdrowie współuczestniczą:

 • uczniowie;
 • nauczyciele;
 • rodzice;
 • inni pracownicy szkoły;
 • inne osoby ze społeczności lokalnej.

O promocji zdrowia
Koncepcja szkoły promującej zdrowie narodziła się w Europie w połowie lat 80 dwudziestego wieku. W 1991 r. Światowa Organizacja Zdrowia zaproponowała Polsce, Czechosłowacji i Węgrom realizację projektu: „Szkoła promująca zdrowie”. W 1992 r. utworzona została Europejska Sieć Szkół Promujących Zdrowie. Polska przystąpiła do niej i tak stopniowo w całym kraju szerzona była idea szkół promujących zdrowie. Ruch szkół promujących zdrowie rozwija się w Europie i obejmuje obecnie 45 krajów stowarzyszonych w Europejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie, którym wspólnie patronuje Światowa Organizacja Zdrowia, Rada Europy i Komisja Europejska.

Pragniemy, aby nasza szkoła była:

 • miejscem, w którym ludzie żyją, uczą się, pracują, bawią się;
 • miejscem, w którym społeczność szkolna podejmuje działania dla poprawy własnego samopoczucia i zdrowia;
 • miejscem, w którym uczniowie uczą się jak zdrowiej i lepiej żyć;
 • miejscem, w którym zachęca się innych ludzi ze swojego otoczenia do podejmowania podobnych decyzji.

 

CHEŁCHY

W Zespole Szkół Samorządowych w Chelchach uczniowie poznawali tradycje związane z Mazurami ramach projektu „W chacie naszej babuni”, organizowanego przez seniorki z zespołów „Zielono Dąbrowa” z Nowej Wsi Ełckiej i „Stradunianki” ze Stradun. Podczas odwiedzin w szkole w Chełchach panie zaprezentowały tradycyjne stroje oraz uczyły dzieci przygotowywać tradycyjne mazurskie potrawy (między innymi kapustę kiszoną).

 

RĘKUSY

Jak co roku, uczniowie Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach wzięli czynny udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata 2017” .
– W działaniu tym od lat wspierają nas Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku i Nadleśnictwo Ełk – mówi Joanna Borzeńska, organizatorka akcji. – Nasze działania rozpoczęli najmłodsi uczniowie klas I – III i przedszkolaki, którzy postanowili uprzątnąć teren położony obok szkoły. „Starszyzna” pod opieką wychowawców i nauczycieli wyruszyła w las. Tam pod okiem pana Krzysztofa Wiawiórko, pracownika leśnictwa Lipiny uczniowie uprzątnęli ze śmieci fragment lasu często odwiedzany przez ludzi korzystających z dobroci natury, tj. niektórych wędkarzy, turystów, grzybiarzy, którzy niestety często zapominają, co należy robić z odpadami.
Podczas marszu było wiele okazji, aby utrwalić wiedzę na temat funkcjonowania ekosystemu leśnego. Widzieliśmy przedstawicieli paprotników- widłaka goździstego, bogactwo i różnorodność grzybów kapeluszowych, pleśniowych, m.in. dzięki którym las pozbywa się odpadów naturalnego pochodzenia i nie staje się śmietniskiem. Ciekawym obiektem obserwacji było żerowisko bobrów, które zamieszkują pobliski zbiornik wodny. Wszyscy uczestnicy spisali się na medal. Uwieńczeniem naszej pracy było wspólne ognisko podczas, którego nie zabrakło wspólnego śpiewu. Nasza przygoda z lasem będzie miała swój dalszy ciąg, ponieważ w najbliższym czasie odwiedzi nas w szkole pan Krzysztof, aby dzielić się swoją pasją, jaką jest praca w lesie.

 

 

WOSZCZELE
29 września 2017 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego z oddziałami Gimnazjum, ich nauczycielami, wychowawcami, zaopatrzeni w worki na śmieci i jednorazowe rękawice, już po raz kolejny uczestniczyli w akcji ekologicznej „Sprzątanie Świata”. Głównym celem tego przedsięwzięcia było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Idea rozumiana jest jako łańcuch działań, którego początkiem jest tworzenie odpadów, ich selektywna zbiórka i kończący ją recykling. To także zachęta do działań na rzecz ochrony środowiska oraz poszanowania zasobów naturalnych i racjonalnej gospodarki odpadami. Akcja miała również na celu pokazać uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska jest nie tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, unikanie tworzenia odpadów oraz odpowiednie gospodarowanie nimi.
Działania rozpoczęto już w połowie września pogadankami na temat bezpieczeństwa oraz głównych celów akcji w klasach młodszych i na lekcjach wychowawczych w klasach IV – VII oraz II i III gimnazjum. Wszystkie klasy pozytywnie zmotywowane szczytnym celem, miały wyznaczone tereny, które solidnie posprzątano. Klasy 0 – III sprzątały teren szkoły, w tym boisko i plac zabaw. Klasy IV – VII i gimnazjum zajęły się poboczami dróg w okolicach szkoły, głównymi ulicami wsi Woszczele, pętlą MZK oraz terenem przy jeziorze Sawinda. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie sprzątanie przebiegło bardzo sprawnie, a efekty pracy wszystkich uczniów były zadowalające. Wszyscy uczestnicy wyrazili nadzieję, iż ich praca nie pójdzie na marne, a kolejne lata będą mniej obfite w porozrzucane śmieci.
Czynny udział w akcji dał im do zrozumienia, że należy dbać o środowisko, o czystość otoczenia i jakie mogą być negatywne skutki zaniechania tych działań w przyszłości.

 

MROZY
27 września 2017 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Mrozach Wielkich wzięli udział w lekcji etnografii „Jak to dawniej bywało”. Grupa nieformalna składająca się z twórczyń ludowych zapoznała dzieci z realiami swojego dzieciństwa i młodości. Poprzez pokaz, pogadankę i warsztaty dzieci zapoznały się z takimi czynnościami, jak pranie w balii przy pomocy tary, prasowanie żelazkiem na węgle oraz maglowanie ręcznym maglem. Ponadto miały możliwość uczestniczenia w przygotowaniu kapusty do kiszenia, ubijaniu masła w drewnianej maselnicy i przędzeniu na kołowrotku. Pani Hilaria Orłowska opowiadała o tym, jak dawniej pielęgnowano noworodka i zaśpiewała piękne kołysanki zapamiętane ze swojego dzieciństwa. Pani Wanda Kochanowska wykonywała z gałązek owiniętych bibułą kolorowe ozdoby.
Osoby starsze przekazały swoją wiedzę i umiejętności najmłodszym. Dzięki warsztatom dzieci osobiście zapoznały się z zanikającymi już zwyczajami, a także mogły własnoręcznie wykonać piękne ozdoby. Takie działania uczą szacunku dla pracy i starszych ludzi.

 

WOSZCZELE
21 września 2017 r. uczniowie klasy III szkoły podstawowej, dzięki współpracy z opiekunem świetlicy wiejskiej w Woszczelach Agnieszką Łukaszewicz mieli możliwość poznania procesu przygotowania ciasta oraz pieczenia chleba.
Na początku zajęć, które odbyły się w świetlicy wiejskiej, dzieci wraz z nauczycielem dyskutowały o tym, jak powstaje chleb. Dowiedziały się, jak dawniej go wypiekano oraz mogły obejrzeć zakwas, na którym powstawał. Po części informacyjnej przystąpiły do przygotowania cista. Ogromną radość sprawiła im możliwość nadawania pieczywu dowolnego kształtu i rozmiaru. Podczas oczekiwania na efekty pracy uczniowie dowiedzieli się, jakie zawody zwiazane są z powstawaniem i produkcją chleba. Następnie degustowali różne gatunki pieczywa oraz własnoręcznie wykonanych wypieków. Na zakończenie serdecznie podziękowali pani Agnieszce Łukaszewicz za zaproszenie na wyjątkowo interesujące i „smaczne” zajęcia, które u wszystkich wywołały uśmiech na twarzy.

 

STRADUNY

„Kropka” Petera H. Reynoldsa zapoczątkowała Międzynarodowy Dzień Kropki, obchodzony na całym świecie 15 września jako święto kreatywności, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności. Święto te obchodzili również uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Stradunach (wraz z oddziałami gimnazjalnymi). To była okazja do prezentacji swoich umiejętności. Zorganizowano wystawy prac plastycznych oraz akcesoriów jeździeckich. Dzieci mające talent kulinarny zorganizowały „smaczny” poczęstunek. Na stołach pojawiły się owocowe szaszłyki, świeżutkie gofry, ciasta, ciasteczka, babeczki oraz napój z natki pietruszki. Odbył się również pokaz talentów sportowych, gdzie chłopcy prześcigali się w sztuczkach piłkarskich. Podczas prezentacji talentów muzycznych i recytatorskich mogliśmy usłyszeć wspaniałe wokale oraz popisy gry na akordeonie i gitarze klasycznej.

 

RĘKUSY

„Postaw znak – zobaczymy dokąd Cię zaprowadzi” – pod takim hasłem społeczność Szkoły Podstawowej im. rtm. W Pileckiego w Rękusach świętowała Międzynarodowy Dzień Kropki. A wszystko zaczęło się od książki pt. „Kropka” Petera H. Reynoldsa. Historia dziewczynki o imieniu Vashti, która nie wierzy w swoje możliwości, poruszyła wyobraźnię na całym świecie.

– Dlatego 15 września nauczyciele w wielu szkołach większą uwagę, niż zwykle, zwracają na talenty swoich uczniów- opowiada Bogumiła Kraśko, polonistka i organizatorka akcji. – Tak też było u nas. Uczniowie wysłuchali historii małej dziewczynki, która jest przekonana, że nie umie malować a następnie zainspirowani kropkami, wykonywali najróżniejsze zadania z kropkami: malowali swój znak z kropek, wykonywali rysunki metodą kropkową, szukali cytatów umieszczonych w kropkach, dopisywali kropki, kreski, przecinki do przygotowanego tekstu, by na nowo móc go napisać…

Każdy tego dnia miał na sobie kropki, by podkreślić własną indywidualność, niepowtarzalność i wyjątkowość, ale także poczucie humoru i wielką kreatywność.

– Dzisiejsze obchody to nasze szkolne święto kreatywności, talentu i odwagi w pokonywaniu własnych trudności – dodaje Agnieszka Jaszkowska, dyrektor szkoły w Rękusach. – To doskonała okazja, by rozmawiać z uczniami o drzemiących w nich talentach. Czasem dzieci nie wierzą w swoje możliwości, wówczas my – dorośli powinniśmy pomóc im poznać najmocniejsze strony. Rzeczywiście w tym dniu wszystko kręciło się wokół kropki. Kropki naklejane na ubraniach, kropkowe łamigłówki matematyczne, przeróżne zadania, których motywem przewodnim stała się kropka. Jednak ów znak był tylko pretekstem do tego, by na chwilę zatrzymać się i spojrzeć na naszych uczniów przez pryzmat ich zainteresowań i talentów.

 

 

Witaj szkoło!

Ku uciesze uczniów wakacje zostały przedłużone i rok szkolny 2017/2018 rozpoczął się dopiero 4 września. W inauguracji udział wzięły władze gminy – Wójt Tomasz Osewski i Zastępca Wójta Magdalena Fuk.

STRADUNY
W Stradunach uroczystość rozpoczęła się po od odśpiewania hymnu, następnie zebranych powitał Wójt Gminy Ełk Tomasz Osewski. Dyrektor szkoły Kazimierz Potapczyk przywitał wójta, księdza proboszcza Zdzisława Siutę, rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły oraz uczniów. Wójt przypomniał zebranym o roli kształtowania postaw patriotycznych w szkole, obiecał dalszą opiekę nad szkołą. Dyrektor wyraził zadowolenie z powrotu wszystkich uczniów z wakacji w dobrym zdrowiu, zwrócił uwagę klasie trzeciej gimnazjum na to, że poprzednia klasa trzecia zakończyła szkołę z bardzo dobrymi wynikami podnosząc im w ten sposób poprzeczkę oraz wyraził nadzieję, że obecna trzecia klasa sprosta nie tylko oczekiwaniom dotyczącym ocen, ale także wzorowego zachowania i zaangażowania w życie szkoły.

