Bezpłatne szczepienia przeciwko zakażeniom HPV


Wójt Gminy Ełk Tomasz Osewski aktywnie wspiera profilaktykę nowotworową. W tym roku Gmina Ełk sfinansuje po raz kolejny szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV typu 6,11,16 i 18 odpowiedzialnego za powstawanie m.in. raka szyjki macicy i innych chorób nowotworowych.

Szczepionka przeciwko rakowi szyjki macicy nie podlega obowiązkowemu szczepieniu i nie jest przewidziana do szczepienia w roku bieżącym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Każdego roku w Polsce rak szyjki macicy jest zdiagnozowany u blisko czterech tysięcy kobiet, z których niespełna dwa tysiące umiera. Jest to jeden z największych wskaźników umieralności w Europie. Za przyczynę powstania raka szyjki macicy odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego HPV.

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego jedną z form profilaktyki, a zarazem pierwszym krokiem, aby się przed nim uchronić jest przyjęcie szczepionki w młodym wieku.
– Zgodnie z gminnym programem ochrony i promocji zdrowia zaszczepione mogą być dziewczęta urodzone w 2002 roku, zamieszkałe i zameldowane na pobyt stały na terenie Gminy Ełk – informuje Wójt Tomasz Osewski. – Koszt szczepień zostanie w całości sfinansowany z budżetu gminy.

Szczepienie obejmuje podanie trzech dawek szczepionki w ciągu sześciu miesięcy. Realizatorem szczepień będzie NZOZ „ESKULAP”, ul. Kilińskiego 36, 19-300 Ełk, tel. 87 610 41 67.

 

Link do artykułu: http://elk.gmina.pl/bezplatne-szczepienia-przeciwko-zakazeniom-hpv/