 

RĘKUSY
„Do widzenia, lesie zielony, do widzenia, rzeko pluszcząca, do widzenia, szpaki
i wrony żeglujące wysoko do słońca”.
Za nami dwa miesiące wspaniałych, słonecznych i beztroskich wakacji. Cała społeczność Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach radośnie rozpoczęła nowy rok szkolny 2017/2018 teraz już jako ośmioklasowa szkoła podstawowa.
Pani dyrektor Agnieszka Jaszkowska bardzo serdecznie powitała nowych uczniów i nauczycieli oraz liczną grupę najmłodszych przedszkolaków. Gościem honorowym uroczystości była Zastępca Wójta Gminy Ełk Magdalena Fuk, która życzyła owocnej pracy w świeżo wyremontowanych pomieszczeniach szkolnych oraz w nowej pracowni przyrodniczej i matematycznej wyposażonej w sprzęt komputerowy z projektu Tik-Tak.
Przed nami kolejne miesiące wytężonej pracy oraz wiele okazji do rozwijania swoich pasji
i zainteresowań.

 

 

 

NOWA WIEŚ EŁCKA
4 września 2017 r. w sali gimnastycznej pierwszy raz w roku szkolnym 2017/2018 spotkali się uczniowie, nauczyciele oraz rodzice dotychczasowej Szkoły Podstawowej oraz klasy drugie i trzecie wygaszanego Gimnazjum. Od dziś stanowimy jedną społeczność.
Dyrektor szkoły Jacek Szumski serdecznie powitał zebranych gości, nauczycieli, rodziców oraz uczniów. Wśród gości znalazł się Wójt Gminy Ełk Tomasz Osewski oraz ks. Andrzej Bryg, proboszcz parafii w Nowej Wsi Ełckiej.
Życzenia dla uczniów i nauczycieli złożył Wójt Tomasz Osewski, a pani Mariola Marcińczyk odczytała życzenia Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego.
Po przedstawieniu wychowawców klas oraz nauczycieli przedmiotów, pan dyrektor oficjalnie ogłosił rozpoczęcie roku 2017/2018 , zaś Wójt jako pierwszy zadzwonił szkolnym dzwonkiem.

 

WOSZCZELE
Po Mszy świętej w kaplicy w Woszczelach dalsza część uroczystości odbyła się w szkole. Pani dyrektor Beata Kirycka powitała wszystkich, przekazała życzenia całej społeczności szkolnej, przedstawiła nowych nauczycieli oraz przydział wychowawstw. Następnie Zastępca Wójta Gminy Ełk Magdalena Fuk przywitała nową panią dyrektor i przekazała wszystkim życzenia od Wójta Gminy Tomasza Osewskiego oraz poinformowała o inwestycjach Gminy Ełk w szkole. Zachęciła również do skorzystania z zajęć w ramach programu Tik-Tak.

 

MROZY WIELKIE

Pierwszy dzwonek zwiastujący rozpoczęcie roku szkolnego 2017/ 2018 zabrzmiał w Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich o godz. 8:15. Zgodnie z tradycją szkoły, odśpiewano hymn państwowy oraz pieśń szkoły. Miłe słowa powitania skierowała do zebranych pani Katarzyna Podbielska, dyrektor SP. W przemówieniu wspomniała o dobrych zmianach – dzięki wsparciu finansowemu Gminy Ełk ogrodzono teren szkoły. Z radością przedstawiła również nowych nauczycieli, którzy od razu spotkali się z aplauzem uczniów, rodziców i grona uczących pedagogów.
Wójt Gminy Ełk Tomasz Osewski wszystkim zebranym życzył dobrego, obfitującego w liczne sukcesy edukacyjne roku szkolnego. W wystąpieniu, przywołał pamięć tych, którzy 78 lat temu oddali życie za Ojczyznę, abyśmy mogli żyć i uczyć się w wolnym kraju. Głos zabrali także starsi uczniowie, którzy przywitali najmłodsze dzieci, zapewniając ich o swojej życzliwej pomocy, a uczniom klasy pierwszej życzyli wzorowego pierwszego świadectwa.

 

CHEŁCHY
Niebo „płakało” z okazji końca wakacji i uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2017/2018, ale twarze dzieci były rozpromienione i pełne szczęścia.
– Widać było, że nie mogły się doczekać powrotu do szkoły – mówi Karol Marchel, dyrektor szkoły. – A naszą szkołę czekają w tym roku zmiany. Zostało poczynionych wiele remontów i udoskonaleń, uszczelnienia dachu i kominów, malowanie sal, nowe komputery i sprzęt elektroniczny, po prostu, jak mawia nasza młodzież, „wypas”. Witamy, pozdrawiamy i życzymy wielu sukcesów w nowym roku szkolnym.

 

NOWA WIEŚ EŁCKA

Zakończenie roku szkolnego 2016/2017

– Zakończenie roku to idealna okazja do podziękowania osobom, które wykazały się swą wiedzą, talentem sportowym, udziałem w olimpiadach czy w różnego typu przedsięwzięciach artystycznych – mówi Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk.– Bardzo wielu uczniów aktywnie włącza się w życie szkoły, reprezentując ją oraz naszą Gminę Ełk w regionie, województwie czy kraju.

 

 

GMINA EŁK

V Gminny Konkurs Piosenki Dziecięcej

W Centrum Kultury Gminy Ełk w Stradunach odbył się V Gminny Konkurs Piosenki Dziecięcej. Uczestniczyły w nim dzieci z Rękus, Chełch, Nowej Wsi Ełckiej, Stradun, Mrozów Wielkich. Wszystkie dzieci zaprezentowały swoje talenty muzyczne na bardzo wysokim poziomie.

Pierwsze miejsce przyznano uczennicom Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi Ełckiej – Paulinie Choroś oraz Zofii Jaroszewskiej. Drugie miejsca zajęły Patrycja Piktel (ZSS Chełchy), Jan Jaroszewski (SP Nowa Wieś Ełcka) i Michał Minarowski (SP Mrozy Wielkie). Trzecie miejsca wyśpiewały Kamila Więcko (SP Rękusy) oraz Amelia Jasińska (SP Nowa Wieś Ełcka). Wyróżnienia przyznano Oliwii Nalewajko (ZSS Chełchy) oraz Marii Kozłowskiej (ZSS Straduny).

Laureatów konkursu wyłoniła komisja w składzie Katarzyna Sochacka, Aneta Kowal oraz Emil Mankiewicz, a nagrody wręczyła Magdalena Fuk, zastępca Wójta Gminy Ełk. Całość poprowadzili Krzysztof Łapiński oraz Izabela Worm.

 

WOSZCZELE
Święto patrona szkoły

W piątek, 9 czerwca 2017 r. nastąpiło podsumowanie obchodów Dni Patrona szkoły, ks. Jana Twardowskiego. Podczas dwóch tygodni uczniowie wraz z wychowawcami analizowali życiorys patrona, ilustrowali wybrany wiersz o tematyce przyrodniczej oraz przygotowywali na konkurs plakaty o rodzinie. Ważnym zadaniem każdej klasy było wybranie sentencji ks. Twardowskiego, a następnie uzasadnienie wyboru i wyjaśnienie znaczenia wybranego motta.

Uroczysty apel rozpoczął się odśpiewaniem hymnu szkoły. Następnie uczniowie popisali się znajomością życiorysu ks. Jana Twardowskiego. Zwycięzcy otrzymali słodycze.  W dalszej części apelu pani dyrektor Maria Nowacka nagrodziła zwycięskie klasy za plakaty o rodzinie. W kategorii kl. I-III szkoły podstawowej najlepszą pracę wykonała kl. IIIb i otrzymała piłkę nożną. Wśród kl. IV-VI zwyciężyła kl. V, a u gimnazjalistów najlepszy plakat wykonali uczniowie kl. II gimnazjum. Uczniowie nagrodzonych klas otrzymali piłki siatkowe.

W kolejnej części apelu gospodarz każdej klasy zaprezentował plakat z sentencją patrona, którą wybrali uczniowie. Zadaniem przewodniczącego klasy było uzasadnienie wyboru i wyjaśnienie znaczenia motta. Wszyscy uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z tym zadaniem, dlatego każdy został obdarowany słodkościami przez przewodniczącego Rady Rodziców, pana Tomasza Chorużego.
Na zakończenie uroczystości dyrektor podziękowała Radzie Rodziców za pomoc i zakup słodyczy oraz wszystkim uczniom i nauczycielom za wielkie zaangażowanie w przebiegu Dni Patrona szkoły.

 

WOSZCZELE

O roślinach i zwierzętach wiedzą wszystko

Z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska 5 czerwca 2017 roku odbył się drugi etap XIII Międzyszkolnego Konkursu Ekologicznego organizowanego, jak co roku, przez Gminny Zespół Przyrodników. Tegoroczne zmagania uczniów szkół podstawowych miały miejsce w Starostwie Powiatowym w Ełku. W konkursie wzięło udział jedenaście drużyn z różnych miejscowości naszego regionu.

Konkurencje były różne – od testu wiedzy poprzez rozpoznawanie chronionych gatunków roślin i zwierząt oraz wybranych parków narodowych po graficzne przedstawienie zasad zachowania się na terenach chronionych. Gminę Ełk reprezentowały uczennice Szkoły Podstawowej w Woszczelach: Wiktoria Żuk z klasy IV, Zuzanna Horodko z klasy V oraz Diana Isaieva z klasy VI. Dziewczynki solidnie się przygotowały do konkursu pod kierownictwem pani Anny Lewczuk i zdobyły I miejsce. Serdecznie gratulujemy!

 

 

WOSZCZELE

πknik matematyczny

W Zespole Szkół Samorządowych w Woszczelach odbył się 5 czerwca 2017 r. konkurs pt. „πknik matematyczny – Mistrz tabliczki mnożenia i dzielenia”, który zorganizowały Wioletta Borowik i Jadwiga Kondratowicz. Skierowany był do uczniów klasy IIIa i IIIb szkoły podstawowej. Przystąpiło do niego 17 dzieci. Nad przebiegiem zmagań matematycznych czuwała komisja konkursowa – rodzice Monika Jakimyszyn i Krzysztof Szuchnicki.

Konkurs przebiegał w trzech etapach. Uczniowie za każdym razem musieli bezbłędnie i jak w najkrótszym czasie napisać wyniki do działań na mnożenie i dzielenie w zakresie 100. Poziom uczestników, jak podkreślił przewodniczący komisji Krzysztof Szuchnicki, był bardzo wysoki i wyrównany.

Pierwsze miejsce i tytuł „Mistrza tabliczki mnożenia i dzielenia” otrzymał Tomasz Ziemkiewicz z kl. IIIb. Drugie miejsce zajęła Karolina Choruży z kl. IIIb, trzecie zaś Gabriela Szuchnicka z kl. IIIa. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody, a wszyscy uczestnicy konkursu drobne upominki.

 

STRADUNY

Interaktywne widowisko

W Centrum Kultury w Stradunach z okazji Dnia Dziecka gościł teatr „Krak-Art” z Krakowa, który przedstawił widowisko „Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków”. Na przedstawienie przybyło około 70 dzieci z Zespołu Szkół Samorządowych w Stradunach. Widowisko bardzo zainteresowało odbiorców, miało charakter interaktywny, dzieci włączały się chętnie w przedstawienie i grę aktorską.

 

 

 

MROZY WIELKIE
Radosne Koło Wiedzy

Reprezentacje uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich rywalizowały 26 maja 2017r. w V edycji Szkolnego Konkursu „Radosne Koło Wiedzy”. Pełną ekspresji zabawę edukacyjną przeprowadziły Katarzyna Żywno i Krystyna Kacprzyk, wspierane przez Aleksandrę Kalinowską.

Do rywalizacji przystąpiło 6 zespołów uczniowskich. Dzieci wykazywały się wiedzą i umiejętnościami z różnych dziedzin. Pięcioosobowe zespoły losowały kategorie pytań na kole fortuny, które zawierało również pola „Bankrut” i „Premia”. Tegoroczna edycja konkursu była niezwykle radosna, bowiem w drugiej rundzie uczniowie prezentowali swoją wiedzę przy wykorzystaniu platformy Kahoot. Tam czekały na nich quizy interaktywne. Tym razem poprawność ich wypowiedzi oceniała aplikacja komputerowa. Tę innowację z aplauzem przyjęli uczestnicy zabawy i rodzice obserwujący zmagania swych dzieci. Po raz kolejny okazało się, że włączenie uczniów do tego typu działań przynosi im ogromną satysfakcję i radość, a przy okazji pogłębia widomości i sprawność w posługiwaniu się komputerem.

Dyrektor Katarzyna Podbielska wręczyła uczestnikom konkursu nagrody i dyplomy ufundowane przez Radę Rodziców.

Galeria zdjęć – kliknij tutaj

 

WOSZCZELE

Zebrano zużyte telefony

W maju 2017 roku szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji zbierania zużytych telefonów komórkowych. Sprzęt był przynoszony do szkoły zarówno przez uczniów młodszych klas, gimnazjalistów, jaki i pracowników. W sumie zebrano 9,5 kg telefonów bez baterii (był to jeden z warunków przystąpienia do tej akcji). Sprzęt został zapakowany do kartonu i przekazany odpowiedniej firmie.

 

 

MROZY WIELKIE

Mała liga klas I-III

W czwartek, 25 maja 2017 r., reprezentacje złożone z najmłodszych uczniów pięciu gminnych szkół podstawowych spotkały się w pięknie udekorowanej świetlicy Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich na „VI Gminnym Turnieju „Mała liga klas I – III”. Nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej: Katarzyna Żywno i Krystyna Kacprzyk, wspierane przez Aleksandrę Kalinowską, zorganizowały turniej o charakterze intelektualno – sportowym i do udziału w nim zachęciły uczniów klas I – III ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Stradunach, Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach, Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach oraz Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Nowej Wsi Ełckiej.

Zabawa od pierwszej edycji cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i, wzorem lat ubiegłych, zmaganiom uczniów przyglądali się zaproszeni goście: Wójt Gminy Ełk Tomasz Osewski, Sekretarz Gminy Ełk Krzysztof Bronakowski, dyrektor Szkoły Podstawowej im. rtm W. Pileckiego Agnieszka Jaszkowska, rodzice uczniów i opiekujący się nimi nauczyciele. Uczestnicy turnieju mogli też liczyć na gorący doping ze strony gospodarza imprezy – dyrektora Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich Katarzyny Podbielskiej. Tegoroczna edycja konkursu została objęta honorowym patronatem Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty Krzysztofa Marka Nowackiego oraz Wójta Gminy Ełk Tomasza Osewskiego. Patronat medialny sprawowała rozgłośnia radiowa Radio 5 Ełk.

Czteroosobowe drużyny przystąpiły do rywalizacji, z zapałem i wytrwałością pokonując kolejne etapy, by zgromadzić jak największą ilość punktów i cieszyć się mianem zwycięzcy. Dzieci z radością losowały kategorie na kole fortuny z napięciem śledząc jego obroty, by nie trafić w pole „Bankrut”. Los wyraźnie jednak sprzyjał małym zawodnikom, którzy, nie tylko nie stracili zdobytych punktów, ale nawet je pomnożyli wykręcając kilkakrotnie „Premię”. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami z zakresu różnych dziedzin, co wcale nie było prostą sprawą: niektóre pytania były naprawdę trudne, lecz nie zaskoczyły młodych zuchów. Bez problemu poradzili sobie z zawiłościami ortografii, dzięki posiadanej wiedzy przyrodniczej odkryli, „co w trawie piszczy”, z matematyczną precyzją udowodnili, że z królową nauk są „za pan brat” i nie dali się „wyprowadzić w pole” podchwytliwymi pytaniami w konkurencji „Groch z kapustą”, a wszystko to na dodatek w miłej i radosnej atmosferze, wykazując sportową postawę i ducha walki. W tym miejscu należy podkreślić umiejętność zgodnej i kulturalnej współpracy, jaką wykazały się wszystkie drużyny. Nikt nie zniechęcał się drobnymi niepowodzeniami, a najważniejsza była wspólna zabawa.

Dzieci z wielkim zapałem trudziły się, by odgadnąć hasła – cytaty i powiedzenia Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Świętego Brata Alberta. Chcąc podkreślić, przypadające w tym roku, ważne rocznice: 100 rocznicę śmierci Św. Brata Alberta oraz 150 – lecie urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego i przybliżyć maluchom dokonania tych postaci, cytaty zaczerpnięte z ich wypowiedzi zostały wykorzystane w postaci haseł do odgadnięcia.

Największe zaskoczenie, a zarazem najwięcej pozytywnych emocji dostarczyła ta część rywalizacji, w której wykorzystana została platforma internetowa Kahoot. Za jej pośrednictwem, wykorzystując tablicę interaktywną i laptopy, uczniowie rozwiązywali testy interaktywne. Ich zadanie polegało na jak najszybszym wskazaniu każdorazowo jednej, prawidłowej odpowiedzi poprzez zaznaczenie jej na swoim komputerze. Trudność potęgował fakt, że oprócz poprawnego, na tablicy wyświetlały się też trzy inne, bardzo podobne rozwiązania. Nowością było również to, że poprawność odpowiedzi oceniała aplikacja komputerowa, a więc nie było mowy o niesprawiedliwym przyznaniu punktów. Zabawa bardzo spodobała się uczestnikom, jak też obserwującym ich zmagania, widzom.
Uczniów zdecydowanie usatysfakcjonowała część sportowa, która odbyła się na boisku szkolnym. Udział w atrakcyjnych konkurencjach dostarczył wielu emocji, był okazją do wykazania się sportową postawą, duchem walki i umiejętnością zdrowej rywalizacji w atmosferze zabawy i radości. Na szczęście i w tej dyscyplinie nasi zawodnicy byli bezkonkurencyjni. W tym dniu najważniejsza nie była wygrana, ale możliwość spotkania, wspólnej zabawy i radość z bycia razem.

Okazało się, że wszystkie zespoły, zdobyły wyrównaną liczbę punktów i prezentowały piękną, sportową postawę przejawiającą się w umiejętności zgodnej, kulturalnej współpracy. W związku z tym, komisja konkursowa, bez wahania, zdecydowała o przyznaniu wszystkim drużynom pierwszego miejsca. Decyzja jury spotkała się z gorącym aplauzem uczestników, którzy nagrodzili ją gromkimi brawami.

Zanim zawodnicy rozjechali się do swoich szkół nastąpiło uroczyste podsumowanie rywalizacji Katarzyna Podbielska, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich wręczyła nagrody i dyplomy zawodnikom oraz podziękowania nauczycielom, którzy wspierali swoje drużyny, a także szkołom za przyjęcie zaproszenia i udział w turnieju. Warto nadmienić, że głównym fundatorem tegorocznych nagród był Urząd Gminy Ełk. Przedsięwzięcie zostało wsparte finansowo również przez Radę Rodziców.

Więcej zdjęć z Małej ligi – kliknij tutaj

 

WOSZCZELE

Podróż do stolicy przybliżyła historię Polski i Polaków

W ramach projektów „Szkoła Wierna Dziedzictwu” i „Szkoła Przyjazna Rodzinie”,  uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem było zwiedzanie  Muzeum Wojska Polskiego. Dwugodzinny spacer z przewodnikiem przybliżył uczestnikom historię związaną z kolejnymi władcami Polski, zmieniającym się na przestrzeni wieków uzbrojeniem naszego oręża, heroicznymi czynami Polaków i patriotycznymi zrywami. Niewątpliwą atrakcją dla chłopców były czołgi i  samoloty, które wzbudziły ogromne zainteresowanie. Następnym przystankiem wycieczki było Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Uczniom przybliżono długą, sięgającą X wieku, historię Żydów na ziemiach polskich. Ogromne zainteresowanie wzbudziły multimedialne projekcje i interaktywne eksponaty, od których trudno było oderwać uwagę naszych gimnazjalistów. Jeszcze długo po zakończeniu zwiedzania uczniowie dzielili się uwagami, wymieniali spostrzeżenia, zwłaszcza te związane ze zwiedzaniem żydowskiej ulicy oraz galerii „Zagłada”.

 

RĘKUSY

Międzynarodowo o edukacji

Delegacja nauczycieli Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach wzięła udział w kolejnym międzynarodowym spotkaniu, które tym razem odbyło się w Rydze, stolicy Łotwy. To przedsięwzięcie zostało zorganizowane w ramach realizacji projektu A Child is a World.

– Takie spotkania służą m.in. prezentowaniu etapów realizacji projektu oraz efektów wdrażania
poszczególnych zadań – mówi Elżbieta Napiórkowska, szkolny koordynator projektu. – Ponownie spotkaliśmy się z zespołami nauczycieli ze szkół w Rumunii, Bułgarii, Turcji, Niemiec, Włoch i oczywiście Łotwy. Wymieniliśmy się doświadczeniami, opowiadaliśmy o możliwościach rozwoju naszych szkół, jakie daje nam współpraca międzynarodowa.

Każdego dnia organizatorzy spotkania zapraszali partnerów projektowych do udziału w zajęciach i spotkaniach prezentujących system edukacji w szkołach łotewskich, ciekawe rozwiązania dydaktyczne i metodyczne oraz kulturę i sztukę regionu. Szczególnie atrakcyjne były warsztaty dotyczące zwyczajów, tradycji i kultury łotewskiej oraz nauka tradycyjnych zabaw i tańców. Spotkanie stało się również doskonałą okazją do rozwijania kompetencji językowych uczestników.

– Odwiedziliśmy zaprzyjaźniona szkołę Âdažu Vidusskola w pobliżu Rygi – mówi Agnieszka Jaszkowska, dyrektor szkoły w Rękusach. – Mieliśmy okazję przyjrzeć się pracy placówki, mogliśmy uczestniczyć w zajęciach z uczniami. Podpatrywaliśmy ciekawe rozwiązania, które możemy przenieść na nasz szkolny grunt.

Poza szkołą gospodarzy, uczestnicy projektu odwiedzili miejscową szkołę artystyczną oraz sąsiednią placówkę, w której edukacja opiera sie na systemie waldorfskim, którego charakterystyczną cechą jest przywiązywanie ogromnej wagi do działań artystycznych (np. rysunku, malowania, gry na instrumentach, śpiewu, prac manualnych). Wyróżnikiem jest m.in. brak podręczników i kontakt z naturą.

– Prawdziwym wyzwaniem dla nauczyciela staje się takie przygotowanie lekcji, by była ona ciekawa i inspirująca – dodaje Jaszkowska. – To wychowawca, znając swoją klasę, tworzy własny program a nie tylko go realizuje. Opiera swoją pracę na obserwacji uczniów i wiedzy o ich rozwoju. Uczniowie często ucząc się chodzą, podskakują, klaszczą. W klasie bywa głośno, ale tam nikogo to nie dziwi. W trakcie nauki dzieci mogą wyzwolić energię, która w nich drzemie.

Wizyta na Łotwie, podobnie jak pozostałe spotkania projektowe, to doskonały sposób na wyznaczenie kierunków rozwoju szkół. Zdobyte doświadczenia oraz podpatrzone ciekawe, nowatorskie metody i formy pracy inspirują nauczycieli i przyczyniają się do ich rozwoju zawodowego.

 

WOSZCZELE

Uczniowie pamiętają o bohaterstwie przodków

Uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych w szczególny sposób uczcili i przywołali na pamięć bohaterów narodowych, a także tych, którzy zginęli w obozach koncentracyjnych. Cały kwiecień w szkole,  nazywany Miesiącem Pamięci Narodowej, był okazją do przypomnienia znaczących wydarzeń w historii, które w szczególny sposób kształtują tożsamość narodową. Za organizację i przebieg tych obchodów były odpowiedzialne: Katarzyna Pikora i Beata Kirycka.

Na początku marca wszystkie klasy szkoły podstawowej i gimnazjum zostały poinformowane o przebiegu obchodów oraz otrzymały zadania do przygotowania. Wszyscy uczniowie zostali zachęceni do wykonania prac plastycznych ukazujących wydarzenia z I i II wojny światowej. Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wykonywali klasowe plakaty pod opieką swoich wychowawczyń, natomiast uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum indywidualne prace na kartkach A4 na lekcjach plastyki pod okiem D. Wronowskiej. Zarówno maluchy, jak i młodzież, zostali nagrodzeni ocenami celującymi z tego przedmiotu za pomysłowość, wkład pracy, zgromadzone i wykorzystane materiały. Wszystkie prace zostały zamieszczone na szkolnym holu i były oglądane przez innych uczniów, rodziców, pracowników szkoły i gości.

Ponadto każda klasa z II i III etapu edukacyjnego miała wytypować dwóch przedstawicieli do udziału w quizie historycznym z wydarzeń dotyczących I i II wojny światowej. Zwycięzcy otrzymali dodatkową ocenę celującą z historii, a ich klasy nagrodę – jeden dzień wolny od sprawdzianów, testów, dyktand, kartkówek i odpowiedzi ustnych. Poza tym na ogólnym spotkaniu w kwietniu każdy uczeń miał własnoręcznie przygotowany kotylion lub kokardę biało – czerwoną. 12 kwietnia odbyło się podsumowanie Szkolnych Obchodów Kwietnia – Miesiąca Pamięci Narodowej, podczas którego przedstawiciele klasy VI pod opieką organizatorek przywołali na pamięć tych wszystkich, którzy zginęli walcząc o wolność i niepodległość naszego kraju. Przypomnieli ważne wydarzenia i daty związane z I i II wojną światową, recytowali wiersze patriotyczne. Przerywnikiem tych wspomnień było wspólne śpiewanie przygotowanych pieśni patriotycznych, które wcześniej były ćwiczone na lekcjach muzyki pod okiem M. Bagińskiej.

Uczniowie biorący udział w quizie historycznym wykazali się dużą wiedzą, znajomością dat i postaci historycznych. Maluchy (uczniowie klas I-III) bardzo dobrze poradziły sobie z dopasowaniem napisów do obrazków, a klasy IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum poprawnie rozwiązały rebusy, krzyżówki i wykreślanki. Wszystkie zadania dotyczyły ważnych wydarzeń historycznych.

– Uczniowie pokazali w ten sposób, że pamięć narodowa jest dobrem najwyższym – wyjaśnia Katarzyna Pikora. – Historia i dzieje narodu są źródłem nauki. Sprawiają, że możemy być dumni z bohaterstwa naszych przodków. Podsumowanie Szkolnych Obchodów Miesiąca Pamięci Narodowej zakończyło się projekcją krótkiego filmu dokumentalnego opatrzonego datami i przedstawiającego wydarzenia historyczne począwszy od chrztu Polski do współczesności. Społeczność uczniowska z powagą  i należytym skupieniem uczciła minutą ciszy pamięć wszystkich poległych w imię Ojczyzny.

STRADUNY

Wyróżnienie dla Oli Żyłowskiej za „Betlejem”

W Ełckim  Centrum  Kultury  odbył się Dziecięcy  Konkurs  Recytatorski  „Przez  Różową  Szybkę”.  Uczennica klasy 3 Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Stradunach – Aleksandra  Żyłowska  zaprezentowała wiersz Bolesława Leśmiana  „Betlejem”. Konkurencja była duża, tym większa radość  i satysfakcja, że Ola otrzymała wyróżnienie. Opiekunem uczennicy była Bożena Zawadzka, nauczyciel języka polskiego.

 

STRADUNY

Martyna Rynkowska została Mistrzem Interpunkcji

W Zespole Szkół Samorządowych w Stradunach na lekcjach języka polskiego w klasach gimnazjum odbył się klasowy etap Szkolnego Gimnazjalnego Konkursu Ortograficznego. Wzięło w nim udział  54 uczniów. Najlepsze wyniki  uzyskali następujący uczniowie: Klasa 1 –  Mateusz Błaszczyk,  Julia Mierzejewska, Kamila Strzelecka. Klasa 2 – Emilia Maraszkiewicz, Paulina Słowikowska, Łukasz Zalewski. Klasa 3 – Martyna Rynkowska, Dominika Zawadzka, Aleksandra Żyłowska.                                                                                                                            

Wspomniani uczniowie wzięli udział w drugim etapie konkursu. Zakres dyktanda był zgodny z podstawą programową z języka polskiego. Najlepsze wyniki  uzyskali uczniowie: Martyna Rynkowska – kl. 3G, Julia Mierzejewska – kl. 1G i Paulina Słowikowska – kl. 2G. Laureatem  Szkolnego  Konkursu  Ortograficznego dla gimnazjalistów – Mistrzem  Interpunkcji została Martyna  Rynkowska. Konkurs zorganizowały: Beata Chmielewska i Bożena Zawadzka.

 

NOWA WIEŚ EŁCKA

Młodzi wiedzą, jak wyglądało śniadanie wielkanocne w dawnej wsi

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi Ełckiej znają tradycję i obrzędy związane z Wielkanocą. Pomogli im w tym Wanda Kochanowska, animatorka kultury ludowej wraz z twórczyniami ludowymi oraz pracownikami  szkoły. Dorośli zaprezentowali krótki spektakl teatralny przedstawiający śniadanie wielkanocne w dawnej wsi. Następnego dnia zorganizowane zostały warsztaty malowania jajek oraz robienia palm wielkanocnych. Jajka malowano tradycyjną metodą, czyli woskiem oraz farbowano barwnikami pochodzącymi z łupinek cebuli, liści dębu, kurkumy i liści czerwonej kapusty. Palmy wykonywano również z naturalnych składników: suszonych kwiatów, traw i innych elementów roślinnych. Zajęcia te są już tradycją szkoły w Nowej Wsi Ełckiej i cieszą się popularnością wśród dzieci, a z roku na rok malowane jajka są coraz ładniejsze.

 

STRADUNY

W przyjemny sposób dzieci uczą się oszczędzania

W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Stradunach odbył się XIII Międzyszkolny Turniej SKO klas II- III SP. W tegorocznym turnieju uczestniczyło 5 szkół. Były to: Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Sokółkach, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 w Ełku, Szkoła Podstawowa nr 5 im. Marii Konopnickiej w Ełku , Szkoła Podstawowa w Stożnem oraz Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Stradunach. Każdą szkołę reprezentował opiekun SKO oraz troje uczniów.

– W oparciu o materiały nadesłane wcześniej szkołom oraz regulamin turnieju, uczestnicy przygotowali się do testu składającego się z 23 pytań – wyjaśnia Agnieszka Węgłowska, która wspólnie z Beatą Chmielewską z SP w Stradunach zorganizowały turniej.- Głównym celem turnieju i wszystkich konkurencji było doskonalenie technik liczenia i dokonywania obliczeń pieniężnych.

I tak, pierwsze miejsce zajęła reprezentacja szkoły w Sokółkach, drugie uczniowie SP nr 5 w Ełku, a trzecie drużyna SP w Stradunach.

STRADUNY

Lekcja cierpliwości i wytrwałości pod okiem artysty

W Zespole Szkół Samorządowych w Stradunach odbyły się nietypowe zajęcia. Młodzi pod okiem artysty Stanisława Rudnika, uczyli się rzeźbić. A pomogło im w tym mydło.

– Pan Stanisław Rudnik opowiedział nam o swojej wielkiej pasji, którą jest rzeźba ludowa w drewnie, a także pokazał  nam swoje przepiękne prace – mówi Kazimierz Potapczyk, dyrektor ZSS w Stradunach. – Prace pana Stanisława nawiązują m.in.do tematów religijnych, motywów związanych z przyrodą, pięknem krajobrazu czy bogactwem Mazur. Poza tym mogliśmy sami spróbować tej trudnej sztuki, a pomogło nam w tym mydło. Pan Stanisław służył dobrą radą i pomocą. Warsztaty bardzo nam się podobały. Pozwoliły rozwinąć naszą wyobraźnię, ale też pokazały, jak ważna jest cierpliwość i wytrwałość.

 

MROZY WIELKIE

Biskup Jerzy Mazur odwiedził podstawówkę

Pierwszy Dzień Wiosny w 2017 roku w Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich był inny niż do tej pory.

– Skromne mury naszej placówki zaszczycił swą obecnością Jego Ekscelencja ks. Jerzy Mazur, Biskup Diecezji Ełckiej – mówi Katarzyna Żywno z SP w Mrozach Wielkich. – Okazją do złożenia tej szczególnej wizyty była wizytacja kanoniczna parafii p.w. św. Rafała Kalinowskiego, do której należy nasza szkoła. Księdzu Biskupowi towarzyszył proboszcz parafii i przyjaciel szkoły ks. dr Tadeusz Jarecki.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem Pieśni Szkoły. Następnie uczniowie klasy V i VI zaprezentowali spektakl, którego mottem były słowa „Bóg – Honor – Ojczyzna”.

– W konwencji lekcji szkolnej wzbogaconej prezentacją multimedialną, uczniowie zaprezentowali historię nadania imienia szkole, przypomnieli najważniejsze wydarzenia obchodzone w kościele katolickim w tym roku oraz udowodnili, że nie jest im obce pojęcie „patriotyzm” – wyjaśnia Dorota Kubrak z SP w Mrozach Wielkich. – Uroczysty i podniosły nastrój wydarzenia podkreślała skromna dekoracja, której głównym elementem był krzyż wiszący pośród tablic upamiętniających patrona szkoły – organizację harcerską Szare Szeregi. Wzrok zebranych przyciągał fragment Pieśni Szkoły: „Szare Szeregi przykład nam dały, jak żyć i kochać człowieku mały…”, który jest kwintesencją programu wychowawczego realizowanego w naszej szkole. Niezwykle wzruszającym momentem uroczystości był także występ szkolnego chóru, który pod batutą Ewy Soliwody, wykonał dwie piękne pieśni: „Szare Szeregi” i „Uratowani”.

– „Bądźcie żołnierzami Chrystusa” zaapelował Biskup Jerzy Mazur do uczniów, nawiązując do wydarzeń zaprezentowanych w spektaklu i wyjaśnił, że najlepszym i najskuteczniejszym orężem w walce ze złem jest krzyż, modlitwa różańcowa i czytanie Biblii – dodaje Katarzyna Żywno. – Ksiądz Biskup wyraził radość, że uczniowie naszej szkoły są wychowywani w duchu wartości prezentowanych przez Szare Szeregi i nieobce są im słowa „Bóg- Honor- Ojczyzna”. Wyjaśniając dzieciom sens tegorocznego hasła „Idźcie i głoście” prosił, by nie wstydzić się wyznawania swojej wiary, stawiając za przykład mistrza skoków narciarskich Kamila Stocha i cytując jego słowa „Jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na właściwym miejscu”. Ksiądz Biskup nawiązał również do setnej rocznicy Objawień Fatimskich, która przypada w tym roku.

STRADUNY

Pierwszy Dzień Wiosny 

Oj, działo się w straduńskiej szkole, działo w pierwszym Dniu Wiosny. Od godziny siódmej uczniom założycielom Spółdzielni Uczniowskiej  „Wenus” robota paliła się w rękach.  Zgromadzeni myli warzywa, smarowali masłem chleb, ozdabiali wiosenne kanapki, piekli tosty i gofry przygotowując swoim kolegom i koleżankom smaczne, zdrowe przekąski. Promocja powstającego sklepiku uczniowskiego udała się. Całej szkolnej braci smakowały przygotowane delikatesy, zwłaszcza, że popić je można było w zależności od gustu serwowanym sokiem jabłkowym lub niegazowaną wodą.

Jednocześnie na sali gimnastycznej odbywały się przygotowane przez nauczycieli wychowania fizycznego i opiekuna Samorządu Uczniowskiego rozgrywki sportowe. Aktywność fizyczna nieustająco cieszy się ogromnym powodzeniem w szkole. Rywalizacji sportowej towarzyszyły oczywiście emocje. Rozgrywającym mecze drużynom dopingowała zgromadzona na trybunach publiczność szkolna. Uczniowie szkoły podstawowej grali m.in. piłkę nożną, a gimnazjum w piłkę siatkową (dziewczęta) i piłkę nożną (chłopcy). Na zakończenie szkolnego, wiosennego dnia, drużyny klasowe uhonorowane zostały dyplomami.

Wyniki rywalizacji sportowej:

szkoła podstawowa: kl. VI A – I msc., kl. VI B – II msc., kl. V – III. msc.

gimnazjum: kl. II – I msc., kl. I – II msc., kl. III – III msc.

 

Aukcja charytatywna na rzecz dzieci z Afryki

Siedem szmacianych laleczek zostało wylicytowanych podczas aukcji charytatywnej zorganizowanej w Szkole Podstawowej w Mrozach Wielkich. W rezultacie 1070 zł trafiło na konto UNICEF Polska, z przeznaczeniem na zakup szczepionek dzieciom w Angoli.

– „Wszystkie Kolory Świata”, to już czwarta odsłona projektu UNICEF – wyjaśnia Katarzyna Podbielska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Mrozach Wielkich, inicjatorka i koordynatorka projektu w latach 2012-2016. – W akcji udział wzięło już ponad 2000 placówek z całej Polski, w tym także i my. W poprzednich odsłonach projektu na terenie całej Polski udało się pozyskać prawie 2 miliony złotych. Zebrane fundusze umożliwiły do tej pory zaszczepienie setek tysięcy dzieci w Sierra Leone, Czadzie i Sudanie Południowym, a w tym roku zostaną zakupione szczepionki dla dzieci w Angoli.

Wszystkie wylicytowane laleczki zostały własnoręcznie wykonane przez uczniów podstawówki. Każda z lalek otrzymała swój „akt urodzenia”, w którym znajdywały się jej dane: imię, kraj z którego pochodzi, hobby. Do rąk nowych właścicieli trafiła  m.in. Nadia z Kenii i Sofie z Francji.

– Bardzo się cieszę, że udało mi się wygrać jedną z siedmiu licytacji – mówi z zadowoleniem wójt Tomasz Osewski, który kupił laleczkę – chłoczyka o imieniu Taofeek. – Jestem dumny z uczniów, a także z naszych nauczycieli, którzy z własnej inicjatywy po raz kolejny zorganizowali aukcję. To pokazuje, że nasze szkoły nie tylko uczą, ale także wychowują.

W aukcji, oprócz wójta, udział wzięli lokalni przedsiębiorcy, radni Gminy Ełk, sołtys Mrozów Wielkich, uczniowie, rodzice, pracownicy szkoły oraz mieszkańcy gminy.

 

RĘKUSY

Lekcja folkloru z Mazurskim Zespołem Pieśni i Tańca

Uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Rękusach wzięli udział w spotkaniu na temat folkloru Warmii i Mazur, które poprowadził Piotr Witaszczyk oraz przedstawiciele Mazurskiego Zespołu Pieśni i Tańca Ełk.

– Mieliśmy okazję zobaczyć, jak wyglądają ludowe stroje mazurskie i warmińskie – mówi Marta Rózio, nauczycielka historii i współorganizatorka spotkania . – Na naszej szkolnej scenie przepięknie prezentowali się w nich tancerze. Poznaliśmy również, jak wyglądają zajęcia w MZPiT. Najwięcej radości i zabawy przyniosła wspólna nauka kilku tańców i zabaw  ludowych – Zajączka i Hajduka.

 

RĘKUSY

Koncert muzyki ludowej zaciekawił uczniów

Społeczność Szkoły Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach gościła kapelę cymbalistów Malczewiacy. Młodzi muzycy uświetnili szkolne obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Na kilka chwil szkolny korytarz zamienił się w salę koncertową, na scenie której wystąpiła kapela w składzie: Piotr Olszewski – cymbały wileńskie oraz Jan Jaroszewski – bębenek obręczowy. Muzyków wspierał Emilian Mankiewicz z Centrum Kultury Gminy Ełk z siedzibą w Stradunach.

– Dzieci z wielkim zaciekawieniem i zadowoleniem słuchały ludowych utworów w wykonaniu młodych muzyków – mówi Agnieszka Jaszkowska, dyrektor szkoły. – Wśród uczniów byli nawet tacy śmiałkowie, którzy wyrazili chęć nauki gry na tych wyjątkowych instrumentach. Spotkanie było okazją do pogłębienia wiedzy na temat cymbałów wileńskich oraz bębenka obręczowego, na których grali goście.

Cymbały wileńskie to unikalny instrument ludowy – pojawiły się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego wraz z migracjami ludności w pierwszych latach powojennych. Fenomen muzykowania na cymbałach wileńskich tkwi w utrzymaniu tradycji, której jedyną drogą dziedziczenia jest pamięć muzyczna i metoda naśladownictwa. Nauka gry na cymbałach wymaga nie lada wysiłku i cierpliwości ze strony młodego muzyka.

STRADUNY-EŁK-OLECKO

Prawie 90 pytań ze znajomości książek

W Zespole Szkół Samorządowych w Stradunach odbyła się kolejna edycja konkursu czytelniczego, adresowanego do uczniów szkół gimnazjalnych. Tym razem tematem przewodnim była seria „Trylogia czasu” autorstwa Kerstin Gier: „Czerwień rubinu”, „Błękit szafiru” i „Zieleń szmaragdu”. Organizatorami konkursu byli: Beata Chmielewska, nauczyciel, bibliotekarz ZSS w Stradunach oraz Agnieszka Łuczyńska, bibliotekarz z Biblioteki Publicznej Gminy Ełk z siedzibą w Stradunach.

Celem konkursu było: rozwijanie zainteresowań współczesną literaturą młodzieżową, rozbudzanie motywacji czytania książek spoza kanonu lektur szkolnych oraz rozbudzanie potrzeby obcowania z książką jako ciekawą formą spędzania wolnego czasu.

W zmaganiach konkursowych wzięło udział dziewięciu przedstawicieli gimnazjów z trzech szkół z: Gminy Ełk, Ełku oraz Olecka. Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu pisemnego składającego się z 89 pytań.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie:

 1. Barbara Maciukiewicz, nauczyciel – bibliotekarz z Powiatowego Centrum Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Ełku, z Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Ełku,
 2. Marzena Kotylak, bibliotekarz z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Nasierowskiej w Ełku,
 3. Krzysztof Łapiński, dyrektor Centrum Kultury Gminy Ełk.

Po sprawdzeniu testów i podliczeniu punktacji członkowie komisji postanowili przyznać:

I miejsce – Wiktorii Wiśniewskiej, uczennicy Gimnazjum nr 3 im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Ełku;

II miejsce – Natalii Ziemkiewicz, uczennicy Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego
w Woszczelach;

III miejsce – Olafowi Rafałowi Sujaka, uczniowi  Gimnazjum nr 2 im. M. Kopernika w Olecku

Laureaci konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Bibliotekę Publiczną Gminy Ełk z siedzibą w Nowej Wsi Ełckiej.

 

STRADUNY

„Dziady” na deskach domu kultury

Uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych w Stradunach obejrzeli przedstawienie „Dziady cz. II” w wykonaniu aktorów Teatru Młodego Pokolenia z Białegostoku. Sztukę wystawiono na scenie Centrum Kultury Gminy Ełk. Spektakl obejrzało 60 uczniów z klas: VI A, VI B SP oraz I, II, III Gimnazjum. Opiekę nad młodzieżą sprawowały: p. , p. Edyta Kolenda-Owsianko i p. Bożena Zawadzka.

– Uczniowie przyznali, że dzięki takiemu przekazowi, łatwiej im zrozumieć treść trudnych lektur – mówi Beata Chmielewska z ZSS w Stradunach, opiekunka grupy. – Tak więc na pewno nie będzie to ostatnia oglądana przez nas sztuka teatralna.

 

RĘKUSY-OGRÓDEK

Wizyta w Muzeum Michała Kajki

W ramach obchodzonego w Szkole Podstawowej w Rękusach Tygodnia Dziedzictwa Narodowego uczniowie przygotowali plakaty dotyczące historii miejscowości, w których mieszkają, oraz odwiedzili Muzeum Michała Kajki w Ogródku. W trakcie wizyty uczniowie poszerzyli swoje wiadomości na temat historii naszego regionu, usłyszeli także z czego śmiali się dawniej Mazurzy. Najwięcej frajdy przyniosła historia opowiedziana w gwarze mazurskiej oraz tłumaczenie jej na współczesny język polski. Ta wyjątkowa lekcja historii, dotycząca najbliższej okolicy i życia jej mieszkańców, zakończyła się wspólnym ogniskiem.

Krótka lekcja gwary mazurskiej: – buksy – spodnie; fafory – wstążka przy koszuli lub butach; klumpy – buty z drewna; klejcycek – suknia; kucma – czapka.

 

STRADUNY

Uczniowie pamiętają o bohaterskiej postawie sprzed lat

Pamieć Żołnierzy Wyklętych uczczono w Zespole Szkół Samorządowych w Stradunach w dwojaki sposób.  Po pierwsze, uczniowie szkoły gimnazjalnej brali udział w biegu patriotycznym.  Niesprzyjające warunki atmosferyczne nie wystraszyły uczestników – na starcie stanęli zgodnie z planem i pamiętając o celu biegu, pokonywali trasę rywalizując fair play. Po drugie, podczas szkolnej inscenizacji gimnazjaliści wracając do powojennych czasów działalności  Żołnierzy Niezłomnych sugestywnie opowiadając, śpiewając, deklamując i przedstawiając, zwrócili uwagę na dramaturgię tamtych czasów. Odnosząc się do postaci żołnierzy, którzy zostali wierni swoim ideałom, nie pogodzili się z faktycznym brakiem suwerenności Polski płacąc za to często najwyższą cenę – swoje życie, biorący udział w apelu wskazywali na ich bohaterską postawę. Apel przygotowała wspólnie z uczniami gimnazjum nauczycielka Maria Mroczkowska, którą wspomagały: Bożena Zawadzka, Urszula Czapczyk i Anna Borsukiewicz.

 

RĘKUSY

Chata Mazurska jest już gotowa i czeka na zwiedzających

W jednej z sal w Szkole Podstawowych w Rękusach powstała izba historyczna. Przedsięwzięto to udało się dzięki zaangażowaniu i współpracy lokalnej społeczności.

– Sala 306, w której na co dzień uczniowie najczęściej uczą się języka polskiego, została  zamieniona w izbę chaty mazurskiej – opowiada Bogusława Kraśko, nauczycielka języka polskiego. – Zgromadziliśmy eksponaty, które przybliżają nam życie, zwyczaje i kulturę Mazurów. Pomogli nam w tym nasi uczniowie, nauczyciele, ale także mieszkańcy.

Zadanie uczniów tym razem nie polegało na zwiedzeniu muzeum, ale na stworzeniu własnego. Musieli zaplanować, jak będzie wyglądało pomieszczenie, zdobyć potrzebne przedmioty, posegregować, opisać i ułożyć. Odkrywanie przeszłości stało się także inspiracją do własnej twórczości – młodzież wykonała wersję mazurskiego pieca kaflowego oraz skrzyni na posag.

– Cieszę się, że inicjatywa spotkała się z tak dużym zainteresowaniem dzieci, rodziców oraz gości odwiedzających naszą szkołę – mówi Agnieszka Jaszkowska, dyrektor placówki. – Niektóre zgromadzone przez nas przedmioty stanowią dużą wartość historyczną. Każdego dnia salę odwiedzają goście, którzy z zainteresowaniem oglądają eksponaty. Czasem odnajdują coś, co pamiętają sprzed lat.

Wśród zgromadzonych eksponatów znalazły się m.in. kałamarz, liczydła, międlica, lampy naftowe, narzędzia do prac ciesielskich, przyrządy do czesania lnu oraz zabytkowy kołowrotek do przędzy.

Efekty pracy uczniów będzie można oglądać w szkole do 21 marca, w tym to dniu zaplanowano także Dzień Otwarty Szkoły.

WOSZCZELE

Niezłomni – Żołnierze wyklęci

W Zespole Szkół Samorządowych w Woszczelach obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, których dzieje były przez wiele lat zakłamywane, tuszowane lub przemilczane. To oni w obronie niepodległego istnienia Państwa Polskiego wolnego od władzy reżimu komunistycznego mimo czekających ich konsekwencji ze strony wroga nie złożyli broni. Po zakończeniu II wojny światowej prowadzili walkę z nowym okupantem. Przez swoją postawę zostali wyklęci przez system komunistyczny. Byli określani jako „zaplute karły reakcji”, „reakcyjni bandyci”. Major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” pisał –  „…Nie jesteśmy żadną bandą. (…) My chcemy, by Polska była rządzona przez Polaków oddanych sprawie i wybranych przez cały Naród. (…) Dlatego też wypowiedzieliśmy walkę na śmierć lub życie tym, którzy za pieniądze, ordery lub stanowiska z rąk sowieckich, mordują najlepszych Polaków domagających się wolności i sprawiedliwości.”

Społeczność Zespołu Szkół Samorządowych w Woszczelach uczciła pamięć o nich podczas uroczystej akademii. Montaż słowno-muzyczny przygotowali: Beata Kirycka, uczniowie klasy II i III gimnazjum oraz chór szkolny pod kierunkiem Marzanny Bagińskiej. Uczniowie recytowali wiersze upamiętniające bohaterów niezłomnych. Chór przepięknym śpiewem i muzyką pobudzał wyobraźnię i pozytywne emocje wśród publiczności. Gimnazjaliści dodatkowo zaprezentowali przygotowaną z tej okazji prezentację poświęconą „Żołnierzom Wyklętym” i najważniejszym momentom z historii naszej Ojczyzny. Swoim zaangażowaniem w przygotowanie uroczystości, ciekawością poznania historii i postawą podczas obchodów pokazali, że Żołnierzom Niezłomnym należy się pamięć, szacunek oraz zacne miejsce w Panteonie Narodowych Bohaterów. Dla wszystkich oglądających była to niewątpliwie po raz kolejny prawdziwa i niepowtarzalna lekcja historii.

 

RĘKUSY

Opowiadanie o rozpieszczonej dziewczynce nagrodzone w konkursie

Uczennica Szkoły Podstawowej w Rękusach – Katarzyna Przybylska – zajęła trzecie miejsce w Międzyszkolnym Konkursie na Opowiadanie Bożonarodzeniowe, który zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 2 w Ełku. 

Zadanie, które rozstrzygnięte zostało w lutym, polegało na napisaniu opowiadania o tematyce związanej z obchodami  Świąt Bożego Narodzenia i pozytywnego wpływu świąt na życie rodzinne i społeczne. Uczennica w swoim opowiadaniu „Rózga”, główną bohaterką uczyniła dziewczynę rozpieszczoną, której wszystkie marzenia natychmiast się spełniają, aż tu nagle, zamiast spodziewanego nowego telefonu, dostaje rózgę. To zmusza ją do zastanowienia się, co tak naprawdę jest w życiu ważne.

 

RĘKUSY

Zabawy i łamigłówki z językiem polskim

W Szkole Podstawowej w Rękusach obchodzono Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Ten wyjątkowy dzień rozpoczął się krótką inscenizacją przygotowaną przez najmłodszych uczniów szkoły „Polska wyliczanka”. Z okazji takiego święta nie mogło zabraknąć oczywiście konkursów, które sprawdziły znajomość polszczyzny.

– Łamaliśmy sobie więc głowy, co może znaczyć powiedzenie „Przyjść komuś w sukurs”, szukaliśmy synonimów, antonimów do podanych przez polonistkę wyrazów, zastanawialiśmy się, czy poprawnie powinniśmy powiedzieć „wziąć” czy „wziąść”? (oczywiście: „wziąć”!) – opowiada Bogumiła Kraśko z SP w Rękusach. – Młodsze klasy także wzięły udział w turnieju języka polskiego, wykazując się nie lada znajomością języka ojczystego.

Następnie odbyło się czytanie lektur. Uczniowie klas IV- VI świetnie przygotowali się do tego zadania: zgromadzili kostiumy, przebrania, rekwizyty – po to, aby pokazać, że czytanie jest świetną zabawą. Na koniec zrobili także „żywą okładkę” do omawianych na lekcjach języka polskiego lektur.

 

STRADUNY

Zabawa szkolna z miłością w tle

Z okazji Święta Zakochanych Samorząd Uczniowski w Zespole Szkół Samorządowych w Stradunach zorganizował dyskotekę. W zabawie udział wzięli uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej oraz 1-3 gimnazjum. Nad bezpieczeństwem bawiących się czuwały Kamila Hańczyc – opiekun SU, Anna Nawacka oraz Aneta Klonowska.

RĘKUSY

Specjaliści wyjaśnili znaczenie zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej

„Aktywnie po zdrowie” pod takim hasłem w Szkole Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach odbyły się zajęcia przeprowadzone przez specjalistów z Powiatowego Centrum Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Ełku – Joannę Kierwiak-Staszek i Martę Czuper. Podstawowym celem zajęć było poszerzenie wiedzy dotyczącej zdrowego żywienia, zbilansowanej diety i aktywności fizycznej, kształtowanie umiejętności niezbędnych do utrzymania zdrowia i kondycji fizycznej, pogłębienie zainteresowania problematyką prozdrowotną wśród uczniów, umiejętności radzenia sobie ze stresem oraz  troska o własne bezpieczeństwo. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością oraz wiedzą dotyczącą wartości odżywczych produktów spożywczych. Podczas zajęć nie zabrakło zdrowej przekąski w postaci jabłuszek. Zdrowy styl życia to także aktywność fizyczna, stąd też uczniowie z wielkim entuzjazmem mogli przeczołgać się przez materiałowy tunel.

 

EŁK-STRADUNY

Sukces uczennic w ełckiej szkole

W Zespole Szkół nr 2 w Ełku – nazywanej popularnie „Budowlanką” – odbył się konkurs poetycki K. K. Baczyńskiego. Uczniowie z Zespołu Szkół Samorządowych w Stradunach uczestniczyli w nim po raz trzeci. Dwie uczennice Julia Dawidowska (3G) i Klaudia Hanulak(3G) przygotowały po dwa utwory poezji śpiewanej do wierszy patrona konkursu, natomiast jedna uczennica – Aleksandra Żyłowska (3G) – przygotowała się pod okiem Bożeny Zawadzkiej do konkursu recytatorskiego. Muzykę do poezji śpiewanej skomponowała Urszula Czapczyk. I tak, w kategorii poezja śpiewana – Gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne, Klaudia Hanulak zajęła trzecie miejsce, w kategorii recytacja – Gimnazjum, Aleksandra Żyłowska zdobyła drugie miejsce. Gratulujemy!

 

 

GOŁDAP-NOWA WIEŚ EŁCKA

Młodzież wyjechała na obóz sportowy

Uczniowie klas sportowych 2A i 3A z Gimnazjum w Nowej Wsi Ełckiej od 23 do 25 stycznia wyjechali do Gołdapi, by wziąć udział w obozie sportowym. Uczniowie trenowali pod okiem opiekunów: Kamila Suchockiego i Tomasza Frylicha. Celem zgrupowania było przygotowanie gimnazjalistów do zawodów sportowych, które odbędą się w drugim semestrze roku szkolnego 2016/2017.

– Uczestnicy obozu nie mieli ani chwili na nudę – mówi Kamil Suchocki. – Dzień rozpoczynaliśmy porannym 40-minutowym spacerem. Następnie braliśmy udział w zajęciach na stoku pod okiem instruktorów narciarskich. Po nartach uczniowie ciężko trenowali na sali, pracując nad poprawą sprawności fizycznej oraz doskonaląc elementy techniczne z zakresu piłki nożnej i siatkówki. Późnym popołudniem,  po aktywnie spędzonym dniu, gimnazjaliści odprężali się na basenie. Mamy nadzieję, że praca treningowa wykonana podczas pobytu na obozie, zaowocuje sukcesami w rywalizacji w nadchodzącym semestrze.

Obóz sfinansowała Gmina Ełk.

 

RĘKUSY

„Witajcie w naszej bajce…”

Do magicznego świata baśni dzieciaki z punktu i oddziału przedszkolnego oraz z klas I-III Szkoły Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach zaprosiły liczną grupę babć i dziadków, którzy odwiedzili szkołę z okazji  ich święta. Uroczystość rozpoczęła się humorystyczną inscenizacją „Czerwonego Kapturka”, w której wilk zrezygnował ze zjedzenia babci i zdecydował się na dietę odchudzającą.

Po przedstawieniu przyszedł czas na życzenia, ciepłe słowa oraz własnoręcznie zrobione podarunki. W niejednym oku zabłysła w tym momencie łza wzruszenia. Wnukowie zaprosili swoich gości na małe słodkie co nieco. A potem był czas na wspomnienia z dawnego dzieciństwa, uczenie  wnucząt dziania na szydełku. Wiele radości sprawiło gościom zadanie – rozpoznaj swój portret narysowany przez wnuka. Dziadkowie czytali dzieciom historię kota Filemona, rozpoczynając w ten sposób akcję „Dorośli, przyjaciele czytają dzieciom”.

dsc07321

dsc07327

dsc07328

dsc07339

dsc07340

dsc07345

dsc07350

dsc07356

dsc07372

dsc07382

dsc07395

dsc07398

dsc07416

dsc07417

dsc07421

dsc07422

STRADUNY

Pasowanie na świetlika i próba odwagi

Dzieci z oddziału przedszkolnego w Zespole Szkół Samorządowych w Stradunach doskonale zdały test gotowości świetlicowej i zostały uroczyście pasowane na świetlika. W uroczystości, oprócz oczywiście przedszkolaków, udział wzięli zaproszeni goście, m.in. dyrektor Kazimierz Potapczyk, Ula Czapczyk, wychowawczyni Ela Truszczyńska oraz nauczycielki świetlicy: Beata Chmielewska i Anna Borsukiewicz. Dzieci doskonale poradziły sobie z przygotowanymi dla nich zadaniami: próbą odwagi, próbą umiejętności aktorskich, próbą zręczności i próbą pamięci. Wykazały się także doskonałą znajomością regulaminu świetlicy.

obraz-705-copy

obraz-708-copy

obraz-737-copy

obraz-743-copy

obraz-745-copy

obraz-752-copy

 

MROZY WIELKIE

Podstawówka wśród placówek wyróżnionych Certyfikatem Zielonej Flagi

Kapituła Programu Szkół dla Ekorozwoju przyznała Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich certyfikat Zielonej Flagi oraz Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej za rok szkolny 2015/16. Tytuł „Zielona Flaga” to najwyższe międzynarodowe wyróżnienie przyznawane placówkom oświatowym najbardziej zaangażowanym w promocję ekologii. Szkoła w Mrozach Wielkich certyfikat otrzymała na okres 3 lat.

Starania o to wyróżnienie szkoła rozpoczęła w 2012 roku. W ciągu ostatnich kilku lat, placówka odebrała różnego rodzaju certyfikaty za działalność ekologiczną. Na ten sukces, jak podkreśla dyrekcja szkoły, zapracowali wszyscy związani ze szkołą – uczniowie, rodzice, nauczyciele, pracownicy i przyjaciele placówki.

Międzynarodowy certyfikat Zielonej Flagi do podstawówki trafił 16 stycznia 2017 roku.

1

2

3

STRADUNY

„Bezpieczne ferie 2017” w Gminie Ełk

Uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych w Stradunach wiedzą, jak bezpiecznie wypoczywać w czasie ferii. Jeszcze przed ich rozpoczęciem z dziećmi spotkał się Artur Czuper, policjant z Komendy Powiatowej Policji w Ełku. Dzielnicowy przypomniał o ewentualnych zagrożeniach oraz omówił z uczniami zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegł m.in. przed wchodzeniem na zamarznięte jeziora czy stawy, a także przed zjeżdżaniem na sankach z górek znajdujących się w pobliżu dróg. Policjant zwrócił uwagę również na konieczność noszenia odblasków.

policja-ferie-4

 

STRADUNY

Czym jest jazz i skąd pochodzi?

Spotkania z muzyką, to cykliczne zajęcia, które odbywają się w Zespole Szkół Samorządowych w Stradunach. Tym razem uczniowie „oko w oko” spotkali się z przedstawicielami Agencji Artystycznej MAT z Olsztyna. Dowiedzieli się, m.in.  co to jest jazz i skąd wzięła się muzyka jazzowa. Uczniowie  słuchali także popularnych melodii w jazzowej aranżacji.

spotkania-z-muzyk%c2%a6u-styczea-19

spotkania-z-muzyk%c2%a6u-styczea-22

spotkania-z-muzyk%c2%a6u-styczea-28

 

EŁK-MROZY WIELKIE

Młodzi aktorzy z wizytą w Oratorium Św. Jana Bosko

„Anioły są wśród nas”… tę radosną wieść ogłosili mieszkańcom Ełku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich.

– Po raz kolejny uczniowie z ogromnym przejęciem i zaangażowaniem zaprezentowali przedstawienie jasełkowe, w którym przypomnieli zebranym, jak ważne są spotkania z innymi, dzielenie się z drugim człowiekiem, poświęcanie mu czasu i uwagi – wyjaśnia Dorota Kubrak, nauczycielka z SP w Mrozach Wielkich, współautorka scenariusza, scenografii i reżyserii  jasełek. – A właśnie okres Bożego Narodzenia sprzyja temu, by zmieniać się na lepsze.

Z tym przesłaniem miłości i radości z Narodzenia Pana Jezusa młodzi artyści zaprezentowali się w gościnnych progach Oratorium Św. Jana Bosko.

– Wypełniona po brzegi, pięknie udekorowana sala, gromkie brawa podczas występu oraz łzy wzruszenia w oczach widzów były najlepszą nagrodą za trud włożony w przygotowanie prezentacji – dodaje Katarzyna Żywno, nauczycielka z SP w Mrozach Wielkich, współautorka scenariusza, scenografii i reżyserii  jasełek. – Przedstawienie było wspaniałą okazją do budowania pozytywnego wizerunku szkoły w środowisku, zaprezentowania talentów uczniowskich oraz kultywowania tradycji. Żywiołowa gra aktorska i udział w spektaklu niemal wszystkich uczniów naszej szkoły był dowodem na to, że każde dziecko jest indywidualnością, a wszyscy razem tworzymy jedną szkolną rodzinę. Wielkim wsparciem i pomocą w organizacji przedsięwzięcia byli rodzice uczniów, którzy, mimo trzaskającego mrozu, zapewnili udział dzieci w jasełkach. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację tej wzruszającej uroczystości.

2

3

6

9

10

15

19

22

25

MROZY WIELKIE

„Anioły są wśród nas”

„Jest taki dzień – bardzo ciepły, choć grudniowy. Dzień, zwykły dzień, w którym radość wita wszystkich…” śpiewał przed laty Seweryn Krajewski, ale słowa tej pięknej, świątecznej piosenki są wciąż aktualne i, jak żadne inne, wspaniale oddają klimat i nastrój, jaki zapanował w Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich 21 i 22 grudnia 2016 roku.

– Te dwa przedświąteczne dni od kilku już lat są czasem radości, pojednania, życzliwości i wspólnych spotkań oraz radosnego kolędowania i przeżywania tajemnicy cudu Narodzin Zbawiciela -mówi Katarzyna Żywno, nauczycielka z SP w Mrozach Wielkich. –  Jak co roku, w obecności wspaniałych gości: proboszcza parafii świętego Rafała Kalinowskiego w Ełku księdza doktora Tadeusza Jareckiego, proboszcza parafii w Regielnicy księdza Roberta Leśniewskiego, radnych Gminy Ełk, pracowników Urzędu Gminy Ełk, sołtysów okolicznych wsi, mieszkańców Mrozów Wielkich, uczniów, rodziców i pracowników szkoły, uczniowie zaprezentowali wzruszające przedstawienie bożonarodzeniowe. Głównym przesłaniem inscenizacji było udowodnienie i przekonanie zebranych o tym, że „Anioły są wśród nas”.

– „Musicie wszystkich ludzi przekonać o tym, że Dzieciątko Boże narodzi się w lichej stajence w Betlejem. I jeszcze jedno zadanie: Dzieciątko przyjdzie na świat, do wszystkich ludzi, aby ich wybawić od zła. Musicie to powiedzieć wszystkim, których napotkacie. Musicie ich nauczyć, że prawdziwe zbawienie osiąga się przez dawanie. Dawanie, a nie branie tylko tego, co najlepsze” – z takim apelem, otrzymanym z Nieba, Aniołki miały udać się do ludzi – wyjaśnia nauczycielka Dorota Kubrak ze Szkoły Podstawowej w Mrozach Wielkich. – Niestety, najpierw musiały stoczyć zwycięską potyczkę słowną z wysłannikami piekieł. Diabły wszelkimi sposobami próbowały udaremnić misję niebieskich posłańców, ale mimo wszelkich starań i mnóstwa niezawodnych sposobów, nie udała im się ta sztuka. Wysłannicy piekieł narobili dużo hałasu, wystraszyli co bardziej strachliwe Anioły i z podkulonymi ogonami wrócili w otchłanie piekieł. Tymczasem skrzydlate duchy wypełniały swą misję wśród napotkanych ludzi. Ci, przekazując sobie tajemniczy prezent, odkrywali i doświadczali  niezwykłego daru…radości dzielenia, która odmieniała na lepsze ich serca. Spotkania z sąsiadami, znajomymi, bezdomnymi skłaniały ludzi do refleksji nad swoim dotychczasowym życiem, zastanowienia się nad tym, co jest w nim najważniejsze i uświadomienia, że „Zawsze, ilekroć się uśmiechasz do swojego brata i wyciągasz do niego rękę – jest Boże Narodzenie. Zawsze, ilekroć milkniesz, by wysłuchać innych, kiedy rezygnujesz z siebie i przebaczasz – jest Boże Narodzenie. Zawsze, ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych przez Ciebie, zawsze wtedy jest Boże Narodzenie ! …”

Występy dzieci zachwyciły i wzruszyły zgromadzoną publiczność. W tegorocznych jasełkach wzięli udział niemal wszyscy uczniowie naszej szkoły. Wspaniały pokaz gry aktorskiej zaprezentowali uczniowie klasy I, II, IV i VI. Trzecio i czwartoklasiści zaśpiewali kolędę pt. „Skrzypi wóz”, a uczniowie klasy V i VI wykonali nastrojową pastorałkę pt. „Spójrz na Jezusa”. Jednak największe brawa publiczności, otrzymały dzieci z punktu i oddziału przedszkolnego za przepiękne wykonanie piosenki pt. „Nie miały aniołki choinki na święta”. Niezwykłych wzruszeń dostarczył występ solistów, Michała Minarowskiego  i Patrycji Magiera, którzy z towarzyszeniem chóru wykonali przepiękne utwory muzyczne pt. „Uciekali” oraz „Anioły są wśród nas”. Wspaniałym tłem, dopełniającym popisy młodych artystów, była nastrojowa dekoracja, w której nie zabrakło żłóbka, gwiazdy betlejemskiej, magii dodawał delikatny blask lampek choinkowych, a nad całością czuwały zerkające ze ścian zawadiackie anioły.

Autorkami scenariusza, scenografii i reżyserii były Katarzyna Żywno i Dorota Kubrak. W przygotowanie uroczystości włączyli się wszyscy pracownicy szkoły.

1

2

3

5

7

9

12

 

STRADUNY

Jasełka szkolne współcześnie i zgodnie z tradycją

W Zespole Szkół Samorządowych w Stradunach, zgodnie z wieloletnią tradycją, zorganizowano szkolne Jasełka. I tak jak przystało na tego typu uroczystość, hol szkolny – dzięki Annie Borsukiewicz – został odświętnie udekorowany. W scenografii nie zabrakło oczywiście Żłóbka z maleńkim Jezuskiem! Autorkami scenariusza były: Kamila Hańczyc, Anna Nawacka i Edyta Kolenda-Owsianko. Widowisko łączyło dwa światy, zarówno czasy Chrystusa, jak i współczesność. Nawiązywało do treści utworu „Mały Książę” Antoine`a de Saint – Exuper`ego. Z tej to książki pochodziła myśl przewodnia programu artystycznego „DOBRZE WIDZI SIĘ TYLKO SERCEM”. O część muzyczną Jasełek zadbał szkolny chór pod kierunkiem Ewy Soliwody i przy pomocy Anety Klonowskiej, który pięknie wykonał kolędy i pastorałki. Po zakończeniu Jasełek uczniowie klas IV – VI SP oraz I-III Gim. razem ze swoimi wychowawcami zaśpiewali przygotowaną pieśń bożonarodzeniową. Dzięki pokazowi slajdów z tekstami kolęd, we wspólne śpiewanie włączyła się zgromadzona publiczność.

img_20161222_091012

img_20161222_091423

img_20161222_091826

img_20161222_0920331

img_20161222_093134

img_20161222_093458

img_20161222_0937521

img_20161222_110620

NOWA WIEŚ EŁCKA

Dzień pełen bajkowego wdzięku, radości i nadziei

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Nowej Wsi Ełckiej odbyło się „Spotkanie z kolędą”, na które przybyli uczniowie, rodzice, pracownicy placówki oraz zaproszeni goście.

– Postanowiliśmy wspólnie poznać tradycje nocy wigilijnej i częstokroć zapomniane zwyczaje, pokoleniowo kultywować tradycję kolędowania – mówi Bożena Okrągła. – Chętnie oderwaliśmy się od kłopotów dnia codziennego biorąc udział we wspólnym śpiewaniu.

Każda klasa przygotowała wcześniej wylosowaną kolędę lub pastorałkę  i zaprezentowała ją na scenie. Udział wzięli również najmłodsi, czyli Biedronki oraz Motylki z przedszkola. Kolędy w ich wykonaniu były pełne wdzięku i spontaniczności. Rodzice również włączyli się w rodzinne kolędowanie. W wykonaniu rodziny państwa Jaroszewskich usłyszeliśmy pastorałkę pt. „Znak pokoju”. Pani Seweryn z dziećmi zaśpiewała pastorałkę pt. „Mario czy ty wiesz”.  Niespodzianką był występ nauczycieli, którzy zaśpiewali wiązankę kolęd.

– Mieliśmy także możliwość poznać historię kolęd – dodaje Bożena Okrągła. – Wielu z nas nie miała pojęcia, że dawniej kolęda chwaliła gospodarza i jego rodzinę, dziękowała za otrzymane dary. Śpiewano ją pod drzwiami, a kończyła się prośbą o datek. Prawdopodobnie  dopiero w XIX utożsamiana została z pieśnią bożonarodzeniową. Wcześniej miała formę modlitwy i oparta była o wydarzenia opisane w Biblii.

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

img_6548

img_6588

img_6612

img_6633

img_6667

img_6900

img_6913

 

NOWA WIEŚ EŁCKA

Przepis na młodzieżową aktywność

Uczniowie Gimnazjum im. Jana Bytnara ps. „Rudy” w Nowej Wsi Ełckiej sukcesem zakończyli udział w projekcie „Przepis na młodzieżową aktywność na rzecz wiejskich społeczności”. Gimnazjaliści zajęli drugie miejsce, a w nagrodę odebrali czek o wartości 400 zł.  „Przepis na młodzieżową aktywność…” realizowany jest przez Stowarzyszenie Rozwoju Produktu Lokalnego „Wiatraki Mazur”, a dofinansowany jest z ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

sdc11464

czek-2

STRADUNY

Szkolny Turniej niespodzianką od nauczycieli 

W Zespole Szkół Samorządowych w Stradunach na uczniów gimnazjum czekała mikołajkowa niespodzianka przygotowana przez nauczycieli wychowania fizycznego. Na trzech godzinach lekcyjnych odbyły się dwa sportowe turnieje szkolne. Dziewczęta rywalizowały w piłce siatkowej, a chłopcy w halowej piłce nożnej. Wyłonione przez uczniów zespoły klasowe rozgrywały mecze systemem „każdy z każdym”. Emocjom turniejowym nie było końca zwłaszcza, że mecze były zacięte, a szala zwycięstwa przechylała się w większości rozgrywek raz na jedną, raz na drugą stronę. Sportowym rywalizacjom towarzyszył gromki doping uczniów zgromadzonych na widowni. A oto miejsca na podium: 

                 piłka nożna                                                               piłka siatkowa

                 I miejsce – klasa III                                                   I miejsce – klasa III

                II miejsce – klasa II                                                   II miejsce – klasa I

                III miejsce – klasa I                                                  III miejsce – klasa II

Na zakończenie turnieju, zwycięskie drużyny odebrały puchary, a wszyscy uczniowie otrzymali słodycze.

obraz-848

obraz-858

obraz-880

obraz-829

 

STRADUNY

Loteria fantowa z myślą o czytelnikach książek

W Zespole Szkół Samorządowych w Stradunach odbyła się  kolejna edycja Mikołajkowej Loterii Fantowej, której pomysłodawcą i organizatorem były: biblioteka szkolna (opiekun Beata Chmielewska) oraz Szkolna Kasa Oszczędności (opiekun Agnieszka Węgłowska).

Organizatorzy zgromadzili 600 fantów. Sprzedane zostały wszystkie, a dochód z loterii wyniósł 1200 zł. Połowa z uzyskanych pieniędzy zasili konto organizacji SKO, a połowa zarobionej kwoty zostanie przeznaczona na zakup nowości wydawniczych dla dzieci i młodzieży, które trafią do biblioteki szkolnej. Pieniądze, które zgromadziło SKO na koncie organizacji, będą przeznaczane m.in. na zakup nagród do konkursów SKO oraz na zakup szkolnych pomocy dydaktycznych. Organizatorzy loterii serdecznie dziękują wszystkim, którzy wzięli udział w loterii, a przede wszystkim Marzannie Przekop, która pomogła przygotować loterię i wzbogaciła ją w nowe, ciekawe losy.

obraz-809

obraz-807

obraz-801

 

STRADUNY

„Tydzień chleba” i wspólne pieczenie bochenków

W Zespole Szkół Samorządowych zorganizowano „Tydzień chleba”. Inicjatywa ta została zapoczątkowana przez Fundację Dobrego Życia i objęta została  patronatem Ministerstwa Edukacji. Szkoła w Stradunach – promując zdrowie – chętnie i dobrowolnie przystąpiła do przedsięwzięcia już po raz siódmy.

Działania były prowadzone we wszystkich klasach, łącznie z przedszkolakami. W oddziale przedszkolnym  dzieci wykonały pieczywo z masy solnej, w różnych kształtach i wielkości. Uczniowie nauczania zintegrowanego zapoznali się z procesem przygotowywania chleba w piekarni, wykonali ilustracje „Jak powstaje chleb?”, zapoznali się historią chleba, z wartościami odżywczymi chleba na naturalnym zakwasie, opowiadali o szacunku do chleba dawniej i dziś oraz poznali polskie przysłowia o chlebie. Uczniowie klasach starszych analizowali utwory literackie związane z tematyką chleba, mówili o tradycjach i przysłowiach w kulturze polskiej dotyczących chleba.

Na tym nie koniec. Bogusława Mirkowicz z grupą chętnych uczniów przygotowała rozczyn i  upiekła chleb na zakwasie. Następnego dnia uczniowie, nauczyciele i rodzice mogli spróbować chleba upieczonego przez ich szkolnych kolegów, jak również  innych rodzajów chleba. Podczas degustacji chleba można było poczęstować się także zdrowymi powidłami, marmoladą oraz miodem i twarogiem z gospodarstwa ekologicznego.

Na zakończenie „Tygodnia chleba” uczniowie klasy V i VI b, pod kierunkiem Jolanty Grzesiukiewicz i Beaty Chmielewskiej, przygotowali i przedstawili baśń sceniczną „Ballada o bochenku chleba”. Tekst baśni pod redakcją Edmunda Wojnarowskiego uczniowie otrzymali od Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach. Baśń opowiadała o szacunku do chleba, który winien być okazywany przez wszystkich ludzi: biednych i bogatych, mających wysokie stanowiska i pracujących na roli.

obraz-764

obraz-767

obraz-780

obraz-785

obraz-793

tydzien-chleba-przedstawienie-1

 

NOWA WIEŚ EŁCKA

„Wojna – cóż ona oznacza?” – historia Polski oczami pani Lidii

Julita Gajek, uczennica klasy II Gimnazjum im. Jana Bytnara ps. „Rudy” w Nowej Wsi Ełckiej, została laureatką konkursu „Trudne czasy”. Organizatorem konkursu był Kombatancki Związek Dzieci Wojny RP Oddział w Ełku i Muzeum Historyczne w Ełku. Julita, w oparciu o przeprowadzony wcześniej wywiad, napisała pracę, dzięki której uzyskała trzecie miejsce  w kategorii „gimnazjum”. Nagrodzona praca – „Wojna – cóż ona oznacza?” –  jest przedstawieniem dziejów drugiej wojny światowej i czasów po 1945 roku oczami pani Lidii Filipkowskiej. Opiekunem Julity w trakcie pisania pracy był nauczyciel historii Rafał Wilczewski.

 

RĘKUSY

Bezpieczni na co dzień – w drodze i na wodzie

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. rtm. W Pileckiego w Rękusach wiedzą o tym, że każdy powinien dbać o bezpieczeństwo swoje, jak  i innych. Dzieci z punktu i oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klasy pierwszej aktywnie wzięli udział w ogólnopolskiej akcji prewencyjnej „Na Wszelki Wypadek”.

– Celem, jaki przyświeca organizatorom, jest podniesienie świadomości użytkowników ruchu drogowego,  a także zwrócenie uwagi na bezpieczne zachowania dzieci i dorosłych na co dzień – mówi Magdalena Kuczyńska, wychowawczyni „zerówki”.

W ramach akcji, 5 grudnia, odbył się szkolny etap ogólnopolskiego konkursu plastycznego ,,Na Wszelki wypadek”. Dzieci przygotowały wiele prac wykonanych różnymi technikami, których tematem było bezpieczeństwo na drodze i na wodzie. Komisja konkursowa w składzie: kom. Agata Jonik z Komendy Powiatowej Policji w Ełku, Agnieszka Jaszkowska, dyrektor szkoły oraz Elżbieta Napiórkowska, nauczycielka plastyki, techniki i j. angielskiego, po burzliwej debacie, wybrała 6 prac plastycznych dzieci, które wezmą udział w ogólnopolskim konkursie online.

Laureatami szkolnego etapu zostali:

 • Julia Zabielska, klasa I,
 • Damian Karwowski, klasa I,
 • Artur Szumowski, oddział przedszkolny,
 • Bartosz Mróz, oddział przedszkolny,
 • Wiktoria Borkowska, oddział przedszkolny,
 • Magdalena Karwowska, punkt przedszkolny.

Wszystkie obecne dzieci otrzymały odblaski, a Julka z klasy I nagrodę specjalną ufundowaną przez KPP w Ełku. Szóstka laureatów otrzymała także puzzle – upominki od szkolnej Rady Rodziców.

dsc06009

WOSZCZELE

Wczoraj przedszkolaki, dzisiaj już pierwszaki
Uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach zostali przyjęci w poczet rodziny szkolnej. Zanim uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie, zaprezentowali zaproszonym gościom swoje talenty  wokalne oraz aktorskie. Wspomagali ich starsi koledzy i koleżanki. Pierwszaki odważnie odpowiadały także na pytania publiczności, które dotyczyły m.in. historii szkoły, jej patrona oraz zasad bezpieczeństwa, zarówno w szkole, jak i poza nią. Po zakończeniu zmagań z „pierwszym” egzaminem, pierwszaki złożyły – w obecności dyrektor Marii Nowackiej, nauczycieli, uczniów, jak i przybyłych gości – uroczyste ślubowanie. Takie samo zadanie czekało rodziców, którzy ślubowali miłość i zrozumienie względem swoich pociech. Niespodzianką okazały się wzruszające, pełne ciepła i wdzięczności listy napisane przez dzieci, a skierowane do ich rodziców. Dyrektor szkoły z dumą przyjmowała uczniów klasy pierwszej do grona społeczności uczniowskiej. Przekazała im życzenia, dyplomy, a także drobne upominki. Prezentom nie było końca. Uczniowie otrzymali również niespodzianki od Tomasza Osewskiego, Wójta Gminy Ełk, Samorządu Uczniowskiego oraz starszych kolegów z klasy drugiej.

 

sdc15823-2

sdc15826

sdc15828

sdc15843

sdc15849

sdc15855

NOWA WIEŚ EŁCKA

„Mój przyjaciel miś”, czyli Gminny Konkurs Recytatorski Przedszkolaków

Przedszkolaki z czterech przedszkoli i punktów przedszkolnych z Gminy Ełk wzięły udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim Przedszkolaków „Mój przyjaciel miś”. W wesołej i przyjaznej atmosferze rywalizowało ze sobą 19 dzieci z: Punktu Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Rękusach, Punktu Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Mrozach Wielkich, Przedszkola Samorządowego w Stradunach oraz Przedszkola Samorządowego w Nowej Wsi Ełckiej. Uczestnicy swoje umiejętności aktorskie i recytatorskie prezentowali w trzech kategoriach wiekowych: 3-latki , 4-latki i 5-latki.

Po burzliwych i trudnych obradach wyłoniono zwycięzców. Po ogłoszeniu werdyktu wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Konkurs zorganizowały: Anna Organek i Justyna Nowicka. 

A oto zwycięzcy:

 • 3-latki: I msc.: Maria Werner z Punktu Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Rękusach; II msc.: Aleksandra Skrocka z Przedszkola Samorządowego w Nowej Wsi Ełckiej; III msc.: Helena Krauz z Punktu Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Mrozach Wielkich.
 • 4-latki: I msc: Sara Mikołajczyk z Punktu Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Mrozach Wielkich; II msc.: Hanna Fatkowska z Punktu Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Mrozach Wielkich; III msc.: Nikola Bohun z Przedszkola Samorządowego w Nowej Wsi Ełckiej.
 • 5-latki: I msc.: Estera Okuniewska z Punktu Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej  w Rękusach; II msc.: Sandra Rogucka z Przedszkola Samorządowego w Nowej Wsi Ełckiej; III msc.: Błażej Banach z Przedszkola Samorządowego w Nowej Wsi Ełckiej.

GRATULUJEMY!

img_1521

img_1522-kopia

img_1525

img_1529-kopia

img_1531

img_1533

img_1536-kopia

 

NOWA WIEŚ EŁCKA

Skrzynka Życzliwych Słów i Aleja Życzliwości – takie rzeczy tylko w gminnej podstawówce

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi Ełckiej aktywnie włączyli się w obchody Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień. Samorząd Szkolny oraz koordynator programu Szkoła Promująca Zdrowie przygotowali różnorodne działania propagujące postawę życzliwości we wzajemnych relacjach.
Od 16 do 18 listopada na szkolnym holu wystawiona była „Skrzynka Życzliwych Słów”, do której wrzucano liściki z pozdrowieniami, życzeniami i gratulacjami. Skrzynka zapełniła się błyskawicznie, a kurierzy mieli mnóstwo pracy z dostarczeniem korespondencji do adresatów.
Uczniowie postarali się również, by białe drzwi  sal lekcyjnych zamieniły się w  kolorowe, radosne i  zachęcające do wejścia. Kwiaty, serca i wesołe hasła zamieniły szkolne korytarze w prawdziwe Aleje Życzliwości. Członkowie Samorządu Szkolnego rozdając uśmiechnięte słoneczka, zachęcali w tym dniu do uśmiechu, miłego słowa i ciepłego spojrzenia. Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień to też apel do tych, którzy na co dzień są życzliwi i uczynni, aby zarażali tym dobrem innych. Pozytywna energia, którą wypuścimy w świat do ludzi, wróci do nas ze zdwojoną mocą.  Ten dzień był okazją do rozmów na temat tego, jak być życzliwym, jak okazywać życzliwość w różnych sytuacjach, miejscach m. in. w szkole, w domu, w sklepie, na ulicy, czy w autobusie.
Zwieńczeniem obchodów był apel, który przygotowali uczniowie klasy III a oraz IV a. Były zabawne scenki, wiersze i dużo humoru. Uczniowie, którzy otrzymali miano Króla bądź Królowej Życzliwości, otrzymali pamiątkowe dyplomy z rąk dyrektora szkoły.         
W uroczystościach wzięli udział nie tylko uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, ale także rodzice i dziadkowie, co niezmiernie ucieszyło organizatorów. Świadczy to o zaangażowaniu całej społeczności  w budowaniu dobrej atmosfery w naszej szkole.   Na zakończenie spotkania wręczono także dyplomy uczniom wyróżnionym w konkursie „Moja ulubiona postać z bajki”.

img_1340

img_1348

img_1350

img_1352

img_1355

x1

x4

x6

x7

x8

x9

z2

z3

z4

z5

z6

 

MROZY WIELKIE

Śniadanie dało im moc

Uczniowie klasy trzeciej w Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich podsumowali akcję „Śniadanie daje moc”. Celem akcji szkolnej było pogłębienie świadomości na temat zasad prawidłowego odżywiania dzieci z naciskiem na wartości odżywcze owoców i warzyw oraz szczególną rolę śniadania – najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Uczniowie utrwalali m.in. 12 zasad zdrowego żywienia, wykonując przy tym ilustrację piramidy żywienia i plakaty obrazujące źródła naturalnych witamin, czyli owoce i warzywa. W dniu podsumowania akcji dzieci wykazały się wiedzą na temat witamin i ich roli w organizmie człowieka. Dzięki różnorodnym działaniom trzecioklasiści potrafią także właściwie zachować się przy stole. Zajęcia  przeprowadziła wychowawczyni klasy III Krystyna Kacprzyk.

1

2

3

4

5

6

7

 

RĘKUSY

Mali kucharze w akcji

Dzieci z Punktu i Oddziału Przedszkolnego Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach systematycznie biorą udział w pozalekcyjnych zajęciach kulinarnych. Nauka przyrządzania smacznych i zdrowych posiłków sprawia im ogromną przyjemność. Zajęcia te mają na celu zachęcenie dzieci do zdrowego odżywiania.  Najmłodsi mają okazję się przekonać,  że zdrowie, smak i ładny wygląd można odnaleźć w jednym, samodzielnie przygotowanym posiłku. Poza tym wspólne przygotowanie potraw niesie ze sobą wiele radości.

–  W trakcie warsztatów dzieci uczą się i doskonalą umiejętność posługiwania się sztućcami oraz są wdrażane do kulturalnego zachowania się przy stole –  opowiada Magdalena Kuczyńska, wychowawczyni „zerówki”.

– Natomiast  dzięki zabawie w gotowanie połączonej z elementami terapii sensorycznej, w prosty i przyjemny sposób, wspieramy dzieci w poznawaniu zmysłowym i rozumieniu przez nie otaczającego go świata – dodaje Anna Werner, wychowawczyni punktu przedszkolnego.

177_1895

dsc05159

dsc05175